Природна структура и ресурси на Земята



Дата10.07.2017
Размер293.64 Kb.
#25390

ПРОЕКТ 1
Енергийната ситуация в началото на XXIвек

ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ПРОЕКТА

Ядро “Природна структура и ресурси на Земята” 9. клас

5 - 6 часа
Приложими стандарти

Виж Приложение А – 4 по Културно-образователни области (КОО):

При изпълнението на проекта учениците имат възможност да проучват въпроси, свързани с най-използваните енергоносители на постиндустриалното общество – изчерпаемите енергийни ресурси нефт и природен газ. В проекта е симулирана ситуация медиен анализ и коментар «Дали страните-участници в борсата всъщност са страните с най-големи запаси на енергийни ресурси?», провокирани от електронната търговия с енергийни ресурси на Междуконтиненталната борса (Intercontinental Exchange - ICE) - световният лидер в този вид търговия. Учениците ще извършват дейности от позицията на четири роли. Като икономически наблюдатели на стоковата борса те ще правят анализ за дейността й относно видове ресурси и потребителите им (страни или региони - участници в борсата) по признаците - доставка, потребление и цени. От позицията на геолози, специалисти (минно дело), инженери ще проучват данни за запаси, добив, потребление (вкл. инфраструктура за пренос) на двата енергоносителя – нефт и природен газ. От позицията на еколози- анализатори ще коментират някои показатели на устойчивото развитие. От позицията на журналисти, ангажирани в медийната кампания за лидера (компания, страна или международна органицзация) в добива и в търговията с всеки от двата енергийни ресурса ще представят и коментират различни мнения за ефективния енергиен ресурс в началото на ХХI век. Резултатите ще бъдат представени в Power Point Presentation и статия (фотосесия).

Цели на проекта
При този проект учениците ще:


  1. Дефинират ключовите признаци на енергийна устойчивост: поддържане на всички енергийни възможности; осигурени инвестиции в енергийната инфраструктура; прагматичен подход към пазарната отношения; приоритет на сигурността в доставките; регионална интеграция на енергийните системи.

2. Проведат проучване относно енергийната устойчивост за два от енергийните ресурси - нефт и природен газ, като използват различни източници на информация за запаси, добив, потребление и цени на глобално и на регионално ниво и като я предстявят в графични и в картографски изображения.

3. Работят в екип при аргументирано представяне на мнения за ефективния енергиен ресурс в началото на ХХI век.

4. Оценяват използваните сайтовe.

5. Представят презентация на Microsoft Power Point, съдържаща графични и в картографски изображения.

6. Създават рекламен продукт за енергийната ефективност на изчерпаемите енергийни ресурси – статия, фотосесия.
Предизвикателства за учениците
Може да представите това задание като предизвикателство директно пред учениците или да им го прочетете. Копие от него се съдържа в приложения CD-ROM.
Представителите на различни организации правят различни прогнози за бъдещето на енергетиката.

Според главният икономист в Международната енергийна агенция “потребностите от енергийни ресурси на глобално равнище ще растат устойчиво през следващите 20-25 години и сред тях ще доминират горивните енергийни източници. Ресурсите на Средния Изток и Северна Африка ще бъдат критични за посрещане на световния глад за енергийни ресурси.”

Друг акцент се поставя със заключението от 19 световен конгрес за енергетика през 2004 - то се отнася до необходимостта от осигуряване на ключовите признаци на енергийна устойчивост.

Трета позиция може да се открие на картата на Междуконтиненталната борса на енергийни ресурси (ICE). От нея става ясно, че сред икономически активните “играчи на борсата” - страните в Северна Америка (САЩ, Британска Колумбия в Канада), Европа (Исландия, Великобритания, Скандинавски страни, Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия, Германия, Белгия, Швейцария, Испания,Франция, Португалия) , Азия (Япония, РКорея,

ОАЕ, Индия), Австралия, Африка (РЮА) - има малко страни- производителки на енергийни ресурси.


В този проект два екипа ще представят енергийната ситуация в света в началота на ХХI век относно двата енергийни източника – нефт и природен газ.

Ролите във всеки екип са определени в съответствие с посочените прогнози за бъдещето на енергетиката. Геологът, борсовият наблюдтел и анализаторът на устойчивото развитие ще бъдат готови да дадат експертната си оценка в медийното пространство. Журналистите ще използват мнението на професионалистите, за да обобщят фактите и да ги използват като аргументи в своите статии и фотосесии.

След като изберете ролите вашият учител ще ви предостави един от следните сценарии за проекта:
Сценарий 1

Вашият екип представя страните-износителки на петрол – ОПЕК. Геолозите, специалистите по минно дело и инженерите ще проучват данни за запаси, добив, потребление (вкл. инфраструктура за пренос) на нефт. Икономическите наблюдатели на стоковата борса ще правят анализ за дейността й относно участници в борсата по признаците - доставка, потребление и цени на нефт. Екологът- анализатор ще проучва ситуацията при добива и потреблението на нефт по определени признаци за устойчиво развитие. Журналистите, ангажирани в медийната кампания за лидера в добива и в търговията с нефт ще представят и коментират различни мнения за нефта като ефективния енергиен ресурс в началото на ХХI век. Резултатите ще бъдат представени в Power Point Presentation и статия (фотосесия), които ще бъдат използвани от Международната енергийна агенция.



Сценарий 2

Вашият екип представя страната - лидер в добива и износа на природен газ – Русия. Геолозите, специалистите по минно дело и инженерите ще проучват данни за запаси, добив, потребление (вкл. инфраструктура за пренос) на природен газ. Икономическите наблюдатели на стоковата борса ще правят анализ за дейността й относно участници в борсата по признаците - доставка, потребление и цени на природен газ. Екологът- анализатор ще проучва ситуацията при добива и потреблението на природен газ по определени признаци за устойчиво развитие. Журналистите, ангажирани в медийната кампания за лидера в добива и в търговията с природен газ ще представят и коментират различни мнения за природния газ като ефективния енергиен ресурс в началото на ХХI век. Резултатите ще бъдат представени в Power Point Presentation и статия (фотосесия), които ще бъдат използвани от Международната енергийна агенция. Освен това екипът ви трябва да е подготвен и за ожесточена дискусия по темата.


Когато всеки екип започне да работи по проекта, да развива идеи и събира ресурси, помнете, че основната ви задача е да информирате обществото за ефективния енергиен носител чрез медийната кампания на Международната енергийна агенция, която включва експертните оценки на различни специалисти.
Детайли на проекта
Проектът позволява на учениците да коментират проблема за енергийните ресурси в началото на ХХI век от позициите на различни роли и с възможности за аргументирани коментари относно енергийната политика за двата ресурса - сигурност на енергийните доставки, конкурентност на енергийните пазари и устойчиво развитие. Оценките за енергийната ефективност на енергийните ресурси на ХХI век се правят по определени признаци: къде и колко са запасите; какви са добивите като количество, себестойност и как влияят върху енергийните пазари; има ли изградена инфраструктура за добив, транспортиране и потребление на ресурсите; какви са потребностите; как се спазват принципите за устойчиво развитие при добива и потреблението.
Този проект ще позволи на учениците да проучат настоящите спорове по въпроса и да изградят собствено мнение.
Умения, които учениците трябва да притежават

Интернет


  • Умения са сърфиране

  • Работа с графики

Microsoft Word


  • Въвеждане на колони

  • Въвеждане на графики

По избор: използване на шаблони, форматиране на снимки

Microsoft PowerPoint


  • Работа с презентация

  • Отпечатване на слайдове

  • Въвеждане на текст и графики

По избор: изграждане на връзки и звукови ефекти

Microsoft Excel


  • Въвеждане на данни

  • Създаване на графика

  • Въвеждане на таблица в Microsoft Word или Publisher

Други умения:

  • Работи в екип

  • Изпълнява социални роли в контекста на проекта.

  • Проявява толерантност във взаимоотношенията

Технологични изисквания за класната стая


  • Достъп до ИНТЕРНЕТ

  • Microsoft Word

  • Microsoft PowerPoint

  • По избор: Microsoft Excel

По избор: Връзка на компютъра с LCD проектор
Материали за инструкторите

(и в приложения CD-ROM )



  • Копия от предизвикателствата за всеки ученик .

  • Копия от Работния лист за ролите и дейностите на учениците.

  • Рубрика Power Point .

  • Рубрика Excel.

  • Рубрика Писане на статия .

  • Копия от Работния лист за създаване на Фотосесия .

Препоръчителни Web сайтове

Това е списък от сайтове на български, руски и английски език, които учениците могат да ползват при проучванията си. Осигурете на групите този списък от Web сайтове или ги отбележете чрез опцията Favorites на Internet Explorer.

Някои Web сайтове по въпросите на енергийните ресурси може да предлагат мнения, а не факти. Учениците внимателно трябва да оценяват получената от сайтовете информация, и да са сигурни в разграничението на фактите от мненията. Стъпка 5 от етапите на класната работа дава връзка към Информационен чеклист за качеството, който може да бъде използван от учениците.

http://www.ithaca.edu/library/Training/hott.html

Сайтът представя правила за критично отношение и анализ на намерената информация в Интернет.


Web сайтове на български език
http://www.evroportal.bg/dictionary_view.php?id=216

Информация на български език за Организацията на страните-износителки на петрол ОПЕК (Organisation of Petroleum Exporting Countries; OPEC) – коиса страните членки и каква е целта на организацията.



http://www.opec.org/library/faqs/OPEC.htm

Сайтът съдържа информация по 19-те най-често задавани въпроси за ОПЕК – кои са страните с най-големи запаси; каква е причината за ниските цени на петрола; ще остане ли петролът най-важният източник на енергия в света ...


Web сайтове на руски език


http://www.lenta.ru/articles/2006/06/08/illarionov/

Президентът на фонда “Институт экономического анализа” и бивш съветник на руския президент по икономика представя своята позиция по въпроса за енергийната безопасност, при което предсказва ликвидацията на ОПЕК.


http://lenta.ru/news/2006/04/20/oil/

Информация за мнението на борсовите аналитици на световните стокови борси относно цените на нефта.




http://lenta.ru/news/2006/04/18/marketreview/

Информация за цени на нефта на стоковата борса Intercontinental Exchange в Лондон.



Web сайтове на английски език


http://www.petroleum-economist.com/web/pdf/sect_1_world_overview.pdf

Прогноза на главния икономист в Международната енергийна агенция за потребностите от енергийни ресурси на глобално равнище през следващите 20-25 години.


http://www.worldenergy.org/wec-geis/publications/statements/stat2005.asp

Сайт на Световния енергиен съвет.


http://www.eia.doe.gov/oiaf/ieo/world.html

Официална статистика за енергетиката от правителството на САЩ.


https://www.theice.com/profile.jhtml

Сайт на Intercontinental Exchange (ICE) - водеща в света електронна борса за енергийна търговия


https://www.theice.com/homepage.jhtml

Карта с информация от ведомства на на Intercontinental Exchange (ICE) в страни в Северна Америка, Европа, Азия, Австралия, Африка.



http://www.nytimes.com/2006/06/01/business/worldbusiness/01oil.html?pagewanted=1&ei=5087&en=8edaaff8a83ba1f0&ex=1164772800&excamp=OVBUvenezuela

Информация за запасите на нефт в пояса на Ориноко, които конкурират тези в Саудитска Арабия.


http://www.time.com/time/globalbusiness/article/0,9171,1050297,00.html

Интервю с един от световноизвестните експерти за нефта, председател на Асоциацията за енергийни изследвания в Кеймбридж, автор на удостоената с награда Пулицър книга “Цената: епичният въпрос за нефта, пари и власт”.


http://earthtrends.wri.org/maps_spatial/maps_detail_static.php?map_select=505&theme=6

Карта на глобалните запаси към производството на нефт – 2004.


http://www.fideladeloopiedoo.org/oil-rig.html

Сайтът съдържа информация за компании, производители на офшорни платформи за добив на нефт.



Допълнителни материали и източници

За учениците:

  1. Джобен справочник – светът в цифри. С., Книжен тигър, 2000.

2. Състоянието на планетата. С., Книжен тигър, 2000.

3. http://bg.wikipedia.org/wiki/ Свободна енциклопедия на български език.


За учителите:

1. http://geo.1september.ru/article.php?ID=200203103

В статията «Пути развития мировой энергетики» В.П. Максаковски предлага аргументираното мнение за значението на енергетиката и факти за структурата на енергопроизводството.


2. http://www.inrne.bas.bg/wop/wop_1_2006/

Списание “ГЕОграфия 21”, в чийто електронен архив може да се открият статии за енергийните ресурси.


3. http://bg.wikipedia.org/wiki/

Свободна енциклопедия на български език.



Етапи на работа

Подготовката се осъществява в сътрудничество между учители по: инфоматика и ИТ и география. Ръководител е учителят по география.



Разработването на проекта се осъществява като серия от задачи за домашна работа, поставяни в уроците по география и изпълнявани в часовете по информационни технолигии. Проектът завършва с презентации в часове по география.

  1. Насърчете като групова дейност мозъчна атака по два въпроса: 1) Ако потребностите от енергийни ресурси на глобално равнище ще растат устойчиво през следващите 20-25 години дали сред тях ще доминират горивните енергийни източници? 2) Дали страните-участници в електронната енергийна борса всъщност са страните с най-големи запаси на енергийни ресурси?

  2. Предложете на учениците да използват различните мнения по тези въпроси и да направят проучване за два вида енергийни ресурси от позицията на заинтересовани в добива и доставките на тези енергийни ресурси.

Предоставете им Предизвикателствата (дадени по-горе, както и на приложения CD-ROM).

3. Разделете класа на два екипа. Кажете на учениците, че едните са екип, участващ в медийната кампания на страните, производителки на нефт, вторият екип – на природен газ. Разрешете на учениците да преценят в кой екип биха искали да участват, като коментират кратко по следните въпроси: Кой енергиен ресурс ще проучвате? Какъв е ефектът върху обществото от използването му? Какво представлява една медийна кампания и как влияе тя?

  1. Използвайте Листа за роли и дейности, за да обясните ролите и отговорностите на всеки член от екипите. Нека учениците сами да разпределят ролите си:

  • Икономическите наблюдатели на стоковата борса ще правят анализ за дейността й по признаците - доставка, потребление и цени на двата енергийни ресурса от страни или региони - участници в борсата.

  • Геолозите, специалисти по минно дело и инженерите ще проучват данни за запаси, добив, потребление (вкл. инфраструктура за пренос) на двата енергоносителя.

  • Еколозите- анализатори на устойчивото развитие ще проучват информация за ключовите признаци на енергийна устойчивост при добива и потреблението на енергийния ресурс.

  • Журналистите, ангажирани в медийната кампания за лидера (компания, страна, международна органицзация) в добива и в търговията с всеки от двата енергийни ресурса ще представят в Power Point Presentation и статия (фотосесия) различни мнения за ефективния енергиен ресурс в началото на ХХI век и ще коментират.

  1. Тъй като проблемът за енергийнете ресурси е интересен за много групи и личности, които имат различни мнения по въпроса, учениците могат да се натъкнат на сайтове, представящи крайни мнения. Дайте кратък урок по оценяване на сайтовете. Чеклистът за качеството на информацията на http://www.quick.org.uk/menu.htm е бърз и лесен начин за учениците да оценят сайта, който използват. Освен това може да накарате учениците да отпечатат резюме на чеклистите http://www.quick.org.uk/summaryprint.htm за всеки сайт.

  2. Насочвайте учениците да използват определени Интернет сайтове както и предварително отпечатани материали по въпросите за енергийните ресурси.

  3. Коментирайте как да се използва събраната информация в подкрепа на избраната позиция. Може да предложите изработването на таблица на Microsoft Excel, чрез която да се представят аргументите.

  4. Нека учениците да направят план на storyboard за своята PowerPoint презентация и да го попълнят със записки, които ще ги ориентират при изработване на презентацията, която ще бъде част от медийната кампания. Може да обсъдят как опонентите им може да използват същата информация в тяхна полза.

  5. При създаването на Power Point презентацията се поставя ударение на най-важните аргументи от тезите на тримата специалисти. Нека презентацията съдържа графики, карти, снимки, библиография на цитираните източници.

  6. Симулирайте създаване на форум в сайта на Международната енергийна агенция за медийната кампания, която включва експертните оценки на различни специалисти за нефта и за природния газ. Така журналистите от двата екипа ще могат да представят своите статии и презентациите на специалистите от екипа си, да се ориентират в мнението на другите екипи – да прочетат или чуят техните статии и презентации.

  7. Нека учениците да се подготвят за участие във форума – да задават своите въпроси и да отговаряте на въпросите на другия екип.

  8. След форума и дискусията питайте учениците за личното им мнение по въпроса. Комфортно ли им беше при представяне на гледната точка на техния екип? Съгласни ли са с позицията, която защитаваха? С какво доказват своята правота?

Оценяване

  • Съберете резултатите от проучванията на всеки ученик по отделно, за да проследите индивидуалния принос към презентациите или в статиите и фотосесиите от ролята на журналистите . По този начин лесно може да прецените дали всеки член на екипа е участвал равностойно в процеса.

  • Използвайте Рубриката Excel (Проект 4 - Рубрика Excel) за оценка на графиките и данните, използвани при тяхната направа.

  • Използвайте Рубриката PowerPoint (Проект 4 - Рубрика PowerPoint) за оценка на презентациите.

  • Използвайте Рубриката Писане на статия (Проект 4 – Рубрика Статия) за оценка на статиите.



Допълнителни дейности
Нека учениците проучат интервюто с Даниел Йергин (Daniel Yergin), един от световноизвестните експерти за нефта, председател на Асоциацията за енергийни изследвания в Кеймбридж, автор на удостоената с награда Пулицър книга “Цената: епичният въпрос за нефта, пари и власт (The Prize: The Epic Quest for Oil, Money and Power) http://www.time.com/time/globalbusiness/article/0,9171,1050297,00.html
Стратегии за подкрепа

Ръководството за провеждане на проучвания и Работния лист за роли и дейности могат да помогнат на учениците да се концентрират върху задачата си. Поставете времеви ограничения пред учениците за всеки етап от проекта. Ако е възможно представете копия от подходящите за проучване статии на ученици, които се нуждаят от подобна предварителна подкрепа и подготовка.


Допълнителни насоки


Основната част на проекта се осъществява по учебния предмет “География и икономика” – 9. клас в тема “Природоресурсен потенциал – Енергийни ресурси” от Ядро №1 “Природна структура и ресурси на Земята”. Проектът може да се реализира поне в два варианта в зависимост от учебния план на училището:

I. Самостоятелно в 5 - 6 часа (урока) с проектно базирано обучение, когато география се изучава от 3 до 5 часа седмично в задължителната подготовка (ЗП) и в профилираната подготовка (ПП).

II. Фрагментарно в 5 - 6 часа (урока) - съпътстващо в макроструктурата на уроците по география, когато география се изучава с 1,5 часа седмично в ЗП.


ПРОЕКТ 4


Енергийната ситуация в началото на XXI век

РАБОТЕН ЛИСТ

РОЛИ И ДЕЙНОСТИ НА УЧЕНИЦИТЕ


Роля

Дейност

Геолог


1.Проучва информация за запаси и добив на нефт или природен газ.

2. Прави оценка за енергийната ефективност на ресурса по следните признаци: къде и колко са запасите; какви са добивите като количество.

3. Представя резултатите в таблица Excel и в Power Point Presentation.


Борсов анализатор на световните стокови борси

1. Проучва информация за участие на страни в търговия с енергийни ресурси на е- борса.

2. Прави оценка за енергийната ефективност на ресурса по следните признаци: себестойност на добива; има ли изградена инфраструктура за добив, транспортиране и потребление на ресурсите; какви са потребностите; как влияят върху енергийните пазари.

3. Представя резултатите в таблица Excel и в Power Point Presentation.


Еколог - анализатор на устойчивото развитие

1. Проучва как се спазват принципите за устойчиво развитие при добива и потреблението.

2. Прави оценка по ключовите признаци на енергийна устойчивост.

3. Представя резултатите в таблица Excel и в Power Point Presentation.


Журналист

Фотожурналист


1.Обобщава мненията на тримата специалисти в статия за ефективността на енергийния ресурс.

1.Създава фотосесия с помощта на Power Point. Фотографиите в сесията трябва да съдържат аргументи за енергийната ефективност на ресурса. Всяка снимка трябва да има заглавие и кратко описание.


ПРОЕКТ 4


Енергийната ситуация в началото на XXI век

Рубрика Power Point

Оценка

6

5

4

3

Планиране

Storyboard е завършен. Записките съдържат данни, подкрепящи гледната точка на екипа, както и аргументи против другите теории.

Storyboard е завършен. Записките съдържат данни, подкрепящи гледната точка на екипа.

Storyboard е завършен и съдържа записки.

Незавършени

Storyboard или записки.



Организация

Съдържанието е добре организирано. Използваните заглавия са свързани с материала.

Използвани са заглавия и номерация, но в цялостната организация има пропуски.

Съдържанието е логически организирано в по-голямата му част.

Липсва ясна и логическа организация и структура – наличие на множество факти.

Съдържание

Покрива в дълбочина темата с детайли и примери. Познаването на темата е отлично.

Съдържа основна информация по темата. Добро познаване на материала.

Включена е основна информация, но има фактологически грешки.

Съдържанието е минимално или са допуснати няколко фактологически грешки.

Изисквания

Съдържа информация от всички роли; аргументите са визуализирани. Всички използвани източници са цитирани. Представена е допълнителна информация.

Съдържа информация от всички роли; аргументите са визуализирани Всички използвани източници на информация са цитирани.

Съдържа информация от всички роли и графика, илюстрираща важна част от доводите.

Съдържа информация от някои роли. Няма графика.

Презентация

Отлична комбинация на шрифтове, цветове,графики, ефекти, връзки и др. в презентацията

Добра комбинация на шрифтове, цветове,графики, ефекти, връзки и др. В презентацията

Комбинация от шрифтове и др. е добра, но понякога отвлича внимание от съдържанието

Често

комбинацията от шрифтове и др. отвлича вниманието от съдържанието.



Техника

Без граматически и правописни грешки

3 или по-малко правописни или технически грешки

4 правописни или граматически грешки

Повече от 4 правописни или граматически грешки

Оценка и коментари:

ПРОЕКТ 1


Енергийната ситуация в началото на XXI век

Работна таблица Storyboard

Указания: Използвайте дадения по-долу шаблон за изготвянето на storyboard на вашата презентация. Storyboard е визуалният облик на вашата презентация. Използвайте дадения шаблон за изграждане общата рамка, както и поле за записки, където да добавяте важна референтна информация. Добавете допълнителни страници при необходимост. Добре е да използвате разни картини за предсавяне на идеите си.


Слайд

















Слайд
















ПРОЕКТ 1


Енергийната ситуация в началото на XXI век
Рубрика Excel

Оценка

6

5

4

3

Тип графика

Избраният вид графика добре подхожда на информацията и лесно се интерпретира

Видът графика е добре подбран и не изопачава данните, но интерпретацията е малко сложна

Графиката изопачава данните и интерпретацията е трудна.

Графиката сериозно изопачава данните и интерпретацията им е почти невъзможна

Таблично представени данни

Данните в таблицата са добре организирани, прецизни и лесно се разчитат

Инфоррмацията е организирана, прецизна и лесно се разчита

Данните са прецизни и лесно се разчитат

Данните не са прецизни и са неразгадаеми

Обозначаване на оста Х

Оста Х е ясно обозначена и разграфена

Оста Х е ясно разграфена

Оста Х е обозначена

Оста Х не е обозначена

Обозначаване на оста У

Оста У е ясно обозначени и разграфена

Оста У е ясно разграфена

Оста У е обозначена

Оста У не е обозначена

Оценка и коментари:



ПРОЕКТ 1

Енергийната ситуация в началото на XXI век

Рубрика Писане на статия

Оценка

6

5

4

3

Графичен организатор

Графичният организатор е завършен, ясен и има логична връзка между всички подзаглавия.

Графичният организатор е завършен, ясен и има логична връзка между повечето подзаглавия.

Графичният организатор не е завършен и съдържа няколко подзаглавия.

Не са положени услилия при съставяне на графичния организатор.

Организация

Информацията е организирана с добре структурирани параграфи и подзаглавия.

Информацията е организирана с добре структурирани параграфи.

Информацията е организирана, но параграфите не са добре структурирани

Информацията не е организирана.

Качество на информацията

Информацията е ясно е свързана с главната тема. Съдържа няколко опорни елемента и/или примери

Информацията е ясно е свързана с главната тема. Съдържа един - два опорни елемента и/или примери.

Информацията е ясно е свързана с главната тема. Няма детайли и примери.

Информацията няма нищо общо с главната тема.

Конструкция на параграфи

Всички параграфи съдържат въвеждащо изречение, обяснения, и заключително изречение.

Повечето параграфи съдържат въвеждащо изречение, обяснения, и заключително изречение.

Параграфите съдържат свързана информация, но не са правилно конструиран.

Структурата на параграфите не е ясна и изреченията не са правилно свързани.

Техническо изпълнение

Без граматически, правописни и пунктуационни грешки.

Почти без граматически, правописни и пунктуационни грешки.

Малко граматически, правописни, пунктуационни грешки.

Много грешки от трите вида.

Източници

Всички източници са коректно документирани в желания формат.

Всички източници са коректно документирани, но някои не са в желания формт.

Всички източници са коректно документирани, но не са в желания формат.

Някои източници не са коректно документирани.

Оценка и коментар:

ПРОЕКТ 1

Енергийната ситуация в началото на XXI век

РАБОТЕН ЛИСТ ЗА СЪЗДАВНЕ НА ФОТОСЕСИЯ

Направете план

Създайте си план на фотосесията като отбележете основните елементи от работния процес. Нужно е да изброите тези елементи, тъй като те са фактически това, което ръководи вашата фотосесия. Важно е да използвате глаголи, тъй като това са думите за действия. Планът ви трябва да е кратък и специфичен.

1.

2.

3.



Създайте си визуален план

Вашата работна таблица е визуалният образ на фотосесията и показва идеята за това как трябва да изглежда крайният продукт. Във всяка клетка отбележете какъв образ – карта, графика, снимка ще бъде използван. Не е необходимо да запълните всички дадени по-долу клетки, но може да използвате допълнителни, на друг лист, ако е необходимо. Може да използвате фигури от презентациите и от други сайтове, които да поставите на подходящо място в съответсвие с логиката на аргументите ви.







































Направете сценарий

След като сте планирали своя работна таблица, ще е необходимо да си направите и сценарий. Какво ще кажете във вашата фотосесия, за да представите енергийната ситуация в началото на века по отношение на двата енергийни ресурса? Напишете сценария по-долу.



Съставете план за съдържанието на PowerPoint слайдовете

Можете да представите вашата фотосесия чрез PowerPoint презентация, която да подсили казаното и направеното в хартиения вариант (носител). Използвайте Storyboard, за да планирате в детайли фотосесията си и да отбележите на кои елементи да се акцентира. Определете и оптималния брой слайда – той ще зависи от ключовите елементи в енергийния профил.



ПРИЛОЖЕНИЕ 1-А
ПРОЕКТ 1

ЕНЕРГИЙНАТА СИТУАЦИЯ В НАЧАЛОТО НА ХХI ВЕК


УЧЕБЕН ПРЕДМЕТ

И ЯДРО

СТАНДАРТИ (ПОСТИЖЕНИЯ)

Гимназиален етап

КОО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА

Български език:

Социокултурни компетентности

Първо равнище

В дискусия по поставена тема изразява свое становище, като умее да се аргументира убедително. Постига баланс между поднасяне на най-важното и навлизане в детайли. Задава въпроси и дава отговори по същество. Разбира, коментира и интерпретира чужди становища и тяхната аргументация. Открива преднамерена неясност, отклоняване от темата и необосновани твърдения.


Второ равнище

Различава факти от мнения.



Социокултурна и езикова компетентност. Устно общуване

Първо равнище

Формулира ясно становище и разгръща аргументацията си; откроява собствена гледна точка.

В хода на диалог резюмира вече казаното; умее да се позовава на чужди мнения.

При публично изказване спазва нормите на книжовния изговор.


Второ равнище

Избира различни реторични стратегии на общуване с оглед на цели, аудитория и тип комуникативна ситуация.



Социокултурна и езикова компетентност. Писмено общуване

Първо равнище

Използва различни информационни източници; анализира, сравнява информация от един източник и различни източници (конспектира, резюмира).

Създава текстове с аналитична, тълкувателна насоченост, текстове от аргументативен и описателен тип, текстове с развлекателна цел.


Литература:

Социокултурна и литературна компетентност:Създаване на изказвания и писмени текстове

Първо равнище

Владее основни жанрове на съвременната културна комуникация (жанрове на официалната реч, жанрове на средствата за масова комуникация).

Композира изказването или текста с оглед на ясното поставяне на тезата, привежда подходящи доказателства и аргументация, умее да подреди основните части на изказването си така, че да постигне максимално въздействие върху своя възприемател, подбира най- подходящите езикови изразни средства.
Второ равнище

Ориентира се в различни комуникативни ситуации на културно общуване (официална комуникация, академична комуникация, общуване чрез медия, неформално културно общуване)

Събира, анализира и съпоставя литературна информация от различни източници (научни съчинения, критически статии, речници и енциклопедии, библиографски справочници и пр.) като я организира във вид подходящ за конкретната задача.


КОО ЧУЖДИ ЕЗИЦИ

Първи чужд език

Четене

Първо равнище

Разбира основната информация от ... научнопопулярни текстове на стандартен език... като отбелязва в тях въпроси и проблеми, изразени становища, ... намира конкретна информация в проспекти, каталози, справочници.


Второ равнище

Разбира основната информация от ... специализирани текстове на стандартен език.

Намира конкретна информация в ... специализирани текстове.

Втори чужд език

Четене



Първо равнище

Намира конкретна информация в кратки текстове на позната тематика.




КОО МАТЕМАТИКА, ИНФОРМАТИКА, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ

Математика (прогимназиален етап):

Елементи на вероятностите и статистика

Събира систематично, организира и описва данни; разчита, интерпретира и оценява информация, предадена с графики, с таблици или с диаграми;


Информатика:

Операционни системи





Първо равнище

Използва средствата на операционните системи за организация и управление на файловата система.

Познава принципите на текстообработката , обработката на данни с електронни таблици, електронна поща и Интернет

Второ равнище

Познава логическата организация на файловите системи и и средствата на ОС за създаване на файлове.



Информационни технологии:

ИТ при решаване на проблеми

Първо равнище

Използва основните възможности на текстообработваща програма, графичен редактор, табличен процесор, система за управление на бази данни и архивираща програма за решаване на конкретен проблем.

Разбира и спазва правилата за работа с ИТ.

Познава и спазва правните, етичните и здравните норми за работа с ИТ.




Комуникиране чрез ИТ

Първо равнище

Търси и подбира информация от различни източници чрез средствата на ИТ.

Използва средствата на ИТ за подготвяне и представяне на информация пред публика.
Второ равнище

Осъществява връзка на компютърни системи с Интернет и използва предоставените услуги.

Използва ИТ за подбиране на подходяща информация и съчетава разнообразни форми за представянето и на непозната и критична публика.


Интегриране на дейности в ИТ

Първо равнище

Създава интегрирани документи.

Прилага различни начини за съхраняване, обединяване и разделяне на документи и обекти.
Второ равнище

Демонстрира умения за работа в екип.



КОО ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ, ГРАЖДАНСКО ОБРАЗОВАНИЕ И РЕЛИГИЯ

История и цивилизация: Човекът в историята

Първо равнище

Установява зависимост между развитието на техниката, икономиката, социалните идеи и всекидневния живот на човека.

Оценява значението на използването на научните и техническите открития за динамичния напредък на отделните общества.


Източници на историята


Първо равнище

Извлича и интерпретира информация от различни типове източници.

Търси, подбира и обработва информация с помощта насредствата и ресурсите на ИКТ.

Различава факти, аргументи, идеи, средства за разрешаване на противоречия.Изразява критично отношение при анализ на информация от различни източници.



Второ равнище

Служи си с основни техники за самостоятелно набавяне, представяне, аргументиране и анализ на данни.

Открива противоречия и формулира решения на проблеми.


География и икономика:

Първо равнище

Групира икономическите отрасли по сектори: първичен (добивен), вторичен (обработващ), третичен (обслужващ), и характеризира тяхната териториална структура.

Разбира основните механизми на пазарната икономика; степенува по значимост факторите за развитие на световното стопанство.

Излага знания за глобалните проблеми на съвременността(суровинно-енергиен, екологичен, продоволствен и др.) и аргументира пътищата за тяхното решаване.

Обяснява принципите на международното сътрудничество и дейността на някои международни организации; прави заключения относно ролята на "глобализацията" за нарастващата зависимост между страните.


Философия ( психология и логика, етика и право, философия):

Себепознание и взаимност

Първо равнище

Познава основните принципи на комуникативността , правенето на избор и вземането на решения.



Критично мислене и създаване на смисъл

Първо равнище

Умее да задава въпроси за по-задълбочено аргументиране и по-нататъшно изследване

Демонстрира отвореност и толерантност към различни схващания

Второ равнище

Решава проблеми чрез изследване на контекста, смяна на гледната точка и формулиране на хипотези. Развива контрааргументи на собствените си тези и съзнава, че има различни подходи при разбирането на истината и реалността; различава истината и интереса.




Гражданско образование

Граждани, права и отговорности

Демонстрира готовност да защитава своите (и на другите) граждански права и отговорности.

КОО ИЗКУСТВА

Изобразително изкуство

Ситуация и визуални комуникации

Диференцира средства за визуална информация и комуникация по вид, място и начин на въздействие.


Д. Ангелова – Ганчева Енергийната ситуация в началото на ХХI век с. oт 74



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница