Проф дпн. Йордан Калайков Специализирано пособие



страница1/11
Дата10.02.2018
Размер0.58 Mb.
#57310
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11





Национална спортна академия
“Васил Левски”



проф. дпн. Йордан Калайков

Специализирано
пособие


за
дистанционно обучение
по Мениджмънт на спорта


2008

СПЕЦИАЛИЗИРАНО ПОСОБИЕ

ЗА ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ

ПО МЕНИДЖМЪНТ НА СПОРТА


© Йордан Калайков, автор, 2008
София, 2008

Съдържание




Съдържание 3

ВЪВЕДЕНИЕ 5

КОНЦЕПЦИЯ
за дистанционно обучение по мениджмънт на спорта
в НСА “В. Левски” 6

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО 8

АНОТАЦИИ
на базисните модули 9

МОДУЛ – 1

ТЕОРИЯ И ТЕХНОЛОГИЯ НА УПРАВЛЕНИЕТО 11

МОДУЛ – 2

ОСНОВИ НА МЕНИДЖМЪНТА В СПОРТА 18

МАКРО И МИКРОМЕНИДЖМЪНТ В СПОРТА 20

МОДУЛ – 3

МАРКЕТИНГ НА СПОРТА 26

МОДУЛ-4

ИКОНОМИКА НА СПОРТА 32



МОДУЛ – 5

МЕНИДЖМЪНТ НА ПРОЕКТИ В СПОРТА 39

ПРЕДИНВЕСТИЦИОНЕН ПРОЕКТ 44

МОДУЛ – 6

ОРГАНИЗАЦИЯ И МЕТОДИКА НА МАРКЕТИНГОВИТЕ
ПРОУЧВАНИЯ 46

Заключение 50

приложения 51

Приложение 1 52

Приложение 2 53

Приложение 3 54

Приложение 4 55




ВЪВЕДЕНИЕ


Настъпилите радикални промени в страната след приемането ни в ЕС, предполагат европейска интеграция, социална отговорност и подготовка на българските граждани за активно участие в една нова, глобална социална ситуация по отношение на икономиката, културата, информацията, образованието, спорта. Всичко това изисква нов подход към усвояването на знанията, мобилност на образованието, усъвършенстване на практиките, механизмите за валидизиране на обучението, сертифициране на компетентности и нормативното им регулиране.

Неформалното обучение се извършва паралелно с основните образователно-квалификационни степени в университетите и представлява организирана форма на учене, едновременно със следването или след дипломиране.

Описаната ситуация се отнася изцяло за подготовката, и преподготовката на мениджъри в областта на спорта. Както е известно съвременният спорт представлява изключително доходоносен бизнес, който е в симбиоза с индустрията и медиите. В 21 век се говори за спортно-икономически и медиен комплекс на регионално, национално, международно равнище. Без съмнение тази мисия на спорта не би била мислима, без наличието на висококвалифицирани мениджъри.

Наред с другите форми за обучение по мениджмънт на спорта в НСА-катедра Мениджмънт на спорта се предлага и дистанционно обучение (от 2004, във ВШСМ към ЦСДК). Преподавателите и обучаваните на са в постоянен контакт. Те комуникират пряко и косвено в съотношение, съответно 10 към 90 %. Ползва се основно Интернет, където се предлага литература, изпращат се по електронната поща разработени казуси, проекти, решават се тестове. Осигурени са материали на електронен и хартиен носител, дискове и др, както и алгоритмични предписания за ползване на информацията при трансформацията и в конкретни практически компетентности.

Самообучаващия се избира времето, мястото, стратегията на учене, като периодически поддържа контакти с обучаващия – преподавател, консултант.
Авторът

КОНЦЕПЦИЯ
за дистанционно обучение по мениджмънт на спорта
в НСА “В. Левски”

1. Въведение в условията


В последните години, поради усложнената социална действителност и присъединяването на България към ЕС се повиши интересът на хората във връзка с повишаването на квалификацията им. Тази тенденция се отнася с пълна сила и за кадрите в системата на спорта, чийто дейност е невъзможна без конкретни знания и умения в областта на спортния мениджмънт и маркетинг. В този смисъл се увеличи интересът към формите за повишаване на квалификацията без откъсване от работата. Предпочитат се гъвкави форми за обучение чрез ползване на глобалната информационна система “Интернет”. Така постепенно се налага дистанционното или полудистанционно обучение на онлайн принцип. Понятието “Виртуален университет “ също се утвърждава в международен план.

Форма на дистанционно обучение са т.нар. “неприсъствени курсове”. Предвиждат се между четири и шест модула, за които е качена информация (виртуални книги, текстове и тестове) в Интернет. Обменът на материали се извършва основно чрез електронната поща на обучаваните и обучаващите. Обучението е на основата на казуси – задават се ситуации и се изисква решение. Предлагат се тестове за установяване нивото на теоретическия минимум, задават се проекти по сценарии или по избрана от специализантите тема. Обикновено тези проекти са част от бизнес разработка пак по избрана тематика. Насърчава се самостоятелната работа и активизиране на творческия потенциал на специализантите.

Спазени са изискванията предвидени в наредбата на МОН от 2004 г., а именно наличие на справочник за организация на достъпа до информационните средства, система за изпитване и оценяване, както и осигурено присъствено време.

Разработени са цялостно или частично равнищата на технологичческа осигуреност



  • Учебни и методически материали на хартиен и електронен носител;

  • Учебни материали и модули за обучение и оценяване, разположени на специализиран сървър.

  • Учебни материали и ресурси за самоподготовка, базирани в интернет;

2. Концепция


Концепцията има шест основни характеристики:

1. Перманентност на обучението, която по същество е самообучение. Излиза се от линейния модел на учене, по посока изборност на модулите и времетраенето на усвояването им. Това прави подготовката мобилна и максимално съобразена с възможностите и предпочитанията на обучаваните като същевременно се повишава личната им отговорност и активност.

2. Свеждане до минимум на присъственото време в съответствие с наредбата. Този подход предполага отказ от лекционно-семинарната форма на обучение. По време на директния контакт с преподавателите могат да се коментират възлови проблеми от материята, да се отговаря на въпроси, да се дават указания за самостоятелната работа. Предвидени са и форми на изнесени (извън София) контакти с обучаваните (при необходимост) за улесняване на тяхната самоподготовка.

3. Редуциран учебен план и учебна програма съдържащи само фундаментални модули. По желание на специализантите могат да се включат избираеми модули с допълнително заплащане.

4. Ангажираността на обучаващите се осъществява чрез 4 форми: присъствено време, решаване на казуси, разработка на проекти и решаване на контролни тестове. Самостоятелната работа е 90%.

5. Осигуряване на специализирано пособие за дистанционно обучение и индивидуални пакети с материали, когато това се налага. Качена в Интернет литература. Предпочита се тя да бъде представена чрез ключови думи, фрази, дефиниции, схеми, таблици и фигури. Ползването е организирано на алгоритмичен принцип, който позволява на обучаващия се да върви напред в материята, да се връща, когато е необходимо, да процедира творчески при решаването на казусите и разработката на проектите, т.е. отказ от линейния модел на обучение, като се разчита на възможностите на хипертекста.

6. Обучението завършва с разработка и защита на бизнес проект върху проблематика от спортната практика по избор на специализантите. Частните проекти предвидени за различните модули се вграждат в цялостния проект, така че още от началото на подготовката се работи за завършването и.


Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница