Приложение към т. 1 План за подготовка на българското председателство



страница1/3
Дата23.10.2018
Размер263.5 Kb.
#93841
  1   2   3



Приложение към т. 1

ПЛАН ЗА ПОДГОТОВКА
НА БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО

НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ПРЕЗ 2018 ГОДИНА

Въведение

Целта на Плана за подготовка на Българското председателство (Председателството) на Съвета на Европейския съюз (ЕС) е да се определят мерките и конкретните задачи, необходими за подготовката му, да се конкретизира времевата рамка и да се определят отговорните страни. Планът е отворен документ и подлежи на ежегодна актуализация и допълване при необходимост. За изготвянето и изпълнението на плана отговаря Съветът по европейските въпроси (СЕВ).

Няколко важни политически събития попадат в периода на подготовка и провеждането на Председателството и трябва да бъдат взети предвид при планирането му. След провеждането на изборите за Европейски парламент (ЕП) през 2014 г., започна 5 годишния мандат на нов ЕП от юли 2014 г. и нова Европейска комисия (ЕК) от ноември 2014 г. Следователно Българското председателство ще съвпадне с подготовката на следващите избори за ЕП през 2019 г. Също така, през декември 2014 г. встъпи в длъжност новият председател на Европейския съвет, с мандат за две години и половина, което означава, че по време на Българското председателство Европейският съвет ще има нов председател. Подготовката на Българското председателство следва да отчете и вътрешнополитическата ситуация във Великобритания (напр. евентуално провеждане на референдум за членството в ЕС). На следващо място трябва да се отчете фактът, че следващите редовни парламентарни избори в България ще съвпаднат с провеждането на Председателството през 2018 г.

Приключването на мандата на ЕП ще доведе до значителен обем законодателни предложения, които да бъдат приключени по време на Българското председателство. Също така в този период се очаква да стартира работа по подновяването на стратегическите документи на Европейския съюз за периода след 2020 година (нова стратегия за развитие и нова многогодишна финансова рамка). Следва да се отчете и фактът, че България не е член на Еврозоната и Шенген.

В допълнение Българското председателство на Съвета на ЕС (Съветът) следва да бъде обвързано с домакинството на Варна на „Европейска младежка столица“ през 2017 г., на София на „Европейска столица на спорта” през 2018 г. и на Пловдив на „Европейска столица на културата” през 2019 г. с цел максимално популяризиране на страната ни и координирано планиране на инфраструктурни и логистични мерки и културна програма.

Основни задачи на Председателството на Съвета на ЕС

Всички държави членки (ДЧ) председателстват Съвета на ЕС за шест месеца, въз основа на предварително одобрен график. Българското председателство на Съвета ще се проведе през втората половина на 2018 г.

Основната задача на Председателството е чрез различните нива на процеса на вземане на решения в Съвета на ЕС да дава тласък на законодателните процеси в Европейския съюз и развитието на институционалната политика. Председателстващата ДЧ играе ролята на посредник от страна на Съвета в обикновената законодателна процедура с ЕП. Освен това, председателстващата ДЧ представлява Съвета пред другите институции на ЕС, трети страни и обществеността. След влизането в сила на Договора от Лисабон, Европейския съвет, където България е представена от своя министър-председател, е стратегическият орган, който направлява Съвета по отношение на избора на теми, политически приоритети, както и преговорите за присъединяване.

Обемът законодателство, с който работи Председателството е различен и зависи от инициативите на ЕК, както и от политическите приоритети на другите институции и ДЧ. Председателството подготвя 500 - 700 проекта (включително нормативни и политически документи), които не са разделени равномерно по групи политики. “Собственият” политически дневен ред на Председателството обикновено се обсъжда на неформални срещи на министрите, различни конференции и семинари, провеждани в ДЧ, които председателстват Съвета. В края на Председателството около 1/3 от законопроектите са формално одобрени. Предвид нарастващия обем на законодателни актове, приемани съвместно с ЕП са необходими повече ресурси от страна на Председателството за постигане на съгласие по тези въпроси. Една обикновена законодателна процедура - от изготвянето на проект на законодателно предложение до приемането му, трае около 1-2 години. Следователно при оценката на Председателството развитието на преговорите по законопроектите е също толкова важно, колкото е и официалното им приемане.

За да осигури последователност в работата на Съвета, председателското трио изготвя проект на 18-месечна съвместна програма. България е в председателското трио с Обединеното кралство (втора половина на 2017 г.) и Естония (първата половина на 2018 г.). Следващото трио е съставено от Австрия, Румъния и Финландия.

Задачата на Председателството е да направлява работата на Съвета – да председателства срещи, да организира двустранни и/или многостранни срещи, да посредничи за постигане на компромис в рамките на Съвета и с ЕП, да сключва споразумения, да провежда подготвителна работа между тези срещи за постигане на споразумения и консенсус. Друга задача на Председателството е да планира срещите на Съвета, да определя тяхната честота и график, за да бъдат взети предвид актуални събития, задачи, приоритети и интереси. Държава членка, председателстваща Съвета, отговаря за прилагането на Процедурния правилник на Съвета и навременното провеждане на дискусиите.

Работата на Съвета е организирана на три нива: (1) политическо ниво - министри, (2) на ниво КОРЕПЕР - постоянни и заместник-постоянни представители, и (3) експертно ниво - председатели на работни групи. Министрите и постоянните представители са отговорни за провеждането на преговори по най-сложните и чувствителни политически въпроси. Съветът има 10 министерски формата, и провежда между 30 и 50 заседания за 6 месеца. Обичайно всеки формат на Съвета провежда и неформална среща на министрите в държавата-председател, на която се водят отворени политически дискусии. Форматите КОРЕПЕР II и КОРЕПЕР I се председателстват съответно от постоянния представител и неговия заместник, заседават всяка седмица и подготвят заседанията на Съвета. Работата на експертно ниво се осъществява в около 200-те подготвителни органи на Съвета (работни групи и комитети), които се председателстват от експерти. Приблизително 1600-2000 официални срещи биват провеждани за 6 месеца под председателството на съответната ДЧ.

В допълнение се провеждат различни неформални заседания, както и двустранни и многостранни преговори. Например, Председателството провежда около 130 официални триалози с Европейския парламент, където Председателството е представено от съответния министър, постоянен представител или негов заместник. Официалните триалози се подготвят от технически срещи, където Председателството е представено от председателите на работните групи на Съвета. Броят на тези срещи е два-три пъти по-голям от официалните триалози (между 260 и 390). Следователно в рамките на 6 месеца могат да се проведат средно около 450 срещи с ЕП.

Парламентарното измерение на Председателството включва срещи с председателите на национални парламенти, председатели и членове на комитети по европейски въпроси, председатели на комитети по външни работи и/или комитети за национална сигурност.

Подготовка на Българското председателство

На 14 януари 2015 г. Министерският съвет (МС) прие изменения и допълнения в Постановление № 85 на Министерския съвет от 2007 година за координация по въпросите на Европейския съюз, с които се създава национален координационен механизъм за подготовката на Българското председателство в рамките на съществуващия координационен механизъм по въпросите на Европейския съюз. Заместник министър-председателят по координация на европейските политики и институционалните въпроси е определен за национален координатор по подготовката на Република България за Председателството на Съвета на ЕС.

В новите разпоредби подробно се описва:


  • кръгът от лицата, които ще координират подготовката на Председателството –политическият състав на СЕВ;

  • основните им функции и задачи, вкл. изготвянето на План за подготовка на Българското председателство;

  • административните звена, които ще подпомагат експертно работата;

  • начинът на организация на работа, на провеждане на заседания и вземане на решения. Изрично се урежда възможността за създаване на експертни работни групи, за изискване на необходимата за работата информация, за отправяне на покани до широк кръг лица, имащи отношение по разглежданите въпроси;

  • изрично се посочва, че министрите и ръководителите на ведомства следва да предоставят необходимата информация, да извършват анализи и да предлагат мерки, които да се включват в Плана за подготовката на Председателството.

Осигуряването на адекватна организация, кадрови ресурс и бюджетно планиране и обезпечаване, съответстващо на етапите на подготовка и провеждане на Председателството, е свързано с максимална ангажираност на отговорните министерства и ведомства по всички аспекти на подготвителния процес, при пълно използване на наличния им капацитет.

Подготовката и провеждането на Председателството условно са разделени на следните етапи:

1. етап на първоначална подготовка: до м. септември 2015 г.;

2. активна фаза на подготовка: м. октомври 2015 г. – м. юни 2018 г.;

3. осъществяване на Председателството: м. юли - м. декември 2018 г.;

4. период на заключителни действия: м. януари – м. юли 2019 г.


Опитните държави членки, които имат зад гърба си значителна практика и опит при провеждането на Председателството, предвиждат около 2 години за своята подготовка. Практиката също така показва, че обичайно новите държави членки, които поемат ротационното председателство за първи път, стартират подготовката си около 4 години по-рано. В тази връзка България се движи с разумно темпо и има реалистичен график за своята подготовка.

Първият етап неформално стартира още през 2013 година, като по време на тази ранна фаза от подготовката бяха осъществени редица подготвителни и пилотни дейности като:



  • извършен анализ на опита на някои държави членки;

  • проучени нормативни, планови и аналитични документи на държави членки;

  • проведени работни посещения и срещи за обмяна на опит в държави членки;

  • установен контакт и проведени работни срещи с Генералния секретариат на Съвета на ЕС (ГСС);

  • установени работни контакти с нашите партньори в триото - Обединеното кралство и Естония;

  • изготвена нова програма на Института по публична администрация за 2015 г. „България и Европейския съюз“, насочена към подготовката на държавната администрация за Председателството;

  • проведено пилотно обучение за експерти по европейските въпроси през ноември 2014 г., с партньорството на Института по публична администрация и френското Висше училище по администрация (L’ENA);

  • планирани мерки за повишаване на административния капацитет по въпросите на Европейския съюз в Стратегията за развитие на държавната администрация 2014-2020 и в новата Оперативна програма „Добро управление“ (ОПДУ);

  • изготвен проект на Постановление за изменение и допълнение на ПМС 85/2007;

  • изготвен проект на План за подготовка на Българското председателство.

Настоящият План за подготовка ще бъде приложен в периода 2015- 2018 г. Бюджетният план на Председателството ще обхваща периода 2016-2018 г., като ще обхване средствата от централния бюджет, от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ), от спонсорство и доброволчество. При подготовката на събития (включително официални и неформални срещи в страната) ще се прилагат принципи, позволяващи намаляване на разходите, увеличаване и развитие на съществуващия капацитет и използване на вече работещи системи.


Принципи на Председателството

Председателската функция е единна. Единството на Съвета е основен елемент от структурата на Договора за Европейския съюз, съответно единна е и председателската функция, независимо дали се упражнява на постоянен (в направление външни работи) или ротационен принцип (във всички други области).

Председателството е неутрално. По дефиниция Председателството е длъжно да бъде неутрално и безпристрастно. То е арбитър на дебатите и поради тази причина не може да облагодетелства собствените си предпочитания или предпочитанията на дадена ДЧ. Това предполага Председателството да взема под внимание всички изразени позиции адекватно и според собствените им достойнства. Задължението за неутралност се съвместява с политическото измерение при ръководенето на делата на Съюза, което се изразява по-специално в определянето на реда на приоритетите при избирането на досиетата и работата по тях. Този ред действително се влияе от съображения, свързани с актуалните събития и сроковете, но също и от желанието на Председателството да придаде определен политически облик на своето полугодие. Освен това председателството, в ролята си на арбитър, трябва да се намеси, когато установи блокиране, като представи компромисни предложения, за да съвмести различните налични интереси по определено досие или по група свързани помежду си досиета, което неизменно води до политически избор.

Председателството винаги се подчинява на Съвета. Всички процедурни решения се вземат от Съвета с обикновено мнозинство по предложение на Председателството. Всички декларации или писма на Председателството, които изразяват позицията на Съвета, особено в отношенията му с другите институции, трябва да са одобрени от Съвета (или от КОРЕПЕР).

Водещите принципи, които ще ръководят подготовката и провеждането на Българското председателство са:


  • Прозрачност - за постигането на демократична легитимност на Българското председателство, отделните етапи от подготовката на Председателството ще се осъществяват в условия на пълна прозрачност от гледна точка на вземаните решения, предприетите действия и постигнатите резултати. Диалогът с гражданското общество ще бъде от ключово значение.

  • Неутралност - подготовката за Председателството ще бъде тест за способността на България да постигне силен и устойчив във времето вътрешнополитически консенсус по стратегически въпроси, произтичащи от изпълнението на международни ангажименти. Неутралността на Председателството е предпоставка за приемственост по отношение на ангажирания в Председателството човешки ресурс.

  • Ефeктивност - степен на постигане целите на Българското председателство при съпоставяне на действителните и очакваните резултати от неговата дейност. Това предполага навременност, синхрон и целенасоченост на предприетите във връзка с ангажиментите по Председателството действия и ограничаване на разходите за тяхното финансиране.

  • Икономичност - подготовката на Председателството трябва да се осъществи при оптимално използване на вложените финансови средства и при спазване на изискванията за качество на ресурсите. Това означава търсене на възможности за минимизиране на разходите посредством навременно планиране, мерки за провеждане на т.нар. „зелено Председателство”, съвместни действия на институциите и др.

  • Гъвкавост - необходимо е да се създадат възможности за реакция на българската администрация спрямо непредвидени в хода на подготовката обстоятелства, както по отношение на планирането и приоритетите, така и във връзка с бюджета на Председателството и неговия координационен механизъм. Практиката показва необходимостта от баланс между желанието за утвърждаване на Председателството от гледна точка на неговата индивидуална визия и амбиция и необходимостта от съвместна работа в рамките на триото Председателства.

България ще се стреми да бъде ефективен лидер и честен посредник с отворен и прозрачен стил на работа. Целите, поставени от Председателството, трябва да бъдат достатъчно амбициозни, но постижими и да насочват към конкретни решения.

Планът за подготовка се основава на разбирането, че административният капацитет, който ще бъде развит по време на подготовката и при провеждането на самото Председателство, след това ще бъде използван в интерес на страната. Следователно Председателството е инвестиция в развитието на знанието, способностите и капацитета на българската държавна администрация.



За координация на Председателството ще бъде използван модел, в който стратегическото планиране на Председателството и цялостната организация ще бъдат в рамките на съществуващия национален координационен механизъм по въпросите на Европейския съюз. Ежедневната организационна работа, включително провеждането на преговори и намирането на компромисни решения ще се осъществява от Постоянното представителство на Република България към Европейския съюз в Брюксел.

straight connector 1


ПЛАН ЗА ПОДГОТОВКА НА БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО

НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ПРЕЗ 2018


Мярка

Задачи

Описание на задачите

Отговорна Тематична работна група1

Краен срок


I. АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ - КОЛИЧЕСТВЕНО, КАЧЕСТВЕНО И СИСТЕМНО ПОДОБРЯВАНЕ

1. Анализ на Съвета на Европейския съюз и подготвителните му органи, на други институции на ЕС и международни организации, към които има отношение Председателството (ръководство, представителство, участие в работни формати)

1.1. Изготвяне на подробна информация относно работата на подготвителните органи на Съвета на ЕС (работните групи и комитетите ) и форматите на Съвета на ЕС, вкл. календар на заседанията, специфики на организирането, провеждането и председателстването им


На база принос от всички министерства и други ангажирани институции изготвяне на подробна информация за подготвителните органи на Съвета и форматите на Съвета. Информацията следва да включва описание, честота на заседанията, специфики по организацията и провеждането на заседания, брой експерти, които ще бъдат необходими за организирането и провеждането на заседанията по време на Българското председателство, разпределение на експертите (столица, ППРБЕС), идентифициране на необходимия брой допълнителни експерти и др.

ТРГ Административен капацитет

Септември 2015

1.2. Изготвяне на информация за други институции на ЕС, към които има отношение Председателството

На база принос от всички министерства и други ангажирани институции изготвяне на информация за други институции на ЕС (напр. ЕК, ЕП, децентрализирани агенции и др.), към чиято работа има отношение Председателството (като представител на Съвета, като координатор на събития или участник в такива). Информацията следва да включва описание на тези органи/събития, функцията на Председателството, честота и мястото на заседанията (събитията), брой ангажирани експерти, разпределение на експертите (столица, ППРБЕС), необходимост от увеличаване на персонала и др.


ТРГ Административен капацитет

Септември 2015

1.3. Изготвяне на информация за международни организации и техни работни органи, към които има отношение Председателството

На база принос от всички министерства и други ангажирани институции изготвяне на информация за работните органи в международните организации, към които има отношение Председателството. Информацията следва да описва дейността на съответния орган, функциите на Председателството, честота и място на заседанията, брой ангажирани експерти, ситуиране на експертите (столица, дипломатически мисии), необходимост от допълнителен персонал и др.


ТРГ Административен капацитет

Септември 2015

1.4. Изготвяне на аналитичен доклад относно Съвета на Европейския съюз и подготвителните му органи, други институции на ЕС и международни организации, към които има отношение Председателството

Въз основа на информацията по т. 1.1, 1.2 и 1.3 ще бъде изготвен обобщен доклад, който да бъде разгледан от СЕВ и МС. Анализът ще включва списък на всички институции на ЕС и международни организации, към които Председателството има ангажимент за председателстване на заседания (Съвета и подготвителните му органи), за представляване на Съвета, за организиране или участие в работни срещи и събития (напр. международни конференции). Докладът следва да включи информация за брой, честота и местонахождение на съответните събития, необходимия експертен капацитет за изпълнението на функциите на Председателството, специфики по организирането на съответните събития и др.

На базата на тази информация ще бъде възможно определянето на Екип на Председателството, планиране на логистични дейности и определяне на необходимия финансов ресурс за изпълнението на функциите на Председателството.




ТРГ Административен капацитет

Септември 2015

2. Оценка на административния капацитет по въпросите на ЕС

2.1. Изготвяне на аналитичен доклад с оценка, както и основни изводи и препоръки за подобряване на административния капацитет за целите на Председателството

Въз основата на въпросник за оценка на съществуващия административен капацитет по въпросите на ЕС, попълнен от всички министерства и други ангажирани институции, ще бъде изготвен аналитичен доклад с основни изводи и препоръки за подобряване на административния капацитет за целите на Председателството.


ТРГ Административен капацитет

Юни 2015

3. Формиране на Екип на Председателството

3.1. Определяне на функционални групи, ангажирани в Екипа на Председателството в столицата и извън нея и предварителна оценка за необходимия брой хора, респ. нуждата от увеличаване на персонала

Въз основа на мерки 1 и 2, както и опита на други държави членки от техни предишни председателства, следва да се определят функционални групи (напр. политически състав, председатели/

заместник-председатели на подготвителните органи на Съвета, експерти, координатори, лица с помощни и технически функции), като се идентифицират необходимия и наличния брой хора за всяка група, необходимостта от увеличаване на персонала, препоръчителният срок на ангажираност и др.

Съгласно практиката на други ДЧ необходимият брой кадри за нуждите на Председателството са 1000-1300 експерти по политиките на ЕС (по същество) и около 300 души технически персонал.


ТРГ Административен капацитет

Септември 2015

3.2. Определяне на Екип на Председателството, вкл. изготвяне на списък на председателите на подготвителните органи на Съвета


На база принос от всички министерства и други ангажирани институции изготвяне на списък, обхващащ Екипа на Председателството по функционални групи и местонахождение (столица, ППРБЕС, дипломатическа мисия).

Първоначалният списък на Екипа ще бъде изготвен до края на месец септември 2015 г. в резултат на въпросник, който да бъде попълнен от всички министерства и други ангажирани институции. Списъкът ще бъде периодично актуализиран и одобряван от СЕВ. Окончателният списък на председателите/заместник-председателите на подготвителните органи на Съвета на ЕС трябва да бъде одобрен от Министерския съвет до месец юни 2018 г.



Забележка: Относно сроковете за персоналното идентифициране на членовете на Екипа но председателството в рамките на МВнР, ще се отчитат спецификите на организацията и функционирането на дипломатическата служба, вкл. ежегодната ротация на служителите.



ТРГ Административен капацитет

Септември 2015
Юни 2018




3.3. Осигуряване на допълнителен персонал за нуждите на Председателството


В резултат на докладите по т. 1 и 2 и задачи 3.1 и 3.2, респективно идентифицираната нужда от допълнителен персонал, министерствата и другите ангажирани институции следва да осигурят необходимите експерти за Екипа на Председателството. Допълнителният персонал следва да бъде нает временно чрез мобилност и/или срочно наемане на външни лица, стажанти и доброволци. Също така може да се използва възможността за временно командироване на експерти от ЕК, както и идентифициране на външни експерти сред българските кадри, наети на срочни договори в европейските институции, чийто правоотношения изтичат в близките 2 до 3 години.


ТРГ Административен капацитет

Юни 2018

4. Осигуряване на необходимия персонал в ППРБЕС и други дипломатически мисии за целите на Председателството.

4.1. Изготвяне и изпълнение на План за увеличаване на персонала и ротация на служителите в ППРБЕС

Съобразно структурата на ППРБЕС, както и въз основа на мерки 1-3 до месец септември 2015 г. следва да се изготви план за поетапно увеличаване на персонала и ротация на служителите в ППРБЕС в периода 2015-2018 г.

Същият следва да бъде осъществен поетапно до края на 2017 г.




ТРГ Административен капацитет

Септември 2015
Декември 2017

4.2. Изготвяне на информация за необходимия персонал в другите дипломатически мисии на РБ и осигуряването му за нуждите на Председателството

Въз основа на информацията по мярка 1 и оценка на необходимостта от увеличаване на персонала в дипломатическите мисии на РБ (с изкл. на ППРБЕС), следва да се изготви информация, включваща списък с мисиите и длъжностите, респ. необходимостта от допълнително кадрово обезпечаване за целите на Председателството. Същите следва да бъдат поетапно осигурени до месец юни 2018 г.


ТРГ Административен капацитет

Декември 2017

5. Гарантиране качеството и професионализма на Екипа на Председателството

5.1. Определяне на специфичните изисквания относно компетенциите, знанията и уменията на служителите, изпълняващи дейности, свързани с подготовка и осъществяване на Председателството (членовете на Екипа на Председателството)



С цел гарантиране качеството и професионализма на членовете на Екипа на Председателството (с изключение на експертите с помощни и технически функции), следва да се изготвят специфични изисквания относно компетенциите, знанията и уменията на членовете на Екипа по функционалните групи (напр. за председателите на работни групи към Съвета - мин. ниво на владеене на английски език, години професионален опит, познания за съответната политика на ЕС, лидерски и комуникативни умения и др.). Специфичните изисквания ще бъдат използвани за:

  • изготвяне/актуализиране при необходимост на длъжностните характеристики за длъжностите, свързани с Председателството;

  • атестиране на членовете на Екипа на Председателството за съответствие с тези изисквания и/или използването им при набиране на допълнителни кадри (задача 5.2);

  • прилагане на мерки за подобряване на квалификацията в случай на установено несъответствие (задача 5.3).




ТРГ Административен капацитет

Септември 2015

5.2. Оценка на членовете на Екипа на Председателството за съответствие със специфичните изисквания по т.5.1

В тримесечен срок след определянето на специфичните изисквания относно Екипа на Председателството, следва да се извърши оценка на професионалните качества и умения на лицата, включени в списъка по т. 3.2 и да се идентифицира нуждата от подобряване на тяхната квалификацията. Оценката следва да се направи от ръководителите на съответните институции с подкрепата на звената по човешките ресурси (с изкл. на проверката на езиковите познания, която ще се реализира в рамките на задача 7.2).

Това е оценка, различна от тази по реда на Наредбата за условията и реда за оценяване изпълнението на служителите в държавната администрация.



В резултат на тази оценка ще бъде възможно изготвянето на целенасочена и отговаряща на нуждите програма за обучение на Екипа на Председателството, както и изпълнение на други подходящи мерки за повишаване на административния капацитет.


ТРГ Административен капацитет

Декември 2015

5.3. При необходимост изпълнение на мерки за осигуряване на съответствие между квалификацията на лицата от списъка по т. 3.2 с изискванията по т. 5.1

В резултат изпълнението на задача 5.2 и при установено несъответствие на членове на Екипа на Председателството с изискванията по т. 5.1, следва да се предприемат действия за повишаване на квалификацията и уменията им и постигане на съответствие, но не по-късно от края на 2017 г. В случай че такова не бъде постигнато, следва да се актуализира списъкът по т. 3.2 като се определи нов представител на Република България, отговарящ на изискванията.


ТРГ Административен капацитет

Декември 2017

6. Прилагане на мотивационна програма за Екипа на Председателството

6.1. Приемане на нормативни промени, уреждащи мотивационни инструменти, които да се приложат по отношение на държавните служители, работещи по въпросите на ЕС, респ. Председателството и реда за прилагането им

В резултат на доклада по т. 2 по отношение текучеството на висококвалифицирани и опитни професионалисти по европейските въпроси, както и опита на други държави членки (напр. Литва, Естония и др.), следва да се идентифицират мерки за повишаване на привлекателността и мотивацията за работа по европейските въпроси. Следва да се има предвид, че всички дейности по подготовката и провеждането на Председателството са в допълнение на съществуващите функции на експертите по европейските въпроси от една страна, а от друга са свързани с изключително високи изисквания и квалификации. С цел задържането и мотивирането на опитни и подготвени кадри се налага въвеждане на подходящ мотивационен инструментариум.


ТРГ Административен капацитет

Декември 2015




6.2. Изпълнение на мотивационната програма за Екипа на Председателството

Задачата е свързана с ежегодното планиране и прилагане на приетите нормативни промени по т. 6.1.


ТРГ Административен капацитет

2016-2018

7. Създаване на система за проверка на нивото на владеене на чужди езици на държавните служители и подготовка на целенасочено изучаване на чужди езици (английски и френски)

7.1. Изготвяне на предложение за централизирана система за проверка на нивото на владеене на английски език (френски при необходимост) от членове на Екипа на Председателството

Към момента определянето на нивото на владеене на чужди езици за държавни служители се основава на система за самооценка и/или предоставени документи за съответното ниво на владеене или дипломи, за които следва да се има предвид, че не съществува официално разписана в нормативен акт съпоставка на образователните степени в България с нивата на владеене на чужди езици по общоевропейската езикова рамка. Поради тези причини не е възможно обективно да се провери нивото на владеене на чужди езици на лицата с функции по провеждането на ротационното председателство.

Базирано на практиката на МВнР (съгласно Закона за дипломатическата служба и Наредба № 1 на Министъра на външните работи от 14.10.2013 г. за кариерното развитие на дипломатическите служители и ротацията на служителите в дипломатическата служба) и указания на МОН, следва да бъде подготвено предложение за признаване на дипломи/сертификати на членовете на Екипа на Председателството, както и за централизирана външна система за проверка за владеенето на английски (френски при необходимост) език от председателите/заместник-председателите на подготвителните органи на Съвета на ЕС, в случай че не притежават и/или не отговарят на изискванията за съответните дипломи/сертификати.




ТРГ Административен капацитет

Септември 2015



7.2. Организиране на проверка за нивото на владеене на английски език (френски при необходимост) от членовете на Екипа на Председателството


В съответствие с предложението по т. 7.1 следва да бъде проверено нивото на владеене на английски език (френски при необходимост) от членовете на Екипа на Председателството по функционални групи на база предоставени дипломи/сертификати.

С оглед обективна проверка на нивото на владеене на чуждите езици от служителите, попадащи във функционална група „Председатели/заместник-председатели на подготвителните органи на Съвета на ЕС“, чиито дипломи/сертификати, не отговарят на изискванията по т. 7.1, следва да се осъществят централизирано съответните изпити.

Членовете на Екипа на Председателството от останалите функционални групи, които не покриват изискванията по т. 7.1, подлежат на езиково обучение, без да необходимо да се явяват на централизиран изпит.

Срокът за проверката (по документи и чрез централизиран изпит) е до края на 2015 г. с цел стартиране на обучения по чужди езици още от 2016 г. При актуализиране на списъка по т. 3.2 проверката следва да се организира текущо за съответните нови членове на Екипа.



Забележка: Дипломатическите служители от МВнР, притежаващи спепен „владеене” на съответните езици (по смисъла на Закона за дипломатическата служба и Наредба № 1 на Министъра на външните работи от 14.10.2013 г. за кариерното развитие на дипломатическите служители и ротацията на служителите в дипломатическата служба), не подлежат на проверовъчен изпит.


ТРГ Административен капацитет

Декември 2015
Текущо




7.3. Изготвяне на индивидуални учебни планове за чужди езици


При установена разлика между настоящето ниво на владеене на език и това, което ще се изисква по време на Председателството (съгласно изискванията по т. 5.1), следва да се подготвят индивидуални планове за чуждоезиково обучение (английски и при необходимост френски език) за всеки служител, съобразно функциите и длъжността му по време на Председателството. Чуждоезиковото обучение ще бъде част от програмата по т. 8. При актуализиране на списъка по т. 3.2 индивидуален учебен план следва да се изготви текущо за всички нови членове на Екипа.


ТРГ Административен капацитет

Март 2016
Текущо

8. Разработване на програма за обучение на Екипа на Председателството

8.1. Изготвяне на специализирана програма за обучение, базирана на оценка на нуждите

Въз основа на информацията, получена в резултат изпълнението на мерки 2, 5 и 7, както и реализиране на допълнително проучване на нуждите при необходимост, следва да се разработи програма за обучение, която да отразява нуждите на различните функционални групи от Екипа на Председателството, да включва индикативен график, обучителни модули, продължителност, методи на организация и др. специфични детайли.

Програмата следва да е насочена в 3 направления:



  1. Развитие на компетенции

  2. Развитие на знания и умения

  3. Чуждоезиково обучение

Индикативните курсове най-общо могат да бъдат следните:

  • Процес за взимане на решения в ЕС;

  • Правна и институционална рамка на ЕС;

  • Секторни политики на ЕС;

  • Преговорни техники и междукултурна комуникация;

  • Оценка на въздействието на европейското законодателство;

  • Нормотворчество и изготвяне на документи за целите на Председателството, вкл. на чужд език (работен за ЕС);

  • Отношения с ЕП;

  • Лобиране в ЕС;

  • Национален координационен механизъм по въпросите на ЕС и участие в процеса на взимане на решения - структура, действащи лица, механизъм за вземане на решения, национални приоритети;

  • Лидерство и управление на кризи;

  • Професионална, лична и екипна ефективност;

  • Английски/френски език и др.

Програмата следва да обхване и обученията, които се предлагат от Генералния секретариат на Съвета на ЕС, като:

• Обучение на председатели и заместник-председатели на подготвителните органи на Съвета. Обучението е в рамките на 2 дни, провежда се в периода от 18 месеца до 3 месеца преди Председателството и е без заплащане. Държавата-членка осигурява логистиката (самолетни билети, настаняване, зала, напр. в Постоянното представителство). Обичайно се провеждат 12-14 обучителни курса за групи от 20-25 души, като половината от тях се провеждат в Брюксел, а другата половина – в столицата.

• Обучение за координаторите от ресорните министерствата. Курсът е еднодневен и се провежда в столицата. България следва да осигури самолетни билети и настаняване за лекторите от ГСС, както и зали за обучението.

• По-задълбочено обучение по теми по желание на държавата членка, основно по обикновената законодателна процедурата за взимане на решения в ЕС. Курсът е еднодневен.

• Обучения за висши държавни служители (главни секретари и директори) от ресорните министерства. Курсът е 1-2 дни и се провежда в Брюксел, обичайно в Постоянното представителство.

• Брифиране на всички министри – обикновено 2 месеца преди Председателството в столицата.

• Консултации със звената на ГСС, отговорни за преса, медии, интернет сайт на Председателството, логистика и др. по желание на държавата-членка.




ТРГ Административен капацитет

Юни 2016

9. Изпълнение на Програма за обучение


9.1. Разработване на проект/и по ОПДУ

за финансиране разработването и/или изпълнението на програмата по т. 8




В Пътната карта за изпълнение на Стратегията за развитие на държавната администрация 2015-2020 е предвидено разработването на програма за обучение и провеждането на обучения и стажове с финансиране от ОПДУ на обща стойност до 6 200 000 лева.


ТРГ Административен капацитет

Юни 2016

Каталог: ckfinder -> userfiles -> files -> politiki -> mejdunarodna%20deinost
politiki -> Програма за обучение и заетост на продължително безработни лица предпоставки и необходимост от реализация на програмата
mejdunarodna%20deinost -> Споразумения между Министерството на труда и социалната политика и чуждестранни сродни министерства
politiki -> Доклад Сравнителен анализ на разходите и ползите от системите за грижа за детето
politiki -> Доклад юли 2012 Юни 2013 г. Резюме error: Reference source not found
politiki -> Закон за социално подпомагане ксо кодекс за социално осигуряване
politiki -> Списък на членовете на национален консултативен съвет по професионална квалификация на работната сила
mejdunarodna%20deinost -> Конвенция за правата на хората с увреждания Преамбюл


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница