Професионално направление: „Физически науки”



Дата06.02.2018
Размер34.97 Kb.
#55883
КВАЛИФИКАЦИОННА ХАРАКТЕРИСТИКА


Професионално направление: 4.1. „Физически науки”



Специалност: “Физика на ядрото и елементарните частици”
Образователно-квалификационна степен:

бакалавър по физика на ядрото и елементарните частици”


Форма на обучение: редовна
Срок на обучение: 8 семестъра


1. Обща характеристика на специалността
Специалността ”Физиката на ядрото и елементарните частици” (ФЯЕЧ) включва научни дисциплини, насочени към изследване на материята на субатомно равнище и към приложението на физичните методи, развити в областта, в други дялове на физиката и техниката. Програмата на специалността има за цел подготовка на кадри, които след завършването й получават университетската степен „бакалавър по физика на ядрото и елементарните частици” и имат задълбочени познания по съвременна физика и математика, изчислителни науки в микросвета, физика на елементарните частици, фундаментална и приложна ядрена физика, дозиметрия на йонизиращите лъчения, радиоекология, ускорители и приложенията им. Обучението на студентите се осъществява на български език. Има възможност повечето курсове да се четат на английски език. Използват се и методи на обучение, които се основават на съвременни информационни технологии, разчитайки на добре развитата Интернет мрежа на Софийския университет. Учебната натовареност позволява на студентите да извършват кръжочна работа в някоя от научно-изследователските групи в катедра “Атомна физика” още от началото на тяхното обучение. Такава работа ще бъде активно насърчавана и необходима за успешното придобиване на степента „бакалавър“.

Бакалаврите по ФЯЕЧ могат да извършват изследвания във всички съвременни области, в които квантовата физика има основна роля за разбирането на явленията. Това са както фундаментални изследвания в ядрената физика, физиката на елементарните частици и високите енергии, дозиметрия и лъчезащита, така и технологични разработки в ядреното инженерство. Те могат да участват съвместно с инженерните кадри в дейности, свързани с регистрация и конструирането на детектори на йонизиращи и нейонизиращи лъчения, с оценка на дозови натоварвания, включително и при аварийни ситуации. Бакалаврите по ФЯЕЧ могат да идентифицират различни фактори с естествен или техногенен характер, да определят процедури за контрола им, да оценяват риска и да определят критерии за намаляването му при внедряване и използване на нови технологии.



2. Необходими знания и умения
За да изпълнява добре тези функции бакалаврите по физика на ядрото и елементарните частици трябва да са добре образовани и да притежават практически умения в следните направления:

1. Математика и информационни технологии – линейна алгебра и аналитична геометрия, анализ на функции с една и повече променливи, теория на вероятностите и математическа статистика, векторен, тензорен и комплексен анализ, диференциални уравнения, основни компютърни умения, програмиране и изчислителна физика, основи на информационните технологии, вкл. обектно ориентирано програмиране и архитектура на бази данни.

2. Физика – механика, молекулна физика, електричество и магнетизъм, оптика, атомна и ядрена физика и физика на елементарните частици, термодинамика и статистическа физика, теоретична механика, електродинамика, квантова механика, астрофизика и космология.

3. Специални знания –дозиметрия и лъчезащита, ядрена електроника, приложения на методите на математическата статистика при анализ на данни от измервания и анализ на явления в икономиката и социалната сфера, компютърно симулиране на физични процеси.


3. Реализация на бакалаврите по физика на ядрото и елементарните частици
Бакалаврите по ФЯЕЧ имат университетска степен бакалавър по физика и могат да работят и да се реализират като специалисти в системите на Министерството на образованието, младежта и науката, Министерството на икономиката и енергетиката, Министерството на отбраната, Министерството на околната среда и водите, Министерството на държавната политика при бедствия и аварии, Министерството на транспорта, Министерството на здравеопазването, в научно-изследователски институти и лаборатории, БАН, висши училища, високотехнологични фирми и предприятия на длъжност „специалист с висше образование (физик)“. Добрата езикова подготовка (английски език) им осигурява възможност за пълноценна реализация в международни научни институти, в които България е членуваща страна: CERN - Женева, ОИЯИ — Дубна, институтите на ESA и други организации. Разширената подготовка по компютърни приложения и приложения на статистически методи в различни области на човешката дейност, както и допълнителната подготовка, която може да се получи чрез системата на предлаганите избираеми дисциплини, им дава възможност успешно да се реализират и в банковата сфера, в управлението на фирми и предприятия, в статистически институции и др.

Високото ниво на обучение с достатъчно широка основа, позволява на бакалаврите от новата специалност да продължат своето обучение в по-високите степени “магистър” и “доктор” не само в нашия университет, а и в други престижни международни университети.
Каталог: event -> department-council -> materiali-km-zasedaniyata-na-katedreniya-svet -> arhiv
arhiv -> Основни научни и научно-организационни приноси
arhiv -> Климент охридски
arhiv -> Климент охридски
arhiv -> Доц д-р Леандър Литов
arhiv -> Биография на Борислав Атанасов Павлов Роден в гр. София, България, на 4 февруари 1977 г. Адрес за кореспонденция: Група по Физика на Елементарните Частици
arhiv -> Биография на доц дфн Ана Йовкова Пройкова
arhiv -> Календарната 2012 г
arhiv -> Sofia university faculty of physics
arhiv -> Календарната 2009 г. Начало на докторантурата 10. 01. 2007г
arhiv -> Програма по дисциплината: Увод във Физиката на eлементарните частици


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница