Проект наредба №27 за разделно събиране на отпадъци в община плевен глава първа общи разпоредби



страница1/4
Дата24.10.2018
Размер0.52 Mb.
#96621
  1   2   3   4
ПРОЕКТ
НАРЕДБА № 27 ЗА РАЗДЕЛНО СЪБИРАНЕ НА ОТПАДЪЦИ В ОБЩИНА ПЛЕВЕН

ГЛАВА ПЪРВА
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ


Чл.1 /1/ Тази Наредба урежда разделното екологосъобразно управление на масово разпространени битови, строителни отпадъци и биоразградими отпадъци, дейностите по тяхното изхвърляне, събиране, транспортиране, оползотворяване и обезвреждане, както и формите на контрол върху тези дейности.

/2/Наредбата урежда обществените отношения, свързани с:

1. управлението на масово разпространените отпадъци /МРО/ в т.ч:

а/ отпадъци от опаковки /ООп/;

б/ негодни за употреба батерии и акумулатори /НУБА/, излязло от употреба електрическо и електронно оборудване /ИУЕЕО/;

в/ излезли от употреба автомобилни гуми /ИУАГ/;

2. управлението на строителните отпадъци.

3. управление на биоразградими отпадъци

/3/ Наредбата определя и правата и задълженията на общинската администрация, и на лицата, при чиято дейност се образуват и/или третират отпадъци.

/4/ Наредбата определя вида на административните нарушения, които могат да бъдат извършени и размера на глобите/ санкциите, на които подлежат в тази връзка физическите и юридическите лица.

/5/ Наредбата е задължителна за всички лица, които живеят или временно пребивават на територията на общината, както и за юридическите лица, осъществяващи дейност на нейна територия. Разпоредбите на Наредбата са задължителни също така за организациите и учрежденията, развиващи дейност на територията на Oбщина Плевен.

Чл. 2. /1/ Притежатели на отпадъци са причинителите на отпадъци, както и лицата, в чието владение се намират те.

/2/ Предаването и приемането на производствените, строителните и опасните отпадъци се извършват само въз основа на писмен договор.

/3/ Третирането на опасни отпадъци се извършва от лица, притежаващи разрешение по чл. 35 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО) или комплексно разрешително, издадено по реда на Закона за опазване на околната среда.

/4/Притежателите на отпадъци по ал. 1 са длъжни:

1. да изпълняват разпоредбите на националното и местното законодателство за третиране разделно на различните по вид, произход и свойства отпадъци;

2. да предприемат всички мерки за несмесване на опасни отпадъци с други отпадъци или на оползотворими отпадъци с неоползотворими;

3 да организират безопасно съхраняване на отпадъците, за които няма подходящи средства за третирането им;

4. при наличие на опасни отпадъци да определят отговорно лице и да създадат организация за безопасното им управление;

5. да водят отчетност за отпадъците по реда, определен със ЗУО и подзаконовите нормативни актове по прилагането му;



/5/Притежателите на отпадъци ги предоставят за събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на лица, които имат право да извършват съответните дейности, или ги оползотворяват и/или обезвреждат сами в съответствие със ЗУО и настоящата Наредба.

Чл. 3. /1/ Когато причинителите на отпадъци са неизвестни, разходите по възстановяването на качествата на околната среда се поемат от лицата, в чието държане се намират отпадъците.

/2/ Всички разходи за възстановяване на качествата на околната среда и за разкриване на действителния причинител се възстановяват от него.

Чл. 4. /1/ За услугите по събиране, транспортиране и обезвреждане в депа или други съоръжения за третиране на битовите отпадъци, както и за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване, юридическите и физически лица са длъжни да заплащат такса по реда, предвиден в Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги.

/2/За обезвреждане и/или оползотворяване на строителни отпадъци притежателите им заплащат цената на услугата.

 

ГЛАВА ВТОРА



УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИ ОТ ОПАКОВКИ
Чл.5. Кметът на Община Плевен отговаря за разделното събиране на битови отпадъци /БО/, включително отпадъци от опаковки /ООп/, като определя местата за разполагане на необходимите елементи на системата за разделно събиране и сортиране на отпадъците от опаковки;

Чл.6. /1/ Кметът на Община Плевен може да сключва договори с лицензирани организации по оползотворяване на ООп, ПУДООС и/или други лица, регистрирани по Търговския закон и притежаващи изискваното разрешение или регистрационен документ.

/2/ В срок до 3 месеца от подаване на предложение от лицата по ал. 1 за участие в системата за разделно събиране на ООп, Кметът на общината взема решение за избор на изпълнители.

Чл.7. Лицата, с които общината е сключила договор за въвеждане на система за разделно събиране на ООп, са длъжни да:

1. притежават съответните разрешителни или регистрационни документи, издадени по реда на глава пета, раздели първи и втори от ЗУО или лиценз за търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали, издаден по реда на глава пета, раздел трети от ЗУО.

2. В срок от два месеца след сключване на договор да разработят Програма за разделно събиране, рециклиране или оползотворяване на отпадъци от опаковки в съответствие с Програмата за управление на отпадъците на Община Плевен.

3. разполагат съдовете, съгласно изискванията в договорите по Наредбата и разработената програма по т.2.

4. не възпрепятстват функционирането на съществуващата система за събиране на БО.

5. представят събраната информацията за количествата по видове отпадъци от опаковки.

6. събират и транспортират разделно събраните ООп  самостоятелно и/или да сключат договор с подизпълнители.

7. да осигуряват сортирането на разделно събраните отпадъци от опаковки и предаването им за последващо рециклиране и оползотворяване.

8. предават негодните за оползотворяване или рециклиране отпадъци на местата за обезвреждане.

9. при събиране и извозване не допускат смесване на отпадъци, събрани от контейнери за стъкло и от контейнери за пластмаса, хартия и метал в едно транспортно средство.

10. работят само с пунктове за вторични суровини, които отговарят на нормативните изисквания за извършване на тази дейност .

11. организират, финансират и изпълняват информационни кампании.

12. спазват други, условия съгласно сключените договори по Наредбата.

Чл.8./1/Лицата, при чиято дейност се образуват ООп, са длъжни да:

1. предават и/или изхвърлят, ООп, обозначени с маркировката за разделно събиране в определените за целта места;

2. спазват указанията за изхвърляне на различните видове ООп, посочени на съдовете за разделно събиране, както и да привеждат отпадъците във възможно най-малък обем, да почистват отпадъците от хранителни и/или други остатъци или примеси и да не смесват рециклируемите отпадъци със смесените БО;

3. не изхвърлят други отпадъци освен отпадъци от опаковки за съответния вид контейнер за разделно събиране

4. не поставят отпадъци от опаковки извън съдовете за разделно събиране, дори когато те са обемни;

5. не изваждат отпадъци от съдовете за разделно събиране на ООп;

6. не изхвърлят леснозапалими материали в съдовете за разделно събиране;

7. затварят капаците на съдовете за разделно събиране на ООп;

8. не лепят рекламни и/или други материали върху съдовете за разделно събиране

9. не изваждат отпадъци от съдовете за разделно събиране на ООп;

10. опазват съдовете за разделно събиране и да не ги местят от определените места, на които са разположени.

/2/ Лицата, извършващи търговска дейност на територията на Община Плевен в обекти за търговия с нехранителни стоки, заведения за хранене и развлечения, обекти за комунални и други услуги, хотели и други места за настаняване и съпътстващи производството занаятчийски дейности, освен посочените задължения по предходната алинея, са длъжни да събират в специализирани съдове и/или чували рециклируеми отпадъци и опаковки /хартия, пластмаса и метали, стъкло/, като вземат мерки за тяхното временно съхранение и поставяне в общите съдове за разделно събиране на Организацията по оползотворяване, с която Община Плевен има сключен договор.

/3/ Лицата, извършващи търговска дейност на територията на община Плевен в обекти за търговия  като супермаркети и обекти на вериги от магазини, при които се генерират големи количества отпадъци от опаковки със значителна финансова стойност, сключат договор с организация по оползотворяване или с фирма, имаща разрешение по чл. 35 от ЗУО, на която да предават разделно генерираните от обекта рециклируеми отпадъци и опаковки, което обстоятелство се посочва в уведомлението за извършване на търговска дейност или в други документи, разрешаващи дейността;    
ГЛАВА ТРЕТА

УПРАВЛЕНИЕ НА НЕГОДНИ ЗА УПОТРЕБА БАТЕРИИ И АКУМУЛАТОРИ, ИЗЛЯЗЛО ОТ УПОТРЕБА ЕЛЕКТРИЧЕСКО И ЕЛЕКТРОННО ОБОРУДВАНЕ /ИУЕЕО/
Чл9. Кметът на община Плевен:

1. Определя местата за разполагане на съдове за  събиране на негодни за употреба батерии и акумулатори на територията на Общината, когато производителите и/или вносителите на батерии и акумулатори разполагат елементите от системата за разделно събиране  върху общински имот.  

2. Организира дейностите по събиране и временно съхраняване на негодни за употреба батерии и акумулатори и предаването им за предварително третиране, рециклиране, оползотворяване и/или обезвреждане, когато има сключен договор:

а) с организация по оползотворяване  на негодни за употреба  батерии и акумулатори или

б) с производител и/или вносител на батерии и акумулатори, който  изпълнява индивидуално задълженията си по Наредбата за изискванията за пускане на пазара на батерии и акумулатори и за третиране и транспортиране на отпадъци от батерии и акумулатори, или

в) с ПУДООС.

3. Определя местата за разполагане на съдовете за разделно събиране и площадки за временно съхраняване на ИУЕЕО,  върху общински имоти на територията на общината.

4. Организира дейностите по събиране и временно съхраняване на ИУЕЕО и предаването им за предварително третиране, повторно използване, рециклиране, оползотворяване и/ или обезвреждане, когато има сключен договор, финансиран от:

а)  организация по оползотворяване  на ИУЕЕО, или

б) с производител и/ или вносители на ЕЕО, който  изпълнява индивидуално задълженията си по Наредбата за изискванията за пускане на пазара на електрическо и електронно оборудване и третиране и транспортиране на отпадъци от електрическо и електронно оборудване, или

в) с ПУДООС.

Чл.10. Лицата, които извършват продажба на портативни и/или автомобилни батерии и акумулатори на крайни потребители са длъжни да предвидят достъпни места за  поставяне на съдове за събиране и да приемат обратно негодните за употреба батерии и акумулатори от същия вид.

Чл.11. Лицата, които притежават негодни за употреба портативни и/или автомобилни батерии и акумулатори ги предават във всички търговски обекти, в които се продават батерии и акумулатори от същия вид.

Чл.12./1/ Лицата, които извършват продажба на ЕЕО на крайните потребители, са длъжни да:

1.поставят на видно място в търговските обекти табели, съдържащи информация за възможностите и начина за обратно приемане в търговския обект на ИУЕЕО, образувано в бита и/ или други налични места за предаване на ИУЕЕО.

2. безплатно да приемат обратно излязлото от употреба електронно и електрическо оборудване, в същото количество, от същия вид или изпълняващо същите функции, като закупеното от потребителя.

/2/Организациите за оползотворяване на ИУЕЕО, които извършват дейности по разделно събиране на ИУЕЕО на територията на общината всяка година в срок до 31 март представят на кмета справка с приетото ИУЕЕО.

/3/ Лицата, които съхраняват излязло от употреба електрическо и електронно оборудване до предаването му за обезвреждане задължително определят места за съхраняване, оборудвани със съдове за събиране.

/4/ Лицата, които притежават ИУЕЕО могат да го върнат в търговските обекти при покупка на ново ЕЕО от същия вид и изпълняващо същите функции.

 

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА



ИЗЛЕЗЛИ ОТ УПОТРЕБА АВТОМОБИЛНИ ГУМИ

Чл. 13. /1/Дейности по събиране, временно съхраняване и транспортиране на излезли от употреба автомобилни гуми, имат право да извършват само лица, притежаващи съответния разрешителен документ или сключен договор с Кмета на Община Плевен за извършване на тези дейности.

/2/ Дейности по оползотворяване и/или обезвреждане на излезли от употреба автомобилни гуми, имат право да извършват само лица, притежаващи съответното разрешение по чл.35 от ЗУО или комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от Закона за опазване на околната среда

Чл.14./1/  Местата на  събирателните  пунктове  се съгласуват с Кмета на Общината;.

/2/ Всички лица, които извършват продажба на автомобилни гуми на крайните потребители са длъжни да поставят на видно място в търговските обекти табла, съдържащи информация за местата по ал. 1, както и начина за приемане в търговския обект на излезлите от употреба автомобилни гуми;

Чл.15. Гражданите, едноличните търговци и юридическите лица са длъжни да предават излезлите от употреба автомобилни гуми само на определените събирателни пунктове.

 

ГЛАВА ПЕТА






УПРАВЛЕНИЕ НА СТРОИТЕЛНИ ОТПАДЪЦИ, ЗЕМНИ МАСИ И ЕДРОГАБАРИТНИ ОТПАДЪЦИ

Чл.16. Извършването на дейностите по третиране и транспортиране на излишните земни маси /ЗМ/ и строителните отпадъци /СО/ е задължение на собственика, инвеститора или изпълнителя на дейността, от която са формирани.

Чл.17. Разрешение за третиране и транспортиране на СО и ЗМ", се издава за всеки отделен обект.

Чл.18. Отговорното за третирането и транспортирането на СО и ЗМ лице е длъжно:

1.Да не започва изкопни и други работи, свързани с натрупване и транспортиране на СО и ЗМ без разрешение от Кмета на Общината или от упълномощено от него лице.

2. Да ограничи с плътна ограда определената строителна площадка, преди да е започнала каквато и да било дейност на нея и да стабилизира пътя към нея;

3. Да не допуска по време на строителството замърсяване на граничещите с обекта тротоари, улични платна, зелени площи и др.терени със СО и ЗМ;

4. Да не допуска при транспортиране на СО и ЗМ замърсяване на уличните платна;

5. След приключване на строителството да възстанови първоначалния вид на тротоара, уличното платно, зелените площи и др. терени, които са били включени в строителната площадка на обекта. Възстановителните работи да се приемат с протокол от комисия определена със заповед на Кмета на Община Плевен.

6. Да не допуска приготвяне на варови и циментови разтвори върху тротоари и улични платна. Приготвянето на същите да става върху добре уплътнени плоскости (полиетилен) върху настилката.

Чл. 19./1/ /В сила от 01.01.2014/ Преди започване на СМР и/или разрушаване на строеж, възложителят е отговорен за изготвянето на план за управление на СО, по чл. 11, ал. 1 от ЗУО.

/2/. Изискванията на ал.1 не се прилагат за:

1.премахване на сгради с РЗП, по малка от 100 кв.м.

2.реконструкция и основен ремонт на строежи с РЗП, по малка от 500 кв.м.

3.промяна предназначението на строежи с РЗП, по малка от 500 кв.м.

4.строеж на сгради с РЗП, по малка от 300 кв.м.

/3/ В сила от 01.01.2014 - Възложителите на СМР и на дейности по премахване на строежи, с изключение на случаите по чл.17, ал.2, изготвят отчет съгласно приложение № 7/от наредбата за управление на строителни отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали/ за изпълнение на плана за управление на СО.

Чл.20 Депонирането и обезвреждането на СО и ЗМ се извършва само на определените от кмета на общината депа за СО и ЗМ, до изграждане на специализираната площадка за рециклиране на строителни отпадъци.
Чл.21.  Кметът на община Плевен отговаря за:

1. избора на площадка, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депа за строителни отпадъци и/или на други инсталации или съоръжения за обезвреждане и оползотворяване на строителни отпадъци.

2. определянето на маршрути за транспортиране на строителни отпадъци, земни маси /ЗМ/ и едрогабаритни отпадъци /ЕГО/ до депа и/или до други инсталации или съоръжения за обезвреждането им.

3. определянето на изисквания към транспортните средства, превозващи строителни отпадъци и/или земни маси с цел гарантиране чистотата на територията на общината.



Чл. 22. /1/ Лицата, при чиято дейност се образуват строителни отпадъци и ЕГО, в резултат на строително - ремонтна дейност  са длъжни да ги сортират по видове на мястото на образуването им.

/2/ Лицата, при чиято дейност се образуват строителни отпадъци и ЕГО в резултат от строително-ремонтни дейности в жилища, офиси, търговски обекти, административни сгради и други са длъжни да ги събират и сортират по видове в специализирани контейнери на мястото на образуването им.

/3/ При неизпълнение на условието за сортиране по видове по ал. 1 и 2, лицата, заплащат по–високи цени, включващи събирането, сортирането, натоварването на строителните отпадъци и почистване /при необходимост измиване/ на площадката.

/4/ Лицата по ал. 2 носят отговорност генерираните от ремонтните дейности строителни и ЕГО да не бъдат разпилявани и да бъдат изхвърляни в доставените за целта специализирани контейнери.

/5/ Лицата по ал. 2, живеещи и/или споделящи пространства в условия на етажна собственост при намерение за извършване на ремонтни дейности са длъжни да поставят на видно място в сградата съобщение, за своето намерение най-малко 7 /седем/ дни преди започване на ремонтните работи.

/6/ Съобщението по ал. 5 съдържа минимум: адрес, етаж, име или номер на апартамента/помещението в което се извършва ремонт; наименование и телефон за контакти на фирмата - изпълнител или техническото лице /в случаите когато ремонта се изпълнява от физически лица/, която ще събира и обслужва съда/съдовете за строителни и едрогабаритни отпадъци.
ГЛАВА ШЕСТА




УПРАВЛЕНИЕ НА БИОРАЗГРАДИМИ ОТПАДЪЦИ

Каталог: uploads -> posts


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница