Професионално направление: Педагогика на обучението по…



Дата16.08.2017
Размер94.63 Kb.
#27876

Учебен план




Филологически факултет




Професионално направление: 1.3. Педагогика на обучението по…

А1

Специалност: Професионална квалификация учител по чужд език (испански, немски, френски език)

А2

Анотация

А3

A. Посочване на ясна връзка с мисията, целите и задачите, обявени в Стратегията за развитие на ПУ по начин, който отговаря на особеностите на съответното обучение.




Подготовка на специалисти с изграден подход към теоретичните и практическите проблеми на езикознанието и на обучението по български и испански език, немски език, френски език в СОУ, съобразно потребностите и изискванията на съвременното общество.

А3.1

Б. Организацията на обучението в съответната образователна степен (професионален бакалавър, бакалавър, магистър, доктор) и форми (редовна, задочна, дистанционна) и за повишаване на квалификацията е в съответствие с поставените цели, задачи и капацитет.




Обучение по: 1) Магистърската програма за придобиване на образователно-квалификационната степен “магистър филолог учител по испански език, немски език, френски език” е предназначена за завършили бакалавърската степен на висшето образование.. Целта на програмата е да подготви специалисти с изграден подход към теоретичните е практическите проблеми на езикознанието и на обучението по български и испански език, немски език, френски език в СОУ, съобразно изискванията и потребностите на съвременното общество. Носителите на посочената магистърска степен могат да намерят професионална реализация в културни институции, в средства за масова комуникация, в учебни заведения и научни центрове, където се изисква хуманитарно образование, съчетано с владеене на испански език, немски език, френски език и задълбочени познания в областта на езикознанието.. Форма на обучение: редовна.

А3.2

B. Учебните програми на дисциплините, включени в учебния план, съдържат очакваните компетенции и умения, които студентите ще имат след завършване на обучението.



Учебната програма по «Професионална квалификация “учител по чужд език” (испански език, немски език, френски език)» има специализиращ характер и е предназначена за кандидати, завършили бакалавърска или магистърска степен на нефилологически специалности с чужд език, които нямат учителска правоспособност по чужд език.



А3.3

Г. Осигурени е пълен достъп (за студенти) до информационни източници относно предлаганото редовно обучение по «Професионална квалификация “учител по чужд език” (испански език, немски език, френски език)»




Библиотечни центрове с информационни източници за редовно обучение по «Професионална квалификация “учител по чужд език” (испански език, немски език, френски език)» и възможности за следващо развитие: 1) Библиотека на Филологическия факултет на ПУ Паисий Хилендарски, 2) Библиотека на Института Мигел де Сервантес (София, ул. Саборна, 1), 3) Библиотека на Отдел образование при посолството на Кралство Испания (София, ул. Шейново, 25).4) Немска читалня в гр. Пловдив, 5) Алианс франсез, 6) Френски културен институт, 7) виртуални библиотеки.

А3.4

Професионална квалификация: Филолог

Б1

Равнище на квалификация:




Образователно-квалификационна степен: Магистър-филолог учител по испански език,

Б2

Специфични изисквания за достъп (прием):

Б3

Могат да кандидатстват завършили степен Бакалавър или Магистър със среден успех от следването и държавни изпити над 4.00. Кандидатите полагат изпит по чужд език. За успешно класиране е необходимо кандидатите да владеят чуждия език на ниво В 2 от Общата Европейска езикова рамка (след представяне на сертификат или входен тест).

Молби за кандидатстване се подават в кабинет 222 (Ректорат, Пловдив, ул. Цар Асен, 24) от 15 септември до 15 октомври;






2) платено обучение в случаите на предварително придобита диплома за висше образование .







Б4

Ред за признаване на предходно обучение




  • Информация и насоки: Елена Щерева, секретар на програмата, кабинет 222;

  • тел. 261 233, 0882 633 223.













Б5

първоначална информация и насоки за възможностите за признаване и присъждане на кредити от предходно обучение - формално, неформално и неофициално.1







Б6

* Процедури:




Първи вариант: Признаване на кредити на база представени документи от друго ВУ(академична справка или диплома от предишно обучение);







Б7

Втори вариант: Представяне на международни дипломи и сертификати за




 

Б8

* Присъждане на кредити:




Присъждат се адекватни за учебния план кредити на специалността, въз основа на резултатите от сертифицирането на знанията и уменията.







Б9

Квалификационни изисквания и правила за квалификация




За придобиване на квалификацията са необходими 120 кредита, от тях 116 кредита от задължителни дисциплини и 4 кредита от 2 избираеми дисциплини (1 на семестър).







В1

Профил на програмата (специалността):
















Придобиване на фундаментални познания за квалификацията учител по испански език, немски език, френски език.

В2.1







Обучението по «Професионална квалификация “учител по чужд език” (испански език, немски език, френски език)» включва дисциплини, които подготвят квалифицирани специалисти по испанистика, германистика и френски език (езикознание, литература, превод, културология и др.), както и дисциплини от областта на практическия чужд език, фонетиката, лексикологията, морфологията, синтаксиса, педагогиката, психологията и методиката на обучението по чужд език.,АВИТО, Контрастивна лингвистика и ЧЕО, анализ на грешките и съставяне на тестове, Мениджмънт в образованието, наблюдение по чужд език, педагогическа практика по чужд език. Програмата предлага и следните избираеми дисциплини: Теория и практика на дидактическите текстове по чужд език, ранно чуждоезиково обучение, интензивно обучение по чужд език, теория и практика на лингвистичното научно изследване и оценяване на уменията по чужд език.


В2.2










В2.3








В2.4

Основни резултати от обучението




след завършване на базовия модул (първите четири семестъра), студентите придобиват квалификация, ако:







Г1.1







притежават и демонстрират знания и разбиране на материята в областта на надграждащи базовите знания от средното образование.







Г1.2

могат да прилагат придобитите знания и умения;




 

Г1.3

способни са да идентифицират и използват данни при формулиране на отговори на конкретно дефинирани абстрактни и реални проблеми;




 

Г1.4

могат да комуникират във връзка с техните знания, умения и дейности с колеги и клиенти;







Г1.5

притежават способности да продължат обучението си с известна степен на самостоятелност.







Г1.6

след завършване на базовия модул, студентите притежават и могат да демонстрират знания и разбиране на материята в изучаваната област. Познанията са в областта на професионалното обучение, персоналното развитие и по-нататъшнотообучение в рамките на специализиращия модул.







Г1.7

През втория модул (по избор) студентите получават конкретни знания в областта,съответстваща на избраното от тях направление. След завършване на специализирания модул (последните четири семестъра), студентите придобиват квалификация,ако:







Г1.8

могат да прилагат придобитите знания и умения по начин, показващ професионален подход в тяхната работа или професия и притежават компетенции аргументирано да разрешават проблеми в изучаваната област; притежават умението да събират и обработват данни с практическо значение (обикновено в изучаваната област) с цел формиране на възгледи, които отразяват практически приложими теми в социалната или научната сфера или етиката;







Г1.9

могат да комуникират както със специалисти, така и с неспециалисти във връзка с обмен на информация, идеи, проблеми и решения; притежават развити необходимите способности да продължат обучението си с по-висока степен на самостоятелност, в съответствие с интеграционната политика на България като член на Европейския съюз и огромното пазарно търсене у нас и в чужбина на компютърни специалисти.







Г1.10

Професионален профил на завършилите (с примери)




В специалността се подготвят широкопрофилни специалисти с приложна насоченост в конкретното направление, за реализация в различни области на обществения живот.




Завършилите магистърската програма се насочват към продължаващо обучение в докторантските програми на филологическите факултети в страната и чужбина. Получават възможност за реализация в професионална среда, която изисква по-високи от средните критерии за филологическа подготвеност по съответния чужд език и литература.

Д1

Възможности за продължаване на обучението




В магистърски програми към професионално направление 2.1 Филология




Участие в конкурс за придобиване на научна степен “доктор”

Д2

Правила за изпитите, оценяване и поставяне на оценки:




По време на обучението - курсови работи.




Изпити и курсови работи. Повишено значение на изследователските задачи – разработка на научна статия и представяне на научен форум.

Д3

Изисквания за завършване:




Дипломиране с разработване и защита на дипломна работа




 Дипломиране с разработване и защита на дипломна работа

Д4

Форми на обучение




Редовно, задочно




 Редовно обучение

Д5

Ръководител на програма:







Декан:







Ръководител на програмата:

проф. дфн Иван Кънчев


clara_iv@abv.bg

Приемно време: вторник 12-14, кабинет 222, тел. 032 / 261 233


Декан на Филологическия факултет:

Доц. д-р Живко Иванов


zhivanov@uni-plovdiv.bg

Приемно време: понеделник 12-13, четвъртък 10-11, кабинет 325



Д6



1 Повечето европейски страни се намират в процес на разработване и прилагане на методи и системи за валидиране на неформалното и самостоятелното учене. Това дава възможност на индивида да придобие квалификация на основата на учене, проведено извън формалното образование и обучение, допринасяйки за целта на ученето през целия живот. (Европейска квалификационна рамка), (Национална квалификационна рамка).




Каталог: marygud -> acre2013 -> kvalifi harak-ka
marygud -> Филологически факултет
marygud -> Автобиография Собствено име, Презиме, Фамилия лична информация
marygud -> Филологически факултет не се попълва
marygud -> Ects макет на учебен курс
marygud -> Ects макет на учебен курс
kvalifi harak-ka -> Филологически факултет Професионално направление: Филология
kvalifi harak-ka -> Филологически факултет Професионално направление Филология
kvalifi harak-ka -> Филологически факултет Професионално направление Филология
kvalifi harak-ka -> Професионално направление Педагогика на обучението по
kvalifi harak-ka -> Професионално направление Педагогика на обучението по


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница