Процедурата се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд Техническа спецификация



Дата01.02.2018
Размер57.18 Kb.
#53065







Процедурата се осъществява с финансовата подкрепа на

Европейския социален фонд
Техническа спецификация


ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ

към документация по провеждане на процедура за определяне на изпълнител

избор с публична покана” с предмет:

Избор на изпълнител за извършване на услуга по разработване и внедряване на софтуер за управление на човешките ресурси, във връзка с изпълнение на проект BG05M9OP001-1.008-2226-С01 „Подобряване управлението на човешките ресурси и условията на труд в „БРАЯН ТЕРМОИЗОЛ“ ЕООД“,

във връзка с изпълнението на договор за безвъзмездна финансова помощ №BG05M9OP001-1.008-2226-C01 с бенефициент „БРАЯН ТЕРМОИЗОЛ“ ЕООД, финансиран от Европейския социален фонд по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 по процедура: №BG05M9OP001-1.008 „Добри и безопасни условия на труд”


Посочените, представляват минималните технически и функционални изисквания към предмета на настоящата процедура.

Артикул

Количество

Минимални технически и функционални характеристики

Разработване и внедряване на софтуер за управление на човешките ресурси

1 брой

1. Минимални технически характеристики на софтуера:
1.1.Трислойна системна архитектура - база данни, приложен сървър и клиентска част. Приложният сървър да работи под Windows (или еквивалент) и Linux (или еквивалент) и с бази данни Microsoft SQL Server, Oracle Database и PostgreSQL (или техни еквиваленти) и да позволява преминаване от една база данни към друга без промени в софтуерния код. Клиентската част да работи под Windows (или еквивалент) и да има мобилни клиенти за iOS (или еквивалент) и Android (или еквивалент), които да се инсталират безплатно.

1.2.Да позволява доработки, промени и развитие, като Изпълнителят предостави пълния изходен код (source code) на целият софтуер, както и на всички промени и доработки, направени в процеса на неговото внедряване. В услугата да са включени всички развойни средства, нужни за правене на промени в изходния код.

1.3. Целият софтуер, включително административните и развойни средства към него, следва да разполагат с интерфейс на английски и български език. Да е напълно съобразен с изискванията на българското законодателство и да се актуализира в съответствие с промените му в гаранционния период.

1.4. Лицензът да е еднократен и да предоставя безсрочно право на ползване на пълната функционалност на всички модули на софтуера, включително развойните средства от 10 или повече едновремемнно работещи потребителя. Лицензът да позволява инсталирането на клиентската част върху неограничен брой компютри и мобилни устройства с iOS (или еквивалент) и Android (или еквивалент).

1.5. Софтуерът да позволява достъп през интернет. Да има защита и уведомление за въвеждане на грешна парола и автоматично блокиране на потребител за определено време при 3 неуспешни опита. Да има журнал (log), в който да се отчитат всички извършени операции от потребителите с възможност за справки в него.

1.6. Да има ергономичен потребителски интерфейс, предлагащ стандартни удобства за потребителя с възможност за промяна на потребителските интерфейси, добавяне и пренареждане на команди, бутони и менюта.

1.7. Да позволява обновяването на клиентската част да се извършва централизирано, като инсталирането му върху всяко работно място да се извършва автоматично.

1.8. Да има визуално средство за създаване на справки, позволяващо записването им и използване от други потребители. Резултатите от всички справки, да могат да се експортират при запазване на форматирането към Excel и HTML.

1.9. Да има възможност за подобряване на бързодействието и отказоустойчивостта чрез добавяне на приложни сървъри, работещи в клъстер и възможност за интеграция с външни системи и оборудване.

1.10. Да предлага търсене по полета и атрибути с динамично дефинирани от потребителите условия за филтриране, групиране и сортиране и пълнотекстово търсене на български и английски език.

 

2. Минимални функционални характеристики на модулите на софтуера:

 

2.1 Планиране на човешките ресурси - като централизирана база данни за служителите, управлението на личните данни да дава възможност лесно и продуктивно да се съхраняват и използват всички аспекти на информацията за служителите.



2.1.1 Намаляване на възможността за загуба на данни чрез управление на личната информация за служителите на централизирано място.

2.1.2 Управление на информацията за работата на служителите, като се определя степен на квалификация, заплата и друга информация.

2.1.3 Определяне на структурата за отчитане чрез дефиниция на надзорниците/менторите на служителите.

2.1.4 Поддържане и своевременно следене на минал опит в работата, умения и други критерии.

2.1.5 Преглед и търсене на подробности за служителите.

2.1.6 Създаване на персонализирани отчети за служителите.


2.2 Анализ и проектиране на длъжностите - създаване отзиви за ефективността, като се използват ключови индикатори за ефективност (KPI), специфични за всяка длъжност.

2.2.1 Възможност надзорните органи / мениджърите да преглеждат подчинените си относно ефективността им.


2.3 Обучение и развитие на персонала – въвеждане и отчитане на обучително време.

2.3.1 Формиране на формативна оценка.


2.4 Въвеждане на иновативен модел за организация на труда, насочен към повишаване на производителността и опазването на околната среда – премахване на документацията и ръчното управление на проектите. Модулът за управление на времето да автоматизира процесите, свързани с отчитане на времето, като същевременно да намалява грешките в политиката за обслужване като подобрява организационното представяне и ефективно организира данните за труда и работната сила.
Наличие на самостоятелна услуга за служителите, която да е мощен модул, осигуряващ достъп до съответната информация чрез уеб-базиран компютър, без да включва участие на специализиран персонал. Съобразено с правилата за информация и сигурност, служителите да могат да преглеждат и актуализират личната информация, което да осигурява спестяване на време и разходи. Функционалността на този модул да обхваща целият софтуер, като предоставя информация навсякъде и по всяко време.
2.5 Контрол на работното време

2.5.1 Графици

2.5.2 Проследяемост на изпълнението на поставените задачи и дистанционен мониторинг на тяхното изпълнение

2.5.3 Контрол и отчитане на работното време


2.6 Проследяемост на профила на служителя в социалните мрежи Facebook и LinkedIn -

проследяемост на служителя в популярните социални мрежи, чрез идентифициране на съответния профил и анализиране на връзките му с други подобни такива.

2.6.1 Възможност да се търси във Facebook и LinkedIn профил на даден служител.

2.6.2 Възможност за проучване на „дървото“ от контакти според определена специалност.



2.6.3. Възможност за автоматична обратна връзка.



www.eufunds.bg
Проект №BG05M9OP001-1.008-2226-С01 „Подобряване управлението на човешките ресурси и условията на труд в „БРАЯН ТЕРМОИЗОЛ“ ЕООД“, се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница