Привличане на нови обучаеми в образованието на възрастни



Дата15.01.2018
Размер117.89 Kb.
#47315
ПРИВЛИЧАНЕ НА НОВИ ОБУЧАЕМИ В ОБРАЗОВАНИЕТО НА ВЪЗРАСТНИ

(Кратко ръководство за формиращите политики и обучителите на възрастни)
I. НАСОЧЕНОСТ КЪМ ПОТЕНЦИАЛНИТЕ ОБУЧАВАНИ
Неформалното обучение на възрастни може да повлияе на хората. То отваря света на ученето за много от тях. За да бъде успешно обучението, то трябва да се адаптира към изискванията на обучаваните. Различните целеви групи се нуждаят от индивидуални мерки за привличането им отново към учене. Затова специално създадените предложения за обучение са много важни, като трябва да се обърне повишено внимание на различните недостатъчно представени групи. Добрите практики показват много иновативни начини за привличане и работа с различни обучавани, но доставчиците на образование за възрастни имат нужда от подкрепа за осъществяване на тези нови начини на работа. И въпреки че реализирането им е отговорност на доставчиците на обучение, формиращите политики трябва да осигурят възможности за постигане на реален напредък по този политически приоритет.
1) Чуйте мнението на обучаваните
Всички обучавани трябва да имат възможност да изкажат мнението си. Особено групите в неравностойно положение, които се нуждаят от възможности да получат право и да играят активна роля в обучаващата среда. Освен редовни консултации в комисиите на обучаваните и консултативните съвети, има много възможности за включване на обучаваните в управлението, организацията и преподаването при образованието на възрастни. Доставчиците на това образование трябва да бъдат демократични и да разбират нуждите ва своите обучавани.
2) Срещайте се с обучаваните в тяхната среда
Обучението не винаги трябва да се провежда в класната стая. Първата стъпка за достигане до обучаваните може да бъде просто да ги изведем от дома им. Да се срещнем с тях в тяхната среда, напр. в домовете им, в паркове или в обществени сгради. Новата обучителна среда може да бъде предизвикателство за обучаващите, но стимул за участниците. Въведете бъдещия обучаван в социалната среда, в която той/тя се чувства удобно и която го подготвя за новия му опит като обучаван. Струва си усилието да се организират места, на които участниците могат да учат без страх или бариери. Това важи особено за групите в неравностойно положение.
Проектът „Немски в парка” включва 4 гимназии във Виена и се основава на факта, че курсовете често не могат да ангажират мигранти, поради което образованието трябва да отиде при тях. Общественият парк се оказва идеалното място за провеждане на курсове по немски език, предвид факта, че много хора прекарват своето свободно време в обществените паркове. Основната цел на проекта беше не само да насърчи участниците, но и да покаже на обучаваните че могат успешно да учат език.

На второ място, че ученето може да се осъществява в релаксираща атмосфера, без страх. Тези курсове засилиха самооценката на обучаваните и им дадоха самочувствието да участват в образователни и обучаващи ситуации. Повече информация може да се намери тук: http://www.vhs.at/lernraumwien/weitere-aktivitaeten/deutsch-im-park.html



3) Анализирайте бариерите и ги отстранете
Съществуващите бариери, особено пред хората от групите в неравностойно положение, да участват в образование на възрастни трябва да бъдат изследвани в дълбочина. Доставчиците на образование за възрастни трябва да вземат предвид достъпността на своите помещения, местоположението, времето и обстановката, която обученията предлагат. Уверете се, че начина на предлагане на курса не поставя сам по себе си бариера пред обучаваните. Напр. няма да можете да стигнете до хората с труднасти при четенето посредством брошура, или уебсайт. В допълнение националните доставчици и формиращите политики трябва да анализират законовите и финансови рамки за насърчаване или възпрепятстващи участието на хората от групите в неравностойно положение.
Шведското средно училище „Sundsvall” отправи покана към жени, най-вече от мюсюлмански страни (Чечня, Иран, Сомалия, Афганистан, Република Македония, Судан) да се присъединят към учебна група за изучаване на обществото и начина на живот в Швеция. Целта беше създаване на сигурно място за срещи на жени от различни култури. Поканата беше отправена писмено и беше преведена от отризирани преводачи. Беше адресирана до жени, но също и до техните съпрузи, за да не се чувсват съпрузите изключени от процеса.



4) Предоставяйте възможности за напредък
Ученето през целия живот е продължаващ процес на промяна, който не спира при приключване на определена учебна програма. Образованието на възрастни оказва подкрепа на обучаваните в техните пътеки за обучение и работа в съоветствие с личните обстоятелства. Трябва да бъдат осигурени контакти, пътеки за постигане на напредък, ориентиране, указания за включване в обучения, възможности за неформално обучение и информално учене. Процесът на обучение може да включва посещения на обществени събития, работни места, бюра по труда, културни центрове, библиотеки, болници, социални институции и др. Особено важно е фокусът да бъде поставен върху постиганите резултати от ученето и да се показва какво в действителност е било научено и как обучаваният може да използва тези нови компетентности в различен контекст.
5) Повишавайте разнообразието при образованието на възрастни
Членовете на екипа, мениджърите и подпомагащите групите в неравностойно положение са важни за осигуряване на необходимото разнообразие в образованието на възрастни, както и за това да бъдат модел за потенциалните обучавани.

Училището за възрастни “La Verneda-Sant Martн” в Испания е демократично, плуралистично и включващо. Обучаваните са въвлечени в процеса на вземане на решения и в мониторинга на дейностите. Различните организационни структури осигуряват участие на различни нива: Генерална Асамблея, Съвет, Асоциация на обучаваните, месечна и седмична координация. Демократичността е училищен модел на участие, при който чрез диалог всички обучавани могат да участват на еднакво основание. Всички процеси на вземане на решения са равнопоставени чрез информиране, консултиране, консенсус и откритост към всички. Повече информация можете да намерите тук: http://www.edaverneda.org/edaverneda/en




6) Включвайте възрастни обучавани като ментори
Менторите или посланиците на обучението окуражават хората за включване в образование за възрастни. Затова е важно да се улеснява работата на хората, служещи за положителни модели в подкрепа на възрастните за участието им в учене на възрастни. Възрастните, особено тези в неравностойто социално положение, ще се върнат в образование и обучение заради подкрепата и положителните примери за учене. Менторите допълнително се самообучават и също придобиват самочувствие.
В проекта „Мигранти обучават мигранти” на Центъра за образование на възрастни в Манхайм, Германия, жени-мигранти бяха обучени за ментори в подкрепа на обучаващите в курсове по немски език. Менторите преминават обучение по техники за презентиране и модериране и са въвеждани от експерти в различни теми като здраве, храни, образование, както и да подготвят планове на уроци и упражнения. Впоследствие те предават придобитите знания на участниците в курсове за интеграция. В края на тригодишния проект менторите бяха включени в разработването на концепция за вечерни курсове за целева група мигранти със слаби езикови знания по немски/турски, немски/арабски и немски/руски. Освен това менторите работиха по концепция за курс за възрастни мигранити и за курс за признаване на квалификации, придобити в чужбина.

7) Ангажирайте най-добрите обучаващи и персонал
Развитието на капацитета на персонала чрез висококачествено образование и вътрешно-фирмено обучение е приоритет. Обучението на обучителите, работещи с групи в неравностойно положение трябва да бъде подкрепено и да се осигури най-доброто качество. Необходимо е обмисляне на ползите и разходите за работните условия на обучаващите, особено за тези, работещи с групи в неравностойно положение.


8) Използвайте иновативни методики, даващи допълнителни възможности
Мениджърите, проектиращите курсове и практикуващите в институциите за образование на възрастни трябва да адаптират методологиите към различните целеви групи с които работят, особено към обучаваните със специални образователни потребности.
Мрежата OED (Outreach – Empowerment – Diversity) публикува методическо ръководство с цел подкрепа за работа с групи в неравностойно социално и образователно положение. Те са били събрани от екип специалисти по обучение и образование на възрастни от 14 европейски страни и са тествани успешно в някои от страните. Повече информация вижте тук: http://oed-network.eu/doc/OED-EN.pdf.
9) Инвестирайте в ученето на възрастни и го превърнете в приоритет
Необходимо е да се повишава публичното инвестиране в ученето на възрастни, което да осигурява дългосрочно финансиране за образование за възрастни, включващо доброволчеството и обществения сектор. То ще бъде от полза и за обучаваните и за обществото – по-добри умения, по-голямо включване, по-активно гражданско участие и по-голяма социална еднородност са винаги печеливша ситуация. Общностите са крайно необходими, когато става въпрос за включване на потенциални обучаеми, които не са имали достатъчно възможности за образование в миналото.

10) Засилете структурите за неформално образование на възрастни
В малко на брой страни съществуват стратегии за социално приобщаване на групи в неравностойно положение, като стратегиите най-често не вземат предвид образованието на възрастни. Необходими са по-силни структури за неформално обучение чрез законодателно, институционално развитие и продължаващо финансиране за създаване и устойчива финансова подкрепа на този сектор. Чрез интегриране на образованието на възрастни в съществуващите инициативи и политики те ще се подобрят, защото неформалното учене на възрастни е много по-адаптивно спрямо нуждите на обучаваните и техните интереси, в сравнение с другите форми на обучение.

II. ПОДЧЕРТАВАЙТЕ ПОЛЗИТЕ ОТ УЧЕНЕТО
Образованието на възрастни засяга живота на хората по начин, който далеч надхвърля категории като рентабилност на пазара на труда и икономически растеж. Ученето на възрастни играе важна роля в подкрепа на личното, социалното и икономическото благополучие. Ползите включват сфери като здраве, гражданска ангажираност, промяна на нагласите, напредък в образованието, намаляване на престъпността и бедността. Въпреки тяхната важност, по-широките ползи от ученето на възрастни понастоящем нито са добре разбрани, нито систематично се измерват. Тези, които вземат решения показват склонност към недооценяване на възможностите на информалното учене на възрастни.


  1. ФОКУСИРАЙТЕ СЕ ВЪРХУ ПОЛЗИТЕ ЗА ОБУЧАВАНИТЕ

Необходимо е да се признава важността и по-широките ползи от неформалното учене на възрастни и на ученето през целия живот. Ползите от образованието на възрастни излизат извън икономическите предимства и ползите, свързаните със заетостта, като се разширяват до социални ползи, повишена самооценка и лично благосъстояние. Затова отправяйте позитивни послания, поощряващи личностните, социалните и създаващите връзка между поколенията ползи от ученето на възрастни. Доказвайте, че то не е предназначено само за определена група хора и форма на учене.


2) ОТКРИВАЙТЕ ОЩЕ ПОЛЗИ ОТ УЧЕНЕТО НА ВЪЗРАСТНИ
Поради недостатъчните доказателства за ползите от образованието на възрастни, особено за тези, които не са свързани директно с пазара на труда, изследванията на по-широките ползи от ученето на възрастни трябва да бъде насърчавано. До сега много от доказателствата за ползите от ученето на възрастни бяха анекдотични. Докато за ползите от училищното обучение, от продължаващото и от висшето образование има направени редица сериозни изследвания, то малко внимание досега е обръщано на ползите от учене в по-късните етапи на живота. Нещо повече, има установена традиция за изследване на икономическата възвращаемост на образованието, но идеята за социалната и личностната възвръщаемост на ученето не е достатъчно изследвана. Един от първите опити да се преодолее тази липса е направена по проект BeLL (съфинансиран с подкрепата на ЕК). Чрез събиране и анализиране на качествени и научни данни от 10 страни изследването проучва индивидуалните и социални ползи за възрастните обучавани, участващи в неформални, непрофесионални, доброволни обучителни курсове.

В Ирландия Националната агенция за ограмотяване на възрастни (NALA) проведе рекламна кампания по националната телевизия с представяне на трима човека (машинист, майка и фризьор) срещащи трудности при четене и искащи да окуражат други да направят първата крачка. Подчертани са ползите от връщането към продължаващо обучение, както и факта, че то не е предназначено само за определен демографски сегмент.


Повече информация можете да намерите тук: www.nala.ie/what-we-do/improve-literacy/advertising-campaigns



3) ПРИЗНАВАЙТЕ УЧЕНЕТО НА ВЪЗРАСТНИ КАТО ИНСТРУМЕНТ ЗА ПОСТИГАНЕ НА СОЦИАЛНА ЕДНОРОДНОСТ
Изследване (подобно на споменатия проект BeLL) показва, че хората от групите в неравностойно положение претърпяват по-позитивни промени от другите хора, т.е. за тях е по-полезно участието в учене на възрастни. Например хората с по-ниски нива на формално образование съобщават за позитивна промяна в мотивацията си, чувстват се по-уверени като обучавани и по-често окуражават другите да учат. Това означава, че образованието на възрастни може да намали несъответствието между различните социални групи и затова предсавлява важен „балансьор“ за благополучие и повишени възможности за учене. Ученето на възрастни е възможно да повиши вероятността за бъдещо участие, особено на хора с недостатъчен предишен образователен опит. Всички отговорили са с различен предишен образователен опит, но особено тези на най-ниските нива на ISCED (с начално образование, или с първи етап на основното или по-ниско) съобщават за по-големи промени отколкото при останалите (32,7 % срещу 12,8 %).
4) ВЪВЕДЕТЕ ЯСНА СИСТЕМА ЗА УЧЕНЕ ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ ЧРЕЗ ВАЛИДИРАНЕ И ПРИЗНАВАНЕ

Много важно е да се организира и насърчи интегрална система за признаване и валидиране на всички видове обучения, например чрез включване на неформалното учене в Националните квалификационни рамки. Необходими са реалните системи за УЦЖ да включват повишен обмен и равнопоставеност между формално, неформално и информално образование и учене. Валидирането е ключов инструмент в подкрепа на УЦЖ за осигуряване на по-гъвкави пътеки за обучение, за поощряване на обучаваните и за изграждане на тяхното самочувствие, както и за по-доброто разбиране на компетентностите.


5) РАЗВИВАЙТЕ КАЧЕСТВОТО И ИНОВАЦИИТЕ В ОБУЧЕНИЕТО НА ВЪЗРАСТНИ
Необходима е Европейска рамка за качество в сектора на образованието на възрастни, базирана на добри практики и методически ръководства. По-широките ползи от ученето трябва да се включат в критериите за качество на образованието на възрастни. Тази рамка трябва да вземе предвид специфичната неформална природа на образованието на възрастни и да насърчи насочването на принципите за достъп, осигуряване на възможности и разнообразие към обучаваните.

III. ПОВИШАВАНЕ НА ОСЪЗНАТОСТТА ЗА УЧЕНЕ НА ВЪЗРАСТНИ
В цяла Европа организациите и доставчиците на образование на възрастни работят за издигане на осъзнатостта за образованието и обучението на възрастни. Провеждането на кампании за ученето на възрастни е ключов приоритет на национално, регионално, както и на европейско ниво. То може да включва изработване на телевизионни реклами, мотивиращи възрастните за учене на основни умения за четене и писане, или организиране на фестивал на обучаваните. „Ентусиазмът за учене е целта. Но ентусиазмът е също важен инструмент за повишаване на осъзнаването на значимостта на ученето на възрастни.“ (ARALE Conference)



  1. ОРГАНИЗИРАЙТЕ СЕДМИЦИ НА УЦЖ И ФЕСТИВАЛИ НА ОБУЧАВАНИТЕ

Националните фестивали и седмиците на УЦЖ са своеобразни витрини за работата на доставчиците на образование на възрастни и насърчават работата на сектора. Чества се ученето на възрастни и постиженията на възрастните обучавани. Целта е да се подчертае социалната ценност на образованието на възрастни и факта, че ученето се осъществява на много различни места. Фестивалите осигуряват обществена значимост, поради факта, че образованието на възрастни е част от политическия дневен ред.





2) ВКЛЮЧЕТЕ ОБУЧАВАНИТЕ В КАМПАНИИ – ИЗПОЛЗВАЙТЕ ИСТОРИИ И ПОЗИТИВНИ РОЛЕВИ МОДЕЛИ
Обучаваните са най-добрите застъпници за образованието на възрастни. Кампаниите в подкрепа на по-активното участие в ученето на възрастни трябва да използват истории на обучавани, които ще убедят нови обучавани да се присъединят към процеса на обучение. Ролевите модели на обучавани от различни общности, както и знаменитости, са важни мотивиращи фактори за обучението на възрастни.
Целта на шотландския проект “Formula Mentoring” е да подкрепи възрастните обучавани от социалните и икономически слабите общности да участват в образование с помощта на ментори. Менторите намират общ интерес с обучаваните, посещават музеи, образователни институции, университети, спортни събития, разхождат се и т.н. Много от менторите са доброволци, които участват в проекта за да повишат своето самочувствие и самооценка. Друга цел е разработване на материали за обучение на ментори.



Източник: http://www.oed-network.eu/doc/OED_engaging_new_learners_updated.pdf

Маркери: NSS Bulgaria, неформално и самостаятелно учене, обучение на възрастни, житейски умения, учене през целия живот


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница