Пресклипинг на тема: „Здравеопазване” 16. 05. 2014 Национални вестници



страница1/7
Дата13.09.2016
Размер0.94 Mb.
#9407
  1   2   3   4   5   6   7
Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
16.05.2014
Национални вестници


Лекари на протест за час срещу дефицита за здраве

Болниците са притиснати да отказват тежки случаи, пишат светилата на Александровска

Анна Ботинова

24 часа  стр. 18  

Лекари от болници в цялата страна протестираха от 12 до 13 ч вчера в рамките на европейския лекарски протест, обявен с искания за по-адекватно финансиране, равен достъп до медицински услуги и против корупцията. У нас организаторите от Българския лекарски съюз (Б ЛС) добавиха и дефицита на здравната каса.

Напрежението се увеличи, след като влезе в сила министерско постановление 94 с нов ред за плащането на надлимитните дейности в болниците. Отмяната му е сред основните искания на протеста. Ако те не бдат изпълнени до 30 май, Б ЛС готви национален лекарски протест с искания за оставките на здравния министър д-р Таня Андреева и шефката на здравната каса д-р Румяна Тодорова, каза вчера шефът на съюза д-р Цветан Райчинов.

Плащането на т.нар. надлимитни дейности ще става след проверки и с решение на надзорния съвет на касата, като всичко ще зависи от финансовото състояние на касата, обясни нейният шеф д-р Румяна Тодорова пред "24 часа". В бюджета на институцията за 2014 г. са заложени с 20% по-малко средства за болниците. Договорено е също, че през юни ще бъде обсъден анализ на разходите и ще се решава за актуализация на бюджета.

Според БЛС постановление 94 дава правно основание на касата да не плати извършените дейности над месечния лимит за всяка болница.

Заради него медицинският съвет на Александровската болница прати отворено писмо с искане за оставката на д-р Румяна Тодорова. Подписаните 35-има шефове на клиники и отделения заедно с ръководството на болницата протестират срещу постановлението с аргумента, че "дезорганизира и затруднява функционирането на болничната помощ, вреди на пациентите, лекарите, медицинската наука и образование". Водещите специалисти на Александровска, сред които коремният хирург проф. Виолета Димитрова, белодробният специалист проф. Огнян Георгиев, имунологът проф. Елисавета Наумова, нефрологът проф. Емил Паскалев пишат още, че болниците са притиснати до стената от отрицателни финансови резултати и неизплатени средства за извършена работа. Затова и се стремят към по-малко разходи по най-различни механизми: "от отказ под различна форма да се лекуват тежко болни и коморбидни пациенти до ликвидиране на "губещи" звена в болничните структури и стремеж да се разкриват "печеливши".

Екипът на Александровската болница протестира и срещу начина на провеждане на проверките от здравната каса преди дни. Проверяващите гледали само документи, не вниквали в същността на медицинската дейност, търсели формални пропуски.

От здравната каса отказаха коментар вчера.

В София протестираха и частни болници като "Токуда" и "Сити клиник". Исканията не са нито политически, нито икономически, нашите действия са защита на изконното право на здраве, каза шефът на "Токуда" д-р Явор Дренски.

Всеки 3-и вдига кръвно от много сол

80 на сто от диабетиците са с хипертония

24 часа  стр. 17  

Около 1/3 от случаите на хипертония се дължат на прекаляване със солта, а при 20% причината е недостиг на плодове и зеленчуци в менюто. Затлъстяването и обездвижването са причините при останалите 50% от болните.

Данните изнесе проф. Светла Торбова, председател на Българската лига по хипертония. Утре се отбелязва Световният ден на хипертонията.

Тази година акцент е връзката между високото кръвно и диабета. Близо 80% от диабетиците имат и хипертония, а хората с високо кръвно имат 2,5 пъти по-висок риск от диабет. Към 76% от прекаралите инфаркт имат диабет тип 1 - инсулинозависим, или тип 2 по данни на д-р Пламен Попиванов, ендокринолог в Александровската болница. Сърдечносъдов инцидент е най-честата причина за смърт при диабетиците.

Безплатно мерене на кръвното и теглото, консултации и проверка за предсърдно мъждене с портативен апарат ще бъдат проведени утре от 10 до 16 ч. Това ще става на обществени места в София, Пловдив, Плевен, Русе, Велико Търново, Стара Загора, Бургас, Шумен, Благоевград и Варна.

Подобрен е контролът на хипертонията и вече при 40% от болните лечението се постига кръвно в прицелните стойности, но въпреки това сърдечносъдовите болести остават водеща причина за смърт у нас с дял 65%.


Безплатни прегледи за жени над 40-те със стерилитет

24 часа  стр. 17  

Безплатни прегледи и консултации по програмата за лечение и диагностика на двойки с репродуктивни проблеми "40+" започнаха от вчера в Първа АГ болница "Св. София", съобщиха оттам.

Те ще продължат до 25 юни. Нужно е предварително записване на час на телефони: 02/447-02-63 или 0878/205-253.

През тези дни в лечебното заведение ще се провежда и безплатно психологическо консултиране за двойки със стерилитет във връзка с емоционалните проблеми по време на инвитро лечението. Консултациите с психотерапевт ще се осъществяват след предварително записване.

Програмата е насочена основно към пациентки на възраст над 40 г., но ще може да се възползват и по-млади жени с преждевременно намален яйчников резерв. Тя е съвместна инициатива на Първа АГ болница "Св. София" и Варненския медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов" и се осъществява като реверанс към тази група пациентки, които нямат възможност да се възползват от фонда за инвитро лечение. Предлагат им се преференциални и достъпни цени на инвитро процедури.
Ембриолог д-р Таня Милачич, ръководител на ин витро лабораторията на Медицински комплекс "Д-р Щерев":

Ембриолепило, асистирано излюпване и т.нар "изкуствена матка" за постигане на успех при ин витро

24 часа  стр. 18  



Д-р Милачич средната успеваемост при ин витро е около 35-40%. Има ли модерни методики, които да повишат шансовете за постигане на бременност при приложение на асистирана репродукция?

Само през миналата година ин витро лабораторията на Медицински комплекс "Д-р Щерев" въведе последно поколение оборудване за прилагането на три нови методики за повишаване на успеваемостта - ембриоскопия, spindle view и IMSI. Тепърва набираме информация, за да дадем данни с какъв процент са се увеличили успешните бременности при тяхното приложение. Засега данните ни са много обнадеждаващи и се радваме, че чрез новите методики можем да помагаме считаните за безнадеждни случаи преди да постигат бременност сега. С над 25 годишен опит на своите специалисти, нашата болница е пионер в прилагането на асистираните репродуктивни технологии в България и внедряване редица свързани с тях иновативни методики за пръв път у нас. Благодарение на нововъведенията, през последното десетилетие успяхме да повишим в пъти успеваемостта при диагнози като намален яйчников резерв, повтарящи се имплантационни неуспехи, напреднала репродуктивна възраст и др. Вече имаме достатъчен опит и натрупана информация от прилагане на по-отдавна въведени методики като асистиран хетчинг ("излюпване") с лазер, кокултивиране (т.нар. "изкуствена матка") и ембрио лепило.



Разкажете ни малко за тези техники, как се извършват и как помагат за постигането на бременност?

Ще започна с асистирания хетчинг или "излюпване" на ембриона, както би се превело на български. Техниката представлява изтъняване или "пробиване" на малка дупка в единия край на обвивката на ембриона - целта е той да се "излюпи" по лесно, когато дойде време да се имплантира в маточната лигавица след като бъде трансфериран обратно в организма на жената. Това "излюпване" е напълно естествен процес, който предхожда имплантацията и в естествени условия. Понякога обаче този процес е затруднен или невъзможен, поради удебелена или много твърда обвивка на ембриона. От няколко години вече използваме специален лазер, което изключително повишава ефективността на метода. Приложението на лазер дава възможност за най-атравматично и най-прецизно като механизъм отстраняване на структури, които пречат на ембриона, без да се нарушава неговата цялост. На практика при тази техника ембрионите се поставят в специална хранителна среда и се разглеждат под микроскоп. Обвивката на всеки ембрион се оразмерява чрез софтуерна компютърна програма, лазерният лъч се позиционира върху нея и се извършва манипулацията. Програмата е направена за клинични цели и има защитни кръгове, които предпазват ембрионите при манипулацията. Техниката се прилага, когато при дадена процедура имаме ембриони с дебела обвивка, при няколко неуспешни процедури и винаги при трансфер на ембриони, преминали през замразяване. Асистираният хетчинг е препоръчителен и при процедури на жени над 37 годишна възраст, защото от практиката ни знаем, че ембрионалната обвивка се втърдява при напредване на майчината възраст.



Какво представлява кокултивирането, в действителност ли става въпрос за "изкуствена матка"?

"Изкуствена матка" само образно казано. Тази техника спомага за подобряване на качеството на ембрионите и подготовка на техния "диалог" с матката след ембриотрансфер. Тя се назначава след като е доказан имплантационен проблем на жената или при лошо качество на ембрионите в предходна процедура. При нея се изваждат клетки от матката на жената в определен ден от цикъла, предхождащ ин витро процедурата. Клетките се вземат в периода, когато матката е най-възприемчива към ембрионите. Освен всичко чрез тази манипулация се стимулира и развитието на маточната лигавица, което допълнително спомага за увеличаване на възможността за имплантиране на ембрионите. При ко-култивирането са нужни само няколко миниатюрни парченца от лигавицата на матката. Те се размножават в инкубатор, за да има повече клетки, които да се използват за отглеждане на ембрионите. Отгледаните клетки се замразяват и преди ин витро процедурата се размразяват и се подреждат като "одеяло" за ембрионите. Оплодените яйцеклетки от ин витро се поставят върху "одеялцето" от клетки от матката на самата жена. По този начин те си взаимодействат и комуникират чрез медиатори, обменят вещества. Така се стимулира растежа на ембрионите и когато дойде време те да се върнат в майката, тяхното закрепване става по-сигурно, защото матката ги "разпознава". Те са с по-добра рецептивност и по-добра склонност за им плантация.



За какво служи ембриолепилото?

Така нареченото ембрио лепило е вид специална среда, която съдържа голямо количество хиалуронан. Ролята на тази среда е да подпомогне имплантацията на ембриона след трансфер с цел постигането на успешна бременност. Това става като от една страна ембрио лепилото спомага за образуването на контактите между клетките на ембриона и матката, а от друга съдейства за образуването на кръвоносни съдове, по които да се изхранва ембрионът от майчиния организъм. Проучванията показват, че използването на "лепилото" за ембриони повишава с допълнителни 10% шансовете за постигане на клинична бременност при ин витро/ ICSI процедури. Цената на тази среда е десетократно по-висока от тази на стандартните среди, но за нашите пациенти тя се покрива от болницата. В ин витро лабораторията на Медицински комплекс "Д-р Щерев" прилагаме ембрио лепилото напълно безплатно при всяка една ин витро/ICSI процедура напълно безплатно за всяка лекуваща се жена или двойка. Стремежът на нашия екип е да предоставя най-висококачествена здравна грижа и да внедрява непрекъснато най-модерните техники и методики на лечение, за да донесе радост за доверилите ни се пациенти. Радостта от звънкия бебешки смях у дома!




Частните болници се вдигнаха на бунт

Лекарите вещаят по-ниски заплати и опашки

Мария Чипилева

Стандарт  стр.  7  

За първи път тази година и частните болници излязоха на бунт срещу недъзите на здравната система. Този път националният протест, който организира Българският лекарски съюз, съвпадна с европейския ден на докторското недоволство.

Медици от цялата страна изказаха несъгласието си със системата и недофинансирането й под различна форма. Някои спряха работа и излязоха пред болниците си за час, а други само закичиха на белите си престилки протестни лентички. За първи път обаче към тях масово се включиха и частните болници. Над 200 специалисти и сестри излязоха в "Токуда". В друга частна столична болница "Сити Клиник" протестираха 30 от всички 84 лекари. По данни на лекарския съюз към колегите си са се присъединили медиците от частната клиника "Пулс" в Благоевград, както и докторите от частните болници в Пазарджик и други градове. Пред сградите на някои държавни лечебници също излязоха лекари и сестри. Традиционно в протестите се включи и "Пирогов". От "Александровска болница" обаче заявиха, че няма да излязат на бунт, а ще поискат оставката на шефа на касата д-р Румяна Тодорова. Конкретният повод, който взриви докторите, се оказаха очакваният дефицит на НЗОК от 400 млн. лв. и новата методика, по която тя ще плаща на болниците. В нея става ясно, че клиниките може и да не получат средства за надлимитната си дейност. Ако това се случи, болниците ще трябва да трупат дългове, да орежат заплатите с 20% или да правят листи с чакащите, обясни д-р Цветан Райчинов, председател на лекарския съюз. Той добави, че засега медиците не искат оставки. Дали сме срок до 30 май за актуализация на бюджета, ако няма такава, тогава ще видим, каза той и допълни, че протестът на медиците не е политически.
Здравната реформа като лоша пиеса

Алчност и глупост захранват вечния двигател, който ни държи на дъното

Мария Чипилева

Стандарт  стр. 12  

Перпетум-мобиле е името на вечния двигател. При него енергията, която произвежда, е равна или дори по-голяма от тази, която консумира. Той е неосъщественият блян на физиците. Но не и на хората. Или поне не на българите. Въплъщение на едно типично наше "перпетум-мобиле" е здравната ни система. От години тя работи безотказно на принципа на вечния двигател - захранва се от алчността на повечето участници в нея, умножавайки глупостта им като краен продукт. Работи и наобратно - безотказно. За съжаление.

За поредна година в здравеопазването се разиграва една и съща, до болка позната, пиеса.

Месец декември - финансовото министерство залага здравен бюджет на НЗОК с изначален дефицит, тъй като според ведомството повече пари се дават срещу реформи. Лекарите, след току-що приключили протести за повече пари, заявяват, че финансирането не е достатъчно, но на този етап това са възможностите, а правилата в системата трябва да се променят. Депутатите от управляващото мнозинство убедително доказват, че здравният бюджет е по-голям от предходната година с около 200 млн. лв. и правилата на системата наистина трябва да се променят. Депутатите от опозицията категорично доказват, че бюджетът е по-малък с около 200 млн. лв., а правилата задължително трябва да се променят. Здравният министър дипломатично заявява, че бюджетът е по-голям, но, разбира се, би искал още повече средства и стоически поема ангажимент да промени правилата на системата заедно със съсловните организации.

Следват януари, февруари, март - трудно е.

През тези месеци кипи усилен труд. Здравно министерство (МЗ) работи над редица законопроекти, за да промени системата. За написването им - явно или скрито, се използва ценният експертен потенциал на сектора - съсловни организации, шефове на болници, народни представители. Здравната каса усилено раздава бюджети на болниците. Отново с помощта на експертите. През април проектите на МЗ добиват публичност и незабавно се заклеймяват. Освен това се оказва, че не е ясно кой е авторът - всички отричат. Министерски съвет обаче приема законопроектите, а депутатите от управляващото мнозинство по-късно го бламират. Появяват се слухове за предстоящи рокади в управлението на министерството. Междувременно директорът на НЗОК започва да обяснява, че има нужда от промени и ето - той прави, каквото е по силите му, но законите са лоши. Случайно или не, тогава става ясно, че парите на здравната каса се топят по-бързо, отколкото се е очаквало и дефицитът ще е два пъти по-голям от очаквания. Следва светкавична проверка на болниците и лекарите, в която се оказва, че те прекарват голяма част от времето си в надлъгване с НЗОК. Бюджетите на болниците вече са ясни. В този момент медиците осъзнават съвсем ясно, че парите няма да стигнат. Започват протести, по-скоро заявки за протести. Когато напрежението стане нетърпимо, се сменя и някой здравен бушон - я министър, я шеф на каса.

Това е действието на сцената през първото полугодие, през второто то се търкулва наобратно. Въпросът е какво остава зад кулисите. Ако трябва да отговоря с две думи - алчността и глупостта. Точно същите депутати, висши чиновници и редица мастити лекари или бизнесмени, които пледират, че са нужни реформи, всъщност не искат такива. Вторачени в малко над 3-те милиарда обществен ресурс за здраве, те потриват ръце зад кулисите и се опитват да приберат повече за себе си. И на никой не му пука за редовия лекар, камо ли за пациента. Точно по тази причина и през 2014 г. никой не иска да промени здравната система. Реално остойностяване на медицинските дейности и заявка за постигането на нужния бюджет изобщо няма. За сметка на това, промените, които се предложиха за ограничаване договорните партньори на касата и намаляване роенето на болници, срещнаха отпора на парламента още на ниво Национална здравна стратегия. Смелите заявки за демонополизация на касата също отшумяха, защото по-трудно се бърка в няколко каци, отколкото в една голяма, когато си на власт. По-ефективното изразходване на средства за лекарства или за медицински изделия отново остана на хартия. Крайният ефект от договарянето на касата за стентове и стави е, че механичните клапи за сърце



ще паднат с цели 8 лева. Нищо, че цената им е с неколкостотин отгоре. Но как иначе ще се приберат комисионите? Ножицата между доходите на маститите лекари и "пчеличките" в болниците остава също все така разтворена. Доходите на първите стигат до 200-300 хиляди на година, а на вторите са 10 пъти по-ниски. Продължава смело и търговията с пациенти - няма нищо подсъдно в това, че лекари получават рушвети от болници, за да пращат там някой за лечение. И така нататък... Алчността индуцира глупостта и обратното. Интересно - дали това "перпетум-мобиле" може да има край?


Лекарите протестираха

В Пловдив носеха човешки скелет - знак за колапса в системата

Труд  стр. 2  

Лекари от различни болници в цялата страна протестираха за около час вчера. Медиците се присъединиха към недоволството на колегите си от Европейския съюз, които настояват за достойно заплащане и качествено здравеопазване. От Българския лекарски съюз (БЛС) искат бюджетът на здравната каса да се актуализира, както и да се промени Постановление №94, което регулира начина на плащане на извършената болнична дейност над лимитите. В противен случай болниците ще бъдат принудени да затворят и да пратят персонала в неплатен отпуск, категорични са от съсловната организация. Ако до края на месеца не се постигне резултат, ще се обсъди и национален протест. Бюджетите на болниците в страната за 2014 г. са намалени между 20 и 25% спрямо миналогодишните, обяви шефът на БЛС д-р Цветан Райчинов.

Сред столичните доктори, които се включиха в протеста, бяха медици от "Пирогов", Пета градска болница, "Св. Иван Рилски", "Токуда", "Сити Клиник" и "Софиямед". Още сутринта от Александровска болница обявиха, че няма да протестират, но настояват за оставката на шефката на здравната каса д-р Румяна Тодорова. В позицията им се казва, че Медицинският съвет на Александровска болница не приема извършваните кампанийни проверки (акция "Великден" и акция "Гергьовден") на т.нар. надлимитна дейност, защото те унижават личното и . професионалното достойнство на лекарите, както и изобщо здравеопазването у нас. Човешки скелет държаха протестиращите пловдивски доктори като символ на колапса на Спешната помощ.

Протестът на българските лекари не трябва да се фокусира само върху финансовата страна на проблема, но и върху качеството на лечението", каза Румяна Тодорова пред БНР.



Частните болници отсрамиха държавните

Жулиета Миткова

Преса  стр. 7  

Работещите в частни болници и медицински центрове в страната бяха най-активни във вчерашния лекарски протест. За един час докторите свалиха престилките и излязоха пред лечебните заведения, за да поискат актуализация на бюджета на здравната каса с 400 млн. лева и отпадане на лимитите за лечение.

Над 200 лекари и сестри от "Токуда" се включиха в протеста. "Като отговорни доктори ние няма да толерираме каквито и да било рестрикции спрямо пациентите, защото като лекари сме полагали клетва да оказваме медицинска помощ", заяви д-р Славомир Кондов, председател на лекарската колегия и началник на отделението по неврохирургия в "Токуда". В други две частни болници в столицата - "Сити Клиник" и "Софиямед", медиците също бяха активни, а единствено Пета градска и "Пирогов" отсрамиха държавните лечебни заведения.

Доктори от Александровска болница пък поискаха оставката на управителя на НЗОК д-р Румяна Тодорова заради отказа на касата да плаща за надлимитната дейност.


С кредит спасяват лечебница

Преса  стр. 7  

С 600 000 лв. банков кредит спасяват от фалит болницата в Петрич. Здравното заведение има над 3 милиона лева задължения, а в края на миналата година се стигна до запор на сметките. "Наложи се спешно да вземем заем, за да решим проблема", коментира кметът Вельо Илиев.

По думите му близо един милион лева от дълговете на болницата вече са покрити. Той призна, че общината заделя и доста пари от собствения си бюджет, за да финансира МБАЛ "Рокфелер".
Хипертонията, този тих убиец

Маргарита Тошева

Преса  стр. 20, 21  

Д-р Костадин Кичуков, д.м., работи в клиниката по кардиология и ангиология в "Сити клиник" Участвал е в множество изследователски проекти, свързани с нови методи за лечение на сърдечните Заболявания. Съавтор е на 17 научни публикации. Специализирал е в Япония. Член е на Българското и Европейското дружество по кардиология.

Според Световната здравна организация 30% от мъжете и 50% от жените между 65 и 75 години страдат от високо кръвно налягане. Броят на пациентите нараства с възрастта, но в наши дни младите хора, засегнати от болестта, все повече се увеличават. Ако положението не се подобри, през 2025 г. хипертониците в света ще са 1,56 милиарда, или с 60% повече от днес. Тъй като страданието обикновено не е съпътствано от никакви симптоми, мнозина не подозират, че са потърпевши от него - тъкмо затова го наричат "тихия убиец".

Характерно за хипертонията е ненормално силното налягане на кръвта върху стените на артериите. Когато е продължително, то се оказва рисков фактор за сърдечносъдови и мозъчни инциденти, каквито са инфарктът на миокарда и инсултът. Този риск се удвоява с всеки 10 мм живак покачване на долната и 20 мм - на горната граница на кръвното, обяснява кардиологът от столичната болница "Сити клиник" д-р Костадин Кичуков. Примерно, ако при горна стойност 120 опасността е 1, то при 140 тя ще е 2, при 160 - 4, а при 180-8 пъти по-висока. Сред множеството лоши последици от хроничната хипертония са и сърдечната недостатъчност, и тежките проблеми с бъбреците, а също и със зрението.

Необходимостта от контрол на кръвното налягане е безспорна. За жалост в немалко случаи обаче вместването не в оптимални, а дори в поносими граници се оказва практически невъзможно. Това е така при тъй наречената терапевтично резистентна хипертония. Страдащите от тази форма на болестта може да пият три лекарства за кръвно, като едното от тях задължително е диуретик, но уви, без какъвто и да е очакван резултат. Неподдаващите се на традиционната терапия с медикаменти в световен мащаб са около 10% от всички хипертоници. У нас такава статистика не се води, но поради известния факт, че по брой на инсулти и инфаркти сме на "почетно" водещо място, делът на "резистентните" е не по-малък от 10-12 процента, убеден е д-р Кичуков.

Да се постави обаче тази диагноза, е доста сложно. Чрез множество изследвания трябва да се установи дали тя не е вторична, т.е. провокирана от друго, примерно ендокринно заболяване. Дали не е налице сънна апнея или пък затлъстяване, което е независим рисков фактор за високо кръвно. Трябва да се установи дали е изписана правилната лекарствена комбинация, а и дали пациентът си пие редовно хапчетата. Или пък дали не злоупотребява с медикаменти за опорно-двигателния апарат, каквито са нестероидните противовъзпалителни. Трябва да се отхвърли и т.нар. феномен на бялата престилка - т.е. вдигането на кръвното било поради притеснение от медицинския преглед, било поради излишното престараване на лекаря, който прекомерно напряга пациента, неволно внушавайки му колко страшно може да се окаже неговото състояние. Задължително се прави и т.нар. амбулаторно мониториране на налягането, което ще рече проследяване на кръвното с компютърно базирания апарат холтер, който мери стойностите му 60-80 пъти за денонощие в ежедневната среда на човека.

След като вече всяко съмнение за наличието на диагнозата терапевтично резистентна хипертония е изключено, е уместно да се пристъпи към прилагането на най-новия в света лечебен метод ренална симпатикусова денервация. В Европа той получи популярност преди три години, а у нас го въведе преди две години известният кардиолог доц. Иво Петров. Точно на 15 март 2012 г. в болница "Токуда" е направена първата високоспециализирана процедура. Тя представлява прекъсване чрез високочестотен ток на т.нар. симпатикусови нервни влакна, които са като плетка от външната страна на бъбречните артерии. Чрез тези влакна мозъкът и бъбрекът си комуникират и по този начин поддържат високо артериално налягане. Процедурата се прави еднократно, като до бъбречната артерия се достига чрез миниатюрен катетър, който се вкарва от артерията на крака или ръката. В "Сити клиник", където понастоящем работи доц. Иво Петров със своя екип, чрез този метод вече са преминали курс на лечение около 80 пациенти и към днешна дата именно новата болница се оказва най-големият център у нас за провеждането на модерната терапия.

Бъбрекът винаги е присъстващо звено във формирането на артериалното налягане, обяснява д-р Кичуков. Всъщност именно той и централната нервна система са двата водещи фактора за поддържането на кръвното. Освен тях с различен дял при всеки човек в този процес участват сърцето, кръвоносните съдове, ендокринната система, много гени. Д-р Костадин Кичуков обяснява, че бъбрекът и централната нервна система взаимно се стимулират да отделят ензими и хормони. В бъбрека се образува ензимът ренин, който ако е в повече, отколкото е нужно, повишава синтеза на хормони, които предизвикват хипертония. А централната нервна система произвежда т.нар. катехоламини, чийто най-популярен представител е адреналинът, който също влияе върху кръвното. И щом се наруши връзката между бъбрека и централната нервна система, тяхното взаимодействие се редуцира и така се постигат по-ниски стойности на кръвното налягане - нещо, което с медикаменти не се случва. Резултатът се вижда около месец след осъществяването на процедурата. Практиката показва, че три месеца след реналната симпатикусова денервация се отчита спад на горната граница на кръвното с около 30 мм, а на долната - с 10.


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница