Програма : дигитални медии и видеоигри специалност: Журналистика



Дата15.10.2018
Размер45.82 Kb.
#88100




КВАЛИФИКАЦИОННА ХАРАКТЕРИСТИКА


Магистърска програма: ДИГИТАЛНИ МЕДИИ И ВИДЕОИГРИ

Специалност: Журналистика

Образователно-квалификационна степен: магистър

Професионално направление: 3.5. Обществени комуникации и информационни науки

Област на висше образование: 3. Социални, стопански и правни науки

Обучаваща институция: Факултет по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски”

Вид на обучението: задочно

Форма на обучението: аудиторна

Език на обучението: български

Продължителност на обучението (брой семестри): 3 семестъра

Форма на завършване на обучението: защита на дипломна работа

Професионална квалификация: магистър по дигитални медии и видеоигри

1. Насоченост. Образователни цели и задачи


1.1. Насоченост

Магистърската програма „Дигитални медии и видеоигри“ е интердисциплинарна и е широко отворена за студенти, завършили различни специалности – от сферите на хуманитарните и социалните, но също така и на точните науки. Програмата е насочена към онези, които имат желание да изучават задълбочено дигиталните медии в контекста на видеоигрите, разглеждани в широкия диапазон на присъствието им в съвременното общество: от културните практики, през технологичните особености, до пазарните принципи, свързани с производството и разпространението им. Програмата е предназначена за придобилите образователно-квалификационната степен „бакалавър“ или „магистър“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и в други висши училища.



1.2. Цел

Целта на програмата е да предостави на студентите качествено обучение в областта на дигиталните медии и игрите чрез комбинация от теоретични и практически дисциплини. Студентите получават възможност да погледнат към медийната среда на видеоигрите от различни гледни точки и да съчетаят знанието за всеки от отделните компоненти от процеса на изграждането, ползването и разпространението им. Предимство на програмата е, че предоставя и специализирано практическо обучение – чрез учебни модули, водени от действащи специалисти в създаването на видеоигри (преподавателите в тези модули работят във водеща фирма).



1.3. Задачи на обучението

Обучението си поставя важната задача да осигури професионални знания и умения в областта на дигиталните медии и на видеоигрите, като в същото време стимулира и развива аналитичните и критически компетентности на студентите.


2. Обучение


2.1. Учебен план

Учебният план включва задължителни, избираеми и факултативни дисциплини, които – в своята съвкупност – осигуряват стабилно знание и практически компетенции за работа в дигитална среда.

Обучението се осъществява в три семестъра и завършва с дипломна работа, защитена пред Държавна изпитна комисия на катедра „Радио и телевизия“.

2.2. Общотеоретична подготовка

Дисциплините са така организирани в учебния план, че дават възможност на студентите да получат структурирано знание за дигиталните медии и за медийните специфики на видеоигрите. Изясняват се ключови понятия и техники при изграждането на разказа и практическото писане на истории за видеоигри. Заедно с това на студентите се предлага да сменят ролята и да подложат разказа и игрите на критически анализ. Програмата разглежда видеоигрите като част от съвременната медийна среда (те функционират като важни и често глобални платформи за комуникация между участниците, за разпространение на идеи, информация, реклама и др.). Включени са теоретични познания за ролята на визията и на музиката в игрите. Предвидени са курсове, които въвеждат в историята на игрите, запознават студентите с възникването и развитието на ролевите игри, както и специален курс за инди и open source игрите. Привлечени са специалисти, които преподават основни положения в областта на комуникацията и медиите; на правото, свързано с дигиталните медии; на социологията и изследванията на потребителското поведение в комплексен контекст на всекидневни практики, технологии, пазари, регулации; на икономиката на дигиталните медии.



2.3. Специална подготовка

По време на 3-семестриалното си обучение студентите имат възможност за реализирането на практически задачи. От особено значение за практическото обучение е присъствието на два практически модула, водени от специалисти от една от основните фирми за видеоигри и интерактивни услуги на пазара, която има представителство и в България.


3. Образователен профил (квалификационен стандарт)


3.1. Знания

Завършващите студенти притежават знания за комуникацията, за дигиталните медии и техните специфики, за разказа и разказването в медиите, за игрите и техните разновидности във виртуалната сфера, за правните, социологическите и икономическите измерения на дигиталния свят и за индустрията на видеоигрите като негов важен сектор.



3.2. Умения

Завършилите студенти могат да решават творчески задачи, да участват в продуцирането на медийни продукти и игри, да работят в екип успешно и ползотворно, да сътворяват проекти и успешно да ги реализират.



3.3. Компетентности

Крайният резултат от обучението е хармонично знание, интегрална част от което е критическата компетентност и социално отговорното практикуване на широк кръг от умения, свързани с дигиталните медии и по-специално с индустрията на видеоигрите. Програмата изгражда също така способности за писане за видеоигри (критически анализ на видеоигри) – една напълно нова и иновативна за България компетентност, особено нужна на фона на все по-широката популярност на игрите и на търсенето на подобни анализи в медиите.


4. Възможности за реализация


Познанията и уменията, които студентите получават от магистърската програма, им дават възможност за реализация в сферата на дигиталните медии и в сектора на видеоигрите: като анализатори на медийни процеси, като ПР специалисти, автори, сценаристи и криейтив директори във фирми за видеоигри, като и като анализатори на видеоигри, пишещи за медиите.


* Квалификационната характеристика е изготвена съгласно Националната квалификационна рамка на Република България (2012 г.) и Квалификационната рамка на Европейското пространство за висше образование (QF-EHEA). Разработена във факултета, отговорен за обучението по специалността.


България, София 1000, ул. Московска 49

тел.: +359 2 9308 202; факс: +359 2 9861 724

www.uni-sofia.bg;
freeform 13
Bulgaria, 1000 Sofia, 49 Moskovska Str.

phone: +359 2 9308 202; fax: +359 2 9861 724

www.uni-sofia.bg;




Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница