Приложение №2 към чл. 6 (Изм. Дв, бр. 3 от 2006 г.)



Дата11.02.2018
Размер278.94 Kb.
#58093
Приложение № 2 към чл. 6

(Изм. - ДВ, бр. 3 от 2006 г.)
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

I. Информация за контакт с възложителя:
1.Име, ЕГН, местожителство, гражданство на инвеститора - физическо
лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице

Димитър Велев Караиванов, гр. Пазарджик ул. „Дунав” № 8 ет. 1 ап. 1



2. Пълен пощенски адрес:

гр. Пазарджик ул. „Дунав” № 8 ет.1 ап.1



3. Телефон, факс и e-mail. :

0897902092



4. Лице за контакти:

Димитър Велев Караиванов


II. Характеристики на инвестиционното предложение:

1. Резюме на предложението.

Инвестиционното предложение предвижда изграждане на три обекта за търговия и услуги: Кафе – аперитив със застроена площ 116 м², автомивка с 4 бр. клетки за миене на автомобили със застроена площ 121.8 м² и работилница за монтаж и демонтаж на гуми със застроена площ 146.5 м² в УПИ V-594, кв. 42 по плана на с. Ивайло, общ. Пазарджик, с площ от 1 103 м².

За да се осигурят необходимите водни количества за автомивката ще се ползват подземни води като за целта ще се изгради тръбен кладенец разположен в границите на имота.Тръбният кладенец ще бъде с дълбочина 16 м и диаметър на обсадната колона 160 мм.

След изграждане на обекта описан в инвестиционното предложение се предвижда автомивката да работи 10 часа на денонощие и среднодневно да се обслужват до 20 автомобила, като за всеки автомобил ще е необходимо количество вода от 100 литра.

За задоволяване нуждите от вода на автомивката са необходими следните водни количества:
Средно дневно - 3 м³

Средно месечно - 70 м³

Средно годишно – 840 м³

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Целта на инвестиционното предложение е изграждане на три обекта: кафе-аперитив, автомивка и работилница за монтаж и демонтаж на гуми. За да се осигури добива на вода за миене на автомобилите от независим източник се предвижда да се изгради тръбен кладенец за черпене на подземни води. Питейно-битовото водоснабдяване ще се осъществява от ВиК мрежата на населеното място.

Местоположението на плащадката, където ще се изгражда инвестиционното предложение е благоприятно и е съобразено с дейността, която ще се развива в него.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Обектът на инвестиционното предложение няма връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен план дейности. За инвестиционното предложение има издадена виза за проектиране. Захранването на обекта с вода ще става по два начина: чрез водопреностна мрежа и новоизграден сондажен кладенец. Изграждането на новото водовземно съоръжение за черпене на подпочвена вода, ще се реализира след изграждане на сондажен кладенец, който ще се намира на територията на имота.

Територията, на която ще се реализира ИП – УПИ V-594, кв. 42 по плана на с. Ивайло, общ. Пазарджик, не попада в границите на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000” и защитени територии по смисъла на чл. 5 от Закона за защитените територии. Най-близко разположената защитена зона е BG0002069 „Рибарници Звъничево” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-803/04.11.2008г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр. 106/2008г.), от която отстои на не по-малко от 2.1 км.

В подземните водни тела има определени зони за защита на водите по чл.119а ,ал.1,т.3 а от Закона за водите. Площта на ИП не попада в зона за защита на водите включена в раздел 3,т.4.2 от ПУРБ на ИБР.


4. Подробна информация за разгледани алтернативи.

Като се вземат предвид местоположението и собствеността на земята могат да се разгледат следните алтернативи за реализация на инвестиционното предложение:



Нулева алтернатива

Това е възможността да не се осъществява дейността, предвидена с инвестиционното предложение.

При нулева алтернатива съществуващото състояние на разглежданата територия се запазва без да се реализират намеренията на инвеститора.

Тази алтернатива е икономически неизгодна за инвеститора, който вече е закупил терена с цел търговия и услуги.



Неприемлива алтернатива.
Първа алтернатива

Това е алтернатива, при която реализацията на инвестиционното предложение ще се осъществи в друг имот.

Това предложение е неприемливо, тъй като ще натовари допълнително финансово инвеститора, който вече е закупил избрания от него терен.

Неприемлива алтернатива
Втора алтернатива

Тази алтернатива представлява цялостно осъществяване на предвиденото инвестиционно предложение и необходимата дейност в УПИ V-594, кв. 42 по плана на с. Ивайло, общ. Пазарджик.

Това е най - добрият вариант за осъществяване на инвестиционното намерение. Избраният терен е подходящ за ефективна реализация на инвестиционното предложение, без да бъдат нарушени изискванията за опазване на околната среда.

Мястото за рализация на инвестиционното намерение попада в границите на повърхностно водно тяло „Река Марица от р. Тополница до вливане на р. Въча и ГОК-9 и ГОК ІІ” с код BG3МА700R143 в рамките на подземно водно тяло „Порови води в Кватернер-Горнотракийска низина” с код BG3G000000Q013 и е подходящо за да се осигурят необходимите водни количества за дейността на обекта.

Избрана е втората алтернатива, която е по-добрата алтернатива от гледна точка на екологичните и социално – икономическите условия за реализацията на инвестиционния проект. Избраният терен е с подходяща специфична инфраструктура, който лесно ще бъде захранен с ток и вода, т.к. е в урбанизирана територия.

Екологичното значение на инвестиционното предложение е приемливо и е защитено от всякакви нередности. Задължително ще бъдат спазени всички изисквания.


5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Инвестиционното предложение „Изграждане на кафе-аператив, автомивка и работилница за монтаж и демонтаж на гуми” ще се реализира в УПИ V-594, кв. 42 по плана на с. Ивайло, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик, с площ от 1 103 м² и застроена площ от 384.3 м². Имотът е незастроен и урегулиран.

Понеже естествения наклон на терена е значителен (наличие на денивелация от 1.00м в рамките на имота) и поради наличието на 2 улици обслужващи УПИ, също с денивелация между тях от 1.00м, се наложи терасиране на терена и обособяването на 2 зони на различна кота. На нивото на главния път ще бъдат разположени кафе – аперитива и автомивката, а в долната част на имота ще бъде разположена работилницата за мотнаж и демонтаж на гуми. Тя ще бъде обслужвана от втората улица. Връзката между двете нива ще бъде преодоляна посредством масивна стоманобетонова стълба.

По време на строителството няма да се ползват площи извън площадката.


6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

Сградите, които ще бъдат построени в УПИ V-594, кв. 42 по плана на с. Ивайло, общ. Пазарджик, предмет на инвестиционното предложение, са едноетажни, с масивна стоманобетонова конструкция от колони, греди и плочи, едноскатни дървени покривни конструкции, покривно покритие с бардолин върху дървена покривна конструкция и дограма от PVC или алуминиеви профили със стъклопакет. Отводняването ще бъде с улуци и водосточни тръби.

В кафе –нотариален аперитива са обособени: Зала за хранене с бар, кухня, складови помещения и санитарни възли. Настилките в кафе – аперитива ще бъдат от гранитогрес, в кухнята, коридорите, санитарните помещения и стълбището е предвидено поставянето на керамика или гранитогрес, стените ще бъдат покрити с латекс, а в санитарните помещения, с керамика до h=2.0м, там таваните ще бъдат покрити с антибактериален латекс.

В работилницата за монтаж и демонтаж на гуми има следните помещения: Работилница, битови за персонала, санитарно помещение, склад и техническо помещение. Подовата настилка в работилницата за мотнаж и демотнаж на гуми ще бъде шлайфан бетон, както и на автомивката.

Инвестиционното предложение предвижда изграждане на 1 бр. тръбен кладенец с дълбочина 16 м, който се състои от експлотационна колона, филтър, надфилтърна тръбна наставка и тръбна шахта. Обсадната колона – тръба с диаметър 160 мм, предпазва пробива от събаряне и изолира отделните водоносни пластове. Сондажа ще бъде оборудван с 1 бр. хоризонтална центробежна пома с дебит 1 л/сек и водомер.

Данни за проектния тръбен кладенец:

Годишен дебит - 4896 м3;

Средногодишен дебит – 0,16 л/сек.;

Максимален дебит – 1,0 л/сек.

Добиваната вода ще се ползва само за миене на лекотоварни автомобили.



7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Инвестиционното предложение ще се реализира в границите на съществуващата площадка, която се обслужва от две улици, които са част от съществуващата пътна инфраструктура. Не се предвижда изграждане на нова и/или промяна на съществуващата пътна инфраструктура по време на строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение.

Кафе-аперитива и автомивката ще се обслужват от главния път, а работилницата за монтаж и демонтаж на гуми от втората улица.
8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

В обхвата на проекта за изграждане на трите обекта – кафе-аперитив, автомивка, работилница за монтаж и демонтаж на гуми и тръбен кладенец, ще се съдържа подробна разработка, касаеща реализацията му и план за безопасност и здраве. Обектът ще се реализира на един етап.

Съществуващите фази са: фаза на строителство и фаза на експлоатация.

Функционирането на обекта ще бъде постоянно.

Не се предвижда закриване на обекта с последващо възстановяване и използване.

При строителството се предвиждат земно изкопни работи за полагане на основа, строително-монтажни работи и изграждане на тръбния кладенец.

Изграждането, като организация ще се разгърне само върху имота и няма да засегне съседните имоти. Предвижда се конструкцията на съоръжението за подземни води да осигурява изолиране на водите от по-горе лежащите подземни водни тела и да предотвратява проникването на повърхностни води в тръбния кладенцец. Монтажните дейности ще бъдат съобразени изцяло с изискванията на технологичните процеси и ще се извършват по утвърдени проекти.

Подходът за транспортна и друга техника към площадката, ще се осъществява по изградения път, граничещ с имота.

Експлоатацията на обекта не е свързано с действия, които ще доведат до съществени промени на района. При изграждането и експлоатацията ще бъдат използвани природни ресурси като вода, инертни материали и ел.енергия.

9. Предлагани методи за строителство.

Реализацията на инвестиционното предложение ще бъде извършена по класическите методи за подобен тип строителство.

Ще бъдат използвани съвременни и традиционни методи за изграждане на сондажа.

В обхвата на проекта за изграждане на кладенеца ще се съдържа подробна разработка, касаеща реализацията му и план за безопасност и здраве. Изграждането, като организация ще се разгърне само върху имота и няма да засегне съседните имоти. Подходът за транспортна и друга техника към площадката ще се осъществява по асфалтовия път, граничещ с имота. Експлоатацията на кладенеца не е свързано с действия, които ще доведат до съществени промени на района. При изграждането и експлоатацията ще бъдат използвани природни ресурси като вода, инертни материали и ел.енергия.



10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

Възложителят има сключен предварителен договор с „ЕВН Електроразпределение” АД клон Пазарджик за свързване към електропреносната мрежа на дружеството.

Водата като природен ресурс, която ще е необходима за обекта, ще се използва за:


  • питейно-битови нужди на работещите и ще се ползва от съществуващата водопроводна мрежа на населеното място;

  • водоснабдяване за измиване на автомобили и на площадката от тръбен кладенец.

Не се предвижда ползването на други природни ресурси по време на изграждането и експлоатацията на обекта.

Инертните материали – чакъл, пясък, баластра, както и варови и бетонови смеси, които ще се използват ще се закупуват от узаконени производители.

По време на извършване на строителните работи, инвестиционното предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.
11. Отпадъци, които се очаква да се генерират видове, количества и начин на третиране.

При дейността по реализиране на инвестиционното предложение ще се генерират ограничени по вид и количество отпадъци:



  • изкопни земни маси, които след това ще се използват за обратна засипка и хоризонтална планировка; Хумусният слой ще бъде отделен и депониран преди започването на изграждането;

  • малки количества строителни отпадъци, които ще се събират и транспортират за депониране на сметище посочено от общината;

  • битови отпадъци

Въздействието по време на строителството ще бъде
краткотрайно и локализирано в границите на строителната площадка, около съответния участък на работа. Този вид замърсявания нямат кумулативен характер.

Смесен битов отпадък ще се образува при строителството и експлоатацията на обекта – ще се поставят контейнери по договор с обслужваща почистваща фирма.

При експлоатацията на кладенеца няма да се формират отпадъци.

Образуване на други отпадъци, освен битови, от дейността на обекта, не се очаква.


12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.
Дейностите по време на строителството на обекта ще се осъществяват само върху площадката (имота) и няма да засегнат съседните имоти.

Отрицателни въздействия могат да се появят през следните два етапа - по време на строителството и при последващата експлоатация на съоръжението.

При етапа на строителството евентуалното отрицателно въздействие може да се харектеризира с леко повишено шумово и прахово натоварване на района, формирането на строителните отпадъци на територията на площадката.

Формираните строителни отпадъци няма да се складират на площадката, а само временно ще се съхраняват и периодически ще се изнасят на определеното от Община Пазарджик място.

Изграждането на обекта няма да окаже негативно влияние върху флората и фауната в района.

За ограничаване вредното въздействие върху почвите се препоръчва :



  • отделяне и депониране на хумусния слой, преди започване на строителните дейности;

  • връщане на хумуса след приключване на строителството;

  • почистване на замърсените от строителни материали и отпадъци терени;

  • недопускане засипване на хумусни хоризонти с мъртвица;

Шумът и миризмите от транспортните средства, посещаващи обекта не се очаква да надхвърлят пределно допустимото, тъй като те ще пребивават там със загасени двигатели.

Ще се осигури бетониране, озеленяване и оросяване на площадката, на която ще се реализира инвестиционното намерение.

Няма да има отрицателно въздействие върху околната среда. След завършване на строителните дейности, територията на обекта ще бъде подравнена и рекултивирана.

13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

По време на реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение не се предвижда добив на строителни материали, нито жилищно строителство.

Възложителят има сключен предварителен договор с „ЕВН Електроразпределение” АД клон Пазарджик за свързване към електропреносната мрежа на дружеството.

Водоснабдяването на имота е предвидено от съществуващ водопровод за питейно-битови цели, експлоатиран от „ВиК” ЕООД Пазарджик в Ликвидация и собствен сондаж с дълбочина 12 м за нуждите на автомивката.

За отпадъчните води от автомивката се предвижда да се изгради на каломаслоуловител, като отпадъчните продукти след това ще бъдат извозвани със специализирана техника до определените за това места.Ще бъде сключен договор с експлотационното ВиК дружество за приемане на отпадъчните води в изградената канализация в населеното място.
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

За инвестиционното предложение са нужни следните становища и съгласувателни писма:

- Настоящата информация за преценяване на необходимостта от ОВОС е предназначена за РИОСВ - Пазарджик съгласно Закона за опазване на околната среда с цел получаване на решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.

- След получаване на необходимото решение от РИОСВ-Пазарджик, възложителят ще изготви необходимите проекти и документи, въз основа на които ще се издаде разрешително за ползване на воден обект и за изграждане на водовземно съоръжение на подземни води от БДУВ ИБР-Пловдив.

- Разрешително от Общината за извозване на земните маси.

- Разрешително за строеж и протокол за откриване на строителната площадка.

- Акт за въвеждане в експлоатация на обекта.
15. (нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

В процеса на строителство:

Предвиденото инвестиционно предложение не предполага замърсяване на почвите, водите и атмосферния въздух в района, както по време на строителството на обекта, така и по време на експлоатацията. Изграждането на обекта ще бъде свързано с извършване на изкопни и транспортни работи. Не се предвижда използване на горивни процеси по време на строителните работи. Ще се използва основно електричество. Атмосферни емисии, които ще се формират само по време на строителството са прахови емисии при изкопните работи. Прогнозната оценка за очакваното емисионно натоварване на атмосферния въздух в района на обекта вследствие неговото изграждане ще бъде незначително, локално, временно и ще засегне предимно територията на работната площадка. Не се предвижда отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества в атмосферния въздух в района.



В процеса на експлоатация:

Бензиновите изпарения и димните газове са евентуални източници на миризми. Продължителността на въздействието е кратка, а интензивността – средна;

Очаква се генериране на фини прахови частици от спиращи и заминаващи автомобили, които ще бъдат само в границите на обекта и прилежащия терен. За тяхното намаляване са преднидени съответните мероприятия –бетониране и оросяване на площадката.

Не се очакват изменения в състоянието на почвите, както и вредно въздействие от използването на обекта след въвеждането му в експлоатация.

Предвидените дейности са с такова естество и местоположение, че няма да доведат до пряко или косвено увреждане на природни местообитания и местообитания на видове от защитени зони.

Избраният терен е подходящ за ефективна реализация на инвестиционното намерение, без да бъдат нарушени изискванията за опазване на околна среда.

От реализирането на инвестиционното намерение /строителство и експлоатация/ не се очакват вредни физични фактори - шум, вибрации, светлинни, топлинни, електромагнитни и йонизиращи лъчения.

При правилно изпълнение на залегналите дейности по реализация на строителството не ще възникнат ситуации свързани с отделяне на емисии замърсяващи въздуха над допустимите нива. Няма да се наруши и състоянието на подземните води, както и генериране на опасни отпадъци и създаването на дискомфорт на околната среда.

Не се очаква влошаване на екологичното състояние на флората и фауната в района, тъй като няма източници на замърсяване на въздуха, почвите и водите при стриктното спазване на технологичните процеси, т.е. не се очаква да настъпи дискомфорт на околната среда след реализиране на инвестиционното предложение.
16. (нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Риск от инциденти.

При избор на изпълнител за реализация на проекта ще се изисква добра организация и използване на най-съвременни методи в строителния процес, които трябва да гарантират недопускане на инциденти – отрицателно въздействие върху околната среда, включително на площадката и прилежащите й територии, както и висока степен на контрол на качество на изпълнение на СМР.



III. Местоположение на инвестиционното предложение
1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.

Теренът, на който ще се реализира инвестиционното предложение, представлява УПИ V-594, кв. 42 по плана на с. Ивайло, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик, собственост на зложителя.

За характеризиране местоположението на инвестиционното предложение, към настоящата Информация са приложени следните документи – нотариален акт за продажба на урегулиран поземлен имот и скица на имота;

Територията предвидена за реализация на инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони от мрежата Натура 2000, по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.


2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Съгласно приложените документи, имотът, собственост на възложителя на настоящото инвестиционно предложение се намира в регулационните линии на с. Ивайло, общ. Пазарджик. Ползвател и собственик на имота е възложителя на проекта и няма други ползватели на земи, които са свързани с площадката, която предстои да започне гореописаната дейност.

Имотът има осигурен пряк излаз на главен път и на улица, които обслужват района на обекта.

Съществуващите ползватели на имоти в района и съответно в съседство на разглеждания имот са уведомени на основание чл. 4,ал.2 от Наредба за условията и реда за извършване на ОВОС за инвестиционното предложение. Възложителят е уведомил писмено кметовете на Община Пазарджик и кметство Ивайло. Засегнатото население е уведомено чрез публикация във в. „Знаме”. Към момента на представяне на документацията в РИОСВ не са изразени устно или депозирани писмено възражения и становища срещу реализацията на ИП.

При строителството и експлоатацията на водовземното съоръжение няма да бъдат засегнати съседните УПИ.
3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

В района на изграждане на инвестициоонното намерение няма имоти за земеделско ползване.

При реализация на проекта не се очаква отделянето на вещества и отпадъци, които биха оказали влияние на почвата и намаляване на почвеното плодородие на земите извън регулация и в района около него.
4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа.

Чувствителните зони са водни обекти, застрашени от еутрофикация - явление, резултиращо от повишено съдържание във водите на биогенните елементи азот и фосфор, предизвикващо растеж на зелени растения във водите, което от своя страна води до редица негативни явления по отношение на състоянието на водните тела. Критериите за определянето на чувствителните зони са посочени в приложение № 4 на Наредба № 6 за емисионни норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водните обекти. Няма да има отрицателно въздействие върху околната среда след реализация на инвестиционното предложение. Добиваните водни количества от подземните води са възобновим природен ресурс, подхранван от валежите.

Имотът се намира в урегулираната територия на с. Ивайло, общ. Пазарджик. Най-близко разположената защитена зона е BG0002069 „Рибарници Звъничево” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-803/04.11.2008г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр. 106/2008г.), от която отстои на не по-малко от 2.1 км. Избраният терен за изграждане на обекта в с. Ивайло, общ. Пазарджик е на достатъчно разстояние от защитените зони, поради което не се очаква значителни отрицателни въздействия върху елементите и факторите на околната среда.

Площадката на инвестиционното предложение – УПИ V-594, кв. 42 по плана на с. Ивайло, общ. Пазарджик, не попада в границите на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000” и защитени територии по смисъла на чл. 5 от Закона за защитените територии.

В близост до имота, предмет на инвестиционното предложение, няма защитени обекти или паметници на културата.

Инвестиционното предложение не попада в границите на санитарно-охранителни зони около водоизточници и съоръжения за питейно-битово водоснабдяване и водоизточници на минерални води.

Имайки предвид, че районът на разглежданият обект е вече под антропогенно влияние от извършваното интензивно строителство, а установените представители на фауната са се приспособили към такава среда, то съществени изменения в тяхното състояние не се очакват.

С реализирането на проекта няма да настъпи качествена и количествена промяна в установеното равновесие в района по отношение на животинския свят. Предвидените дейности са с такова естество и местоположение, че няма да доведат до пряко или косвено увреждане на природни местообитания и местообитания на видове от защитени зони.


4а. (нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

Природните ресурси ще се използват предимно при изграждане на водовземното съоръжение

При експлоатацията на обекта ще се ползва природен ресурс - вода. Тя е регенеративен ресурс.

Други природни ресурси не се предвиждат да се използват по време на строителството и експлоатацията на обекта.

В резултат на реализация на инвестиционното предложение в т.ч. и за изграждане на тръбен кладенец за добив на подземни води и последваща експлоатацияне не се очаква нарушение на качеството и регенеративната способност на природните ресурси в региона.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Осъществяването на инвестиционното предложение е пряко свързано с бъдещите намерения на инвеститора за изграждането на кафе-аператив, автомивка със сондажен кладенец и работилница за монтаж и демонтаж на гуми.

Освен това инвестиционното предложение попада в границите на повърхностно водно тяло „Река Марица от р. Тополница до вливане на р. Въча и ГОК-9 и ГОК ІІ” с код BG3МА700R143 и в рамките на подземно водно тяло „Порови води в Кватернер-Горнотракийска низина” с код BG3G000000Q013, които може да осигурят необходимите водни количества за дейността на обекта автомивка.

Теренът за реализация на инвестиционното намерение е собственост на инвеститора и лимитира избора за друго местоположение на обекта.


IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Проектните решения на ИП за изграждане на „Кафе-аперитив, автомивка и работилница за монтаж и демонтаж на гуми“ ще съблюдават основните принципи за икономично използване на територията, за опазване и развитие на околната среда, за изграждане на функционалeн екологосъобразен обект.


Вследствие реализацията на ИП не се очаква въздействие върху хората, здравето им, флората и фауната, почвите, земеползване, материалните активи, хидрологията и качеството на водите, качеството на въздуха, климата, шума и вибрациите, ландшафта, историческите и културни паметници и взаимовръзката между тях.

Проектните решения на ИП ще бъдат съобразени със строително-техническите норми за разглежданите дейности. Ще се предвидят всички необходими условия за реализацията му и безопасна експлоатация.


При строителството на обектите е възможно неорганизирано увеличаване на съдържанието на прах в атмосферния въздух, вследствие изкопните дейности. Въздействието по време на строителството върху атмосферния въздух ще бъде краткотрайно и локализирано в огражденията на строителната площадка, около сътветния участък на работа. Този вид замърсяване няма кумулативен ефект.

Изграждането на тръбния кладенец няма да окаже отрицателно въздействие върху здравето на населението в района поради начина на оборудване на водовземното съоръжение - с потопяема помпа. По време на изграждането на кладенеца, здравният риск на работещите се формира от наличните вредни фактори на работната среда /шум, вибрации, прах/. Определените въздействия са ограничени в периода на строителството и при работна среда на открито в рамките на работния ден. Потенциалният здравен риск е налице при системно неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд, съгласно изискванията на Наредба №2/2004г. за минимални изисквания за спазване на здравословните и безопасни условия на труд при извършване на СМР.

Въздействието на предвижданията на ИП върху флората и фауната в границите на строителната площадка ще бъдат значителни, но временни през строителния период.

Битовите и строителни отпадъци, генерирани по време на строителството ще се депонират на отредени за целта временни места и ще се извозват от съответната фирма по чистотата на общинското сметище.

Инвестиционното предложение не крие рискове от замърсяване на почвите или водите вследствие на изпускане на замърсители върху земната повърхност при точно изпълнение на проекта за изграждане и правилна експлоатация на кладенеца.

Шум и вибрации - използваните строителни машини и съоръжения – тежко и лекотоварни камиони, багери, булдозери и др., са с ниво на шум около 80 – 90 dB(A). Шумовият фон в района на строителната площадка ще се влоши за кратко време.
При експлоатацията на ИП, като евентуални източници на замърсители на околната среда ще бъдат транспортните средства, обслужващия персонал и ползвателите на обекта.

Въздух – източници на емисии, представляващи опасност за атмосферния въздух са:

Неорганизираните емисии на вредни вещества във въздуха

Очаква се генериране на фини прахови частици от спиращи и заминаващи автомобили, които ще бъдат само в границите на обекта и прилежащия терен. За тяхното намаляване са предвидени съответните мероприятия – бетониране и оросяване на площадката.


  • Източниците на неприятни миризми

Бензиновите изпарения и димните газове са евентуални източници на миризми. Продължителността на въздействието е кратка, интензивността - слаба.

От дейността на кладенеца за автомивката не се очаква промяна в качеството на атмосферния въздух, т.е няма да се отделят вредности от работата на кладенеца.

Обхватът на емитираните замърсители ще бъде локализиран около източниците, в огражденията на обекта. При упражняването на търговски дейности и услуги няма други източници на вредности, представляващи опасност за чистотата на въздуха.

Негативно и трайно въздействие върху атмосферния въздух при изграждането и експлотацията на обекта не се очаква.



Води – Използваните при строителството водни количества ще са минимални и не ще оказват влияние върху режима на подземните води и общото състояние на водните екосистеми.

При експлоатацията на обекта ще се ползува съществуващата водопроводна мрежа на с. Ивайло, общ. Пазарджик.

Не се очаква отрицателно въздействие върху околната среда след реализация на инвестиционното предложение. Добиваните водни количества от подземните води са възобновим природен ресурс, подхранван от валежите.

Вследствие реализацията на инвестиционното предложение, при спазване на нормативните изисквания на Закона за водите, не се очаква кумулативен ефект върху хидрологията и качеството на повърхностните и подземни води в района.



Почви – Теренът на площадката ще се поддържа чист и няма да се допуска замърсяване с битови и хранителни отпадъци. При дейността на пречиствателните съоръжения за ОВ и точно спазване на инструкциите за експлоатацията им, не се очакват изменения в състоянието на почвите, както и вредно въздействие от използването на обекта след въвеждането му в експлоатация.

Отпадъци – При експлоатацията се очаква формиране предимно на битови отпадъци от ползвателите на обектите в имота. Инвеститорът ще осигури депонирането им в съответните съдове за отпадъци. Битовите отпадъци ще се транспортират от обслужващата фирма по чистотата на общинското сметище.

Растителност и животински свят - Въздействието на предвижданията на ИП върху флората и фауната през експлоатационния период ще бъдат с ограничен териториален обхват, без кумулативен ефект.

Шум и вибрации - евентуални източници на наднормено шумово натоварване ще бъдат моторните превозни средства. Добре поддържаната пътна настилка и ниските скорости на движение в района на обекта ще гарантират непревишаване на нормираните нива за шум - 70 dB(A), съгласно Хигиенни норми № 064. При дейността на ИП няма други източници на шум и вибрации, натоварващи акустичния фон на района. Продължителността на въздействието е кратка, а интензивността – средна.

Ландшафт – Характерът на инвестиционното предложение не е свързан с промяна на вида, състава и характера на земните недра и ландшафта. Очаквано въздействие: краткотрайно по време на строителството, непряко по време на експлоатацията.

Исторически и културни паметници Реализацията и дейността на ИП няма да окаже отрицателно въздействие върху историческите, културните и природни паметници в региона, няма данни за наличието на такива.

Елементи от Националната екологична мрежа (НЕМ) - Имотът, УПИ V-594, кв. 42 по плана на с. Ивайло, общ. Пазарджик, не попада в границите на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000” и защитени територии по смисъла на чл. 5 от Закона за защитените територии.

Предвидените дейности са с такова естество и местоположение, че няма да доведат до пряко или косвено увреждане на природни местообитания и местообитания на видове от защитени зони.

След въвеждане на обекта в експлоатация, при условие, че се спазят всички нормативни изисквания за опазване чистотата на атмосферния въздух, водите и почвите, неблагоприятни въздействия не се очакват.

Възможното въздействие върху околната среда е пряко и краткотрайно, обхватът е локализиран в огражденията на имота. Вероятността на появата е еднократна, ограничена във времето при строителството и периодична при експлоатацията. Кумулативен ефект не се очаква. Не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.

Възложителят ще изготви авариен план за действия при възникване на евентуални пожари, бедствия и аварийни ситуации. В обекта ще се предвидят необходимите противо-пожарни съоръжения.

2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Площадката, върху която ще се реализира инвестиционното предложение се намира извън защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и извън защитени зони, по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.

Реализацията на инвестиционното предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове (включително птици), предмет на опазване в най-близките защитени зони, т.к. територията е урбанизирана и ландшафта не променя общия си вид.
3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

Очакваното въздействие ще бъде:

1. Краткотрайно по време на строителството за период от около 1 месец:

- шумовото въздействие при строителството ще бъде само през деня, пряко и постоянно /през деня/, с продължителност докато трае строителството,

- замърсяването с прах ще бъде постоянно, предимно през периода на строителството, когато ще се ползва техника за изкопите, пряко през деня ;

- стротелните отпадъци формирани в периода на строителството ще се складират временно на площадката и периодично ще се изнасят на място посочено от Община Пазарджик. Няма да оказват въздействие върху околната среда.

2. Непряко по време на експлоатацията:

- шумовото натоварване по време на експлоатацията ще се определя от идващите и отиващите си МПС посещаващи обекта. Въздействието е предимно през деня, постоянно, пряко и отрицателно.

- не се очакват изменения в състоянието на почвите, както и вредно въздействие от използването на обекта след въвеждането му в експлоатация .

Не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.


4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).

- географски район – очакваното въздействие от реализацията на инвестиционното предложение ще бъде с малък териториален обхват, локализирано само в рамките на разглежданата площадка - УПИ V-594, кв. 42 по плана на с. Ивайло, общ. Пазарджик, с местонахождение в урбанизирана територия, попадаща в рамките на застроителния регулационен план на с. Ивайло, общ. Пазарджик.

- в района на намерението няма обекти, подлежащи на здравна защита.
5. Вероятност на поява на въздействието.

С реализацията на инвестиционното предложение няма вероятност да се окаже значително отрицателно въздействие върху околната среда, в т.ч. върху подземните води в района.



6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Площадката, предмет на инвестиционното предложение към момента е незастроена.

Продължителността на въздействието върху околната среда от строителството е еднократно (за срока на строителството);

От реализацията на инвестиционното предложение не се очаква необратимо и отрицателно въздействие върху околната среда.


7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

При осъществяване на инвестиционното предложение, следва да бъдат взети предвид следните мерки за намаляване на възможни отрицателни въздействия върху околната среда:

• За ограничаване на вредното въздействие върху почвите да се предвиди разделно изземване, депониране и оползотворяване на хумусния слой.

• Да се съгласува с Общинската администрация мястото и маршрута за депониране на образуваните строителните отпадъци. Камионите изнасящи строителни отпадъци, да са покрити за предотвратяване на запрашеността и замърсяването на въздуха и посипването на почвата с тези отпадъци.

• Всички процеси по подготовка на сондажната площадка, обезопасяването й, монтажа и демонтажа на сондажната апаратура, да се извършват съгласно комплексните единни трудови норми за сондажни работи, нормите за безопасност на труда и нормите за опазване на околната среда.

• При изграждането и водочерпенето на тръбния кладенец да се спазват всички изисквания на "Правилник по безопасност на труда при геолого-проучвателните работи", Наредба №3/1996г. за “Инструктаж на работниците и служителите по безопасност, хигиена на труда и ПО” и Наредба № 6/1996 г. за общите изисквания и задължения за осигуряване на безопасност на трудовата дейност.

• При евентуални замърсявания на почвата с ГСМ от използваните машини, в хода на проучвателните работи, да се извърши изгребване на почвата на дълбочина 0,2 м под проникването, след което да се извърши рекултивация на терена.

• С цел опазване на подземните води от замърсяване, е необходимо при реализирането на инвестиционното предложение да се спазват забраните на чл.118а, ал.1, т.2-5 и чл. 118в, т.1 от Закона за водите.

•Намаляване на шумовато въздействие в резултат на извършване на строителните работи основно през деня. Там където е възможен ръчен труд да се предпочете пред механизирания.

•Ограничаване на прахоотделянето при строителните работи, при транспортиране на материала и санитарно хигиенните изисквания за безопасна работа, като за намаляването на запрашеността по време на изграждане на обекта, се предвижда прилагане при възможност на някои съвременни добри практики: навлажняване на строителната площадка, своевременно изнасяне на отпадъците, внимателно разтоварване на строителните материали и др. подобни.


По време на експлоатацията

• В процеса на експлоатация да се провеждат собствени системни наблюдения върху количествата и качествата на добиваната подземна вода в съответствие с чл.174 от Закона за водите;

• Да се предотврати замърсяването на повърхностни и подземни води с нефтопродукти от дейността на автомивката, чрез изграждане на каломаслоуловител.

По време на експлоатацията на инвестиционното предложение не се очаква отрицателно въздействие върху хората и респективно върху тяхното здраве, също така и върху компонентите на околната среда - атмосферния въздух, водите, почвите, земните недра, флората и фауната.



8. Трансграничен характер на въздействията.

Предвид географското разположение на имота - УПИ V-594, кв. 42 по плана на с. Ивайло, общ. Пазарджик, не се предполага трансграничен характер на въздействията по заложените методи за реализация на обекта.



9. Заключение
В заключение може да се каже, че реализацията и експлотация на инвестиционното предложение: „Изграждане на кафе-аператив, автомивка и работилница за монтаж и демонтаж на гуми” в УПИ V-594, кв. 42 по плана на с. Ивайло, общ. Пазарджик, обл. Пазарджик ще осигури ефективно на обслужване на клиентите, без отделяне на вредности в концентрации опасни за чистотата на околната среда.

В разглежданото предложение е залегнала концепцията за функционално развитие на инвестиционния проект, което ще подобри инвестиционния микроклимат в региона.





Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница