Прилагане на iso 9001 и покриване на европейските изискавния към строителството в проект за удължаване на софийското метро



Дата24.07.2016
Размер137.53 Kb.
#3143
Прилагане на ISO 9001 И ПОКРИВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ИЗИСКАВНИЯ КЪМ СТРОИТЕЛСТВОТО В ПРОЕКТ ЗА УДЪЛЖАВАНЕ НА СОФИЙСКОТО МЕТРО
инж. Кирил СЕКСЕНОВ (Главен Инженер Осигуряване Качеството на Проекта)

инж. Хирумитсу ТАДА (Заместник Ръководител Проект)





  1. Описание на проекта


Проекта за разширението на Софийското метро започва през ноември 2004 г., като за главен изпълнител е избрана японската строителна компания Тайсей Корпорейшън. Клиент бе Софийска Община а независимият строителен надзор бе осъществен от консорциум PADECO и Oriental Consultant JV. Изпълнението на проектът се управлява според Жълтата книга на FIDIC 1999, „Условия за договор за оборудване и проект – строителство (“Conditions of Contract for Plant and Design-Build”) и обхваща проектиране, строителство и пускане в експлоатация на подземен участък от 2,5 км включващ следните съоръжения: Фигура 1 – Схема на проекта





  • Метро станция Св. Климент Охридски (MС 8) с площ 7500 кв. метра


Метро станция Св. Климент Охридски е носител на наградите „Сграда на Годината за 2009 година” в раздел Сграда с голямо обществено значение и „Сграда на годината за 2009 година” в раздел награда на публиката






Перон Вестибюл северозапад Вестибюл югоизток
Фигура 2 – Метро станция Св. Климент Охридски

  • Метростанция Стадион Васил Левски (MС 9) с площ 11 300 кв. метра

  • Стартова шахта в близост до MС 9 за потеглянето на ТПМ (TBM) машината,

  • Ротационна шахта близо до съществуващата станция Сердика (MС 7), използвана за обръщане на ТПМ (TBM) машината,

  • Две вентилационни шахти, включващи напречни връзки, свързващи тунелите: ВШ 7-8 и ВШ 8-9, разположени в средата на тунелите, свързващи метро станциите, служещи за вентилация и отводняване на тунелите,

  • Строителство на два отделни тунела: тунелите са изкопани по ТПМ (TBM) технология (закрит способ) от (Стартовата шахта) при MС 9 ~ MS8 с дължина 620 м и след това от MС8 ~ MС7 (Ротационна шахта) с дължина 1 115 м и обратно; обща дължина 3 470 м изпълнени от ТПМ( TBM),

  • Връзка с Драган Цанков: реконструкция и разширение на съществуващ трамваен тунел за две линии, (сечение приблизително 65 м2) с дължина 200 м от MС 9 към конструкциите на другия проект,

  • Връзка със станция Сердика (MС 7): част с дължина 80 м от Ротационната шахта до съществуващата Станция Сердика (MС 7), две отделни тунелни кутии, частично изкопани по открит способ и чрез използване метод на укрепване и преподпиране на подлез „Мария Луиза”

  • Цялостното изграждане на релсовия път, сигналната и телекомуникационната система на участъка, електрозахранването с токоизправителна подстанция;



  1. Прилагане на стандарта ISO 9001 от Тайсей Корпорейшън за проект разширяване на Софийското Метро

Преди започване на строителните дейности, като изискване към главният изпълнител бе заложено внедряване на система за управление на качеството съгласно международният стандарт ISO 9001. Тайсей Корпорейшън разработи, внедри и съгласува със Клиента и ФИДИК Инженера, план по качеството за проекта, използван като основа за цялостното осигуряване на качествени строителни дейности през целият период на проекта.


Планът по качеството на компанията е обширен документ описващ системата за управление и политиката на фирмата по отношение на качеството, както и съответствието на всеки елемент от тази система със изискванията на международният стандарт ISO 9001.
Йерархичната структура на документите по качеството е съгласно Фигура 3.


Фигура 3Йерархичната структура на документите по качеството







  1. План по качеството за проекта описва въведената система за управление на качеството. Той определя и специфичните процедури и съответните ресурси за изпълнението на този договор.



  2. Бяха изготвени, като част от Наръчника по Качеството на проекта конкретни процедури за описание на основните процеси и съответствието им с изискванията със БДС ISO 9001.



  3. Планът за изпитване и проверка и производствени планове по качеството дават последователността на необходимите изпитвания, проверки и контрол на извършваните дейности и тяхното документиране.



  4. Документация и формуляри по качеството са задължителни за описване и документиране на съответствието на извършените дейности. Използвани са стандартни форми съгласно процедурите на проекта.



Планът по качеството на проекта съдържа процедури, които са изготвени специално да покриват договорните изисквания от възложителя и описват:


  • Обхват и дейност на ситемата за управление на качеството на главният изпълнител и съответствието им със ISO 9001




  • Връзката между отделните документирани процедури




  • Изискванията за вътрешен контрол



Процедурите за проекта съдържат и необходимата информация за да докажат, че организацията на главният изпълнител и ресурсите с които разполага за изпълнението на проекта са достатъчни за да покрият изискванията според Жълтата книга на FIDIC 1999, „Условия за договор за оборудване и проект – строителство (“Conditions of Contract for Plant and Design-Build”). От съществено значение в изработването на процедурите за проекта бе подготовката на детайлни планове описващи разпределението на задълженията и отговорностите във фирмата, идентификация и въвеждането на необходимият контрол, издаването и работата със документите по качество.


Проверката за изпълнението на плана по качеството и описаните проектни процедури, бе чрез доклади от вътрешни и външни одити и анализ на извършените коригиращи и превантивни действия.
Плана и Наръчника по качеството съдържат 14 специфични процедури (съгласно Таблица 1), които описват в детайли разпределението на отговорностите и изискванията към документацията за най важните дейности на проекта:
Таблица 1


Номер

Списък на процедурите съгласно наръчника по качеството


P/A1

Управление на кореспонденцията, документите и записите

P/A2

Администриране на договорите

P/C1

Процедура за след договорният процес и организиране на клона в България

P/C2

Планиране, Програма, Медодика и Приоритет на дейностите

P/C4

Управление на проектирането

P/C5

Работа по време на периода за отстраняване на дефекти

P/Р1

Доставка и Складиране на материали

P/Р2

Избор, Преглед и Използване на одобренни доставчици

P/Р3

Управление на под изпълнителите

P/Q1

Отстраняване на несъотвестствя

P/Q2

Управление и одит на системата за качество

P/Q3

Проверка на средства за измервне и изпитване

P/Q4

Преглед от ръководството

P/Т1

Обучение на персонала

Основните дейности по осигуряване на качеството са съгласно процедурите в Таблица 1, но по-подробно внимание заслужават описаните по долу практики:




    • Изготвяне на методика за работа съгласно вътрешно фирмена форма

Към всеки подизпълнител към договора за възлагане бе включена клауза за изготвяне на стандартен документ „Методика за Работа”. Преди започването на каквито и да било дейности от съответният под изпълнител бе необходимо одобрението на този документ от отговорните отдели към Тайсей Корпорейшън и съгласуването му със Инженера на проекта съгласно ФИДИК. Реалната работа на обекта бе възможна само след представянето и успешното съгласуване на този документ. „Методиката за работа” в последствие служи и за база при контрола на качеството за извършената работата от инспекторите по качеството на обекта. Всяка дейност, която не е в съответствие с този документ бе квалифицирана като Несъответствие и регистрирана със Доклада за Несъответствие.




    • Управление на несъответствията

За всяка една система за управление на качеството от изключителна важност са правилата за издаване на Докладите за Несъответствие и процедурата за тяхното администриране, управление и съгласуване. По време на строителството 220 броя доклади за несъответствие бяха издадени от Инженера към Главния изпълнител и 221 от Главният изпълнител към отговорните под изпълнители. Като за да бъде приета и платена, всяка дейност то всички доклади за несъответствие издадени, към този вид работа трябваше да бъдат успешно коригирани.


Фигура 5Тунелите по време на строителството


    • Одити

Съществено изискване към системата за управление на качеството бе регулярни вътрешни одити от Ръководителя Качество на фирмата. За времето на проекта общо 6 вътрешни одита бяха извършени, като всички посочени забележки, нуждаещи се от коригиращи действия бяха изпълнени.

През Февруари 2006 година бе извършен одит на системата за управление на качеството и от Инженера, който завърши със предписание за нуждата от едно коригиращо действие, което бе изпълнено успешно в предвиденият срок.

По време на пресертификацията на системата за управление на качеството на главният офис на фирма Тайсей Корпорейшън в Япония, през Юли 2009 година Проектът за разширение на Софийското метро бе посетен и одитиран без да бъдат издадени несъответствия или нужда от коригиращи действия от екип на JQA (Japan Quality Assurance Organization).




Фигура 6Награди на проекта



Със цел проверка от страна на ръководството и подобряване на системата за управление на качеството бе организирана среща поне веднъж годишно съгласно процедура P/Q4 в Таблица 1 като записите от тези срещи се пазят в досието на обекта за всички заинтересовани страни.




    • Одобрение на доставчици и под изпълнители

Винаги преди избора на доставчици и подизпълнители за основните дейности и материали оттдела по осигуряване на качеството към Тайсей Корпорейшън извършваше контролни посещения съгласно процедури P/Р1 и P/Р3 с цел проверка на мощносттите, постоянното качество на продукцията, квалификацията на персонала и документооборота на фирмата под изпълнител или доставчик. Всяка визита приключва със стандартен вътрешно фирмен доклад от посещението.




    • Разпределение на отговорностите

Задължително условие за работа със система за управление на качеството е оттговорносттите и задълженията във фирмата да бъдат ясно и недвусмислено определени. Органограмата описваща специфичните задължения и отговорностите на всяка една позиция е съгласно Фигура 7.



Figure 7 - Project Management Organization Chart



    • Обучение

Целият персонал на Тайсей Корпорейшън клон България е преминал курс за запознаване на системата за осигуряване на качеството и основните положения съгласно ФИДИК и Българското Национално Законодателство. Всеки един служител получава „Ръководство за прилагане на процедурите съгласно Плана по Качеството за проекта” и удостоверение при успешно преминат курс.




Figure 8 – Internal Training Certificate


    • Контрол на документите




    Мониторинга и контролът на документите бе извършван с помощта на деловодител и се прилагаше за цялата входяща и изходяща кореспонденция, писма за съгласуване, чертежи, технически проспекти и други както следва:

  • Управление на „контролирани” и „неконтролирани” копия

  • Адекватност и приоритет на документацията при преглед и одобряване

  • Ревизиране

  • Пълнота и състояние на проектната документация

  • Управление на документи с външен произход

  • Управление на стари и неактивни копия





    • Контрол на записите по качество




    Записите по качество са документи, които осигуряват обективни доказателства за съответствието (или несъответствието) на специфични изисквания. Мониторинга и контролът на документите по качеството се извършваше съгласно процедура. Тези записи са както следва:

    • Ежедневен доклад от обекта – (стандартна форма включена в процедурата)

    • Доклад за използваната работна ръка и механизация – (стандартна форма включена в процедурата)

    • Проектантски и други удостоверения – (стандартна форма включена в процедурата)

    • Документи от изпитване и проверка - (стандартна форма включена в процедурата)

    • Доклади от вътрешни одити - (стандартна форма включена в процедурата)

    • Доклади за несъответствие - (стандартна форма включена в процедурата)

    • Чертежи и спецификации

    • Документи получени от доставчици и под изпълнители

    • Други свързани с процедурите по качеството




  1. Покриване на Европейските Съществени изисквания към строителството

П


Фигура 9Изпитване за сертификация на траверси
о време на обявяването на търгът за проекта Република България бе в началото на процеса за хармонизиране на приложимите Европейски директиви. През 2009 година, като във страна пълноправен член на Европейският Съюз, проекта за разширение на софийското метро бе приет от националните власти и клиента съгласно изискванията на Европейската Общност. Това че България се присъедини към Европейският съюз едва през 2007 доведе, до това че голяма част от доставчиците и производителите на строителни материали и оборудване тепърва се запознаваха със изискванията за издаването на подходящи декларации за съответствие. Това доведе до закъснение при подходящото одобрение на влаганите материали но бе успешно преодоляно във всички специфични случаи.

Значителна част от материалите използвани по време на строителството бяха проектирани и произведени за конкретният обект и тяхното съответствие трябваше да бъде оценено съгласно изискванията и процедурите на Европейският Нов Подход.


Пример за това са двублоковите траверси с метален профил и гнезда за контактна релса тип МК, проектирани съгласно вътрешно фирмена спецификация на фирма Метрополитен ЕАД и използвани единствено за нуждите на Софийското метро. Сертификацията на този продукт бе специална и решението бе да покрива както и изискванията на Метрополитен ЕАД така и приложимите европейски стандарти БДС EN 13230-1:2002 и БДС EN 13230-3:2003.

Д


Фигура 10Изпитване за сертификация на сегменти

руг случай е тунелната облицовка, която бе нов продукт за Българският пазар, проектиран и произведен специално за Тунелно Пробивната Машина използвана за проекта. Производственият контрол и характеристиките на тунелните сегменти бе необходимо да бъдат изпитани и оценени от независим орган за оценка на съответствието на строителни продукти преди да може да бъде издадена изискващата се Декларация за съответствие. За да не се предизвика закъснение и объркване в строителният процес производството, доставката и монтажа на тези сегменти започна веднага след завършването на одобрение на рецептата и пробните им изпитвания. Това от своя страна доведе до няколко месечен период по време на сертификационния процес, в който фирмата на свой риск използваше тези продукти, а те не бяха одобрени от Инженера на проекта. Този казус бе успешно разрешен с помощта на специалисти от отговорните ведомства, като издаденият Сертификат за съответствие бе приложим и покрива целият период на производство на продукта. Това доведе до възможността на производителя да издаде съответната декларация за съответствие а на инженера да одобри вложеният продукт.

Допълнително концепцията, технологията и използваният подвижен състав на Софийското метро е напълно аналогичен на метрото в Москва. Специално в частта на електрозахранването, много елементи бяха специфицирани съгласно Руски ГОСТ стандарти. Всички тези компоненти бяха произведени в съответствие с изискванията на договорните ГОСТ стандарти и приложимите евронорми.


Заключение:

Тайсей Корпорейшън изгради, документира, въведе, поддържа и системно подобряваше система за управление на качеството в съответствие със изискванията на ISO 9001, Българските национални стандарти и всички приложими разпоредби.

Целият персонал и този на използваните подизпълнители, бе наясно с фирмената политика по качеството чрез курсове съгласно специфичните нужди.

Е


Фигура 12Церемония по време на пускането в експлоатация
лементите и процесите от системата за управление на качеството бяха подходящо планирани да осигурят че системата е подходяща за нейните цели и работи ефективно. През целият период на проекта фирмата поддържаше силен отдел по осигуряване на качеството с цел осигуряване както високото качество на извършените дейности така и здравословни и безопасни условия на труд. Дейностите по осигуряване на качеството бяха винаги подпомагани и високо ценени от ръководството и това бе един от успехите при успешното предаване на обекта. Придържането към правилата, международно установените практики и стандарти в областта на осигуряване на качеството доведе до нито един съществен сигнал за дефект или иск по време на периода за отстраняване на дефекти. Всички тези усилия бяха полезни, гражданите на София да получат и използват един качествен продукт и ние високо ценим в ръчената от тях награда за построената от Тайсей Корпорейшън метро станция.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница