Прес клипинг на тема: „Здравеопазване”



Дата07.05.2018
Размер276.54 Kb.
#67575
Прес клипинг на тема:

Здравеопазване”
05.04.2014



В рамковия договор с болниците за 2015 г.

Без доплащане за лечение по здравна каса

Министър Андреева: Безплатна терапия само за осигурени с платени вноски от 2000 г. досега
Диана Тенчева
Пациентите няма да доплащат и лев за лечение, което покрива здравната каса. Забраната ще бъде записана в рамковия договор за следващата година, каза здравният министър д-р Таня Андреева в интервю за "Труд". В момента болници искат под различна форма доплащания от пациенти за дейности, които са финансирани от здравния ни фонд. Промяната обаче няма да засегне доплащането на медицински изделия, които не се покриват от касата - някои стентове, протези, всички лещи. Андреева оповести пред "Труд" пакет от мерки, които трябва да въведат ред в системата. Предвижда се право на безплатен лекар да има само този, който е платил всичките си здравни вноски не само за три години назад, както е в момента, а от 2000 г. досега (ако е имал средства да го направи).
Д-р Таня Андреева, министър на здравеопазването:

Лечение по каса - само с платени вноски от 200 г. досега

Диана Тенчева
- Г-жо министър, спокойна ли сте след писмото на Европейската комисия, че тя ще следи под лупа здравеопазването ни? То бе в отговор на две пациентски организации, които заявиха, че вие и правителството чрез приетите краткосрочни мерки за системата намалявате достъпа до лечение на болните, което противоречи на евродирективите.

- Не съм учудена от писмото, което обаче се отнася за период назад в годините. Самите две пациентски организации описват пред ЕК проблеми като безработица, застаряване, изключване от грижи. Да, констатациите са верни и ме притеснява, че те пак от години присъстват в доклади на ЕК и на различни световни институции. За съжаление нищо до момента не е променено. ЕК посочва, че ще наблюдава реформите в здравеопазването, но това са едни от предварителните условия - тя ще дава финансов ресурс за следващия програмен период, ако наистина се извършват реформи. По тази причина в началото на годината предложихме първия пакет от законодателни промени (те бяха условие да се ползва излишъкът от 104 млн. лв. в бюджета на здравната каса т.г.). Целта им бе да се спрат основните течове в системата.

Вторият пакет от мерки, който в момента върви за междуведомствено съгласуване, поставя основите на принципно структуриране на здравната система. Той включва изработването на Националната здравна карта (НЗК), посочване на потребностите по различни профили, на броя необходими легла по области, за да се отговори на нуждите на пациентите, дефицити или излишъци от специалисти по региони. Това ще доведе до равномерно разпределение и достъп на хората до медицинска помощ. Това, което правим, е абсолютно нормална практика в света. Уви, при нас се стигна до струпване на болници в няколко града, а 6 същото време се оголват много региони. Всяка година се разкриват нови лечебни заведения, здравната каса има прекалено много договорни партньори, затова и ресурсът й е твърде недостатъчен.

- Здравната карта трябваше да е готова на 20 декември м.г. Това не стана. Самата вие повтаряте, че 400 болници са прекалено много за България. Защо в новия рамков договор не заложихте такива критерии, че по естествен път да отпаднат онези, които не отговарят на тях?

- Работната група, която създава методиката за НЗК, през декември м.г. поиска удължаване на срока за изготвянето й. Причината е, че за първи път документът няма да е отражение на сегашната ситуация, а се цели 8 най-голяма степен да направи оценка на потребностите от медицински услуги в страната. За съжаление има региони, 8 които освен спешна помощ няма друга осигурена грижа за населението.



- Здравната карта се пише от 2005 г. Кога смятате, че ще е готова?

- Методиката е готова, предстои обсъждане и стартиране на три пилотни проекта. Т.е. НЗК първо ще се приложи в областите Кюстендил, Кърджали и Плевен.



- А дали тя ще бъде решаваща за договор с НЗОК поне през 2015 г.?

- Със сигурност. Ако трябва да бъда искрена, всички законодателни мерки и подзаконовите актове, които променяме, ще дадат резултат от 2015-а.



- Първият пакет от мерки, който посочихте, бе посрещнат от пациентите и лекарите с коментара, че са писани "на тъмно". А срещу втория избухнаха фармаиндустрията и пациентите. Т.е. и в двата случая системата прие с негативизъм промените ви. Ще търсите ли занапред диалог?

- Не съм съгласна, че мерките са писани "на тъмно". В разработването им участва много голяма експертна група, сформирана със заповед на министър-председателя. И като работещ лекар в системата съм забелязала, че няма нещо, което да се приеме с усмивка и с позитивен поглед, че секторът ще се промени към добро. Имам чувството, че макар и всички да са недоволни, всеки е намерил някакво място в хаоса и се притеснява от опитите да бъде вкаран някакъв ред. Да, никъде по света няма идеална здравна система. На мен ми се иска да има поне по-ясен регламент и по-нормални отношения между участниците 6 системата. Готова съм да поема целия негативизъм и съм сигурна, че до края на мандата мерките ни ще дадат своите резултати. А съпротива винаги е имало.



- Вторият пакет от мерките съдържа и противоконституционни промени - плащането на надлимитната дейност на болниците на по-ниски цени и да не може да се разкрива нова болница без разрешението на министъра. Те така или иначе ще паднат в съда, казаха от здравната комисия, ще дадете ли заден ход за тях?

- Предложенията, които се публикуват на сайта на здравното министерство, не трябва да се приемат като предложения само на ведомството. Те са и на здравната каса, на лекарския, на фармацевтичния съюз, разбира се, и наши. Конкретно за надлимитната дейност идеята не е на МЗ. Когато тя бе разгледана от ръководството на министерството, ние също преценихме, че в него няма логика или смисъл за подобно диференциране на плащането за дейността. Затова ръководството препоръча то да отпадне.



- Но не се случи, а подписът ви стои под всички тези промени като техен вносител.

- Когато проектът е поставен за обществено обсъждане, включваме всичко предложено. Тези предложения за промени не влизат като предложения 8 МС.



- Но в онзи момент никой не разбра, че се разграничавате от тези противоконституционни текстове. Защо не излязохте да го заявите ясно?

- Имаме точно такова решение на ръководството на МЗ. Просто ние качваме всичко на сайта, а дълги години не бе така и на много хора им бе удобно техните предложения да се чуват чак в пленарната зала.



- Лекарите излизат на протест на 15 май заради финансовите проблеми в сектора. Болниците отчитат дейности за по 30 млн. лв. месечно над предвиденото в бюджета. Държавата не превежда реални осигуровки за групите, за които отговаря. А пациенти вече ви поискаха оставката. Как ще успокоите системата? Кажете една добра новина два дни преди деня на здравния работник.

- Всичко, което се отнася до плащането за дейност, се извършва от здравната каса по решение на Надзорния й съвет (НС). Не бих искала да съм била сред министрите по времето на ГЕРБ - финансови и здравни, които управляваха НЗОК. Нека всички да знаят, че тя е независима институция. А това, което смятам, че като нормативна уредба се отнася до работата й, то вече е влязло като законопроекти в Министерския съвет. НС на касата предлага бюджета, министърът е само пощенската кутия - човекът, който ги внася в правителството. НС гласува по параграфи как бюджетът на касата да бъде разпределен, включително и за болнична помощ. Нека Надзорният съвет ви даде отговор.



- Но вие отговаряте за цялостната здравна политика. Какво ще кажете на пациентите, които ви търсят за помощ като министър, за да не се стигне до риска от края на 2013 г. да доплащат в болниците, защото НЗОК не им се беше издължила?

- Касата е като банка. Тя купува медицински услуги. Това е. А политиката е това, което ние правим - създаваме здравна карта, за да се регулира медицинският пазар по потребности, а не който и както иска да си строи и разкрива болници. Впоследствие подготвеното от нас ще повлияе и на работата на НЗОК. А с пациентите ще бъда откровена - със сега плащаните здравни вноски се покрива определен пакет здравна услуга. Всичко извън него може да бъде финансирано по два начина. Всеки един от нас да доплаща за всичко извън пакета, а другият е да се въведат допълнителни фондове или каси, които да поемат описаните грижи извън него.



- През октомври м.г. казахте, че най-късно през есента на 2014-а ще имаме нов здравноосигурителен модел. Това явно няма да стане, а според ДПС промяна реално може да настъпи едва от 2016 г. Зад какъв модел на демонополизация на НЗОК заставате?

- Личното ми мнение е, че трябва да се изгради допълнително доброволно здравно осигуряване (това е и най-елегантната промяна) и така да се покриват услугите извън основния пакет. Другата гледна точка е, че при малък ресурс е добре той да бъде централизиран на едно място, тоест какъвто е настоящият модел на касата.



- Как точно ще се плаща допълнителната, но не задължителна вноска?

- Действително искахме този процес да стартира по-рано. Но се оказа, че десетгодишното събиране на Вноски, които отиваха в големия резерв на НЗОК и се натрупаха до 1,4 млрд. лв. (а точно с тях трябваше да стартира "вторият" здравноосигурителен стълб) през 2010 г. изчезна. Както най-накрая разбрахме от г-н Бойко Борисов, че парите са отишли за пенсии. В момента за да се въведе вторият стълб, трябва да се вземат един или два процентни пункта от 8-процентната здравна вноска (това е въпрос на нормативно решение) и да се дадат на доброволните фондове, които да започнат да работят с тези средства. А хората абсолютно доброволно да започнат да внасят по 10 или 20 лева месечно, за да не им се налага да доплащат за медикаменти, за да не чакат по един месец за ядрено-магнитен резонанс (защото НЗОК покрива нуждите на определен брой пациенти) или за изследвания, които не са в основния пакет. Т.е. по този начин с влагани по 20 лв. месечно ще им бъдат направени изследвания за хиляди лева, вместо да трябва да ги платят наведнъж от джоба си.



- Кога фондовете ще заработят? Едва ли ще стане преди 2016 г.

- Може да стане и по-бързо, стига да има решение не само от правителството. Необходимо е да се намери пресечна точка между мненията на политическите партии. Защото партията мандатоносител е притеснена дали ако се появят частни каси, няма да останат българи без гарантирани здравни грижи. Знаете, че дори допълнителната здравна вноска пак ще могат да си позволяват само по-платежоспособните. Затова е много важно в основния пакет на НЗОК да съхраним дейности, без които не може. А в допълнителния да са "екстрите", ако въобще има такива 6 медицината.



- Ако държавата започне да осигурява децата и групите, които са нейна грижа, системата ще разполага с още 350 млн. лв. годишно. Можете ли да убедите кабинета да вземе това решение?

- Държавата не е едно министерство, ние взаимно сме функция едно на друго и си помагаме. Има обаче групи, които не си внасят реалните здравни вноски, а за мен е неразбираемо защо. Сред тях са държавните служители. Не вярвам, че те са по-ниско платени от лекарите или учителите. Ето такива българи трябва да се издължават върху реалния си доход. Същото е и при децата - добре е за тях държавата да внася пълната вноска. Но най-напред трябва да се запушат пробойните в НЗОК, иначе никога средствата няма да са достатъчни.



- Какви мерки ще предприемете, за да се стопят двата милиона неосигурени?

- Първо, трябва да се събере това, което може. А НАП много добре си върши работата. Но има едни 450 000 българи, които могат, но не си внасят здравните осигуровки, тъй като са загубили доверие в системата. По метода на принудата могат да се случат много неща, но не смятам, че това е пътят. На хората трябва да им се покаже, че когато отидат в лечебно заведение, там има лекари, сестри и акушерки, които наистина са загрижени за тях. А не да им казват: "Ти не си за нас, отиди еди-къде си." Имаме идея пациентът да получава здравна помощ по линия на НЗОК само ако е внесъл всичките си дължими здравни вноски - не само за три години назад, а от 2000 г. насам, т.е. откакто има здравна каса. Не може някой веднъж да даде 500 лв. и да влиза и излиза от системата, когато пожелае. Вярно, тя е солидарна, но за тези, които са добросъвестни и всяка година внасят своя дял. Просто казано - редно е през цялото време, в което българинът е можел да плаща вноски, да го е правил. Не говоря за безработни, за социално слаби или други рискови групи, които са грижа на държавата. Говоря за хора като мен. Например, ако аз 10 години съм могла да плащам осигуровки, но пет съм внасяла, три - не, после пак съм плащала, това лесно може да се установи от НАП. Те имат достъп до регистри, кой кога е работил, какви данъци е погасявал. И така както съм получавала доходи, така е трябвало да превеждам "данък" здраве поне върху минималния осигурителен доход. И с премиера, и с финансовия министър съм споделяла, че не е възможно да бъде оставен настоящият лесен вход и изход от системата. От това страдат всички останали. Промяната изисква поправка в Закона за здравното осигуряване. Аз ще я инициирам, тя ще е от новия пакет от мерки, който ще е готов до края на годината. Тези предложения всъщност са мечтата на един министър. Но какво ще стане - не знам.



Д-р Таня Андреева е родена на 7 юли 1973 г. Завършва медицина в София през 1999 г., придобива специалност по акушерство и гинекология през 2006 г. Има специализация по патологична бременност и по пренатална диагностика в университетска болница в град Рен, Франция. Защитава магистратура по здравен мениджмънт в Медицинския университет в София през 2009 г. Работи в "Шейново" като АГ специалист, а от 24 ноември 2011 г. до 29 май т.г. е изпълнителен директор на болницата. На 29 май м.г. бе избрана за здравен министър.
Няма да доплащаме за лечение по каса
Всяка болница, която има договор със здравната каса, ще предлага комплексност на медицинските услуги и няма да има право да иска доплащане от пациента за дейности, покривани от фонда. Това предвижда една от мерките в нов пакет от промени, които подготвя здравният министър д-р Таня Андреева, съобщи тя за "Труд". В момента болници искат под различна форма доплащания от пациенти за дейности, които са финансирани от здравния ни фонд. Например под формулировката "Пакет допълнително поискани услуги" болни в столично лечебно заведение плащат за разговор с шефа на хирургичното отделение или с анестезиолога. Подобни консултации обаче са задължителни, за да бъде изплатена АГ или хирургична пътека, казаха от НЗОК. Най-много са доплащанията при раждане. За да вземат поне 1300 лв., каквато е масовата тарифа в София, на родилките се предлагат какви ли не консултации. А за идване на бебето на бял свят - дали нормално или чрез секцио, НЗОК плаща по 580 лв. Доплаща се и за противоепидемични мерки при терапевтични или педиатрични процедури, а те са задължителни за всички пациенти, стъпили в болница.,Да не говорим, че медицински центрове искат от болни да плащат за избор на екип, а той е разрешен само за болниците", посочи пък д-р Мими Виткова, шеф на сдружението на лицензираните доброволни фондове, които от м. г. са застрахователи. За да се спре доплащането, д-р Андреева обеща засилен контрол и постоянни проверките. "Скоро ще оповестим отчет на "Медицинския одит", посочващ лечебни заведения, които за една и съща дейност имат двоен източник на финансиране - т.е. НЗОК и джоба на болния. Всъщност всички знаем кои са... Време е да ги назовем", посочи д-р Андреева. Според новите правила, ако искат договор с НЗОК, лечебните заведения задължително трябва да извършват спешни дейности. "Не може да се връщат пациенти и да се прехвърлят от една болница на друга! Не може и едни лечебни заведения да си избират за кои пътеки да сключват договор, а други - не. Трябва да има нормална конкурентна среда, затова всички те ще бъдат поставени при равни условия. Който не отговаря, да си търси други механизми на финансиране", посочи Андреева. Тя готви и преструктуриране на болничната помощ.


Касата няма да избира с кого да работи

Мария Чипилева
Депутатите отложиха за неограничено време възможността здравната каса да избира с кои болници да работи. Това стана с приемането на Националната здравна стратегия от ресорната парламентарна комисия. В момента касата е задължена да плаща на всички клиники, които искат да имат договор с нея. Парите й обаче не стигат, а болниците са повече от нужното. Затова здравното министерство предлагаше да се въведе възможност касата да договаря само с толкова болници, колкото са нужни да ни лекуват. Този текст залегна в проекта на ведомството за здравна стратегия и в предложенията за промени в закона за здравното осигуряване. Очакваше се новото правило да заработи от догодина. Депутатът от ГЕРБ Семирх Абу Мелих обаче предложи в стратегията да се запише, че касата ще избира с кои болници да работи, когато се демонополизира и частните фондове станат равноправни нейни конкуренти. Това обаче не се очертава да стане през тази и дори през следващата година. Предложението на ГЕРБ бе подкрепено от управляващото мнозинство, с което здравната стратегия се промени. Така касата няма да може да избира с кои болници да работи и догодина.


Здравни маневри с болнав вид

Калоян Атанасов
Здравеопазването напоследък е ахилесовата пета или поне трънчето в петата на правителството. Убийствен дефицит за стотици милиони левове в хроничноболната здравна каса, задаващи се поредни лекарски протести, напрежение в болниците заради планираното, но засега необявено рязане на бюджетите им. Всичко това, а и още куп други натрупани проблемчета смущават съня на здравния министър д-р Таня Андреева. Тя явно няма намерение да абдикира от потъващия здравен кораб и до последно ще се опитва всячески да запуши пробойните му. Но заради спешността на занятието Андреева е принудена да действа на принципа на опита и грешката. Което все пак е по-добро от безвремието и разрухата, в която бе изпаднал здравният сектор по време на управлението на ГЕРБ.

Не е ли по-разумно обаче ресорният министър да концентрира усилията си върху основните проблеми на системата - финансирането на болниците и спешната помощ, вместо да се разхвърля като кандидат-студент из целия здравен контекст. Например проектът за нови методики за остойностяване и заплащане на медицинската помощ бе приет от всички експерти в бранша като лаишка творба. "Притоплена манджа с предъвкани стари неща от националните рамкови договори", обобщи впечатленията си от текста разгневен личен лекар. И наистина, болниците, джипитата и специалистите искат едно - всяка медицинска дейност, независимо дали иде реч за писане на болничен лист, манипулация, изследване, или за преглед, да бъде ясно фиксирана в ценоразпис на услугите. А методиката избягва най-болезнения за всички въпрос - колко ще се плаща. Вместо това Андреева търси правилния отговор на дилемата, кои болници да работят с обществен ресурс. И колкото повече търси, толкова повече си противоречи. Досега тя бе праволинейна в намерението си на всяка цена да спаси закъсалите общински лечебници. Но вече смята, че по всички клинични пътеки, заплащани от здравната каса, занапред трябва да работят само болниците, които покриват нивата на компетентност и медицинските стандарти по съответната специалност. "Тези, които не успеят да покрият критериите, ще търсят свои начини, по които да работят и да се финансират. Могат да работят в публично-частно партньорство, да бъдат окрупнени в по-големи структури или да се закрият", каза министърът. От това изказване излиза, че за половината общински болници пасиансът вече е нареден, тъй като всяка добросъвестна, разбирай стриктна проверка "отгоре", със сигурност ще установи, че "малките" не отговарят на изискванията. Затова не е ли по-коректно да им се каже, че държавата вече няма нужда от тях, вместо да им се предлага едно голямо нищо, облечено в благи думи?

Както бившата управителка на "Шейново" сама установи - публично-частното партньорство е трябвало да влезе в общинските и държавните болници преди много години. Но сега за него май е твърде късно. Големите частни български инвеститори вече си имат печеливши лечебни заведения и едва ли някой заблуден чуждестранен бизнесмен ще дойде, за да рискува парите си на най-ветровития здравен пазар в Европа. От своя страна окрупняването на болниците в дадена област под шапката на холдинг или управителен съвет по никакъв начин няма да промени финансовата картинка в системата. Освен ако не бъде последвана от шокова терапия и закриване на много лечебници.
Удари под кръста в конкурса за "Шейново"
Здравният екшън с политически привкус, наречен "избор на постоянен управител на болница "Шейново", върви към своята финална развръзка. След два провалени конкурса работещите в столичната акушеро-гинекология най-накрая трябва да разберат името на своя нов директор. По неофициална информация здравната общинска комисия е гласувала доверие на временния управител на "Шейново" д-р Румен Велев. Номинацията му ще бъде разгледана на следващото заседание на Столичния общински съвет, което е насрочено за 10 април.

Резултатите от поредната надпревара за директорския пост се очакват с повишен интерес, тъй като в битката за позицията освен Велев и завеждащия на гинекологичното отделение на "Шейново" д-р Антони Ненов участваше и сестрата на Бойко Борисов - д-р Красимира Иванова. Сега тя оглавява неонатологичното отделение на Първа АГ болница "Света София". Иванова обаче заяви, че не се е явила на последния етап от състезанието, защото е загубила доверие, че то ще се проведе "чисто, прозрачно и компетентно". "Усетих, че моето понататъшно участие в конкурса е изключително нежелано. Нямах никаква сигурност дали отново няма да възникнат един куп въпроси и реших, че трябва да се оттегля", заяви д-р Иванова. Според нея никой от "Шейново", както и управляващите не искат като ръководител в болницата да влезе външен човек. Заради роднинската връзка на Иванова с лидера на ГЕРБ общинският съветник от ДСБ Петър Москов бе поискал съветниците от партията на Борисов да напуснат изборната комисия, за да бъде избегнат конфликт на интереси. "Герберите" се съгласиха и така на практика д-р Красимира Иванова остана без подкрепата от страна на най-голямата група общинари.

Болница "Шейново" е без постоянен директор от края на 2011-а, когато тогавашният й началник д-р Иван Костов подаде оставка след два поредни скандала около смъртни случаи на родилки. Любопитното е, че Костов не остана дълго време без работа. Почти веднага той бе назначен от общината за изпълнителен директор на болница "Света София", където също влезе със скандал. Нейни служители сигнализираха до в. "БАНКЕРЪ", че изборните процедури са грубо нарушени, тъй като Костов не е потърсил от болницата финансовата информация и документите, необходими за писмената му разработка, касаеща стратегията за развитие на здравното заведение. Въпреки това той получи длъжността. Последвалите два опита за избор на нов управител в "Шейново" се провалиха. В първия конкурс двамата кандидати -д-р Антони Ненов и сегашният здравен министър д-р Таня Андреева (тогава в управителния съвет на лечебницата), завършиха наравно. На втория вот уж сигурен фаворит бе д-р Константин Маленов, който за няколко месеца изпълняваше длъжността директор на Първа АГ. Но преди гласуването общинарите от БСП извадиха уличаващо писмо, написано от вече действащия директор на "Света София" д-р Иван Костов. С него Маленов бе обвинен, че заради лошо проведени обществени поръчки е ощетил болницата с над 300 хил. лева. Председателят на столичните общинари Елен Герджиков обеща, че ще провери сигнала и ако бъдат установени нарушения, Маленов няма да получи мястото. Което и се случи. И третата поредна надпревара за "Шейново" не мина без тежки удари под кръста. Красимира Иванова подхвърли, без да посочи конкретно име, че единият от кандидатите за директор има ООД с дейност, сходна с тази на болницата. Проверката ни установи, че това е Румен Велев, който по информация от Търговския регистър е едноличен собственик на фирма "Амбулатория за специализирана гинекологична извънболнична медицинска помощ д-р Румен Велев ЕООД". По разпоредбите на Закона за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси, ако бъде избран за директор, Велев ще разполага с едномесечен срок, за да елиминира частния си интерес, като прехвърли или закрие бизнеса си.

По думите на Иванова над болница "Шейново" от най-високо ниво е "опънат" политически чадър, тъй като в последно време болница "Света София" е подложена на непрекъснати проверки, докато конкурентите им от години не са виждали здравен ревизор.



Българите: с минало, но без бъдеще

Румен Савов
Олмеки, набатеи, аксумити, кхмери, друиди, етруски, Атлантида...Това са все имена на древни народи и цивилизации, които са изчезнали от лицето на Земята и за съществуването им съдим по оцелелите паметници. Изглежда, не е далеч времето, когато към този списък ще се нареди и българският народ. Такова е внушението от публикувания годишен доклад на Централното разузнавателно управление на САЩ, озаглавен "Световна книга на фактите". Според него България уверено се катери нагоре в класацията на страните с най-висока смъртност на населението и вече е на шесто място в света. Пред нас са Южна Африка, Украйна, Лесото, Чад и Гвинея Бисау. А непосредствено след нас са Афганистан, Централна Африка, Сомалия и т.н.

Любопитно е дали ако украинците издрапат до приемането им в Европейския съюз, ще станат и първата страна членка, чийто народ ще изчезне в обозримо бъдеще? Ние със сигурност ще сме вторите, въпреки че сме в голямото европейско семейство преди тях и логично сме имали повече възможности да излекуваме болната си държава. Но не сме го сторили.

Украинците обаче по-скоро ще отърват кожата, отколкото да влязат в онзи списък. Тази прогноза може да се окаже истина, особено ако се вгледаме в примери от близкото им минало. Светът почти ги беше отписал, когато гръмна Чернобил - на 26 април 1986 година. Тогава 25 000 млади хора на възраст до 40 години починаха, а общо над 200 000 души в Русия, Украйна и Беларус умряха в следващите 25 години от последиците от аварията в АЕЦ. Останалите доживяха и отделянето на Кримския полуостров, като навярно ще преживеят и това събитие.

България обаче, без да е имала свой Чернобил, боледува и върви на лошо, според ЦРУ.

Не е ясно каква е здравната система в Украйна. Съдейки по данните в доклада, нашата вероятно прилича на тази в Гвинея Бисау. Щом са едно място преди нас в класацията, би трябвало да е така, нали? Това, което знаем, е, че Гвинея е реформирала своята здравна система според т.нар. Инициатива от Бамако (Мали) през 1987 г., приета от африканските страни със съдействието на Световната здравна организация (СЗО) и Детския фонд на Обединените нации. "Инициативата" цели осигуряването на първичен достъп до лечение, на достъпни цени за цялото население, снижаване до минимум на цените и възстановяване на доверието на пациентите в обществената система за здравеопазване чрез подобряване на качеството на услугите.

В четвъртък (3 април) обаче стана ясно, че нашата здравна система няма нищо общо не само с гвинейската, но и с европейската представа за здравеопазване. Тази седмица Европейската комисия осъди реформата в сектор "Здравеопазване", като заяви, че са загрижени за достъпа на българите до качествено здравеопазване, до лекарства за групите в неравностойно положение и в отдалечените райони, за организацията и финансирането на болничния сектор.

Оценката на ЕК няма как да е друга. Страната ни е на последно място в ЕС по средна работна заплата (385.47 евро), 47.1 % от българите са на прага на крайната бедност и социална изолация, а под прага на бедността живеят 22 на сто. В същото време бюджетът за здравеопазване е най-ниският в Европа, слаба е събираемостта на здравните вноски, спешната помощ не работи. Освен това в сравнение с останалите европейски страни ние плащаме най-голям процент за лечението си сами, тъй като за т. нар. заплащани от държавата лекарства държавата покрива едва 25 до 50 на сто от стойността им.

Неотдавна нашумя историята на нашенски болник, който едновременно бил пациент на две болници, което не се отрази добре на състоянието му, дори напротив. И докато цъкахме с език над поредния абсурд в държавата, ония в ЦРУ вече са били наясно, че у нас ситуацията върви към летален изход. А на ЦРУ, за разлика от НЗОК, може да се има вяра.

По тая причина не ни остава нищо друго, освен да се замислим какво ще оставим след нас. Олмеките са завещали високите до 3 метра каменни човешки глави, набатеите - мистичния град Петра в днешна Йордания, аксумитите своите огромни каменни обелиски. А ние, след повече от 1300 история, ще оставим на света като доказателство за самоубийствената ни страст да живеем в абсурда есето на Георги Марков от 1972 г. "Ще изчезне ли българският народ?". Няма как да не пребъде и "Българският модел" на най-големия наш абсурдист Станислав Стратиев.

А над всичко ще се извисява членоподобният паметник пред Народния дворец на културата. За друго по-смислено май няма да ни остане време...




Йордан Христов: Реформите в здравеопазването са като минно поле

Този кабинет е първият, който обръща внимание на младите медици и специализанти, коментира студентът от Медицинския университет в София

Мария Нинова
- Каква е мотивацията на един студент да се заеме с обществена дейност?

- Не мисля, че ти трябва мотивация, за да се заемеш с нещо, което е част от живота ти, от живота на всички. Тук говорим за обществото, в което всеки участва, обществената активност ти дава много опит, научава как да контактуваш с различен тип хора и да се развиваш.



- Участвате в много органи на Студентския съвет към Медицинския университет. Защо се съгласихте с тази изтощителна работа? Какво удовлетворение намирате в нея?

- Не съм се съгласявал. Никой нищо не ми е предлагал, вече четвърта година съм в Студентски съвет, което прави два мандата, от които вторият изтича след броени месеци. Така е според Закона за висшето образование, нямам право на повече, а и вече съм 6 курс - стажант лекар, и след няколко месеца ще съм извън образователната система.

Всяка работа е изтощителна, въпрос на организация, работа в екип и бързо научаване на това как се случват нещата. Студентският съвет се занимава с много неща. С настаняване на студенти, с организация на учебните планове, участваме в комисиите по държавни и евро стипендии, изпращане на студенти в медицински конгреси по целия свят и много други. Студентското самоуправление ти дава много и в личен план. Научаваш се на добра организация, запознаваш се с много хора, ставаш разпознаваем, разчита се на теб, подготвя те за истинския живот. Тук специално искам да благодаря на д-р Мохамад Фархат за неговата подкрепа

- Председател сте на Комисията по социално-битовите въпроси на учащите. В пресата много се говори за състоянието на студентските общежития. Какви са вашите впечатления?

- На този въпрос не мога да дам еднозначен отговор. Има доволни, има и такива, които не са. Общежитието не е роден дом, там в повечето случаи живееш с чужд човек. За щастие ние сме единственият университет, в който с решение на Академичния съвет от много години настаняваме по двама души в стая. В повечето софийски университети студентите живеят по трима. Медицинският университет винаги е бил ощетяван откъм средства за ремонт и саниране на блоковете си.

Имаме 8 блока, които стопанисваме, още от 7-8 години. Ние сме на първо място в списъка на чакащите за отпускане на държавна субсидия за ремонт, но това така и не се случи. От 15 юли 2014 г. благодарение на проф. Ваньо Митев, ректор на университета, започват ремонтите на два блока, които са в много лошо състояние, а след 20 септември 2014 г. - и на още един. Това се прави с пари на университета, които, благодарение на големия приходен остатък, ректорът и Академичният съвет отпускат. Предстои и строителство на ново модерно общежитие в района на Александровска болница.

Има стаи, които са ремонтирани. Други са поддържани добре от предишните наематели. Има и такива, които са в много лошо състояние.

Но тук става дума за манталитет и възпитание. Един наш студент живее шест години в една стая, колкото трае обучението му. Сами разбирате, че нещата опират до човека, до личността и навиците му за опазване и поддържане на жилището.

- Какви идеи и предложения имате, които искате да развиете в университета?

- Доста са. Голяма част от тях сме осъществили - увеличихме стипендиите, но не за сметка на броя им. Говоря за сумите по държавните и социалните стипендии. Разширихме категориите, за да може повече нуждаещи се да получават. Изготвихме ясни изисквания за кандидатстване по научни проекти и разработки на студенти, докторанти и специализанти от всички факултети. За това перо отиват най-много фи-нансовисредстваотбюдже-та насъвета. Разширихме Изпълнителния съвет от 9 на 11души,с намерениетода бъдат повече представители на различните факултети. Осъществихме за пръв път в историята на България студентски референдум по време на окупациите и др.



- Една от най-тревожните статистики в България е, че лекарите масово напускат страната. Защо се получава това?

- Това не е точно така. Никой не знае колко човека напускат страната - нито университетите, нито Министерството на здравеопазването. Това е статистика, базирана върху броя на заявените документи за превод и легализация на заминаващите. Но това съвсем не означава, че те заминават.

Не казвам, че няма проблеми. Наредба 34, която урежда специализациите, е деликатна материя. Сегашното правителство за пръв път ни обръща толкова голямо внимание. Имахме редица срещи с експерти и синхронизирахме доста от нещата. Голяма част от исканията ни бяха постигнати чрез диалог, но проблемът с ниското заплащане в сферата остава, без да е решен.

- Пред какви трудности и проблеми са изправени студентите по медицина?

- В последно време стана много модерно да се говори за "лекарски грешки", за съдебни дела и присъди срещу лекари. Дълбоко съм потресен от нападенията над лекари от Спешна помощ. Трябва лекарите да бъдат със статут на защитени лица, какъвто имат полицаите. Нужен е по-голям процент от БВП на страната да бъде отделян за здравеопазване. Един от правилните подходи е създаването на Национална здравна карта на България, чиято реализация започна министър Таня Андреева. Тежко е положението с финансирането на болниците, както и с дълговете им, остарелите линейки на голяма част от Спешната помощ. Това са все неща, за които сме алармирали здравния министър и върху които в момента се работи.

Навършват се пет години от създаването на "Центъра за асистирана репродукция" към Министерството на здравеопазването. Подадени са 24 93 заявления за подпомагане за извършване на дейности по асистирана репродукция. Шанс да се сдобият с най-ценното - детето, получиха 23 580 двойки. За тези пет години са родени 3107 бебета. Центърът работи в партньорство с 26 лечебни заведения в страната. Екипът е и инициатор на кампанията "Повече българчета за България".

- Какво трябва да направи държавата за равнището на висшето образование у нас?

- Актуализация на начина зафинансиране на университетите. Трябва да се даде по-голяма свобода на университетите за собствени приходи. Ние имаме над 3000 чуждестранни студенти, които чрез плащане на семестриални такси внасят много пари в университета. В момента действа и рейтингова система, която оценява всеки ВУЗ по редица показатели. В България има 51 ВУЗ-а, което е прекалено, и трябва да се намери някакъв механизъм за ограничаване на тази практика.

Друг сериозен проблем е кризата на представителността сред студентите през последните години. Националното представителство на студентските съвети в България, която по Закона за висшето образование трябва да представлява студентите, е дискредитирана. Там няма мандатност и председателят й е вече с 12 години "стаж". Там членуват студентските съвети на всички 51 университета и повече от 28 университета в момента не признават проведените избори за председател и ръководство. А когато няма кой да представлява студентите, няма как да има нови идеи, кадри и предложения. Тази организация се политизира, ръководството й дори участва в миналите парламентарни избори чрез създаване на свое движение.

- Като медик мислите ли, че нещо в модела на българското здравеопазване е сбъркано?

- Много неща са сбъркани. Не е едно, но тази тема е безкрайна и засега няма решение. Реформите в здравеопазването имат ефекта на доминото. Дори бих го сравнил с разходка из минно поле за хората, които са се нагърбили с тази задача.



- Мислите ли, че ангажиментът на младите хора към политиката ще помогне на България да се развива?

- Да, това е кръговратът на живота. Трябва да се говори с младите. Да им се обясни, че политиката е инструментът на промяната. Както Сергей Станишев каза по време на конференцията на Младежкото обединение на БСП, "Младите хора са бъдещето, но и настоящето". Всеки трябва да се бори за свое място под слънцето, да се доказва, заради самия себе си не заради някой друг.



- Как политиците трябва да накарат младите да гласуват?

- Дали някой ще гласува или не зависи само от него. Няма как да накараш някой да направи нещо, което не иска, не приема и не осъзнава. Медиите и самите политици са виновни, че хората изгубиха вяра. Трябват нови лица, но млади хора, а не износени лица, които са решили, че сега е звездният им миг, за да направят кариера в парламента.



Йордан Христов е роден на 6 януари 1989 г. в Благоевград. Завършва средното си образование в СОУ с изучаване на чужди езици "Свети Климент Охридски" в родния си град в паралелка с руски и английски език. В момента е 6 курс по медицина в Медицинския университет в София. Член на Студентския съвет. През периода на следването си е участвал в редица международни конгреси във Франция, Швейцария и Австрия.


Кметовете на лов за спешни медици

Полина Тодорова
Кметовете тръгват на лов за спешни медици. На среща вчера между здравния министър д-р Таня Андреева и Националното сдружение на общините беше обсъдено създаването на спешни приемни отделения на територията на общинските болници. От кметовете по места ще се изиска да представят своята визия и предложения за изпълнението на реформата в спешния сектор. "В общините ще има и нови филиали на центровете за спешна медицинска помощ, а държавата след това ще има грижата те да функционират и да бъдат осигурени със средства, апаратура, и кадри", увери здравният министър. Ключов момент в готвената промяна ще е обезпечаването с кадри за новите структури на спешната помощ. По думите на Андреева, където има нужда лекарите ще бъдат привлечени на допълнителни договори, обсъжда се. и идеята за по-високо заплащане на дежурствата им. Предвижда се детските и специализираните ТЕЛК-ове да бъдат закрити и да станат част от общите експертни лекарски комисии, съобщи още вчера здравният министър. По думите й целта е да се облекчи работата на комисиите и да се преодолее липсата на достатъчно специалисти. Членове на комисиите пък вече ще могат да бъдат и лекари, които работят в болниците и в извънболничната помощ.


Над 200 милиона лева са предвидени за преструктуриране на спешната помощ
Над 200 милиона лева са предвидени за преструктуриране на спешната помощ, заяви министърът на здравеопазването Таня Андреева. Министърът се срещна с Националното сдружение на общините, за да обсъдят създаването на спешни приемни отделения в общинските болници. Целта е да се намали смъртността сред населението заради недостиг на спешна помощ. Гергана Хрисчева допълва информацията.

Репортер: В общините ще има спешни приемни отделения и филиали на ЦСМП. Средствата за цялото преструктуриране на спешната помощ са над 200 млн.лв. - 160 млн. лева от тях по Оперативна програма Регионално развитие, останалите са от държавата, посочи министърът на здравеопазването.

Таня Андреева: Това, което ние ще направим, е оборудване и там, където има нужда от кадри, те да бъдат привлечени или на допълнителни договори, или от работещите в тези структури към момента. Към момента дори имаше едно много добро предложение, по което ние ще мислим, възможност за работа и на кадри, които не са щатни, не са на основен трудов договор срещу по-голямо заплащане.

Репортер: Д-р Красимир Мирев, заместник-председател на Националното сдружение на общините, заяви, че стратегията е много сериозна крачка в реформата на здравеопазването.

Д-р Красимир Мирев: Тя в момента на реализация ще ликвидира някои от недъзите на доболничната помощ. Трябва да се внимава с разположението на тези центрове, да избегнем отново концентрацията на хора и ресурс в определени малко градове и да забравим периферията. И статистически да видим усилията от тези реформи с оглед на това удължаване живота на пациентите, намаляване на заболеваемостта от така наречените рискови болести - инсулт, инфаркт.

Репортер: Концепцията за спешната помощ ще се прилага индивидуално за всяка община.

Детските ТЕЛК-ове и специализираните експертни лекарски комисии да станат част от общите комисии
Детските ТЕЛК-ове и специализираните експертни лекарски комисии да станат част от общите комисии ще предложи министърът на здравеопазването Таня Андреева на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Д-р Таня Андреева: Освен това се разрешава на лекари, които работят като специалисти в извънболнична и болнична помощ, да бъдат членове на комисии. Няма, както досега лекар в ТЕЛК да е само лекар в ТЕЛК, защото това твърде много ограничава възможността за развитие за работа по специалността. Това ще облекчи като цяло работата на ТЕЛК-овете. И втората промяна, която правим, е да могат да важат изследвания, правени по друг повод от общопрактикуващия лекар в рамките на една година, така че да не се налага пациентите да трябва имат специално изследване, което да е само за ТЕЛК.




Лекарите от различни здравни заведения в страната да дават високоплатени дежурства в спешната помощ
Лекарите от различни здравни заведения в страната да дават високоплатени дежурства в спешната помощ, независимо дали във филиалите на центровете за спешна медицинска помощ, или в спешни отделения на общинските болници. Тази идея на Националното сдружение на общините е била обсъждана със здравния министър д-р Таня Андреева като част от концепцията за развитие на спешната помощ у нас. Тази концепция предвижда оборудването на спешни отделения в общинските болници в страната и обезпечаването им с апаратура. Целта е да се намали смъртността, която е резултат от ненавременната намеса на бърза помощ. За цялото това преструктуриране на спешната помощ са предвидени повече от 200 млн. лв. като 160 млн. от тях са по Оперативна програма Регионално развитие.

Репортер: От Националното сдружение на общините са категорични, че подкрепят реформата в спешната помощ, която се отнася до оборудване на спешни отделения в общинските болници и на филиали в центровете за спешна помощ. Трябва обаче много да се внимава с разположението на тези спешни центрове на територията на страната, убеден е кметът на община Търговище д-р Красимир Мирев.

д-р Красимир Мирев: Да избегнем отново концентрацията на хора и ресурс в определени малко градове и да забравим периферията. Реализирането на районни или регионални центрове за спешна помощ на базата на съществуващите общински болници ще даде една възможност за осмисляне и преквалификация, както на кадъра, но най-вече и на самите бази, които в момента много трудно преживяват. Не е въпросът дали имат право лекарите да работят на два трудови договора, а по-скоро ние имаме предвид, че те биха могли от други здравни заведения на територията да дават дежурства и то високо платени дежурства с оглед да подпомогнат на този етап кадрово. Защо не? Щом като могат да отидат до Лондон да дадат дежурства от 24 часа, аз мисля, че може и в България да се случи това, зависи какво ще се предложим.

Репортер: Според него първите резултати от реформата в спешната помощ ще бъдат явни най-рано до две години, когато новите структури ще бъдат обезпечени с апаратура и с кадри. Д-р Таня Андреева пък изрази надежда цялата реформа в спешната помощ да бъде завършена до края на мандата й като здравен министър.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница