Проектиране на технологичен процес за изработване на М850Е



страница1/3
Дата19.10.2018
Размер256 Kb.
#91149
  1   2   3
ТУ – Варна
Катедра :Електротехника и Електротехнологии

Дисциплина: Технология в електротехниката и

електрониката




К У Р С О В П Р О Е К Т


Тема: Проектиране на технологичен процес за изработване на М850Е
Изработил:

Специалност:
IV курс III поток I група

Проверил:..................



/ гл. ас.инж. В. Павлов /


1.Въведение
Цел, предмет и характерни особености на технологичните процеси в електротехниката и електрониката :

Проектирането на технологичните процеси обхваща решаването на комплекса от следните въпроси: определяне на ритъма на работата (при масовото производство) или размера на сериите (при серийното производство); подбиране на изходните материали и процесите на изработване на заготовките; определяне на базите за обработване; избор на типовия технологичен процес; установяване на последователността и съдържанието на технологичните операции за изработване на детайлите и методите за техническия им контрол; определяне на последователността и съдържанието на технологичните операции за сглобяване на възлите и на изделието като цяло и на методите за техническия им контрол; определяне на режимите за извършване на операциите; определяне на необходимите машини, приспособления и инструменти; определяне на квалификацията на операциите и на професията и броя на работниците за изпълнението им; определяне на нормата и разценката на операциите; избор на средствата за механизиране и автоматизиране на елементите на технологичните процеси или на технологичните процеси като цяло, процесите на транспортиране на заготовките и на отпадъците и т.н. Трябва да се спазва технико-икономическият принцип, според който при спазване на техническите изисквания детайлите и възлите да се произвеждат при най-малка себестойност и висока производителност. Технологичният процес трябва да осигурява правилно и пълно използване на технологичните възможности на машините, приспособленията и инструментите.


Библиографична справка
1.Основна литература:

1.) А.Ангелов – “Електрически машини I – част”, изд. Техника, София 1976г.

2.) А.Ангелов – “Електрически машини II – част”, изд. Техника, София 1988г.

3.) Стефка Кантурска-Димитрова – “Електрически машини и апарати за корабни механици”, изд. къща Стено, Варна 2003г.

4.) В.Динов – “Електрически машини”, изд. Техника, София 1991г.

5.)Александър И. Волден – “Електрически машини”, изд. Техника, София 1971г.

6.) Владимир Даскалов – “Технология на производството на електрически машини и апарати”, (Ръководство за ЛУ), изд. Техника, София 1975г.

7.) Д.Дончев – Ръководство за семинарни упражнения по електрически машини, изд. Техника, София 1976г.

8.) П.Пенчев – “Електротехнология”, изд. Техника, София 1983г.

9.) Марк Кацман – “Електрически машини и трансформатори”, изд. Техника, София 1979г.

10.) Д.Купенов – “Технология н електрическите машини и апарати” изд. Техника, София 1990г.

11.) Л.Димитров, В.Павлов – Ръководство за курсова работа по технология на електрически машини и апарати, изд. ТУ-Варна, Варна 1991г.

12.) Н.Тодоровски – “Механизация и автоматизация на технологични процеси в електрическата промишленост”, изд. ТУ-Варна, Варна 1986г.
Периодични издания
1. Електротехника и електроника Е+Е – Научнотехническо списание изда-

телски съюз на електроника, електротехника и съобщения.

2. www.sparkygroup.com –производител на електриески инструменти


2.Основи на техническото проектиране

2.1 Основни определения в технологиите.Видове производства

Процесът на проектирането конструирането и изработването на електротехническите изделия (електрическа машина, ел. апарат или друго изделие) се решават редица въпроси, свързани с техническите им показатели. При това търсенето на решението на възникналите технологически задачи трябва да става на базата на реалната структура на производствения (технологическия) процес на взаимната връзка на отделните им части, с отчитане на случайните събития. Производствен процес – съвкупността от всички процеси, които се извършват в даден завод или цех, в резултат на които постъпващите материали и закупените детайли (изделия) се превръщат в готова продукция.

Технологичен процес – тази част от производствения процес, която е непосредствено свързана с изменението на формата или свойствата на материала на обработваните детайли или със създаване на взаимна връзка между тях.

Елементи на технологичния процес – технологични операции, установки, позиции, преходи и работни ходове.

Технологична операция – завършена част от технологичния процес, която се извършва за дадено неизменно работно място (обзавеждане), от даден неизменен изпълнител (изпълнители), върху даден неизменен обект на обработване (детайл или възел), при непрекъснатост на технологичния процес. С изменението на който и да е от тези четири елемента започва нова технологична операция.

Установка – част от операцията, която се извършва при дадено неизменно установяване на детайла в приспособлението или непосредствено на машината.

Позиция – част от операцията или установката, която се извършва при всяко възможните положения на детайла спрямо режещия инструмент. Позициите съществуват при установяване на детайлите или инструментите върху въртящо се приспособление, когато е възможно при една и съща установка чрез завъртане на приспособлението да се измени положението на детайла спрямо режещия инструмент.

Преход – част от операцията, установката или позицията, която се извършва над една повърхнина (или група повърхнини) с един инструмент (или група инструменти) при неизменен или закономерно изменящ се режим на работа. Едновременното обработване на няколко участъка от повърхността на детайла с няколко инструмента се приема за един преход.

Работен ход (проход) – част от прехода, която обхваща всички действия на изпълнителя, свързани със снемането на един слой метал (една стружка) при запазване на инструмента, настройването на машината и повърхността на обработването.

Похват – определено завършено действие, необходимо за изпълнение на дадена операция или за подготовката и.

Елемент на похватанай-малката част на похвата, представляваща отделно завършено движение, използваща се при техническото нормиране.
2.2 Изходни данни за технологичното проектиране

Технологичните процеси се проектират по следните изходни данни: работните чертежи на изделията, техническите условия за приемане на изделията (в някои случаи и на техните специални детайли и възли) и производствената програма. Работният чертеж на детайла трябва да съдържа всички данни, необходими за изработването му, а именно: проекции и разрези за ясно бързо разбиране на формата; размери, поставени съобразно с начина на изработване, с означение на допустимите отклонения по БДС; означение на обработваните повърхности и грапавостта на обработването по БДС; указание за термично обработване, ако е необходимо; указание за покриване; означение на марката и стандарта на материала; специални технически изисквания, например характеристика на пружини, твърдост и др.

Работният чертеж на възела трябва да съдържа всички данни, необходими за сглобяването му, а именно: проекции и разрези, от които се вижда взаимното разположение на детайлите, от които е съставен; размери, които се получават при самото сглобяване – ъгли между рамена или ексцентрици, размери на отвори, пробивани едновременно върху няколко детайла при сглобяването, и пр.; указания за операциите, които се извършват върху сглобения възел, например обработване на някои повърхности, занитване или развалцуване на оси, смазване и пр.; специални технически изисквания, ако има такива.

Освен работните чертежи полезно е при технологичната разработка технологът да разполага и с образец на изделието.

Техническите условия за приемане на изделието, както и за някои негови специални детайли и възли, имат за задача да осигурят необходимото качество на продукцията. Те определят изискванията по отношение на качествата на материалите, точността на обработването, състоянието на работните повърхнини и пр., с което влияят в значителна степен върху избора на технологичния процес.

Производствена програма на дадено изделие се нарича броят на изделията, които се произвеждат за една година или (по-рядко) за друг определен период. Тя съдържа и необходимият процент резервни части, както и очаквания процент бракувани детайли (най-често отливки).

2.3 Основни етапи в технологичното проектиране –кратко описание на отделните етапи

При разработването на технологичния процес трябва да се знае производствената програма, защото от нея зависят степента на съоръжаване на производството и характера на технологичните процеси.

При проектирането на технологичния процес е използват различни нормативи, които облекчават работата на технолога. По-важните от тях са: нормативи за материалите; нормативи за прибавките за обработване, за допуските и за грапавостта на повърхностите; типови технологични процеси за изработване на някои детайли и възли, за покрития, за термообработване и пр.; данни за наличните машини и приспособления и каталози за избиране на нови машини; нормативи за режещи и измервателни инструменти; нормативи за техническо нормиране на операциите и др.
2.4 кратък литературен обзор
За разглеждане на основните въпроси от теорията на нормалните типове електрически машини и устроиство, използвани масово в енергетиката и промишлеността за преобразуване и разпределяне на електрическата енергия и за задвижване на различни машини и механизми, както и на някои от специалните типове микромашини, използвани в системите за автоматично управление и регулиране прилижение (1) (2).

За разглеждане на конструктивните особености на електрическите машини и апарати, които имат широко приложение в практиката, както и изискванията, предявявани към тях, техническите параметри, характеристиките и възможностите за приложение(3).

За разглеждане на основните въпроси от теорията на нормалните машини, тяхното устройство и принцип на действие(4).

За разглеждане на най-главните въпроси от съвременната теория и практика на електромашиностроенето и основните сведения за експлоатационните свойства на електрическите машини и на областите за тяхното практическо приложение(5).

За разглеждане на основните общо теоретични въпроси, свързани с физичните основи на технологичните процеси, концепции и насоки за използване на основните технологични принципи(8).

Изложени са основните въпроси от теорията на електрическите машини за постоянен и променлив ток и трансформаторите(9).

За разглеждане на технологичните процеси и конструктивни форми на изделията, детайлите и възлите им, сглобяването на електрическите машини и специфичните им особености(10).

При илюстриране на съвременните решения и насоки за развитие на някои основни технологични процеси при производството на електрическите машини и апарати(12).

В България машиностроенето е отрасъл, който търпи своето развитие и днес. Преди приватизацията на държавните предприятия се смяташе, че нивото на развитие на машиностроенето е добро. С излизането на нови пазари обаче се оказва, че повечето машини и технологични процеси свързани с изработването им са морално остарели. Поради тази причина се наложи те да се усъвършенстват и да претърпят редица нововъведения, за да бъдат конкурентноспособни. Наличното оборудване е с ниска степен на автоматизация. На сравнително ниско равнище са и процесите на контрол, което се отразява негативно върху качеството на произведените продукти. В съвременното проектиране съществена част заема автоматизацията. Водещите фирми, работещи в тази насока са в САЩ, Западна Европа и Япония.
3.Технологчен анализ на конструкцията

3.1Определение и цел

Конструктивното решение на всеки един детайл ,възел или цялото изделие е от особено зна4ение ,туй като бъз основа на него се търси най-подходящият технологичен вариантза реализирането им.

определение-изразява се в разпределението и съчетаването на различни видове ресурси на инж.предприятие(трудови материални, инф.) в пространствотои във времето за да се произведе определено количество продукция.

цел на ИИ-установяване на оптимални пропорции между разлияните видове ресурси на инд. Предприятие за да се постигне предварително планирания производствен резултат.Оптимизацията на пропорциите се извършва по отношение на постигането на мин производствени разходи (макс.печалба).

3.2 Принцип и деиствие характерни особености

В зависимост от същността на изпълнявания работен процес машините се разделят на:

а) енергетични;

б) работни;

в) информационни;

г) кибернетични

Основните характерни признаци на машините-двигатели са:

1) машината-двигател има самостоятелно движение;

2) работата ú се осъществява въз основа на процеса на преобразуване на енергията;

3) в качеството на движещи сили в машината-двигател се използуват сили от физико-механична природа (налягането на газ или пара, напор на течност, сила на еластичност и т.н.);

4) видът на движещите сили се явява съществен за машините-двигатели, във връзка с което класификацията им става предимно по вида на движещите сили;

5) полезното съпротивление се явява съпротивлението на движение оказвано от работния процес или работната машина;

6) работата на движещите сили в машината-двигател се извършва в резултат на преобразуване на механична или други видове енергии в механична работа.

Вид на движещите сили Клас на машините-двигатели

1) налягане на пара парни двигатели

2) налягане на газ газови двигатели и ДВГ

3) налягане на вода хидравлични двигатели

4) налягане на въздух пневматични двигатели

5) електромагнитни сили електродвигатели

6) еластична сила пружинен двигател

и т.н.


Развитието на промишленото производство върви по пътя на интензификация на известните и намиране на нови технологични процеси, увеличаване на обема на производство и по-икономичното му управление, удовлетворявайки все по-вече нарастващите изисквания по отношение на качеството и точността на различните видове изделия.

По време на експлоатация изделието трябва да възприема действуващите върху него натоварвания без повреди и недопустими изменения на формата, т.е. трябва да бъде достатъчно здраво и твърдо. Това изискване се явява необходимо условие за безопасна работа и трябва да се удовлетворява от всяко инженерно съоръжение, а конструкцията му трябва да се отличава и с минимална маса. Естествено е, че изискването за минимална маса се намира в противоречие с изискванията за достатъчна якост и твърдост. Разрешаването на това противоречие се явява един от основните проблеми възникващи при създаването на дадено изделие. То се осъществява в процеса на пресмятане, проектиране и експериментално отработване, както на конструкцията като цяло, така и на отделните ú елементи и в значителна степен обуславя ефективността на изделието. Успешното решаване на проблемите се определя преди всичко от степента на пълнота и достоверността на информацията, с която конструкторът разполага относно взаимната връзка между геометричните параметри на конструкцията, свойствата на материалите и допустимото ú натоварване


3.3 Анализ на конструкцията изходни данни допалнителни елменти за да баде комплектовано за изпалнение на конструкцията

  • Застопоряване на вретеното за удобна смяна на абразивния диск

  • Плоска редукторна кутия от магнезиево сплав

  • Двупозиционно присъединяване на допълнителната ръкохватка

  • Прекъсвач със застопоряване във включено положение

  • Самоизключващи се четки

  • Двойна изолация







Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница