Процедура приемане и представяне на документи за придобиване на специалност в медицинските университети в страната



Дата22.10.2018
Размер48.01 Kb.
#92744
ПРОЦЕДУРА
ПРИЕМАНЕ И ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДОКУМЕНТИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА СПЕЦИАЛНОСТ В МЕДИЦИНСКИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ В СТРАНАТА


Звена за административно обслужване „Фронт” офис

Административни звена, обслужващи издаването на акта „Бек” офис

Дирекция „Административно- правно, финансово и стопанско обслужване”:

Mаргаритка Масларска

Старши специалист

Телефони: 078/558-202

Адрес: град Кюстендил

кв. Румена Войвода” ,ул.”Тинтява”

E.mail: rzi_kn@abv.bg
Работно време: от 08.30 до 17.00ч.


Дирекция „Медицински дейности”:
Д-р Ванушка Мантарова

Дирекция „Медицински дейности”

Телефони: 078/558-236

Адрес: гр. Кюстендил

кв. Румена Войвода” ,ул.”Тинтява”

E.mail: rzi_kn@abv.bg


Работно време: от 08.30 до 17.00ч



І. Правно основание:

Чл.178-чл.181 от Закона за здравето

Наредба №34 от 29 декември 2006 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването

II. Характеристика

Цел:

Целта на настоящата процедура е да се укаже реда и условията за подаване на документи за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.


Предмет:

Услугата се извършва допускане до явяване на държавен изпит за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.


Дефиниция на основните понятия и институти, които се използват в настоящото описание на административната услуга
Специалност в системата на здравеопазването се придобива след изпълнение на учебната програма и успешно положен теоретичен и практически изпит пред държавна изпитна комисия, определена със заповед на министъра на здравеопазването.

Висшите училища организират, регистрират, провеждат и контролират обучението за придобиване на специалност в системата на здравеопазването, а Военномедицинската академия - обучението по военномедицинските специалности.

Специалност могат да придобиват правоспособни медицински специалисти с висше образование по специалностите от професионални направления “Медицина”, “Дентална медицина”, “Фармация” и “Здравни грижи”. Специалност в системата на здравеопазването могат да придобиват и немедицински специалисти с висше образование, по определен в Наредба №34 от 29 декември 2006г.

До държавен изпит за специалност се допускат специализантите, които са изпълнили съответната учебна програма и индивидуален учебен план.

Министърът на здравеопазването ежегодно до 15 февруари със заповед утвърждава състава на изпитните комисии за държавен изпит за специалност. Предложение за състава на изпитните комисии се прави не по-късно от 25 януари от ръководителите на обучаващите институции по чл. 7.

Държавните изпити за специалност се организират ежегодно и се провеждат в две изпитни сесии: от 1 до 31 май и от 1 до 31 декември.



ІII. Процедура по приемане и представяне на документи за придобиване на специалност в медицинските университети в страната:
Компетентен орган:

Регионална здравна инспекция;

Ръководителя на висшето училище или на Военномедицинската академия, към които са записани за обучение.



Заявител:

Всяко лице, което е започнало специализация в системата на здравеопазването и е изпълнило съответната учебна програма и индивидуален учебен план.


Нормативно установени изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде издадено Удостоверение за регистрация на оптика:

Необходими документи

  1. молба за допускане до изпит за специалност

Забележка: Молбата се подава в срок от 1 до 31 януари за изпитната сесия през май и от 1 до 31 август за изпитната сесия през декември.книжка за специализация;

  1. документ, удостоверяващ професионален стаж;

  2. удостоверения за проведено индивидуално или курсово обучение;

  3. копия от оперативни протоколи или извлечения от оперативните журнали, подписани от съответните ръководители, когато съгласно учебната програма се изисква изпълнението на определен брой медицински дейности (операции, манипулации и др.);

  4. атестат от ръководителя на специализанта за практическата дейност, реализирана по време на обучението и изпълнението на индивидуалния учебен план;

  5. документи, удостоверяващи уведомяването на районната здравноосигурителна каса и на регионалния център по здравеопазване от специализиращия “обща медицина” за периода на практическото обучение, в случаите по чл. 13, ал. 5 и 6 от Закона за лечебните заведения;

  6. копие на документи за платената стойност на обучението, когато е срещу заплащане.

Забележка: лицата, които са допускани преди това до явяване на изпит за специалност, представят само молба, без придружаващи други документи.
Вътрешен ход на процедурата

Молбата за допускане до изпит за придобиване на специалност, се адресира до ръководителя на висшето училище или на Военномедицинската академия чрез Директора на РЗИ; 

Молбата и придружаващите я документи се подават в звеното за административно обслужване в  РЗИ- Кюстендил и се завеждат в Административно-деловодната система за документооборот от служител на Звеното.за административно обслужване;

Молбата и приложените документи се предават ежедневно на длъжностното лице, което отговаря за организацията на следдипломното обучение в системата на здравеопазване.

В срок от 3 работни дни от подаване на заявлението длъжностното лице извършва проверка на изискуемите документи.

При наличие на несъответствия или непълноти, заявителят се уведомява писмено за необходимостта от допълване на преписката и се определя срок за отстраняването.

Молбата и придружаващата документация се комплектуват от длъжностното лице и в срок до 31 януари за майската изпитна сесия и 31 август до декемврийската изпитна сесия, се изпращат в съответното висше учебно заведение с придружително писмо, подписано от Директора на РЗИ-Кюстендил.
Отказ за приемане на документи за придобиване на специалност в системата на здравеопазване:

Регионалната здравна инспекция няма право да откаже приемане и предоставяне на документи за придобиване на специалност в системата на здравеопазване.


Резултат от процедурата:

Заявителите придобиват право да бъдат допуснати до явяване на изпит за придобиване на специалност.


ІV. Такси:

Не са предвидени такси за приемане и представяне на документи за придобиване на специалност.



V. Образци и формуляри:


  • Молба за допускане до изпит за придобиване на специалност


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница