Придобиване на недвижим имот по давност



Дата22.12.2018
Размер29.37 Kb.
#109115
Придобиване на недвижим имот по давност

Придобивната давност е понякога единствения способ за снабдяване с нотариален акт. Възможно е един имот да се владее от поколения, без лицата да са се снабдили с документ за собственост. Съгласно чл. 587 от Гражданския Процесуален Кодекс, когато собственикът на имот няма надлежни писмени доказателства или ако те не са достатъчни за съставяне на нотариален акт, нотариусът извършва обстоятелствена проверка за придобиване на собствеността по давност чрез разпит на трима свидетели, посочени от кмета на общината, района или кметството или от определено от него длъжностно лице, в чийто район се намира недвижимият имот. Свидетелите се посочват по указание на собственика и трябва по възможност да бъдат съседи на имота.

Нотариусът разпитва явилите се пред него свидетели, за което съставя протокол и преценява както техните показания, така и представените му писмени доказателства, при наличието на такива, за да направи извода, че молителят е придобил правото на собственост по давност. Производството по обстоятелствена проверка се започва по писмена молба – декларация от лицето /лицата/, които искат да бъдат признати за собственици на посочения в молбата имот. Към нея се прилагат или на самата молба - декларация са материализирани удостоверения, че имота не е държавен, не е общински и е записан и деклариран пред данъчните органи на името на молителите или на техен праводател и откога. До 1996 година, Закона за собствеността не разрешаваше придобиване по давност на държавен или общински имот – чл.86. След влизане в сила на Закона за държавната собственост и Закона за общинската собственост през 1996 г. и разделението на собствеността на общините и държавата на публична и частна, не могат да се придобиват по давност вещите – публична общинска или публична държавна собственост, а вещите, частна собственост на държавата и общината, може да са предмет на придобивна давност. Относно имотите - общинска собственост, уточнението, че забраната за придобиване по давност се отнася само до публичната общинска собственост, а не и до частната, бе направено с изменение в Закона за общинската собственост - ДВ, бр. 96 от 1999 г. Със Закона за допълнение на Закона за собствеността от 2007 г., давността за придобиване на държавни и общински имоти беше спряна и не тече до 31 декември 2008 г., като закона има обратно действие спрямо заварените правоотношения.

В производството пред нотариуса следва да се докаже наличието на елементите на фактическия състав на чл. 79 от Закона за собствеността, а именно, че имота е владян без прекъсване в срока на придобивната давност – 10 години за придобиване собствеността върху недвижими имоти при недобросъвестно владение и 5 години при добросъвестно. Недобросъвестно е владението например, осъществявано въз основа на предварителен договор за покупко – продажба. При продажби, извършени не в изискуемата от закона форма на нотариален акт, а с обикновен писмен договор, последният служи за начало на давностно владение. Чрез свидетелските показания трябва да се докаже още, че осъщественото владение е безспорно, непрекъснато, явно и несъмнено. При извършването на обстоятелствена проверка основно доказателство са свидетелските показания, но са допустими и се използват съобразно всеки конкретен случай и писмени доказателства – удостоверения за наследници, делбени протоколи, завещания, договори, строителни книжа. Представя се данъчна оценка на имота, въз основа на която се изчисляват нотариалната такса и държавната такса за вписване на нотариалния акт.



Въз основа на представените му доказателствата нотариусът се произнася с мотивирано постановление /чл. 578 ал. 3 от ГПК/. Ако с него правото на собственост се признава, нотариусът издава на молителя нотариален акт за собственост върху недвижимия имот. Постановлението, с което правото на собственост се признава, не подлежи на обжалване, тъй като молителят няма правен интерес – той е постигнал целеният резултат. Постановлението, с което се отказва признаване правото на собственост, подлежи на обжалване пред Окръжния съд /за София - пред Софийски Градски Съд/. Ако съдът отмени постановлението за отказ на нотариуса, последният е длъжен да издаде нотариалния акт.

Нотариалният акт, издаден по обстоятелствена проверка, няма сила на присъдено нещо, защото е издаден в едностранно производство. Както се изтъква в редица съдебни решения, той не учредява, а само удостоверява права, които са били налице преди неговото издаване и преди постановлението на нотариуса. Констатациите на този нотариален акт могат да бъдат оборени както в отделно съдебно производство, така и при конкретен спор за гражданско право.
Каталог: publikacii
publikacii -> Данни от брата Иван Хаджииванов
publikacii -> На Йорданка Петрова Г. Цветков, Й. Петрова, Н. Ангелов
publikacii -> Спизък с публикации (2011-03. 2016) на гл ас д-р Красимир Христакиев
publikacii -> Публикации: Косев, С. Перспектива, перспективна система и триизмерна графика
publikacii -> Бан списък на публикациите през 2013 г
publikacii -> Гл ас. Людмила Дамянова Митева-Русанова Научни публикации
publikacii -> Гаджева В. Синтез, свойства и биологична активност на спин-белязани и небелязани нитрозоуреи и триазени. Дисертация за присъждане на научна степен “Доктор”, 1991 Гаджева В
publikacii -> Списък на публикациите на доц д-р Светлана Методиева Димитрова, д м. Катедра “Социална медицина и здравен мениджмънт”
publikacii -> Приносът на Айн Ранд за каузата на свободата
publikacii -> Програмни системи с изкуствен интелект в правото. Функции. Проблеми. Някои решения


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница