Приложение 2 към чл. 6 от Наредба условията и реда за извършване на оценка



Дата22.11.2017
Размер359.6 Kb.
#35145
Приложение 2 към чл. 6 от

Наредба условията и реда

за извършване на оценка

на въздействието

върху околната среда

Информация за преценяване необходимостта от ОВОС

I. Информация за контакт с възложителя
1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице:
ХЕЛИОС” ООД, със седалище и адрес на управление:

гр. София, район р-н „Средец”, ул. „Славянска” № 22, ап.4,

общ. Столична, обл. София (столица), с ЕИК 121228296
2. Пълен пощенски адрес:

обл. София (столица), общ. Столична, гр. София, район р-н „Средец”, ул. „Славянска” № 22, ап.4, ПК 1000;


3. Телефон, факс и e-mail:

0889 533 923; sola_bg@hotmail.com;


4. Лице за контакти:

инж. Адриан Младенов


II. Характеристики на инвестиционното предложение:


  1. Резюме на предложението:


ИП: „Предприятие за консервиране и замразяване на гъби и зеленчуци”, в УПИ VIІІ-9-стопанска дейност, кв.15 по регулационния план на с. Куртово Конаре, общ. Стамболийски, обл. Пловдив.

Целта на Инвестиционното предложение е изграждане и въвеждане в експлоатация на предприятие за производство на консерви и замразени продукти.

За реализиране на ИП се предвижда изграждане на комплекс от:


  • производствено сглобяемо метално хале с навес;

  • хладилни камери - плюсови и минусови;

  • битови помещения, лаборатория за физико-химичен и микробиологичен контрол, администрация;

  • КПП;

  • котелно;

  • нафтово стопанство;

  • дизел – агрегатно;

  • компресорно;

  • локално пречиствателно съоръжение за отпадъчни води;

  • трафопост.

Обектът ще бъде ограден с метална ограда.

Инвестиционното предложение ще се реализира на обща площ 6000 m2, със застроена площ около 3500 m2.

Предвиден е един етап за реализацията му, който ще включва следните дейности:

- изграждане на отклонения за свързване с общинската ВиК мрежа и изграждане на площадкова ВиК мрежа;

- строителство на предвидените подобекти;

- оформяне на вертикалната планировка, изпълнение на пътното отклонение за свързване с общинския път;

- изграждане на отклонение за свързване с газоразпределителната система на «Ситигаз»;

- монтиране на оборудване;

- извършване на изпитвания;

- пускане в експлоатация.



ИП ще се реализира в нов парцел – за сързването му с общинската пътна мрежа ще се изгради пътно отклонение. След изграждането на подобектите между тях ще се оформят и вътрешноплощадковите пътища. За обезпечаване с вода, ще се изгради отклонение за свързване със селищната водопроводна мрежа. За отпадъчните води също ще се изгради отклонение, което ще се свърже със селищната канализационна мрежа. Електрозахранването на обекта ще се осъществява от собствен новоизграден трафопост. За обезпечаване на котлите с газ, ще се изгради отклонение за свързване с газоразпределителната система на „Ситигаз”.

Изкопни работи се предвиждат за отклонениията за водопровода, канализацията и фундаментите на новите сгради, с предвидена дълбочина на изкопите до 2m.


  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Към настоящия момент инвеститорът експлоатира действащата консервна фабрика в УПИ VIІІ-стопанска дейност, в имот съседен на имота предвиден за ИП . Във връзка с разширяване на търсенето на произвеждания асортимент, както и задоволяване на потребителския интерес от висококачествени и разнообразни продукти за страната и чужбина, производствената програма на Дружеството предвижда разширяване на производствената дейност. За тази цел се предвижда въвеждане в експлоатация на предприятие за консервиране и замразяване на гъби и зеленчуци. Необходимо е то да бъде изградено на нова съседна площадка, защото на територията на действащата фабрика няма достатъчно място, необходимо за разполагане на новите производствени помещения и новите производствени линии. За производството на качествени продукти е необходимо помещенията и оборудването да бъдат изградени и позиционирани по точно пределен начин, който да гарантира спазването на всички санитарно-хигиенните извиквания за производството на тази група продукти. Съседното на действащата фабрика УПИ е собственост на възложителя, определено е от ПУП на селото за терен предназначен за стопанска дейност и е подходящо за реализиране на ИП.

Изграждането на предприятието и последващата му експлоатация ще е предпоставка за разкриването на нови работни места. Част от тези работни места ще изискват високо квалифициран персонал в областта на хранителната промишленост. Това ще даде възможност за пряката реализация на такива кадри. Не е изключена и възможността за бъдещи инвестиции и повишаване на капацитета на производство и съответно на работните места.

Влиянието върху компонентите на околната среда, от породените въздействия при реализация на проекта, може да бъде определено като незначително.

При обработката на зеленчуци ще се генерират отпадъчни води. Предвижда се те да бъдат третирани в локално пречиствателно съоръжение. Видът и капацитетът му ще бъдат съобразени с количеството генерирани отпадъчни води. След предвиденото третиране няма да има допълнително замърсяване на повърхностното водно тяло (река Въча), където се заустват водите от селската канализация.

При реализиране на производството се oчаква генериране на производствени (включително опасни) и битови отпадъци. Очакваните количества на опасните отпадъци (отработени масла, опаковки замърсени с опасни вещества и абсорбенти) ще са в минимални количества и ще се предават за оползотворяване, а неопасните отпадъци (хартиени, картонени, пластмасови, дървени опаковки) ще се предават за рециклиране.

Като цяло инвестицията ще се отрази благоприятно на икономическото състояние на района, а производството е тип, при който, чрез правилна организация и отговорно управление не се очаква отрицателно въздействие върху околната среда.


  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности:

Инвестиционното предложение ще се реализира в имот с начин на трайно ползване за стопанска дейност УПИ VIII-9, кв. 15 по плана на с. Куртово Конаре, общ. Стамболийски, обл. Пловдивска и няма да промени статуквото относно връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение.

За осъществяване на строителството, ще е необходимо Разрешително за строеж, съгласно изискванията на Закон за устройство на територията.


  1. Подробна информация за разгледани алтернативи:


І. Алтернатива – реализиране на ИП.
ИП предвижда изграждане и въвеждане в експлоатация на предприятие за консервиране и замразяване на гъби и зеленчуци. То е част от инвестиционната програма на „Хелиос” ООД. За да бъде реализиран проектът и да отговаря на всички необходими изисквания, които да гарантират производството на качествени продукти е необходимо предприятието да се изгради в ново УПИ, съседно на действащата фабрика за консерви, собственост на възложителя.

Инвестиционното предложение няма по-благоприятна алтернатива – имотът е собственост на възложителя, със статут отреден за стопанска дейност. Той се намира в близост до действащи комуникационни системи и енергийни източници, позволяващи осигурявaнето му с необходимата ел. енергия, вода и природен газ. Благоприятни са транспортните връзки към източниците на суровини, основни и спомагателни материали, дистрибуция на готова продукция.


ІІ. Алтернатива 0 – неосъществяване на ИП.
ИП изграждане и въвеждане в експлоатация на предприятие за консервиране и замразяване на гъби и зеленчуци, алтернативата по т. І ще организира производство, което ще се отрази положително на икономическото състояние в района, т.е., Алтернатива 0 е по-неблагоприятна от Алтернатива І.
По отношение на местоположението на площадката на обекта не се разглеждат други алтернативи, защото то е оптимално съобразено с предназначението му.

Алтернатива 0:

Според ПЗР на ЗООС “нулевата алтернатива” е възможността да не се осъществява дейността предвидена с инвестиционното предложение.

Нулевата алтернатива е с приоритет, когато реализацията на ИП ще доведе до значително замърсяване и увреждане на компонентите на околната среда. В конкретния случай, при спазване на законовите изисквания, не се очаква реализацията на инвестиционното предложение да повлияе отрицателно върху компонентите на околната среда, поради което в случая не би следвало да бъде изпълнена нулева алтернатива.


  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството:

Инвестиционното предложение ще се реализира в УПИ VIII–9- стопанска дейност, кв. 15 по плана на с. Куртово Конаре, общ. Стамболийски, обл. Пловдивска. Не се налага използването на допълнителни площи за извършване на временни дейности по време на строителството.


6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет:
В новоизграденото предприятие се предвижда да се произвеждат стерилизирани краставички, капия печена белена, капия цяла маринована или нарязана, чорбаджийски пипер, люти чушлета, домати цели, небелени, гювеч, паприкаш, айвар, лютеница, царска туршия, гъби, производство на замразени гъби, рязана капия, домати, патладжан.

Производство на кисели краставички

Краставичките се приемат, сортират се при необходимост и отделните партиди по качество и едрина се подават последователно в миячна машина за измиване и изплакване. След това се подават в инспекционна лента, след което се измиват и инспектират повторно. Те се поставят в пластмасови каси и се подават на пълначната линия, където ръчно се поставят в буркани, в които предварително са поставени необходимите подправки. Пълните буркани се заливат със заливка, затварят се от заваръчна машина, стерилизират се и се отнасят в склада за готова продукция където се опаковат.



Производство на капия печена белена

Капията се почиства ръчно от дръжките и семената и се подава в чушкопек за изпичане. Опечените чушки се подават за белене в белачна машина, след това преминава през инспекционна лента с душове, където чушките се доочистват и измиват. Те се подават в пълначната линия, където в бурканите е поставена предварително необходимата марина. Следва затваряне, стерилизация и опаковане.


Производство на капия печена белена

Почистената капия се бланшира, нарязва на ивици или плочки и се подава за пълнене, затваряне, стерилизация и опаковане.



Производство на чорбаджийски пипер и люти чушки

Чушките се почистват, в зависимост от изпълняваната рецепта могат да се бланшират или не. Следва подаване в пълначната линия, където в бурканите е поставена предварително необходимата марина. Следва затваряне, стерилизация и опаковане.

Част от чушлетата тип „ферферони” предварително се оставят да узреят в специална марина за 15 дни.

Производство на домати, цели, небелени

Доматите се приемат, сортират и мият. Част от тях се пълнят ръчно, а друга част се прави доматен сок, с който се заливат доматите. Доматите необходими за доматения сок, след измиването се подават в дробач, загряват се и се пасират в пасир машина.

Напълнените буркани се затварят, стерилизират и опаковат.

Производство на гювеч и паприкаш

Необходимите съставки (пипер, зелен фасул, бамя и патладжан) се почистват ръчно, измиват се и се бланшират и нарязват. Доматите се измиват и инспектират. Те се замразяват до зимния период, когато е предвидено производството на гювеч и паприкаш.

Доматената заливка се подготвя, чрез разреждане на доматен концентрат. В зависимост от продукта (гювеч или паприкаш) необходимите суровини се пълнят в буркани, стерилизират и опаковат.

Производство на айвар

Пиперът и патладжан се почистват ръчно, измиват се, надробяват се, загряват се, донарязват се и се пасират. Така приготвените съставки се подават във вакуумапарати за изваряване, като се добавят и необходимите подправки, домати обработени като патладжана и пипера или доматено пюре. Готовата смес се подава чрез помпа в дозир-машина, пълните опаковки се затварят, стерилизират и опаковат.



Производство на лютеница

За производството на лютеница ще се използват полуфабрикати – доматени и пиперкови пюрета, като производството им ще се извършва на линията за концентрати. Необходимите съставки за една доза лютеница се подават във вакуумапарат, където става изваряването до необходимото сухо вещество. Следва подаване на сместа в дозир-машина, пълните опаковки се затварят, стерилизират и опаковат.



Производство на царска трушия

Камбите, карфиолът и морковите и целина се почистват ръчно, подават се за измиване, бланшират се и се подават за пълнене, затваряне, стерилизация и опаковане.



Производство на гъби

Гъбите се приемат и преминават през калибратор, (тези от бидоните постъпват за обезсоляване. Всичките гъби се включват в технологичната линия за предварителна подготовка на зеленчуци или в технологичната линия за замразени зеленчуци.

Производството на сосове за или заливки за различните гъби се извършва в съдове и след загряване в топлообменик се подава в заливачни машини или в дозирка за гъсти течности.

Производство на замразени гъби, капия рязана, домати, патладжан

Почистването на зеленчуците, предназначени за замразяване става ръчно, след което постъпват за миене, бланширане, охлаждане, нарязване, обдухване и замразяване.

Доматите се замразяват цели. Патладжанът се нарязва ръчно на кубчета, след което се бланшира.

Разфасоването на замразени зеленчуци става на везна, като опаковките се съхраняват в нискотемпературна камера.


Бурканите ще се измиват предварително и подсушават. Готовите продукти ще се етикетират и ще подреждат в стекове, като ще се опаковат с термосвиваемо фолио или в кашони.
Предвижда се предприятието да произвежда годишно около 2 319 000 милиона буркана продукция условно в буркани 0,7 или около 1 577,5 тона.

Зеленчукови консерви:



  • Корнишони – буркани ТО 720 – 61,2 т;

  • Капия печена белена – буркани ТО 720 – 102т;

– буркани ТО 370 – 21т;

  • Капия маринована цяла – буркани ТО 720 – 61,2 т;

  • Чорбаджийски пипер – буркани ТО 720 – 19,5т;

– буркани ТО 370 – 10,2т;

  • Домати цели небелени – буркани ТО 720 – 220,3т;

  • Царска трушия – буркани ТО 720 –100 т;

  • Люти чушлета /от полуфабрикат/ – буркани ТО 720

– буркани ТО 370 – 60т;

  • Гювеч /от полуфабрикат/ – буркани ТО 720 – 122,4т;

  • Паприкаш – буркани ТО 720 – 122,4т;

  • Айвар – буркани ТО 720

– буркани ТО 370 – 84т;

  • Лютеница – буркани ТО 370 – 175т;

– буркани ТО 314 – 120т;

  • Гъби – буркани ТО 720 – 204т;

– буркани ТО 580 – 156т;

– буркани ТО 370 – 70т;

Замразени продукти


  • Капия рязана в торба по 10кг. – 225 т;

  • Домати цели в торба по 10кг. – 150т;

  • Патладжан рязан в торба по 10кг. – 75т;

  • Гъби цели и рязани в пликове по 0,350; 0,500; 1 и 2кг. – 600т;

Общо: 1050т.
Ще се предвидят самостоятелни технологични линии за отделните производства:

І – технологична линия концентрати;

ІІ – технологична линия за краставици и други зеленчуци;

ІІІ – технологична линия за печен пипер;

ІV – технологична линия за пипер и други зеленчуци;

V – технологична линия за замразени продукти;

VІ – технологична линия за пълнене на зеленчуци;

VІІ – технологична линия за пълнене на концентрати и домати;


В специализирана лаборатория в рамките на предприятието ще се извършва физико-химичен контрол. Ще се контролират физико-химичните показатели на всеки асортимент, които са регламентирани в съответния стандарт, ОН или технически изисквания. Ще се осъществява сензорен контрол.

Ще се извършват първични микробиологични анализи като смивки, посевки, термостатиране, микроскопиране и др.




  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура:

За свързване на имота с общинската пътна мрежа ще се изгради пътно отклонение от съществуващия общински път преминаващ от южната страна. След приключване на изграждането на предвидените сгради и оформяне на хоризонталната и вертикалната планировка на обекта ще бъдат организирани и изградени вътрешноплощадковите пътища.




  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване:

Дейности и последователност на извършването им, за реализиране на инвестиционното предложение:

- изграждане на отклонения за свързване с общинската ВиК мрежа и изграждане на площадкова ВиК мрежа;

- строителство на предвидените подобекти;

- оформяне на вертикалната планировка, изпълнение на пътното отклонение за свързване с общинския път;

- изграждане на отклонение за свързване с газоразпределителната система на «Ситигаз»;

- монтиране на оборудване;

- извършване на изпитвания;

- пускане в експлоатация;

- програма за прекратяване и закриване ще бъде разработена при решение за промяна на предмета на дейност на производствената площадка на ИП.


Реализацията на ИП не изисква закриване, спиране или възстановяване на дейности.
Самото строителство ще се реализира на един етап. Срок на действие на инвестиционното предложение - безсрочно.


  1. Предлагани методи за строителство:

Реализацията на инвестиционното предложение ще бъде осъществена чрез възлагане на фирма изпълнител.

Изкопни работи са предвидени за отклоненията на водопроводната и канализационната системи, за площадковата ВиК мрежа, както и за фундаментите на производственото хале, административната сграда, спомагателните помещения, КПП и оградата. Изкопните работи ще се осъществят с подходяща земекопна техника. Не се предвижда използване на взрив.

Кофриране, армиране и изливане на фундаменти – ще бъде извършено с доставен готов бетон, с подходяща техника.

Основното производствено хале ще бъде изпълнено, черз метална конструкция. Фасадните стени и покривните панели ще бъдат сандвич-панели тип “”Izopoli” с вградена топлоизолация, а в зоната на хладилната камера “ Izocold” – фасадни и стенни панели. В зоната на металния навес конструкцията на халето се запазва без фасадните панели. Подовите настилки ще бъдат изпълнени със саморазливни настилки на базата на епоксидни и метилметакрилни смоли и предназначени за помещения с изисквания за завишени санитарно-хигиенни условия и завършващи с холкер. Колоните на носещата конструкция са външни. Предвиден е окачен таван от негорим материал тип „Knauf”, над който ще преминат ОВ инсталациите. По стените и тавани, изпълнени с „Knauf” или “Itong” ще се изпълнят противоплесенни разтвори и стенни покрития тип реакрил.

Котелното, дизел-агрегатно, компресорното ще бъдат изпълнени от монолитна конструкция на фуга от източната страна на цеха. Битовата сграда ще бъде двуетажна, монолитна от южната страна на производственото хале. Администрацията е на второ ниво к +3,0 над технологините линии със самостоятелна монолитна конструкция – ст. б. колони и греди и ст.б. плоча.

КПП ще бъде изградено също като самостоятелен обект с монолитна конструкция при вход-изходът на площадката.


  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията:

По време на строителството ще се използват единствено строителни материали и продукти закупени от търговската мрежа.

По време на експлоатацията ще се използват:

- вода необходима за битови нужди -0,75л/с и за производствени нужди -1.08/л/с и охлаждане. Водата ще бъде доставена от ВиК оператор, въз основата на сключен договор;



  • природен газ ще бъде необходим за котлите;

  • ел. енергия – обща консумация 208 Kw/h.


11. Отпадъци, които се очаква да се генерират, видове, количества и начин на третиране:
а) По време на строителството:

- изкопани земни маси

Земни маси ще се генерират при изкопаването на местата предназначени за полагане на фундаментите. Те ще се изполват за обратни насипи.

- смесени строителни отпадъци

Смесени строителни отпадъци ще се генерират по време на строителните работи. Твърд отпадък. Състав – бетон, изолационни материали, плочки, керамични и фаянсови изделия. Инертни отпадъци, които ще подлежат на оползотворяване.

- опаковки – хартиени, пластмасови, метални, дървени

Отпадъците ще се образуват при доставка и употреба на продукти и консумативи необходими за извършване на строителните и ремонтните дейности. Твърди отпадъци. Всички опаковки ще се предават за рециклиране.

- замърсени абсорбенти

Образувани при ликвидиране на евентуални разливи. Твърди отпадъци. Състав – текстил (бракувани негодни работни облекла, кърпи и др), трици, пясък. Отпадъците ще подлежат на последващо оползотворяване.



- твърди битови отпадъци

Смесени битови отпадъци ще се образуват от жизнената дейност на работниците на обекта. Състав на отпадъците – хранителни отпадъци, органика, смет.


б) По време на експлоатацията:
- материали негодни за консумация или преработване – отпадъците се генерират при почистването на суровините (зеленчуци и гъби) и представляват части от тях, които немогат да се вложат в готовите продукти. Твърди отпадъци. Отпадъците подлежат на оползотворяване.

- отпадъци от хартиени, пластмасови, стъклени, метални и дървесни опаковки

Отпадъците от опаковки ще се генерират при доставка, разопаковане и подготовка на стоки за осъществяване на производствената дейност на площадката, както и при бракуване на негодни опаковки предназначени за опаковане на готовата продукция. Твърди отпадъци. Всички опаковки ще бъдат предавани за рециклиране.
- отработени масла

При поддържане на експлоатираното оборудване ще се генерират различни по вид (минерални, синтетични, компресорни и др.) отработени масла. Течни отпадъци. Отработените масла ще се предават за оползотворяване.



- опаковки замърсени с опасни вещества

След изпразването на опаковки на дезинфектанти, почистващи и биоцидни препарати предназначени за почистване на помещенията и оборудването, опаковки от масла и др. Твърди отпадъци. Отпадъците подлежат на оползотворяване.



- замърсени абсорбенти

Образувани при ликвидиране на евентуални разливи. Твърди отпадъци. Състав – текстил (бракувани негодни работни облекла, кърпи и др), трици, пясък. Отпадъците подлежат на оползотворяване.

- утайки от пречистване на отпадъчни води

Отпадъкът се генерира при почистване на пречиствателното съоръжение. Полутечни отпадъци. Състав – органична материя. Отпадъците ще подлежат на компостиране.



- твърди битови отпадъци

Смесени битови отпадъци ще се образуват от жизнената дейност на служителите на обекта. Състав на отпадъците – хранителни отпадъци, органика, смет.


Отпадъците ще се събират разделно на определените за целта места и ще бъдат предавани за транспортиране и оползотворяване на фирми, притежаващи документ, издаден по реда на чл. 35 от ЗУО.

Управлението на отпадъците по време на строителството и експлоатацията ще се извършва съгласно Закона за управление на отпадъците и подзаконовите нормативни актове.

Строителните отпадъци ще бъдат упралявани, съгласно изискванията на Наредбата за управление на строителните отпадъци и влагане на рециклирани строителни материали.



  1. . Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда:


а) По време на строителството и преустройството:
- План от мерки за осигуряване на безопасни условия за работа, с ясно разписани задължения и отговорности с оглед безконфликтно провеждане на строителните дейности;

- План за извършване на заваръчни дейности (заповеди, условия, отговорности), съгласно нормативните изисквания;

- Целева инструкция за управление на отпадъците, формирани от строителните дейности, съгласно изискванията на ЗУО и наредбите към него;

- План за осигуряване на пожарна безопасност.


б) По време на експлоатацията:
Внедряване на система за управление по отношение на околната среда включваща:

- инструкции и контрол по изпълнението им за безаварийна и безопасна работа на експлоатираните съоръжения;

- контрол и следене съгласно нормативните изисквания на новото хладилно и климатично оборудване;

- контрол и следене съгласно нормативните изисквания на съоръжениета с повишена опасност;

- инструкция за разделното събиране, воденето на отчетност и предаването за ополотворяване и обезвреждане на генерираните от дейността отпадъци;

- инструкции за правилното съхранение и употреба на използваните химични вещества и смеси;

- ежегодно обучение на служителите по отношение на управлението на отпадъците, химичните вещества и смеси, експлоатацията на машините и съоръженията;

- запознаване на персонала с изискванията на ЗАКОНА за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети и инструкции за организирането и изпълнението на предвидените превантивни мерки за недопускане на екологични щети;

- инструкция за правилна експлоатация на пречиствателните съоръжения съгласно техническата им спецификация;

- план за осигуряване на пожарна безопасност.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води):
Инвестиционното предложение не предвижда експлоатация на кариери или дейности свързани с добив на строителни материали. Няма да бъдат извършвани добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство.

За обекта ще бъдат изградени отклонения за свързване с общинските водопровод и канализация, както и площадкова ВиК мрежа.

По време на експлоатацията ще се използва питейна вода за производствени, битови нужди и охлаждане.

Генерираните отпадъчни води – битово фекални и производствени ще се пречистват в новоизградено, локално пречиствателно съоръжение, след което съвместно с охлаждащите води, които се приемат за условно чисти ще бъдат зауствани в селската канализация.

Електрозахранването ще се осъществи от собствен, новоизграден трафопост.

Необходимото гориво – природна газ, ще бъде доставено от съществуващата газроразпределителна мрежа, собственост на „Ситигаз”, чрез изграждане на необходимото отклонение, въз основата на договор.


Реализацията на инвестиционното предложение не изисква други дейности, освен разгледаните по-горе, в т. 7.



  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение:

Всички предвидени СМР ще бъдат осъществени според изискванията на ЗУТ, ЗООС и другата приложима законова база.

Не се налага получаване на разрешителен или регистрационен документ за дейности с отпадъци съгласно чл. 35 от ЗУО, защото такива дейности няма да се извършват.

Не се изискват Разрешителни съгласно по чл. 44 и чл.46 от Закона за водите, защото няма да се извършва водовземане от подземен или повърхностен воден обект и заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект.

За управление на отпадъците получени от строителство ще бъде изготвен План за управление на строителни отпадъци.


  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда:

По време на строителството и оформяне на вертикалната планировка, не се очаква значително влияние върху компонентите на околната среда. Възможно е известно запрашване, но то ще е минимално, защото тези дейности ще се изпълняват, чрез най-добрите налични техники. Възможно е увеличаване на шумовото въздействие, в резултат от дейността на строителните машини, но то ще бъде краткотрайно и временно и няма да превишава пределно допустимите норми.

По време на експлоатацията на предприятието, извършваните дейности по приемане на суровини, тяхната обработка, съхранение и експедиция на готовата продукция ще са организирани и управлявани така, че да не се причинява дискомфорт или замърсяване на компонентите на околната среда. Няма да бъдат излъчвани емисии в подземни, повърхностни води и почви.

При измиването на суровините, като и при почистването на производствените помещения и оборудване, ще се формират биоразградими промишлени отпадъчни води. Този поток ще преминава за механични пречистване, през подови регули, покрити с решетки, за задържане улавяне на растителните остатъци, след което ще бъде отведен в канализацията. Битово фекалните води и производствените води, преди да бъдат заустени в общинската канализация ще преминават през площадково пречиствателно съоръжение, включващо механично и биологично стъпало. Използваните дезинфектанти и препарати ще бъдат с висока степен на биоразградимост, за да не натоварват допълнително пречиствателното съоръжение. Така третирани производствени отпадъчните води ще отговарят на изискванията на НАРЕДБА № 7 от 14.11.2000 г. за условията и реда за заустване на производствени отпадъчни води в канализационните системи на населените места. За доказване на съответствие на показателите с изискванията в наредбата, редовно ще се извършва мониторинг.

На експлоатираните хладилни и климатични системи, ще се извършват проверки за херметичност от оторизирана фирма, като се спазват изискванията на приложимата нормативна уредба, за да се намалят всички възможни вредни емисии в атмосферата причинени от аварии и изтичане на фреон.

По време на експлоатацията ще се използва два котела мощност 2 MW и 1 MW, на гориво природен газ. От този тип гориво вредни вещества в атмосферата за незначителни и могат да се определят като пренебрежително малки. Експлоатацията и поддръжката на котлите ще се извършват по начин, при който се гарантира спазването на изискванията на Наредба № 1 от 27.06.2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии и Наредба № 6 от 26.03.1999 г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници.

Отпадъците ще се събират разделно, като ще се вземат мерки за предотвратяване на тяхното разпиляване и ще се предават на лицензирани фирми. С приоритет ще се избира фирма предлагаща възможност за оползотворяване на отпадъци, пред такава предлагаща обезвреждане (депониране).


  1. Риск от инциденти:

а) По време на строително-монтажните работи:



- Неправилни действия при товаро-разтоварни и текелажни работи при позициониране на технологичното оборудване;

- Неправилни действия при заваръчни работи;

- Неправилни действия при боравене с повдигателни машини и съоръжения;



- Неправилни действия при тестване на инсталираното оборудване.

б) По време на експлоатацията:

- Не спазване на технологичните и експлоатационни инструкции;

- Не спазване правилата и инструкциите за противопожарна безопасност.

Степента на риска от инциденти за работещите е ниска при спазване на предвидените мерки, инструкции и процедури.

С оглед на предвидените дейности, предмет на ИП, риск от инцидентно замърсяване на околната среда и негативно въздействие върху населението, предизвикани от реализацията му не съществува, освен при бедствена ситуация.



III. Местоположение на инвестиционното предложение


  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях:

Инвестиционното предложение ще се реализира в УПИ VIII-9– стопанска дейност, кв. 15 по плана на с. Куртово Конаре,

общ. Стамболийски, обл. Пловдивска.

- Карта на Защитената зона - Приложение № 1;

- Карта с разположение на ИП спрямо територията на Защитената зона - Приложение № 2.


  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи:

Територията на ИП, се намира в село Куртово Конаре. Теренът граничи със следните имоти:

- на север и изток - земеделски земи;

- на югозапад - слънчеви колектори;

- на юг - склад за панаирни щандове;

- на югозапад - бивша птицелюпилня, която ще се адаптира в предприятие за третиране на неопасни полиетиленови отпадъци;

- на запад е имот на „Хелиос” ООД с УПИ, фабрика за консерви;

- на северозапад с предприятие за преработка на диворастящи гъби.

Имотът, в който ще се реализира ИП, е определен с начин на трайно ползване за стопанска дейност. Не се налага промяна в предназначението му, както и в предназначението на съседните имоти.

С оглед на ползвателите на съседните територии и дейностите предвидени след реализацията на ИП, не съществува и няма да съществува необходимост от приспособяването им към площадката на ИП.

3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.
Предвид статута на територията на ИП и на околните територии, описан в предходната точка не се предвижда друго зониране или земеползване.
4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа:
ИП ще се реализира в урбанизирана територия – с. Куртово Конаре, предназначена за стопанска дейност. В близост до територията на реализиране на ИП не са налични чувствителни и уязвими зони, санитарно-охранителни зони около водоизточници или съоръжения за питейно-битово водоснабдяване, както и водоизточници на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди.

Имотът, в който ще се реализира Инвестиционното предложение не попада в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии и на защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.

Най-близката защитена зона е BG0000424 „Река Въча - Тракия”, която се намира на около 1 км от имота. Дейностите, които ще се извършват не противоречат на предмета и целите за опазване на защитената зона.
5. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси:
В дългосрочен план реализацията на ИП няма да повлияе негативно върху качеството и регенеративната способност на природните ресурси. Този тип производство, както и спомагателните дейности не предполагат отрицателни въздействия върху компонентите на околната среда и/или влошаване на регенеративната им способност.


  1. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение:

Относно местоположението на ИП няма по-благоприятна алтернатива. Имотът е собственост на възложителя. Производственият терен, върху който ще се организират дейностите се намира в урбанизирана територия определена за стопанска дейност. Той се намира в близост до действащи комуникационни системи и енергийни източници, позволяващи осигурявaнето му с необходимата ел. енергия, вода и природен газ. Благоприятни са транспортните връзки към източниците на суровини, основни и спомагателни материали, дистрибуция на готова продукция.

Разглеждането на друга алтернатива по отношение на местоположението е несъстоятелно и поради липсата на други територии, в съседство, собственост на инвеститора, на които да може да бъде осъществено ИП „Предприятие за консервиране и замразяване на гъби и зеленчуци”, в УПИ VIІІ-9-стопанска дейност, кв.15 по регулационния план на с. Куртово Конаре, общ. Стамболийски, обл. Пловдив.


  1. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):


1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми:
Въздействие върху хората и тяхното здраве
Реализирането на ИП цели изграждане и експлоатация на предприятие за консервиране и замразяване на гъби и зеленчуци. Типът на производството не предполага негативно повлияване на жилищна среда или на компоненти на околната среда. Не се очакват емисии на замърсители, превишаващи норми и ограничения определени с нормативни документи.

Не се очакват негативни въздействия от реализирането на ИП върху здравето на населението.

Очакваните завишени запрашеност и шумово въздействие по време на строителството няма да доведат до дискомфорт на населението на Куртово Конаре поради отдалеченост (над 300 метра) на най-близките жилищни сгради.

С оглед на предвижданата дейност и капацитети на производство, ИП ще повлияе положително на икономическата среда в района, чрез създаването на нови работни места.



Въздействие върху земеползването
Производствените дейности няма да се реализират върху имоти предназначени за земеделски земи, а на терен определен от ПУП на с. Куртово Конаре за стопанска дейност. Инвестиционното предложение няма да окаже въздействие върху земеползването.

Въздействие върху материалните активи
ИП предвижда строителство и въвеждането на ново модерно предприятие, следователно въздействието върху материалните активи е положително.

Въздействие върху атмосферния въздух и атмосферата
По време на етап строителството е възможно известно запрашване, при извършване на изкопните работи и отделяне на емисии от изгорелите газове на двигателите с вътрешно горене, но те ще са временни и минимализирани с прилагане на най-добрите налични техники. Възможното въздействие върху атмосферата през този период ще е незначително, локално- само на и около строителната площадка и обратимо.

За съхраняване на продуктите и за охлаждане на производствените помещения ще се експлоатират хладилни и климатични инсталации, които подлежат на контрол, съгласно изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух, Наредба за установяване на мерки по прилагане на Регламент(ЕО) № 842/2006 относно някои флоурирани парниковки газове и Наредба за установяване на мерки по прилагане на Регламент(ЕО) № 1005/2009 относно вещества, които нарушават озоновия слой. „Хелиос” ООД ще сключи договор с акредитирана фирма, която ще извършва редовно необходимите проверки на това оборудване, съгласно законовите изисквания.

По време на експлоатацията ще се използват два котела с мощност 2 MW и 1 MW, на гориво природен газ. Очакваните емисии на вредни вещества в атмосферата са незначителни поради характера на използваното гориво. Експлоатацията и поддръжката на котлите ще се извършват по начин, при който се гарантира спазването на изискванията на Наредба № 1 от 27.06.2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии и Наредба № 6 от 26.03.1999 г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници.

При спазване на тези условия не се очаква значимо отрицателно въздействие върху атмосферния въздух и атмосферата, по време на експлоатацията.



Въздействие върху водите и почвата
От обекта по време на експлоатацията ще се генерират производствени и битово – фекални отпадъчни води. Те ще се заустват в селищната канализация въз основа на договор сключен с ВиК. Преди заустването на отпадъчните води, те ще преминават за третиране през площадково пречиствателно съоръжение, включващо механично и биологично стъпало. Пречиствателната станция ще бъде изградена, експлоатирана и поддържана според изискванията в техническата ѝ спецификация, за да се гарантира нейното ефективно функциониране. Тя ще е съобразена с обема и типа на генериращите се отпадъчни води. Така третирани и управлявани, съгласно изискванията на НАРЕДБА № 7 от 14.11.2000 г. за условията и реда за заустване на производствени отпадъчни води в канализационните системи на населените места, няма да са причина за допълнително значимо замърсяване на градските канализационни води.
Извършваните дейности на площадката не са свързани с обработване на земи и генериране на емисии в повърхностни и подземни водни тела, поради което не се очаква да окажат отрицателно въздействие върху води и почви.
Въздействие върху земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности
Реализацията и последващата експлоатация на инвестиционното предложение няма да са свързани с въздействие върху земните недра, ландшафта и природните обекти.

По отношение на биоразнообразието и неговите елементи ИП не попада в границите на защитени зони съгласно Закона за биологичното разнообразие и на защитени територии съгласно закона за защитените територии. Най-близката защитена зона е BG0000424 „Река Въча - Тракия” от мрежата „Натура 2000”. На територията на ИП не са установени находища на защитени растителни видове и местообитания на защитени животински видове, хабитати, предмет на опазване в защитената зона и природни местообитания от приложение 1 на Закона за биологичното разнообразие (теренът се намира в урбанизирана територия). Дейностите предмет на ИП ще се извършват по начин и ще бъдат управлявани така, че да не са в противоречие с предмета и целите на опазване на най-близката защитената зона.



Въздействие от антропогенни вещества и процеси


  • Отпадъци

По време на строителството и ремонтните дейности ще се образуват смеси от бетон, фаянсови плочки, изолационни материали и опаковки от използваните материали.

По време на експлоатацията ще се генерират пластмасови, хартиени, дървесни и опасни опаковки, при разопаковането и подготовката на суровини и материали необходими за производствената дейност, и при бракуване на негодни опаковки предназначени за опаковане на продуктите. Растителни остатъци от механичното пречистване на водите и утайки от биологичното пречистването на водите. Ще се генерират отработени масла при поддържане на оборудването. От дейността на персонала ще се генерират битови отпадъци.



  • Рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации

По време на строителството и монтажните дейности може да се очаква повишаване на нивото на шум и вибрации, но те няма да превишават нормените нива. Влиянието им може да се определи като локално, незначително и обратимо. При експлоатацията на предприятието не се очаква шумово замърсяване, натоварване от вибрации и промяна в радиационния фон.


Въздействие от генетично модифицирани организми
Пускането на пазара на ГМО продукти или съставки на продукти е предмет на специален разрешителен режим, тези дейности не са обект и цел на настоящото ИП.
ИП цели въвеждане в експлоатация на предприятие за консервиране и замразяване на гъби и зеленчуци. За да се реализира то е необходимо изграждане на ново производствено хале и спомагателни помещения, с цел да се спазват санитарно-хигиенните изисквания на производството. Генерираните производствени отпадъци ще бъдат съхранявани и управлявани съгласно изискванията на приложимата нормативна уредба. От производствената дейност ще се генерират промишлени отпадъчни води, но те ще бъдат пречиствани преди заустване в селската канализация. Емисии в атмосферния въздух ще се изпускат само от котли на природен газ, поради което не се очаква влошаване на качеството му. Няма да се генерират емисии в почвите и няма да бъдат засегнати елементи на биоразнообразието.
В заключение, с реализацията на ИП и експлоатацията на предмета му, не се очаква влошаване, пряко и/или косвено, състоянието на компонентите на околната среда и терените разположени около имота, в който се намира площадката на ИП.

2.Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение:
ИП не попада в границите на защитени зони и защитени територии. Най - близката защитена зона от Националната екологична мрежа „Натура 2000” е Защитена зона BG0000424 „Река Въча - Тракия” – на около 1 км от площадката на ИП – защитена зона, съгласно Закона за биологичното разнообразие – част от националната екологична мрежа - определена по Директивата за местообитанията, която припокрива зона по Директива за птиците.

С оглед дейности, които са предвидени за извършване, не се очаква въздействие върху защитената зона.




3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно):
Реализирането на ИП „Предприятие за консервиране и замразяване на гъби и зеленчуци”, няма да промени фоновите съдържания на прах и вредни вещества в атмосферния въздух на района. Слабо въздействие върху този компонент, свързано с евентуално запрашаване на въздуха се очаква само при извършване на строителните и монтажните дейности, но то ще бъде краткотрайно, временно, в рамките на работните часове през сухите дни. За предотвратяване на негативното влияние за повишаване нивото на прах в атмосферния въздух по време на строителството се предвижда своевременно и регулярно оросяване на пътищата през сухите периоди.

Очаква се по време на строителството да се повиши слабо шумувото въздействие от работещата техника през деня, но то ще бъде временно и краткотрайно.

По отношение на строителната фаза на ИП видът на въздействието ще е пряко, краткотрайно, временно, отрицателно, в степен незначително.

По време на експлоатацията въздействието върху атмосферния въздух ще бъдепряко, постоянно-периодично, през работните часове на инсталацията, отрицателно, в степен незначителна, далеч под нормативните ограничения, без опасност да влоши качеството на въздуха.

Отпадъчните води ще се пречистват преди заустване в селската канализация и ще са с качество, отговарящо на нормативните изисквания за такъв тип отпадъчни води. Тяхното въздействие върху крайния приемник, елемент на околната среда - река Въча ще бъде непряко, постоянно-периодично, през работните часове на инсталацията, отрицателно, в рамките на нормативните ограничения.

Не се очаква въздействие върху почви или земеделски земи.



4.Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.):
Инвестиционното предложение ще се реализира в границите на село Куртово Конаре (около 2 500 жители), община Стамболийски, област Пловдив, в имот с УПИ VIII-9 – стопанска дейност, кв. 15. Имотът е собственост на инвеститора. Дейностите по приемане на суровини, тяхната преработка, консервиране, опаковане и спедиция, както и съпътстващите спомагателни дейности не предполагат значително отрицателно върху населението и компонентите на околната среда.
5.Вероятност на поява на въздействието:
По време на строителните дейности е възможно само временно (в сухи и ветровити дни) запрашване на въздуха и отделяне на емисии от изгорелите газове на двигателите с вътрешно горене, през периода на работа на товарните машини. При правилно изпълнение на предвидените дейности по реализация на строителството няма да възникнат ситуации свързани с отделяне на емисии замърсяващи въздуха и/или подземните води, както и генериране на опасни отпадъци.

При експлоатацията на инсталацията предмет на инвестиционното предложение въздействията върху атмосферен въздух и води ще се проявяват постоянно-периодично през работните часове на инсталацията.

Въздействие от дейността на инсталацията върху почви не се очаква. Незначително и обратимо такова може да се прояви при евентуално възникване на значим пожар и неблагоприятни метеорологични условия.
6.Продължителност, честота и обратимост на въздействието:
По време на строителството се очаква слабо въздействие върху компонент въздух, свързано с евентуално запрашаване на въздуха, но то ще бъде краткотрайно и временно, ежедневно в светлата част на дните без валежи, в рамките на допустимите норми и с обратим характер.

Очакваните въздействия от физичен характер (шум, вибрации и др.) ще бъдат краткотрайни и временни (при работата на строителната и монтажна техника) в светлата част на деня, обратими, без чувствителни последици.

През експлоатационния период въздействията на инсталацията върху компонентите на околната среда ще са постоянни, обратими, с периодика средно ½-ра от денонощието в работните дни на инсталацията.
7.Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве:
Реализацията на ИП не предполага значителните отрицателни въздействия.

При стриктно спазване на проектните условия за изграждане и експлоатация на обекта не се налага включване на мерки за предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

При спазване на законоустановените изисквания и мерки не се очаква недопустимо отрицателно въздействие върху компонентите на околната среда. За недопускане и предотвратяване на евентуални негативни въздействия при строителството и експлоатацията се предвиждат следните мерки:

- При извършване на земни работи да се поддържа необходимата влажност на земната основа чрез оросяване за намаляване на емисиите от прах, особено при ветрови условия;

- Използваната механизация да се поддържа в техническа изправност и да бъде оборудвана с необходимите технически средства за редуциране на емисиите от изгорели газове и шум;

- Всички дейности с отпадъци, да се извършват в съответствие със Закон за управление на отпадъците;

- Недопускане на замърсяване на обекта с промишлени, битови и строителни отпадъци;

- Да се внедри и прилага интегрирана Система за управление по отношение на околната среда, създаването и поддържането на безопасни и здравословни условия на труд и спазване на критериите за производство на хранителни продукти по изискванията на националното законодателство и международните стандарти.



8.Трансграничен характер на въздействията:
Няма основание за проява на трансгранично въздействие от реализирането на инвестиционното предложение, предвид местоположението и мащаба му.

Заключение:
Реализирането на инвестиционното предложение: „Предприятие за консервиране и замразяване на гъби и зеленчуци”, в УПИ VIІІ-9-стопанска дейност, кв.15 по регулационния план на с. Куртово Конаре, общ. Стамболийски, обл. Пловдив не би повлияло значително отрицателно и не се очаква да доведе до негативни изменения на компонентите на околната среда.

ОСНОВНИ ЦЕЛИ

  • Спазване на всички нормативни изисквания за опазване на околната среда и намаляване риска за човешкото здраве.

  • Интегриране на икономическите, социалните и екологични аспекти при развитието на дейността.

  • Идентифициране и контрол на значимите екологични аспекти: емисии в атмосферния въздух, отпадъчни води, управление на отпадъците, замърсяването на почвите, максимално използване на суровините и природните ресурси.

  • Равнопоставеност на дейностите по опазване на околната среда с тези по осигуряване на цялостната дейност.

Постигането на тези цели се основава на принципите на:



  • Оценка и управление на риска за опазване на околната среда и опазване на човешкото здраве.

  • Предотвратяване на аварии.

  • Управление на дейността по опазване на околната среда.







Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница