Приложение съвместен доклад на Комисията и Министерството на финансите на сащ относно стойността на предоставените данни по ппфт, изготвен съгласно член 6



страница1/3
Дата20.08.2018
Размер314 Kb.
#81576
  1   2   3




ПРИЛОЖЕНИЕ

Съвместен доклад на Комисията и Министерството на финансите на САЩ относно стойността на предоставените данни по ППФТ, изготвен съгласно член 6, параграф 6 от Споразумението между Европейския съюз и Съединените американски щати относно обработката и изпращането на данни за финансови съобщения от Европейския съюз до Съединените щати за целите на Програмата за проследяване на финансирането на тероризма

към

Съобщението на Комисията до Европейския парламент и Съвета

относно Съвместния доклад на Комисията и Министерството на финансите на САЩ относно стойността на предоставените данни по ППФТ, изготвен съгласно член 6, параграф 6 от Споразумението между Европейския съюз и Съединените американски щати относно обработката и изпращането на данни за финансови съобщения от Европейския съюз до Съединените щати за целите на Програмата за проследяване на финансирането на тероризма

  1. Резюме

В съответствие с член 6, параграф 6 от Споразумението между Европейския съюз и Съединените американски щати относно обработката и изпращането на данни за финансови съобщения от Европейския съюз до Съединените щати за целите на Програмата за проследяване на финансирането на тероризма (наричано по-нататък „споразумението“) Европейската комисия и Министерството на финансите на САЩ изготвиха настоящия съвместен доклад относно стойността на предоставените данни по Програмата за проследяване на финансирането на тероризма (ППФТ), като обърнаха „особено внимание на стойността на данните, съхранявани за многогодишен период, и съответната информация, получена от съвместния преглед, проведен съгласно разпоредбите на член 13“.

Използваната в доклада информация е предоставена от Министерството на финансите на САЩ, Европол и държавите членки. Акцентът в доклада е поставен върху това как са били използвани предоставените данни по ППФТ и каква е била стойността на тези данни за разследвания, свързани с борбата с тероризма, в Съединените щати и ЕС. Докладът съдържа множество конкретни примери за това как данни по ППФТ, включително такива, които са били съхранявани в продължение на три или повече години, са били от полза за разследвания, свързани с борбата с тероризма, в Съединените щати и в ЕС преди влизането в сила на споразумението на 1 август 2010 г. и след това. В допълнение към настоящия доклад и в контекста на двете съвместни разследвания, извършени през февруари 2011 г. и октомври 2012 г. съгласно член 13 от споразумението, бяха представени други примери за полезността и стойността на данните по ППФТ. Като цяло тази конкретна информация, съдържаща множество факти, представлява значителна крачка напред във връзка с по-подробното обясняване на функционирането на ППФТ и добавената стойност от нея.

В доклада се описва също така методологията за оценяване на периодите на съхраняване от Министерството на финансите на САЩ и за заличаване на неизвлечените данни.

От доклада става ясно, че предоставените данни по ППФТ, включително съхраняваните за многогодишен период, имат изключително висока стойност за действията за борба с тероризма в Съединените щати, Европа и навсякъде по света.



  1. Контекст

Министерството на финансите на САЩ създаде ППФТ малко след терористичните атаки от 11 септември 2001 г., като започна да връчва на доставчик на услуги, свързани със съобщения за финансови плащания, правнообвързващи нареждания да предоставя данни за съобщения за финансови плащания, съхранявани в Съединените щати, които ще бъдат използвани единствено за целите на борбата с тероризма и неговото финансиране. До края на 2009 г. доставчикът съхраняваше всички необходими финансови съобщения на два еднакви сървъра, намиращ се в Европа и в Съединените щати. На 1 януари 2010 г. доставчикът въведе нова структура на съобщенията, състояща се от две зони на обработка — едната в Съединените щати, а другата в Европейския съюз. За да се осигури последователност на ППФТ при новите обстоятелства, беше счетено за необходимо да се сключи ново споразумение между Европейския съюз и Съединените щати по този въпрос. След като Европейският парламент не даде одобрението си по първоначалната версия на споразумението, през лятото на 2010 г. се състояха преговори по преработена версия, за която беше постигната договореност. Европейският парламент даде одобрението си по споразумението на 8 юли 2010 г., Съветът го одобри на 13 юли 2010 г. и споразумението влезе в сила на 1 август 2010 г.

В споразумението се отрежда важна роля на Европол, която отговаря за получаването на копие от исканията за данни заедно с други допълващи документи и проверява дали тези американски искания за данни отговарят на изискванията, посочени в член 4 от споразумението, включително дали са формулирани възможно най-тясно, за да се сведе до минимум обемът на исканите данни. След като Европол потвърди съответствието на искането с посочените изисквания, определеният доставчик се упълномощава и задължава да предостави данните на Министерството на финансите на САЩ. Европол няма пряк достъп до данните, които определеният доставчик предава на Министерството на финансите на САЩ, и не извършва търсения на данни по ППФТ.

В споразумението се посочва, че търсенията по ППФТ трябва да бъдат формулирани възможно най-тясно и да се основават на предварително съществуваща информация или данни, според които има основание да се смята, че лицето, за което се извършва търсенето, има връзка с тероризма или неговото финансиране. Съгласно член 12 от споразумението търсенията по ППФТ подлежат на мониторинг от независими наблюдатели, които имат правомощието да проучват и да блокират прекалено обширните търсения или всякакви други търсения, които не спазват строгите гаранции и мерки за контрол по силата на член 5 от споразумението.

Член 13 от споразумението предвижда извършването на редовни съвместни прегледи на разпоредбите за гаранции, контрол и реципрочност от екипи от Европейския съюз и Съединените щати, които включват Европейската комисия, Министерството на финансите на САЩ и представители на два органа за защита на данните от държави — членки на ЕС, и които могат да включват също експерти в областта на сигурността и защитата на данните, както и лица с юридически опит. До този момент са били извършени два съвместни прегледа, извършването на трети съвместен преглед е предвидено за 2014 г. По време на всеки от съвместните прегледи са се разглеждали случаи, при които извлечената по ППФТ информация е била използвана за предотвратяването, разследването, разкриването или наказателното преследване на тероризма или неговото финансиране.

При първия съвместен преглед, състоял се през февруари 2011 г., Министерството на финансите на САЩ предостави множество примери (класифицирани) на значими случаи на терористична дейност, в които е била използвана извлечена по ППФТ информация. В доклада от първия съвместен преглед се признава стойността на ППФТ и се посочва, че „броят на данните, съдържащи насочваща информация, предоставени от началото на програмата и от влизането в сила на споразумението, показва трайната полза за предотвратяването на тероризма и неговото финансиране и борбата с тях по целия свят със специален акцент върху САЩ и ЕС“1.

При втория съвместен преглед на споразумението, извършен през октомври 2012 г., Министерството на финансите на САЩ изготви приложение с 15 конкретни примера за разследвания, в които данните по ППФТ са се оказали от изключителна важност за разследванията за борба с тероризма2. В доклада от втория съвместен преглед се заключава, че „Европол и държавите членки все повече разбират стойността на данните по ППФТ за изпълнението на своите задачи в сферата на борбата с тероризма и неговото финансиране и предотвратяването им в ЕС“3 и посредством разпоредбите за реципрочност „ги използват все повече“4.

Съгласно член 6, параграф 6 в срок от три години от влизането в сила на споразумението Европейската комисия и Министерството на финансите на САЩ подготвят съвместен доклад относно стойността на предоставените данни по ППФТ, като обърнат особено внимание на стойността на данните, съхранявани за многогодишен период и съответната информация, получена от съвместния преглед, проведен съгласно разпоредбите на член 13.


  1. Процедурни аспекти

Редът и условията във връзка с изготвянето на настоящия доклад са определени съвместно от Европейската комисия и Министерството на финансите на САЩ в съответствие с член 6, параграф 6 от споразумението.

Европейската комисия и Министерството на финансите на САЩ започнаха дискусии относно реда и условията, мандата и методологията във връзка с изготвянето на доклада през декември 2012 г. На 25 февруари 2013 г. екипите за оценяване от ЕС и САЩ участваха в среща във Вашингтон, на която обсъдиха подготвянето на доклада и се договориха за провеждането на втора среща на 14 май 2013 г. в седалището на Европол в Хага. На срещата в Хага екипите от ЕС и САЩ се срещнаха също с представители на Европол и обсъдиха първоначалния принос от всички участващи страни и действията, които предстоят да бъдат предприети.

От страна на ЕС Европейската комисия проведе среща с поверителен характер с представители на държавите членки на 13 май 2013 г. Държавите членки и Европол предоставиха информация в писмен вид, която беше разгледана и отразена в подготвянето на настоящия доклад. За тази цел Европол разпространи сред всички засегнати държави членки въпросник, за да събере необходимата информация за своя принос към доклада. Въпросникът имаше за цел да се получи актуална представа за добавената стойност на предоставените данни по ППФТ във връзка със специфични случаи, разследвани от компетентните органи в съответните държави членки.

Между 1 февруари и 24 май 2013 г. екипът за оценяване от САЩ проведе разговори със следователи в сферата на борбата с тероризма от различни агенции, прегледа случаи в сферата на борбата с тероризма, при които е била използвана ППФТ, и анализира над 1000 доклада по ППФТ, за да направи оценка на стойността на извлечената по ППФТ информация.

Представените в настоящия доклад примери са взети от изключително поверителни разследвания, които към настоящия момент вероятно все още са в ход. Предвид естеството ѝ част от информацията е преработена, за да се защитят тези разследвания.


  1. Стойност на предоставените данни по ППФТ

От създаването на ППФТ през 2001 г. са били извлечени десетки хиляди насочващи информации и са били изготвени повече от 3000 доклада (съдържащи множество насочващи информации по ППФТ) на вниманието на органите за борба с тероризма по целия свят, в това число над 2100 доклада до европейски органи5.

ППФТ е била използвана за разследването на голяма част от най-тежките терористични нападения и заговори през изминалото десетилетие, включително:

След сключването на споразумението:


  • бомбените атентати по време на маратона в Бостън през април 2013 г.;

  • заплахите във връзка с летните олимпийски игри в Лондон през 2012 г.;

  • заговора за убийството на посланика на Саудитска Арабия в Съединените щати през 2011 г.;

  • нападенията, извършени от Андерс Брейвик в Норвегия през юли 2011 г., и

  • бомбените атентати с коли в Деня на независимостта на Нигерия през октомври 2010 г.

Преди сключването на споразумението:

  • нападението през юли 2010 г. срещу фенове, гледащи мач от Световната купа в Кампала, Уганда;

  • атаките срещу хотели в Джакарта през юли 2009 г.;

  • множество операции по отвличания и вземане на заложници, извършени от al-Shabaab – в това число отвличането на белгийския кораб MV Pompei през април 2009 г.;

  • атаките в Мумбай през ноември 2008 г.;

  • заговора на Съюза за ислямски джихад (Islamic Jihad Union) за нападение над обекти в Германия през септември 2007 г.;

  • заговора за нападение над нюйоркското летище John F. Kennedy през 2007 г.;

  • заговора за поставяне на течна бомба в презокеански самолет през 2006 г.;

  • бомбените атентати в Лондон през юли 2005 г.;

  • свързаното с тероризъм убийство на Van Gogh през ноември 2005 г.;

  • бомбените атентати срещу влакове в Мадрид през март 2004 г.; и

  • бомбените атентати на Бали през октомври 2002 г.

Екипите за оценяване от ЕС и САЩ проведоха разговори относно стойността на ППФТ с Европол, Министерството на финансите на САЩ и други органи. Следователите в сферата на борбата с тероризма отбелязаха, че ППФТ съдържа единствена по рода си, много точна информация, която има значителна стойност за проследяването на мрежите за подпомагане на тероризма и за разкриването на нови методи на финансиране на тероризма. Когато се знае малко за лице, заподозряно в терористична дейност, освен неговото име или номера на банковата му сметка, извлечената по ППФТ информация може да съдържа важни сведения, в това число местоположение, финансови трансакции и съучастници. Уникалната стойност на ППФТ се изразява в точността на банковата информация, тъй като съответните лица са заинтересовани да предоставят точна информация, за да са сигурни, че парите ще стигнат до местоназначението си.

При по-голямата част от разследванията в сферата на борбата с тероризма се разчита на събирането, обмена и анализирането на значително количество информация от множество източници. Въз основа на опита от прилагането на споразумението, на сътрудничеството с органи на държавите членки в множество разследвания за борба с тероризма и на общите компетенции по въпроси, свързани с тероризма и финансовото разузнаване, се смята, че данните по ППФТ имат много висока стойност като единствен по рода си инструмент за предоставянето на навременна, точна и надеждна информация за дейности, свързани с предполагаемо финансиране и планиране на терористични актове.

Проведени бяха събеседвания с американски следователи в сферата на борбата с тероризма от множество агенции, които използват извлечената по ППФТ информация и предоставена съгласно споразумението, с цел да се определи стойността на програмата за извършваните от тях разследвания. Анкетираните следователи се съгласиха, че ППФТ предоставя ценна информация, която може да се използва за идентифицирането и проследяването на терористи и на мрежи, които ги подпомагат. Освен това те отбелязаха, че ППФТ предоставя важни сведения за мрежите за финансово подпомагане на някои от най-опасните терористични организации в света, в това число Ал Кайда, Ал Кайда в земите на ислямския Магреб (Al-Qaida in the Lands of the Islamic Maghreb — AQIM), Ал Кайда на Арабския полуостров (Al-Qaida in the Arabian Peninsula — AQAP), Al Shabaab, Съюз за ислямски джихад (Islamic Jihad Union — IJU), Ислямско движение на Узбекистан (Islamic Movement of Uzbekistan — IMU) и силите Qods на Ислямската революционна гвардия на Иран (Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps-Qods Force — IRGC-QF). Следователите посочиха, че извлечената по ППФТ информация им дава възможност да разкриват нови източници на финансово подпомагане и неизвестни до този момент съучастници, структури за осъществяване на връзка и псевдоними, свързани с терористични организации, да оценяват/потвърждават налични разузнавателни сведения и да предоставят информация, която може да бъде използвана за идентифицирането на нови цели за разследване. Няколко от анкетираните следователи споделиха, че извлечената по ППФТ информация за финансови трансакции им дава възможност да запълнят пропуските в информацията и да установят връзки, които не могат да бъдат видяни от други източници.

Терористичните групи зависят от редовен приток на пари в брой по различни причини, включително за заплащането на сътрудници и подкупи, за организирането на пътувания, обучения и набиране на членове, за подправянето на документи, за придобиването на оръжия и за организирането на атаки. Следователите в сферата на борбата с тероризма разчитат на множество набори от данни за разследването и преустановяването на тези дейности. Възможно е обаче в информацията да има пропуски, които да попречат на следователите да придобият цялостна представа за тези мрежи. ППФТ предоставя на следователите точна информация относно финансовите съобщения, която може да включва номера на сметки, идентификационни кодове на банки, имена, адреси, размер на трансакциите, дати, адреси на електронна поща и телефонни номера. Използвайки тази информация, следователите могат да изготвят схеми на мрежите за финансово подпомагане на тероризма и да идентифицират неизвестни до този момент съучастници. В един случай от 2012 г., например, чрез извлечена по ППФТ информация е било установено, че известен заподозрян терорист е сред титулярите на сметка на организация, през която са били извършени няколко подозрителни трансакции. При последващи проверки по ППФТ е било установено движение на финансови средства между тази организация и друга компания, заподозряна в оказването на материално подпомагане на други терористични субекти в същия географски район.

Извлечената по ППФТ информация може да бъде използвана за предоставянето на насочваща информация, която е от полза за идентифицирането на лица, свързани с терористични мрежи, и установяването на тяхното местонахождение и за събирането на доказателства за финансови дейности, подпомагащи терористични нападения. Възможно е, например, да се установи местонахождението на заподозряно лице, като се провери дали то е закрило и/или открило нова банкова сметка в град или държава, различни от последното известно място на пребиваване. Това е ясен знак, че лицето може да се е преместило. Но дори когато заподозряното лице не променя банковите сметки, а по-скоро се премества, продължавайки да използва старата сметка (например чрез електронно банкиране), е възможно да се установи местоположението, например чрез идентифицирането на плащания за специфични стоки или услуги (например за ремонтни дейности или поддръжка или други дейности, които обикновено се извършват на мястото, където живее лицето). Благодарение на точността на данните по ППФТ, дори когато заподозрените лица са много внимателни при извършването на банкови трансакции, е възможно да се установи местоположението им чрез плащания и покупки, извършвани от техни близки съучастници. ППФТ може да предостави важна информация за движенията на заподозрените терористи и естеството на правените от тях разходи. Дори липсата на трансакции по една или няколко банкови сметки, свързани със заподозрян терорист, е ценен знак, че заподозряното лице евентуално е напуснало съответната държава.

Въз основа на ППФТ е било възможно да се получи информация за граждани и пребиваващи в САЩ и ЕС, заподозрени в тероризъм или във финансиране на тероризъм в трети държави, в случаи, в които не е било отговорено своевременно на исканията за правна взаимопомощ. В един случай от 2010 г. ППФТ е помогнала за установяването на местонахождението на пребиваващо в ЕС лице, заподозряно в терористично престъпление, което е било изчезнало от ЕС. Оказало се, че лицето е титуляр на нова банкова сметка в Близкия изток. Впоследствие разследването потвърди, че лицето в действителност пребивава в тази трета държава, което даде възможност за целенасочено използване на ресурсите за разследване с цел издаването на съответна международна заповед за арест.

В друг случай ППФТ е била използвана в разследването на френския националист Rachid Benomari, заподозрян в набирането на съмишленици и средства за Ал Кайда и аl-Shabaab. Benomari и още двама сътрудници на аl-Shabaab бяха арестувани за нелегално влизане в Кения през юли 2013 г. Benomari и съучастниците му са издирвани в ЕС по обвинения в тероризъм, а Интерпол разпространи червено предупреждение за задържането на Benomari. Чрез извлечената по ППФТ информация следователите получиха номера на банковата сметката на Benomari и идентифицираха неизвестни досега финансови съучастници. Министерството на финансите предаде тази информация на Европол в отговор на искане по член 10.

В редица случаи следователите, работещи в сферата на борбата с тероризма, са използвали информацията, получена от ППФТ, за предоставянето на точна и навременна насочваща информация, чрез която да се постигне напредък в разследванията, свързани с тероризма. Например извлечена по ППФТ информация е била използвана за установяване на източниците на финансиране, използвани в заговора от 2011 г. за убийството на посланика на Саудитска Арабия в САЩ от Manssor Arbabsiar и IRGC-QF6. Използвайки ППФТ, следователите са успели да установят трансакция на стойност 100 000 американски долара от неиранска чуждестранна банка по сметка в банка в Съединените щати, чийто титуляр е било лицето, натоварено от Arbabsiar да извърши убийството. Arbabsiar беше задържан и впоследствие се призна за виновен и беше осъден на 25 години лишаване от свобода.

ППФТ е оказала помощ и за разследванията на Фронта al-Nusrah (al-Nusrah Front — ANF), който беше идентифициран като псевдоним на Ал Кайда в Ирак от Комитета по санкциите във връзка с Ал Кайда към Съвета за сигурност на ООН, от Съединените щати и от Европейския съюз, в резултат на което ООН разпореди задължително замразяване на всички активи на организацията по света. От септември 2011 г. досега ANF е поел отговорност за над 1 100 терористични атаки, при които са били убити и ранени стотици сирийци. Според извлечената по ППФТ информация намиращо се в Близкия изток лице, отговарящо за набирането на средства за ANF, е получило от 2012 г. насам над 1,4 милиона евро в различни валути от дарители в поне 20 различни държави, сред които Франция, Германия, Ирландия, Нидерландия, Испания, Швеция и Обединеното кралство. Американските следователи, работещи в сферата на борбата с тероризма, обмениха тази информация с органи за борба с тероризма в световен мащаб, в това число органи в Европа и Близкия изток. В поне един случай трета държава е поискала допълнителни търсения в ППФТ, за да получи съдействие за извършвано от нея текущо разследване.

Министерството на финансите продължава да използва ППФТ при разследването на обучение на базирани в ЕС терористи в Сирия. Неговите анализатори в сферата на борбата с тероризма са извършили търсения в ППФТ относно заподозрените в тероризъм Mohommod Hassin Nawaz и Hamaz Nawaz. Братята Nawaz бяха арестувани от британските власти на 16 септември 2013 г. в Дувър (Обединеното кралство) при пристигането си от френския град Кале и срещу тях бяха повдигнати обвинения в тероризъм, включително пътуване до лагер за обучение на терористи в Сирия. Извлечената от ППФТ насочваща информация съдържаше данни за трансакции, включително номера на банкови сметки, суми, дати и потенциални съучастници, сред които лице, заподозряно във финансирането на терористична дейност.

Терористичните организации използват множество методи за финансиране на своите операции. Тези методи могат да включват изпиране на пари, трафик на наркотици, кражби и използване на организации, служещи за прикритие, за набирането на средства. Извлечената по ППФТ информация може да помогне на следователите, работещи в сферата на борбата с тероризма, да разкрият начините, по които терористите и техните поддръжници финансират операциите си. Терористичните организации често използват дружества за прикритие с цел да си изградят приемлива от правна гледна точка бизнес дейност, за да могат да избегнат санкции и да използват глобалната финансова система. Извлечената по ППФТ информация съдържа данни от основно значение — в това число имена, идентификационни кодове на банки, размери на трансакции и дати — които могат да бъдат използвани за установяването на връзка между дружества, служещи за прикритие, и терористични групи. Подробностите за една трансакция между заподозряно дружество, служещо за прикритие, и известен терорист могат да съдържат информацията, от която следователите се нуждаят, за да потвърдят, че една организация, за която се предполага, че извършва законна дейност, набира средства от името на терористична организация. Освен това чрез извлечената по ППФТ информация могат да бъдат идентифицирани неизвестни до този момент организации, служещи за прикритие, и ръководителите на тези организации, които са свързани с терористични групи. ППФТ беше използвана за предоставянето на насочваща информация за разследването на несъществуващия вече американски клон на организацията Charitable Society for Social Welfare, създадена от включения в списъка на изрично изброените световни терористи7 Abd-al-Majid Al-Zindani. Починалият съмишленик на AQAP Anwar al-Aulaqi е бил заместник-председател на организацията. Американски федерални прокурори определиха благотворителната организация като служеща за прикритие организация, използвана за подпомагането на Ал Кайда и Осама бин Ладен. Извлечената по ППФТ информация разкри трансакции и съучастници, свързани с тази организация.

Извлечена по ППФТ информация допринесе също така за разследването на иранската банка Saderat във връзка с нейното подпомагане на терористични дейности. Банка Saderat беше включена в списъка заради незаконните си дейности, вследствие на което активите ѝ бяха замразени в Съединените щати и Европейския съюз, както и в други юрисдикции. Банката, която имаше около 3200 клона, се използваше от иранското правителство за прехвърлянето на средства за Хизбула и Хамас, измежду другите. Между 2001 г. и 2006 г. банката е прехвърлила 50 милиона американски долара от Централната банка на Иран чрез клона си в Лондон в клона си в Бейрут, като тези средства са били предназначени за служещи за прикритие организации на Хизбула в Ливан, подкрепящи актове на насилие. Извлечената по ППФТ информация беше от жизненоважно значение за работата на следователите в сферата на борбата с тероризма, които проследиха финансовите трансакции на банка Saderat в полза на терористични групи, както и връзките ѝ с финансови институции, които банката използва, за да избегне санкции в световен мащаб.

Терористичните организации често използват измами, за да прикрият схемите си за незаконно финансиране. Извлечената по ППФТ информация помогна за разкриването на схема за финансиране, използвана от Хизбула за изпирането на пари от наркотици за нейните операции. В тази изключително сложна схема Хизбула продавала наркотици в Европа и изпирала парите чрез автомобили втора употреба, купувани в Съединените щати и впоследствие продавани в Африка. Печалбите от продажбата на автомобилите втора употреба и наркотиците били изпращани в Ливан и в специални обменни бюра в Ливан. Министерството на финансите установи, че обменните бюра били използвани от Хизбула за прехвърлянето на средства за операции или за изпращането на средства обратно в Съединените щати с цел закупуването на още автомобили втора употреба. В началото на 2013 г., благодарение на насочваща информация по ППФТ следователите успяха да разкрият движението на пари между Хизбула, определени обменни бюра и продавачи на автомобили втора употреба в Съединените щати. Министерството на финансите продължава да бъде обезпокоено от потенциалното използване на обменните бюра за получаване на достъп до финансовата система и активно проучва насочваща информация във връзка с борбата с тероризма и предприема действия, за да разкрие и прекрати използването на финансовата система за подпомагане на терористични дейности.

Финансовите трансакции могат също така да предоставят на следователите, работещи в сферата на борбата с тероризма, нужната информация за идентифицирането на лица, подпомагащи обучението на терористи. Терористичните организации се нуждаят от средства, за да могат съучастниците им да пътуват до тренировъчните лагери. От трансакциите често се разбира кога заподозрян терорист е решил да премине към действие и да се присъедини към група или организация. Извлечената по ППФТ информация може да предостави на следователите необходимите сведения за целите на борбата с тероризма, включително датите на пътуването, размерите на трансакциите, имена, псевдоними, местоположения и информация за контакт, за да могат тези лица да бъдат проследени. Например ППФТ е била използвана за предоставянето на насочваща информация за разследването на сътрудника на al-Shabaab Omar Awadh Omar. Omar е осигурявал финансиране за al-Shabaab и се смята, че е съдействал за прехвърлянето на чуждестранни бойци и стоки в Сомалия. Предполага се, че Omar е участвал в планирането на нападението от 11 юли 2010 г. срещу фенове, гледащи мач от Световното първенство в Кампала, Уганда. Al-Shabaab пое отговорността за атаката, при която загинаха 74 души. ППФТ предостави насочваща информация от основно значение, която беше използвана за идентифицирането на лицата в ръководената от Omar мрежа от поддръжници и за установяването на неизвестни до този момент банкови сметки. Понастоящем Omar е в ареста и очаква да бъде съден в Уганда. Той също беше включен в списъка на изрично изброените световни терористи от Министерството на финансите на САЩ по силата на Изпълнително нареждане 13536, което се отнася до заплахи срещу мира, сигурността и стабилността в Сомалия.


  1. Каталог: pub -> ECD
    ECD -> Съдържание
    ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
    ECD -> I. въведение
    ECD -> Съвет на европейския съюз
    ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
    ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
    ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
    ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
    ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


    Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница