Приложение №2 към чл. 6 (Доп. Дв бр. 3/2006 г изм и доп бр. 3/2011 г.) на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (обн. Дв бр. 25/2003 г.) Информация



Дата04.10.2017
Размер215.42 Kb.
#31645
Приложение № 2

към чл. 6 (Доп. ДВ бр. 3/2006 г. изм. и доп. бр. 3/2011 г.)

на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (обн. ДВ бр.25/2003 г.)



ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС

Изготвена съгласно Приложение № 2 към чл. 6 на Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда , приета с ПМС № 59 от 07.03.2003 г. / Обн. ДВ. бр.25 от 18 Март 2003г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.94 от 30 Ноември 2012г./


I. ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНТАКТ С ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ:

1. „ГРУПКАР - 07” ООД, ЕИК: 160107292

2. област Пловдив, община Марица, с. Труд 4199, ул.”Климентина” №3

3. Телефон: 0889/799717

4. Управител и лице за контакт: Янко Каменов Тодоров
II. ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ:
1. Резюме на предложението:
Изграждане на тръбен кладенец за напояване на зелени площи, пожарна и аварийна безопасност” в землището на с. Труд, поземлен имот с идентификатор 73242.100.44 (номер по предходен план 73242.100.12, парцел 100.12 – II), местност „Гарваница”, общ. Марица, обл. Пловдив,

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Изграждане на тръбен кладенец за напояване на зелени площи, пожарна и аварийна безопасност” в поземлен имот с идентификатор 73242.100.44 (номер по предходен план 73242.100.12, парцел 100.12 – II), местност „Гарваница”, землище на с. Труд, община Марица, област Пловдив. Инвестиционното предложение е за спомагателно съоръжение, към дейността на „Автоморга, сервиз и склад за автомобилни части” на фирма „Групкар - 07” ООД.


Инвестиционното предложение е за спомагателно съоръжение, към дейността на „Автоморга, сервиз и склад за автомобилни части” на фирма „Групкар - 07” ООД.

  • С изграждането на тръбният кладенец, ще е възможно предотвратяването на пожари и аварии, които биха могли да окажат голямо по сила и интензивност отрицателно въздействие върху околната среда.

  • С изграждането на тръбният кладенец, ще е възможно подържането на зелените площи, към „Автоморга, сервиз и склад за автомобилни части” на фирма „Групкар - 07” ООД.



  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности:

За реализацията на инвестиционното намерение е необходимо получаването на разрешително за водовземане от подземни води, чрез нови водовземни съоръжения, за което ще бъде открита процедура в Басейнова дирекция за управление на водите източнобеломорски район.



4. Подробна информация за разгледани алтернативи:
4.1 Нулева алтернатива
Това е възможността да не се осъществява дейността от инвестиционното предложение.

При нулева алтернатива съществуващото състояние на разглежданата територия се запазва без да се реализират намеренията от инвестиционното предложение. Инвеститорът има конкретни инвестиционни намерения за регулирана експлоатация на земята, гарантираща опазване на екологичното състояние на околната среда.




    1. Първа алтернатива:

Алтернатива за частично изпълнение на инвестиционното предложение. Подобен подход е невъзможен при разглеждания обект. За икономически ефективна реализация и експлоатация на земята, е необходима реализация на всички елементи на инвестиционното намерение.

Неприемлива алтернатива.


    1. Втора алтернатива:

Тази алтернатива представлява цялостно осъществяване на предвидените дейности. Това е най-добрият вариант за реализация на инвестиционното предложение, при спазване на нормативните уредби, в синхрон с природните дадености на прилежащата територия.

Втората алтернатива е най-удачна за осъществяване на инвестиционното предложение.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството:

Площадката за „Изграждане на тръбен кладенец за напояване на зелени площи, пожарна и аварийна безопасност” обхваща поземлен имот с идентификатор 73242.100.44 (номер по предходен план 73242.100.12, парцел 100.12 – II), друг вид производствен и складов обект, с площ от 3307 кв.м., местност „Гарваница”, землище на с. Труд, община Марица, област Пловдив.

Всички дейности ще се извършват пряко на площадката, без да са необходими допълнителни площи.



6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет:
Строително-монтажнитените работи се свеждат до: сондажни работи по създаването на тръбният кладенец.

Предвижда тръбният кладенец да бъде изграден с дълбочина 15 м. и максимален дебит на черпене 2,5 l/s., по проектни данни.

За нуждите по напояване на зелените площи се предвижда сезонен характер на работа на съоръжението, през месеците от март до ноември. За нуждите по пожаро авариина безопасност ползването на съоръжението, ще се извършва при необходимост.

7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура:

За осъществяване на инвестиционното намерение ще се използва съществуващата пътна инфраструктура без нужда от промяна и без необходимост от изграждане на нова.



8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване:
Редът на изпълнение на СМР, за „Изграждане на тръбен кладенец за напояване на зелени площи, пожарна и аварийна безопасност” в поземлен имот с идентификатор 73242.100.44 (номер по предходен план 73242.100.12, парцел 100.12 – II), друг вид производствен и складов обект“, местност „Гарваница”, землище на с. Труд, община Марица, област Пловдив се свежда до извършване на сондажни работи – дълбочина на сондиране 15,00м.

9. Предлагани методи за строителство:
Извършване на сондажни работи с дълбочина на сондиране 15,00м.

10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията:
По време на строителство и експлоатация няма да бъдат използвани други природни ресурси.

11. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране:
Всички земни маси иззети в резултат на сондажните работи ще бъдат върнати на местата, от които са иззети.

Не се очаква да се генерират други по вид отпадъци.



12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда:
Осъщестяването на инвестиционното намерение няма да доведе до отрицателни въздействия върху околната среда.

Компонентите на околната среда са атмосферният въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафтът, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи.

Цялостната дейност по „Изграждане на тръбен кладенец за напояване на зелени площи, пожарна и аварийна безопасност”, ще бъде извършвана така, че да не доведе до ситуации, оказващи отрицателно въздействие върху околната среда.

12.1 Опазване на „Атмосферния въздух и атмосферата”:
Извършва се съгласно „Закон за чистотата на атмосферния въздух” / Обн. ДВ. бр.45 от 28 Май 1996г., посл. изм. и доп./ и допълващите го подзаконови нормативни актове.

Разглежданите мерки за недопускане и намаляване на отрицателното въздействие върху компонент въздух, включват:

- осъществяване на дейности, които не причиняват замърсяване на атмосферния въздух, нарушаване на озоновия слой и промяна в климата;

- при осъществяване на инвестиционното намерение няма да се употребява техническо оборудване, съдържащо флуорирани парникови газове и летливи вещества.



12.2 Опазване на компонент „Води”:
Опазването на водите се извършва основно съгласно: „Закон за водите”/Обн. ДВ. бр.67 от 27 Юли 1999г., посл. изм. и доп./ и „Закон за управление на отпадъците” /Обн. ДВ. бр.53 от 13 юли 2012г. посл. изм. и доп./, както и допълващите ги подзаконови нормативни актове.

Опазването на водите се свежда до недопускане на изтощаване, замърсяване и увреждане с цел поддържане на необходимото количество и качество на водите и здравословна околна среда, съхраняване на екосистемите, запазване на ландшафта и предотвратяване на стопански щети, включително: постигане на добро екологично състояние на повърхностните води; добро количествено и химично състояние на подземните води; намаляване на необходимостта от пречистване на водите преди тяхното използване; осигуряване развитието на водните екосистеми и свързаните с тях сухоземни екосистеми.

Водите и водните обекти се опазват от замърсяване и увреждане чрез следните мерки:

1. Недопускане на разливи, водещи до въвеждане на приоритетно опасни вещества във водите;

2. Недопускане на разливи, водещи до въвеждане на други вещества във водите;

3. Спазване на регламентираните забрани за депониране на отпадъци и опасни вещества в места, откъдето може да произтече замърсяване на водите.




    1. Опазване на компонент „Почви”:

Опазването на почвите се извършва основно съгласно: „Закон за опазване на околната среда”/ Обн. ДВ. бр.91 от 25 Септември 2002г., посл. изм./, „Закон за почвите” / Обн. ДВ. бр.89 от 6 Ноември 2007г., посл. изм. и доп./, „Закон за управление на отпадъците” / Обн. ДВ. бр.53 от 13 юли 2012г. посл. изм. и доп./ и всички допълващи ги подзаконови нормативни актове.

1. Недопускане на разливи, водещи до въвеждане на приоритетно опасни вещества във почвите;

2. Недопускане на разливи, водещи до въвеждане на други вещества във почвите;

3.Спазване на регламентираните забрани за депониране на отпадъци и опасни вещества в места, откъдето може да произтече замърсяване на почвите.



    1. Опазване на компонент „Биологично разнообразие”:

Опазването на този компонент се извършва съгласно „Закон за биологичното разнообразие”/Обн. ДВ. бр.77 от 9 Август 2002г., посл. изм. и доп./

Опазването на биологичното разнообразие, ще се извършва чрез спазване на следните ЗАБРАНИ:

1.Забранява се намесата на ръководството, персонала и временно пребиваващите на територията на обекта в условията в местообитания, съобразно екологичните изисквания на съответния вид;

2.Забранява се регулиране на неместни видове, които са или биха могли да бъдат въведени целенасочено или случайно в природата и да застрашат местни видове.

За всички жизнени стадии от развитието на животинските видове и птиците се забраняват:

1.Всички форми на умишлено улавяне или убиване на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи;
2.Преследване и обезпокояване, особено през периодите на размножаване, отглеждане на малките, презимуване и миграция;
3.Унищожаване или вземане на яйца, включително в случаите, когато те са изоставени; разрушаване, увреждане или преместване на гнезда;
4.Увреждане или унищожаване на места за размножаване, почивка и струпване по време на миграция;
5.Вземане на намерени мъртви екземпляри;
6.Притежаване, отглеждане, пренасяне, превозване, търговия и предлагане за продажба или размяна на взети от природата екземпляри;
7.Препариране, притежаване, излагане на публични места, пренасяне, превозване, търговия и предлагане за продажба или размяна на препарирани екземпляри;
8.Разрушаването, увреждането или преместването на гнезда на птици.

12.5 Опазване на компоненти „Земни недра, ландшафт и минерално разнообразие”:
Осъществяването на инвестиционното намерение няма да доведе до увреждане на този компонент. Дейностите по изграждане на инвестиционното намерение ще се извършат при стрикно спазване действащото екологично законодателство.


    1. Предотвратяване на негативно въздействие върху населението:

Реализирането на инвестиционното намерение по никакъв начин не би могло да окаже негативно влияние върху населението.

Предвидената чрез инвестиционното намерение дейност няма да доведе до извънредна и/или свръхексплоатация на природни ресурси.

Реализирането на инвестиционното намерение не води до изпускане на вредни емисии, шум и/или друг източник на негативно въздействие.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води):
За реализацията на инвестиционното намерение е необходимо получаването на разрешително за водовземане от подземни води, чрез нови водовземни съоръжения, за което ще бъде открита процедура в Басейнова дирекция за управление на водите източнобеломорски район.

Други дейности не са необходими.


14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение:
Няма.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда:
Осъществяването на инвестиционното намерение няма да доведе до замърсяване и дискомфорт на околната среда.



  1. Риск от инциденти:

По време на изпълнение на инвестиционното намерение съществува минимална вероятност от възникване на трудови инцидент.

Съгласно § 1, т.2 и т.3 от Допълнителните разпоредби на Закон за защита при бедствия (Обн. ДВ. бр.102 от 19 Декември 2006г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.68 от 2 Август 2013г.) "Инцидент" е непредвидимо или трудно прогнозируемо, ограничено по време и пространство действие, с висока интензивност на сили или вследствие на човешка дейност, застрашаващо живота или здравето на хора, имуществото или околната среда, "Авария" е инцидент от голям мащаб, включващ пътища, магистрали и въздушен трафик, пожар, разрушаване на хидротехнически съоръжения, инциденти, причинени от дейности в морето, ядрени инциденти и други екологични и промишлени аварии, причинени от дейности или действия на човека.

Съгласно Чл.2 на Закон за защита при бедствия, „Бедствие” е значително нарушаване на нормалното функциониране на обществото, предизвикано от природни явления и/или от човешка дейност и водещо до негативни последици за живота или здравето на населението, имуществото, икономиката и за околната среда, предотвратяването, овладяването и преодоляването на което надхвърля капацитета на системата за обслужване на обичайните дейности по защита на обществото.


По отношение на трудовия риск е задължително спазване на технологичната дисцилина и инструкциите за безопасна работа. Ще се предприемат следните мерки за сигурност:
-Задължителен начален и периодичен инструктаж;

-Задължително ползване на работно облекло и лични предпазни средства;

-Задължително хигиенизиране, обезопасяване и логистично обезпечаване с необходимите материали за действия при пожарна и аварийна опасност, както и за предотвратяване и отстраняване на замърсявания на околната среда.

-Задължително спазване на изискванията за периодични прегледи и контрол над наличната инструментална екипировка.


Мерките за безопасност и превантивните мерки, които се предприемат при аварийна ситуация, се извършват съгласно и са в съответствие с:
1.Националната програма за защита при бедствия 2009-2013г./ София, 2009г.

2.Национален план за защита при бедствия / София, 2010г.

3.Наредба за реда за създаване, съхраняване, обновяване, поддържане, предоставяне и отчитане на запасите от индивидуални средства за защита /Обн. ДВ. бр.5 от 20 Януари 2009г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.16 от 19 февруари 2013 г./.

4.Закон за защита при бедствия /Обн. ДВ. бр.102 от 19 Декември 2006г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.68 от 2 Август 2013г./.

5.Закон за здравословни и безопасни условия на труд / Обн. ДВ. бр.124 от 23 Декември 1997г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.27 от 25 март 2014 г./.

6.Закон за националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 / Обн. ДВ. бр.102 от 28 Ноември 2008г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.88 от 9 Ноември 2010г./.

7.Наредба за условията и реда за провеждане на евакуация и разсредоточаване /Обн. ДВ, бр.103 от 28.12.2012г./.

III. МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО НАМЕРЕНИЕ
1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях:

Площадката за „Изграждане на тръбен кладенец за напояване на зелени площи, пожарна и аварийна безопасност”, обхваща поземлен имот с идентификатор 73242.100.44 (номер по предходен план 73242.100.12, парцел 100.12 – II), друг вид производствен и складов обект“, с площ от 3307 кв.м., местност „Гарваница”, землище на с. Труд, община Марица, област Пловдив.

Копие от скица на имота е представена във вид на Приложение към настоящия документ.
2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи:
поземлен имот с идентификатор 73242.100.44 (номер по предходен план 73242.100.12, парцел 100.12 – II), друг вид производствен и складов обект“, с площ от 3307 кв.м., местност „Гарваница”, землище на с. Труд, община Марица, област Пловдив.
Собственици на имота са:

I. Янко Каменов Тодоров и Минка Димитрова Тодорова, съгласно:

Нотариален акт за доброволна делба на недвижим имот № 71, том III, рег. № 7936, дело № 468/2010год., дял II, съгласно който на Янко Каменов Тодоров и съпругата му Минка Димитрова Тодорова се дава дял и те приемат да станат собственици на следните недвижими имоти:

1. Поземлен имот с идентификатор №73242.100.44, (номер по предходен план:73242.100.12, парцел:100.12 – II), находящ се в землището на село Труд, местност „Гарваница“, с площ 3307 кв.м., начин на трайно ползване: За друг вид производствен, складов обект.

2. Поземлен имот с идентификатор №73242.100.44 находящ се в землището на село Труд, местност „Гарваница“, с площ 202 кв.м., начин на трайно ползване: За друг поземлен имот за движение и транспорт.

Копие от Нотариален акт № 71 е представен във вид на Приложение към настоящия документ.

II. “ГРУПКАР – 07“ ООД, съгласно:
Нотариален акт за продажба на недвижими имоти № 83, том III, рег. № 6815, дело № 483/2011год., съгласно който Янко Каменов Тодоров и съпругата му Минка Димитрова Тодорова, продават на „ГРУПКАР – 07“ ООД :

1. 1/2 идеална част от поземлен имот с идентификатор №73242.100.44, (номер по предходен план:73242.100.12, парцел:100.12 – II), находящ се в землището на село Труд, общ. Марица, обл. Пловдив, местност „Гарваница“, с площ 3307 кв.м., начин на трайно ползване: За друг вид производствен, складов обект.



2. 1/2 идеална част от поземлен имот с идентификатор №73242.100.45, находящ се в землището на село Труд, местност „Гарваница“, с площ 202 кв.м., начин на трайно ползване: За друг поземлен имот за движение и транспорт.

Копие от Нотариален акт № 83 е представен във вид на Приложение към настоящия документ.
Ползвател (наемател) на имота е „ГРУПКАР - 07” ООД, съгласно:

  1. Нотариален акт за продажба на недвижими имоти № 83, том III, рег. № 6815, дело № 483/2011год., съгласно който Янко Каменов Тодоров и съпругата му Минка Димитрова Тодорова, продават на „ГРУПКАР – 07“ ООД:

  1. 1/2 идеална част от поземлен имот с идентификатор №73242.100.44, (номер по предходен план:73242.100.12, парцел:100.12 – II), находящ се в землището на село Труд, общ. Марица, обл. Пловдив, местност „Гарваница“, с площ 3307 кв.м., начин на трайно ползване: За друг вид производствен, складов обект.

  2. 1/2 идеална част от поземлен имот с идентификатор №73242.100.45, находящ се в землището на село Труд, местност „Гарваница“, с площ 202 кв.м., начин на трайно ползване: За друг поземлен имот за движение и транспорт.

II. Договор за наем на недвижим имот от 01.04.2015 год., сключен между страните Янко Каменов Тодоров и съпругата му Минка Димитрова Тодорова от една страна като НАЕМОДАТЕЛИ и „ГРУПКАР - 07” ООД, представлявано от Янко Каменов Тодоров – Управител, от друга страна като НАЕМАТЕЛ, за 1/2 идеална част от поземлен имот с идентификатор №73242.100.44, (номер по предходен план: 73242.100.12, парцел:100.12 – II), местност „Гарваница”, землище на с. Труд, община Марица, област Пловдив.
Копие от Договор за наем от 01.04.201г. е представен във вид на Приложение към настоящия документ.

3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове:
Поземлен имот с идентификатор №73242.100.44, (номер по предходен план:73242.100.12, парцел:100.12 – II), друг вид производствен и складов обект“, с площ от 3307кв.м., местност „Гарваница”, землище на с. Труд, община Марица, област Пловдив.
4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа:
Поземлен имот с идентификатор №73242.100.44, (номер по предходен план:73242.100.12, парцел:100.12 – II), друг вид производствен и складов обект“, с площ от 3307кв.м., местност „Гарваница”, землище на с. Труд, община Марица, област Пловдив не попада в границите на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие /ЗБР/ от мрежата „Натура 2000“. Най близката защита зона е „Река Пясъчник“ с код BG 0000444, включена в списъка на защитените зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, приет с РМС - 122/22.03.2007г.

4а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси:
Реализацията на инвестиционното намерение няма да наруши качеството и регенеративната способност на местообитанията и/или видовете, предмет на опазване в защитената зона от мрежата „НАТУРА 2000”: „Река Пясъчник”, с код BG 0000444 е защитена зона от тип К - Защитена зона по Директива за местообитанията, която припокрива защитена зона по Директива за птиците.

Зоната е уязвима от замърсяване на водите, наводнения, изграждане на пътища, лов, риболов, както и изсичане на крайречна растителност, които биха могли да окажат негативно въздействие върху местообитанията.

Различните дейности могат да окажат различни по интензивност и въздействие влияния върху защитената зона.

Дейности извършвани в зоната, които имат отрицателно въздействие върху нея са: използване на пестициди; залавяне с капани, отравяне; бракониерство; изхвърляне на битови отпадъци; замърсяване на водите; сметища, възстановяване на земи и пресушаване; изменения в хидрографските функции; изхвърляне на отпадъци, отлагане на наноси в каналите; ерозия; диги, насипи, изкуствени плажове – дейност с висок интензитет на отрицателно въздействие.

Дейности извършвани извън зоната, които биха могли да окажат отрицателно въздействие върху нея са: реорганизация на селскостопански земи; използване на пестициди; култивация - дейност с висок интензитет на отрицателно въздействие
Инвестиционното намерение не попада сред уязвимите фактори, тъй като не предвижда и не включва извършване на която и да е от рисковите за защитената зона дейности.

Инвестиционното намерение не би могло физически да повлияе състоянието на защитената зона, тъй като дейностите ще се извършва изцяло, само и единствено в границите на поземлен имот с идентификатор №73242.100.44, (номер по предходен план:73242.100.12, парцел:100.12 – II), друг вид производствен и складов обект“, с площ от 3307кв.м., местност „Гарваница”, землище на с. Труд, община Марица, област Пловдив, при стриктно спазване на изискванията за извършване на дейноста, регламентирани чрез екологичното законодателство.


5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.
За ефективната експлоатация на съоръжението, то е необходимо да бъде изградено в поземлен имот с идентификатор №73242.100.44, (номер по предходен план:73242.100.12, парцел:100.12 – II), друг вид производствен и складов обект“, с площ от 3307 кв.м., местност „Гарваница”, землище на с. Труд, община Марица, област Пловдив.

Инвеститорът няма други алтернативи за местоположението на съоръжението.


IV. ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПОТЕНЦИАЛНОТО ВЪЗДЕЙСТВИЕ (КРАТКО ОПИСАНИЕ НА ВЪЗМОЖНИТЕ ВЪЗДЕЙСТВИЯ ВСЛЕДСТВИЕ НА РЕАЛИЗАЦИЯТА НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ):
1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми:
Реализирането на инвестиционното намерение няма да оказва въздействие върху компонентите на околната среда:
- хората и тяхното здраве – няма да се оказва въздействие върху здравето на хората;

- флората и фауната – ивестиционното намерение няма да окаже негативно въздействие върху флората и фауната в района. Имотът, в които се предвижда да се осъществи ивестиционното намерение, не попада в географските граници на защитената зона и предвижданата чрез инвестиционното намерение дейност не би могла да окаже влияние върху защитените хабитати от мрежата „НАТУРА 2000”: „Река Пясъчник”, с код BG 0000444.

Имота, в който ще се осъществи инвестиционното намерение граничи със следните поземлени имоти с идентификатори:73242.10039, 73242.100.13, 73242.100.45, 73242.100.43 и 73242.100.42
- почви - реализацията на инвестиционното намерение няма да доведе до унищожаване или увреждане на почва. Всички земни маси, които ще бъдат иззети по време на СМР ще бъдат върнати обратно в мястото на изкопа;
- не се засягат материални активи на други собственици;
- въздействие върху качеството на атмосферния въздух – реализацията на инвестиционното намерение няма да окаже негативно въздействие върху качеството на атмосферния въздух;
- дейността на обекта няма да засегне режима на повърхностните води – река Пясъчник;
- няма да се образуват отпадни води ;
- ще се използват подземни води /чрез сондаж/ за поливане пожарна и аварийна безопасност, при Условията, които ще бъдат поставени в Разрешително за водовземане от подземни води, чрез нови водовземни съоръжения, за което ще бъде открита процедура за получаване.
- ландшафта не се променя с осъществяването на инвестиционното намерение;
- шум и вибрации – реализацията на инвестиционното намеерние не води до образуване на шум и вибрации;
С реализацията си, инвестиционното намерение не би могло да окаже негативно въздействие на защитената зона от мрежата „НАТУРА 2000”: „Река Пясъчник”, с код BG 0000444.

Инвестиционното намерение не би могло да окаже негативно влияние върху съществуващите местообитания и видове.

С инвестиционното намерение не се засягат други защитени със закон територии и местообитания, планински и гористи местности, влажни зони, единични и групови паметници на културата.


2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение:
Реализацията на инвестиционното намерение не е свързана с експлоатация на ресурсите на защитената зона от мрежата „НАТУРА 2000”: „Река Пясъчник”, с код BG 0000444, нито с пряка намеса върху местообитанията в защитената зона.

„Изграждане на тръбен кладенец за напояване на зелени площи, пожарна и аварийна безопасност”, в УПИ 100.12 – II - друг вид производствен и складов обект“, с площ от 3307 кв.м., местност „Гарваница”, землище на с. Труд, община Марица, област Пловдив ще служи за напояване на зелени площи, пожарна и аварийна безопасност, което не се очаква да окаже въздействие върху съществуващата екологична мрежа.


3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).
Реализирането на инвестиционното намерение няма да окаже нито пряко, нито косвено отрицателно въздействие.

Реализирането на инвестиционното намерение може да окаже единствено положително въздействие.

Положително въздействие ще има при предотвратяването на пожари и аварии.

Положително въздействие се очаква и върху зелените площи към обекта, за които ще се осигури напояване и поддръжка.




4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).
Положително въздействие ще бъде осъществено в границите на имота, в който попада инвестиционното намерение.

Обхватът ще бъде локален, с периметър на въздействие заключаващ се в границите на имота, без засягане на местообитания, видове и население.


5. Вероятност на поява на въздействието
Положителното въздействие ще може да бъде усетено при възникване на пожар или авария.

Нулева вероятност за поява на отрицателно въздействие.


6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.
Положителното въздействие ще е с дълготраен характер.
7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве:
С оглед предотвратяване и намаляване на значителни отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве, при реализирането на инвестиционното намерение е необходимо да се включат следните мерки:
-осигуряване на квалифициран персонал за изграждане на системата;

-пълно ограничаване на възможностите за неконтролиран достъп;

-спазване на законовите и нормативни изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд;

-спазване на законовите и нормативни изисквания за пожарна и аварийна безопасност;

-финансово обезпечаване на дейността.


8. Трансграничен характер на въздействията:
Няма.

Инвеститор: ................................



Янко Тодоров

Управител на „ГРУПКАР - 07” ООД
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница