Приложение №2 към чл. 6 Информация за преценяване на необходимостта от овос I. Информация за контакт с възложителя



Дата27.08.2016
Размер240.07 Kb.
#7575



Приложение № 2 към чл. 6
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

I. Информация за контакт с възложителя:

1. Име, седалище и еденен идентификационен номер на юридическо лице.

“Трейдфарма “ ЕООД, гр. Варна, БУЛСТАТ 813208525 – представлявано от:

Емил Тодоров Бакърджиев

2. Пълен пощенски адрес

гр. Варна, ул. “Македония” № 23, ет.1



3. Телефон, факс и e-mail

тел: 052 600728; 600729; факс: 600-731; 0885 013 769 ; tradepharma@abv.bg



4. Лице за контакт:

Марина Филева Георгиева, 0885 013 769


II. Характеристики на инвестиционното предложение:

1. Резюме на предложението - Инвеститорът предвижда в бъдеще изграждане на курортен комплекс в землището на с. Шкорпиловци, общ. Долни Чифлик, м - ст “Ачмълъка”, ПИ №557012 с капацитет на легловата база 50 места и 20 бр. паркоместа за престой на МПС. Предвидената площ за реализация на комплекса е 2502 кв.м. Инвеститорът притежава площта за реализиране на инвестиционното предложение въз основа на нотариален акт. По същество бъдещото инвестиционно предложение е класифицирано в точка 12 “в” от списъка на категориите дейности, дадени в Приложение № 2 на Закона за опазване на околната среда. При изграждането на обекта няма да се реализират инфраструктурни дейности които са включени в Приложение № 1 или № 2 от ЗООС. Проектът предвижда обособяване на поземления имот и отреждането му за туристически комплекс. В района около него по настоящем се намират почивни бази. Желанието на възложителя е да изгради модерен туристически комплекс с ниско застрояване. Необходимата площ за реализация на инвестиционното предложение ще заеме 751 кв.м (30% от цялата площ).

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение В настоящият момент територията на района не се използва по предназначение, а в същото време е с възможности за извършване на туристически дейности. Поради тази причина и съществуващите вече туристически комплекси, инвеститорът е решил да изгради туристически комплекс. Разглежданият парцел е собственост на инвеститора. В процес на промяна предназначението на земята за разработване и утвърждаване на ПУП-ПРЗ и Инвестиционен проект и реализация на разглежданото инвестиционно предложение.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

В момента, се подготвят документи за разрешаване реализацията на инвестиционното предложение (разрешение за изработване на ПУП-ПРЗ, становища от Енергоснабдяване, ВиК и др). Реализацията на предложението няма да засяга други дейности, одобрени с действуващите планове.

В района в които е разположен имота и около него са процедирани инвестиционни намерения със сходен характер – вилни селища, хотелски комплекси и др.

4. Подробна информация за разгледани алтернативи Разглежданата площадка се намира в землището на с.Шкорпиловци. Както инвестиционното намерение, така и обектите в съседство попадат в защитена зона “Плаж Шкорпиловци” с код ВG0000100 определена съгласно изискванията на Директива 92/43/ЕЕС за опазване на местообитанията от екологична мрежа НАТУРА 2000. За съседните терени са известни инвестиционните инициативи, описани в предходната точка. Съседните терени са заети от земеделски земи, местен път за обслужване на съществуващите почивни бази, бивш пионерски лагер, почивни бази на предприятия. Най-близко разположените жилищни сгради са в с.Шкорпиловци на около 5 km. Необходимата площ за реализация на инвестиционното предложение е ясна –751 кв.м , съгласно показателите в заданието за разработване на ПУП плътността на застрояване е 30%. Избраният вариант на местоположение отговаря добре и кореспондира с изискванията за екологична безопасност. Алтернативата е разположение в жилищни територии, в близост до жилищни или обществени сгради. Освен това разглежданата територия чрез съществуващите бази и процедираните инвестиционни намерения се обособява за туристическа.

5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството За целите на разглежданото инвестиционно предложение инвеститорът е придобил терен ПИ № 557012 с площ от 2502 кв.м в землището на с. Шкорпиловци, общ. Долни чифлик, м - ст “Ачмълъка”.

Местоположението на терена е избрано поради следните причини: теренът е собственост на инвеститора; теренът е разположен в близост до изградена инфраструктура и извън жилищна зона; лесно осигурима е непосредствена връзка на вътрешната с външната инфраструктура (водопроводна и канализационна мрежа, пътни връзки, електропроводна мрежа, телекомуникации);

Поради тези предимства на визирания терен не са разглеждани други алтернативи за местоположение.

Технологично необходимата по време на строителството площ върху която ще се разположат строителните машини и складовото стопанство за материали ще е около 0.290 дка.



6. Описание на основните процеси, капацитет В изграждания комплекс ще се застрои туристически комплекс на площ около 30 % от цялата площ на имота. Върху останалите площи (70 %) ще се изгради инфраструктурата (~20%) и извърши озеленяване (50%). В етапа на проектиране за реализацията на инвестиционното намерение ще бъдат спазени всички устройствени показатели за зоната определени и утвърдени с ПУП-ПРЗ.

7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура Площадката е в съседство с добре развита инфраструктура. За целите на настоящото инвестиционно предложение се налага минимална промяна на съществуващите транспортни връзки извън територията. За присъединяване на терена ще се извършат съответни подобрения на съществуващата пътна връзка.

8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване На този етап инвеститорът подготвя извършването на строителните дейности след получаване на всички разрешителни документи от контролните инстанции. Очаква се строителството да продължи около 6 месеца. Експлоатацията на обекта ще е свързана със срока на годност на използваните строителни материали и амортизацията на сградния фонд. Експлоатационния период ще е над 20 години. В бъдеще няма идея да бъде прекратена експлоатацията на обекта.

9. Предлагани методи за строителство Строителството на сградния фонд ще се извърши по традиционния монолитен способ. Монолитният способ включва извършване на изкопни работи за оформяне леглата на основите, полагане на арматура, полагане на бетон и изливане на плоча с което приключва нулевия цикъл при монолитното строителство. Над терена постройките ще се изградят от традиционни строителни материали (тухли, газобетон и др.), изолирани с хидро- и топлоизолация, а покривите на сградите ще се изпълнят от керемиди. При строителството ще се влагат материалите, които ще са предвидени в проектната документация. Организацията и изпълнението на строителството, последователността на извършване на строително монтажните работи, включително организацията и местата за разполагане на строителната техника ще бъдат отразени и одобрени с Плана за безопасност и здраве. Същият е задължителен за издаване на разрешение за строеж и е част от строителните книжа.

10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията По време на строителните дейности ще се използват традиционни строителни материали (цимент, пясък, чакъл, тухли, железен прокат, дървен материал, стъкло) и ресурси (електроенергия и вода);

11. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране Инвестиционното предложение не предвижда генериране на голямо количество отпадъци. Земните маси от горния почвен слой, богат на хумус ще бъдат запазени и след приключване на строителството ще бъдат използвани за възстановяване на терена. Излишните изкопни земни маси ще се депонират на депо посочено от общината. Генерираните смесени строителни отпадъци с код 17 09 04, ще бъдат транспортирани на място, определено от община Долни Чифлик. Количеството им ще е около 20 м3. От административно-стопанската и битова дейност ще се формират смесени битови отпадъци (код 20 03 01) и хартия и картон (код 20 01 01). Битовите отпадъци ще се транспортират от фирмата обслужваща сметосъбирането и сметоизвозването на с.Шкорпиловци, като след изчерпване на такса смет се сключва договор. Количествата общо ще бъдат не повече от около 1 m3 месечно, а при експлоатацията не повече от около 3 m3 месечно.

Всички договори ще се сключват с фирми притежаващи необходимите разрешителни за предлаганите услуги и дейности.

12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда Необходимо е при извършване на строителството и експлоатацията на обекта отрицателните въздействия върху околната среда да се сведат до минимум.

По отношение на мерките за опазване на околната среда инвеститорът предвижда следното:



  • при строителството да се използват най-кратките маршрути за придвижване на строителната техника;

  • използване на съществуващата инфраструктура;

  • депониране и съхраняване на хумусния слой и използването му при озеленителните мероприятия;

  • недопускане течове на нефтопродукти от строителната и транспортна техника върху земята и почвите през строителния период;

  • регламентирано управление на генерираните отпадъци;

  • нормативно съобразно третиране на отпадъчните битово-фекални води;

  • използване за отопление на енергоспестяващи уреди;

- непровеждане на строителните дейности на открито в рамките на курортния сезон;

- техническите характеристики на обслужващата строителните дейности пътна и извън пътна техника да бъдат в съответствие минимум със стандарт EURO ІІІ, т. е. произведени след 2000 г.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води) Необходимата водопроводна, електропреносна и телекомуникационна структура за връзка на площадката ще се осигури след получаване на съответните разрешителни документи от инстанциите. Водоснабдяването за питейни нужди ще се осъществява от системата на ВиК. Технологично необходимите количества за питейно-битово водоснабдяване са около 0,2 л/сек. В близост преминава високоволтов електропровод от които ще се захрани комплекса. Прогнозно очакваната необходима/монтирана мощност ще е около 50 кВ. Ще се наложи извършване на хоризонтална и вертикална планировка на терена, предвиден за строителство и изграждане на вътрешните инфраструктурни мрежи. За целта ще се използват изкопаните земни маси и хумуса от обекта.

Формираните количества отпадъчни води ще се отвеждат за пречистване в канализационен колектор към ЛПСОВ, като пречистените отпадъчни води ще се използват за поливане на озеленените площи.



14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение За дейността и реализирането на инвестиционното предложение са необходими съгласувателни документи с Енергоразпределение, с общинските власти по отношение разрешаване на строителните дейности и депонирането на отпадъците, с ВиК по отношение водоползването, с ОДП-Варна по отношение пожаробезопасност, с МЗ по отношение на площадката, с МЗХ за промяна статута на терена, с ПП-КАТ по отношение на пътната връзка;

При проектирането да се спазят изискванията на:



  • Наредба № 8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове;

  • Наредба № 7/22.12.2003 за правила и норми за устройство на отделните видове територии и устройствени зони;

- ЗУТ

15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда Реализацията на инвестиционното намерение и експлоатацията на туристическия комплекс не е сериозна предпоставка за предизвикване на замърсяване на околната среда и създаване на специфичен дискомфорт. По време на реализацията на инвестиционно предложение, се очаква извършваните дейности да причиняват краткотрайно, локално и възстановимо замърсяване и дискомфорт на околната среда.

16. Риск от инциденти При своята дейност Дружеството прилага почти всичко от известните НДНТ.

При реализацията на инвестиционното предложение и при експлоатацията на комплекса не се създават рискове от възникване на инциденти свързани със замърсяване на околната среда.


III. Местоположение на инвестиционното предложение

1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа Приложени са материали показващи разположението и границите на инвестиционното предложение и предоставящи информация за характеристиките на средата и територията за реализация. Територията попада в ЗЗ “Плаж Шкорпиловци” от европейската екологична мрежа “Натура 2000”, с код ВG0000100 определена съгласно изискванията на Директива 92/43/ЕЕС за опазване на местообитанията.

2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи В съседство на площадката са разположени частни земеделски земи, които не се ползват по предназначение. Реализацията на инвестиционното намерение няма да окаже негативно въздействие върху съседните територии. За бъдещото развитие за ползване на съседните земи не са известни инвестиционни намерения.

3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове За реализация на инвестиционното предложение не се налага ново зониране на територията. Във връзка с намеренията на инвеститора и съгласно изискванията на Закона за устройство на територията е необходимо със заповед на кмета на община Долни Чифлик да се одобри Подробен устройствен план – План за регулация и застрояване (ПУП-ПРЗ).

4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа Имотът не съдържа естествени водоизточници и в него няма санитарно-охранителни зони, определени съгласно Закона за водите. Той попада в ЗЗ “Плаж Шкорпиловци” с код ВG0000100 определена съгласно изискванията на Директива 92/43/ЕЕС за опазване на местообитанията от екологична мрежа НАТУРА 2000.

Минималната надморска височина в зоната е 0 м, максималната е 168 м, а средната е 84 м. Общата площ е 51 404 декара. Цялата територията (100%) на зоната попада в обхвата на област Варна, а 22% от нея заема морска акватория. По вид собственост територията обхваща 69% държавна, ~ 1% общинска, ~ 7,2% частна собственост и 0,8% на организации.

Защитената е разположена в Черноморски биогеографски регион и включва голям дюнен комплекс и дъбови гори по периферните склонове към вътрешността. Това е най- дългия бряг на българското Черноморско крайбрежие с добре запазени дюни. Зоната е от голямо значение за множество редки видове растения и безгръбначни.

Местообитания: Типовете местообитания от Приложение I на Директивата 92/43ЕЕС са следните със сътветните проценти, които заемат в зоната:Подвижни дюни с Ammophila arenaria по крайбрежната ивица (бели дюни) - 2.79%; Неподвижни крайбрежни дюни с тревна растителност (сиви дюни) - 0.94%; Зараждащи се подвижни дюни - 0.43%; Стръмни морски скали, обрасли с ендемични видове Limonium - 0.12%; Едногодишна растителност върху морски крайбрежни наноси - 0.003.

Сведенията за птиците в района на защитената зона “Плаж Шкорпиловци”, вкл. площадката на инвестиционното предложение, са синтезирани в “Стандартен формуляр за набиране на данни за специално защитени зони (СЗЗ) за обекти, подлежащи на идентифициране като места от специален интерес за общността с код BG0000100 “. Според формуляра на територията на защитената зона са установени: 8 вида птици от приложение I, 23 вида са Редовно срещащи се мигриращи птици, които не са включени в Пр. I на Дир. 79/409/EEC. Има 5 вида земноводни и влечуги, 4 риби и 10 вида насекоми и безгръбначни.

Съгласно авторите на стандартния формуляр антропогенното въздействие върху мястото идва основно от туризма и комуникациите и последствията свързани с това. Бреговата линия е засегната главно от замърсяване с битови отпадъци и от утъпкването на растения в местата, където са пътеките за достигане на брега. Има строителство навлизащо в зоната на брега – бунгала, магазини и кафенета. Част от бреговата линия се използва от местните рибари като пристанище.

Описание и анализ на вероятността и степента на въздействие на проекта върху предмета и целите на опазване на защитената зона:

а) описание и анализ на въздействието на ИП върху типовете природни местообитания и видовете - предмет на опазване в защитената зона:

Територията на инвестиционното предложение, описана като залесена територия, заема пренебрежимо малка част от общата площ на зоната, което представлява 3018,71 дка, земи, което е 5,8% от общата площ на зоната. В този случай територията на инвестиционното намерение ще представлява приблизително 0.01 % от общата територия на зоната и 0.2% този клас земно покритие на предложената защитена зона. При отчитане на кумулативния ефект на имота, където общата застроена площ с променен начин на ползване ще касае минимална част от този тип местообитание.

б) описание и анализ на въздействието на ИП върху видовете - предмет на опазване в защитената зона:

Постройките и съоръженията в съседните имоти са полуразрушени и представляват много грозно гледка за предназначението си като курортни постройки. Гнездещите в района видове птици са представители основно на разред Пойни птици (Passeriformes), като горска зидарка (Sitta europaea), Кос (Turdus merula), горска зидарка (Sitta europea), червеногръдка (Erithacus rubecula), чинка (Fringila coelebs) и сойка (Garrulus glandarius).Така описаната територия има малка вероятност да бъде обитавана от следните видове от включените в Приложение 1 към Директивата за местообитанията: От описанието на територията вероятно не би гнездил нито един вид птица от приложението; От редовно срещащите се мигриращи птици , не включени в ПР.1 биха гнездили видове, като Обикновена чинка, Обикновен мишелов, Кос. Това са обаче сравнително широко срещани видове; По време на миграция вероятно преминават повечето от посочените видове грабливи птици, както и някои видове водолюбиви. Може да се очаква по-голяма концентрация от осояди (Pernis apivorus), които често мигрират над бреговата ивица. Основно мигрантите летят на относително голяма височина и не би трябвало да има отрицателно въздействие поради евентуално ниското строителство, както и за нощуващите птици предпочитащи да поддържат няколкостотин метрово отстояние от околните постройки. От видовете включени в таблица 3.2. (Редовно срещащи се мигриращи птици, които не са включени в Приложение I към Директива 79/409/EEC) на зоната, над бреговата ивица не могат да се очакват големи концентрации от грабливи птици като мишелови, които мигрират много по на запад от крайбрежието. Водолюбивите видове като корморани, чапли, белочели гъски, патици, чайки и др. от това предложение мигрират над морската акватория, за да достигнат местата за хранене. От видовете в таблица 3.2. на ЗЗ “Плаж Шкорпиловци” със сигурност може да се твърди, че няма екологични условия, които ще бъдат увредени за други видове земноводни, влечуги и риби.

Бозайници. Отделни сведения за разпространението на бозайниците в Плаж Шкорпиловци може да бъдат намерени в Георгиев (2004). Според посоченият източник районът на инвестиционното намерение попада в ареала на най-обикновените и многобройни бозайници като таралежа (Erinaceus concolor), обикновената горска мишка (Sylvaemus sylvaticus), жълтогърлата горска мишка (Sylvaemus flavicollis), дивия заек (Lepus europaeus), чакала (Canis aureus), лисицата (Vulpes vulpes), дивата котка (Felis silvestris), дивата свиня (Sus scrofa) и др. Няма данни и следи от обитаването му от лалугери (Spermophilus citellus). В съседното ловно стопанство «Камчия» се развъжда благороден елен (Cervus elaphus) и сърна (Capreolus capreolus).

Както на територията на инвестиционното предложение, така и в непосредствена близост няма пещери, руднични галерии, стари дървета с хралупи и др., подходящи за обитаване от прилепи в големи концентрации. Няма данни, че в района на инвестиционното предложение съществуват находища на редки и застрашени от изчезване бозайници.



Влечугии земноводни. Съгласно Станчев и др. (2004) като определящи за тази зона включени в Приложение II на Директива 92/43/EEC са посочени двата вида сухоземни, обикновената блатна костенурка, ивичестия смок и големия гребенест тритон. Считаме че на територията на ИП не съществуват условия за тяхното обитаване и не може да бъде нанесено отрицателно въздействие върху техните популации.

Риби . Посочените от Станчев и др. (2004) риби като определящи за тази зона и включени в Приложение II на Директива 92/43/EEC са морски видове и няма да има негативно въздействие върху тях от изпълнението на ИП.

Безгръбначни. За ЗЗ Плаж Шкорпиловци Станчев и др. (2004) посочват наличието на следните видове бръмбари Бръмбар рогач (Lucanus cervus) и бръмбар сечко (Cerambyx cerdo), които има вероятност да се срещат в дъбовите култури. Тяхното разпространение в страната е много голямо и при липса на съществуваща дървесна растителност в имота, те няма да търпят определено негативно въздействие.

Растения. Станчев и др. (2004) не посочват растения, включени в Приложение II на Директива 92/43/EEC. От видовете включени в категория “Други значими растителни видове” са посочени от естествената тревна растителност на ограничени площи са установени деградиралите тревни съобщества на лъжеовчата власатка (Festuca pseudovina), четинестия сеноклас (Cynosurus echinatus) и мишеопашатата вулпия (Vulpia myurus). От тревистите са установени още бял равнец (Achillea millefolium), дребен и бодлив гръмотрън (Ononis pusilla, O. spinosa), сърповидна люцерна (Medicago falcata), пурпурна детелина (Trifolium purpureum), четирисеменна и трицветна глушина (Vicia tetrasperma, V. melanops), панонско и влакнесто секирче (Lathyrus pannonicus, L. hirsutus), обикновен звездан (Lotus corniculatus), тревисто звездиче (Dorycnium herbaceum), трилистна жълтуга (Genista sessilifolia), извит и сладколистен клин (Astragalus hamosus, A. glycyphyllos), разперена овсига (Bromus squarossus), цилиндрично диво жито (Aegilops cylindrica), средна сълзица (Briza media), горски слез (Malva sylvestris), четинеста ружа (Althaea hirsuta), кантабрийска поветица (Convolvulus canthabrica), обикновено чапиче (Scandix pecten-veneris), балдензова урока (Bupleurum baldense), същинско еньовче и лепка (Galium verum, G. aparine), обикновено усойниче (Echium vulgare), женевско срещниче (Ajuga genevensis), синя жлъчка (Cichorium intybus), ливадна и прешленеста какула (Salvia pratensis, S. verticillata), германски и тракийски ранилист (Stachys germanica. S. thracica), бяла комунига (Melilotus officinalis), ежова главичка (Dactylis glomerata), троскот (Cynodon dactylon), петнист бучиниш (Conium maculatum), лопен (Verbascum thapsiforme), полски ветрогон (Eryngium campestre), полска паламида (Cirsium arvense), късодръжков и беловлакнест магарешки бодил (Carduus acanthoides, C. candicans), горска млечка (Euphorbia amygdaloides), житняк (Agropyron elongatum), австрийски пелин (Artemisia austriaca), сладка бяла трева (Chenopodium album), татул (Datura stramonium), ранен пчелинок (Marrubium parviflorum), пасищен райграс (Lolium perenne) и други случайни и/или облигатни плевелни видове.

На територията на имота няма естествена растителност, поради антропогенното въздействие върху него и многогодишната борба срещу плевелната растителност с препарати за растителна защита.


. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси Качеството на природната среда и ресурси в района е на много високо ниво. Липсата на типични производствени дейности обуславя високия потенциал на средата и ниското и увреждане. Реализацията на инвестиционното предложение няма да увреди средата и да наложи регенерация.

5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение Избраният вариант на местоположение отговаря добре и кореспондира с изискванията за екологична безопасност. Алтернативата е инвестиционното намерение да не бъде реализирано, което ще сведе до застой в развитието на характерната за района туристическа дейност и откриването на нови работни места.

Местоположението на терена е избрано поради следните причини:


  • теренът е собственост на инвеститорите;

  • теренът е разположен в близост до урбанизирана територия;

  • теренът е разположен в близост до морския бряг;

  • лесно осигурима е непосредствена връзка на вътрешната с външната инфраструктура.

Поради тези предимства на визирания терен не са разглеждани други алтернативи за местоположение
IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми

Вредно въздействие върху хората и тяхното здраве не се очаква т.к. инвестиционното предложение не е свързано с процеси отделящи вредни вещества и замърсяващи околната среда с последващо влияние върху хората.

Не се предвижда вредно въздействие и върху материални активи. Използването на природните ресурси е в нормални рамки за дейността.

Ще се промени земеползването на територията от земи за земеделско ползване в земи за рекреационен туризъм, което донякъде е по-добър вариант по отношение влиянието върху околната среда.

Въздействие върху атмосферния въздух с емитиране на вредни вещества се очаква да е минимално поради факта, че предвидените дейности ще са с минимални емисии на вредни вещества в периода на строителството.

Районът, в който се намира имота се характеризира като ветровит. Средната годишна скорост на вятъра е 3,5 м/сек., като средно лятната е 3,1 м/сек, а средно зимна – 3,7 м/сек. Преобладава процентът на северните и североизточните ветрове. Средногодишната стойност на дните с тихо време (скорост под 1 м/сек) е около 33,6 %.

През зимата са характерни северните ветрове – 28,3 %, като среден процент тихото време е 32,3. През лятото преобладават също северни ветрове – 24,3 %. Дните със скорост на вятъра под 1 м/сек са 25,8% . На площадката няма да има открити складове за суровини, спомагателни материали и др., които биха могли да емитират замърсителите.

Въздействието на строителните дейности ще се ограничи чрез прилагане на мерките, указани в чл. 70 на Наредба № 1 от 2005 г за норми за допустими емисии. По време на строителните работи основното въздействие върху атмосферния въздух ще бъде в резултат на отделянето на вредни вещества от отработените газове на строителната техника и МПС, а именно NOх, ЛОС, СН4, СО, NОх, N2О, РМ. Имайки предвид ниската етажност на предвиденото строителство, площта на която ще се реализира инвестиционното намерение, ще са необходими до 2 курса на МПС, количеството на отделяните вредни вещества ще бъде незначително и те няма да се отразят върху качеството на въздуха в района. Това се отнася и за замърсителите от втора и трета група, съгласно актуализираната методика на МОСВ, отделяни от МПС. От движението на МПС източник на емисии във въздуха ще бъдат тежкотоварни МПС за доставка на стоки. Изградени ще бъдат места за спиране и престой на автомобили.

Въздействието върху територията на реализация - почви, растителен и животински свят, ландшафт е пряко, незначително, с постоянен характер, възстановимо. Няма да бъдат нарушени вегетативните функции на земи и почви, върху които ще се реализира предложението т.к. предвидените площи не са обработваеми земи. Няма да се реализира въздействие върху и без това бедния от към разнообразие животински и растителен свят. По отношение на растителния свят, при реализацията на ПУП не се очаква отрицателно въздействие, тъй като се засяга земеделска територия, където не се срещат местообитания на видове с природозащитен статус.

Унищожаването на рудералната растителност няма да се отрази върху състоянието на автохтонната (коренна) флора в района и растителното биоразнообразие като цяло.

Няма да бъдат унищожени типове природни местообитания, включени в приложение 1 на Закона за биологичното разнообразие или приоритетни за опазване местообитания на растителни видове от приложение 2 на същия закон. Върху представителите на херпетофауната няма да бъде оказано значително негативно влияние, тъй като преобладаващата част от техните малочислени популации обитават синорите. Размножаването им няма да се подтисне, тъй като се очаква само известен прогонващ ефект, който няма да повлияе и върху числеността и плътността на популациите, предвид сходния характер на прилежащите територии.

Реализирането на инвестиционното предложение, е свързано с изкопно-насипни земни работи, със строителство на сгради, което ще доведе до временно изменение на облика на пейзажа, но няма да измени структурата на ландшафта или да доведе до неговата деградация. Изменения ще претърпят почвената и растителната покривки, тъй като част от тях ще останат под сгради и настилки, а друга част ще се превърнат в зелени площи. Измененията няма да имат регресивен характер и се предвижда ландшафтите да запазят способността си да изпълняват ресурсовъзпроизвеждащите си и средовъзпроизвеждащите си функции. Ще бъде засадена декоративна дървесно-храстова растителност, съобразена с местните почвено-климатични условия. След приключване на строителството и озеленяването на територията ще бъде постигнато благоприятно естетическо вписване на района в околния ландшафт.

Благоприятните природни дадености - релеф, роза на ветровете и липсата на източници на замърсяване са предпоставка за висок потенциал на самоочистване и възстановяване на ландшафта.

Въздействие върху повърхностните и подземните водите също не се очаква. Отпадъчните води ще се отвеждат посредством канализационен колектор към ЛПСОВ.

Вредните физични фактори се формират временно (през строителния период). Въздействието им е обратимо, без кумулативен ефект. Генерираният шум въздейства основно на територията на обекта и не е фактор в замърсяването на околната среда извън площадката. С реализирането на обекта шумовата характеристика на района няма да се промени, тъй като туристическата дейност не е източник на значими шумови излъчвания. Шумовото натоварване се очаква да бъде в рамките на пределно допустимите нива за зони за обществен и индивидуален отдих, определени съгласно Наредба № 6 от 26.06.2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.

Няма да има недопустимо вредно въздействие върху околната среда от генерирани отпадъци, тъй като те ще се третират организирано от оператора по чистота за с.Игнатиево. Отпадъците, които се очаква да се генерират, са строителни отпадъци - от строителството на обектите и битови отпадъци - от служителите.

При осъществяването на изкопни и строителни дейности за обособяването на територията, се очаква отделяне на смесени строителни отпадъци от използваните строителни

материали: смеси от бетон, дървесен материал и др. При изкопните работи и строителни дейности ще се отделят земни маси, почви, камъни и други. Изкопаните маси няма да бъдат замърсени с опасни отпадъци, тъй като ще бъдат от земеделските земи, използвани преди само за такива нужди. Те ще се използват за вертикална планировка на терена.

По време на експлоатация на обекта ще се генерират битови отпадъци.

Събирането и извозването на отпадъците ще се извършва по утвърдената схема за Община Долни Чифлик. Използваната система за събиране на ТБО ще бъде несменяеми съдове.

При осъществяването на изкопни и строителни дейности за обособяването на територията, се очаква отделяне на смесени строителни отпадъци от използваните строителни материали.

При новото строителство, отделеният хумусен пласт ще се складира на депо в обособена част и ще се използва за оформяне на зелените площи в съответствие с изискванията на Раздел III от ЗООС. При наличие на излишък от земни маси, извозването им ще става след съгласуване и по направление на Община Долни Чифлик.

Не се въздейства върху човешкото здраве, защитени природни обекти, културно исторически паметници, поради отдалечеността на обекта и липсата на такива. На терена не са открити исторически и културни паметници, но по време на строителството, при извършване на изкопните работи може да се попадне на археологически материал, поради което ще е необходимо да се спазват изискванията за този род дейности – да се прекрати работата и да се уведомят компетентните органи.

Няма да се променят характеристиките на ландшафта (изгледни пространства, вид на ландшафта и др).

2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

Реализацията на инвестиционното предложение няма да предизвиква въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа. Инвестиционното предложение не унищожава територии, приоритетни за опазване, и не засяга значително видове от приложение 1 и 2 на Закона за биологичното разнообразие. Сградите са отдалечени над ~300 м от крайбрежни клифове и пясъчни венци. Не съществува опасност от въздействие на дейностите - предмет на ИП върху местообитанията на дивата флора и фауна.

Инвестиционното предложение има сравнително неголям мащаб и по никакъв начин не може да възпрепятства свободното предвижване на птици, реенето им, миграцията и др.

В тази връзка изпълнението на ИП няма да доведе до разпокъсване и загуба на ценни места, ползвани от птици за пренощуване, хранене, набиране на височина за предвижване, както и на места за зимуването им и укриването им при неблагоприятни метеорологични условия.

3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)

Въздействието върху въздуха при строителните дейности е пряко, отрицателно, краткотрайно и незначително.

Въздействието върху водите е незначително, отрицателно, но непряко, кумулативно, дълготрайно.

Въздействието върху почвите е отрицателно, пряко и необратимо в местата на строежите.

Шумовото натоварване при строителните дейности ще бъде отрицателно, значително, периодично и краткотрайно в работната среда на площадката. Извън площадката то ще бъде отрицателно, кумулативно, периодично и краткотрайно по транспортните трасета при преминаването на тежкотоварните автомобили по общински пътища.

Въздействието върху ландшафта е пряко, дълготрайно и постоянно, в силно ограничен обхват - локално, отрицателно, но с допустими изменения в типологията на ландшафта и допустими промени в пространствените структури и изгледните пространства.

Въздействието върху растителния свят при изпълнение на предвидените мерки и озеленяване ще бъде незначително, постоянно, в ограничен обхват.

Въздействието върху фауната е незначително. Възможно е да бъдат засегнати местообитания и места за изхранване на широко разпространени неприоритетни за опазване видове птици.

Не се очаква съществено въздействие върху елементите от Националната екологична мрежа.

Въздействието с отпадъците ще бъде отрицателно, непряко, кумулативно, а при използването на изкопаните земни маси – пряко и положително.

4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.) Обхватът на въздействие ще е ограничен изключително на територията на обекта и минимален за съседните територии т.е. в землището на м-ст “Ачмълъка”. Няма да има засегното население от съседните населени места.

5. Вероятност на поява на въздействието Вероятността за поява на въздействие е сведена до възможният минимум с предвидените от инвеститора мерки за предотвратяване на аварийни ситуации или намаляване и ликвидиране на последствията.



6.Продължителност, честота и обратимост на въздействието Продължителността на въздействията се ограничава основно по време на строителните дейности, а при експлоатация на комплекса е сведена до минимум.

По отношение на атмосферния въздух, водите, влиянието на отпадъците, вредните физични фактори, биоразнообразието, въздействието е минимално и обратимо. По отношение на почвите, ландшафта, е необратимо и възстановимо след ликвидирането му.

7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда Необходимо е при извършване на строителството и експлоатацията на обекта отрицателните въздействия върху околната среда да се сведат до минимум.

По отношение на мерките за опазване на околната среда инвеститорът се предвижда следното: при строителството да се използват най-кратките маршрути за придвижване на автотракторната техника; използване на съществуващата инфраструктура; депониране и съхраняване на хумусния слой и използването му при озеленителните мероприятия; недопускане течове на нефтопродукти от строителната и транспортна техника върху земята и почвите през строителния период; регламентирано управление на генерираните отпадъци; нормативно съобразно третиране на отпадъчните битово-фекални води и използване за отопление на енергоспестяващи уреди.



8. Трансграничен характер на въздействията От реализацията на инвестиционното предложение няма да възникнат проблеми свързани и допринасящи за трансгранично замърсяване.
За своето инвестиционно предложение собственикът е информирал община Долни Чифлик, с.Шкорпиловци, РИОСВ – Варна и посредством Обява - местното население и евентуалните заинтересовани лица.

До настоящия момент при инвеститора не са получени мнения и становища относно реализацията на инвестиционното му предложение.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница