Проект! Наредба № за прилагане на подмярка 19. 1 "Помощ за подготвителни дейности"



страница1/9
Дата24.07.2016
Размер1.34 Mb.
#3150
  1   2   3   4   5   6   7   8   9


Проект!

НАРЕДБА № ….………. ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ПОДМЯРКА 19.1 "ПОМОЩ ЗА ПОДГОТВИТЕЛНИ ДЕЙНОСТИ" НА МЯРКА 19 „ВОДЕНО ОТ ОБЩНОСТИТЕ МЕСТНО РАЗВИТИЕ” ОТ ПРОГРАМАТА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ ЗА ПЕРИОДА 2014 - 2020 Г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат условията и реда за прилагане на подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности” на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 г. (ПРСР), подкрепена от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).

(2) Финансова помощ се предоставя за извършване на дейности, които допринасят за постигане на целите на подмярката:

1. подпомагане на процеса по създаване на местни инициативни групи в селски райони;

2. подкрепа за придобиване на умения и създаване на капацитет за функциониране на такива групи на местно ниво;

3. подпомагане на процеса за подготовка на стратегии за местно развитие, финансирани от ЕЗФРСР или от повече от един от Европейските структурни и инвестиционни фондове;

4. насърчаване на включването на местното население в разработването и бъдещото прилагане на стратегиите за местно развитие;

5. подкрепа за информиране на местното население относно възможността за финансиране на стратегиите по повече от един фонд;

6. подкрепа за популяризиране на местната идентичност.

Чл. 2. (1) Подмярката се прилага на териториален принцип на ниво община или обединение на съседни общини и/или съседни населени места - част от община/и, посочени в приложение № 1, при следните условия:

1. територията, на която се предоставя подпомагане е с непрекъснати граници;



2. подпомагане се предоставя за територия с население между 10 000 и 150 000 жители по данни от Националния статистически институт към 31.12.2014 г.

(2) На една територия се допуска предоставяне на финансова помощ за подготвителни дейности от ЕЗФРСР и от Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР).

(3) На едно местно партньорство или МИГ се предоставя безвъзмездна финансова помощ за подготвителни дейности от ЕЗФРСР или от ЕФМДР.

(4) Безвъзмездна финансова помощ от ЕЗФРСР се предоставя само за дейности, осъществени от местно партньорство или МИГ на територията на селски райони, посочени в приложение № 2.


Глава втора.
УСЛОВИЯ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ И ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КАНДИДАТИТЕ


Раздел I.
Обхват на дейностите


Чл. 3. (1) Безвъзмездна финансова помощ се предоставя на местно партньорство, на територията на което не е прилаган подхода ЛИДЕР през програмния период 2007-2013 г., за осъществяване на проект, включващ подготвителни дейности за:

  1. учредяване на публично - частно партньорство;

  2. популяризиране на подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) и процеса на разработване на стратегия за ВОМР;

  3. обучение на местни лидери и заинтересовани страни;

  4. проучвания и анализи на територията;

  5. подготовка на стратегия за ВОМР, включително консултиране на местната общност във връзка с подготовката на стратегията;

  6. координация на изпълнението на подготвителните дейности.

(2) Безвъзмездна финансова помощ се предоставя на местно партньорство или местна инициативна група (МИГ), прилагала подхода ЛИДЕР в периода 2007 – 2013 г. на територия или част от територия, за която се кандидатства, за осъществяване на проект, включващ подготвителни дейности за:

  1. популяризиране на процеса на разработка на стратегия за ВОМР;

  2. обучение на местни лидери и заинтересовани страни;

  3. проучвания и анализи на територията;

  4. подготовка на стратегия за ВОМР, включително консултиране на местната общност във връзка с подготовката на стратегията;

  5. координация на изпълнението на подготвителните дейности.

(3) МИГ, която е кандидатствала за одобрение и е преминала оценка за административно съответствие и допустимост по реда на наредбата за прилагане на подмярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие” от ПРСР, но няма одобрена за финансиране стратегия за ВОМР през програмния период 2014 - 2020 г., може да получи безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на малки пилотни проекти за:

  1. дейности и събития, свързани с популяризиране на местната идентичност;

  2. материални и нематериални активи в интерес на местната общност;

  3. въвеждане на иновативни за местната общност дейности.

(4) Дейностите, за които се предоставя финансова помощ следва да са извършени на територията на действие на местното партньорство/МИГ.
Раздел II.
Финансови условия


Чл. 4. (1) Финансова помощ по реда на тази наредба се предоставя в рамките на определения бюджет за подмярката в ПРСР и е в размер на 100 % от общите допустими разходи, свързани с дейностите, посочени в чл. 3.

(2) Финансовата помощ за извършване на допустими разходи за реализиране на определените в заявлението за изразяване на интерес дейности е в размер до левовата равностойност на:  

1. 30 000 евро за дейности по чл. 3, ал. 1 за един проект;

2. 25 000 евро за дейности по чл. 3, ал. 2 за един проект.

(3) Минималната стойност на допустимите разходи за дейности по чл. 3, ал. 3 е не по-малко от левовата равностойност на 5 000 евро, а максималната - не повече от левовата равностойност на 15 000 евро за един проект.

(4) Определената в ал. 2 и 3 стойност е с включен данък добавен стойност (ДДС) за кандидати, които не са регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и без ДДС - за кандидати, регистрирани по ЗДДС.


Чл. 5. (1) Размерът на финансовата помощ се определя в съответствие с чл. 67, параграф. 1, б. „а“, б. „б” и б. „в” от Регламент (ЕС) № 1303/2013 г. на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета (обн., L ОВ. бр. 347 от 2013 г.).

(2) При определяне на размера на финансовата помощ по подмярката се използват опростени разходи, посочени в приложение № 3.

(3) Разходите за изготвяне и разпространение на информационни материали, закупуване на ново офис оборудване и офис техника, командировки, пътни и дневни и за такса по чл. 1, ал. 5, т.4 от Тарифата за таксите, които се събират в системата на Министерството на околната среда и водите, приета с Постановление № 136 на Министерския съвет от 2011 г. (ДВ, бр. 39 от 2011 г.) се доказват с документи, посочени в приложение № 4.

(4) Разходите за изпълнение на малки пилотни проекти, различни от посочените в приложение № 3, се доказват с документи за отчитане на изпълнени дейности и с разходооправдателни документи.

(5) Размерът на допустимите разходи за командировки, пътни и дневни се определят по условията и реда на Наредбата за командировките в страната, приета с Постановление № 72 на Министерския съвет от 1986 г. (ДВ, бр.11 от 1987 г.).

(6) Когато дейност по чл. 3, ал. 1 и 2 се възлагат по реда на Закона за обществените поръчки (ЗОП) на външен изпълнител, стойността на разхода, определен в бюджета на заявлението за изразяване на интерес се използва от бенефициента като максимален при определяне на стойността на обществена поръчка.

(7) Размерът на финансова помощ, която се предоставя за дейности по ал. 6, е стойността на действителните разходи, реално извършени, платени и доказани с разходооправдателни и платежни документи.
Чл. 6. (1) Бюджетът за дейностите по чл. 3, ал. 1 и 2 е част от заявлението за изразяване на интерес и определя максималния размер на допустимите за възстановяване разходи, доказани с документи.

(2) Финансовата помощ за опростените разходи се изплаща в размер на стойностите, посочени в бюджета на заявлението след предоставяне на документи, съгласно приложение 2, доказващи изпълнението на съответната дейност, без да се изискват разходооправдателни и платежни документи.

(3) За разходи, различни от опростените, стойността, посочена в бюджета на заявлението е максимално допустимата за възстановяване.

(4) Възстановяване на финансови средства за дейности по чл. 3, ал. 1 и 2 е допустимо, ако е извършена поне по един брой от всички посочени в бюджета дейности.

(5) От определения бюджет МИГ/местното партньорство може да изключи административни разходи и/или разходи за консултанти - експерти, свързани с подготовката на стратегия.

(6) Дейност, за която в бюджета е посочен минимален брой участници е изпълнена, ако в изпълнението й са присъствали не по-малко от посочения брой участници.

(7) Когато в бюджета е определена обща стойност на разходите за извършване на няколко дейности бенефициентът трябва да изпълни не по - малко от определения брой. При реализиране на по - малък брой дейности, общата стойност за съответната дейност се намалява съобразно определената единична стойност.

(8) Изменение в определените за изпълнение дейности и бюджета е допустимо при запазване на определените за съответните дейности единични стойности на размера на разходите в заявлението за изразяване на интерес, ако:

1. няма необходимост от закупуване на ново офис оборудване и офис техника, определените за това разходи могат изцяло или частично да бъдат използвани за:

а) извършване на информационни срещи, семинари или конференции;

б) публикуване на информация по проекта в регионални медии;

в) проучване и анализ;

г) разходи, свързани с подготовка на стратегията, и/или

2. МИГ е изпълнявала стратегия за местно развитие в периода 2007 - 2013 г., средствата, предвидени за създаване на електронна страница могат да бъдат използвани за:

а) извършване на информационни срещи, семинари или конференции;

б) за публикуване на информация по проекта в регионални медии;

в) за проучване и анализ;

г) разходи, свързани с подготовка на стратегията.


Чл. 7. (1) Финансовата помощ се изплаща за възстановяване на извършени допустими разходи, съгласно бюджета на проекта, до стойността и в сроковете, посочени в договора за предоставяне на финансова помощ.

(2) Окончателно плащане се извършва след приключване и отчитане на дейностите по проекта.
Чл. 8. (1) Авансово плащане в размер до 50 на сто от стойността на предвидените инвестиционни разходи, е допустимо за реализиране на проекти по чл. 3, ал. 3, ако е предвидено в договора за предоставяне на финансова помощ.

(2) Авансово плащане може да бъде заявено не по-рано от 10 работни дни и не по-късно от три месеца от датата на сключване на договора за предоставяне на финансова помощ.

(3) За дейности, за които се прилага ЗОП, авансовото плащане се изплаща след провеждане на всички процедури и сключване на договор за избор на изпълнител по ЗОП, при спазване на ал. 2.

(4) В случаите на авансово плащане се изисква банкова гаранция или запис на заповед в полза на Държавен фонд „Земеделие” – Разплащателна агенция (ДФЗ-РА) в размер 100 % от стойността на авансовото плащане.

(5) Срокът на гаранцията или срокът за предявяване на плащанията при запис на заповед трябва да покрива срока на договора, удължен с шест месеца.

(6) Гаранцията се освобождава или записът на заповед се връща на издателя, когато ДФЗ-РА установи, че сумата на одобрените за плащане разходи надхвърля сумата на аванса.
Раздел III.
Изисквания към кандидатите

Чл. 9. (1) За предоставяне на финансова помощ по реда на тази наредба може да кандидатства:

1. местно партньорство, което не е прилагало подхода ЛИДЕР в периода 2007 – 2013 г., за дейностите по чл. 3, ал. 1;

2. местно партньорство или МИГ, прилагала подхода ЛИДЕР в периода 2007 – 2013 г. на територията или на част от територия, за която се кандидатства, за дейности по чл. 3, ал. 2;

3. МИГ, която е кандидатствала за одобрение и е преминала оценка за административно съответствие и допустимост, но няма одобрена за финансиране стратегия за ВОМР през програмния период 2014-2020 г., за дейностите по чл. 3, ал. 3;

4. МИГ, която не е прилагала подхода ЛИДЕР, но е регистрирана по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), има право да кандидатства за предоставяне на финансова помощ за дейностите по чл. 3, ал. 2.

(2) МИГ, която разширява територията си на дейност през периода 2014 - 2020 г., сключва споразумение за партньорство с местно партньорство или с МИГ от новата територия.
Чл. 10. (1) За една територия се подпомага само едно партньорство или МИГ.

(2) Подкрепата на местното партньорство от съответната/те община/и се удостоверява с решение на общинския/те съвет/и, с което се дава съгласие за реализиране на проекта и се посочват:

1. партньорите по проекта;

2. водещият партньор, кандидат за финансова помощ по проекта;

3. лицето, което представлява общината/те в партньорството по проекта и подписва споразумението за партньорство;

4. населените места, които се включват в територията на партньорството, когато дейностите по проекта се изпълняват на част от територията на общината.

(3) Колективният върховен орган на МИГ взима решение, с което дава съгласие за реализиране на проекта, а в случаите по чл. 9, ал. 2 - и за определяне на партньорите по проекта.
Чл. 11. (1) Кандидатът и неговите партньори трябва да имат седалище и адрес на управление или постоянен адрес на територията, на която се изпълнява подпомаганият проект.

(2) Кандидат или партньор може да бъде и клон на юридическо лице, ако клонът е регистриран на територията на действие на местното партньорство най-малко 5 години преди подаване на заявление за изразяване на интерес.
Чл. 12. (1) Кандидатът и всеки от партньорите трябва да отговаря на следните условия:

1 да не e обявен в несъстоятелност или да e в ликвидация;

2. той или лицата с правомощия за представителство, вземане на решения или контрол спрямо тях не са осъдени за престъпление по служба с влязла в сила присъда и не са осъдени с влязла в сила присъда за измама, корупция, участие в престъпна организация, изпиране на пари или друга незаконна дейност, която накърнява финансовите интереси на Съюза;

3. не е признат за виновен за тежко правонарушение при упражняване на професионалната си дейност;

4. да няма неизпълнени задължения, свързани с плащане на вноски за социално осигуряване или плащане на данъци по българското законодателство, освен ако е допуснато разсрочване или отсрочване на задълженията;

5. не е в положение на конфликт на интереси по смисъла на член 57 от Регламент (ЕС, ЕВРАТОМ) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета, включително и:

а) които и/или при които член на управителен или контролен орган, както и временно изпълняващ такава длъжност, включително прокурист или търговски пълномощник, е свързано лице по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителната разпоредба на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси с ръководителя на Управляващия орган или със служители на ръководна длъжност в Управляващия орган;

б) с които лице, на трудово или служебно правоотношение в Управляващия орган до една година от прекратяване на правоотношението е в трудов или друг договор за изпълнение на ръководни или контролни функции или в които такова лице е съдружник, притежава дялове или акции или е управител или член на орган на управление или контрол. Това ограничение се прилага и за кандидат/партньор, който е свързан с дружества, за които са налице посочените обстоятелства;

в) когато кандидат или партньор е лице или се представлява от лице, което е на трудово или служебно правоотношение в Управляващия орган до една година от прекратяване на правоотношението;

г) когато лице, предоставящо консултантски услуги на кандидата, попада в случаите по т. „а” – „в”;

6. да не е представил умишлено невярна информация с цел получаване на безвъзмездна помощ по настоящата процедура или не е представил изискана информация;

7. да няма ликвидни и изискуеми задължения към ДФЗ-РА.

(2) Изискванията на ал. 1, т.1 не се прилагат по отношение на общините.


Чл. 13. (1) За реализиране на дейности по чл. 3, ал. 1 и 2 кандидатът или неговите партньори осигуряват:

1. координатор/координатори, нает/и с трудов или граждански договор за изпълнение на дейностите по проекта;

2. помещение за офис за изпълнение на дейностите по подмярката;

(2) Координаторът/координаторите по ал. 1, т. 1 отговаря на следните изисквания:

1. завършено висше образование, най-малко степен „бакалавър“;

2. общ професионален стаж най-малко 5 г.;

3. наличие на опит в разработване, изпълнение, мониторинг, контрол и/или реализиране на не по-малко от 1 проект, финансиран със средства от ЕС.

(3) Трудов договор с координатор по ал. 1, т. 1 се сключва за срока на изпълнение на дейностите по проекта, но за не по-дълъг от определения в чл. 32 срок.




Раздел ІV.
Допустими разходи


Чл. 14. (1) Допустими са разходи за дейности по чл. 3, ал. 1 и 2, включени в бюджета от заявлението за изразяване на интерес, съгласно приложение № 5.

(2) Разходите по ал. 1 са допустими, когато са доказани с документи, съгласно приложение № 3 и приложение № 4.

(3) Разходи за дейности по чл. 3, ал. 3 са допустими, когато са включени в бюджета в заявлението за подпомагане съгласно приложение № 6 и са доказани със съответни документи - договор с изпълнител, приемо - предавателен протокол, доклад за извършена работа, фактура, платежно нареждане, пълно дневно банково извлечение и др..

(4) За МИГ, получила финансиране по ПРСР 2007 - 2013 г., разходите за реализиране на проекта са допустими при условие на недопускане на двойно финансиране на едни и същи дейности.



Чл. 15. (1) Не са допустими разходи:

1. за дължими лихви;

2. за лизинг;

3. за закупуване на недвижими имоти;

4. за закупуване на оборудване втора употреба;

5. за закупуване на моторни превозни средства;

6. за данък добавена стойност с изключение на невъзстановимия;

7. за дейности, извършени преди подаване на заявлението за изразяване на интерес / за подпомагане;



8. платени по-късно от един месец от крайния срок за изпълнение на проекта и по-късно от датата на подаване на заявка за окончателно плащане пред ДФЗ-РА.

(2) Не се предоставя финансова помощ за разходи за заплащане на координатор, когато лицето е служител на общинска администрация, с изключение на случаите, когато при изпълнение на дейностите по проекта е в неплатен отпуск или е сключен граждански договор.

(3) Не са допустими разходи за заплащане на персонал на МИГ, която изпълнява стратегия за местно развитие, финансирана от ПРСР за периода 2007 – 2013 г., до 30.09.2015 г.
Глава трета.

МАЛКИ ПИЛОТНИ ПРОЕКТИ

Чл. 16. Безвъзмездна финансова помощ за реализиране на малки пилотни проекти се предоставя след приключване на последната процедура за одобрение на стратегии за ВОМР.

Чл. 17. По реда на тази глава се предоставя безвъзмездна финансова помощ за разходи за:

  1. дейности и събития, свързани с популяризиране на местната идентичност в това число за популяризиране на местни традиции, културно и историческо наследство, традиционни местни продукти и др.;

  2. материални и нематериални активи в интерес на местната общност;

  3. въвеждане на иновативни за местната общност дейности.

Чл. 18. Малките пилотни проекти трябва да отговарят на следните условия за допустимост:

  1. принос за постигане на целите на ПРСР и на приоритетите на стратегията за ВОМР;

  2. осъществяват се в полза на местната общност и са съгласувани с нея;

  3. одобрени са по процедурата за взимане на решения, предвидена в устава на МИГ;

  4. включват дейности, свързани с доброволно участие под формата на труд или финансиране от представители на местната общност;

  5. дейностите се реализират на територията на съответната МИГ.


Чл. 19. (1) По реда на тази глава са недопустими за финансиране и разходи за:

  1. хранителни стоки;

  2. закупуване на материали за еднократна употреба;

  3. командировки, в това число пътни, дневни и квартирни;

  4. наем на оборудване и съоръжения;

  5. изготвяне и управление проект, както и оперативни разходи, надвишаващи 5 на сто от общата му стойност;

6. управление на проект, когато е възложено на външен изпълнител.
Чл. 20. МИГ може да кандидатства за одобрение на нов проект по реда на тази глава след подаване на заявка за плащане на предходния проект.
Глава четвърта.

ПРОЦЕДУРА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ

Раздел І.

Ред за кандидатстване

Чл. 21. (1) Министърът на земеделието и храните или оправомощено от него лице издава заповед за утвърждаване на покана за избор на бенефициенти, която съдържа:

1. начален и краен срок за прием на заявления;

2. бюджет за съответния период на прием;

3. критериите за подбор и тяхната тежест;

  1. адрес, на който се приемат заявленията.

(2) Поканата се публикува в най-малко един национален ежедневник и на електронните страници на МЗХ и на ПРСР.

(3) УО на ПРСР публикува една покана за изразяване на интерес за кандидати по чл. 9, ал. 1, т. 1, 2 и 4.

(4) УО на ПРСР публикува най - малко една покана за набиране на заявления за подпомагане за малки пилотни проекти за кандидати по чл. 9, ал. 1, т. 3.
Чл. 22. (1) Кандидат по чл. 9, ал. 1, т. 1, 2 и 4 подава заявление за изразяване на интерес съгласно приложение № 5 в срока, посочен в поканата и прилага следните документи:

1. заверено копие от учредителния акт (устав, дружествен договор) на юридическото лице (когато е приложимо);

2. заверено копие от удостоверение за регистрация по ЗДДС, издадено от компетентния орган по приходите, в случай че кандидатът е регистриран по ЗДДС;

3. решение на общинския/те съвет/и по чл. 10, ал. 2 или на колективния върховен орган на МИГ по чл. 10, ал. 3;

4. споразумение за партньорство за създаване на МИГ, споразумение за партньорство между МИГ и местно партньорство, или споразумение за партньорство между две или повече МИГ, съгласно приложение № 7 (когато е приложимо);

5. документи, доказващи публичност и прозрачност в избора на представители по § 1, т. 11, т. 2 или т. 3 от допълнителните разпоредби в партньорството, в това число протокол от проведена среща и решение за избор на представители и др;

6. документи за осигурен координатор, отговарящ на изискванията на чл. 13, ал. 1, т. 1, ал.2 и 3;

7. документ, доказващ наличие на правно основание за предоставяне на помещение;

8. декларация/и от кмета на общината/ите, че общината/ите не участва/т в повече от една МИГ или местно партньорство на съответната територия;



9. документи, доказващи опит в изпълнението на проекти, финансирани със средства на ЕС на партньорите по проекта (ако е приложимо);

10. декларация, съгласно приложение № 8, попълнена от представляващите кандидата и всеки един от партньорите;

11. списък на членовете на колективния върховен орган и на колективния управителен орган на МИГ, които съдържат две имена, данни за адресна регистрация или седалище, сектор, на който лицето е представител в публично-частното партньорство, телефон за контакт и електронен адрес. Списъците се подписват от представляващия МИГ;

12. удостоверение за наличие или липса на задължения по чл. 87, ал. 6 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, издадено от компетентния орган по приходите не по-рано от 1 месец преди датата на кандидатстване;



13. удостоверение за постоянен адрес за кандидати или партньори физически лица.

(2) Кандидатът представя декларация в свободен текст за наличие/липса на обстоятелства, посочени в § 1, т. 21 от Допълнителните разпоредби на ЗОП, когато е лице по § 1, т. 11, т. 2 или т. 3 от допълнителните разпоредби или МИГ



(3) Когато на територията или на част от територията на действие на местното партньорство или МИГ има регистрирана друга МИГ по ЗЮЛНЦ общината представя доказателства, че няма представители в колективния върховен орган и в колективния управителен орган на юридическото лице.

(4) Кандидат по чл. 9, ал. 1, т. 3 подава заявление за подпомагане, съгласно приложение № 6 в срока, посочен в поканата и прилага документите по ал. 1, с изключение на документите по т. 3 - т. 9 и доказателства за изпълнение на изискванията на чл. 18.



Чл. 23. (1) Документите се подават в Министерството на земеделието и храните (МЗХ) в запечатан плик с препоръчана поща, по куриер или лично.

(2) Заявление за изразяване на интерес / подпомагане и всички приложения към него се представя в един екземпляр на хартиен носител и копие на магнитен носител (CD).

(3) Заявлението не се разглежда, ако е постъпило в МЗХ след срока, определен в обявата.

Чл. 24. (1) В срок до 30 работни дни от крайния срок за получаване на заявленията МЗХ извършва проверка за административно съответствие и допустимост на кандидатите и партньорите.

(2) В случай на липса, непълнота или неточност на представените документи МЗХ уведомява писмено кандидата, който в срок до 10 работни дни от датата на уведомяването може да отстрани констатираните пропуски чрез представяне на допълнителни документи.

(3) Срокът по ал. 1 спира да тече през времето за отстраняване на пропуските в представените документи.

(4) Когато кандидатът не отстрани установените пропуски в сроковете по ал. 2, както и при несъответствие с изискванията за административно съответствие и допустимост на кандидат или партньор министърът на земеделието и храните или оправомощено от него лице издава заповед за отхвърляне на заявлението.

(5) Заповедта по ал. 4 се връчва и може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Чл. 25. (1) Заявленията, които са преминали проверката за административно съответствие и допустимост, се оценяват от комисия, определена със заповед на министъра на земеделието и храните или оправомощено от него лице и се назначава след приключване на проверката по чл. 24.

(2) За членове на комисията се определят служители на МЗХ и ДФЗ – РА. При необходимост в комисията може да бъде включен външен експерт, притежаващ необходимата за целта експертиза и опит.

(3) За председател, заместник – председател, секретар и член на Комисията за избор не може да бъде назначено лице, което:

1. е в положение на конфликт на интереси с някой от кандидатите или партньорите в процедурата за предоставяне на безвъзмездна помощ по смисъла на чл. 57, параграф 2 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета;

2. има частен интерес от отпускането на безвъзмездна финансова помощ по конкретната процедура по смисъла на ЗПУКИ;

3. е свързано лице по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на ЗПУКИ с кандидат/партньор по процедурата;

4. се намира в йерархическа зависимост с председателя, заместник – председателя, секретаря или друг член на комисията;

5. не отговаря на изискванията на чл. 22 от ЗПУКИ;

6. ще участва пряко или косвено в процеса на наблюдение, изпълнение или мониторинг на проекта.

(4) Председателят, секретарят и членовете на комисията подписват декларация за липса на обстоятелствата по ал. 3 и за опазване в тайна на всички обстоятелства, които са узнати във връзка с работата им в комисията.



(5) При възникване на обстоятелство по ал. 3 в хода на провеждане на процедурата по оценяване, съответното лице незабавно декларира това обстоятелство пред председателя на комисията и лицето, издало заповедта по ал. 1.

(6) Председателят на комисията отстранява от оценителния процес член на комисията, декларирал наличие на пречка по ал. 3. Редовният член се замества от резервен представител, като в този случай заповедта за назначаване на комисията не се изменя, а обстоятелството се посочва в доклада на комисията.

(7) Всяка промяна в лицата по ал. 3, извън случаите по ал. 6, се извършва със заповед на министъра на земеделието и храните или оправомощено от него лице. Новоназначеното лице подписва декларация по ал. 4.
Чл. 26. (1) В срок до 30 работни дни от издаване на заповедта по чл. 25 комисията извършва оценка на заявленията за изразяване на интерес по критериите за подбор, посочени в приложение № 9.

(2) Заявление за изразяване на интерес, получило по-малко от 40 точки, не участва в класирането и се предлага на министъра на земеделието и храните или оправомощено от него лице за отхвърляне.

(3) Комисията класира кандидатите според общия брой получени точки в низходящ ред.

(4) За класираните заявления с еднакъв брой точки, за които се установи недостиг на средства, се извършва допълнително класиране по реда на постъпване на заявлението.

(5) В случай на липса, непълнота или неточност на представените документи комисията уведомява писмено кандидата, който в срок до 10 работни дни от датата на уведомяването може да отстрани констатираните пропуски чрез представяне на допълнителни документи и/или информация.

(6) Срокът по ал. 1 спира да тече през времето за отстраняване на пропуските в представените документи.

(7) Комисията изготвя доклад за дейността си с предложение до министъра на земеделието и храните или оправомощено от него лице за одобрение или отхвърляне на всеки от кандидатите.
Чл. 27. (1) Заявленията за подпомагане, преминали проверката за административно съответствие и допустимост, се оценяват от комисия, определена със заповед на министъра на земеделието и храните или оправомощено от него лице в срок до 30 работни дни от назначаването..

(2) Комисията се назначава при условията и реда на чл. 25.

(3) Комисията по ал. 1 извършва техническа оценка на проектите, съгласно приложение № 10 и преценка за обоснованост на разходите.

(4) При преценката на обосноваността на разходите комисията може да използва опростените разходи, посочени в приложение № 3, публично оповестени разходи за аналогични стоки/услуги и други и да потвърди или намали заявените стойности на планираните дейности.

(5) В случай на липса, непълнота или неточност на представените документи комисията уведомява писмено кандидата, който в срок до 10 работни дни от датата на уведомяването може да отстрани констатираните пропуски чрез представяне на допълнителни документи и/или информация.

(6) Срокът по ал. 1 спира да тече през времето за отстраняване на пропуските в представените документи.

(7) Заявление за подпомагане, получило по-малко от 50 точки на техническата оценка, не участва в класирането и се предлага на министъра на земеделието и храните или оправомощено от него лице за отхвърляне.

(8) Комисията класира кандидатите по реда на чл. 26, ал. 3 и 4.

(9) Комисията отправя запитване за наличие/липса на двойно финансиране по проектите на класираните кандидати до съответния управляващ орган на оперативна програма съобразно планираните дейности. При наличие на двойно финансиране комисията предлага заявлението за отхвърляне.

(10) Комисията изготвя доклад за дейността си с предложение до ръководителя на Управляващия орган на ПРСР за одобрение или отхвърляне на всеки от кандидатите .
Чл. 28. (1) В срок до 10 работни дни от получаване на доклада от комисията ръководителят на Управляващия орган на ПРСР издава заповед за одобрение или за отхвърляне на всяко заявление до размера на обявения в поканата бюджет по чл. 21, ал. 1, т. 2.

(2) Заповедта по ал. 1 се връчва и може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Раздел ІІ.

Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ
Чл. 29. (1) В срок до 10 работни дни от датата на уведомяването по чл. 28, ал. 2 за одобряване на заявлението кандидатът следва да подпише тристранен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с МЗХ и ДФЗ - РА.

(2) В срока по ал. 1 кандидатът представя:

1. свидетелство за съдимост на представляващия кандидата и всеки от партньорите, издадено не по-рано от 1 месец преди предоставянето му;

2. декларация за нередности, съгласно приложение № 11. Декларации се попълват от представляващия кандидата, партньора/ите и от всички членове на управителния орган на кандидата и партньора/ите, а в случай, че членове са юридически лица - от техния представител в управителния орган. Когато кандидат/партньор е община декларацията се попълва от кмета на общината.

(3) Ако в срока по ал. 1 кандидатът не се яви за сключване на договор или не представи някой от документите по ал. 2, МЗХ уведомява писмено кандидата, че е загубил право на подпомагане по одобреното заявление.

(4) След изтичане на срока по ал. 1 МЗХ може да предложи на следващия в класирането кандидат да подпише договор.
Чл. 30. (1) Получателят може да подаде искане за промяна на договора в МЗХ не по-късно от два месеца преди изтичане на срока за изпълнение на дейностите по проекта, към което се прилагат доказателства за преценката на основателността на искането.

(2) Не се допуска изменение и/или допълнение на договора, което:

1. засяга основна цел на дейността;

2. води до несъответствие с цели, дейности, изисквания и критерии за оценка, определени в тази наредба;

3. води до увеличение на стойността на договорената финансова помощ;

4. удължава срока за изпълнение на проекта по чл.32;

(3) Промяна на договора се допуска и при изменение на приложимата нормативна уредба или при констатирана техническа грешка. В тези случаи промяната може да се извърши и по инициатива на МЗХ или на ДФЗ – РА.

(4) В срок до един месец от подаването на искането за промяна МЗХ и ДФЗ-РА приемат или отхвърлят исканата промяна.



(5) Договорът може да бъде променен едностранно от МЗХ по искане на бенефициента при промяна по чл.13, ал.1. В този случай одобрението влиза в сила от датата на подаване на искането за промяна.

Чл. 31. Договорът се прекратява, без която и да е от страните да дължи уведомяване, когато в периода на изпълнение някой от партньорите откаже участие в проекта.

Глава пета.

УСЛОВИЯ, ОТНАСЯЩИ СЕ ДО ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ПРОЕКТА
Чл. 32. Максималната продължителност на проект по чл. 3, ал. 1 е до 9 месеца, а на проект по чл. 3, ал. 2 и ал. 3 – до 6 месеца от сключване на договора.
Чл. 33. Бенефициентът е длъжен незабавно да уведомява МЗХ и ДФЗ - РА за всяко обстоятелство, което би могло да възпрепятства или забави осъществяването на дейностите по проекта.
Чл. 34. Бенефициентът е длъжен да осигури необходимата адекватна публичност на дейността си и източниците на финансиране съгласно изискванията, посочени в Глава седма.



Чл. 35. (1) Бенефициентът е длъжен да води аналитична счетоводна отчетност, която да е достатъчна за установяване и проследяване на всички операции, свързани с подпомаганите дейности по проекта.

(2) Бенефициентът е длъжен да съхранява оригиналните документи, свързани с дейността, в продължение на 5 години след датата на извършване на окончателното плащане.

Чл. 36. (1) Бенефициентът на помощта е длъжен:

1. да използва придобитите при изпълнение на одобрения проект активи по предназначение;

2. да не продава или да не преотстъпва ползването върху придобитите при изпълнение на одобрения проект активи чрез отдаването им под наем, аренда или по договор за съвместна дейност или по друг начин, с изключение на случаите по чл.37, ал.1;

3. да застрахова активите, закупени със средства по проекта, в полза на ДФЗ – РА за срока на проекта срещу застрахователните рискове, съгласно приложение № 12, за срока от подаване на заявка за плащане до изтичане на срока по чл. 35, ал. 2, като е длъжен ежегодно да подновява застрахователните полици.

(2) В случаите по ал. 1, т. 3 застрахователната полица трябва да съдържа клауза, че при тотална щета обезщетението е в полза на ДФЗ – РА на стойност най - малко до размера на финансовата помощ, а при частична щета е в полза на бенефициента. При настъпване на частична щета бенефициентът е длъжен да възстанови подпомогнатите активи.
Чл. 37. (1) Бенефициент – местно партньорство, е длъжен след завършване на проекта да прехвърли безвъзмездно собствеността и да предаде активите на МИГ, която е създадена в резултат на дейностите по проекта в едномесечен срок от извършване на окончателното плащане.

(2) При предаването на активите се съставя приемателно-предавателен протокол, в който активите се описват с посочени марка, модел, характеристики, параметри, серийни номера. Заверено копие от акта, с който се прехвърля собствеността, както и от протокола, се представят на ДФЗ - РА в 10-дневен срок от съставянето.

(3) МИГ, която е създадена в резултат на дейностите по проекта, е длъжна да съхранява активите по проекта и да поддържа валидна застраховка, съгласно чл. 36, ал. 1, т. 3 в срока по чл. 35, ал.2.
Чл. 38. Изискванията на чл. 36, ал. 1, т. 1 и 2 и чл. 37, ал. 3 не се прилагат при подмяната на активи с изтекъл амортизационен срок. Подмяната с ново оборудване се осъществява след одобрение от ДФЗ - РА, за което се уведомява МЗХ.

Чл. 39. (1) Бенефициентът е длъжен да предоставя на МЗХ и на ДФЗ - РА всяка поискана информация за осъществяването на дейността по проекта.

(2) Бенефициентът е длъжен да предоставя достъп до документи и да съдейства за осъществяване на проверки, както и при посещения на място, извършвани от представители на ДФЗ - РА, МЗХ, Сметната палата, Европейската комисия и Европейската сметна палата, дирекция АФКОС при Министерството на вътрешните работи, Европейската служба за борба с измамите, както и на всеки упълномощен външен одитор, в срок до 5 години от окончателното плащане.

(3) Бенефициентът е длъжен да осигури на лицата по ал. 2 документи и информация, които ще подпомогнат оценяването или наблюдението, както и проверките или посещенията на място по ал. 2, в случаите, когато МЗХ или Европейската комисия направи оценяване и/или наблюдение на Програмата за развитие на селските райони.

(4) Длъжностните лица по ал. 2 се легитимират пред бенефициента и да извършват проверки в съответствие с предоставените им правомощия.
Чл. 40. (1) Бенефициент, който е възложител по ЗОП, провежда съответната процедура за избор на изпълнител на дейности.

(2) Крайният срок за публикуване на решение за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка за избор на изпълнител е до 2 месеца от датата на сключване на договора за отпускане на финансова помощ. Бенефициентът уведомява ДФЗ - РА за публикуване на всяко решение за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка в срок до 7 работни дни от датата на публикуването.

(3) ДФЗ - РА осъществява контрол върху процедури за обществени поръчки по правила, одобрени от изпълнителния директор на ДФЗ - РА.

(4) При установяване на нарушение, предвидено в Методологията за определяне на финансови корекции във връзка с нарушения, установени при възлагането и изпълнението на обществени поръчки и на договори по проекти, съфинансирани от Структурните фондове, Кохезионния фонд на Европейския съюз, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, Европейския фонд за рибарство и фондовете от Общата програма "Солидарност и управление на миграционните потоци", приета с Постановление № 134 на Министерския съвет от 2010 г. (ДВ, бр. 53 от 2010 г.), ДФЗ - РА определя размера на финансовата корекция, съгласно Правила за налагане на финансови корекции, одобрени от УО на ПРСР и уведомява МЗХ за основанието и размера на санкцията.


Чл. 41. (1) При неизпълнение на задължение по чл. 33 - 40 ДФЗ - РА писмено предупреждава бенефициента за констатираното неизпълнение и санкциите, които се налагат за този случай.

(2) Бенефициентът може да отстрани нередовностите по ал. 1 в едномесечен срок от получаване на предупреждението по ал. 1.

(3) В случай на неизпълнение на задължения по чл. 33 – 40 в срока по ал. 2 бенефициентът дължи връщане на получената помощ ведно със законната лихва към нея.
Чл. 42. Бенефициентът или упълномощено от него лице е длъжен да уведоми писмено ДФЗ - РА за възникването на форсмажорни обстоятелства и да приложи достатъчно доказателства във връзка с това в срок до 10 работни дни от датата, на която бенефициентът или упълномощеното лице е в състояние да го направи.
Чл. 43. (1) Когато бенефициентът не изпълнява свое нормативно и/или договорно задължение, МЗХ и/или ДФЗ - РА може да поиска прекратяване на договора и връщане на вече изплатени суми заедно със законната лихва върху тях.

(2) В случаите по ал. 1 ДФЗ - РА определя размера на средствата, които трябва да бъдат възстановени от бенефициента, като взема предвид вида, степента и продължителността на неизпълнението.

(3) Изпълнителният директор на ДФЗ - РА или оправомощено от него лице може да поиска връщане на вече платени суми заедно със законната лихва върху тях, когато бенефициентът:

1. е представил декларация с невярно съдържание и/или изкуствено е създал условия за изпълнение на изискванията за получаване на финансова помощ, за да извлече облага в противоречие с целите на тази наредба;

2. е получил или е одобрен за получаване на публична финансова помощ от друг източник за дейности, финансирани по реда на тази наредба;

3. е променил предмета на подпомаганата дейност;

4. не използва придобитите на основа на одобрения проект активи по предназначение;

5. не изпълнява задълженията си по чл. 33 - 40 .

6. не е публикувал решение за откриване на процедурите за възлагане на обществена поръчка за избор на изпълнител на дейностите от проекта, за които се изисква прилагане на ЗОП;

7. в хипотезата на чл. 31.

(4) ДФЗ – РА има правото по ал. 3 и в случай, че всички останали дейности по проекта са изпълнени, но не е регистрирана МИГ.


Чл. 44. (1) Бенефициентът дължи връщане на авансово плащане, когато до извършване на окончателно плащане МЗХ или ДФЗ - РА установи наличие на пречка по чл. 12, ал. 1.
Чл. 45. (1) При подготовка на стратегия за ВОМР, финансирана по повече от един от Европейските социални и инвестиционни фондове, бенефициентът може да заяви писмено до съответния управляващ орган на ПРСР, Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, Оперативна програма „Околна среда”, Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност”, Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” и Програмата за морско дело и рибарство необходимост от предоставяне на експерти за осъществяване на информационни дейности или обучение не по-късно от 10 работни дни преди провеждане на мероприятието.

(2) В покана за участие по ал. 1 задължително се посочва:

1. за какъв кръг лица е предназначена информацията или обучението;

2. темата/темите, по които следва да бъде предоставена информация или ще бъде извършено обучението.

(3) Бенефициентът има право да заяви необходимост от предоставяне на методическа помощ до съответния УО на програма по ал. 1, която включва разясняване на правила, процедури и срокове и може да бъде предоставена устно или писмено.

(4) Управляващият орган уведомява незабавно заявителя, ако не може да осигури представител, като предоставя информация и/или обучителни материали за провеждане на мероприятието.



Глава шеста.
ИЗПЛАЩАНЕ НА ФИНАНСОВАТА ПОМОЩ


Чл. 46. (1) Заявка за окончателно плащане се подава след приключване на дейностите по проекта, но не по-късно от един месец от изтичане на срока за изпълнение на дейностите, посочен в договора за отпускане на финансова помощ.

(2) Образците на заявка за плащане (авансово/окончателно) се утвърждават със заповед на изпълнителния директор на ДФЗ-РА и се публикуват на интернет страницата на ДФЗ - РА.

(3) Заявката се подава лично от бенефициента или от упълномощено от него с изрично нотариално заверено пълномощно лице в съответната областна дирекция на ДФЗ - РА по седалището на МИГ или адреса на водещия партньор.

(4) При подаване на заявка за окончателно плащане бенефициентът прилага:

1. за проект по чл. 3, ал. 1 и 2:

а) доклад за извършените дейности съгласно приложение № 13;

б) документи, съгласно приложение № 3, приложение № 4 и приложение № 15;

в) копие от стратегия за ВОМР.

2. за проект по чл. 3, ал. 3:

а) доклад за извършени дейности съгласно приложение № 14;

б) документи за отчитане на изпълнени дейности и разходооправдателни документи, съгласно чл. 14, ал. 3;

(5) Областната дирекция на ДФЗ – РА извършва преглед на документите в присъствието на бенефициента на помощта.

(6) В случай на липса или нередовност на документите по ал. 1 областната дирекция на ДФЗ – РА връща документите на бенефициента заедно с писмено изложение на липсите и нередовностите.

(7) Бенефициентът има право отново да подаде заявка за плащане в срока по ал. 1 или чл. 8, ал. 2 и ал. 3.

(8) При неспазване на срока по ал. 1 бенефициентът губи правото да получи финансова помощ.

Чл. 47. (1) Подаване на заявка за плащане е допустимо при спазване на изискванията на чл. 7 и чл. 8.

(2) ДФЗ – РА разглежда заявка за авансово плащане в срок до 1 месец от датата на подаване на документите, а за окончателно плащане – до 90 дни.

(3) В срока по ал. 2 ДФЗ - РА:

1. извършва административна проверка на представените документи, заявените данни и други обстоятелства, свързани със заявката за плащане;

2. може да извърши проверка на място за установяване на фактическото съответствие с представените документи, като:

а) проверката на място се извършва в присъствието на бенефициента, упълномощен негов представител или служител;

б) след приключване на проверката служителят на ДФЗ – РА представя протокола с резултатите за подпис на лицето по б. "а", което има право да напише в протокола обяснения и възражения по направените констатации;

в) копие от протокола се предоставя на лицето по б. "а" веднага след приключване на проверката на място;

г) в случай, че бенефициентът, упълномощен негов представител или служител не е открит при извършване на проверката на място, ДФЗ - РА уведомява бенефициента, като му изпраща копие от протокола;

д) в срок до 10 работни дни от получаването на протокола за проверката на място бенефициентът може да направи възражения и да даде обяснения по направените констатации пред изпълнителния директор на ДФЗ – РА;

3. одобрява или мотивирано отказва изплащането на финансовата помощ със заповед на изпълнителния директор на ДФЗ - РА;

4. изплаща одобрената финансова помощ;

5. изготвя и изпраща уведомително писмо за извършеното плащане до бенефициента.

(4) В случай на непълнота и неяснота на заявените данни и посочените факти ДФЗ-РА уведомява писмено бенефициента, който в срок до 10 работни дни от деня на уведомяването може да отстрани констатираните непълноти или неясноти чрез представяне на допълнителни и/или нови документи.

(5) Срокът по ал. 2 се удължава в следните случаи:

1. когато е изпратено писмо за отстраняване на нередовности или по дадена заявка за плащане е необходимо становище на други органи или институции, той се удължава със срока за получаване на отговор;

2. когато в резултат от дейностите по ал. 3, т. 1 и 2 са събрани документи и/или информация, които създават съмнение за нередност или измама изпълнителният директор на ДФЗ - РА или оправомощено от него лице издава заповед за удължаването на срока и уведомява бенефициента.

(6) Плащанията се изчисляват въз основа на приетите за допустими и реално извършени разходи след извършване на проверките по ал. 3 и при спазване на разпоредбите на чл. 63 Регламент за изпълнение (ЕС) № 809/2014 на Комисията от 17 юли 2014 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на интегрираната система за администриране и контрол, мерките за развитие на селските райони и кръстосаното съответствие.
Чл. 48. (1) Изпълнителният директор на ДФЗ – РА или оправомощено от него лице може да откаже със заповед изплащането на част или на цялата финансова помощ, когато:

1. установи нередовност на документите или непълнота или неяснота на заявените данни и посочените факти;

2. бенефициентът не отстрани непълнотите и пропуските в срока по чл. 47, ал. 4;

3. установи несъответствие с целите, дейностите и изискванията, определени с тази наредба;

4. бенефициентът, негов законен или упълномощен представител или служител попречи на извършването на проверка на място;

5. са налице условията по чл. 63, § 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 809/2014 на Комисията от 17 юли 2014 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на интегрираната система за администриране и контрол, мерките за развитие на селските райони и кръстосаното съответствие и прилага санкцията;

6. установи, че МИГ, получила финансиране по ПРСР 2007 - 2013 г., е заявила разходи за дейности в нарушение на чл. 14, ал. 4.

7. установи, че бенефициентът, негов законен или упълномощен представител попада в някоя от категориите, определени в чл. 106, параграф 1, чл. 107, параграф 1 и чл. 109, параграф 2, буква "а" от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (обн., ОВ L, бр. 298 от 2012 г.);

8. установи, че бенефициентът и /или представляващият бенефициента или член на управителния му орган, както и временно изпълняващ такава длъжност, попада в случаите по чл. 21 или чл. 22 от ЗПУКИ или е свързано лице по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителната разпоредба на ЗПУКИ с лице, заемащо публична длъжност в Управляващия орган и/или ДФЗ - РА, което е участвало при одобряването на заявлението за изразяване на интерес/ подпомагане;

9. бенефициентът е представил пред ДФЗ – РА декларация и/или документ с невярно съдържание, неистински и/или преправени такива, включително, когато тази декларация и/или документ са представени при или по повод кандидатстването му за предоставяне на финансова помощ.

(2) При отказ за изплащане на финансовата помощ бенефициентът не може да подаде друга заявка за плащане за същите дейности и разходи.

(3) ДФЗ – РА уведомява писмено МЗХ за определения размер на финансовата помощ и/или за основанието за отказ да бъде изплатена по всяка заявка за плащане.

(4) Заповедта на изпълнителния директор на ДФЗ - РА по ал. 1 се връчва и може да бъде обжалвана по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Глава седма.
ОСИГУРЯВАНЕ НА ПУБЛИЧНОСТ


Чл. 49. (1) За осигуряване на публичност на дейността си бенефициентът публикува на интернет страницата си:

1. проект на стратегия за ВОМР и първоначално определения бюджет;

2. всички решения и протоколи от заседания на партньорите и/или на колективния управителен орган и на колективния върховен орган;

3. списък с всички членове на колективния върховен орган на сдружението и на колективния управителен орган от създаването на МИГ - поименно и сектора, от който са излъчени;

4. споразумение за партньорство/устав на МИГ и всичките му изменения и допълнения.

(2) Информацията по ал. 1 се публикува при спазване на изискванията на Закона за защита на личните данни, ЗОП, Регламент (ЕО) № 259/2008 г. на Комисията от 18 март 2008 г. за установяване на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 1290/2005 г. относно публикуването на информация за получателите на средства от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (обн., ОВ L 76 от 2008 г.), Регламент за изпълнение (ЕС) № 410/2011 на Комисията от 27 април 2011 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 259/2008 г. на Комисията от 18 март 2008 г. за установяване на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 1290/2005 г. относно публикуването на информация за получателите на средства от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (обн., ОВ L 108 от 2011 г.) и Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 352/78, (ЕО) № 165/94, (ЕО) № 2799/98, (ЕО) № 814/2000, (ЕО) № 1290/2005 и (ЕО) № 485/2008 на Съвета (обн., ОВ L 345 от 2013 г.) след получаване на изрично писмено съгласие от физическите лица и едноличните търговци.


Чл. 50. (1) Бенефициентът е длъжен от сключване на договора за отпускане на финансова помощ до крайната дата за изпълнение на проекта да постави на видно за обществеността място плакат с размер не по-малък от формат А3, съдържащ информация за дейността подпомагана от ЕЗФРСР.

(2) Бенефициентът публикува на електронната си страница кратко описание на подпомаганата дейност, съдържащо целите и резултатите от дейността, като подчертава финансовото подпомагане от Европейския съюз.

(3) Електронната страница и плакатът по ал. 1 и 2 съдържат описание на проекта/дейността, която се подпомага, емблемата на Европейския съюз с пояснение за неговата роля, националното знаме на Република България, логото на ЛИДЕР, както и думите: „Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони: Европа инвестира в селските райони”.

(4) Информацията по ал. 3 заема не по-малко от 25 на сто от плаката или електронната страница.

(5) Техническите изисквания към информацията във връзка с оповестяване на подпомагането на дейността от ЕЗФРСР се определят съгласно приложение № ІІІ към чл. 13 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 808/2014 на Комисията от 17 юли 2014 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) (обн., ОВ L 2274 от 2014 г.).
Чл. 51. С цел осигуряване на публичност и прозрачност одобрените проекти се публикуват на електронните страници на МЗХ и на ДФЗ - РА и съдържат следната информация за всеки проект:

1. наименование на кандидата и неговите партньори;

2. вид на подпомаганите дейности;

3. територия за осъществяване на проекта;

4. размер на одобрената финансова помощ по проекта.
Допълнителни разпоредби



Каталог: Admin -> upload
upload -> Декларация за минимална помощ
upload -> Примерна таблица за допустимите разходи по дейности на база референтни цени
upload -> Въпроси и отговори по мярка 112 „създаване на стопанства на млади фермери”
upload -> Програма за развитие на селските райони 2007 2013 г. П о к а н а за приемане на заявления за подпомагане по мярка 121 „
upload -> Програма за развитие на селските райони 2007 2013 г. Одобрявам: /изет шабан председател на ус
upload -> Програма за развитие на селските райони 2007 2013 г. П ъ р в а п о к а н а за 2013г
upload -> Фактология: в периода 30. 07–06. 08. 2010 г
upload -> Проект: Наредба за изменение и допълнение на Наредба №20 от 7 юли 2008 г за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка „Възстановяване
upload -> Наредба №26 от 14 октомври 2010 Г
upload -> Програма за развитие на селските райони. "Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони Европа инвестира в селските райони"


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница