При кучето



Дата23.10.2018
Размер157.5 Kb.
#94451



Заболявания на женската полова система

при кучето

Изготвил : Цветан Атанасов Иванов 44гр. 40943

София

2010г.


Нормална рентгенография на женска полова система

При нормално физиологично състояние на женската полова система,поради малките размери на органите и голямото натрупване на сенки от органите в коремната кухина,тя не може да се отдиференцира чрез нативна рентгенография. При различни патологични процеси в нейните органи те стават видими.

Яйчниците се намират зад бъбреците.Рогата на матката се спускат вентрокаудално,зад тях е тялото на матката.





Контрастното изследване на матката се прави само при отворен цервикс на матката(еструс).Контрастно изследване на вагината се прави с 3-15 мл. контрастно вещество,което може да се разреди с физиологичен разтвор-търсят се дефекти на изпълването,които могат да ни насочат към туморни образувания.



1.Лявостранна латерална нативна рентгенография при куче



2.Дясностранна латерална нативна рентгенография при куче

При изследването на женската полова система много по-голямо приложение намират ултразвукът и ЯМР.
Тумори на матката и вагината

Въпросът за туморните образувания при животните все още не е толкова добре развит колкото в хуманната медицина.Това се дължи огромното разнообразие на етиологични фактори,кото при животните те са много повече.

При една добре изпълнена рентгенова снимка по-големите неоплазии лесно се забелязват.При определени обстоятелства дори могат да се различат злокачествените от доброкачествените образувания.При контрастно изследване ясно се виждат дефектите на изпълване,които са указание за неоплазия.При злокачествените образувания ъгъла,който се слкючва между стената на органа и патологичния дефект е по-голям от 90 градуса.Това е указание за инфилтративен растеж и тенденция за метастази в различни органи.

При доброкачествени разраствания ъгъла,който се слкючва между стената на органа и патологичния дефект е по-голям от 90 градуса.Това е указание за бавен растеж и тенденция към организация на патологичното огнище,осъществяваща се чрез съединително тъканна сянка.

Важно е да се знае,че не всяко разрастване и подуване на органите на женската полова система е знак за тумор.Най-честите издутини при кучето е кистозна хиперплазия на ендометриума (свръхрастеж на вътрешния слой на матката), в резултат на хормонален стимул. Понякога, тази реакция е по-дълбоко в мускулните слоеве и се нарича " adenomyosis " . Появата на вторична инфекция и съпътстващото я възпаление често води до развитието на пиометра-гнойно възпаление на матката.Кисти и полипи на ендометриума могат да бъдат част от признаците на пиометрата или могат да се дължат на вродени аномалии. Обикновено те осават дори след премахването на причината и често са няколко на брой.

Ендометриалният рак може да бъдат няколко типа. Доброкачествените аденоми на ендометриума са редки. Злокачествените тумори ( аденокарциноми ) често се даватметастази към регионалните лимфните възли и белите дробове,като най злокачествените метастазират още докато са с твърде малък размер.



Leiomyomas могат да се образуват в гладкомускулният слой на женската полова система.Те са най-често във вагината при кучетата. Те са доброкачествени и всички проблеми са свързани с чисто физическото им въздействие свързано с местоположението и големината на тумора:натискни атрофии,некрози и др. Leiomyomas са, поне отчасти, хормонално зависими,което налага отстраняване на яйчниците като една неразделна част от хирургическо лечение, тъй като то ефективно предотвратява развитието на leiomyomas и тяхната повторна поява.

3.Kиста в яйчника


Някои тумори са кисти създадени от жлези в различни области на женстата полова система. Те не са чести във влагалището и могат да диагностицират спонтанно.Обикновено са в резултат от запушването на изводния канал на жлезата.

4.Кистозно разрастване на матата при куче

Във влагалището, може да има малки, вирусни, доброкачествени fibropapillomas.Те спонтанно се елиминират след няколко месеца. Злокачествени тумори в тази област са рядкост, но около вулвата са диагностициратни плоскоклетъчени карциноми, подобни на тези на кожата. Уротелиален карцином може да се разпространи надолу от пикочния мехур и да се развие във вагината.


5.Множество кисти открити при ултразвуково изследване

Причините, поради които може да се развие рак, не са ясни. Ракът често е кулминацията на поредица от обстоятелства, които действат едновремено и еднопосочно.

Хиперплазия на ендометриума (разрастване) на матката обикновено се дължи на стимулиране от естествения женски хормон прогестерон, който остава в повишени концентрации до два месеца след estrus-а при кучтата, и в продължение на няколко седмици между всеки естрален цикъл по време на размножителния период. Тя може да се предизвика и от женския хормон естроген, който може да бъде причина и за увеличаване на броя на кисти на яйчниците или тумори. Външни източници на естроген и прогестерон (понякога се дават с медицинско предписание за контрол на естралния цикъл) може да предизвика същите патологии.

Ако прогестерона е доминиращ хормон, инфекции, които влизат през влагалището са в състояние да се загнездят в матката,което е предпоставка за развитието на пиометра.

Ендометриалните кисти обикновено са вторични в резултат на свръхпроизводството и секрецията на различни секрети,които не могат да се отделят поради запушване на изводните канали от инфекция или ред други прегради.

6.Аденокарцином с пефорация на стената и некроза

Въпреки, че половите хормони са най-важните рискови фактори за развитие на рак на матката, маточният аденокарцином не изглежда да изисква продължителна хиперестрогенна среда (за разлика от положението при жените). Премахването на яйчниците и матката (овариохистеректомия или кастрация) предотвратява всички тези условия.

Туморите на гладката мускулатура (leiomyomas) са хормонално зависими.



7. Ендометриома с хомогенна ехогенна киста,като течността отговаря на стара кръв

Fibropapillomas и папиломи се дължат на специфични видове папилома вируси. Причините за уротелиалния карцином е сходни с туморите на пикочния мехур и може да бъдат от травма, инфекция или химикали. Женски кучета имат склонност към тези тумори, повечето от които са в зависимост от женските хормонални рецептори, което предполага, хормоните да бъдат необходими в някои етапи на тяхното развитие. Плоскоклетъчния карцином на вулвата обикновено се нуждае от обилно UV (слънчева светлина),за да започне своето развитие.

8.Лейома


Някои животни имат генетичната предразположеност към някои заболявания, особено рак. Ракът е резултат на несмъртоносно генетично увреждане на клетки, с "външни" фактори като радиация, химически вещества, хормони и инфекции. В мутиралите клетки се нарушава нормалното регулиране на клетъчната смърт и тяхната замяна. Те правят това чрез активиране на стимулиращи растежа онкогени (рак на гени), деактивиране и потисникане на гените, които регулират нормалната, програмирана клетъчна смърт (апоптоза).

9.Миома


Колкото повече деления претърпява една клетка, толкова по-вероятно е тя да мутира, което е предпоставка ракът да е по-чест при по-възрастни животни. Хормонален дисбаланс ще направи едно животно по-уязвимо към развитието на тумори на гладката мускулатура. След като маточните или вагиналните тумори станат злокачествени, те вече не се влият от хормони.

10.Тумор на яйчника

Кистозна хиперплазия на ендометриума, с или без помощно възпаление, се среща често при здрави кучета и котки. Тумори на шийката на матката са много рядко срещани при кучета и котки.

Гладко мускулните тумори и полипи на тръбните части от половата система са чести при женските животни. Те са най-често в вагиналната стена, може да бъдат един или няколко, като могат да достигнат до 4 инча в диаметър. Тъй като те растат постоянно, те развиват богата колагенна строма и могат станат посредник в развитието на така наречените "fibroleiomyomas" или фиброми. Биологично поведение е еднакъв за всички тях.



11.Плоскоклетъчен карцином на цервикса на матката

Всички останали тумори на тази област са необичайни или редки.

12.Маточна лейома

Признаците при повечето тумори при много кучета са свързани с други ефекти в резултат на хормоналния дисбаланс още преди развитието на тумора. Сред тях са необичаен еструс или липса на такъв. Понякога, подуването на корема е основният признак. Някои животни са със затруднение или болка при уриниране, наличие на свежа кръв в урината, или да се развие вторични инфекции на пикочния мехур.

Най-очевидният резултат от leiomyomas на влагалището е оток в или около района, понякога голяма част от тумора изпъква навън и стават видими. Възможно е да има кръвоизлив, язва или вторична инфекция.

Уротелиален карцином обикновено предизвика затруднение или болка при уриниране.

Клиничните признаци на папиломи ще варира в зависимост от местоположението, броя и размера на туморите. Язви и външни разраствания са обичайни за плоскоклетъчен карцином.

Някои злокачествени тумори може да останат незабелязани, докато не се получи загуба на тегло, летаргия, свързани с анемия, вторична инфекция на матката или друг вид тумори или метастази. Ако ракът метастазира в белите дробове, може да има задух.

Клиничното диагностициране може да бъде много трудно, освен ако няма вагинално течение. Кръвните тестове показват, промени като вторични хормонални аномалии и инфекции. Повишени нива на кръвната хормоните в кръвната не са надежден диагностичен признак.

След като се отстрани матката, за окончателна диагноза и прогнозата се разчита на микроскопско изследване на тъкан (хистопатология).

Обичайната терапия на заболяванията е хирургично отстраняване на яйчниците и матката (овариохистеректомия). Други лечения не са широко разработени и тяхната ефективност не е известна.

Кисти на влагалището са отстраняват хирургически или се унищожава лигавицата, която произвежда течността. Папиломи и плоскоклетъчен карцином често са отстранени хирургически. Уротелиален карцином може да бъде хирургично намален по размер, но пълното отстраняване е невъзможно, тъй като обикновено расте инфилтративно и дава множество метастази. Нестероидни противовъзпалителни средства могат да бъдат използвани за подпомагане при лечението на тези тумори.

Хиперплазията на ендометриума има тенденция да се утежнява и остава, освен ако не е премахване на хормоналните стимули (от яйчниците или хормонална терапия). Инфекцията може да се лекува, ако шийката на матката е отворена.

Освен ако хормоналния стимул не се премахне, leiomyomas няма да регресират. Инфекците могат да бъдат лекувани медицински. Папиломите обикновено регресират спонтанно след няколко месеца чрез дейността на имунната система на организма. Отворите на кистите може да се отпушат, така че те да изчезнат.

Имунната система на организма не е в състояние да доведе туморите до регрес.

Хирургическа интервенция или спонтанна регресия могат да излекува всички доброкачествени тумори на влагалището. Само злокачествените тумори (уротелиален карцином и плоскоклетъчен карцином) не винаги може да бъде трайно излекувани. Уротелиалният карцином често не е лечим. Плоскоклетъчният карцином обикновено може да бъдат излекувани хирургически,ако не се е разпространил в други части на тялото.

Бременност


Нормалната бременност при кучето трае 58-65 дни,а при котката 57-70 дни.Има индивидуални и породни особенности,както и зависимост от браоя на малките.

При нормално развиваща се бременност рентгенова находка се регистрира чак след вкостяването на скелета на плодовете,което става при кучетата около 45-тия ден,а при котките около 35-тия ден.При нативна рентгенография се вижда осевия скелет на малките и черепът.За да се определи колко точно са плодовете,за най-сигурен метод се счита преброяването на гръбначните стълбове.



13.Нормална рентгенография на бременно куче.Вижда се 1 плод.



14.Нормална рентгенография на бременно куче.Регистрира се 1 плод.



15. Нормална рентгенография на бременно куче.Регистрира се 1 плод.



16. Нормална рентгенография на бременно куче.Регистрират се множество плодове.

При всяка рентгенография с цел установяване на бременност е важно да се установи за какъв плод се касае.Ако плодът е жив,то той плува в околоплодните си течности и единствено ясно се отдиференцират вкостените му участъци от скелета.При мъртъв плод,неговия скелет е сякаш сбръчкан,като често се наблюдават аномалии в подреждането на органите му.Освен това на мястото на околоплодните течности се забелязва аерична сянка.Ако плодът е загни е възможно да се отдиференцират и газовите мехури от гнилостния процес.

В практиката за диагностициране на бременност се е наложил методът на ултразвуковото изследване,поради своята безвредност.



17.Ултразвуков образ на фетус на куче



18. Ултразвуков образ на фетус на куче,като маркера показва сърцето на плода което бие.



18.Екотопична бременност.Левият яйцепровод е отбелязан с триъгълниците,непосредствено до него е яйчника с лутеална киста,отбелязан със стрелата.С f е отбелязана течност близо до яйчника.



ПИОМЕТРА


Пиометрата е заболяване на женските кучета в средна възраст, които не са кастрирани. В миналото, се смяташе, че пиометрата е просто маточна инфекция, но днес се знае, че това е хормонално отклонение, и вторична бактериална инфекция може и да не присъства. Пиометрата следва полови цикъл,в който оплождането не е станало.Обикновено, в рамките на 2-4 месеца след цикъла, женската започва показва признаци на болестта.

Двата основни хормона, произвеждани от яйчниците са естроген и прогестерон . При прекомерно количество на синтезирания прогестерон, или свръхчувствителни на матката към него,може да се причини пиометра. И в двата случая, се оформят кисти в лигавицата на матката. Тези кисти съдържат многобройни отлющени секреторни клетки, както и големи количества течност .Тази течност, заедно с удебеляването на стените на матката, води до значително увеличаване на общия размер на матката.

Матката се състои от едно тяло с два рога. В незасегнати куче или котка, за рогата са по-малки от дебелината на молив. Въпреки това, в случаи на пиометра, те се увеличават и придобиват формата на наредени наденички на въже,с дължина 12-18 см.

Тъй като заболяването продължава, течността изсипана във вагината принуждава животното да оближе тази област, в опит да се поддържа чисто. Баналната микрофлора често успява да колонизира матката през цервикса,тъй като в нея условията са много благоприятни. Това води до още по-силна реакция от организма, тъй като поради възпалението се отделя допълнителен ексудат и бели кръвни клетки в матката,което неминуемо увеличава натискът върху маточната стена.

След известно време,шийката на матката се затваря. Това на практика превръща матката в капан за течността. Все пак, тялото на матката притежава значителни способности да се разширява,като по този начин успява да побере всичката течност.Все пак при прекомерна ексудация и отделяне на гной е възможно стената на матката да се разкъса.Това неминуемо води до развитието на перитонит,като животното обикновено умира за 24-48 часа.

Ако матката не се разкъса,то тогава организмът прави опити да елиминира гнилостната материя чрез бъбреците.По този начин те се претоварват,което от своя страна води до развитие на уремичен шок.Ако животното не се лекува,то ще почине в следстие на бъбречна недостатъчност.



19.Латерална проекция на куче с пиометра.Трите стрелки показват границите на матката.



20.Затворена пиометра.Ясно се вижда плътната сянка и границите на увеличената матка.



21.Пиометра при куче



22.Пиометра при куче-ултразвуково изследване.


Хидрометра


Натрупването на серозен течност в матката се означава като hydrometra, и ако течността е муцинозна, става mucometra. В съдържанието на тези течности може да има или да няма клетки. По време на еструс е нормално да се натрупа течност в маточната кухина.Hydrometra или mucometra са част от лъжливата бременност (или локализирана хиперплазия на ендометриума).

В повечето условия, натрупването на течност е резултат от запушване. Кистозна хиперплазия на ендометриума може да допринесе за това, както и повечето случаи на CEH(?) имат някаква степен на mucometra.На възпрепятстване на изтичането на течности се гледа,като на резултат от неправилни опити за премахване на матката по време на овариохистеректомия

Запушване на шийката на матката (физиологично закриване или липсата на отваряне при еструс) е причина маточното тяло и двата рога да увеличават обема си. Ендометриални полипи могат да причинят запушване на места.в следствие на което матката ще се увеличи проксимално на запушалката. Маточна неоплазия еи друга потенциална причина.В тези случаи, когато препятствие е причина за хидрометрата трябва да се очаква атрофия на ендометриума дължаща се на прекомерното налягане.

Hydrometra и mucometra в лека степен се наблюдават и в кистична хиперплазия на ендометриума в различните й форми.Тя също е част от лъжливата бременност. При кистична хиперплазия на ендометриума поради прогестеронна стимулация, се увеличена секреция от ендометриалните жлези, намалява маточния контрактилитет и се причинява затварянето на шийката на матката.



23.Хидрометра при новородено,дължаща се на атрезия на маточния канал.



Литература:

  1. http://www.animalmedicalcentre.com.au

  2. www.vsso.org

  3. http://imaging.consult.com/

  4. www.peteducation.com

  5. http://www.uoguelph.ca

  6. 5 minutes veterinary consult



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница