Проект: типов проект за рехабилитация и саниране на едропанелни жилищни сгради (епжс) – номенклатура бс-69-Сф, бс-69-Сф-уд 83-87, бп 87



Дата09.04.2018
Размер237.75 Kb.
#65174

ПРОЕКТ: ТИПОВ ПРОЕКТ ЗА РЕХАБИЛИТАЦИЯ И САНИРАНЕ НА ЕДРОПАНЕЛНИ ЖИЛИЩНИ СГРАДИ (ЕПЖС) – НОМЕНКЛАТУРА БС-69-Сф, БС-69-Сф-УД 83-87, БП 87

ВЪЗЛОЖИТЕЛ: СО – НАГ

А.Д.А. - Архитектурно Дизайнерска Агенция ООД, 1606 София, бул. Тотлебен No 63; тел.: 02 954 98 87; 954 98 86; факс: 02 954 98 93; e-mail: ada@ada-bg.com; www.ada-bg.com




ЧАСТ: АРХИТЕКТУРА


  1. ВЪВЕДЕНИЕ

Темата за саниране и реновиране на едропанелните жилищни сгради (ЕПЖС) има общи измерения не само за страните от бившия Източен блок, но и за напредналите западноевропейски страни. В много от тях, между които Германия, Швейцария и Скандинавските страни, процесът на саниране на подобните на ЕПЖС сгради е вече завършил. Най-близко до проблематиката по саниране на ЕПЖС у нас е мащабното саниране на едропанелните сгради на територията на бивша Източна Германия, завършило във втората половина на 90-те години. Немският опит е обобщен в така наречената Берлинска Стратегия (Berlin Strategy) и е използван впоследствие в Чехия, Словакия и прибалтийските страни.

Подходът ни в разработването на типов проект за саниране на ЕПЖС се базира на споменатия чужд опит, но отчита и специфичните особености на проблема у нас, пробладаващата част от които нямат технически характер.
2. СПЕЦИФИЧНИ ПРОБЛЕМИ ПРИ САНИРАНЕ НА ЕПЖС В СОФИЯ
2.1. Проблеми, свързани със собствеността

Частната собственост на апартаментите и съсобствеността върху общите части на сградата (покрив, фасади, стълбищни клетки, асансьори, както и общи инсталации) са основен фактор, влияещ съществено на подхода.

Хетерогенният състав на собствениците по социален статус , платежоспособност и по възраст предполага вероятност за разногласие по отношение на обхвата на санирането, както и по отношение на техническите решения. Вероятно е голяма част от обитателите да не са солидарни с нужните технически решения, както и да не желаят да се евакуират по време на строителния процес. Важно значение ще има разяснителната работа по отношение на краткосрочните и дългосрочни ползи и загуби от санирането

В този аспект особено внимание е обърнато на нискобюджетните сценарии. Предложението включва и вариантни решения с възможност за надграждане на един допълнителен етаж.



2.2. Физически и технически проблеми

ЕПЖС у нас имат и специфични физически и технически особености, които усложняват намирането на прости и цялостно работещи проектни решения, а впоследствие биха и забавили процеса на саниране. Такива особености са:



2.2.1 Усложнен пластичен образ

В отличие от прагматичните формални решения на индустриално произведените многоетажни жилища в средноевропейските страни, архитектурният образ на някои от системите за ЕПЖС у нас е преднамерено усложнен. Вариациите в етажността на отделните секции, формиращи „блок“, води до усложняване и оскъпяване на детайлите при калканните стени.



2.2.2. Напластявания - PATCHWORK

В резултат на неконтролирани индивидуални намеси върху сградите са „напластени” разнообразни елементи като: топлоизолация; остъкляване, дозиждане, преграждане, решетки при лоджиите; външни тела на климатици; сателитни антени; ограждане на пространствата над входните козирки и др.



2.2.3. Физическо остаряване

Цитираната често продължителност на физическия живот на ЕПЖС от около 50 години предполага голямата част от наличните едропанелни сгради да са физически остарели. За сведение, според световните практики на всеки 25 - 30 години е необходимо цялостно реновиране на сградите. В противовес ЕПЖС в София не са били обект на планирано саниране от самото си създаване.



2.2.4. Морално остаряване

В допълнение към физическото остаряване е и моралното остаряване на всички технически системи и решения, използвани при ЕПЖС. Морално остарели са и отделните строителни елементи, както и инсталационните системи на ЕПЖС. ЕПЖС са с висока степен на енергийна НЕефективност: необходимата енергия за постигане на топлинен комфорт при ЕПЖС е около 250 кВчаса/м2/год. Този показател води до неприемливо потребление на енергия. Търсените стойности при новото строителство за Европа днес клонят към 40 кВчаса/м2/год. и под 15 кВчаса/м2/год. към 2020 год, В настощият проект е търсено ниво на енергийна ефекртивност от около 70 кВчаса/м2/год (без отчитане на работата на електроуредите). Този показател съответства на настоящите добри практики в Средна Европа.



2.2.5. Образ

Унификацията и стандартизацията, типични за образа на ЕПЖС не предполагат усещането за идентичност и за чувство за принадлежност на обитателите към социална общност, а по-скоро към обратното – към чувство на отчужденост и анонимност.



3. НАШИЯТ ПОДХОД ПРИ САНИРАНЕ НА ЕПЖС

Насоките, произтичащи от специфичните проблеми на предстоящото саниране у нас, определят следните принципи в нашия подход:


3.1. ОБЩИ ПРИНЦИПИ


  • Комплексността на проблема изисква комплексно решение

  • Максимално планиране – минимален срок за саниране при минимално смущаване на обитателите

  • Съобразяване с националната психология, предполагаща отличаване, пряк интерес вътре в „собствените граници” и мнение при вземането на решения

  • И най-малкият детайл е от голямо значение

  • Инволвиране на Общината в логистичното осигуряване и на Държавата в законодателното и нормативно регламентиране

  • Прилагане на методите на устойчивата архитектура


3.2. ОРГАНИЗАЦИОННИ И ТЕХНИЧЕСКИ ПРИНЦИПИ


  • Привеждане в съответствие със съвременните стандарти и норми

  • Типовият проект представлява номенклатура за саниране с вариантни решения за всеки елемент

  • Прилагането на типовия проект започва с конкретизирано задание, изготвено съвместно с етажната собственост

  • Разясняването има решаващо значение при изготвянето на заданието

  • Прилагането се формира чрез избор на елементи от типологизирана номенклатура за саниране

  • Игровото съучастие на обитателите има важно психологическо значение и създава чувство на социална принадлежност

  • Комбинирането на елементи предопределя индивидуализацията при конкретното прилагане, в следствие на което няма две еднакви реновирани секции

  • Водещ принцип при избора на комбинацията от елементи е икономическия анализ на баланса между инвестиция и намалени експлоатационни разходи

  • Определящ принцип е и етапността на реализация, дефинирана в границите между:

  • Минимална рентираща се степен на саниране

  • Максимален обхват на саниране

  • Типовият проект създава и възможности за бъдещо надграждане с „екстри” и иновации

  • Максимално запазване на технически изправните частични санирания.


4. ОСНОВНИ ЗАДАЧИ ПРИ САНИРАНЕ НА ЕПЖС
Основните задачи при планиране на санирането и изготвяне на типовия проект са:

  • Логистика – евакуация (пълна, частична, непрекъснато обитаване)

  • Определяне на обхват и етапност на санирането

  • Създаване на номенклатура от типологизирани елементи за саниране с вариантни решения.


4.1. ЛОГИСТИКА – СЦЕНАРИИ НА ЕВАКУАЦИЯ
4.1.1. Частична евакуация
Частичната евакуация е възможна в случай на решение от етажната собственост при конкретни обстоятелства. Нашето виждане е, че евакуацията, а оттам и етапността на саниране трябва да се извършат „по вертикали”, т.е. евакуацията ще се извършва съобразно реконструкцията на вертикалните щрангове.
4.1.2. Саниране при непрекъснато обитаване
Много вероятно е очакванията на много от собствениците да са за саниране в условия на обитаване. Смятаме, че такъв сценарий би бил възможен само при конкретното прилагане на типовия проект. Съществени фактори при вземане на решение за саниране в условията на обитаване биха били:

  • Степен на дискомфорт, условия за безопасност и здраве на обитателите

  • Степен на дискомфорт за строителя

  • Влияние върху поемането на строителни гаранции

  • Влияние върху поемането на професионална отговорност, както и отговорност в случай на кражби или увреждане на собственост.


5. ОБХВАТ НА САНИРАНЕТО
Предвид комплексността и многообразието от елементи, определящи целостта на санирането, е необходимо да бъдат изяснени минималният и максималният обхват. Те определят и скалата, съобразно която ще бъде формулиран обхватът на конкретното прилагане на типовия проект. Факторите, които ще определят това важно решение на етажната собственост са финансови и нормативни. Във всички случаи, минималните изисквания на програмата за финансиране ще трябва да бъдат покрити.
5.1. Максимален обхват на саниране
Определя се от цялостно прилагане на типовия проект. Не включва „екстри и иновации”, но създава възможности за бъдещото им прилагане.
5.2. Минимален обхват на саниране
Възможно е да бъде определен след оценка на съществуващото състояние на съответната секция. Включва задължително саниране на покрива, фасадите и дограмите. Възможно да не се извършват подобрения и подмяна на някои от инсталациите при положение, че те функционират технически изправно и безопасно. В тези случаи е възможно намесите в интериора и прилежащите пространства да бъдат минимални.

Определянето на минималния обхват на саниране заедно с етажната собственост е първостепенна задача при изготвяне на заданието за прилагане.


6. ЕТАПНОСТ НА САНИРАНЕТО
Определянето на етапите на конкретното саниране е друга основна задача на заданието за прилагане на типовия проект. Определящи фактори за етапността са технологичните изисквания и последователност на строителните операции, климатичните условия, както и съпътствуващите разходи. На база на добрите строителни практики у нас, считаме, че санирането на една секция е възможно да бъде извършено за 4 календарни месеца, като най-подходящ би бил интервалът от средата на април до средата на август:

  • Саниране на покрива 15 април – 15 май

  • Саниране на фасади и дограми 15 април - 15 юни

  • Саниране на инсталации и интериори 15 май - 01 август

  • Паспортизация и приемане на санираната сграда 01 август – 15 август

7. СПЕЦИФИЧНИ ОСОБЕНОСТИ НА ЕПЖС НОМЕНКЛАТУРА Бс-69-Сф и Бс-69-Сф Уд 83-87

Номенклатурата за ЕПЖС БС-69-Сф е разработена в периода 1969-1972г,като запазва основната конструктивна схема на номенклатурите, прилагани до този момент. Новият подход при разработването е въвеждане на модул m=3 (30см.),с унифицирани оси:

- В надлъжна посока- 3.00 м и 3.60 м

- В напречна посока – 1.20, 3.00, 3.30, 3.60, 3.90, 5.10 и 6.30м.

Прави се унификация на санитарните възли, стълбищната клетка, кухни, дневни, спални и инсталациите. Новото при нея е, че се въвеждат вътрешни бакони /лоджии/ и се въвежда оста 2х 6.30 в напречна посока. Блок секциите са с един, два и три входа.
Разработени са различни комбинации типове апартаменти в блок-секции от 4 до 9 ет., между които са включени секции с обемни фасади и ъглови под 90° и 135° .

Фасадната обработка е или пласт мита мозайка, или пръскана мазилка с турбозол. Има единични бройки, изпълнявани с керамика /тухло-панел/.


С елементи на Бс-69-Сф и Бс-69-Сф УД са проектирани работнически и студентски общежития.

По Бс-69-Сф е разработен и каталог за ОДЗ- по които не строено в гр.София.

Материалите, влагани в довършителните работи са:

Подове - нулева настилка , балатум , мокет , мозаечни плочи

Стени - тапети.

Дограма – двукатна - слепена по БДС

Покривът е двоен /студен/ с вътрешно отводняване, светла височина на подпокривното пространство 1.10 м. Покривната хидроизолация първоначално е била битумна мушама 3пласта, а по-късно е заменена с PVC -фолио и защита от филц.

Стъбищната клетка е ос размери 5.10м/3.60м, завършваща с машинното помещение за асансьора.

Входът при средните-секции е с двустранно влизане, а при крайните - едностранно.

Специфична особеност, касаеща възможността за надстрояване с допълнителен етаж е, че таванските панели на най-горния етаж нямат нужната носимоспособност, за да бъдат използвани като подови за последния нов етаж.


8. НОМЕНКЛАТУРА С ТИПИЗИРАНИ ЕЛЕМЕНТИ ЗА САНИРАНЕ „Бс-69-Сф НОВА”

8.1. Саниране на ЕПЖС Номенклатура чрез Номенклатура за саниране

Както бе изтъкнато в принципите, определящи подхода ни при изготвяне на типов проект за саниране, типовият проект представлява номенклатура от типизирани елементи, условно наречена Бс-69-Сф НОВА”

Типовият проект – Номенклатура за саниране - „НОВА” съдържа вариантни решения за всеки елемент на санирането: от изолациите до входните апартаментни врати. Всички варианти покриват минималните технически изисквания и са част от фамилия, позволяваща хармоничното съчетаване на елементите по форма, материал и цвят. Този подход е естествен основно поради спецификата на отношението към проблема у нас, а именно:


  • Разнообразни вкусови, естетически и дори ценностни разбирания сред хетерогенната общност на обитателите – собственици

  • Типичния за етнопсихологията ни стремеж към отличие и изява в сравнение със съседите.

  • Умора от униформеността и безличието на ЕПЖС

  • Създаване на възможност за oвладяване и режисиране на спонтанния многогодишен процес на PATCHWORK

  • Възможност за постигане на съгласие чрез съучастието на обитателите в избора и конкретната комбинация от елементи.

Основните позиции на „Бс-69-Сф НОВА ” са

1. Покривни СМР

2. Фасадни СМР

3. СМР сутерен

4. СМР стълбища и асансьори

5. Интериори

6. СМР Инсталации

7. СМР околно и предвходно пространства

8. Екстри и иновации.

Всяка от позициите съдържа фамилия от варианти решения на съставните й елементи. Изборът за конкретно прилагане на един от вариантите ще става с участието на обитателите след експертен съвет и бюджетна оценка.

8.2. „РЕШЕТКАТА

Материализираната „Решетка” се превръща в основната идея, обединяваща и концептуално и технически възможностите за саниране чрез „Номенклатура НОВА”.

Решетката е система от вертикални и хоризонтални профили, подчертаващи вертикалните и хоризонтални фуги при връзките между фасадните панели. Решетката се постига при различните варианти на краен слой на фасадата по различни начини, като унификацията и позволява комбиниране на материали. Решетката е концептуалната и физическа матрица, която създава:


  • естествена взаимовръзка между съществуващата сградна субстанция и елементите саниране

  • полета за санирането с размери, еквивалентни на фасадните панели

  • граници на „собственост” и „отличие от съседа”, поле за игрово съучастие – „изява” на обитателите, водещо до индивидуализация и идентичност

  • възможност за максимално съхраняване на технически изправните частични санирания

  • основа за контролирано интерпретиране на спонтанния процес на PATCHWORK като

  • условия за бъдещо репариране и саниране по модули

  • техническо решение за оформлението на компрометираните фуги между фасадните панели.


8.3. „Бс-69-Сф НОВА” САНИРАНЕ ЧАСТ – АРХИТЕКТУРА
8.3.1. ПОКРИВНИ РАБОТИ
За повечето случаи санирането на ЕПЖС трябва да започне от покрива, за да осигури защита на последващите стъпки - санирането на фасадите и интериорите.
Санирането на покрива (строителни дейности) се състои като минимум от:

  • Подмяна на покривна хидроизолация

Дейността включва: оценка на съществуващото положение, демонтаж на компрометирани битумни или ПВЦ хидроизолации, демонтаж на компрометиран слой за наклон, демонтаж на водосборни елементи; нанасяне на нов слой лек бетон за наклон, монтаж на водосъбирателни воронки, нанасяне на нова хидроизолация – 2 пласта битумна, като горния пласт е с посипка за защита от UV-лъчи. Използването на светла, близка до бяло ХИЗ и/или посипки е soft- мярка, която ще намали значително нагряването на покрива и ще увеличи живота му

  • Топлоизолация в пространството на студения покрив

Дейността включва: отстраняване на съществуващ пласт сгурия / керамзит; поставяне на пароизолация, поставяне на топлоизолация – минерална вата с дебелина 20 см.

  • Обшивки и изолиране на термични мостове

Дейността включва: демонтаж на съществуващи обшивки; монтаж на топлоизолация по височина на борда според архитектурен детайл, монтаж на обшивки от алуминиева или поцинкована ламарина с ПВЦ покритие. Предвижда се отворите за вентилация на студения покрив да се защитят с мрежи против проникване на птици.

  • Други СМР, произтичащи от огледа на конкретната секция


8.3.2. ФАСАДИ

Санирането на фасадите е най-значимият компонент на саниране по СМР обем, по бюджет и по значението си за образното въздействие на санираната сграда. То включва:



  • Оценка на технически изправните частични санирания;

  • Почистване на технически неизправните частични санирания;

  • Демонтаж на климатици, сателитни антени и незаконни остъклявания и преграждания;

  • Монтаж на „РЕШЕТКАТА” – конкретно, според избора на собствениците, ще се разработят комбинациите от варианти на крайно покритие. При наличие на единодушен избор на фасадна обработка, „решетката“ ще се реши еднотипно;

  • Полагане на инсталационни вертикали според решението, вкл. и мълниезащита;

  • Подмяна на компрометираните дограми с PVC – изнесени от външната страна на фасадния панел;

  • Почистване и запълване на фугите с изолационни пълнители,

  • Полагане на топлоизолационна система за краен слой според избора на собственика;

  • Tретиране на калканните стени с топлоизолационна система с мазилка

  • Запълване с топлоизолация (стъклена или каменна вата) на фугата между калканни стени при спазване на изискванията за Пожарна безопасност и оформянето и с профил за фуги;

  • Нови балконски остъклявания и парапети (определени с проекта за прилагане)

  • Полагане на оформящ повърхностен слой

  • Монтаж на климатици и декоративни панели за тях

  • Монтаж на конзоли и сандъчета за подпрозоречно озеленяване

  • Други СМР, произтичащи от огледа на конкретната секция.

С оглед удължаване на живота на санираните фасади, цветното решение ще се базира преобладаващо на светли цветове.

8.3.3. ЕЛЕМЕНТИ НА „Бс-69-Сф НОВА” ЗА САНИРАНЕ НА ФАСАДИ

  • Предвид на важността на елементите на за саниране на фасади, те са илюстрирани като самостоятелен раздел.

  • Фасадно оформление – варианти




  • Топлоизолационни мазилкови системи – основен вариант на изпълнение. Препоръчителна топлоизолация – минерална вата на дюшечета с деб. 15 см, дюбелирана и лепена към почистена и обезпрашена фасадна стена, полагане последователно на слоеве от грунд, мрежа, шпакловка и минерална мазилка. Фугите между панелите се почистват предварително и се запълват с водоплътна пяна. Подчертаването им става с негативна дублираща фуга, оформена от профилирана мрежа, която позволява смяна на цвят в плоскостта на фасадата




  • Вентилируема фасада – опционален вариант

Предимства на вентилируемата фасада – осигуряване на въздушен слой за вентилация на топлоизолацията и за предотвратяване на конденз и мухъл откъм помещенията; осигуряване на водоплътност на завършващия слой и предотвратяване на мокренето на топлоизолацията; осигуряване на идеална геометрия във височина и по хоризонтала на фасадата; многобройни възможности за фасадни облицовки и обшивки.

Вариантът, разработен от нас, включва система от вертикални и хоризонтални профили, между които е монтирана изолацията – минерална вата с деб. 15 см и дистанционери, осигуряващи въздушната междина и идеалната плокост на фасадата.

Системата е разработена така, че осигурява леките деформации във времето при конструктивните фуги като ги подчертава със специални завършващи капачки. Вариантите при капачките могат да предложат голямо разнообразие за крайния ефект на офомление на фасадата.

Разработената система позволява няколко вида крайни елементи за оформление:



  • Монтаж на циментови плоскости тип „Аквапанел“ или подобни и нанасяне на минерална мазилка върху мрежа и шпакловка

  • Монтаж на фиброциментови плоскости тип HPL, Етернит или подобни: плоскостите са с висока плътност и са съставени от ядро, изградено от целулозни нишки. Покрити са с акрилна PVDF смола, осигуряваща надеждна и трайна водоустойчива повърхност и устойчивост срещу ултравиолетовите лъчи

  • Монтаж на панели от композитен материал тип „Еталбонд“ или подобен.

Всички тези варианти осигуряват възможност за индивидуализиране в рамките на предвидените от проекта цветови решения и избор на комфорта на обитаване според възможностите на конкретния собственик.




  • Система PVC дограми с вградени вентилационни клапи

Предвижда се подмяна на съществуващата дограма с нова, отговаряща на изисквания комплексен коефициент за топлопреминаване 1,7 kW/m2K. При прилагането на проекта за конкретна етажна собственост ще се направи оценка на частично подменените дограми за установяване на състоянието им по този показател.

Предлаганата система за подмяна на дограмата чрез изнасянето и вън от фасадната плоскост има следните предимства: възможност за независим монтаж без смущаване на обитателите по време на санирането; осигуряване на възможно най-добрата изолация и избягване на термични мостове при връзките между стена и дограма; след демонтаж на съществуващата дограма, се увеличава оптически площта на помещението.


  • Система за остъкляване на балкони

Предвиждат се три варианта за остъкляване и приобщаване на лоджиите. В проекта се разглеждат остъклявания при северно- (или близки до тази посока) ориентирани лоджии. При конкретното прилагане на проекта, ще се уточни възможността за остъкляване и при останалите лоджии.




  • Остъкляване при запазване на съществуващ парапет

При този вариант строителните мероприятия предвиждат дозиждане на съществуващия панел с деб. 6 см с газобетон (7,5 см) до съществуващата височина. Дозиждането позволява монтаж на дограма, без да се подлага на изпитание носимоспособността на панела. Отвън панелът се изолира с минерална вата с деб. 15 см, а довършителният пласт е според избраната система. В приложените детайли са разработени варианти на приобщаване на лоджията към помещението чрез премахване на стара дограма и брюстунг (подпрозоречен парапет) под нея. Разработени са и варианти на различни решения по височина – комбинации между остъклени и неостъклени лоджии.


  • Остъкляване при премахване на съществуващ парапет и нов плътен брюстунг

При този вариант се отстранява панела при парапета, изгражда се зид от газобетон с дебелина 12,5 см и се топлоизолира по гореописания начин. Предимството при този вариант е, че позволява изравняване на височината на брюстунга с този на прозорците и се постига, както по-добра естетика на фасадата, така и по-добро осветяване на вече по-дълбокото помещение.



  • Остъкляване при премахване на съществуващ парапет и прилагане на фасадна система

Това е най-луксозният вариант. Той предполага еднакво третиране на лоджиите в една ос от първия до последния етаж. Предимствата са: отлична визия, подобрено осветяване на помещенията, увеличаване на полезната площ на приобщената лоджия.


  • Система за балконски парапети




  • Запазване на съществуващ парапет

При този вариант се предвижда почистване на съществуващия панел и полагане на минерална мазилка върху мрежа и шпакловка. При секциите, изпълнени на 8 и 9 етажа, се налага монтиране на допълнителна ръкохватка до постигане на изискуемата височина на парапета от 1,20м от котата на настилката.


  • Премахване на съществуващ парапет и монтаж на нов

При този вариант се предвижда премахване на панела при парапета и монаж на нов, съобразен като дизайн с общото фасадно оформление. При секциите, изпълнени на 8 и 9 етажа, височина на парапета ще бъде на 1,20м от котата на настилката.

В приложените детайли са предложени два варианта на нов парапет – ажурен и остъклен.


Почистването е в трите варианта за решение на парапета се предвижда да става по сух способ, без изливане на вода. За отводняване при валежи, се предвиждат аварийни барбакани.


  • Слънцезащита и противоинсектни мрежи

Предвижда се монтиране на слънцезащитни елементи като част от прозоречната система при прозорците, ориентирани на изток, юг и запад или междинни посоки. Предлаганите варианти са:



Цветовете ще бъдат препоръчани в типовия проект и ще се конкретизират при прилагането.


  • Декоративни панели за климатици

В типовия проект се предвижда монтажът на външните тела на климатичните системи да става преобладаващо в зоната на подпрозоречния парапет на прилежащите помещения. При наличие на неостъклена лоджия, е възможно те да се монтират в рамките на лоджията.

Всички външни тела трябва да бъдат монтирани само в посочените зони, на посочената височина, съобразена с размерите на подпрозоречните парапети и височината на прозорците на съответната фасада. Не се препоръчва монтаж върху панели по парапета на лоджиите, заради ниската им носимоспособност.

За декорирането им са предвидени три възможни варианта:



  • Панел от мрежа

  • Панел от вълнообразна перфорирана ламарина

  • Панел с жалузи

Декоративните панели успешно се съчетават с монтиране на конзоли за цветарници под прозорците.


8.3.4. ПРИНЦИПИ ЗА ЦВЕТОВО ОФОРМЛЕНИЕ

Типовият проект включва:



  • Изготвяне на палитра от 5 цвята, вкл. фоновия цвят

  • Дефиниране на принципи за цветови съчетания на база процентни съотношения

  • Вариантни комбинации на типове фасадни елементи: панели, слънцезащита, декоративни пана и парапети.

Приемаме, че цветът на PVC дограмата е стандартният бял.

8.3.5. СУТЕРЕН

Санирането на сутерена включва:



  • Оценка на състоянието на сутерена

  • Полагане на топлоизолация и цокълна мазилка отвън, до кота терен

  • Полагане на топлоизолация – блокчета тип „Мултипор“ или подобни с деб. 10 см по тавана на сутерена

  • Подмяна на вертикалните и хоризонтални щрангове в случай на необходимост

  • Подмяна на компрометирани врати

  • Подмяна на компрометирни ел. и ВиК инсталации

  • Други СМР, произтичащи от огледа на съответната секция

Основната функционална промяна, която предлагаме за сутерена, е използването на помещението за смет за разполагане на новите електро-табла. Помещението е подходящо и заради наличието на директен изход навън. За целта се обособява ново помещение с площ около 14,00м2, като подът се изравнява с този на целия сутерен до кота -2,58м и се полага циментова замазка със запечатващ слой. Преграждащите стени са зидани, с деб. 25см и степен на пожароустойчивост EI120, a вратата към сутерена е метална със степен на пожароустойчивост EI60. Обособява се и още едно помещение за общи нужди в оставащата свободна зона.


8.3.6. СТЪЛБИЩНО ЯДРО/ АСАНСЬОР

Санирането на стълбищното ядро включва:



  • Оценка на състоянието му

  • Смяна на дограмата с PVC със стъклопакет, отговаряща на коефиециентите на топлопреминаване

  • Ревизия на вертикални щрангове според новите инсталационни решения

  • Подмяна на входни врати по индивидуално решение

  • Полагане на топлоизолация – полистирол с деб. 5см по стените към апартаментите и 10см по тавана към машинното помещение

  • Шпакловка и боядисване

  • Подмяна на асансьор и асансьорни врати

  • Нова визуална комуникация – табелки

  • Енергоефективно общо осветление с датчици

  • Монтаж на механизирано столче за инвалиди от входната до първата етажна площадка

  • Други СМР, произтичащи от огледа на съответната секция

Основната намеса в сълбищното ядро е при входните площадки и във вертикалните шрангове и проводи.

При основния вход – обикновено от север/запад или близка посока, предвиждаме увеличаване на входното преддверие чрез изместване и подмяна на входната врата. В новата врата ще бъдат интегрирани както пощенските кутии, така и звънчево-домофонната уредба. В увеличеното пространство зад асансьорната шахта предлагаме обособяване на помещение за колички, в което могат да се монтират и таблата за дистанционно отчитане на потреблението на ток, вода и отопление.

В зоната на етажните площадки ще бъдат прокарани новите вертикални щрангове за топла вода, а оттам и хоризонталните разводки по апартаменти. Това ще доведе до минимално прокопаване в настилката на канал, който впоследствие ще се замонолити и репарира.

Вертикалните кабелни трасета за силнотоковите и слаботокови инсталации, които представляват най-сериозният обем вертикали и е невъзможно да бъдат прокарани без опасни намеси в конструктивните връзки на подовите панели, са изнесени извън стълбищното ядро. Те се разполагат в трасета, скрити в изолацията странично на стълбищното ядро, като на всяка междинна площадка хоризонталните разводки за етажа се оклоняват до етажните табла. За ревизирането на кабелните трасета се предвижда монтаж на метални скари на нивото на хоризонталните шпроси на дограмата, като там може да се разполагат и цветарници.

Обхватът на саниране на стълбищното ядро ще се определи с конкретизиране на заданието за прилагане в съответствие с текущото му състояние и бюджетните рамки.


8.3.7. ДОСТЪПНОСТ

Независимо, че темата достъпност е свързана основно със стълбищното ядро и с асансьора, предвид на спецификата я разглеждаме отделно. Очевидно е, че осигуряването на 100% достъпна среда би било изключително сложна планировъчна и техническа задача на много висока цена. Нашето виждане е, че са необходими следните мерки, които биха решили всеки конкретен случай отделно:



  • Подмяна на асансьора и асансьорните врати за осигуряване достъп с инвалидна количка

  • Осигуряване на ел. захранване от входната площадка до първа етажна площадка

  • Монтаж на механизирано столче за инвалиди до първа етажна площадка

  • Осигуряване на преодоляване на входните диференциални стъпала конкретно за всеки случай.

8.3.8. ИНТЕРИОРИ

Санирането в интериорите на жилищата ще включва минимална намеса с възможност за цялостно саниране по отделен договор, вкл. и с други изпълнители:



  • Подмяна на вертикални инсталационни клонове, когато е необходимо

  • Възстановяване на преградните стени на вертикалните щранговете

  • Нови прагове при балконски врати заради прокарване на тръбите за отопление цокълно покрай стените

  • Възстановяване на обрушаванията при подмяна на дограмата

  • ТИЗ по тавана и към съседите за осигуряване на „климатична независимост” на отделните жилища

  • Интериорни подобрения според възможностите и желанията на всяко домакинство.

8.3.9. ВЪТРЕШНИ МЕЖДИННИ ИЗОЛАЦИИ

Вътрешното изолиране между апартаментите би подобрило значително климатичния и звуковия комфорт. Вътрешните изолации могат да се полагат при конкретно искане на домакинствата по отделна сметка. Светлите ширини и височини позволяват изолации от 3 до 5 см, без влошаване на пространствените характеристики


Полагането на топлоизолация би създало допълнително удобство при прекарване на хоризонтални клонове на ел. и ОВК инсталациите.
8.3.10. ОЗЕЛЕНЯВАНЕ
Типовият проект дава възможност за максимално озеленяване по фасадите със съответните унифицирани технически решения. Озеленяването към прозорците и балконите с цветни сандъчета и кашпи е важен елемент от индивидуализирането на ЕПЖС сградите. В конкретните случаи ще бъде оценявана възможността за запазване на съществуващо озеленяване на входните пространства.

8.3.11. ПРИЛЕЖАЩО И ВХОДНО ПРОСТРАНСТВА

Комплексното саниране на съответна ЕПЖС секция предполага подобряване и на прилежащото пространство и особено на пред-входното пространство.

Типовият проект включва:


  • Разработка на прилежащите настилки и зелени площи

  • Стойки за велосипеди

  • Други елементи на улично обзавеждане като пейки, кошчета, указателни табели

  • Оформяне на „социално” пространство пред входа (това правим ли го?)


8.3.12. ИНОВАТИВНИ ЕЛЕМЕНТИ
Принципите на устойчивата архитектура предполагат създаване на възможности за „надграждането” на санираната сграда с „екстри” и „иновации”, които днес са рутинна практика в много от развитите европейски страни. Голяма част от такива възможности се съдържат в използване на покривното пространство. Такива „иновации” са:


  • Използване на покрива за рекреация

  • За монтиране на фотоволтаични системи

  • Развитие на градини за отглеждане на храна

  • Надстрояване с нов жилищен етаж



  • Първите три варианта предполагат осигуряване на достъп до покрива и безопасното му използване за различни цели.

За целта предлагаме следното решение:

Тъй като покривните панели над последен етаж, включително и тези над студения покрив не са оразмерявани за ползване, съгласно конкретен конструктивен проект, ще се демонтират покривните панели над студения покрив, както и носещите ги рамки.. Ще се усили подовата конструкция над последен етаж чрез изливане на плоча с деб.12см или чрез монтаж на панели тип „Спирол“ с деб. 20см. Съществуващият покрив ще се реши вече като „обърнат“ топъл покрив (с полагане на необходимите хидроизолация и топлоизолация в откритите части, и ще се осигури възможност за ползването му като под на новопостроения покривен етаж.

Достъпът до новия етаж ще се осъществи чрез нова метална стълба (с едно или с две рамена в зависимост от съществуващото положение). Може да се надгради и асансьорната шахта и при смяна на асансьорната уредба, новият асансьор да се проектира с излизане до покрив. Стълбищното ядро ще се надгради с лека метална конструкция и ограждащи панели с топлоизолация. В настоящия типов проект възможността за надстрояване е разработена на ниво идеен проект. В случаите на прилагане, в които етажната собственост се възползва от тази възможност, ще се извърши необходимата предварителна процедура по осигуряване на Виза за проектиране с надстрояване и ще бъде изготвен цялостен технически проект за надстрояване с детайли.


  • Предимства при надстрояване с нов жилищен етаж

Възможността за усвояване на „въздуха“ над покрива на секцията има следните предимства: Осигуряване на допълнителни доходи на етажната собственост след продажба на правото на строеж - тези средства могат да послужат за покриване на разходите за самоучастие по санирането на цялата сграда, а и да осигурят за един дълъг период поддръжката и, както и оформяне на „короната“ на секцията по един съвременен и и издържан композиционно начин. Считаме, че жилищата, едно или две, тип „пентхаус”, които могат да се реализират на последното ниво, ще бъдат атрактивни и привлекателни за инвестиране.
Като архитектурно-конструктивни мерки, такова надстрояване ще включва: демонтаж на покривните панели над студения покрив, усилване на подовата конструкция чрез монтиране на панели тип „Спирол“, изграждане на лека метална конструкция с послоен монтаж на ограждащите стени, осигуряване на достъп до последното ниво с метална стълба с едно или две рамена, доизграждане на асансьорна шахта за спирка на последния етаж.

Такова надстрояване е възможно за секциите, изградени на 5, 6 и 7 етажа.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница