Проект: “В търсене на устойчиви модели: “Община Перник – възможности за партньорства с бизнеса”, договор № А08-14-22-С/09. 02. 2009 г за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по опак



Дата06.09.2016
Размер155.4 Kb.
#8383




Проект: “В търсене на устойчиви модели: “Община Перник – възможности за партньорства с бизнеса”, договор № А08-14-22-С/09.02.2009 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОПАК, съфинансирана от ЕС чрез Европейски социален фонд

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

„АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ”

Приоритетна ос I -Добро управление

Подприоритет 1.4. Администрацията - партньор на бизнеса

Бюджетна линия: ВС051РО002/08/1.4-02

Проект „В търсене на устойчиви модели: Община Перник - възможности за партньорства с бизнеса"

Процедура № А08-14-22-С/3


З А К Л Ю Ч И Т Е Л Е Н Д О К Л А Д

за изпълнение на

ГЕОБАЗИРАНА ИНТЕРНЕТ ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА И ОСИГУРЯВАНЕ НА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯТА В ИНТЕРНЕТ”



(дейности 8 и 9)

ИЗПЪЛНИТЕЛ:

БУЛПЛАН ООД
УПРАВИТЕЛ:
Анна Владова
Р-Л НА ПРОЕКТА:
Иван Делчев
Перник, декември 2009 год.
І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Настоящият доклад представя изработената в рамките на дейности 8 и 9 от проект „В търсене на устойчиви модели: община Перинк – възможности за партньорства с бизнеса”, наричан по-надолу Рамковия проект, финансиран по Оперативна програма „Административен капацитет 2007 – 2013 г.” (ОПАК).
Геобазираната информационна система представлява Интернет портален сайт с географска информационна система, осигуряваща онлайн ГИС услуги за територията на облщина Перник.
Дейностите 8 и 9 са с обхват съгласно техническото задание на възложителя община Перник.
Продуктът е изработен от екип на БУЛПЛАН ООД с подизпълнител ЕСРИ БЪЛГАРИЯ ООД.

ІІ. СЪДЪРЖАНИЕ НА ПРОДУКТА


    1. Цел



Целта на информационната система е да предостави уеб ГИС услуги за общинската администрация, бизнеса и гражданите, като се публикуват данни от общинската администрация за общо ползване. Системата автоматизира процесите, свързани с изграждане и поддържане на регистъра на общинското имущество и подпомага служителите в общинските администрации в работата им по първоначалното регистриране, актуализиране и мониторинг на общинската собственост.

Същевременно системата осигурява данни за инвестиционната активност и устройственото планиране за информационно осигуряване на публично-частни партньорства, включително проекти по такива партньорства, разработени в рамковия проект.


2.2. Предназначение на системата

Системата е предназначена да:



  • Предоставя информация, касаеща възстановената собственост (КВС), техническата инфраструктура на общината, инвестиционния климат чрез локализиране и информация за издадените строителни разрешения и актове за незаконно строителство, устройствената готовност и статистическа информация.

Тази дейност се осигурява чрез геопортала.

  • Предоставя услуги за управление на общинската собственост - Промяна на собствеността и правото на ползване; Поддържане на история (в досие) на имота; Актуване и деактуване на имот; Попълване на нови актове и създаване на досиета; Следене на измененията в собствеността и поддържане на актуална информация за всеки имот (кадастрални данни, характеристики, адрес, собственост; собственици); Поддържане на операциите по разпореждането на имота (продажба, прекратяване , делба, пристрояване, замяна, ликвидиране, отстъпване на право на строеж , реституция, участие на собствеността в капитала на търговски дружества и предприятия (апортиране). Тези услуги функционират в рамката на геопортала, но имат и самостоятелна функция в рамката на оперативната дейност на общинската администрация по отношение на общинската собственост.

  • Предоставя информация за проектите по ПЧП от рамковия проект в Интернет, както и за проектите по линия на оперативните програми, за които общината кандидатства в случаите, когато тези проекти са свързани с целите на рамковия проект (осигурява се чрез уеб-услуги).

Системата предоставя лесен и бърз достъп за обновяване информацията от служителите на общинската администрация.


Системата се състои от два компонента: геопортал и уеб-услуги.

Информационният обхват на геопортала е даден на следната схема:





Информационен обхват на геопортала



Информационният обхват на втория компонент на системата включва:



  • данни за проектите, но които Общината е кандидатствала или има намерение да кандидатства, като за всеки проект следва да се въведат като минимум следните данни: кратко описание, статут, възможности за ПЧП, състояние, партньори, срокове на изпълнение;

  • нормативните документи и актове, които касаят гражданите, НПО и бизнеса, отнасящи се до ПЧП; наръчници и методически документи и друга полезна информация, описани съгласно другите компоненти на рамковия проект;

  • данните за проектите за ПЧП като част от разработената Интернет информационна система, вкл. тяхното съгласуване и осъществяване, координация, мониторинг и контрол;

Уеб-услугите са слабо свързани като данни с геопортала, те обслужват основния предмет на рамковия проект, като пресечната зона на двата компонента е картата с местоположенията на ПЧП.

Картата с КВС и кадастъра изпълнява функцията на общи географски данни за всички теми, описани в информационния обхват на геопортала.


2.3. Системна архитектура

Геобазираната Интернет информационна система за община Перник се изгражда на базата на централизирана архитектура. Уеб сървърът е достъпен от външни потребители, ползващи Интернет, които имат достъп до публичната част от системата. Потребителите на общинската администрация са регистрирани потребители, които получават достъп до значителен брой функции, които не са достъпни за публичните потребители. Те се идентифицират пред системата с потребителско име и парола.


Системата се изгражда на базата на трислойна архитектура:


  • Слой – Данни – Информационна база;

  • Слой – Сервизен слой (Бизнес логика) - Гео сървър

  • Слой – Приложен слой – Клиентски приложения.

Данните на системата се съхраняват и управляват в релационна база данни. Гео сървърът осигурява реализиране на основната бизнес логика по обработване на данните и предоставяне на услугите, а уеб приложенията предоставят интерфейс за взаимодействие на потребителя със системата, предоставяне на резултата от реализираната бизнес логика и извършване на специфични гео обработки.


Геобазираната Интернет информационна система за община Перник има сервизно ориентирана архитектура, базирана на ArcGIS. Една от тях е услугата карта, която се използва активно в системата и чрез нея се осигурява достъп до географските данни и друга атрибутивна информация.

Системата предоставя специализиран модул за поддържане на графика за общински имот. Архитектурата на този ГИС модул е ориентирана към сервизите /услугите/, т.е. към :


  • Създаване на услуги;

  • Публикуване на услуги;

  • Консумиране на услуги;

Основните възможности на системата, свързани със създаване, обработване и използване на данните се реализират като сервизи /услуги/, които се публикуват за използване от различните клиенти и приложения на системата. Тази възможност се предоставя гео сървъра – ArcGIS Server. Различните видове клиенти – Desktop и Web „консумират” услугите” и осигуряват на потребителите необходимата функционалност. Сервизно ориентираната архитектура дава на системата гъвкавост и възможност за развитие. Съсредоточаването на основните услуги на сървъра облекчава администрирането на системата и дава възможност на различните клиенти да използват и актуализират едни и същи данни.





2.4. Софтуерна платформа

Продуктът е реализиран на следната софтуерна платформа.



  • Уеб-сървър Apache/Tomcat върху Windows операционна система

  • Интернет Геосървър ArcGIS Server 9.3 Enterprise Standart - Java версия

  • Базов ГИС софтуер ArcGIS ArcEditor 9.3

  • Java базирани потребителски интерфейси с динамично генерирани уебстраници

  • Система за управление на бази данн, обвързана с възможностите на геосървъра.


2.5. Визия

Визията на Интернет порталния сайт напълно отговоря както на изискванията и принципите за съдържание на информацията и публичност на ОПАК и ЕС, така и на унифицираната визия на българската държавна администрация.


2.6. Информационно съдържание

Продуктът съдържа следните теми (модули):



  • Обща и специализирана информация за потенциални инвеститори за община Перник и общините партньори Кюстендил и Радомир, изработени в рамките на други дейности от Рамковия проект - инвестиционни профили, стратегически документи, осъществени ПЧП, идентифицирани намерения и др. - нов модул

  • Стандартна служебна информация, свързана с публично-частните партньорства (ПЧП) - този модул показва резултатите от други дейност на Рамковия проект - нов модул

  • Възможност за публикуване от страна на община Перник на всякаква информация, свързана с процедурите за осъществяване на ПЧП - нов модул

  • Надграждане на разработената от общината универсална електронна карта чрез изграждане на нови теми (модули) и доразвитие на съществуващите за територията на цялата община, което включва:

1. Картографски модул - по същество това е нов модул, тъй като интегрира изработената кадастрална карта на град Перник и картите на възстановената собственост за територията на всички землища в общината. Този модул представлява картната основа за всички останали модули. Съдържа данни за всички земеделски, горски и урбанизирани поземлени имоти - начин на трайно ползване, вид собственост, категория земеделска земя, площ, всички горски подотдели с данни за вида гора, вид подотдел, произход, предназначение на горския фонд, дървесни видове и т.н.; данни за имотите и сградите в урбанизирани територии - функционално предназначение, собственост, етажност, конструктивна система и др. Модулът съдържа, освен описаните по-горе компоненти, и данни за републиканската и общинската пътна мрежа и жп инфраструктура.

Картографският модул съдържа и данни за релефа и други топографски характеристики чрез сканирани и координирани топографски карти.

Модулът генерира динамични тематични карти по основните показатели.

Модулът е реализиран чрез мигриране на съществуващите модули към описаната по-горе софтуерна платформа.


Интегрирана картна основа за територията на община Перник, получена чрез конвертиране с конвертори, изработени от БУЛПЛАН ООД, на картите на възстановената собственост на землищата и кадастралната карта на гр. Перник

Карта на горския фонд по признак „Предназначение на горите”




Топографски характеристики на територията на общината
2. Модул за управление на общинската собственост - представлява доразвитие на електронната карта на общинските имоти чрез нов софтуерен модел за тяхното управление. Позволява създаване на нови актове за обински имоти, редактиране на вече създадени, както и справки по зададени критерии. Всички данни се локализират върху картата на общината.

Карта на общинските имоти - при посочване на обект върху картата се получава справка от регистъра на общинските имоти


Карта на общинските имоти - при избор на обект от регистъра на общинските имоти той се локализира върху картата и се получава справка
3. Модул „Инфраструктурна осигуреност” - нов модул. Модулът поддържа информация за трасетата и съоръженията на техническата инфраструктура. Осигурена е възможност за въвеждане на данни от страна на общинската администрация от експлоатационните предприятия. Създадени са също така информационни шаблони (типизирани таблици с данни с поле за графичен обект), по които от работно място с графичен редактор се въвеждат линейни и точкови обекти на техническата инфраструктура. Различните типове обекти се изобразяват с различни типове линии, знаци и цветове съгласно действащите наредби.

4. Модул „Устройствена готовност” - представлява доразвитие на този модул от електронната карта. По същество модулът представя териториално регистрите на допусканията за изработване нови или изменения на подробните устройствени планове (ПУП) и одобрените ПУП с привързана към тях текстова (писма, заповеди, протоколи и др.) и графична (сканирани чертежи, оригинални документи и др.) информация. Създадена е възможност за редакция на данни или добавяне на нови обекти.

Модулът дава възможност за справки - по избран от списък обект, той се локализира върху картата и обратно - при посочване на обекта върху карта за него се появява информацията от информационната форма.

Карта на устройствения статут - показва регулационното отреждане на урегулираните поземлени имоти по действащ цялостен регулационен план, както и влезлите в сила частични изменения на подробните устройствени планове (ПУП) и дадените предписания за изработване на такива







При посочване на обект върху картата се получава справка от информационната форма за одобрения ПУП, както и сканирани изображения на оригинални документи



Информация за предписания за изработване на ПУП



Справка за устройствен статут на урегулиран поземлен имот по различни критерии - по № на имот, по име на собственик, по местност и др. - избран обест от списъка се локализира върху картата и се получава справка

5. Модул „Инвестиционна активност” - представлява доразвитие на този модул от електронната карта на територията на общината като показател на инвестиционната активност на бизнеса, като показател за това са издадените разрешения за строеж. Модулът функционира както този по т.4.



При посочване на обект върху картата се получава справка от регистъра на строителните разрешения



При избор на обект от регистъра на издадените разрешения за строеж той се локализира върху картата и се получава справка


6. Модул „Статистическа информация” - нов модул. Модулът дава информация за потенциални инвеститори и реализиране на ПЧП - тип селище, категоризация, население по преброяванията, по ГРАО, възрастова структура, икономически показатели на ниво на агрегиране, допустимо от НСИ, жилищен фонд и др. п. Данните са обвързани с географското местоположение на статистическите единици, за които се изобразява информацията - община, землище, населено място.

На картата се изобразяват динамични диаграми за данните, които се наблюдават във времето.


7. Модул „Състояние на околната среда” - нов модул. Съдържа база данни за защитените територии и защитените зони по НАТУРА 2000, нарушени територии, публични озеленени площи, сметосъбиране и др.



8. Развит е и модулът „Социална инфраструктура”




  • База данни с проектите, по които общината е кандидатствала или има намерение да кандидатства - нов модул




  • База данни с нормативни документи, отнасящи се до ПЧП - нов модул - показва резултатите от други дейности на Рамковия проект




  • Представяне на проектите за ПЧП - нов модул.

Подробно разработена помощна система за потребителите към всеки модул





  • Управление на потребителите и администрация на достъпа






  • Форум




  • Блог



Изпълнителят не носи отговорност за пълнотата и актуалността на данните в системата, тъй като те са контролни и представляват начално зареждане на системата. Информацията е предоставена от Възложителя и нейната единствена цел е да покаже начина, по който работят отделните модули.


ІІІ. ЕТАПИ НА РЕАЛИЗАЦИЯ

Съгласно изискванията на техническото задание, продуктът беше реализиран на три основни етапа в срокове, определени в графика, приет с въвеждащия доклад:


3.1. Проект - текстов материал със схеми, диаграми и илюстрации, със съдържание съгласно т.3.4.1. от техническото задание и предадена с приемателно-предавателен протокол от 10.08.2009 год.
3.2. Разработка на продукт, която бе извършена на две фази - идейна и окончателна.

Идейната фаза бе докладвана, демонстрирана и инсталирана на работни места в общинската администрация, с оглед детайлно запознаване на бъдещите потребители с работата на системата. Идейната фаза бе предадена с приемателно-предавателен протокол от 20.10.2009 год.

На 22.12.2009 год. на компютри, включително сървър, посочени от ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, е извършена инсталация на окончателната фаза с отстранени недостатъци, установени при тестването на идейната фаза и със съдържание, съответстващо на техническото задание и одобрения проект на системата.
3.3. Внедряване и обучение

Внедряването на системата, включващо инсталация върху сървър на община Перник, разработка на документация за системно администриране и потребителско ръководство, зареждане на системата с начални данни и тестване, бе извършено успоредно с работата по т.т. 3.1. и 3.2.



На 29.12.2009 год. бе проведен обучителен семинар.
ІV. ИНДИКАТОРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Съглано техническото задание, т.3.6 са определени следните индикатори за изпълнение:


Индикатори съгласно техническото задание

Постигнато с геобазираната интернет информационна система

брой представени търгове / процедури за ПЧП

Около 30

брой описания на общинската собственост

Около 1000

брой нови модули в УНИМАП - поне 2 нови

изградени 4 нови модула

брой доразвити и обогатени модули от УНИМАП - поне 2 от съществуващите

обогатени и развити 4 съществуващи в УНИМАП модула

брой описани проекти

5

брой нормативни документи, включени в базата данни

около 20

осъвременени интернет страниците съобразно изискванията на унифицираната визия на българската държавна администрация

да

разработен раздел даващ достъп до основната информация за ПЧП

да

база данни за регистрация на заинтересовани потенциални партньори

да

електронен бюлетин

да

форум

да





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница