Приложно поле на одитната дейност на сметната палата. Правомощия на контролните органи. Гл ас д-р Нина Чилова



Дата15.08.2018
Размер104 Kb.
#78968
ПРИЛОЖНО ПОЛЕ НА ОДИТНАТА ДЕЙНОСТ НА СМЕТНАТА ПАЛАТА. ПРАВОМОЩИЯ НА КОНТРОЛНИТЕ ОРГАНИ.

Гл.ас. д-р Нина Чилова

УНСС-юридически факултет, София, България

Nina.chilova@abv.bg

РЕЗЮМЕ
Основната цел на настоящият доклад е да се очертае принципно приложното поле на одитната дейност на Сметната палата и правомощията на контролните органи при осъществяването на одитния контрол. Анализът на действащото законодателство дава основание да се направи извода, че в обхвата на одитната дейност на Сметната палата са включени, както организициите от публичния сектор, така и субекти, извън публичния сектор, които се разпореждат с пари и имущества с публично предназначение. Одитният контрол е типичен вид финансов контрол, който има всеобхватен характер. Той инкорпорира в себе си, както контрол за законосъобразност /одит на съответствието/, така също и контрол за ефективност, ефикасност и икономичност при упражняване на управленската дейност / одит на изпълнението/. Контролната компетентност на одитните органи включва типичните за контрола фази - установителна и фазата на въздействието. В първата фаза, особено място заема правомощието за присъствие на заседания на органи на одитираната организация и лица, ако дневния ред е във връзка с провеждания одит. Във фазата на въздействието централно място заема правомощието за уведомяване на парламента.
The main objective of this report is to outline the principle scope of National Audit Office activities and the controlling powers of its bodies. The analysis of the current legislation gives grounds to conclude that the scope of the audit work of the Court refers to public sector institutions and entities outside the public sector which deals with money and property for public use. Audit control is a typical type of financial control, which is comprehensive in nature. It incorporates, as control of the legality /compliance audit/ and control aimed at effectiveness, efficiency and economy of public management /performance audit/ as well. Control competence of the audit bodies includes typical control phases - verifying phase and phase of impact. In the first phase, a special place occupies the power to attend meetings of the organs of the audited entity when the agenda has a connection with the ongoing audit. In the phase of impact the central part is the power to inform the parliament.
Ключови думи- одит, одит на изпълнението, одит на съответствието, контролна компетентност, контролни органи
1.Нормативна уредба.

Институционалният статут на Сметната палата намира своите основи в разпоредбата на чл.91 от КРБ. Народното събрание избира Сметна палата, която осъществява контрол върху изпълнението на бюджета. Организацията, правомощията и редът за дейност на Сметната палата се уреждат със закон.Съгласно чл.1, ал.2 от ЗСП, Сметната палата осъществява контрол за изпълнението на бюджета и на други публични средства и дейности съгласно закона и международно признатите одитни стандарти. Основна задача на Сметната палата е да контролира надеждността и достоверността на финансовите отчети на бюджетните организации, законосъобразното, ефективно, ефикасно и икономично управление на публичните средства и дейности, както и да предоставя на Народното събрание надеждна информация за това.


2. Приложно поле на одитна дейност на Сметната палата

Законодателят е дефинирал понятието „Одит“ в пар.1, т.1 от ДР на ЗСП. Съгласно нормата „одит“ е проверката, която включва действията по събиране и анализиране на финансова и нефинансова информация за оценка на управлението на бюджетните и другите публични средства и дейности и на отчетността в одитирания обект с цел подобряването им. От текста на разпоредбата става ясно, че основният обект на одитната дейност са - бюджетните и други публични средства и дейности. Понятието „Бюджетните средства“ е дефинирано в пар.1, т.6 от Закона за публичните финанси /ЗПФ / или това са паричните средства, постъпващи, съхранявани, трансферирани и/или разходвани по отделните бюджети. Съгласно пар.1.т.1 от Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор /ЗФУКПС/- публични средства са всички средства, които се събират, получават, съхраняват, разпределят и разходват от организациите в публичния сектор, включително бюджетни приходи, кредити, разходи и субсидии. Законодателят е определил в същия закон и понятието организиции от публичен сектор . Това са организициите, разпореждащи се със средства от държавния бюджет, извънбюджетни средства, от общинските бюджети и фондове,както и със самостоятелни или автономни бюджети, включително Националния осигурителен институт и Националната здравноосигурителна каса. Също така и органицации, разпореждащи се със средства, гарантирани от РБ, средства по фондове и програми на ЕС, както и Търговските дружества по чл.61 от ТЗ, държавните предприятие по чл.62, ал.3 от ТЗ и други оргазизации, разпореждащи се с публични средства по силата на нормативен акт/ чл.2, ал.2 от ЗФУКПС/.

Съпоставката на чл.2, ал.2 от ЗФУКПС с чл.6 от ЗСП показва, че законодателят е разширил приложното поле на одитната дейност на Сметната палата. Доказателство за това твърдение е разпоредбата на чл.6, ал.2 т.5-9, а именно Сметната палата одитира и : бюджетните разходи на Българската народна банка (БНБ) и тяхното управление/т.5/; формирането на годишното превишение на приходите над разходите на БНБ, дължимо към държавния бюджет, и другите взаимоотношения на банката с държавния бюджет/т.6/, също търговските дружества с 50 и над 50 на сто държавно и/или общинско участие в капитала/ал.3, т.2/, приватизирането и концесионирането на държавно и общинско имущество, предоставените публични средства и публични активи на лица извън публичния сектор/т.8/, както и други публични, средства и дейности, когато това и е възложено със закон1.

От изложеното може да направим извода, че в обхвата на одитната дейност на Сметната палата са включени, както организициите от публичния сектор, така и субекти, извън публичния сектор, т.е от непубличния, частния сектор, които се разпореждат с пари и имущества с публично предназначение2. Примери за последното могат да бъдат дадени с търговските дружества с над 50 на сто държавно и общинско участие в капитала, политическите партии по ЗПП3, на участниците в изборите, съгласно ИК4, както Фондът за гарантиране на влоговете и Фондът за компенсиране на инвеститорите.


3.Видове одити.

Одитната дейност на Сметната палата се извършва съгласно международно признатите одитни стъндарти и по реда на ЗСП. В рамките на годината Сметната палата планира своята дейност, но няма пречка при определени случаи Народното събрание със свое решение да възложи извършването на извънредни одити /чл.7, ал.1/. Съгласно чл.5 от ЗСП, Сметната палата извършва няколко вида одити:



3.1 Финансов одит- това е дейност свързана с изразяване на независимо одитно мнение доколко годишният финансов отчет на бюджетната организация дава вярна и честна представа за неговото финансово състояние и имущество в съответствие с идентифицираната обща рамка за финансова отчетност. Законодателят е визирал в чл.54, ал.1, че обекти на този вид одит могат да бъдат следните бюджетни организации- първостепенни разпоредители с бюджет, на бюджетните организации - второстепенни разпоредители с бюджет, които упражняват самостоятелни бюджети по силата на специални закони, както и годишните финансови отчети на общини, за които общата сума на отчетените разходи по бюджета, сметките за средствата от Европейския съюз и сметките за чуждите средства за предходната година надхвърля 10 млн. лв., или при които средствата не надхвърлят 10 млн. лв., но въз основа на извършена от Сметната палата оценка на риска, тя прави периодични проверки.

3.2 Одит на съответствието – е проверката на системите за финансово управление и контрол, включително на вътрешния одит и на управленските решения във връзка с организацията, планирането, управлението, отчитането и контрола на бюджетните и другите публични средства и дейности в одитираната организация с оглед на спазването на изискванията на нормативните актове, вътрешните актове и договорите. Този одит е типичен за контролната дейност, тъй като основното му предназначение е проверка за законосъобразност на осъществяваната от одитирания обект дейност.

3.3 Одит на изпълнението - е проверката на дейностите по планиране, изпълнение и контрол на всички равнища на управление в одитирания обект с оглед на тяхната ефективност, ефикасност и икономичност.Законодателят е дефинирал тези понятия в пар.1, т.4, а именно:

а) "ефективност" е степента на постигане на целите на одитирания обект при съпоставяне на действителните и очакваните резултати от неговата дейност;

б) "ефикасност" е постигането на максимални резултати от използваните ресурси при осъществяване на дейността на одитирания обект;

в) "икономичност" е придобиването с най-малки разходи на необходимите ресурси за осъществяване на дейността на одитирания обект при спазване на изискванията за качество на ресурсите.

Следователно основното предназначение на този вид одит е проверка на дейността на одитирания обект от гледна точка „постигането на максимални резултати“ с „най-малки разходи и ресурси“.

Законодателят е предвидил и извършването на така наречените, специфични одити. Това са тези, които се осъществяват при условията и по реда на специален закон. Те могат да бъдат комбинирани одити, т.е да съчетават подходите за извършване на финансов одит, одит за съответствие и одит на изпълнение. В този смисъл можем да кажем, че одитната дейност на Сметната палата има всеобхватен характер, тъй като включва както одитния контрол е за законосъбразност, така и за ефективност и ефикасност на всички равнища на управление в одитирания обект.
4. Контролни органи. Правомощия

Всяка контролноправна материя се характеризира с органи на държавно управление, натоварени с определена контролна компетентност. В правната литература М. Костов убедително обоснова концепцията за компетентността като правосубектност на държавните органи. Авторът подчертава, че тя е призната от закона възможност за правообладание, програмирана от правната норма система от правомощия, която предхожда, обуславя и се реализира в конкретни правоотношения.5 Компетентността е единствената правосубектност на държавните органи и е принципно различна от гражданската правосубектност.6 Контролната компетентност като властническа правосубектност е специална система от правомощия, очертана в нормативните актове. Всяка контролна компетентност включва два дяла, две съставки, които отговарят на двете основни фази на контролния процес – установителната фаза и фазата на въздействие.7 В този смисъл контролната компетентност е изградена от контролноустановителни правомощия и от правомощия за контролно въздействие.



В първата фаза на контролния процес се упражняват установителни правомощия (правомощия за наблюдаване и проверяване), целта на които е да се събере достатъчна по обем и качество информация за дейността на адресатите на контрола и на тази основа да се определи действителното им състояние. Анализът на законодателството показва, че контролните органи на Сметната палата/одитори/имат схотни правомощия.

Съгласно чл.5, ал.2 във връзка с чл.39, ал.1 от ЗСП, те могат да изискват от одитираните субекти справки, заверени копия от документи /т.2/, включително да изискват годишни финансови отчети на дружества с държавно и общинско участие /т.1/, да изискват устни и писмени обяснения от длъжности лица /включително от бивши длъжностни лица/ по въпроси свързани с тяхната дейност /т.3/, както и правото да се изисква извършване на инвентаризация във връзка с извършвания одит /ал.3/.

Контролните органи имат право и да присъстват на заседания на органите на одитираните организации и лица, ако дневният им ред е във връзка с дейността на Сметната палата /т.6/.В своята съвкупност така очертаните правомощия формират съдържанието на установителната компетентност на одитните органи.

Логичен завършек на всяка установителна компетентност е правомощието да се съставят актове с установителен характер, в които са инкорпорирани резултатите от извършените проверки. Нормативно основание за това установително-контролно правомощие намираме в чл. 45 от ЗСП. Съгласно посочената разпоредба, ръководителят на одитния екип изготвя проект на одитен доклад. Законодателят е предвидил определена контролна процедура за неговото окончателно приемане или отхвърляне - чл.46 - чл.48 от ЗСП. Окончателното решение по този акт се взема от членове на Сметната палата, с явно гласуване, като въздържане от гласуване не се допуска. За да гарантира установения в чл.4 от ЗСП принцип на публичност и прозрачност в дейността на Сметната палатата, законодателя изрично е предвидил, че начинът на гласуване на всеки от членовете и мотивите му против се отразяват в протокол и се публикуват на интернет страницата на Сметната палата заедно с одитния доклад / чл.20, ал.3/.



Във втората фаза на контрола се упражняват правомощия за контролно въздействие. Предназначението на тези правомощия е въз основа на констатираното, доказаното и отразеното в установителните актове, да се въздейства върху контролираните субекти чрез прилагането на мерки с различен характер. Анализът на нормативната уредба относно въздействащите правомощия на контролните органи показва следното:

Съгласно чл.50 от ЗСП, контролните органи имат правомощия за искане за освобождаване на длъжностни лица, носещи управленска отговорност при нарушения на закона и неизпълнение на отправени препоръки, прилагане на имуществена и административнонаказателна отговорност (чл. 55), спиране на незаконосъобразни и увреждащи действия (чл.42), уведомяване на Агенцията за обществени поръчки при нарушения на режима на поръчките (чл. 49). Разпоредбата на чл.56 предвижда провомощие свързано с уведомяване на органите на прокуратурата при данни за престъпление (чл. 56). В тази посока следва да бъде посочено правомощието да се предложи на министъра на финансите да ограничи разходите по бюджета на одитирана организация, която нарушава закона или системно не изпълнява препоръки (чл. 51). При контролното въздействие се открояват правомощията за оповестяването на одитните доклади (чл. 57), както и уведомяване на парламента чрез внасяне на одитни доклади (чл. 60). Въздействието включва и правомощие за иницииране на административно наказване при нарушения на режима на обществените поръчки, осъществявано от органи на самата СП (чл. 127в от ЗОП).

Трябва да подчертаем, че при „финансовите одити” правомощията свързани с въздействието имат определена специфика, която се изразява преди всичко в положителното или в отрицателното (отказ) становище за заверяване на годишния финансов отчет на бюджетната организация (чл. 53) .
От направеното изложение може да се направи следния извод.

Одитният контрол осъществяван от Сметната палата по своята правна характеристика е несъмнено финансов одит. Аргументите подкрапящи тази теза са с оглед на обекта на одитната дейност и органите на държавно управление, натоварени с определена контролна комепетентост. Обект на одитен контрол безспорно това са парите и имуществата на организициите от публичния сектор, както и на субектите, извън публичния сектор, които се разпореждат с пари и имушества с публично предназначение.

Контролната компетентност на одитните органи инкорпорира в себе си типичните за всяка контролна дейност - фази / установителна и фазата на въздействието/. В правната литература е застъпено виждането8, което следва да бъде подкрепено, че в установителната фаза на компетентността на контролните органи, особено място заема правомощието за присъствие на заседания на органи на одитираната организация и лица, ако дневния ред е във връзка с провеждания одит.

Във фазата на въздействието център или силовото поле е правомощието за уведомяване на парламента.9 Уникално, без аналог е и правомощието за публично огласяване на одитните доклади. В заключение трябва да се отбележи, че одитният контрол е типичен вид финансов контрол, който има всеобхватен характер. Той е контрол, както за законосъобразност / одит на съответствието/, така също и за ефективност, ефикасност и икономичност при упражняване на управленската дейност10/ одит на изпълнението/.




1 Съгласно чл.19 от ЗГВБ, и чл.77 от ЗППЦК, Сметната палата упражнява одитен финансов контрол върху фондовете за защита на вложители и инвеститори.


2 Вж.Димитров .В, Правна Мисъл. К№1,2013 ст..34. Авторът определя средства и имущества с публично предназначение с оглед на пряка или косвена свързаност на тези средства с държавна и общинска собственост или със задоволяването на определен кръг обществено значими интереси.

3 Съгласно Закона за политическите партии, Сметната палата упражнява финансов одитен контрол /чл.33-37/

4 Съгласно чл.159 от ИК, Сметната палата упражнява одитен контрол и върху всички участници в изборите- партии, коалиции, инициативни комитети и т.н

5 Костов М. , Компетентността като правосубектност на държавен орган, Правна мисъл, 1979, № 3, с. 41.

6 М. Костов, Цит. съч., с. 43, 46.

7 Още в по-старата литература по финансово право М. Костов обосновава тезата, че всяко контролно правомощие включва два съществени елемента: 1/ проверка на изпълнението и 2/ правната възможност за въздействие (Костов М., Финансов контрол и имуществена отговорност, Годишник на СУ, Юридически факултет, 1950-52, с. 217). Вж. в тази насока и Златарев Е., Христофоров В., Цит. съч. , с. 139-143.

8 Димитров.В.Правна мисъл, №1, 2013г.,с.24

9 Вж. и чл. 2 от ЗСП, който възлага като основна задача на СП да предоставя надеждна информация на Народното събрание за законосъобразното, ефективно, ефикасно и икономично управление на публичните средства и дейности.

10 За одита на изпълнението вж.Димитров.В, Сметна палата и приложното поле на одита на изпълнението, сп.“Икономически алтернативи, 2012г. С.3-26.

Каталог: uploads -> Conference -> FormUploads
FormUploads -> Подобряване на методиката за анализ на пълната себестойност на продукцията за целите на финансовия мениджмънт на индустриалните предприятия
FormUploads -> Доктрината „too big to fail” и новата европейска регулаторна рамка в областта на кредитните институции
FormUploads -> Възможности за оценка на риска при инвестициите в жилищни недвижими имоти докторант Яна Стоенчева
FormUploads -> Нефинансовата информация във финансовите отчети – фактор за повишаване на конкурентоспособността на предприятията


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница