Презентация: Коалиция „Гражданско участие-устойчиво развитие”



Дата25.11.2018
Размер91.84 Kb.
#105911
ПРЕЗЕНТАЦИЯ: Коалиция „Гражданско участие-устойчиво развитие”

СХЕМА: Подкрепа за интегрирани планове за градско възстановяване и развитие

ОСНОВНА ЦЕЛ: Изработване на интегрирани планове за градско развитие в 36 общини в агломерационни ареали
Индикативна дата на обявяване на покана: 07/06/2010

Допустими кандидати: 36 общини- центрове на агломерационни ареали





Агломерационни ареали

Община







Агломерационни ареали

Община




Столичен агломерационен ареал







Агломерационни ареали на средноголемите градове, вкл.Панагюрище




1

София

София град

1

Пазарджик

Пазарджик

2

Хасково

Хасково




Агломерационни ареали на 6-те големи градове




1

Пловдив

Пловдив

3

Велико Търново

Велико Търново

4

Сливен

Сливен

5

Шумен

Шумен




6

Добрич

Добрич - град

2

Варна

Варна

7

Ямбол

Ямбол

8

Перник

Перник

9

Враца

Враца

3

Бургас



Бургас

10

Габрово

Габрово

11

Казанлък

Казанлък

12

Благоевград

Благоевград

13

Видин

Видин

4

Русе

Русе

14

Кърджали

Кърджали

5

Плевен

Плевен

15

Карлово

Карлово

16

Кюстендил

Кюстендил

17

Търговище

Търговище

6

Стара Загора

Стара Загора

18

Монтана

Монтана

19

Ловеч

Ловеч


Общо 36 агломерационни ареала



20

Силистра

Силистра

21

Разград

Разград

22



Петрич



Петрич

23

Дупница

Дупница

24

Свищов

Свищов

25

Смолян

Смолян

26

Велинград

Велинград

27

Лом

Лом

28

Гоце Делчев

Гоце Делчев

29

Панагюрище

Панагюрище

Ще има две фази за изпълнение на интегрираните планове за градско развитие:



  • 1 фаза – схема за безвъзмездна помощ. Тази фаза ще се комбинира с финансиране на проектите чрез холдингов фонд в рамките на инициативта JESSICA. Експерти на JESSICA ще подпомогнат за идентифицирането на определени зони за подготовка на интегрирани планове за градско развитие. Основния капитал на Холдинговия фонд е 33 милиона лева.

  • 2-ра фаза – Схема за безвъзмездна помощ за изпълнението на интегрираните планове само за 7-те големи градове. Изпълнението на останалите планове ще остане за следващия програмен период.

Процедурата за изпълнение на схемата ще е в съответствие с ПМС №121/ 31.05.2007 г. за определяне на реда за предоставяне на безвъздмездна финансова помощ по Оперативните програми, съ-финансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС:

  • с оглед на фазите за кандидатстване – открита процедура

  • с оглед начина на подбор на проектите – процедура за подбор на проекти

  • с оглед на сроковете за кандидатстване – процедура с определен срок за кандидатстване

Концепция за интегрираните планове:


Последното развитие на Териториалния дневен ред на Европейския съюз отчете ролята, която имат градовете за постигане на заетост и растеж в Европа, както и нуждата от тяхното интегрирано обновяване и развитие. Това бе широко отразено в “Лайпцигската харта за устойчиви европейски градове”, която беше приета от страните членки на 24 май 2007 г. в Лайпциг, Германия.

Разработването на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие е с цел постигане на ефективното прилагане на Териториалния дневен ред на Европейския съюз и Лайпцигската харта за устойчиви европейски градове.

В допълнение по приоритетна ос 1 ще се подпомогне изпълнението на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие с отчитане на социалното им и функционално разнообразие. Особено внимание ще се обърне на борбата със социалната изолация и на обновяването и/или преструктурирането на неизползваните или изоставени градски територии и обекти. Включва се подобряване на икономическата, социалната, жилищната и природната среда и обслужващата инфраструктура в градовете, които са център за регионално развитие, с цел подобряване на тяхната привлекателност за мобилни инвестиции.

Градовете притежават уникални културни и архитектурни качества, силна способност за включване на обществото и изключителни възможности за икономическо развитие. Те са центрове на познанието и източници на растеж и новаторство. Но същевременно те страдат от демографски проблеми, социално неравенство, социално изключване на конкретни групи от населението, наличие на екологични проблеми. В дългосрочен план, градовете не биха могли да изпълняват своята роля на двигатели на социалния напредък и на икономическия растеж, ако не се запази социалното равновесие вътре в тях и помежду им, и гарантиране културното им многообразие и да създадем висококачествена градска среда, архитектура и дизайн.

Разработването на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие е с цел постигане на ефективното прилагане на Териториалния дневен ред на Европейския съюз и Лайпцигската харта за устойчиви европейски градове.

Инвестициите по операция 1.2 „Жилищна политика” ще се извършват в тясно сътрудничество с тези по операция 1.4 „Подобряване на физическата среда и превенция на риска” на базата на съответните интегрирани планове за градско възстановяване и развитие.



През първата половина на програмния период (2007-2009 г.) интегрираният подход е постигнат на базата на наличните общински планове за развитие, общи устройствени планове и подробни устройствени планове, определящи изискванията за интегрираното териториално развитие на общините и градските райони, като се има предвид, че:

  • При разработването на общите устройствени планове са задължителни разпоредбите, определящи общата структура и преобладаващите функции на териториите, вида и функциите на техническата инфраструктура, опазването на околната среда и съхраняването на обектите на културното и историческо наследство;

  • Общинските планове за развитие определят целите и приоритетите за развитие на общините, както и финансовите източници за тяхната реализация на основата на съществуващите общи устройствени планове;

  • ОПРР използва общите устройствени планове, общинските планове за развитие и областните стратегии за развитие като предварително условие за допустимост (от всички проекти ще се изисква съгласуваност с тези документи за планиране).

  • С цел постигане на по-интегриран подход през втората половина на програмния период (2010-2013 г.) ще се финансира разработването на споменатите интегрирани планове за градско възстановяване и развитие на базата на съществуващите общи устройствени планове и общински планове за развитие.

В тази връзка са подготвени Методически насоки за разработване и прилагане на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие за средните, големите и много големите български градове, които ще подпомогнат разработването и изпълнението на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие. Методическите насоки имат за цел определяне на унифицирани процедури за възлагане, изработване, оценка, одобряване и прилагане на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие. Те ще са задължителни при изработването на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие, съдържащи проекти, кандидатстващи за финансиране по Структурните фондове на Европейския съюз.

Цел на интегрирания план е да се определи дадена територия в рамките на града и да се удоволетворят нейните нужди. Интегрираният план се състои от система от взаимосвързани действия, които целят трайно подобрение на икономическото, материалното, социалното и екологичното положение на даден град или район. Основата на този процес е интеграцията, което ще рече всички политики, проекти и предложения, разглеждани в тяхната взаимовръзка. 
За информация и контакти: Дончо Иванов, национален координатор на Коалиция «Гражданско участие-устойчиво развитие» - 0888 802 389, bnagency@abv.bg, www.migidea.org

Каталог: abgr -> docs
docs -> Закон за местните избори глава първа общи положения
docs -> Лекция подготвена от: Желез Съботинов, абгр айрин Ибрямова, абгр с благодарност към
docs -> Данъчната децентрализация: решения за България
docs -> Програма 9: 30 10: 00 Регистрация 10: 00 10: 10 Откриване на форума: Найден Зеленогорски
docs -> Опазване на околната среда – рационални идеи и реализация доц д-р Петър Ст. Петров – ниггг – бан, басет
docs -> Екологията и инфраструктурата приоритет на общинското развитие
docs -> Доклад този доклад се изготвя и подписва от Ръководителя на проекта
docs -> В качеството си на управител на Глобус България еоод гр
docs -> Развитие на човешки ресурси


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница