Проект за предпазване от наводнения на индустриална зона Свиленград



Дата22.10.2018
Размер73 Kb.
#92140
Проект за предпазване от наводнения на индустриална зона Свиленград

Обща информация

Индустриалната зона е с площ от 92 580 м/кв. Максималната плътност на застрояване е 80%, останалите 20% са за свободни пространства и озеленяване.

Зоната се намира на растояние 1200 м североизточно от р.Марица. Площта е част от широката брегова ивица и се характеризира основно със селскостопански дейности. Тъй като този район страда от наводнения трябва да се осигурят защитни диги покрай бреговата ивица. През 2006г. в Свиленград реката достига дебит от 700 м3/сек.

Индустриалната зона, която ще бъде развита, е на територията на изоставено селскостопанско летище. Прилежащите терени са равни, с почти нулев наклон по посока на реката, ето защо трябва да се осигури защита на индустриалната зона от дъждовни води.


Информация за проекта

Общината е поискала проектиране и строителство на помпена станция за дъждовни води в югозападната част на зоната. Тази помпена станция ще изпомпва дъждовните води от зоната и ще ги извежда към реката ( над дигите, ако има такива).

Подземен тласкател за дъждовните води ще отвежда водата до реката на растояние 1200м. Нивата са:

H = ~+53,37 на нивото, на което е разположена помпената станция

H = ~+52,25 на ниво изливане на водата ( без да се взема предвид локалното формиране на дига – ако има такава ).

Очакваното количество оттичащи се води, които ще бъдат безопасно изпомпвани във водата варира от 2,0 до 2,5м3/сек. за Т=50 годишно количество валежи. От общината не бяха предложни алтернативни варианти.

Очакваната инсталирана номинална мощност на станцията е 1.100 KW.

Изпълнителят трябва да предприеме следните действия:



  1. Да съгласува дейностите си с отговорните местни власти и държавни агенции

  2. Да предложи специален проектанстки екип с богат опит в хидрологията и хидравликата, който да направи окончателното проектиране за помпената станция и тласкателя за дъждовни води до крайната отвеждаща точка

  3. Да получи необходимите разрешения и одобрения

  4. Да продължи с изпълнението на одобрения проект

  5. Да спазва и изпълнява всички други задължения за тази помпена станция, както са описани в другите части на тръжната документация

Кратко описание на проекта

Защита от наводнения

Проектантът трябва да има предвид релефа на индустриалната зона и на региона около нея и да предложи необходимите защитни дейности за предотвратяване нахлуването на води от заобикалящите терени към индустриалната зона.

Тези дейности не бива да създават проблеми на съседните терени, но не трябва да се позволява навлизането на допълнителни количества дъждовни води в индустриалната зона.

Малки диги и/или отклоняващи насипи са едни от възможните решения.

Защитните дейности трябва да се разпрострират само в най-задължителните области, а не по целия периметър на терена.

Вътрешно отводняване на зоната

Малка част от северозапната област на зоната в близост до стар септичен резервоар може да се отводнят по естествен начин (както е сега) към прилежащия път.

Другата част на терена трябва да бъде отводнена с комбинирана система от дренажи и канали или чрез път за достъп до помпената станция. Отговорност на общината и инвеститорите е да проектират и изпълнят тази система в свързаност с крайната приемна точка (която е помпената станция).

Изпълнителят не бива да предприема нито една от дейностите описани в предишния параграф.

Помпената станция ще бъде позиционирана както е показано в приложените чертежи в мащаб 1/5000.

Помпената станция трябва да бъде оборудвана със следните (но не задължително) части:



  1. Основен входящ канал с двоен отвор, оборудван с плъзгащ се шлюзов механизъм. Всяка част ще има правоъгълна форма и капациtет да отвежда 100% от проектирания поток

    1. Всеки канал ще има специална почистваща състема с автоматично или ръчно почистващо устройство.

    2. Малък утайник трябва да бъде предвиден преди всяка от плъзгащите се врати (шлюзове).

    3. Материалите за основната конструкция ще бъдат от твърд бетон клас В20 или по-висок клас с подсилване А3.

    4. Материалите за плъзгащите се шлюзове ще бъдат от чугун или ковка стомана, съответстваща на Е.Н. (европейските норми) или стандарти по DIN.

    5. Основният материал на почистващите механизми (подвижни части) от неръждаема стомана или друг материал с подобно качество.

    6. Преградата трябва да бъде от неръждаема стомана или с желязни прътове с термично цинково покритие с максимално празно пространство м/у прътовете 30мм.

  2. Балансираща камера или резервоар. Това ще бъде стоманобетонна структура с минимален обем от 200 куб. м. Най-ниското ниво трябва да има 2~ 5 % наклон към утаечната камерата. Нейното предназначение е да позволява регулирането и балансирането на входящия поток от дъждовна вода. Резервоарът може да бъде открит или закрит и неговата полезна (максимална водна) височина не трябва да надвишава 2.70 м. Ако се проектира открит, трябва да бъде оборудван със защитни бариери от боядисано или поцинковано желязо. Ако е покрит, трябва да се осигури достъп посредством шахти и стълби от неръждаема или термично поцинкована стомана. Капаците на шахтите трябва да бъдат от решетъчна стомана клас D400 със заключващо устройство или D400 чугунени със заключващ механизъм. Въздуховоди със съответния размер също трябва да бъдат осигурени. Материалът за въздуховодите не трябва да бъде пластмаса от какъвто и да било вид.

  3. Утаечната камера (мократа яма) ще бъде В20, А3 стоманобетонна структура, където дъждовната вода, подлежаща на изпомпване, ще се събира за окончателно оттичане.

3.1 Камерата трябва да има такава форма, че да позволява отлагането на песъчинки и кал на дъното на конусообразно пространство. Осигуряването на механизъм за изпразване на калта (помпа за канални води) е необходимо, за да се осигури пълното изпразване и почистване на тази камера.

3.2 Отвори в долната част на вертикалните стени ще позволят поставянето на смукателни тръби.

3.3 Шахти със стълби от неръждаема стомана трябва да се осигурят за достъп до дъното за почистване.

4. Помпена камера (суха яма).

4.1 В помпената камера ще се разположат помпите и техните електрически двигатели. Броят на помпите зависи от крайния размер на дебита (подлежащ на калкулиране от изпълнителя), но минималният брой помпи ще бъде четири (4), включващ една резервна (в стендбай).

4.2 Желателно е тази камера да има две нива (едно подземно и едно надземно).

4.3 Помпената камера ще бъде суха (помпите, описани тук, работят в сух режим). Основният строителен материал ще бъде стоманобетон В20, В30 с А3 подсилване. Вътрешната част може да бъде облицована. Специална вътрешна защита с водонепромокаеми агенти трябва да бъде подсигурена за подземната част.

4.4 Вътрешната и надземната части на помпената камера трябва да бъдат облицовани и полирани.

4.5 Помпената камера трябва да бъде оборудвана най-малко с:

4.5.1 Прозорци (с подвижни или фиксирани панели)

4.5.2 Стъпала – стълби с перила

4.5.3 Необходимите тръби и вентили или други контролни

механизми

4.5.4 Механизъм против хидравличен удар (освен съдовете за освобождаване на налягането – ако е необходимо – които ще бъдат външни)

4.5.5 Повдигащи механизми (с електрозахранване) с вериги, куки и

подвижни релси, мостови кран съгласно размера и

теглото на помпите, както и съответни отвори за свободно

движение.

4.5.6 Малка утаечна яма в най-ниската част на дъното, в която да

се пуска малка помпа за мръсни води (оттичаща се директно в камерата на мократа яма).

4.5.7 Електрически инсталации с необходимата делта стартер свързана звезда с термична защита и др. Инсталацията трябва най-малко да осигури:




  • защита на оборудването на помпената станция от високо ниво на водата при нарушения в електрозахранването или повреда, от страна на електрическата компания,

  • защита от повреда на фазата,

  • защита от гръм,

  • автоматичен пуск на захранването,

  • настройване на резервните двигатели за автоматично включване в случай на прекъсване на електрозахранването и промяна в нивото на водата в мокрия сондаж,

  • контрол за автоматично стартиране и спиране на всяка помпа, цикличност на работата, свързване към електродните детектори (предпочитана система за контрол), избирателно включващ механизъм и

  • всякаква необходима структура за свързване към основния електрически източник, указан от компетентната служба, включително всякакъв трансформаторен контрол и друга инсталация

4.5.8 Осветителна инсталация (вътрешна и външна)

4.5.9 Боядисани железни врати с двойно или плъзгащо отваряне за достъп на камиони и други превозни средства.

4.5.10. Покрив с водонепромокаемо покритие и отводнителни съоръжения.

4.6. Помпите ще бъдат одобрени от официално сертифициран институт (съгласно ISO и EN стандартите). Основният материал трябва да бъде сив чугун, ковано желязо или неръждаема стомана. Помпите трябва да са направени от маслени линейно подредени лагери по вала в затворена кутия. Те трябва да са с високо ефективна непрекъсната продължителност на работа, със свързан на късо, с висока характеристика, индуктивен, 3-фазен двигател към основното тяло на помпата. Помпите ще бъдат центробежни с отвори, подходящи за преминаването на твърди частици, съгласно защитата, описана по-горе. Те трябва да бъдат оборудвани с температурни датчици в техните статорни намотки и в основните си лагери. Охлаждането трябва да бъде високо ефективно. Салниците трябва да бъдат комплектовани с такъв вид механични валове, които да осигуряват пълна безопасност. Носещите пръстени трябва да може да се подменят лесно.


4.7. Максималния КПД не трябва да бъде по-нисък от 50 %.

4.9. Всички необходими автоматични настройки, защити и регулиране на потока със съответните механизми, трябва да бъдат проектирани, предложени за одобрение и изградени.

4.10. Малките утайници ще бъдат осигурени на дъното на преносими помпи, свързани със специално инсталирани тръбопроводи за изпразване на пространството по време и след работа.

4.11. Специално пространство вътре или непосредствено до помпената камера ще бъде изградено и използвано като резервна зона. Пронстранството ще бъде с площ най-малко 15 кв. м и ще бъде изградено от същите материали като надземната част на помпената камера.

4.12. Въздуховоди за вентилиране на помпената станция трябва да бъдат осигурени. Те трябва да са проектирани с двукратен въздухообмен на час.

4.13. Пасарелки или подходи трябва да бъдат осигурени, където е необходимо, за осигуряване на безопасен достъп до елементите на помпената станция.

4.14. Довършителните работи по външната част ще се състоят от дрениране на локални дъждовни води и отвеждането им в канавки.
5. Временен резервоар. Това съоръжение ще бъде използвано за временно съхранение на боклуци, песъчинки и други пресяти материали от основния входящ канал с двоен отвор. Неговият минимален размер ще бъде 2,00 х 2,00 х 1,50 м (д х ш х в). Може да бъде направено от стоманобетон или стомана подходящо защитена от корозия. Ще представлява надземна открита структура с осигурено оттичане в долната част. До нея трябва да има лесен достъп за работниците и машините.
Алтернативно, изпълнителят може да пристъпи към предложение на мокра операционна система от помпи (включваща вертикални потопяеми центробежни помпи със затворен тип съединители). Осевите витлови помпи не се препоръчват поради дългото разстояние на напорния водопровод и по-високото налягане на водния стълб. Модификация на гореизброените помпи може да бъде допусната в този случай, но само в смисъл на позиция, форма, последователност и отделяне на отделните части. Употребата и присъствието на всяка една от гореоизброените единици ще става съгласно описанието.


  1. Външно осветление и защитно ограждане от 1,90м минимална височина трябва да бъде осигурено с една единична и една двойна плъзгаща врата със секретно заключване.

  2. Всички описани подземни структури трябва да бъдат изчислени да издържат на покачване налягането на подземната вода.


6.Дизел агрегат

Цялата инсталация ще бъде посигурена с монтирането на дизел агрегат, който ще съдържа (минимум) следните части:


6.1. Основен корпус. Възможно е цялата инсталация да се побере в горната част на помпената камера, но в такъв случай, това трябва да стане на самостоятелно обособено място.
6.2. Моторът на дизеловия агрегат с необходимото електрическо табло и оборудване за връзка с главната електрическа инсталация на помпената станция.
6.3. Химически пожарогасители трябва да бъдат подсигурени, а вратите трябва да се отварят в противоположните краища на сградата. Всички мерки за пожаробезопасност трябва да бъдат в съответствие с държавните и местните наредби за пожаробезопасност.
6.4. Адекватна въздуховодна система
6.5. Лесен достъп отвън


  1. Тласкател за дъждовни води

7.1. Тръбопроводите трябва да отвеждат дъждовната вода от помпената станция към крайната точка на оттичане.


7.2. Тръбите ще бъдат една или две (по съображения за безопасност), направени от стомана външно и с вътрешно покритие или от предварително излят стоманобетон, специално проектиран за вътрешното налягане. Тяхното разположение ще бъде такова, че да предотврати всякакви проблеми със здравината или стабилността.
7.3. Тръбите ще бъдат монтирани с такава височина на защитното покритие, която да ги защити при преминаване на селскостопански машини, големи камиони и ТИР-ове с тегло (W60) и по-голямо.
7.4. Тръбопроводната система трябва да бъде проектирана така, че да пропуска 100 % от проектирания поток с максимална скорост 1,50 м/с.
7.5. Трябва да се осигури отдушник, изпразване и стабилност на цялата система.
7.6. В точката на вливане трябва да има специални обратни клапи (срещу високите водни нива на р. Марица).
7.7. Тези обратни клапи трябва да бъдат проектирани и конструирани по такъв начин, който да издържа на високите водни нива и ерозия в моментите с най-високо пълноводие на реката.
8.Окончателният проект трябва да съдържа (минимум) следните части:
8.1. Геотехническо проучване и сондажни дупки с 15 м дълбочина (2) в помпената станция
8.2. Геотехническо проучване в точката на вливане и пътя на тръбата (3 проби от шурфове с дълбочина до 5м).

8.3. Геодезическо замерване на парцела на помпената станция (1,5 дка) с мащаб 1/200.


8.4. Геодезическо замерване на точката на вливане в Марица (0,50 дка с мащаб 1/100).
8.5. Анализ на пробите и резултатите, който да се използва за следните проучвания
8.6. Хидрология и изграждане на входящ хидрограф за 1/50 честота, предвид на гореописаните инструкции
8.7. Хидравличен проект на вътрешна защита на терена, помпената станция и тласкателя от помпената станция за дъждовните напорния (окончателен проект)
8.8. Архитектурен и конструктивен проект на всички компоненти на помпената станция, описани по-горе (окончателен проект)
8.9. Окончателен проект на всички механични и електрически инсталации на помпената станция, споменати по-горе
8.10. Всякакъв друг вид проект или проучване, което се счете за необходимо за пълното изготвяне на конструктивните проекти и тяхното одобрение от компетентните органи
8.11. Текущо наблюдение на проучванията и осигуряване на окончателно одобрение от страна на авторите и лицето, осъществяващо надзора
8.12. Цялостно изграждане на всички гореописани дейности, включително закупуване на всеки специален материал така, както е описан в тръжната документация


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница