Приложение №2 към чл. 6 Информация за преценяване на необходимостта от овос I. Информация за контакт с възложителя



Дата09.01.2018
Размер191.82 Kb.
#42559



Приложение № 2 към чл. 6
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

I. Информация за контакт с възложителя:

1. Име, седалище и еденен идентификационен номер на юридическо лице.

“ВИВА МЕТАЛ Д” ООД, ЕИК: 201492581, представлявано от: Виктор Димитров Вангелов и Венцислав Пенчев Илиев



2. Пълен пощенски адрес: гр. Варна, ул.”Цариброд” № 62, ет.2

3. Телефон, факс и e-mail: факс: нама, gsm: 0898 690 217

4. Лице за контакт: Виктор Димитров Вангелов, gsm: 0898 690 217
II. Характеристики на инвестиционното предложение:
1. Резюме на предложението - Дружеството е наело площадка с площ (1519 кв.м), от Светла Стоилова Стефанова, съгласно сключен договор за наем от 18.10.2016 г.

Площадката е разположена на ПИ № 10135.4507.318 с площ от 1,519 dka в землището на гр.Варна, район “Вл.Варненчик”. Имотът е разположен в така наречената ПЗ Метро.

Площадката функционира като площадка за събиране, временно съхранение и търговска дейност с отпадъци от хартия и картон, пластмаса, метални опаковки, ИУЕЕО, НУБА, черни и цветни метали и се експлоатирала от „Вива метал Д“ ООД.

Инвеститорът предвижда на площадка за търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали (ОЧЦМ) да събира и временно да съхранява: ОЧЦМ в количество до 5000 t/g и ИУМПС в количество до 1000 t/g (без разкомплектоване). При раширяването на дейността на площадката изразяващо се в увеличаване на годишните количества за събиране и временно съхраняване на ОЧЦМ и ИУМПС няма да се реализират инфраструктурни дейности които са включени в Приложение № 1 или № 2 от ЗООС.

На площадката:


  • събраните отпадъци няма да се преработват до промяна на състава им.

  • няма да се съхраняват опасни отпадъци в количества над 50 т в определен момент от време (моментния капацитет няма да надвишава 50 т.);

  • събраните отпадъци ще се предават за оползотворяване.

теренът е разположен в урбанизирана територия с изградена вътрешна и външна инфраструктура.

Пътят до площадката е асфалтиран, а терена й е бетониран. Площадката и електроснабдена, захранена с питейна вода от градската водоснабдителна система, а отпадъчните води от жизнената дейност на двамата души персонал ще се събират в резервоара на химическата тоалетна. Площадковите отпадъчните води след пречистване чрез каловаслоуловител се предават на ПЧМВ по силата на сключен договор.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение Площадката за реализация на инвестиционното намерение е разположена в урбанизирана територия и предназначение на имота за ползване “друг вид производствен, складов обект” и попада в ПЗ Метро. Целесъобразно е терени, разположени в промишленни зони, да бъдат оползотворени с цел събиране и намаляване на количеството на образуваните рециклеруеми отпадъци и създаване на условия за приемането им.

Инвестиционното предложение цели постигане и прилагане на екологосъобразно управление на отпадъците от черни и цветни метали (ОЧЦМ) и излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС) с оглед предотвратяване, намаляване и ограничаване на вредното въздействие на отпадъците върху човешкото здраве и околната среда. То е съобразено с Националната политика и местните общински и регионални програми.

Основните цели на ИП са:


  • Контролирано събиране на ОЧЦМ и ИУМПС и предаването им на лицензирани фирми за крайно третиране, оползотворяване или обезвреждане;

  • Недопускане на самоволно изхвърляне на отпадъците от притежателите им;

  • Намаляване и предотвратяване образуването на отпадъци;

  • Повторна употреба и рециклиране;

  • Подобряване на системата за събиране и транспортиране;

  • Поетапно разширение на дейността на дружеството – привличане на широк кръг постоянни клиенти в района на площадката.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Инвестиционното предложение е във връзка с разширение на дейността на дружеството, касаещо желанието на инвеститора да събира и временно да съхранява: ОЧЦМ в количество до 5000 t/g и ИУМПС до 1000 t/g (без разглобяване). ИП е във връзка с Решение № 136 – ПР/2009 г. на РИОСВ-Варна.

Съседните терени са заети предимно от автосалони.


4. Подробна информация за разгледани алтернативи Разглежданата площадка е подходящо избрана, с изградена техническа инфраструктура и изцяло покрита с трайна настилка. В съседство няма обекти подлежащи на защита. Най близката защитена зона е “Батова” с код ВG0002082, определена съгласно изискванията на Директивата 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици от екологична мрежа НАТУРА 2000. За съседните терени не са известни инвестиционните инициативи, описани в предходната точка. Най-близко разположените жилищни сгради са на около 110 метра северно от имота (бл.227 на ж.к. Кайсиева градина). Имотът е на повече от 110 метра разстояние от обекти, подлежащи на здравна защита, съгласно §1, т. 3 от НАРЕДБА за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, а именно жилищните сгради, лечебните заведения, училищата, детските градини и ясли, висшите учебни заведения, спортните обекти, обектите за временно настаняване (хотели, мотели, общежития, почивни домове, ваканционни селища, къмпинги, хижи и др.), места за отдих и развлечения (плувни басейни, плажове и места за къпане, паркове и градини за отдих, вилни зони, атракционни паркове, аквапаркове и др.), както и обектите за производство на храни по § 1, т. 37 от допълнителните разпоредби на Закона за храните, стоковите борси и тържищата за храни. Най-близко разположение жилищни сгради са на 110 метра, като се намират северно от площадката и са отделени от път и други обслужващи терени.

Избраният вариант на местоположение отговаря добре и кореспондира с изискванията за екологична безопасност. Алтернативата е инвестиционното намерение да не бъде реализирано, което ще сведе до застой в развитието, напредъка и целесъобразното управление на отпадъците. Освен това площадката е отредена за тази дейност и функционира като такава.


5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството Площадката е разположена на ПИ № 10135.4507.318 с площ от 1,519 dka в землището на гр. Варна, област Варна, община Варна, район “Вл.Варненчик”. Имотът е разположен в така наречената ПЗ Метро.

Местоположението на терена е избрано поради следните причини: теренът е разположен в промишлена зона с изградена вътрешна и външна инфраструктура (водопроводна мрежа, пътни връзки, електропроводна мрежа, телекомуникации).

Поради тези предимства на визирания терен не са разглеждани други алтернативи за местоположение.

На площадката не е необходимо да се изграждат или поставят обслужващи помещения, тъй като има наличен офис и санитарно помещение. Площадката е оградена с метална ограда. Използва се съществуващата пътна мрежа и няма да се налага строителство на нов или промяна на съществуващия подход към площадката. Естеството на работа и дейностите, които ще се извършват на площадката не изискват проектиране.

Площадката е оборудвана с електронна везна и е осигурена с видеонаблюдение. Везната е снабдена с необходимите сертификати и се проверяват и тарират периодично от “Мерки и теглилки”.
6. Описание на основните процеси, капацитет (по проспектни данни), капацитет, включително на дейностите и съоръженията, в които се очаква да са налични опасни вещества от приложение № 3 към ЗООС.

На площадката ще се извършват следните процеси:

- приемане на отпадъци от техните причинители;

- транспортиране на ОЧЦМ до площадката със специализиран транспорт на фирмата или нает такъв;

- притегляне на електронна везна;

- визуален оглед на приеманите метални отпадъци;

- отразяване на количеството приети в пункта отпадъци в отчетните книги;

- разтоварване на отпадъците ръчно;

- разделно събиране на отпадъците по видове и количество;

- временно съхранение на отпадъците на площадката.

След запълване на капацитета на контейнера отпадъците ще се предават на лицензирани фирми, с които ще се подпишат съответните договори.

Капацитет: ОЧЦМ в количество до 5000 t/g и ИУМПС в количество до 1000 t/g (без разкомплектоване).
Опасните отпадъци които ще се съхраняват на площадката са от категория Е2 Опасни за водната среда в Категория Хронична опасност, Категория 2 от Приложение № 3 на ЗООС и са:


  • ИУМПС (без разкомплектоване) с код 16 01 04* в количество до 800 т/год. за опасни и неопасни отпадъци 200 т/год., като от заявеното годишно количество опасните отпадъци ще са 800 т/год или до 3 т/ден. (~ 2бр.) Ще се съхраняват на открита площадка, разположена в близост до каломаслоуловителя с площ около 500 м2.

Общо количество на опасните отпадъци – 3 т/ден
Обща използвана площ – 1519 кв.м.

Необходимост от други свързани с основния предмет спомагателни или поддържащи дейности, в т.ч. ползване на съществуваща или необходимост от изграждане на нова техническа инфраструктура (пътища/улици, газопровод, електропроводи и др.) – няма

Предвидени изкопни работи – не е необходимо

Предполагаема дълбочина на изкопите – няма да се извършват изкопни дейности;

Ползване на взрив – няма да се използва.
7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

Площадката е с добре развита инфраструктура. За целите на настоящото инвестиционно предложение не се налага промяна на съществуващите транспортни връзки в и извън територията. Терена е присъединен към пътната инфраструктура и не са необходими подобрения на съществуващата пътна връзка.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване Разрешаването на разширението на дейността не подлежи на някои от режимите по ЗУТ.

Пътят до площадката е асфалтиран, а теренът й е бетониран. Площадката и електроснабдена, захранена с питейна вода от градската водоснабдителна система, а отпадъчните води от жизнената дейност на двамата души персонал се събират в резервоара на химическата тоалетна. Площадковите отпадъчните води след пречистване чрез каломаслоуловител се предават на ПЧМВ по силата на сключен договор.

При преустановяване дейността на пункта, площадката ще бъде почистена основно и приведена в първоначалния си вид.

9. Предлагани методи за строителство Строителство на обекта няма да се извършва.

10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията По време на строителството, природни ресурси няма да се използват, тъй като такъв етап няма да има, а по време на експлоатацията ще се използва вода от градската водопроводна мрежа за обслужващия персонал от двама души и ел.енергия за оборудването в офиса и електронните везни.
11. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране Инвестиционното предложение не предвижда генериране на голямо количество собствени отпадъци. От административно-стопанската и битова дейност ще се формират смесени битови отпадъци (код 20.03.01). Битовите отпадъци ще се транспортират от фирмата обслужваща сметосъбирането и сметоизвозването на район Вл.Варненчик, като след изчерпване на такса смет се сключва договор. Количествата общо ще бъдат не повече от около 0,5 m3 месечно.

От дейността на площадката ще се генерират отпадъци с код и наименование 13 05 03* - утайки от маслоуловителни шахти (колектори) Формират се при почистване на каломаслоуловителя.

За цитираните отпадъци от РИОСВ Варна има утвърдени работни листи за класификация в съответствие със законодателството по отпадъци.
12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда Необходимо е при експлоатацията на обекта отрицателните въздействия върху околната среда да се сведат до минимум.

По отношение на мерките за опазване на околната среда инвеститорът предвижда следното:



  • използване на съществуващата инфраструктура;

  • недопускане течове на нефтопродукти от транспортна техника;

  • регламентирано управление на генерираните отпадъци;

  • нормативно съобразно третиране на отпадъчните битово-фекални води;

- използване за отопление на енергоспестяващи уреди и приоритетно използване на възстановими източници на енергия.

При извършване на дейността ще се следи за:

- разделно събиране и съхраняване на отпадъците по видове;

- работно и защитно облекло на персонала;

- противопожарни кранове и табла в съответствие с противопожарните норми;

- бетонирана площадка с цел недопускане на замърсяване на почви и подземни води;

- висока 2 м ограда с цел да се избегне шумово замърсяване на околната среда;

- обозначаване на площадката за работа с необходимите ограждения и маркировки;

- инструктаж на персонала за предотвратяване на замърсявания на компонентите на околната среда при аварийни ситуации – пожари или разпилявания;
13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води) Необходимата водопроводна, електропреносна и телекомуникационна структура за връзка на площадката е осигурена. Водоснабдяването за питейни нужди е осъществено от системата на ВиК. Технологично необходимите количества за питейно-битово водоснабдяване са около 0,2 л/сек. Не се налага извършване на хоризонтална и вертикална планировка на терена и изграждане на вътрешна инфраструктурна мрежа, тъй като това е било направено при отреждането на имота “за друг вид, производствен, складов обект”.

Обекта не е присъединен към канализационната система на гр. Варна, поради липса на изградена техническа инфраструктура. На площадката има поставен химически санитарен възел, който се обслужва от фирмата доставчик по силата на сключен договор. Площадковите отпадъчните води след пречистване чрез каломаслоуловител се събират в черпателен резервоар. Същият ще се изчерпва със специализиран транспорт по силата на сключен договор с лицензирана фирма.


14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение За дейността и реализирането на инвестиционното предложение е необходимо изменение на разрешителното за дейности с отпадъци, издадено по реда на Закона за управление на отпадъците.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда Реализацията на инвестиционното намерение и експлоатацията на обекта не е сериозна предпоставка за предизвикване на замърсяване на околната среда и създаване на специфичен дискомфорт. Очакват се краткотрайни емисии на прах и шум с периодичност на въздействие не повече от 30 мин. при товаро-разтоварни дейности с периметър на въздействие около 15 м в зависимост от посоката и скоростта на вятъра в момента.
16. Риск от инциденти Здравен риск от реализацията на инвестиционното предложение потенциално ще съществува само при товаро-разтоварни дейности и ще касае само работещите на обекта. Очакват се следните временни и краткотрайни въздействия върху здравето на работещите:

• наднормен шум, вибрации, работа при непостоянен микроклимат, замърсяване на въздуха с прахови частици и ауспусови газове от бензинови и дизелови двигатели;

• физическо натоварване и опастност от трудови злополуки, свързани с използването на помощни средства;

• риск от падания, травми и злополуки при неспазване на безопасни условия на труд.

Изброените неблагоприятни ефекти ще се отнасят до работещите на площадката. Същите ще имат временен характер, като рискът се оценява като нисък до приемлив. Използването на лични предпазни средства (антифони, противопрахови маски, каски, работно облекло и обувки), изграждане на физиологични режими на труд и почивка, създаване и спазване на специфични правила за ръчна работа с товари, ще доведе до намаляване на риска.

Потенциален риск за здравето на работещите по поддръжката на обекта практически не съществува при спазване на регламентираните изисквания за безопасни условия на труд.


III. Местоположение на инвестиционното предложение
1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа Приложени са материали показващи разположението и границите на инвестиционното предложение и предоставящи информация за характеристиките на средата и територията за реализация. В непосредствена близост няма разположени елементи на националната екологична мрежа. Територията не попада в зоната на европейската екологична мрежа “Натура 2000”. Най близката защитена зона е “Батова” с код ВG0002082, определена съгласно изискванията на Директивата 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици от екологична мрежа НАТУРА 2000.
2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи В съседство на площадката са разположени имоти със същото предназначение и автомобилни салони. Реализацията на инвестиционното намерение няма да окаже негативно въздействие върху съседните територии. За бъдещото развитие за ползване на съседните земи не са известни инвестиционните намерения, тъй като дейностите са с променлив характер в зависимост от индивидуалните виждания на собствениците и наемателите.
3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове За реализация на инвестиционното предложение не се налага ново зониране на територията.
4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа Законът за защитените територии (ЗЗТ), обнародван в ДВ, бр.133/1998 год., с изм. и доп., урежда режима на опазване, ползване и управление на защитените територии в България. Философията на закона е опазване и съхраняване уникалността на природата, обект на защита в защитените територии, като национално и общочовешко богатство. Със ЗЗТ държавата, в съответствие с международните договори по опазване на околната среда, по които България е страна, регламентира и осигурява функционирането и съхранението на система от защитени територии, като част от регионалната и европейска екологична мрежа. Защитените територии са предназначени за опазване на биологичното разнообразие в екосистемите и на естествените процеси, протичащи в тях, както и опазване на характерни или забележителни обекти на неживата природа. Законът регламентира процедурите за обявяване и промените в защитените територии - прекатегоризиране, заличаване, промяна на площта, режима и др., както и управлението, стопанисването и охраната им.

Територията за реализация на инвестиционното намерение не попада в границите на защитени зони и защитени територии. В особенно близко съседство няма разположени чувствителни, защитени зони и територии. Най близката защитена зона е “Батова” с код ВG0002082 на ~ 2700 м., определена съгласно изискванията на Директивата 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици от екологична мрежа НАТУРА 2000.

Естеството на намерението не предполага въздействие върху чувствителни територии, в т.ч. чувсвителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.
. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси

Качеството на природната среда и ресурси в района е на добро ниво въпреки разположението й в промишлена зона. Липсата на типични производствени дейности с отделяне на замърсители обуславя високия потенциал на средата и ниското и увреждане. Реализацията на инвестиционното предложение няма да увреди средата и да наложи регенерация.


5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

Избраният вариант на местоположение отговаря добре и кореспондира с изискванията за екологична безопасност. Алтернативата е инвестиционното намерение да не бъде реализирано, което ще сведе до застой в развитието на икономическите дейности.


Местоположението на терена е избрано поради следните причини:


  • теренът е разположен в промишлена зона;

  • площадката е съществуваща;

  • връзката на вътрешната с външната инфраструктура е изградена;

  • имотът се използва за тази дейност и отговаря на всички изисквания за това.

Поради тези предимства на визирания терен не са разглеждани други алтернативи за местоположение
IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):
1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми

Вредно въздействие върху хората и тяхното здраве не се очаква т.к. инвестиционното предложение не е свързано с процеси отделящи вредни вещества и замърсяващи околната среда с последващо влияние върху хората.

Не се предвижда вредно въздействие и върху материални активи. Използването на природните ресурси е в нормални рамки за дейността.

Не се променя земеползването на територията поради факта, че имота е силно антропогенизиран. Въздействието на обекта върху съседните урбанизирани имоти ще бъде незначително при спазване на изискванията в т.12.

Въздействие върху атмосферния въздух с емитиране на вредни вещества се очаква да е минимално поради факта, че предвидените дейности ще са с минимални емисии на вредни вещества в периода на експлоатация при товаро – разтоварни дейности.

Въздействието при товаро-разтоварни дейности ще се ограничи чрез прилагане на мерките, указани в чл. 70 на Наредба № 1 от 2005 г за норми за допустими емисии.

Въздействието върху територията на реализация - почви, растителен и животински свят, ландшафт е пряко, незначително, с постоянен характер, възстановимо. Няма да бъдат нарушени вегетативните функции на земи и почви, върху които ще се реализира предложението т.к. предвидените площи вече са били антропогенно повлияни. Няма да се реализира въздействие върху и без това бедния от към разнообразие животински и растителен свят. По отношение на растителния свят, при реализацията на обекта не се очаква отрицателно въздействие, тъй като се засяга урбанизирана територия, където не се срещат местообитания на видове с природозащитен статус.

Унищожаване на рудералната растителност няма да се извършва, тъй като такава липсва в имота и това няма да се отрази върху състоянието на автохтонната (коренна) флора в района и растителното биоразнообразие като цяло.

Няма да бъдат унищожени типове природни местообитания, включени в приложение 1 на Закона за биологичното разнообразие или приоритетни за опазване местообитания на растителни видове от приложение 2 на същия закон. Върху представителите на херпетофауната няма да бъде оказано значително негативно влияние, тъй като преобладаващата част от техните малочислени популации обитават синори, каквито в района няма.

Реализирането на инвестиционното предложение, не е свързано с изкопно-насипни земни работи, не е свързано със строителство на сграда, което ще доведе до временно изменение на облика на пейзажа, и няма да измени структурата на ландшафта или да доведе до неговата деградация. Изменения няма да претърпят почвената и растителната покривки, тъй като имота вече е антропогенно повлиян и цялата му територия е покрита с трайна настилка.

Благоприятните природни дадености - релеф, роза на ветровете и липсата на промишлени източници на замърсяване са предпоставка за висок потенциал на самоочистване и възстановяване.

Въздействие върху повърхностните и подземните водите също не се очаква. Отпадъчните води ще се отвеждат посредством сключени договори.

Вредните физични фактори се формират временно (при товаро-разтоварни дейности) и краткотрайно. Въздействието им е обратимо, без кумулативен ефект. Генерираният шум въздейства основно на територията на дружеството и не е фактор в замърсяването на околната среда извън площадката. С реализирането на обекта шумовата характеристика на района няма да се промени, тъй като предлаганата дейност не е източник на значими шумови излъчвания. Шумовото натоварване се очаква да бъде в рамките на пределно допустимите нива за зоните, определени съгласно Наредба № 6 от 26.06.2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.

Няма да има недопустимо вредно въздействие върху околната среда от генерирани отпадъци, тъй като те ще се третират организирано от оператора по чистота за район Вл.Варненчик. Отпадъците, които се очаква да се генерират, са битови отпадъци - от служителите.

Не се въздейства върху човешкото здраве, защитени природни обекти, културно исторически паметници, поради отдалечеността на обекта и липсата на такива. На терена не са открити исторически и културни паметници.

Няма да се променят характеристиките на ландшафта (изгледни пространства, вид на ландшафта и др).


2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

Реализацията на инвестиционното предложение няма да предизвиква въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа, повечето от които са разположени на километри от площадката. Най близката защитена зона е “Батова” с код ВG0002082, определена съгласно изискванията на Директивата 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици от екологична мрежа НАТУРА 2000.


3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)

Възникналите, макар и минимални въздействия ще са с непряк характер, без кумулативен ефект, постоянни, с очакван минимален отрицателен ефект.


4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.) Обхватът на въздействие ще е ограничен изключително на територията на обекта и минимален за съседните територии. Няма да има засегното население от съседните населени места.
5. Вероятност на поява на въздействието Вероятността за поява на въздействие е сведена до възможният минимум с предвидените от инвеститора мерки за предотвратяване на аварийни ситуации или намаляване и ликвидиране на последствията.
6.Продължителност, честота и обратимост на въздействието

По отношение на атмосферния въздух, водите, влиянието на отпадъците, вредните физични фактори, биоразнообразието въздействието е минимално и обратимо. По отношение на почвите, ландшафта, вече е необратимо и възстановимо след ликвидирането му.


7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда Необходимо е при експлоатацията на обекта отрицателните въздействия върху околната среда да се сведат до минимум.

По отношение на мерките за опазване на околната среда инвеститорът предвижда следното: използване на съществуващата инфраструктура; недопускане течове на нефтопродукти от транспортна техника; регламентирано управление на генерираните отпадъци; нормативно съобразно третиране на отпадъчните битово-фекални води и използване за отопление на енергоспестяващи уреди и приоритетно използване на възстановими източници на енергия; съхранение на събраните рециклеруеми отпадъци по видове и в съответствие с нормативните изисквания и др.



Спазването на предвидените мерки ще гарантира опазването на околната среда и човешкото здраве, контрола за състоянието, както и максимално ограничаване на негативните въздействия.
8. Трансграничен характер на въздействията От реализацията на инвестиционното предложение няма да възникнат проблеми свързани и допринасящи за трансгранично замърсяване.



Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница