Приложение №2 кьм член №6 Информация за преценяване на необходимостта от овос



Дата15.01.2017
Размер219.98 Kb.
#12713
Приложение № 2 кьм член № 6

Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

За обект “База за отдих” в ПИ с идентификатор 69345.6.66 в м.”Мандолско” , землище на с.Стойките ,общ.Смолян ,обл.Пловдив

  1. Информация за контакт с вьзложителя :

  1. Вьзложители/Собственици : Димитьр Драганов Денков, ЕГН 5512176800, с адрес в гр.София ,ул.Александьр фон Хумболт 35В , Благой Крьстев Крушаров , ЕГН 6407206468, с адрес в гр.София, бул.Стефан Стамболов 47, Камен Костов Ангелов, ЕГН 6408266543, с адрес в гр. София, кв.Драгалевци, ул. Дамян Дамянов 6.

  2. Собственици : Димитьр Драганов Денков, ЕГН 5512176800, с адрес в гр. София, ул.Александьр фон Хумболт 35В, Благой Крьстев Крушаров, ЕГН 6407206468, с адрес в гр.София, бул.Стефан Стамболов 47, Камен Ангелов, ЕГН 6408266543, с адрес в гр. София, кв. Драгалевци, ул. Дамян Дамянов 6.

  3. Телефони: Димитьр Драганов Денков 0888 707 786, Благой Крьстев Крушаров 0887 614677, Камен Костов Ангелов 0888 218718, е-майл : bdk_ood@abv.bg

  4. Лице за контакти: Димитьр Драганов Денков, ЕГН 5512176800, с адрес в гр.София, ул. Александьр фон Хумболт 35В, тел. 0888 707 786

II. Характеристики на инвестиционното предложение :

1. Инвестиционното намерение е за изграждане на „База за отдих” , вилни сгради за настаняване – тип апартаменти с обслужваща сграда, паркинг и басейн с капацитет около 200 души.

2. Имотът се намира в сьрцето на курортен комплекс Пампорово – доказан с годините центьр за зимен и летен туризьм. Имотът граничи сьс сьществуващ асфалтов пьт, в непосредствена близост има всички необходими комуникации - водопровод, канал, електроснабдяване, като от всички комунални дружества - Вик , ЕВН и Община Смолян имаме издадени предварителни положителни становища. Имотът граничи с улица и други УПИ, застроени с хотелски сгради. Имотът е с южно изложение и прекрасна директна гледка кьм пистите и кьм врьх Снежанка. Всички тези обстоятелства предопределят изграждането на ваканционен комплекс.

3. Имотът граничи от север с УПИ 60228 и с асфалтов пьт, а от изток с УПИ 370018 също застроени с база за настаняване на туристи.

5. Имотът е с кадастрален номер 006066 и се намира в местността „Мандолското”, землище на с. Стойките , общ.Смолян, област Смолян – VI функционален тип. Имотът е с площ от 5600 кв.м. - напълно достатъчни за изграждане на база за отдих, включително за оформяне на необходимите паркинги и зони за озеленяване. Необходимата площ за временно строителство ще се установи точно с проекта за ПБЗ, но тя ще бъде в рамките на 200-300 кв.м., съгласно изискванията на ЗБУТ.

6. В имота се предвижда изграждането на сгради за настаняване – апартаментен тип с паркинги, басейн и озеленяване, сьглано предвидените по ПУП параметри на застрояването. Очаква се капацитета на изградените сгради да е за около 200 ползватели. Площадката ще се захрани с ел.енергия чрез изграждането на нов трафопост. Водоснабдяването ще се осъществи от съществуващ уличен водопровод, а битово-отпадните води ще се отвеждат посредством новопроектирана вътрешноплощадкова канализация до канализационна помпена станция, откъдето посредством помпи ще се изтласкат до съществуваща улична канализация Ф300 мм.

7. Имотът граничи сьс сьщствуваща пьтна инфраструктора и по тази причина не се налага промяна и/или изграждане на нова такава.

8. Строителството ще се реализира в рамките на 24 месеца след получаване на строително разрешение, откриване на строителна площадка и даване на строителна линия и ниво на обекта. По време на строителството ще бъдат осъществени дейности по временно строителсво - като изграждане на строителна ограда, разполагане на битови помещения, засипване на входа на обекта с чакъл, прекарване на временни водопровод, канал и ел.захранване, осигуряване на площадка за строителни и битови отпадъци и други мероприятия, разработени подробно в ПБЗ, с цел недопускане на замърсяване на съседните сгради и имоти и околната среда. Изкопаната от обекта земна маса ще бъде депонирана на площадката и в последствие ще се използва за насипване по изграждане на вертикалната планировка, строителните отпадъци ще бъдат извозени на посочено от община Смолян депо, а битовите отпадъци ще бъдат третирани по съответния ред след подписване на договор за сметоизвозване с общ. Смолян. След вьвеждане на обекта в експлоатация и получаване на Разрешение за ползване, ще започне основната дейност по настаняване на туристи.

9. Строителството ще се извьрши по традицинните методи - монолитна стоманобетонова конструкция сьс скатни покриви, сьобразени с типичната Бьлгарска и Родопска архитектура. Не се предвижда влагането на вредни и/или опасни за здравето на хората и околната среда материали и технологии.

10. Не се предвижда ползването на природни ресурси от площадката. При необходимост чакъл и пясък ще бъдат доставени от близки кариери и складове. Водата за строителството и за експлоатацията на обекта ще бъде получена от съществуващ наблизо водопровод.

11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начини на третиране.

А/ Отпадъци от строителството

По време на строителството се очаква в резултат на човешката дейност да се генерират минимални количества от следните отпадъци:



  • Строителни почви и геоложки материали

До около 500 м.куб – ще се използват за обратни засипки и вертикална планировка на обекта.

  • Строителни отпадъци

Бетонови отпадъци около 0.5 – 1 м3

Варови и варо-циментови разтвори – около 1 м3

Остатъци от черни метали – не повече от 10 кг.

Остатъци от цветни метали – няма

Остатъци от фаянсови и теракотени плочки, мозайка – около 100 кг.

Остатъци от опаковки на строителни материали – около 10 кг.

Опаковките на строителните материали, главно синтетични полимери, хартия и др с изкуствен произход, ще бъдат събирани и предавани за вторични суровини.

Бетоновите отпадъци и тези от мазилки ще се транспортират до общинското депо за строителни отпадъци.

За всички отпадъци се предвижда събиране за временно съхранение на площадката на обекта и извозване на подходящи за депониране места.

Б/ Отпадъци от експлоатацията



  • Битови отпадъци, при средна норма на натрупване за страната 450 кг/ж/год

Отпадъци годишно – 0.450 т х 30 = 13.5 т

Тези отпадъци ще се съхраняват в съдове за смет, разположени в обекта на предвидени за целта места на територията на площадката и периодично ще се извозват от специализираните автомобили на общината за третиране на депото за битови отпадъци.

Основно отпадъците ще бъдат:

ВИД ОТПАДЪК

КОД

Хартия

20 01 01

Стъкло

20 01 02

Биоразградими отпадъци от кухня

20 01 08

Пластмаси

20 01 39

Метали

20 01 40

Смесени битови отпадъци

20 03 01

12. Отрицателни действия вьрху околната среда няма. Дейността по настаняване на туристи не предполага запрашаване , замърсяване или изпускане на вредни емисии във въздуха и водата.Битово фекалните води ще бъдат отведени в съществуващата улична канализация без необходимост от пречистване. Твьрдите битови отпадьци ще бьдат сьбирани в контейнери, поставени в оградени зони с цел недопускане на разпиляването им, а в последствие извозени и третирани по съответния ред от Общината.

13. Няма странични дейности по реализацията на проекта с изключение на изграждането на необходимата инфраструктура - ново електро захранване, ново водопроводно и канализационно отклонение. Временното строителство ще бъде осъществено с преносими фургони и преносими химически тоалетни. При необходимост чакъл и пясък ще бъдат доставени от близки кариери и складове.

14. Няма необходимист от други специфични ра.зрешителни за изграждане на инвестиционното намерение с изключение на стандартните предварителни договори с експлоатационните дружества: Вик , ЕВН и общ.Смолян.

15. Не се предвижда замьрсяване на околната среда – Битово фекалните води ще бъдат отведени в съществуващата улична канализация без необходимост от пречистване. Твьрдите битови отпадьци ще бьдат сьбирани в контейнери, поставени в оградени зони с цел недопускане на разпиляването им, а в последствие извозени и третирани по съответния ред от Общината.



16. Не сьществува риск от инциденти, тьй като дейността е база за настаняване на почиващи – няма опасни технологични, строителни или други процеси, които са потенциално рискови.

III. Местоположение на инвестиционното предложение

  1. Имотът е с идентификатор 69345.6.66 в м.”Мандолското”, с. Стойките, общ.Смолян и е с площ от 5615 кв.м. Имотьт, в който се предвижда да се реализира инвестиционното намерение не попада в границите на защитена територия по смисьла на ЗЗТ и не попада в границите на защитени зони по смисьла на ЗБР. Най-близко разположената защитена зона е БГ0001030 „РОДОПИ-ЗАПАДНИ” за опазване на природните местообитания и е на отстояние от 2,7 км. /сьгласно писмо кпд-14-544/28.11.14 на РИОСВ Смолян/

  2. Съществуващи ползватели на земята в момента няма. Единствените Собственици са посочените в т. 1 три физически лица, които в момента не осъществяват никаква дейност на мястото.Бъдещите ползватели на имота ще бъдат нови собственици и/или туристи ползватели на изградената база за отдих.

  3. Съгласно Решение 7/15.08.2006г. На МЗГ за промяна предназначението на земеделска земя, имота е бил земеделска земя, Х категория, неполивна. След процедурата по промяна на предназначението имота е УПИ, съглано ЗУТ.Като такъв имота ще се ползва като имот в застроителни граници и в него ще бъде изградена база за отдих. Не се прадвижда част от имота да се ползва като замеделски.

IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

1. (изм.-ДВ, бр.3 от 2011г.) Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиация, както и някои генетично модифицирани организми.

1.1. Въздействие върху хората и тяхното здраве


При строителството и експлоатацията на обекта не се очаква негативно въздействие върху хората. Не се очаква проява на рискови фактори в граници, увреждащи човешкото здраве при строителството на обекта. Съществува риск от трудови злополуки и травми при невнимателна работа със строителната техника и инструменти. Осъществяването на „База за отдих” в местността „Мандолско”, в землището на с.Стойките, ще доведе до положително въздействие върху здравето на хората, които ще имат възможност за рехабилитация и спортуване при екологични условия. Това положително въздействие ще бъде особено голямо върху хора, които живеят в големи населени места от страната и чужбина.

1.2. Въздействие върху земеползването


С изграждането на „База за отдих” в местността „Мандолско”, ще се промени изцяло досегашното предназначение на имотите, които от пасища ще се превърнат в територия за застрояване.

1.3. Въздействие върху материалните активи

В района на обекта няма материални активи, които биха могли да попаднат под негово въздействие, при спазване на изискванията за управление на отпадъците.


1.4. Въздействие върху атмосферния въздух


Не е извършван имисионен контрол за състоянието на въздуха на територията на разглежданата площадка. В района на обекта няма активно емитиращи замърсители на атмосферния въздух.

След въвеждане на обекта в експлоатация не се очаква замърсяване на атмосферата. В сравнение с общото състояние на атмосферния въздух за територията на страната, особено спрямо промишлено натоварените въздушни басейни, районът на курорт Пампорово, в частност местност „Мандолско”, е с ниска степен на замърсяване. Орогеографските, климатичните и метеорологични условия в района не създават предпоставки за продължително задържане на вредни вещества в приземния слой на атмосферата. Потенциалът на въздушния басейн в района е висок.


1.5. Въздействие върху атмосферата


Като се има предвид ниската интензивност на строителството, можем да прогнозираме, че не се очаква замърсяване на атмосферата с токсични газове от автотранспортни средства. Качеството на въздуха няма да се промени негативно след приключването на строителството на обекта и по време на неговата експлоатация.

На базата на тези констатации и изводи, въпреки липсата на преки измервания на фоновата замърсеност, може да се направи следната оценка за състоянието на атмосферния въздух в разглеждания район:

- Климатичните, метеорологичните и орографските условия в района не създават предпоставки за продължително задържане на вредни вещества в приземния слой на атмосферата.

- Не съществува опасност от разпространяване на атмосферни замърсители на далечни разстояние, както и да се въздейства на състоянието на въздушния фон в района от преноси „отвън” поради специфичния релеф на площадката на обекта.

- Отсъствието на промишлени източници на прахово-газови емисии, отдалечеността от
крупни населени места в съчетание с подходящите климатични и метеорологични фактори и местоположението на „База за отдих”, следва че чистотата на атмосферния въздух е на максимално високо ниво.

Тъй като от осъществяването на проекта не се очаква замърсяване на атмосферния въздух, няма предпоставки за оказване влияние върху останалите компоненти на околната среда.


1.6. Въздействие върху водите


Отпадъчните води от обекта ще се включват в преминаващия наблизо съществуващ канализационен колектор. По време на строителството няма да се изпускат замърсяващи вещества върху прилежащия и околните терени.

Въздействието върху повърхностните и подземните води ще бъде минимално и няма да доведе до промяна на качествените и количествените им показатели.


1.7. Въздействие върху почвата


Почвите в района са планинско-ливадни и кафяви горски. Спадат към Планинската почвена зона на България и към Родопския агроекологичен район на кафявите горски почви.

Планинско-ливадните почви заемат по-голямата част от терена на инвестиционното намерение. Те са слабомощни. Хумусният хоризонт е около 15-20см. Механичният състав е глинесто-песъклив до песъкливо-глинест с много скелет..

Кафявите горски почви заемат малка част от терена. Механичният състав на кафявите горски почви е общо взето лек. Характерна черта за тези почви е по-голямата скелетност, която се увеличава в дълбочината на почвения профил. Те са глинесто-песъкливи, средно каменливи. Допреди 10-15 години част от имотите са били използвани за пасища. След като е спряно засяването на картофи, почвообразувателния процес се е насочил към образуване на планинско-ливадни почви, върху които се е развивала различна тревна растителност.

Строителните работи са ограничени върху силно ограничена площ, поради което изграждането и експлоатацията на обекта на практика няма да окажат съществено влияние върху почвите.


1.8. Въздействие върху земните недра


В геоморфоложко отношение попада в Рило-Родопската област и представлява част от Македоно-Тракийския масив. В геоложки смисъл въпросите за въздействието на обекта върху околната среда възникват единствено по отношение стабилността на основата. При строителните работи върху основата ще се формира постоянно нарастващ, основно статичен товар. Поради това възниква необходимостта от определяне носимоспособността на основата. Устойчивостта на геоложката основа и незначителното застрояване изключват възможността от негативно влияние на обекта върху земните недра.

1.9. Въздействие върху ландшафта


Според ландшафтното райониране на България, разглежданият район се отнася към Западно родопския ландшафтен район, тип ландшафти с благоприятни антропогенни изменения, ландшафти с балансирани фрагменти. Елементарният ландшафт, т.е.този който е привързанан към даден елемент на релефа е изграден от еднородни скали и покрива във всеки момент от своето съществуване с определена почвено-растителна формация, при еднакви условия на залягане на подпочвените води. Ландшафтът е типично високопланински, с надморска височина на терена на обекта от 1580 до 1600м.

С реализацията на проекта ландшафтът ще се натовари с нова социално-икономическа функция, която ще засили антропогенния му характер. Въздействието ще се проявява в следните насоки:

- нова социално-икономическа функция;

- увеличаване на антропогенното въздействие чрез променен характер на земите;

- изградени нови сгради.

Ландшафтът ще запази типа си на антропогенен ландшафт, като ще се промени баланса между природните и антропогенните елементи, в полза на антропогенните елементи. Същевременно се очаква да се запази устойчивостта на ландшафта по отношение на досегашните му социално-икономически функции , свързани с дейността на обекта.

Изпълнението на проекта за озеленяване на площадките ще има благоприятен естетически ефект и ще служи като естествена връзка с прилежащите територии.

1.10. Въздействие върху природните обекти


Изграждането и експлоатацията на комплекса не е свързано с въздействие върху природни обекти.

Въздействие върху минералното разнообразие: В района на обекта няма установени подземни богатства със стопанско значение. Освен това, по правило в Родопите подземните богатства са разположени на дълбочини, по-големи от 50м.под повърхността на терена. Незначителното застрояване, свързано с реализацията на проекта на практика не би могло да окаже отрицателно влияние върху минералното разнообразие в района.


1.11. Въздействие върху биологичното разнообразие и неговите елементи


Според биогеографското райониране на България оценяваният район се отнася към Южнобългарският район.

В района на обекта се срещат следните горски асоциации: асоц.Picea abies – subn.; асоц. Picea abies + Pinus sivestris. Горите от обикновен смърч са разпространени по северните склонове. Те са тъмни с малко храстова растителност (надпочвена покривка). При наличие на надпочвена покривка тя е представена най-вече от Vaccinium myrtillus L. (черна боровинка) и по-рядко от Vaccinium vitis-idea L (червена боровинка). Често присъства житната трева Calamagrostis arundinaea (L) Roth (горски вейник). В по-влажни места се развиват синузии от мъхове. За периферията на тези гори е характерен сезонният синузий на Oxalis acetocella L (заешкш киселец).

Смесените гори от обикновен смърч и бял бор се срещат предимно по северни склонове, защото те най-често са етап при смяната на малборови гори със смърчови гори (след унищожаването на смърчови гори от пожар, сеч и др. обикновено оголените площи се заемат от белборови съобщества, като белия бор е по-светлолюбив. Тези съобщества постепенно създават условия за настаняване на смърча и така се възстановява смърчовата гора – белият бор като светлолюбив вид изчезва). Почвената покривка е представена от черна боровинка, горски вейник, Euphorbia amygdloides L (бадемолиста млечка), заешки киселец, Melampirum sylvaticum L (горска гайтаника) и др.

До 90-те години на миналия век, години наред имотите са били ползвани за пасища. Някои зони са били посевни площи. За този период от време тук се е развила тревиста асоциация от вида: лъжлива властика (Festuca rubra var. fallach Tuill.) + картъл (Nardus stricta L) + горски вейник (Calamagrostis arundinaea (L) Roth). Поради плътната покривка от житни треви, разнотревието в парцелите и в съседните изоставени посевни площи и ливадите не се отличава с голямо видово разнообразие.

Понастоящем в площта се срещат типичните за тази надморска височина в Родопите тревисти растителни видове както следва:

Разнотревие: ливадно лютиче (RANUNCULUS ACRIS L.), обикновено плюскавиче (Silene vulgaris (Мoench. garke), ушно плюскавиче (Silene otites (L.) Wibel.), румелийско лъжичниче (Armeria rumelica), тревиста зваздица (Stellaria graminea), делтовиден карамфил (Dianthus deltoides ), киселец (Rumex acetosa), кървавочервен лапад (Rumex sanguineus var. sanguineus), звъника (Hypericum Perforatum), трицветна теменуга (Viola Tricolor), желтак (Helianthemum nummularium), горски пореч (Borago officinalis), ранна попова лъжичка (thlaspi arvense), кипарисова млечка (Euphorbia cyparissias L.), обикновено шапиче (Alchemilla vulgaris L), сребролистен очиболец (POTENT ILLA ARGENTEA L.), изправен очиболец (Potentilla anserina), истинско еньовче (Galium verum L), полско червеноглавче (Knautia arvensis.), горска незабравка (Myosotis silvatica), пълзящо срещниче (Ajuga reptans), лечебно паче гнездо (Anchusa officinalis L.), прешленест конски босилек (Salvia verticillata L.), мащерка (Thymus vulgaris), обикновено живениче (Scrophularia nodonosa), котешка мента (Trixie CatNip), голяма телчарка (Polygala major Jacq), тяснолистен жиловлек (Plantago lanceolаta), среден жиловлек (Plantago media), горчив пелин (Artemesia absinthium Asteraceae), багрилно подрумче (Aпthemis tinctoria L), обикновен равнец (Achillea millefolium.), магарешки бодил (Onopordum acanthium), дрипавка ( Crepis) и др.


Житни треви: лъжлива власатка (Festuca pseudovin), картъл (Nardus stricta), горски вейник (Calamagrostis arundinacea), обикновена полевица (Agrostis vulcaris), миризливка (ANTHOXANTHUM ODORATUM L.), обикновена сълзица (Briza media L.), ежова главица (Dactylis glomerata), и др.

Бобови треви: ливадна детелина (Trifolium pratense), пълзяща детелина (Trifolium repens), жълта детелина (ANTHYLLIS VULNERARIA L.), обикновена глушина (Vicia), полско секирче (Lathyrus), обикновен звездан (Lotus corniculatus L.), висока жълтуга (Genista tinctoria L.), и др.

Не са установени обособени находища от лечебни растение, посочени в приложението към чл. 1, ал.2 на Закона за лечебните растение. Единственото по-често срещано лечебно растение върху площта на разглежданите имоти е гъстоцветния лопен (Verbascum densiflorum Bertol. L.), което е повсеместно разпространено и няма природозащитен статус, съгласно Приложения №2 и №3 от Закона за биологичното разнообразие.


Фауната на разглеждания район, съгласно биогеографското подразделение, се отнася към Рило-Родопския масив на Планинския район (Груев Б., 1988 г!. Тя има бореален и планински облик. Животинският свят в района се отнася към централния високопланински фаунистичен район.

Засиленото човешко присъствие (оживен ски център, включващо лифт с голям капацитет, ски влекове, различни ски писти, ски пътеки, трасета за моторни шейни и екстремни ски спортове, временни обекти за обслужване на скиорите) оказват отблъскващ ефект върху преобладаващия брой животински видове в непосредствена близост до ски съоръженията.



Животинският свят върху територията на самите имоти не се отличава с голямо видово разнообразие и богатство. За посочения участък са характерни тривиални представители на безгръбначната фауна. Не съществуват литературни данни за наличие на защитени безгръбначни видове, посочени в Приложения №2 и №3 от Закона за биологичното разнообразие върху имотите, където ще се разполага бъдещото ваканционно селище.

Върху самата територия на парцела възможностите за развитие на земноводни са ограничени. Потенциални представители на орнифауната са : малък ястреб (Accipiter nisus), обикновен мишеловButeo buteo), лещарка(Tetrastes bonasia), гривяк(Columba palumbus), кукувица(Cuculus canorus), черен кълвач(Dryocopus martius), зелен кълвач(Picus viridis ), голям пъстър кълвач (Dendrocopos major), белогръб кълвач (Dendrocopos leucotos), горска чучулига (Lullula arborea), горска бъбрица (Anthus trivialis), водна бъбрица (Anthus spinoletta), стърчиопашка (Motacilla alba), орехче (Troglodytes troglodytes), горска завирушка (Prunella modularis), черногръдка (Erithacus rubecula), домашна червеноопашка (Phoenicurus ochruros), белогуш дрозд (Turdus torquatus), кос (Turdus merula), поен дрозд (Turdus philomelos), имелов дрозд (Turdus viscivorus), черноглаво коприварче (Sylvia atricapilla), елов певец (Phylloscopus collybita), жълтоглаво кралче (Regulus regulus), червеноглаво кралче ( Regulus ignicapilla), лъскавоглав синигер ( Poecile palustris), матовоглав синигер (Poecile montanus), голям синигер (Parus major), качулат синигер (Lophophanes cristatus), боров синигер (Periparus ater), горска зидарка (Sitta europaea ), червеногърба сврачка (Lanius collurio), сойка (Garrulus glandarius), сокерица (Nucifraga caryocatactes), обикновена чинка (Fringilla coelebs Linnaeus), диво канарче ( Serinus serinus), зеленика (Chloris chloris), кадънка (Carduelis carduelis), елшова скатия (Spinus spinus), кръсточовка (Loxia curvirostra), червенушка (Pyrrhula pyrrhula) и др.


Засилената спортно-туристическа дейност (особено през зимните месеци) и изградената туристическа инфраструктура в района, ограничават възможността за постоянно обитаване на територията на коментирания обект от обекти на едрата бозайна фауна (мечки, вълци, диви прасета). Липсата на стари дървета с хралупи или други подходящи местообитания в пределите на разглежданите имоти не предоставя условия за живот на прилепи.

Хранителната база, която предоставят съседните горски и селскостопански площи, е предпоставка за развитие на дребни бозайници от разредите насекомоядни и гризачи: къртица (Talpa ), обикновена кафявозъбка (Sorex araneus), обикновена горска мишка (Sylvaemus sylvaticus), катерица(Sciurus vulgaris), кафява горска полевка (Myodes glareolus), сива полевка (Microtus arvalis) Посочените видове са широко разпространени и нямат природозащитен статус.

От наблюдения и преглед на литературни данни може да се заключи, че територията на имотите, предвидена за изграждане на обекта не включва представителни типове природни местообитания, включени в Приложение 1 на Закона за биологичното разнообразие, както и местообитания на застрашени, редки и ендемични видове в рамките на Националната екологична мрежа, както и представители на растителни видове, включени в Приложение 3 към чл. 37 на Закона за миологичното разнообразие. В рамките на имота не са открити растителни видове от списъка на Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания.

При бъдещата реализация на обекта не се засягат местообитания на животински видове.

Строителните дейности от гледна точка на промени на шумовите характеристики в района на строителната площадка ще окажат известно влияние върху постоянното присъствие на представителите преди всичко на орнифауната.

1.12. Въздействие върху защитените територии на единични и групови паметници на културата


- Защитени територии

Обекта не попада и не граничи със защитени природни територии. Сред установените в близост до площадката растителни и животински видове няма такива, включени в Червената книга на България.

- Културно наследство

Целенасочени археологически проучвания на територията на площадката не са извършвани. При изпълнените изкопни работи в района не са установени предмети или постройки с археологическа стойност. Обектът не е заведен в архивите и регистрите на НИПК.


1.13. Въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси:


- Различните видове отпадъци и техните местонахождения.

Строителството и експлоатацията на обекта са свързани с образуването на минимални количества отпадъци. Отпадъците, които ще се образуват при строителството, ще бъдат изнесени на депо, като въздействието им върху околната среда в района на обекта се свежда до минимум.

Битовите отпадъци ще се извеждат на депо за ТБО и също няма да оказват въздействие върху околната среда.

- Рискови енергийни източници

- шум

Районът е слабо засегнат от антропогенна дейност, което предполага липса на шумово натоварване и зони на акустичен дискомфорт.

От всички вредни физични фактори, подлежащи на оценка с единствено присъствие се очертава факторът” шум”.

Пределно допустимите нива на шума са диференцирани за дневния и нощния период,, както и в зависимост от характера на територията.

За съществуващи жилищни територии, разположени върху главни артерии, нормите са:

- за дневен период - 60 dB (A)

- за нощен период - 50 dB (A)

За новопостроени жилищни територии те са съответно с 5 dB (A) по-ниски.

За територии с учебни и здравни обекти, детски градини и зони за отдих, изискванията са по-строги - 45 dB (A).

По време на експлоатацията не се очакват наднормени нива на шум с изключение на шума от самите почиващи.

При така разглеждания етап и източници на шум може да се направи извода, че етапът на строителството е еднократен, т.е шумовото натоварване ще трае само известен период. От друга страна, шумът при строителството не е непрекъснат и постоянен, а инцидентен. Като се вземе предвид фактът, че СМР се извършват само през деня, то може да се смета, че въздействието на шума ще бъде кратковременно и незначително.

- Вибрации

Вибрации могат да бъдат предизвикани при евентуално извършване на взривни работи, но те ще бъдат с локално въздействие, при това е задължително да се изпълняват от лицензирани лица, след одобряване на проект за взривни работи.

- Радиации.

В обекта няма да се намират източници на радиоактивност



- Генетично модифицирани организми

При изграждане и експлоатация на обекта не се ползват и не се създават генетично модифицирани организми.

Не възникват предпоставки за мутагенни въздействия върху организмите.

2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.


Няма информация за проведени процедури по обособяване на обекти от Националната екологична мрежа в района на обекта.

3. Вид на въздействието


Въздействие върху земеползването

  • Териториален обхват - малък, степен на въздействие – значителна, честота – постоянна

  • Продължителност – за експлоатационния срок на обекта

  • Възможност за възстановяване – частично след извършване на рекултивация

  • Кумулативно и комбинирано въздействие – няма

Въздействие върху атмосферния въздух:

  • Териториален обхват – малък

  • Степен на въздействие – незначително

  • Продължителност – краткотрайно, докато трае строителството

  • Честота на въздействието – ниска,

  • Кумулативно и комбинирано въздействие – няма

Въздействие върху водите:

  • Териториален обхват – малък

  • Степен на въздействие – ниска

  • Продължителност – дългосрочно

  • Честота на въздействието – постоянна,

  • Кумулативно и комбинирано въздействие – няма

Въздействие върху почвата:

  • Териториален обхват – малък

  • Степен на въздействие – ниска

  • Продължителност – дългосрочна

  • Честота на въздействието – постоянна,

  • Кумулативно и комбинирано въздействие – няма

Въздействие върху земните недра:

  • Териториален обхват – малък

  • Степен на въздействие – незначителна

  • Продължителност – дългосрочна

  • Честота на въздействието – постоянна,

  • Възможност за възстановяване – да

  • Кумулативно и комбинирано въздействие – няма

Въздействие върху ландшафта:

  • Териториален обхват – малък

  • Степен на въздействие – запазва се характера на ландшафта – антропогенен

  • Продължителност – дългосрочна

  • Честота на въздействието – постоянна,

  • Кумулативно и комбинирано въздействие – няма

Въздействие върху минералното разнообразие и неговите елементи:

  • Териториален обхват – малък

  • Степен на въздействие – незначителна

  • Продължителност – дългосрочна

  • Честота на въздействието – постоянна,

  • Възможност за възстановяване – да, след рекултивация на площадката

  • Кумулативно и комбинирано въздействие – няма

Въздействие върху защитените територии на единични и групови паметници на културата:

Няма данни за оказване на въздействие върху паметници на културата.


4. Обхват на въздействието – географски район, засегнато население, населени места (наименование, вид-град, село, курортно селище, брой жители и др.)


Въздействието от обекта ще се прояви само върху ограничената територия на осъществяване на инвестиционното предложение.

Строителството и експлоатацията на обекта не засяга население, населени места, курортни селища, спортни съоръжения болнични заведения, центрове за рехабилитация и други заведения за обществено ползване, както и обекти със стопанско предназначение.


5. Вероятност на поява на въздействието


Въздействието се проявява със започване на строителството. При въвеждането на обекта в експлоатация степента на въздействията ще се намали, като вероятността от появата й зависи от туристическия поток. Комплексът ще работи целогодишно, като през зимата ще бъде по-натоварен. През зимата се очаква засилване на въздействията, изразени в генериране на по-големи количества битови отпадъци и замърсени битово-фекални отпадъчни води.

6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието


Продължителността на въздействието е за целия срок на съществуване на инвестиционното намерение.

7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване , намаляване, или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.


  • Изготвяне на документацията по разрешаване и извършване на СМР;

  • Регламентиране и устройване на местата за събиране на отпадъците;

  • Използване на гориво с ниско съдържание на сяра за строителни машини и за битови нужди;

  • Недопускане на разливи от гориво-смазочни материали върху почвата по време на извършването на строително-монтажните работи;

  • Изготвяне и осъществяване на проекти за вертикална планировка и озеленяване на площадката, както и за рекултивация на нарушените терени по трасетата на линейните подобекти-водопровод, канализация и път;

  • Подходящо архитектурно оформление на сградата в синхрон с родопската архитектура, съобразено с климатичните условия на района и максимално ландшафтно вписване в околната среда.

8. Трансграничен характер на въздействията


С изграждането на „База за отдих” в местността „Мандолско” не се очаква проява на трансграничен характер на въздействията.

м.Януари 2015г. ИНВЕСТИТОР:



  1. ........................................ Д.Денков

  2. ......................................... К.Ангелов

  3. ....................................... Б.Крушаров


Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница