Приложение 2 към чл. 6 от Наредба условията и реда за извършване на оценка



Дата19.11.2018
Размер237.39 Kb.
#104974
Приложение 2 към чл. 6 от

Наредба условията и реда

за извършване на оценка

на въздействието

върху околната среда

Информация за преценяване необходимостта от ОВОС

I. Информация за контакт с възложителя
1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице:

"Александър Йовин" ЕТ - ЕИК 115018185


седалище на управление –

област Пловдив, община Асеновград, гр. Асеновград, ул. „Княз Борис I” № 38



2. Пълен пощенски адрес:

област Пловдив, община Асеновград


гр. Асеновград 4230, ул. „Княз Борис I” № 38
3. Телефон, факс и e-mail:

aleksandar_yovin@abv.bg GSM 0898/540418

4. Лице за контакти:

инж. Камен Павлов Гоцев – GSM 0888/452937
II. Характеристики на инвестиционното предложение:


  1. Резюме на предложението:

Инвестиционното предложение е ново и ще се реализира на самостоятелен терен от 1824 кв. м., в нови сгради.

Предвижда се изграждане на цех за производство на различни видове опаковки от полипропиленово фолио:



  • опаковки за шивашката промишленост,

  • опаковки за канцеларски материали,

  • хоби опаковки и др.

Фолиото ще се доставя готово, във вид на роли. Залага се производственият капацитет да бъде 3.5 тона на месец.

Проектът включва построяване на основен производствен корпус, самостоятелен БКТП (бетонен комплексен трансформаторен пост), водовземно съоръжение от подземни води (сондажен кладенец), непопивна изгребна септична яма за отпадъчните води, КПП, вход за посетители, вход за товарни автомобили и паркинг за леки автомобили. Ще бъдат изградени вътрешни и площадкови водопроводни и канализационни мрежи, вътрешна пътна инфраструктура. В основната сграда ще бъдат разположени обособени зони за производство, складове, работилница, шоуруум, административна дейност (на частичен втори етаж над шоуруума), съблекални, сервизни възли, помещение за главно ел. табло (Приложение 1 – ген. план).

Няма необходимост от други, свързани с основния предмет, спомагателни дейности.

Изкопните работи при строителството на обекта ще се извършват в рамките на площадката, на предполагаема дълбочина до 1.30 м. от терена. Не се предвижда използване на взрив.




  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Предметът на ИП е създаване на предприятие за производство на търсени на пазара продукти, за които инвеститорът има предварителни споразумения:

- Опаковки за шивашката промишленостБУЛЛЕКС ООД Хасково, ТИ ЕНД ЕС 2000 ООД София, ЗЛАТЕВ-БГ ЕООД Варна, СИБЕЛ ЕООД Хасково, ДИТЕКС СМ ООД София и др.

- Опаковки за канцеларски материали – ПЛАСИ ООД София, РОНОС ООД , АКВАРЕЛ ООД Пловдив, МАРГОТ ЕООД Разград и др.

- Опаковки за рибарски пособия - ТОП ФЛОТ ООД Асеновград, СИНХРОН ООД Бургас, БОБИФИШЕР ООД Габрово, ВИДРАКС ООД Ямбол и др.

- Хоби опаковки – МАРТ-БГ ЕООД Бургас, ПАРИТ ООД Чепеларе, УНИКАРТ ЕООД София, ЛАРУС ЕООД Бургас, БИЖУЛАНД ЕООД Пловдив и др.

- Други – СЕРЖАНИ ООД София, СИТИ ЛУКС ООД София, КВАЗЕР ЕООД Пловдив, ЕКОПЛАСТ 99 ООД Първомай, МОБАКС ООД Варна и др.




  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности:

Площадката на ИП попада в трайно урегулирана урбанизирана територия, съгласно устройствения план на ПЗ (Промишлена зона) „Север” на гр. Асеновград, предназначена за производство, складова и обслужващи дейности. Предвидената с ИП дейност няма да има връзка с действащите вече в зоната стопански обекти, както и с бъдещите такива.





  1. Подробна информация за разгледани алтернативи:


І. Алтернатива – реализиране на ИП.
ИП предвижда изграждане на нов индустриален обект, затова е ситуиран в отредената за целта територия, съгласно устройствения план на гр. Асеновград – Промишлена зона „Север”. Градът е избран, понеже се намира в широкия географски център на България (потенциалните клиенти са от цялата страна, видно от т.2), а и инвеститорът е негов постоянен жител.

Реализацията на ИП ще създаде възможност за откриване на нови работни места и увеличаване икономическия потенциал на региона, както и по-добро задоволяване на вътрешния пазар от търсени продукти.


ІІ. Алтернатива 0 – неосъществяване на ИП.
Нулева алтернатива е възможността да не се осъществи дейността, предвидена с инвестиционното предложение. Нулевата алтернатива по принцип може да бъде изпълнена от гледна точка на опазване компонентите на околната среда от замърсяване и увреждане. Характерът, на предвидената в ИП дейност, не предполага значително негативно влияние върху околната среда. Липсват емисии в атмосферния въздух. Не се използват химикали в производството. Отпадъчните води са битови и от хигиенизиране на площадки и помещения, поради което не са в сериозни количества (до 1 куб. м. на ден). Съответно няма опасност от замърсяване на почви. Реализацията на нулева алтернатива е неоснователно.

Алтернатива І представлява реализация на инвестиционното предложение, описано в т.І и ако тя бъде осъществена, ще позволи откриване на нови работни места и задоволяване нуждите на населението при висока степен на опазване на околната среда, поради което не е удачно да бъде изпълнена нулева алтернатива.


  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството:

Имотът, в който се предвижда да се реализира ИП е с идентификатор 00702.23.432 и се намира в Промишлена зона „Север” на гр. Асеновград, община Асеновград, област Пловдив. На изток граничи с околовръстното шосе на Асеновград, към което ще бъде оформен входът на обекта.




Не са необходими площи, извън имота, за извършване на строителството.

Към документацията е приложена скица на имота, в който се предвижда да се реализира инвестиционното предложение (Приложение № 2).


6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет:

Инвестиционното предложение е за изграждане на цех за производство но пропиленови опаковки, с капацитет 3,5 тона на месец, при прогнозна продуктова структура:



Опаковки за шивашката промишленост – БУЛЛЕКС ООД Хасково, ТИ ЕНД ЕС 2000 ООД София, ЗЛАТЕВ-БГ ЕООД Варна, СИБЕЛ ЕООД Хасково, ДИТЕКС СМ ООД София и др. (Средно 900кг/месечно)

Опаковки за канцеларски материали – ПЛАСИ ООД София, РОНОС ООД , АКВАРЕЛ ООД Пловдив, МАРГОТ ЕООД Разград и др. (Средно 550кг/месечно)

Опаковки за рибарски пособия - ТОП ФЛОТ ООД Асеновград, СИНХРОН ООД Бургас, БОБИФИШЕР ООД Габрово, ВИДРАКС ООД Ямбол и др. (Средно 300кг/месечно)

Хоби опаковкиМАРТ-БГ ЕООД Бургас, ПАРИТ ООД Чепеларе, УНИКАРТ ЕООД София, ЛАРУС ЕООД Бургас, БИЖУЛАНД ЕООД Пловдив и др. (Средно 850кг/месечно)

Други – СЕРЖАНИ ООД София, СИТИ ЛУКС ООД София, КВАЗЕР ЕООД Пловдив, ЕКОПЛАСТ 99 ООД Първомай, МОБАКС ООД Варна и др. (средно 900кг/месечно)
Основните производствени процеси ще бъдат: ролонарязване, прегъване и конфекция на пликове. Ще се изпълняват от специализирани машини.


  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура:

Не се налага изграждането на нова външна пътна инфраструктура - достъпът до обекта е обезпечен от съществуващ път. Ще бъде изградена нова вътрешноплощадкова пътна инфраструктура, която ще се състои от транспортна алея, за товарни автомобили, покрай северната ограда, с достъп до входовете на всички зони (производство, складове, работилница), както и до изгребната яма, която ще се разположи в зелените площи, на 3 м. отстояние от края на транспортната алея. (Приложение 1 – ген. план).




  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване:

Дейности и последователност на извършването им, за реализиране на инвестиционното предложение:

- изграждане на сондажен кладенец;


    • изграждане на сгради и съоръжения;

    • изграждане на елементите от площадковата вертикална планировка;

    • монтаж на оборудване;

    • въвеждане в експлоатация;

    • програма за прекратяване и закриване ще бъде разработена при решение за промяна на предмета на дейност на производствената площадка. Реализацията на ИП не изисква закриване, спиране или възстановяване на дейности.

Самото строителство ще се реализира на един етап. Срок на действие на обекта на инвестиционното предложение - безсрочно.



  1. Предлагани методи за строителство:

Реализацията на инвестиционното предложение ще бъде осъществена чрез възлагане на фирма изпълнител, регистрирана в КСБ и притежаваща съответното удостоверение за регистрация в камарата, относно правоспособността за строителство на такава категория обекти.

Сградата се предвижда да бъде с лека стоманена носеща конструкция. Основите ще бъдат монолитни – стоманобетонни. Преградните и оградните стени се предвижда да бъдат от трислойни топлоизолационни панели.
Параметри на сградата/ите (етажност, размери, площи застроени и открити по видове дейности – производствена, складова, товароразтоварна, транспортна, поддържаща, административна, санитарно битова, др.)
Предвижда се сградата да бъде производствено хале – едноетажно с частичен втори етаж за офиси, битови и санитарни помещения, със следните параметри:

размери – 48м/20м; Н=7,45м

ЗП = 960м2

РЗП = 1203м2

Площи според видове дейности:

производствена -546м2

складова - 220 м2

административна - 233 м2

санитарно битова - 87 м2

Изпълнението на сградата ще бъде от лека стоманена носеща конструкция, върху монолитни, стоманобетонни основи, с преградни и оградни стени от трислойни топлоизолационни панели.




  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията:

За строителството ще са необходими строителни материали - бетон, армировъчна стомана, профилна и листова стомана, сандвич панели, камъни, чакъл, хоросан, дървен материал. Те ще бъдат закупени от търговската мрежа и ще се полагат в строго определените с проектите количества. Изкопаните земни маси ще бъдат депонирани временно и използвани при техническата и биологична рекултивация, както и при ландшафтното оформление на площадката.


По време на строителството на обекта ще бъдат използвани следните природни ресурси:

- вода за питейни нужди, за строители и монтажници – 5 м³, която ще се доставя с автоцистерна от специализирана фирма доставчик;

- вода за технологични нужди за строителство - 50 м³, доставяна от новоизградения на площадката, сондаж на Инвеститора, черпещ вода от подземно водно тяло BG3G000000Q013 – Порови води в Квартернер – Горнотракийска низина;

- инертни материали – скална маса, баластра - 50 м3 (от регламентирани кариери в района);

- речен пясък - 12 м3 (от регламентирани кариери в района)

При експлоатация на предприятието ще бъдат използвани следните природни ресурси:

- вода с питейни качества за питейно - битови нужди до 1 м³ дневно;

- непитейна вода (хигиенизиране на помещения и площадки) - до 1 м³ дневно.

Електрозахранването на обекта ще бъде съгласно предварителен договор за присъединяване №4217807 от 18.08.2015 г. – EVN КЕЦ Асеновград. Предвижда се изграждане на нов БКТП в имота, като предоставената мощност се предвижда да бъде 165 kW, брой на фазите – три.


11. Отпадъци, които се очаква да се генерират видове, количества и начин на третиране:
При строителството на промишлената площадка се очаква генериране на следните отпадъци:

1. Изкопани земни маси, генерирани при изкопаването на фундаментите за сградите. Ще се изполват за обратен насип и подравняване на терена.

2. Смесени отпадъци от СМР, около 25 m3.

3. Смесени битови отпадъци, около 6 м3, от жизнената дейност на работниците на площадката.



При експлоатацията на обекта се очаква генериране на следните отпадъци:
1. Утайки от септична яма за отпадъчни води – ще се образуват при периодично почистване - около 5 т/г.

2. Отпадъци от картонени, пластмасови и дървесни опаковки. Те ще се генерират при разопаковане на материали и консумативи, необходими за извършване на производствената дейност и/или при бракуване на негодни опаковки, предназначени за опаковане на готовата продукция. Очакваното количество ще бъде около 2 т/г.

3. Опаковки, замърсени с опасни вещества – отпадъците се генерират при изпразване на опаковки от почистващи препарати и дезинфектанти, масла и др., до 1 т/г.

4. Отработени масла – генерират се при подмяна на масла, при поддръжа на технологичното оборудване на площадката, около 0,5 т/г.

5. Абсорбенти, замърсени с опасни вещества – генерирани при почистване на оборудване и/или при ликвидиране на евентуални разливи (от масла, опасни ХВС) на територията на площадката, около 0,5 т/г.

6. Смесени битови отпадъци, около 5 т/г.



  1. Изгорели флуоресцентни лампи, около 20 бр/ годишно.

  2. Производствени отпадъци от пластмаса- ще се образуват при форматирането на фолио, около 5 т/г.

Всички отпадъци, генерирани от дейността на Дружеството ще бъдат събирани, съхранявани и предвани съгласно изикванията на Закона за управление на отпадъците и нормативните уредби към него. Ще се извърши класификацията на отпадъците, съгласно Наредба № 2 от 23.07.2014г. Всички отпадъци ще се събират разделно като за целта ще бъдат организирани места за съхранение. За строителните отпадъци ще бъде изготвен План за управление на строителни отпадъци. Всички генерирани отпадъци ще бъдат предавани единствено на фирми, които имат Разрешително по чл. 35 от ЗУО. С приоритет ще се избират фирми извършващи операции по оползотворяване, пред такива извърщващи обезвреждане.


12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда:
а) По време на строителството:


  • План от мерки за осигуряване на безопасни условия за работа, с ясно разписани задължения и отговорности с оглед безконфликтно провеждане на дейностите по строителството;

  • План за извършване на заваръчни дейности (заповеди, условия, отговорности), съгласно нормативните изисквания;

  • План за управление на строителните отпадъци, съгласно изискванията на ЗУО и наредбите към него;

  • План за превантивни мерки за пожарна безопасност.

  • Ще се изготви проект за събиране и оползотворяване на хумусния пласт

  • Няма да се допуска разхвърляне и складиране на строителни материали и строителни отпадъци в прилежащите терени.


б) По време на експлоатацията:
Внедряване на система за управление по отношение на околната среда включваща:

- инструкции и контрол по изпълнението им, за безаварийна и безопасна работа на експлоатираните съоръжения;

- контрол и следене на водовземно съоръжение съгласно изискванията на Разрешително за водовземане от подземни води;

- инструкция за експлоатацията на септична яма;

- инструкция за разделното събиране, воденето на отчетност и предаването за ополотворяване и обезвреждане на генерираните от дейността отпадъци;

- инструкции за правилното съхранение и употреба на използваните химични вещества и смеси;

- ежегодно обучение на служителите по отношение на управлението на отпадъците, химичните вещества и смеси, експлоатацията на машините и съоръженията.

13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води):

Инвестиционното предложение не предвижда експлоатация на кариери или дейности свързани с добив на строителни материали. Няма да бъдат извършвани добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство.



Третиране на отпадъчните води:

  • Битови фекални води: Производственият персонал на предприятието ще бъде около 10 души, общия персонал – 15 души. Битовите отпадъчни води ще се отвеждат от помещенията, където се генерират, до непопивна септична яма, откъдето периодично ще се транспортират, от лицензирана фирма, до пречиствателна станция;

  • Отпадъчните води от хигиенизиране на помещения и площадки ще се отвеждат чрез вътрешната и площадковата канализации в непопивна септичната яма.

  • Дъждовните води се предвижда да се оттичат свободно в зелените площи.

Електрозахранването на обекта ще бъде съгласно предварителен договор за присъединяване №4217807 от 18.08.2015 г. – EVN КЕЦ Асеновград. Предвижда се изграждане на нов БКТП в имота, като предоставената мощност се предвижда да бъде 165 kW, брой на фазите – три.


  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение:

Всички предвидени СМР ще бъдат осъществени според изискванията на ЗУТ, ЗООС, ЗУО и другата приложима законова база.

Не се налага получаване на разрешителен или регистрационен документ за дейности с отпадъци съгласно чл. 35 от ЗУО, защото такива дейности няма да се извършват.


  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда:

По време на строителството и оформяне на вертикалната планировка, не се очаква значително влияние върху компонентите на околната среда. Възможно е известно запрашаване, но то ще е минимално, защото тези дейности ще се изпълняват, чрез най-добрите налични техники, оросяване с вода и др. Възможно е по време на строителството увеличаване на шумовото въздействие, в резултат от извършваните дейностите, но това ще бъде краткотрайно и временно. Не се очаква осезаемо шумово въздействие върху населението на гр. Асеновград (най-близкото населено място). Площадката на ИП се намира на около 400 (четиристотин) метра от най-близките жилищни сгради.



При експлоатацията на цеха, извършваните дейности ще са организирани така, че да не се причинява замърсяване или дискомфорт на околната среда. Генерираните отпадъчни води ще бъдат събирани в непопивна септична яма и предавани за пречистване в пречиствателна станция. Характерът на дейността е такъв, че не предполага замърсяване и дискомфорт на околната среда. Не формира емисии в атмосферния въздух и не създава предпоставки за замърсяване на почви. Ще се черпи природен ресурс – вода от подземни води в количества под 500 куб. м. годишно (максим. дебит на водовземното съоръжение – 5 куб. м./денонощие), което няма да се отрази на състоянието на подземното водно тяло BG3G000000Q013 „Порови води от Квартернер, Горнотракийска низина”.

Не се очаква дейността, предмет на ИП, да повлияе отрицателно и на целите на опазване на най-близката ЗЗ „Река Чая” BG0000194.




  1. Риск от инциденти:

а) По време на строително-монтажните работи:



- Неправилни действия при товаро-разтоварни и текелажни работи при позициониране на технологичното оборудване;

- Неправилни действия при заваръчни работи;

- Неправилни действия при тестване на инсталираното оборудване.

б) По време на експлоатацията:

- Не спазване на технологичните и експлоатационни инструкции;

- Не спазване правила и инструкциите за противопожарна безопасност;

- Не спазване на инструкцията за мониторинг на септичната яма;

- Не спазване на изискванията по отношение експлоатацията и контрола на климатизаторите в съответсвие с Регламента за флуориранете парникови газове и газовете нарущаващи озоновия слой.

Степента на риска от инциденти за работещите е нисък при спазване на предвидените мерки, инструкции и процедури.

С оглед на характера на ИП и начина на третиране и управление на отпадъчните води, риск от инцидентно замърсяване на околната среда и негативно въздействие върху населението е малко вероятно.


III. Местоположение на инвестиционното предложение


  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях:

Инвестиционното предложение ще се реализира в имот с идентификатор 00702.23.432, в Промишлена зона „Север” на гр. Асеновград, община Асеновград, област Пловдив.

- Скица на имота № 15-254247-18.06.2015 г. - М 1:1000;


      • Спътникови снимки – 2 бр. (вмъкнати в текста);

      • Карта с най-близка ЗЗ;




  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи:

Площадката на ИП попада в трайно урегулирана урбанизирана зона, предназначена за производство, складова и обслужващи дейности в Промишлена зона „Север” на Асеновград. От север, запад и юг, все още граничи със земеделски земи, но те ще бъдат от първите в зоната, на които ще бъде сменен статута, в унисон с устройствения план, тъй като са на първа и втора линия към околовръстното шосе. С оглед предвидената с ИП дейност, не се налага приспособяването на ползвателите на съседните земеделски земи към площадката на ИП.


3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.
Предвид статута на територията на ИП и на околните територии, описан в предходната точка към момента не се предвижда друго зониране или земеползване.
4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа:
ИП ще се реализира в промишлената зона на Асеновград. В близост до територията на реализиране на ИП не са налични чувствителни, санитарно-охранителни зони около водоизточници или съоръжения за питейно-битово водоснабдяване, както и водоизточници на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди.

Имотът, в който ще се реализира Инвестиционното предложение не попада в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии и на защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.

Най-близката защитена зона е „Река Чая” с код BG0000194, която се намира на около 600 м. Дейностите, които ще се извършват не противоречат на предмета и целите за опазване в защитената зона.
4.а) Качеството и регенеративната способност на природните ресурси:
В дългосрочен план реализацията на ИП няма да повлияе негативно върху качеството и регенеративната способност на природните ресурси. Дейностите предвидени с ИП ще бъдат организирани и управлявани така, че компонентите на околната среда в района да не бъдат подложени на негативни въздействия, предизвикващи влошаване на качеството и регенеративната им способност.



  1. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение:

Относно местоположението на ИП няма по-благоприятна алтернатива. Имотът е собственост на възложителя и специално е закупен за целта, поради разположението му в промишлена зона и непосредствено до нейната основна пътна артерия.




  1. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):


1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми:
Въздействие върху хората и тяхното здраве
При реализиране на инвестиционното намерение няма да се причини влошаване на санитарно-хигиенните условия на околната среда. Няма рискови фактори за увреждане здравето на населението, няма да се засягнат територии, зони и/или обекти със специфичен хигиенно-охранителен статут или подлежащи на здравна защита.
Въздействие върху земеползването
Инвестиционното намерение няма да се реализира върху имоти предназначени за земеделски земи, а на терен с начин на трайно ползване производствени и складови дейности в обособена промишлена зона, съгласно устройствените планове. Характерът на дейността, предмет на ИП, не предполага въздействие върху ползването на съседните земеделски земи, чиято переспектива е смяна на статута, в съответствие с устройственото планиране.

Може да се заключи, че реализацията на инвестиционното предложение няма да окаже негативно въздействие върху земеползването.


Въздействие върху атмосферния въздух и атмосферата
По време на изграждането на обекта, при провеждане на СМР, се очаква запрашаване на атмосферния въздух, което може да се определи като незначително, локално и обратимо.

При експлоатацията на цеха за производство на пропиленови опаковки не се очаква формиране на емисии в атмосферния въздух. Възможно е само инцидентно аварийно изпускане на хладилен агент (флуоросъдържащ газ) от климатизаторите, предвидени за охлаждане и отопление. При спазване на нормативните изисквания за мониторинг на такива инсталации и тази възможност може да се избегне.

В предвид на изложеното, може да се определи, че при спазване на предвидените правила и мерки в дейностите, предмет на ИП, не се очаква негативно въздействие върху атмосферния въздух.
Въздействие върху водите и почвата
Преди започване на строителните работи, при подготовката на терена, ще бъде реализирано механично въздействие върху почвения слой. Механическото увреждане на почвите ще бъде в рамките на строителния терен. С цел недопускане намаляване или загуба на хумус ще бъде изготвен и реализиран проект за оползотворяване на повърхностните земни маси. Една част от отнетите земни маси ще се използва за обратен насип, а друга за озеленяване на свободните площи.

Образуваните в обекта отпадъчни води (които са от санитарно-битов характер) ще се събират в непопивна септична яма (изградена за целта на площадката) и периодично ще се транспортират до ПСОВ.

Извършваните дейности на площадката не са свързани с обработване на земи и характерът им е такъв, че няма да окажат отрицателно въздействие върху почви.
Въздействие върху земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности
Реализацията на обекта не би повлияла върху земните недра, не е свързана с дейности, оказващи отрицателно въздействие върху ландшафта в района.

Теренът, върху който ще се изгражда обекта в момента е свободен и не застроен. Изпълнена е само железобетонната основа на оградата, която ще бъде ажурна.

По отношение на биоразнообразието и неговите елементи ИП не попада в границите на защитени зони съгласно Закона за биологичното разнообразие и защитени територии съгласно закона за защитените територии. Най-близката защитена зона е „Река Чая” с код BG 0000194 от мрежата „Натура 2000”.

Предвидено е озеленяване на свободните площи с тревна, храстова и дървесна растителност, ще се постигне изграждането на защитен “зелен пояс” с оглед подобряване естетическия вид на района.

Направеният анализ дава основание да се прогнозира, че изграждането на обекта и неговата експлоатация , няма да доведе до съществени изменения върху състоянието на растителния и животински свят в района.

Въздействие от антропогенни вещества и процеси


  • Отпадъци

По време на строителството се очаква генерирането на изкопани земни маси, смесени и дървесни отпадъци от строителство и опаковки, получени при разопаковане на оборудване и/или консумативи. Те ще бъдат третирани и управлявани по разработен за целта ПУСО, съгласно изискванията на ЗУО.

По време на експлоатацията ще се генерират пластмасови, хартиени, образувани при разопаковане на консумативи опаковки, замърсени с опасни вещества от използваните дезинфектанти и масла, отработени масла, абсорбенти и битови отпадъци.

Ще бъде осигурено тяхното разделно събиране и последващото им предаване на фирми, имащи необходимия документ по чл. 35 от ЗУО за извършване на дейности с отпадъци.


  • Рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации

По време на строителството и ремонтните дейности може да се очаква повишаване на нивото на шум и вибрации, но те няма да превишават нормените нива. Влиянието им може да се определи като локално, незначително, краткотрайно и обратимо. При експлоатацията на обекта не се очаква шумово замърсяване, натоварване от вибрации и промяна в радиационния фон.


Въздействие от генетично модифицирани организми
Характерът на дейността, предмет на ИП, не предполага влияние на ГМО.
2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение:
ИП не попада в границите на защитени зони и защитени територии. Най - близката защитена зона от Националната екологична мрежа „Натура 2000” е „Река Чая” с код BG 0000194 – на около 600 м. от площадката на ИП.

С оглед на предвидените за извършване дейности, не се очаква въздействие върху целите на опазване в защитената зона.

По-подробен анализ ще бъде направен в Информацията по чл. 10 от Наредбата за ОС.

3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно):
Реализирането на ИП, няма да промени фоновите съдържания на прах и вредни вещества в атмосферния въздух на района. Много слабо въздействие върху този компонент, свързано с евентуално запрашаване на въздуха се очаква само при извършване на строителните и ремонтните дейности, но то ще бъде краткотрайно, временно в рамките на допустимите норми и обратимо. За предотвратяване на негативното влияние за повишаване нивото на прах в атмосферния въздух по време фаза строителство ще се предвиди:

- Своевременно и регулярно оросяване на пътищата по време на строителството, през сухите и топли периоди.

- Ограничаване на прахоотделянето при строителните работи, при транспортиране на материала и санитарно хигиенните изисквания за безопасна работа.

Очаква се по време на строителството да се повиши слабо шумовото въздействие от работещата техника през деня, но то ще бъде временно и краткотрайно. Освен това, обектът е отдалечен от жилищни сгради (най-близките са на около 400 м.).

През експлоатационния период не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.
4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.):
Инвестиционното предложение ще се реализира в имот с идентификатор 00702.23.432, в Промишлена зона „Север” на гр. Асеновград, община Асеновград, област Пловдив.

Териториалният обхват на въздействието в резултат на строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение е ограничен и локален. Не се очаква негативно въздействие върху населението на Асеновград и най-близкото село Боянци.


5. Вероятност на поява на въздействието:
Вероятността от запрашаване на въздуха по времето на СМР е малка.

При стриктно изпълнение на СУОС, не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.


6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието:
Незначителното отрицателно въздействие от дейностите по време на строителството, изразяващо се в запрашаване и допълнителен шум е краткотрайно, с неопределена честота и напълно обратимо.

По време на експлоатацията не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.


7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве:

При стриктно спазване на проектните условия за изграждане и експлоатация на обекта, поради характера на дейностите и предвидената технология на третиране на отпадъчните води, не се налага включване на мерки за предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

При спазване на законоустановените изисквания и мерки не се очаква отрицателно въздействие върху компонентите на околната среда. За недопускане и предотвратяване на евентуални инцидентни негативни въздействия при строителството и експлоатацията се предвиждат следните мерки:

- При извършване на земни работи да се поддържа необходимата влажност на земната основа чрез оросяване за намаляване на емисиите от прах, особено при ветрови условия;

- Всички дейности с отпадъци, да се извършват в съответствие със Закон за управление на отпадъците;

- Използваната механизация да се поддържа в техническа изправност и да бъде оборудвана с необходимите технически средства за редуциране на емисиите от изгорели газове и шум;

- Недопускане на замърсяване на обекта с промишлени, битови и строителни отпадъци.

По време на експлоатация, очакваните нива на шум (обща звукова мощност) на границите на производствената площадка ще бъдат значително под допустимата стойност 70 dBA за производствено-складови зони. Дейностите при експлоатация на цеха не са източник на вибрации и вредни лъчения в околната среда. Съоръженията, които ще бъдат разположени в затворени помещения, по отношение на шум и вибрации ще отговарят на нашите и европейските изисквания за безопасност на обслужващия персонал.


8. Трансграничен характер на въздействията:
Няма основание за проява на трансгранично въздействие от реализирането на инвестиционното предложение, предвид местоположението и характера му.
Заключение:
Реализирането на инвестиционното предложение: „Цех за производство на опаковки за: шивашката промишленост, канцеларски материали, рибарски пособия, хоби опаковки и склад към него; сондажен кладенец” –

ПИ №00702.23.432 по кадастралната карта на гр. Асеновград не би довело до значителни негативни въздействия върху компонентите на околната среда.





Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница