Проект vs/2010/008/0536 "Равенството Път към прогрес"



Дата03.04.2017
Размер69.41 Kb.
#18385






Комисия за защита от дискриминация







Проект VS/2010/008/0536 “Равенството – Път към прогрес”

Project VS/2010/008/0536 “Equality as a Path to Progress”



Национален семинар

Превенция и борба с дискриминацията чрез средствата на наказателното право”

30.06 - 02.07. 2011 г.

гр.София, хотел «МАКСИ ПАРК ХОТЕЛ СПА»,

зала «Гранд зала Макси»
ПРАКТИЧЕСКИ И ИНТЕРАКТИВНИ ЗАНИМАНИЯ ЗА РАЗРЕШАВАНЕ НА КАЗУСИ”

01.07.2011г.
Казус за ІI-ра и V-та група
ГрупаІІ - Зала „Олимп”

Група

Обучител за интерактивни занимания

11.00ч – 12.45ч

Модератор за импровизиран съд

14.15ч – 16.40ч

ГрупаІІ

Д-р Румен Бостанджиев

доц.Ирина Мулешкова


Група V – Зала „Галерия”

Група

Модератор за импровизиран съд

11.00ч – 12.45ч

16.00ч-16.40ч


Обучител за интерактивни занимания

14.15ч – 16.00ч

Група V

Анели Чобанова

Д-р Румен Бостанджиев



І. Казусът – факти

Иван Петров преди години бил женен и имал с две деца. С течение на времето той осъзнал, че по своята същност се идентифицира като жена и решава да смени пола и името си. Разбирайки за това, съпругата му се развежда с него, като след прекратяване на брака на нея е възложено упражняването на родителските парва по отношение на децата им. След съответните интервенции, Петров сменя пола и името и вече се представя в обществото като Ивана Петрова. Започва да се облича и държи с околните като жена.Това не се приема еднозначно от хората , живеещи в същия квартал. Петрова не веднъж е чувала подмятания по нейн адрес от рода : тя или той да я наречем, хермафродит, грешка на природата и други подобни.

Една вечер, прибирайки се от работа, намира жилището си разбито и установява че мебелите са изпочупени, но нищо не липсва. Същевременно стените са нашарени със спрей и Петрова прочита следното: ”Долна гад безполова, следващия път ще те запалим докато спиш”. Полицията извършва необходимите процесуално-следствени действия и е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител.

На следващия ден, преминавайки през парка по обичайния й път за работа, Петрова е нападната и пребита от двама маскирани мъже. Докато я бият, вербално я атакуват с думите: „Снощи хареса ли ти вкъщи, а? Я да видим колко си добра”. Случаен минувач успява да я спаси от побоя, а извършителите успяват да избягат. Петрова отива в близкото Районно полицейско управление и подава жалба, като подробно описва случилото се. Още същия ден е освидетелствана от медицински екип, който установява, че й е счупена дясната ръка.

След проведеното разследване извършителите на двете деяния са установени - това са двама млади мъже от квартала на Петрова – Малинов и Георгиев, които първо заедно са разбили вратата на дома й, а след това са се уговорили да я проследят и набият по път за работа. При справка в полицейските регистри се установило, че Малинов и Георгиев вече веднъж са били задържани заради хвърлянето на бомбички по хората , участвували в гей парада преди няколко месеца. Малинов и Георгиев нямало никакви отношения с Петрова, не са се познавали персонално, дори Петрова не знаела, че Малинов живее в съседния блок .
ІІ.Примерни въпроси за обсъждане в подгрупите при подготовката и провеждането на импровизиран съдебен процес:
Подгрупа на прокурорите:

1.Как ще процедирате по случая - ще образувате ли досъдебно производство и за престъпление/я по кой/ кои текстове от НК ?

2.Какви обвинителни и оправдателни доказателства е необходимо да бъдат събрани? Необходимо ли е да се изследват мотивите за разбиването и повреждането на жилището на Петрова и нападението над нея в парка? В частност има ли значение предишното поведение на двамата извършители по време на гей парада?

3. Как бихте процедирали в зависимост от изложените по-горе факти и събраните в хода на разследването доказателства? С какви мотиви и аргументи бихте внесли обвинителен акт и за престъпления по кои текстове от НК , ще адресирате ли и как надписите в жилището на пострадалата и вербалните атаки по време на нападението над нея ?


В заключение подгрупата на прокурорите трябва да вземе решение с консенсус дали внася делото в съда, включително да подготви позицията си - правна квалификация и фактически състав на деянието, форма на изпълнителното деяние, мотиви дали то от обективна и субективна страна осъществява състава на престъпление, по кой/кои текст от НК, да посочи доказателствата си.
Подгрупа на повереници на пострадалата :

1.Какви съвети бихте дали на г- жа Петрова ?

2. Описаното деяние сочи ли на престъпления, по кои текстове от НК, кои са елементите от фактическия му състав за съставомерност от обективна и субективна страна? Необходимо ли е да се изследват мотивите за извършване на престъплението и имат ли те значение, какво е значението им ? Мислите ли в процеса да обърнете внимание на мотивацията за извършване на престъпленията и как ще ги адресирате в защитната си стратегия?

3.Обсъдете защитната стратегия в случай, че прокурорът не образува или прекрати наказателното производство по някои от текстовете на НК, които смятате за приложими ?

4.Обсъдете защитната стратегия в случай, че прокурорът внесе делото в съда с обвинителен акт?
Подгрупата трябва с консенсус да изгради позициите си по горепосочените въпроси и да излъчи един говорител, който да изрази релевантната от тях според решението на подгрупата на прокурорите.
Подгрупа на защитници на обвиняемия/те:

1.Каква защитна позиция бихте изразили или заели в хода на разследването ?

2. Как ще интерпретирате оставените от подсъдимите в къщата на пострадалата надписи и изречените думи по време на нападението над нея?

3.Обсъдете защитната стратегия, ако прокурорът внесе делото в съда с обвинителен акт ?


Подгрупата трябва с консенсус да изгради позициите си по горепосочените въпроси и да излъчи един говорител, който да изрази релевантната от тях според решението на подгрупата на прокурорите и евентуално обжалване на постановлението за прекратяване на наказателното производство от пострадалите .

Подгрупа на съдиите:

1. Описаните деяния сочат ли на престъпления, по кой/и текст/ове от НК, кои са елементите от фактическия му състав за съставомерност от обективна и субективна страна? Необходимо ли е да се събират доказателства и да се обръща внимание на мотивацията за извършването им ?

2.Обсъдете евентуалното решение на групата, в случай, че прокуратурата внесе делото за разглеждане в съда с обвинителен акт, както и дали и какво значение следва да се отдаде на мотивацията .

4.След изслушване на страните обсъдете каква присъда/решение/определение, трябва да постановите.


Подгрупата трябва да постанови съдебен акт с кратки мотиви и да излъчи един говорител, който да обяви съдебния акт пред групата и в пленарното представяне на решенията на казусите.

ІІІ.Полезни материали за разрешаване на казуса: Наказателен кодекс, Закон за защита от дискриминация,

Национална съдебна практика: не е известна на организаторите релевантна национална съдебна практика по наказателни дела .

Материали от предходен семинар по същата тема: лекции , презентации и други полезни материали са публикувани на следния адрес http://kzd-nondiscrimination.com/progress/index.php?option=com_content&view=article&id=17&Itemid=24

Документи на ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ СРЕЩУ РАСИЗМА И НЕТОЛЕРАНТНОСТТА /ЕКРН/; КОМИТЕТ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА РАСОВАТА ДИСКРИМИНАЦИЯ,ООН; КОМИТЕТ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА,ООН; КОМИТЕТ ЗА ЛИКВИДИРАНЕ ДИСКРИМИНАЦИЯТА ПО ОТНОШЕНИЕ НА ЖЕНИТЕ,ООН; ПРАКТИКА НА СЪДА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ ПО ТЪЛКУВАНЕТО НА ЕВРОПЕЙСКОТО АНТИДИСКРИМИНАЦИОННО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО; БЮРО ЗА ДЕМОКРАТИЧНИ ИНСТИТУЦИИ И ПРАВА НА ЧОВЕКА, ОССЕ; СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ може да намерите на следния адрес: http://kzd-nondiscrimination.com/progress/index.php?option=com_content&view=article&id=13&Itemid=20


Полезни публикации:

Хомофобията, трансфобията и дискриминация на основата на сексуална ориентация и полова идентичност, Агенция за основните права на ЕС http://www.fra.europa.eu/fraWebsite/research/publications/publications_per_year/pub-lgbt-2010-update_en.htm



http://www.fra.europa.eu/fraWebsite/attachments/PR-LGBT-update2010_BG.pdf

http://www.fra.europa.eu/fraWebsite/attachments/Summary-report-LGBT-Naples-oct2010.pdf

Спри престъпленията от омраза към ЛГБТ http://www.stophatecrime.eu/index.html

Наръчник за равенство в третирането http://kzd-nondiscrimination.com/progress/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=19

Речник на понятията към обучителен пакет „Училища без дискриминация „ http://proektuchilista.kzd.bg/ , секция „Материали”, подсекция -Понятия



Посочените материали служат за самоподготовка на участниците. Горещо препоръчително е участниците предварително да се запознаят с тях поради големия им обем и краткото време за провеждането на импровизирания съдебен процес.


ІV. Интерактивните занимания :
Цели:

участниците да се запознават с явленията хомофобия и трансфобия,

защо и как се случват прояви на враждебност и нетолерантност към транссексуални, хомосексуали, бисексуални лица, и какви последствия имат

да бъде повишена чувствителността на участниците към мотивацията за извършване на престъпления, която се основава на неприемането на транссексуални, хомосексуали, бисексуални хора;



да се сформират умения участниците в своята работа да адресират тази мотивация, като я изследват, събират доказателства за нея и отчитат при определянето на наказанието;



Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Програмата на Европейската Общност за заетост и социална солидарност - ПРОГРЕС (2007-2013)

Supported by the European Community Programme

for Employment and Social Solidarity – PROGRESS (2007-2013)








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница