Превантивна работа с деца и младежи Списък на организациите Сдружение „Шанс и закрила”



Дата21.06.2018
Размер203.61 Kb.
#75436
Превантивна работа с деца и младежи - Списък на организациите
Сдружение „Шанс и закрила”
Сдружение „Шанс и закрила” от 11 години работи по посока на превенцията на насилие над деца, закрила от трафик, подкрепа и ре-интегриране на деца в техните семейства,  закрила на децата и защита на правата им. Отделните дейности на Сдружението са насочени към различни възрастови групи: Детска полицейска академия – към деца от начална училищна възраст по посока превенция на насилието и създаване на ценностно отношение към живота;Социално образователен център (СОЦ) - предоставя подкрепящо обучение и програми за усвояване на жизнени умения на уязвими групи деца на възраст 12 – 16 години. Програмите целят повишаване на комуникативния капацитет на децата, превенция на насилието в училищна възраст, изграждане на творческо и креативно мислене у децата, подкрепящо обучение по български език и математика. От ноември 2007 г. Сдружението стартира и програма за преодоляване на агресивното поведение за деца в предучилищна възраст; Младежки антитрафик инициативи – дейност на Младежката доброволческа група към Сдружението. От октомври 2007 г. дейността на Младежката група се разшири и в посока превенция на зависимости. Позитивни модели на комуникация – насочена към деца от горна училищна възраст с цел изграждане на базови умения за позитивно общуване и превенция на насилие. Център КИСС - предоставяне на консултации, информация, обучение, супервизия, методическа и психологическа подкрепа на деца, родители, учители и други специалисти работещи за повишаване на благосъстоянието на децата. Неделно училище за родители – предоставя информация и подкрепа на настоящи и бъдещи родители, които желаят да повишат родителския си капацитет. Голяма част от дейностите на Сдружението се предлагат и изнесено в други населени места в Община Хасково и извън нея. Целева група са деца и семейства в риск. Екипът ни се състои от: Председател на УС, ръководител на Център за обществена подкрепа, 2 социални работници, програмен координатор, ръководител на Младежка група, психолог, педагог – ПУВ. Екипът на Сдружението работи успешно с основни институции като ОЗД, РПУ, МКБППМН, РИ на МОН. Финансирането ни се осъществява от: Фондация „Лале”, Фондация „Оук”, Фондация „Католически служби за помощ”, Държавна Агенция за Младежта и Спорта.

 

За контакт: Малина Славова

Бул. „България” № 124, ет. 3, офис 31

Хасково 6300

Тел. 038 / 66 21 38

chance@escom.bgchance-center@escom.bg

www.chancebg.org

 

 



Фондация „Асоциация Анимус”
Превантивните дейности с деца и младежи в общността, предоставяни от организацията, са:  Програми за деца и родители - денонощна гореща линия за пострадали от насилие – 02 / 981 76 86, денонощно кризисно звено с настаняване, психологическо консултиране за родители, психоаналитична психотерапия за деца, повишаване капацитета на специалисти и организации по посока разпознаване на деца и юноши, преживели насилие; Програми за превенция на институционализация и реинтеграция на деца в семейна среда - подкрепа за семейства или близки, които се подготвят или вече са взели деца от институции, консултиране на кандидат-осиновители и кандидати за приемни родители, консултиране на осиновители и приемни родители, след като детето вече е в семейството, консултиране на двойки, които са в процес на решение за осиновяване, консултиране на осиновители, които искат да прекратят осиновяването, консултиране на родители с девиантни деца, овластяване на деца, напускащи институциите, обучение на деца, напускащи в социални умения за справяне със самостоятелен живот, консултиране на деца, които ще бъдат осиновени, настанени в приемни семейства или върнати в биологичното семейство, консултиране на девиантни юноши. Целеви групи са: деца (от 0 до 18 г.), родители, осиновители, кандидат-осиновители или приемни родители, училищни психолози, психолози, медицински сестри в училищата и детските заведения, служители на патрулна полиция, районни полицейски инспектори на територията на всички общини в София. В Центъра за възстановяване консултиране и психотерапия работят постоянно 10 клинични психолози и психотерапевти и 2 клинични работници; сътрудничат 6 консултанти и социални работници, както и 9 супервизори; помагат още над 38 доброволци (лекари, социални работници и студенти по психология и социална работа). Дейностите, изброени по-горе се финансират по програма PHARE на Европейската Комисия и от OAK Foundation.

 

За контакт: Радостина Белчева



ул. “Екзарх Йосиф” 85 (на ъгъла с “11-ти Август”)

София 1000

02 / 983 52 05; 983 53 05; 983 54 05

animus@animusassociation.org



http://www.animusassociation.org

 

 

Българска мрежа за превенция на трафика на деца и младежи
БМПТДМ работи по две големи групи програми: Превенция на трафика на деца и младежи чрез лобиране, образование, информационни и медийни кампании, работа за общностно укрепване и развитие, младежки обмени, тренинг и обучение и Превенция на ре-трафик (повторно попадане в примките трафик-индустрията) чрез подкрепа на оцелели жертви на трафика на хора, разработване и реализиране на културно и социално сензитивни програми за тяхната ре-социализация и създаване на възможности за професионална реализация и независим живот. Целева група са деца и младежи в риск.Партньори на БМПТДМ са: Euro-Mediterranean Network for Youth Trafficking Prevention, Greece; Euro-Med Gender Connection, Palermo, Italy; Mediterranean Institute for Gender Studies, Cyprus; Anti-Trafficking Center, Beograd, Serbia; Anti-Trafficking Network of Moldova и ARETUSA. Финансиране ни се осъществява от:Европейска Младежка Фондация към Съвета на Европа; “Youth in Action”Program of the EC; World Bank; NOKIA и Step by Step Program of the EC.Българска мрежа за превенция на трафика на деца и младежи е млада мрежа, функционираща от 2006 г. БМПТДМ е първата и единствена засега българска НПО асоциация, чиито цели и мисия са ексклузивно фокусирани върху проблемите на превенцията на трафика на хора. Нашата мрежа работи в тясна връзка с общностите, предоставяйки информация, знания и капацитет, необходими за успешната превенция на трафика на уязвимите деца и младежи. Нашите проекти са насочени към кампании за сенсибилизиране на общностите.Сенсибилизирането на общностите е от основно значение за превенция на трафика на деца и младежи. В прибавка на обучението на активисти от гражданското общество и социални работници, юридически специалисти, служители в държавни институции и местни власти, полицейски и митнически служители, ние полагаме усилия да формираме обществено съзнание, което оценява комплексния характер и сериозните последици от трафика на хора.

 

За контакт: Борислава Даскалова     

Ул. "Родопи" 73

Смолян 4700

0301 / 65 652, 0897 / 837265

bncytp@youth-trafficking.net

www.stop-trafficking.net

 

 

Читалище „Просвета-1927” с. Лиляче
Видове дейности, които читалището организира, са: клуб за занимания с компютри за ученици между 8-20 години; 3 групи за фолклорни песни и танци с ученици от всички класове и театрална трупа за автентичен фолклор за деца от 6 до 16 годишна възраст. Целева група са деца и младежи от 7 до 20 години от местната общност. Екипът ни се състои от ръководител, организатор и сътрудник. Наш партньор е ОУ „Св.св. Кирил и Методий” с. Лиляче. Финансирането на читалището се осъществява от държавна субсидия; проекти; от собствени приходи и от дарения.

 

За контакт: Людмила Дамянова

„Кирил и Методий” 1

с. Лиляче

обл.Враца 3051

09183 / 228

samodeezbg@abv.bg

 

Фондация „Партньори България”
Дейността, по която работим, е: проект” Детето в мрежата”, насочен към превенция на злоупотребата с деца в Интернет. Целева група са деца  на възраст от 12 до 17 г. и техните родители. Екип ни се състои от д-р Даниела Коларова и Дорина Христова. Наши партньори са: Британското посолство, ДАЗД, рекламна агенция „МакКан Ериксон”. Финансирането ни е от Британското посолство. Друг проект, по който работим, е “Детство без насилие”- медийна кампания и обучения на социални работници и служители на МВР за превенция на домашното насилие срещу деца. Проектът е насочен към повишаване на обществената чувствителност по темата за домашното насилие върху децата и в този смисъл е адресиран към широка целева група - деца, родители, специалисти от отдели „Закрила на детето”, специалисти от системата на МВР и др. По него работи Деяна Кюрчиева. Партньори са: Фондация „Ничии деца”- Полша, Фондация „Голям брат, голяма сестра”- Пловдив. Финансирането е отФондация ОАК. Проект ”Изграждане на ефективен отговор срещу трафика на деца в Югоизточна Европа” съвместно с Фондация „Асоциация Анимус”, Фондация „Спасете децата”. Проектът е част от програма за превенция на трафика на деца в Югоизточна Европа, в която са включени следните страни: България, Румъния, Босна и Херцеговина, Албания, Черна гора, Косово и Сърбия.  В рамките на проекта е извършено изследване на рискови фактори за трафик на деца, работи се с деца и младежи в ресурсния център в Кюстендил за превенция  на трафик на деца. Целева група са деца от различни социални групи, които са в риск от включване в трафик. Екипът от страна на ФПБ е Евгения Маркова, Деяна Кюрчиева. Партньори са: Фондация „Асоциация Анимус”, агенция „Витоша рисърч”, „Партньори Кюстендил”. Финансирането е отНорвежкото министерство на външните работи, Шведската агенция за международно развитие и фондация ОАК. Проект „Социално включване чрез музика” се реализира на територията на община Дупница, насочен е към превенция на отпадането от училище и противообществени прояви на деца чрез развитие на музикалните способности на децата. Целева група са деца  на възраст 12-17 години от Дупница. Екип се състои от д-р Даниела Коларова, Николина Николова - местен координатор в Дупница. Партньор е Община Дупница. Финансирането е от Фондация „Спасете децата” – Швеция. Други проекти на ФПБ, в рамките на които се извършават превантивни дейности, са: проект  „Подкрепа за малки деца с комплексни нужди и проблемно поведение”,реализира се в Самоков и Дупница, финансиран от фондация ОАК. В рамките на проекта са включени дейности за превенция на отпадане от училище и превенция на рисково поведения на деца с нарушения на вниманието, емоционални разстройства и др. Проект ”Позитивни подходи за подкрепа на младежи, напускащи институции”, финансиран от фондация ОАК. Част от дейностите на проекта са насочени към превенция на рисково поведение - злоупотреба с ПАВ, превенция на ППИ, СПИН и др., превенция на агресивно поведение и пр.

 

За контакт: Евгения Маркова, Деяна Кюрчиева,

Ул. "Любен Каравелов" 66       

София

02 / 963 26 77, 963 26 88, 986 46 77, факс: 02 / 963 47 99

partners@partnersbg.org

www.partnersbg.org

 

 

Сдружение „ЕВРОИНТЕГРАЦИЯ” – Варна
Работим по превенция на: насилието и агресията; отпадане от учебния процес; антиобществените прояви; неадекватната адаптация към самостоятелен живот; социална изолация. Провеждаме занимания по „Изобразително и приложно изкуство”. Активно включваме и младежи-доброволци. За еко-образованието им провеждаме еко-празници, посветени на стъклото, хартията и металните отпадъци; с помощта на наши партньори – скаути, ги обучаваме на умения за оцеляване в природата, катерене, в еко-култура. Провеждаме излети, спортни празници, състезателни игри; занимателни игри в детски кът; посещения на Общински „Еко-център, на забележителни. Видовете дейности, които реализираме, са: образователна програма и професионално обучение - децата се учат да четат, пишат, рисуват, насърчават се да ходят на училище; провеждане на образователни програми с деца и младежи в риск; подпомагане на социалната им интеграция в обществото; превантивна работа с деца, застрашени да изпаднат на улицата; пряка работа с деца и младежи в риск, по отношение на интеграцията и социализацията им в обществото; програма за социализация на децата от улицата - периодични срещи и съвместни занимания с деца от масовите училища във Варна, деца със специални нужди; работа с младежи над 16 години - развитие на умения за независим живот; съвместна работа с други НПО, държавна и местна власт, специалисти педагози, лекари, юристи, журналисти. Целева група са деца и младежи от специализираните институции и училища във Варна и основно децата и младежите от ДОВДЛРГ „Кн. Надежда”. Екипът ни се състои от: психолози, социални работници, юрист, педагози, доброволци. Наши партньори са: Регионална дирекция „Социално подпомагане”; Дирекция „Социално подпомагане”; Отдел „Закрила на детето”; Регионална Инспекция по образование; Дирекция „Социални дейности и жилищна политика”; Дирекция „Младежки дейности и спорт”; Дирекция „Култура”; „Общински детски комплекс”; Детска педагогическа стая; Областен съвет на БЧК; НПО; училища; доброволци. Финансирането ни е основно от „Социална програма” на Община Варна; частни фирми и дарители.

 

За контакт: Нели Кирякова

Ул. „Георги Живков” 30              

Варна 9000

052 / 616 826; 052 / 615 430; 0888 / 26 34 39

nkirjakova@abv.bg

http://www.ei-vn.hit.bg/; http:/www.tmfvn.hit.bg/

 

 

Читалище „Фар”
Читалище „Фар” сформира младежки клуб „Знание” с четири секции: „Ръкоделие”, „Млад археолог”, „Автентичен фолклор” и „Приятели на здравето” през 2006 г. благодарение на Фондация „Лале” по проект „Младежта – вчера, днес, утре!”. Реализираните дейностите са обучения в 4-те секции по различни тематики. Участниците са деца и младежи на възраст от 5 до 18 години. Включени  в обученията са 13 деца от ЦДГ „Радост”, 110 ученици от ОУ „Христо Ботев” от 1-ви до 8-ми клас и младежи горен курс, които учат в гр. Враца, но живеят в с. Паволче и около 30 младежи и девойки. Работният екип е от специалисти в съответните области: „Ръкоделие” – Мария Божковска – оператор в текстилното производство; „Млад археолог” – Нарцис Торбов – завеждащ отдел „Археология” в РИМ – гр. Враца; „Автентичен фолклор” – Нина Цветкова – гъдулар и учител по музика; „Приятели на здравето” – Тодора Кръстева – специалист БЧК. Партньори по проекта са: Регионален исторически музей, БЧК, Кметство с. Паволче, Община Враца, Клуб на пенсионера и инвалида – с. Паволче, ОУ „Христо Ботев” и ЦДГ „Радост”. Проектът бе на стойност 4 852 лв., като 3 388 лв. са отпуснати от Фондация „Лале”.

 

За контакт: Мария Любенова Божковска                   

Ул. „Христо Ботев”

с. Паволче 3044

общ. Враца

09 189 / 215

bojkovska@abv.bg

 

 

Фондация „Благотворител”
Дейностите на фондацията са обединени от общата цел да бъде по-успешна интеграцията в обществото на израстващи без родителски грижи деца в домове в София и страната. Работата на „Благотворител” е свързана основно с предотвратяване на възможната социална изолация на напускащите институцията чрез развиване на техните способности и умения за справяне съссамостоятелния начин на живот чрез дългосрочни проекти: „Социална и професионална адаптация” предоставя възможност за придобиване на желана професионална квалификация и съдейства за намиране на подходяща работа за навършващите пълнолетие. За 2 години 44 младежи за завършили различни професионални курсове; „Постигам по-висок успех” стимулира стремежа към знание и полагане на повече усилия в училище чрез месечни стипендии за много добър и отличен успех. За 5 учебни срока са изплатени 47 стипендии; „В мрежа” осигурява достъп до информационни технологии и интернет и предоставя възможности за развиване на компютърни умения, с които младите хора да бъдат конкурентноспособни на пазара на труда. Организирани и поддържани са 16 интернет клуба в София и страната, повече от 1000 деца имат достъп до Световната мрежа и могат да обменят помежду си полезна и актуална информация в сайта www.vmreja.com . „Търся работа” изгражда умения за активно поведение на пазара на труда чрез повишаване на информираността за същността на различни видове професии. „Сътворявам живота си” спсихологически тренинг осигурява подкрепа на младежи за качествена социална адаптация при прехода от институционален към самостоятелен начин на живот чрез развиване на умения за справяне и усвояване на нови поведенчески модели. Основната целева група на проектите са младежи и девойки с различен социален статус и етнически произход на възраст между 16 и 18 години от домовете за деца без родителски грижи в София и страната. По проекта „В мрежа” са обхванати децата от 7 до 18 години. Включват се и млади хора от социално слаби семейства. Основният екип се състои от координатор, системен администратор и счетоводител. Изключително активно е участието на членовете на Управителния съвет и на Учредителя. Досега с доброволен труд са участвали 7 доброволци – висококвалифицирани специалисти в различни области. Основен принцип в работата на екипа на „Благотворител” е партньорството. Работим в близко сътрудничество с директорите и възпитателите на домовете, с организациите, които извършват обучението на младежите, с неправителствени организации, чиято дейност е свързана с лишените от родителски грижи деца. Дейностите на фондацията се финансират основно от Учредителя Стойко Петков. Сред фирмите дарители са: Енко вендинг” ООД, „Амютех” ООД, „Витагрейн” ООД, „Бентонит” АД, Лукойл България ЕООД, Българска асоциация по информационни технологии и др. Във фондацията лични средства и труд даряват съмишленици, за които е важна успешната интеграция в обществото на деца, израстващи без родителски грижи. Фондация „Благотворител” е вписана в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност и е асоцииран член на Български дарителски форум.

 

За контакт: Пенка Лазарова                          

ж.к. „Слатина”, бл.24, вх. В, ап. 95        

София 1574

02 / 962 76 67, 0889 / 494 440

plazarova@blagotvoritel.org, office@blagotvoritel.org

www.blagotvoritel.org

 

 

Фондация  „За по-добро психично здраве”
Направленията, в които работи екипът на Фондацията, са: Превенция на наркомании при работа на терен; Помощ и подкрепа на децата в семействата на наркомани (съжителстващи с   родители, братя или сестри, зависими от психоактивни вещества); Социално-психологична и психотерапевтична помощ за зависимите лица, техните семейства и най-близко обкръжение; Социална работа и образователни дейности за групи от населението, ситуирани в рискови райони; Превенция на ХИВ/СПИН при интравенозни наркомани. Видове дейности, които извършваме, са: индивидуални и групови консултации; работа на терен (аутрич), домашен аутрич; социална работа – консултации и съдействие за разрешаване на социални проблеми; здравно образование. Целевите групи са: деца и младежи в риск от употреба на наркотици и деца и младежи, употребяващи наркотични вещества и страдащи от зависимост.Фондация „За по-добро психично здраве” работи с квалифицирани специалисти в областите: социални дейности, медицина, психология, педагогика, право.Организацията има натрупан опит в осъществяването на социална работа и разполага с доброволци, които са преминали през курсове на обучение и за работа с деца. Наши партньори са: Министерство на здравеопазването, Национален център по наркомании, Община Варна, Център за психично здраве – Варна, Психиатрична клиника при МБАЛ ”Св.Марина”- Варна, Регионална служба по заетостта – Варна, Регионална инспекция за опазване и контрол на общественото здраве – Варна,  Сдружение “Съучастие”- Варна, Асоциация на Варненските организации за борба с наркоманиите. Финансирането ни се осъществява от  Министерство на здравеопазването, Община Варна, Холандски фондации.

 

За контакт: Тони Милева                

Ул. „Царевец” бл.9 вх. В, ап. 78

Варна   9002

0885 / 013 713, факс: 052 / 304 221

bm_health@yahoo.com

www.bmh-bg.org

 

 

Сдружение “Младежки Форум 2001”
Сдружение „Младежки Форум 2001” има Дневен център за млади правонарушители и Дневен център за социална рехабилитация и интеграция. От създаването си организацията работи с различни групи млади хора – деца и младежи в риск и в неравностойно положение, с противообществени прояви, младежки лидери. Целеви групи са: извършили правонарушения деца от 12 до 18 години, регистрирани в Детска педагогическа стая към РПУ – Разград и в местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни; деца с отклоняващо се поведение (между 6 и 18 години). В тази група с приоритет са деца, които поради различни причини в семейната, училищната и/или приятелската среда бягат от къщи, училище и/или институция; скитат, прекарват известна част от времето си или живеят на улицата; просят; водят аморален начин на живот; употребяват наркотици; отпаднали са от обучение в училище. Деца, живеещи в семейства в риск от разпадане (между 6 и 18 години) и деца, застрашени от отпадане от училище (между 6 и 18 години).

Екипът ни се състои от: ръководител-педагог, консултант-психолог, консултант-юрист, консултант-педагог, консултант-филолог, социален консултант и сътрудник-педагог. Наши партньори са: Центърът на НПО – Разград, Асоциацията на Младежките организации - Разград, Центърът за подкрепа на цени – с. Стражец, Окръжният съд, Районният съд, Регионалният инспекторат на МОН, Районното полицейско управление, Дирекция “Социално подпомагане” - Отдел за Закрила на детето - Разград. Финансирането си осъществяваме в рамките на проекти. “Младежки форум 2001” е учредител на Асоциацията на младежките организации в Разград през 2001 г. Организацията е член на Центъра на НПО в Разград от 2004 г. През месец февруари 2007 г. се присъедини към Гражданската коалиция за устойчиво използване на фондовете на Европейския съюз в България: http://bluelink.info/eu-funds/. Участва като учредител в създаване на Националната мрежа за гражданско наблюдение на съда в България (юни 2007 г.).

 

За контакт: Анета Цонева                 

ж.к. “Освобождение” 34, партер, п.к. 237

Разград

084 / 66 16 94

bafe@ngo-rz.org

http://yf2001.hit.bg

 

 

Сдружение „Жажда за живот”
Сдружение”Жажда за живот” започна работа през 2004 г. с основна цел превенция на проституиращи  на улицата младежи от ХИВ/СПИН и полово предавани болести, като през 2006 г. включихме и млади хора, употребяващи наркотици. Дейностите ни се осъществяват от два екипа, които се състоят от един ръководител и двама доброволци. Работим на местата, където се предлагат секс-услуги. В момента обслужваме 8 района, които се посещават няколко пъти седмично в удобно за тях време. Извършваме следните дейности: аутрич (работа на терен), която включва: здравни, социални и психологични консултации, здравно обучение, разпространение на презервативи, лубриканти, стерилни комплекти за инжектиране, разпространение на информационни материали за полово предавани болести, насочване към различни служби и институции (за изследване, лечение, социални и правни въпроси) при установяване на съответната необходимост. За изминалата година сме осъществили 3220 контакта с млади хора с рисково поведение, регистрираните проституиращи са 65, от които 5 са  мъже (травестити). Средно месечните контакти са около 300. Раздаваме информационни материали и повечето от клиентите проявяват интерес към тях, след което споделят какво им е направило впечатление и какво са научили, което инициира една неформална дискусия, имаща голямо  превантивно значение. Наши партньори са:фондация ”Възрожденска столица” и сдружение ”Младежки алианс”. Финансирането ни се осъществява от Фондация”Лале”, Институт Отворено Общество,  ДАМС.

 

За контакт: Стефан Стефанов                        

Ж. к. „Дружба” 8-Г-4

Сливен 8800

044 / 67 04 17

dr.stef@abv.bg

 

 

 

Фондация Толеранс
Нашата фондация работи по проект „Днес изграждаме бъдещето”. Дейностите ни са: разработване на програми за включване на ученици в извънкласни клубни дейности;

организиране на публичен младежки форум; развитие и регистрация на автономна младежка организация „Бъдещето на Пирдоп”. Целева група са деца и младежи от Пирдоп на възраст от 16-20 години. Екип ни се състои от социален работник, психолог, представител на общината, представители на младежите. Наши партньори са: Община Пирдоп, 3 училища в Пирдоп и младежка инициативна група. Финансирането ни се осъществява от: Европейската комисия, Програма „Младеж”, администрирана от ДАМС; община Пирдоп и Управителния съвет на Фондация Толеранс. Другият проект, по който работим, е „Да обединим усилия за  бъдещето”. Дейности му обхващат създаване на обучителни модули относно СПИН, болести, предавани по полов път, наркотици, алкохол и тютюнопушене и обучение на младежи-здравни медиатори; пилотиране на обучителните модули в 3-те училища в Пирдоп с обучители младежите; развитие на програма „ Подкрепа за кариерно развитие” и програма „Психологическо консултиране”; развитие на общински Център за обществена подкрепа за деца и семейства в риск в Пирдоп.

Целева група са деца и младежи от Пирдоп на възраст от 14-20 години. Екипът се състои от: социален работник, психолог, координатор развитие на програми, координатор семейни програми, супервайзър на екипа, представител на общината, представители на младежите. Партньори са: Община Пирдоп, 3-те училища, Дирекция „Социално подпомагане”, Отдел за закрила на детето, МБАЛ в Пирдоп, „Медицински център – I Пирдоп” и младежка инициативна група. Финансирането осигуряват: Посолството на Кралство Холандия в България, община Пирдоп, МБАЛ Пирдоп, Медицински център – I Пирдоп” и Управителният съвет на Фондация Толеранс. Подаден е нов проект в партньорство с училищата в града и община Пирдоп - „Развитие претърпяват само навитите”, който цели създаване на 3 клуба за деца и младежи в Пирдоп и изпробване на разработените програми през проект „Днес изграждаме бъдещето”.

 

За контакт: Галина Вешова               

Пощенска кутия 270

София 1113

0878 / 67 77 23

galinaveshova@mail.bg

www.buildingthefuturebg.org, www.tolerancebg.org

 

 

Регионална асоциация на училищните психолози и педагози – Бургас
През 2007 г. екип на Регионалната асоциация на училищните психолози и педагози – Бургас реализира свой авторски проект, насочен към превенция на момичета и девойки от въвличане в нелегален трафик с цел сексуална и друга експлоатация. Работата по проекта, станал известен с името “Аз избирам!”,  бе съсредоточена в район с голям брой отпаднали от училище, с висок процент безработни и с най-висока престъпност за цялата община. Поради мизерните условия на живот, по данни на ОДП – Бургас, рискът тук от въвличане на момичета и млади жени в трафик на хора е значителен. Дейностите бяха структурирани в два паралелно протичащи модула. В първия заложихме групови сесии за повишаване на информираността и за развиване на ефективни социални умения  с формиране на асертивно поведение за справяне в критични ситуации. Във втория включихме професионално обучение за получаване на основни знания и умения по едно от направленията - фризьорство  и готварство. Осигурихме и поредица от срещи-беседи с представители на агенцията по заетостта. Преки бенефициенти по проект ”Аз избирам!” са момичета и девойки от ромската махала на квартал Горно Езерово – община Бургас, на възраст от 14 до 20 години, които са останали необразовани, без професионална квалификация и са  без постоянна работа. Регионалната асоциация на училищните психолози и педагози – Бургас разполага с  кадровия ресурс от професионалисти – 23-ма психолози, педагози и социални работници,  повечето от които със сериозна подготовка и опит във воденето на превантивни дейности. Общо 10 души бяха включени в екипа по изпълнението на проект ”Аз избирам!”.С оглед гарантирането на успех на начинанието създадохме широка партньорска коалиция с други НПО и институции при запазване на нашата водеща роля. Със споразумение за партньорство включихме Областния съвет на БЧК – Бургас, Сдружение “Равновесие” – Бургас, МЦТПО – Бургас и ОУ “Васил Левски” –  Бургас. Проектът със име “Аз избирам!”е финансиран по програми на Международната организация по миграция /IOM/ и на Американската агенция за международно развитие /USAID/. Подобен подход в превантивната работа на Регионална асоциация на училищните психолози и педагози – Бургас, през 2007 г. бе използван и при реализирането на проект ”Да планираш живота си!”, насочен към подкрепа на 14 момичета и момчета от Дома за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи /ДОВДЛРГ/ ”Александър Георгиев–Коджакафалията” – Бургас. Проектът бе осъществен по програма на фондация ”Работилница за граждански инициативи” и финансиран от фонд”Социална отговорност” на Първа инвестиционна банка.

 

За контакт: Светозар Янев                            

Ж. к.  ”Славейков”                        

блок 63, вход 8, п.к. 7

Бургас 8010

0899 / 846 850

raupp.bs@abv.bg

 

 

Европейски информационен център

Регионален ресурсен център за обществена подкрепа “Отворена врата”
Дейностите по проект “Регионален ресурсен център за обществена подкрепа” се осъществяват в рамките на шест направления: превенция на изоставянето на деца и настаняването им в специализирани институции; превенция на насилието; работа с деца жертви на насилие и техните семейства;  превенция на противообществените прояви на деца и работа с деца извършители нaпротивообществени прояви и техните семейства; превенция на отпадането от училище и работа с деца отпаднали от училище и техните семейства; реинтеграция в семейна среда на деца настанени в специализирани институции на територията на региона; подкрепа и консултиране на деца и семейства от общността - работа с кандидати за приемни семейства, социални услуги в подкрепа на осиновяването, насочване, подкрепа, консултиране и информиране.Целеви групи са:  непълнолетни бременни и бременни в риск от изоставяне на детето; млади семейства от високо рискови общности; деца жертва на насилие, свидетели на насилие и деца с агресивно поведение; деца и младежи в риск от повторение на отклонението в поведението; деца и младежи в риск от отпадане от училище; деца и младежи отпаднали от училище; семейства, чиито деца са в риск или отпаднали от училище. Екипът ни се състои от 8 социални работници, 1 психолог и 2 педагози. Наши партньори са: Община Велико Търново, Община Стражица, Община Павликени, Община Златарица, Община Елена и Международна социална служба – България. Финансирането ни е по  Програма PHARE 2004, Проект BG 2004/016–711.01.02 – “Деинституционализация посредством предоставяне на услуги в общността за рискови групи”.

 

За контакт: Силвана Милева             

Бул. “България” 24, пощенска кутия 345         

Велико Търново 5000

062 / 60 50 60 и 062 / 602 604, факс 062 / 63 00 48

rcop@abv.bg

www.europeinfocenter.bg


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница