Преотстъпени данъци и тяхното счетоводно третиране



Дата14.01.2019
Размер37 Kb.
#110013
Преотстъпени данъци и тяхното счетоводно третиране

Темата е регламентирана от: Закон за корпоративното подоходно облагане, чл. 166, чл. 178 – 190, чл. 251, & 1, т. 17 от ДР, СС 20 – Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ и СС 1 – Представяне на финансови отчети.


Целта на настоящата разработка е да разгледа някои спорни въпроси, свързани със счетоводното отчитане и представянето на преотстъпения данък във финансовите отчети на предприятията.
Преотстъпването на корпоративния данък е вид данъчно облекчение. Легална дефиниция на преотстъпването на корпоративния данък е дадена в чл. 166 от ЗКПО - преотстъпване на корпоративен данък е правото на данъчно задължено лице да не внася в републиканския бюджет определените по реда на този закон суми за корпоративен данък, които остават в патримониума на данъчно задълженото лице и се разходват за цели, определени със закон.
Преотстъпването е приложимо спрямо точно определени, посочени от закона субекти. Лицата, които могат да ползват преотстъпването на данъка, са следните:
Юридически лица – специализирани предприятия или кооперации по смисъла на Закона за интеграция на хората с увреждания;

данъчно задължени лица, регистрирани като земеделски производители;

държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение";

социални и здравноосугурителни фондове за стопанската им дейност;

научноизследователски бюджетни предприятия, държавни висши училаща, държавни и общински училища от системата на народната просвета;

данъчнозадължени лица за извършване на производствена дейност в общини с безработица, по-висока от средната за страната;



кооперациите и образуваните от тях предприятия, членуващи в кооперативни съюзи.
Първият спорен според нас въпрос е свързан със счетоводното отчитане на преотстъпените данъци. На първо място е необяснимо обстоятелството, че в един данъчен закон (Закон за корпоративното подоходно облагане) се регламентира счетоводното отчитане на преотстъпен и намален корпоративен данък, без съобразяване с изискванията на Закона за счетоводството и Националните стандарти за финансови отчети на малки и средни предприятия, както и със счетоводната лигика, която е приложима при отразяването на конкретният икономически факт. Съгласно чл. 168. (1) Преотстъпеният корпоративен данък и намалението на корпоративния данък по реда на тази глава се отчитат в собствения капитал. (2) Данъчно задължените лица, прилагащи Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия, отчитат преотстъпения корпоративен данък и намалението на корпоративния данък като резерв.
Това от своя страна според нас е довело до обстоятелството, при изготвянето на СС 20 – Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ да се извърши съобразяване с данъчният закон, което произтича от следните текстове в стандарта: т. 3.2. - правителствените дарения се отчитат като финансиране, освен ако в закон е определен друг ред на отчитане........, т. 3.5. - правителствените дарения се представят в счетоводния баланс като финансирания, освен в случаите, когато съгласно нормативен акт се отчитат като резерви.
На следващо място стандартът регламентира реда за признаване на приходи от финансирания в т.ч. и на финансирания формирани от преотстъпен данък. По смисъла на т. 3.2. - правителствените дарения се отчитат като финансиране, освен ако в закон е определен друг ред на отчитане, което финансиране се признава като приход в текущия период, както следва: в) дарения, свързани с преотстъпени данъци – през периодите, през които са са отразени разходи за изпълнение на условията по преотстъпване данъците. В тази връзка възниква въпроса – влияе ли подхода при счетоводното отразяване на преотстъпените данъци върху признаването на приход от финансиране.
В счетоводната практика и в специализираната литература се срещат две противоположни мнения, които съдържат в себе си съществен данъчен ефект. Масово разпрострената практика и наложило се мнение е, че счетоводното отразяване на преотстъпения данък в собственият капитал и по-точно в резервите не води до последващо отразяване на приходи от финансирания.
Другото мнение, което и ние споделяме, се изразява в следното: след като първоначално преотстъпеният данък е отразен като резерв, съгласно изискванията на данъчният закон, то при последващо усвояване на средствата според условията на преотстъпване да се признава и приход от финансиране при спазване изискванията на стандарта.** Считаме, че при този подход се постига равнопоставеност при признаването на приходи от финансирания независимо от тяхното счетоводно третиране, което е смисъла на счетоводните стандарти нито един подход да не води до преимущество при данъчното облагане.
Счетоводният стандарт регламентира и представянето на правителствените дарения във финансовите отчети на предприятията, като отново е извършено съобразяване с данъчния закон: т. 3.5. - Правителствените дарения се представят в счетоводния баланс като финансирания, освен в случаите, когато съгласно нормативен акт се отчитат като резерви. Този текст води от своя страна води до различно представяне на един същ счетоводен обект по два различини начина, което считаме за недопустимо и противоречащо на счетоводната логика.
Следващият въпрос, който според нас не е намерил точно решение е как да се представи първоначално преотстъпеният данък в Отчета за приходите и разходите. Наложилата се практика е в Отчета за приходите и разходите да се отразява размера на цялото годишно данъчно задължение, което впоследствие изцяло или частично се трансформира в елемент на собствения капитал. В тази връзка, интересно и рационално е изразеното мнение от д.е.с. Илиян Гоцев, според което в секцията Разходи за данъци в Отчета за приходите и разходите не следва да се посочва годишен данък, при условие, че 100 % от него е преотстъпен и не е поставено условие за целевото използване на освободените парични ресурси. С това се постига наистина точно представяне на информацията за размера на текущите данъци от печалбата.
Считаме, че при едно последващо обсъждане на предложения материал може да се достигне да единно мнение относно счетоводното и данъчното третиране на преотстъпените данъци.
Ако на база на горното прецените, че се нуждаете от допълнителна консултация, потърсете Миладо ООД !


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница