Програма „ околна среда 2007 2013 г



Дата13.10.2018
Размер48.13 Kb.
#84894






ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

ОКОЛНА СРЕДА 2007 – 2013 г.“




http://www.ope.moew.government.bg


Интегриран проект за водния цикъл на град Бяла Слатина” се финансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013 г.“



ИНТЕГРИРАН ПРОЕКТ ЗА ВОДНИЯ ЦИКЪЛ НА ГР. БЯЛА СЛАТИНА

На 26.06.2012 г. беше подписан договор между Министерството

на околната среда и водите (МОСВ) и Община Бяла Слатина за

предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по оперативна

програма „Околна среда 2007 – 2013 г.”, съфинансирана от

Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на

Европейската общност за проект: ”Интегриран проект за водния

цикъл на гр. Бяла Слатина”. Общата стойност на проекта възлиза на

24 041 444,28 лв. Финансирането по линия на оперативна програма

„Околна среда 2007 – 2013 г.” е в размер на 23 219 226,89 лв., което

представлява 96,58 % от общите допустими разходи по проекта, като

Кохезионният фонд на Европейския съюз финансира 77,26 % или

18 575 381,51 лв., а Националното съфинансиране е 19,32 % или 4

643 845,38 лв. Останалите 3,42 % представляващи 822 217,39 лв.

ще се финансират от бюджета на общината.

Спазвайки директивите на Европейския съюз, целта на проекта е подобряване на качеството на водните ресурси, чрез пречистване на отпадъчните води. След въвеждането в експлоатация на изградената по проекта ПСОВ значително ще се намали замърсяването от отпадъчните води на р. Скът, а от там и на тези на р. Огоста. Това ще доведе до намаляване и на трансграничното замърсяване по р. Дунав, чиито приток е р. Огоста.

Изпълнението на проекта ще допринесе за изпълнението на основната цел на Приоритетна ос I на оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013 г.”, а именно „Опазване и подобряване на екологичното състояние на водите в страната”.

Основните дейности и етапи за изпълнение на проекта са свързани с изграждането на ПСОВ и съпътстващата я инфраструктура, както и реконструкция на участъци от канализационната мрежа на гр. Бяла Слатина и съпътстваща подмяна на компрометираната водопроводна мрежа в същите.

И по-конкретно, градската пречиствателна станция за отпадни води ще се изгради в северозападната част на града с площ 8 180 кв.м., чиято цел е значително да се намали замърсяването от отпадъчните води на р. Скът. Неразделна част от ПСОВ е съпътстващата инфраструктура към нея, а именно:



  • изграждането на довеждащ канализационен колектор;

  • довеждащ водопровод;

  • път от края на регулацията на гр. Бяла Слатина до площадката на ПСОВ;

  • външно ел. захранване 20кV на ПСОВ.

Дължината на съществуващата канализационна мрежа в гр. Бяла Слатина е 34,3 км. и обхваща около 80% от територията на града. Изградена е от бетонови и стоманобетонови тръби, като са обособени пет главни канализационни колектора, които се заустват директно в р. Скът.

С настоящият проект се предвижда реконструкция на участъци от канализационната мрежа на гр. Бяла Слатина и подмяна на водопроводната мрежа в същите участъци. Ще се премахнат всички зауствания на отпадъчните води по протежението на бреговете на р. Скът и цялото отпадно водно количество ще бъде доведено до входа на пречиствателната станция, откъдето след пречистване ще бъде заустено в реката.

Въз основа на параметрите на отпадъчните води и необходимата степен на пречистване е приета следната технологична схема на ПСОВ: пречистването на отпадъчните води се основава на общоприетите, конвеционални методи на използване на активна, биологична утайка в правоъгълен басейн с дънна аерация и последващо вторично утаяване. Биологичното стъпало се състои от две линии. Използва се съвременна европейска технология. Като цяло пречиствателния процес включва следните фази:


  • прецеждане през решетка;

  • пясъко и мазнино задържател с дънна аерация;

  • биологично пречистване с активна утайка и дънна аерация;

  • вторично утаяване;

  • измерване на водни количества на вход и изход.

Третирането на получената в процеса на пречистване излишна активна утайка включва гравитационно упрътняване, аеробно (кислородно) стабилизиране, кондиционирането и с добавяне на полимерен разтвор и механично обезводняване. Крайният продукт може да бъде използван за селскостопански нужди или за допълващ материал в междинните запръстяващи пластове на депото за битови отпадъци.

Довеждащият канализационен колектор започва от ревизионна шахта РN 23 (съществуваща), която е последната шахта на Главен клон I. Дължината на колектора е 2,02 км. и включва изграждането на два нови дъждопреливника и контролна шахта преди включването му в приемната шахта на ПСОВ.

Довеждащият колектор по протежението си приема водните количества на:


  • „Белпред” ЕООД;

  • „ Папас Мел” ЕАД;

  • „Вега Стар” ЕООД;

  • „Гарант” ЕООД.

Довеждащият водопровод започва от водомерна шахта № 1 и до ПСОВ се полага в изкоп успоредно на довеждащия канализационен колектор. Дължината му е 830 м. от полиетиленови тръби с диаметър 90 мм.

Пътят до ПСОВ започва от края на града, в близост до „Вега Стар” ЕООД и следва трасето на съществуващ земен път. Дължината му е 1 062 м. и ширина 6.00 м., като 3,50 м. е с асфалтово покритие и с два банкета по 1,25 м. с трошенокаменна настилка.

Външното ел.захранване 20 кV на ПСОВ започва от съществуващ електропровод „Скът 20 кV”

- стълб № 5 и завършва с трафопост в района на ПСОВ. Общата му дължина е 1 417 м. и ще се изгради подземно, като следва трасето на пътя за ПСОВ.



Канализационната мрежа в града е смесена – за битови и дъждовни води. В договора е предвидено подмяна на тръбите на канализационните и водопроводните клонове на част от града в участъците между улиците:

  • от юг – ул. ”Климент Охридски”, на север до ул. ”Крайбрежна”, ул. ”Калоян” и ул. ”Захари Стоянов”;

  • от изток – ул. ”Крайбрежна”, на запад до ул. ”Панайот Волов” и ул. ”Булаир”;

  • продължение на Гл. Кл. I по ул. ”Захари Стоянов” от ул. ”Калоян” до съществуващата шахта, от която започва довеждащият колектор за ПСОВ.

Крайният срок за приключване на строителството е 31.12.2014 г., а срока за изпълнение на проекта в неговата цялост е 25.03.2015 г.



За контакти и повече информация:

инж. Христофор Кьосовски – Ръководител на проекта

тел.: 0898 444471

еmail: h.kyosovski@abv.bg




Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Европейския съюз, чрез Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”. Община Бяла Слатина носи цялата отговорност за съдържанието на документа и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и правителството на Република България, представлявано от Министерството на околната среда и водите.



Каталог: assets -> proekti
proekti -> Референция: 2007CB16ipo007-2009-1-52 Бенефициент: Община Белица
proekti -> И н ф о р м а ц и я за инвестиционно предложение „Изграждане на ферма за угояване на телета”
proekti -> Програма "Регионално развитие" 2007-2013
proekti -> Програма за развитие на туризма в община белица 2012-2020 година
proekti -> Социално предприятие за обществено хранене в община Аврен по Договор bg051PO001 02-0014-С0001
proekti -> Информация относно проекти на община Априлци
proekti -> Доклад по проекта. Докладът се подава по един от следните начини
proekti -> Проект „Партньорството – ключ за ефективната интеграция на ромите” bg051PO001 01-0040- с0001 Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”
proekti -> Програма " околна среда 2007 2013 г."
proekti -> Европейски съюз европейски фонд за регионално развитие Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница