Примери за илюстриране на процеса на класификация на тежестта, ежедневната оценка и оценката на действителната тежест



страница1/8
Дата13.05.2017
Размер0.96 Mb.
#21247
  1   2   3   4   5   6   7   8
Примери за илюстриране на процеса на класификация на тежестта, ежедневната оценка и оценката на действителната тежест
Брюксел, 11 януари 2013 г.

В работния документ относно рамката за оценка на тежестта1, изготвен на проведената през юли 2012 г. среща от експертната работна група на Европейската комисия и одобрен от националните компетентни органи за прилагането на Директива 2010/63/ЕС относно защитата на животните, използвани за научни цели, се препоръчва разработването на примери, които да илюстрират „процеса на класификация на тежестта, ежедневната оценка и окончателната, действителната оценка на тежестта“, които следва да бъдат предоставени на научната общност.
Вследствие на това експертната работна група изготви редица примери, които да покажат как процесът, описан в работния документ, може да бъде приложен при различни процедури. Предназначението на тези примери е да помогнат на компетентните органи, ползвателите, ветеринарните техници, ветеринарните лекари и целия друг съответен персонал да гарантират, че болката, страданието и дистресът се прогнозират, разпознават и облекчават, когато това е възможно, както и че са оценени по последователен начин по време на процедурите. Този документ бе одобрен от националните компетентни органи за прилагането на Директива 2010/63/ЕС на срещата им, проведена на 23 — 24 януари 2013 г.
От решаващо значение е, че при използването на тези примери са взети под внимание редица важни фактори:

  • Приема се, че добрата практика се прилага през цялото време във връзка с настаняването; отглеждането и грижите; процедурите за облекчаване; образованието и обучението; оценката на компетентността; извличането и прилагането на актуална информация относно заместване, намаляване и облекчаване; както и подготовката на опити.




  • Видовете таблици за резултатите, включени в примерите, са предназначени да допълватне да заместват — преценката на обучен, компетентен и проявяващ щадящо отношение персонал. Целта е да се даде възможност за по-систематично и обективно наблюдение, за водене на регистър и оценка на страданието, но не и да се замества професионалната преценка.




  • Всеки резултат е свързан с хипотетична, но реалистична ситуация. Не би било подходящо да се включват всички подробности, които ще бъдат на разположение на практика, но са включени достатъчно подробности, за да се обясни как се прилага процесът.




  • Както се посочва в работния документ, от съществено значение е оценката на тежестта за видове, щамове и процедури да се обмисля и приспособява, както се извършва при обекта на конкретен ползвател. Въз основа на това експертната група настоятелно препоръчва да не се използват посочените в примерите таблици и системи от таблици за резултатите във вида, в който са, дори и за същата процедура. Необходимо е да се извършва редовен преглед на всички протоколи за оценка на тежестта във връзка с ефективността и при необходимост да се преразглеждат.



  • Примерите също подлежат на преразглеждане, тъй като познанията относно показателите за болка, страдание и дистрес се увеличават, а подходите се променят, за да се оцени и класифицира тежестта. Всеки пример е обозначен с дата; за актуализации моля проверете на уебсайта на ЕК http://ec.europa.eu/environment/chemicals/lab_animals/interpretation_en.htm.




  • Ще се приветства предоставянето на обратна информация във връзка с полезността на примерите и ще бъдат включени предложения за бъдещи процедури; моля, изпратете коментари на env-laboratory-animals@ec.europa.eu

Съдържание:
Модел 1 — Онкологични изследвания …………...……………………………………………………………………..…………………...4

Модел1(a) Поддържане на човешки туморни клетъчни линии при имунокомпрометирани голи мишки …...……..........5

Модел 1(б) Ефикасност на нови фармацевтични агенти върху нарастването на туморите…………………….......................9

Модел 2 Експериментален автоимунен енцефалит (ЕАЕ) при мишки ……………………………………………………….............15

Модел 3 — Артрит ………………………….……………………………………………………………….……………………………......23

Модел 4 — Инсулт ..…...………………………………………….………………………………………………………………………......33

Model 5 — Производство на поликлонални антитела при зайци …...………………………………………………………..……….......43

Модел 6 Производство и отглеждане на генетично изменени (ГИ) животни ……..……………………………………………….....49



Моделген Atm1a(Funding)Lab………………….………………….……………………………………………………………….…50

Модел —Tg(ген B)Labcode…………………………………………………………………………………………………………....55

Моделген Ctm1a(Funding)Lab………………….…………..….……….…………………………………………………………… ..57

Илюстративни примери за процеса на определяне на тежестта
Модел 1 — Онкологични изследвания (1а и 1б)
Последна актуализация: 13 May 2017


  1. Животински модели в онкологични изследвания (1а и 1б)


Общ контекст: Оценка на нови in vivo противоракови агенти
Раковите заболявания са една от основните причини за смъртността в развитите страни, а застаряването на населението неизбежно ще доведе до увеличаване на социално-икономическото отражение на заболеваемостта от рак. Към 2010 г. вероятността от настъпване на смърт, свързана с раково заболяване, преди навършване на 70 г. в рамките на ЕС беше приблизително едно към седем. От това следва, че е необходимо да се разработят нови, по-ефикасни лекарства за лечението на раковите заболявания. Предимствата от това ще включват намаляване на смъртността, причинена от ракови заболявания, и подобряване на качеството на живот на тези, които ще развият болестта в бъдеще.

Понастоящем в разработването на нови лекарства за лечението на раковите заболявания, в допълнение към компютърното моделиране и ин витро методологиите, като например анализ на клетъчни култури, се използват и животински модели. След ин витро потвърждаване на селективността и активността на съединенията за изпитване върху животни се избират само тези от тях, които имат благонадеждни характеристики. Изследванията на поносимостта са проведени с малки групи животни, за да се установи максимално допустимата доза (МДД) и пригодността на режима на дозиране, преди да се проведат по-големи проучвания на ефикасността.


Тежестта на въздействието върху животните ще зависи от моделите и целта на изследването. Поддържането на туморни клетъчни линии например няма да оказва значително въздействие върху хуманното отношение към животните, при условие че непрекъснато се спазва най-добрата практика, включително подходящо наблюдение, и приемането на ранни хуманни крайни етапи. При все това има вероятност изследванията, които имат за цел оценяването на нов вид лечение в метастатични модели, да доведат до по-значими проблеми във връзка с хуманното отношение към животните поради развитието на множество тумори и вероятните вредни въздействия на цитотоксичните лекарства.
Публикувани са редица насоки относно хуманното отношение към животните и тяхното използване при онкологичните изследвания, напр. в „British Journal of Cancer“ (Workman et al. 2010). Те предоставят подробен преглед на различните животински туморни модели, които са налични, как те оказват влияние върху животните и как страданието може да бъде сведено до минимум.
Тук са представени два примера, които илюстрират онкологични животински модели за различни класификации на тежестта.
Използвана литература

Workman et al. (2010) Guidelines for the welfare and use of animals in cancer research.British Journal of Cancer (2010) 102(11), 1555 – 1577; безплатно можете да изтеглите на http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2883160/pdf/6605642a.pdf


1 (а) — Поддържане на човешки туморни клетъчни линии при имунокомпрометирани голи мишки
Някои човешки туморни клетъчни линии не се възпроизвеждат ефективно в култури и понякога е необходимо човешки клетъчни линии да се характеризират и поддържат в ксеногенетични in vivo модели.
Изследване
Тридесет мъжки BALB/C голи мишки ще бъдат последователно инжектирани в левия хълбок с 10³ HCT 116 клетъчна суспензия в 0,1 ml физиологичен разтвор. Животните ще бъдат настанени по групи в клетки с отделна вентилация (IVCs) с постеля и материал за гнездене. Хуманното отношение към животните ще се оценява ежедневно и ще бъдат претегляни на всеки четири дни. Индивидите ще бъдат палпирани за наличието на тумори всеки втори ден и всички откриваеми тумори също ще бъдат измервани с дебеломер всеки втори ден. Животните ще бъдат евтаназирани на 15-ия ден за събиране на туморите.
Първоначална прогнозна оценка и разглеждане на специфични облекчения и хуманни крайни етапи

Какви действия спрямо животните са обхванати в настоящото изследване?

Какво ще изпитат животните? Колко страдание би могло да им бъде причинено? Какво би могло да доведе до влошаване?

Как страданието ще бъде сведено до минимум?

Неблагоприятни въздействия

Методология и интервенции

Крайни етапи

Отглеждане на имунокомпрометирани мишки

Животните са податливи на инфекция.

Настанени в клетки с отделна вентилация съгласно животновъдните практики, приспособени специално за свеждане до минимум на риска от заразяване

Настанени групи от животни и осигурено облагородяване на жизнената среда с цел понижаване на стреса

Животновъдните практики и грижите ще се преразглеждат при установени признаци за дистрес, агресия или необичайно поведение


Всички животни, показващи признаци за влошено здравословно състояние, ще бъдат умъртвени


Подкожно инжектиране на туморни клетки

Краткотраен дискомфорт след инжектиране

Еднократно инжектиране.

Ще бъде инжектирано подходящо количество (максимално 0,2ml)

Животните ще бъдат внимателно наблюдавани по време на периода непосредствено след инжектирането


Животните ще бъдат умъртвени по хуманен начин, ако проявят признаци за дистрес или дискомфорт, който е повече от слаб, ако нямат признаци за бързо възстановяване, наблюдавано след инжектиране (много рядко)

Нарастване на тумора

Може да причини дискомфорт или да засегне нормалното поведение или движение

Туморът може да се инфектира или да се образуват рани ( но не трябва да има метастази)



Нарастването на тумора ще се измерва всеки втори ден.

Схемата за наблюдение ще включва внимателно наблюдение на стойката, вървежа, както и на размера и състоянието на тумора



Ако туморът води до образуване на рани или пречи на нормалното поведение, стойка или движение, или надвишава 1,2 cm в диаметър (Workman et al. 2010), животното ще бъде умъртвено



Анализ
Очаква се животните да изпитат само ЛЕК дискомфорт и ще бъдат умъртвени, ако възникнат каквито и да било проблеми, свързани със здравословното им състояние или хуманното отношение към тях, които са над това равнище.

Следователно е подходяща прогнозна класификация на тежестта като ЛЕКА.

В края на този модел е включен пример за попълнена таблица за наблюдението.


Клинични наблюдения
Изготвена бе таблица за основните резултати, която е съсредоточена върху размера на тумора, телесното тегло, стойката и вървежа, тъй като се очакват няколко други клинични признаци. За неочаквани клинични признаци има включено поле, в което да бъдат записани под формата на свободен текст. Вписването на НУА (няма установени аномалии) потвърждава, че животните са проверени и не са открити аномалии. По-долу е представен пример.
Резултати


  • При нито едно от животните не бе отбелязана значителна загуба на тегло;

  • При 5 от животните не бе отбелязано развитие на тумор;

  • 25 животни развиха тумори на хълбока. Тези тумори не оказват влияние върху нормалното поведение и са с максимален размер от 1 cm на 14-ия ден, когато животните бяха евтаназирани, съгласно с протокола на изследването за събиране на тумори;

  • Прояви на агресивно поведение и сбиване в една от клетките; едно от животните имаше рани от ухапване по опашката и гърба и бе отделено в самостоятелна клетка, раните бяха дезинфекцирани локално всеки ден до излекуването им и животното бе запазено до края на процедурата.

Оценка на действителната тежест


  • При двадесет и девет животни изследването приключи само с леко страдание в резултат на поставянето на инжекцията и нарастването на туморите.

Действителната тежест за тези животни бе определена като ЛЕКА, 1 от животните имаше рани от ухапване, които бяха ефективно обработени. При това животно се наблюдаваше допълнително страдание, причинено вследствие на агресия, но то не бе свързано с процедурата. Тези инциденти бяха успешно преодолени и страданието бе сведено до минимум. Въпреки че равнището на страдание, понесено от съответното животно, бе умерено, тъй като този инцидент не бе свързан с процедурата, действителната тежест, свързана с процедурата, която следва да се докладва, бе счетена за ЛЕКА.
Пример за таблица за наблюдението (попълнена за хипотетичен случай)


Нарастване на тумор при голи мишки — Таблица за процедурите и наблюдението

Клетка 1 — Мишки номера от 1 до 5

Дата

Процедура

Размер на тумора (cm)

Тегло (g)

Клинични наблюдения проверете внимателно стойката и вървежа
















28/02

Подкожно инжектиране




121

222

321

422

522


Няма признаци за проблеми във връзка с хуманното отношение към животните след инжектирането

01/03










Няма установени аномалии (НУА)

02/03

Палпация







НУА

03/03










НУА

04/03

Палпация




121

222

321

422

522


НУА

05/03










НУА

06/03

Палпация







НУА

07/03










Определено агресивно поведение; няма видими рани

08/03

Измерване на тумора

10,1

20,1

30.1

4 няма тумор

5—0,2


121

222

321

422

522


Мишка 1 имаше рани от ухапване по опашката и гърба — локално лечение; преместена за самостоятелно настаняване. Кутиите за изграждане на гнездо са предвидени за самостоятелно настанени животни, но са преместени от клетката с останалите четири мишки, в случай че това може да породи агресия

09/03










Дезинфекцирани рани на мишка 1, добре зараснали, няма признаци за агресия между останалите животни

10/03

Измерване на тумора

10,2

20,1

30,1

4 няма тумор

50,2





Дезинфекцирани рани на мишка 1

11/03










Дезинфекцирани рани на мишка 1

12/03

Измерване на тумора

10,4

20,3


3—0,3

4 няма тумор

50,5


122

222

321

421

523


Излекувани рани на мишка 1, дезинфекцията преустановена

13/03










НУА

14/03

Евтаназия и събиране на тумори











1 (б) Ефикасност на нови фармацевтични агенти по отношение на нарастването на туморите — Многоетапна процедура
Изследването е предназначено за оценка на ефикасността на нови агенти при намаляване или спиране на нарастването на туморни клетки. Преди да е възможно да започне лечението туморът трябва да бъде установен добре (обикновено 0,5 cm в диаметър е достатъчно), като поради продължителността на изследването някои тумори могат да достигнат най-много до 1,2 cm в диаметър, обикновено в контролната група с носителя. Много вероятно е цитотоксичните лекарства да предизвикат някои неблагоприятни въздействия върху хуманното отношение към животните.

Тридесет мъжки BALB/C голи мишки ще бъдат инжектирани с бавно нарастващи туморни клетки (0,1 ml). Хуманното отношение към животните ще бъде оценявано ежедневно и те ще бъдат претегляни веднъж седмично в продължение на три последователни седмици. Нарастването на тумора ще се измерва с дебеломер на 7-ия и на 14-ия ден. На 20-ия ден туморът ще бъде измерен отново, животните ще бъдат рандомизирани и лечението ще започне под формата на поставяне на интраперитонеални инжекции два пъти дневно в продължение на 7 дни.



Първоначална прогнозна оценка и разглеждане на конкретни облекчения и хуманни крайни етапи


Какви действия спрямо животните са обхванати в настоящото изследване?

Какво ще изпитат животните? Колко страдание би могло да им се причинено? Какво би могло да доведе до влошаване?

Как страданието ще бъде сведено до минимум?

Неблагоприятни въздействия

Методология и интервенции

Крайни етапи

Отглеждане на имунокомпроментирани мишки

Животните са податливи на инфекция

Настанени в клетки с отделна вентилация съгласно животновъдните практики, приспособени специално за свеждане до минимум на риска от заразяване.

Настанени групи от животни и осигурено облагородяване на жизнената среда с цел понижаване на стреса.

Животновъдните практики и грижите ще бъдат преразглеждани при установени признаци за дистрес, агресия или необичайно поведение


Всички животни, показващи признаци за развиващи се съпътстващи заболявания, ще бъдат умъртвени


Подкожно инжектиране на туморни клетки

Краткотраен дискомфорт след инжектиране

Еднократно инжектиране

Ще бъде инжектирано подходящо количество (максимално 0,2 ml).

Животните ще бъдат внимателно наблюдавани по време на периода непосредствено след инжектирането


Животните ще бъдат умъртвени по хуманен начин, ако проявят признаци за дистрес или дискомфорт, който е повече от слаб, ако нямат признаци за бързо възстановяване, наблюдавано след инжектиране (много рядко)

Нарастване на тумора

Може да предизвика дискомфорт или да засегне нормалното поведение или движение.

Туморът може да се инфектира или да се образуват рани (но не трябва да има метастази)



Ежедневно наблюдение на животните, редовен мониторинг на общото им здравословно състояние и нарастването на тумора.

Схемата за мониторинг ще включва внимателно наблюдение на стойката, вървежа, както и на размера и състоянието на тумора.

Фармацевтичните интервенции ще започнат, когато туморът достигне 0,5 cm в диаметър (измерен с дебеломер)


Животните ще бъдат умъртвени, ако туморът води до образуване на рани или нарушаване на нормалното поведение, стойка или движение, или ако надвишава 1,2cm в диаметър (Workman et al. 2010)

Интраперитонеално инжектиране на нов вид фармацевтичен агент

Краткотраен дискомфорт след инжектиране

Цититоксичните лекарства могат да причинят диария, загуба на тегло, анорексия или летаргия



Животните ще бъдат наблюдавани внимателно по време на периода непосредствено след инжектирането

Максимален обем от 10 ml/kg дневно за 7 дни

Ще бъдат използвани минимални дози (определени след изследвания за вариране на дозата).

За оценка на хуманното отношение ще бъде използвана система за клинично оценяване по скала



Животните ще бъдат умъртвени, ако загубата на тегло надвишава 20 % от първоначалното телесно тегло.

Животни, които не се хранят или имат диария в продължение на повече от 48 часа, ще бъдат умъртвени

Като хуманен краен етап ще бъде зададена по-висока граница за клиничния резултат



Каталог: userfiles -> files
files -> Специална оферта за сезон 2015/2016 в Евридика Хилс Пампорово Нощувка със закуска
files -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
files -> Наредба №111 от 12 октомври 2006 Г. За изпитване на продукти за растителна защита и одобряване на бази на физически и юридически лица
files -> Гарантирани вземания на работниците и служителите
files -> Гарантирани вземания на работниците и служителите
files -> I общи разпоредби Ч


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница