Програма „ развитие на човешките ресурси инвестира във вашето бъдеще! въпросник за



Дата10.02.2018
Размер339.91 Kb.
#57373

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ”



Инвестира във вашето бъдеще!


въпросник за

описание на добри практики в България при предоставяне на услуги в сферата на

ранното детско развитие и ранно детско образование с оглед превенция на отпадането от училище

1. Наименование на добрата практика (опишете с 2-3 изречения съдържанието на добрата практика)

РАННА ИНТЕРВЕНЦИЯ

Предоставяне на услуги и дейности, насочени към ранна интервенция в подкрепа на родители на новородени деца с увреждания и ниско тегло в рамките на социалната услуга „Дневен център” за деца с увреждания – седмична грижа

За деца от 0 до 3 години.





2. Целеви групи - опишете всички групи, включени в дейностите (деца, родители, специалисти, други) като за децата посочите и възрастта. Моля, попълнете поотделно:

Брой деца, с които е работено като цяло по модела на вашата практика или са били включени в отделни дейности, и тяхната възраст.

Брой родители, с които е работено като цяло и/или са били включени в отделни дейности.

Брой специалисти, с които е работено по вашия модел.

Брой детски градини и/или училища (или други форми на грижа, ако е приложимо), където вашата практика е прилагана.

Друго (ако е приложимо).

Целеви групи:

Изхождайки от контекста на услугата, целевата група на ЦРИ е изключително прецизно подбрана, а именно:



  • Новородени деца с ниско тегло и техните родители;

  • Новородени деца с увреждания и техните родители;

  • Деца с увреждания от 0 до 3 и техните родители.

Към този център могат да се обърнат: Семейства, имащи деца със затруднения в развитието, предизвикани от медицински, биологически и социални фактори; Семейства с деца с доказано изоставане в развитието или риск от изоставане в развитието в някои от следните области: Познавателно развитие; Двигателно развитие; Развитие на речта; Социално и емоционално развитие; Самообслужване и др.;Клиенти могат да бъдат и други членове на семейството.

Брой деца 31 ( по проект) +15 през ДЦДУ - СГ

Брой родители, 26 майки и 20 бащи (по проект)+ 14 майки и 9 бащи ( през ДЦДУ-СГ)

Брой специалисти, с които е работено по модела: 9

Брой детски градини и/или училища (или други форми на грижа, ако е приложимо), където вашата практика е прилагана. :

Център за ранна интервенция-Русе(в рамките на проект по ОПРЧР)преобразуван в Дневен център за деца с увреждане –Седмична грижа , Дом за медико-социални грижи за деца-Русе, Отдел закрила на детето- Русе, Родилно отделение на МБАЛ-Русе



Друго (ако е приложимо).

Центърът започва да функционира на 01.03.2010 г. и е създаден по проект „Предизвикателството да бъдеш родител – развитие на капацитета на ДМСГД – Русе за предоставяне на услуги и дейности, насочени към ранна интервенция в подкрепа на родители на новородени деца и деца с увреждания и ниско тегло от 0 до 3 години”, съгласно договор за безвъзмездна помощ BG051PO001- 5.2.03-0051-С0001, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007–2013 г. по схема за безвъзмездна финансова помощ „За по-добро бъдеще на децата”.



3. Теоретични основи

3.1. Опишете подходите, методите и технологиите, които сте използвали за създаване и за реализиране на практиката.

3.2. Обосновете дейностите.

А) Опишете защо и как използваните подходи, методи и дейности са допринесли за подобряване на образованието и грижата за децата, особено с оглед на превенцията на отпадане от училище1;

Б) Опишете защо сте избрали точно този модел на реализиране на дейностите и по какъв начин те са адекватни на нуждите на децата, родителите и/или местната общност. По ваше наблюдение и опит, как този модел помага за превенцията на отпадане от училище?

В) Как този подход може да бъде реализиран на практика в сега съществуващата система за предоставяне на услуги в сферата на ранното детско развитие и предучилищното образование (тук можете да посочите каква е връзката с държавните образователни изисквания за предучилищно образование и в рамките на организацията на работа в детската ясла/градина, като отново наблегнете на връзката с превенция на отпадане от училище).



Центърът за ранна интервенция разви и предложи дейности, ориентирани и адресирани директно към децата, и дейности, директно насочени към родителите. В това се състои спецификата и уникалността на услугите.

Опитът наптрупан през периода на предоставяне на услугите е нашата отправна точка при разработване на програмата за развитие на услугата ДЦДУ-СГ

Дейностите, предоставяни от Центъра са насочени към ранна интервенция в подкрепа на родители на новородени деца с увреждания и ниско тегло и включват: ранна интервенция; придружаване на родителите и лекарите при съобщаване за увреждането в родилен дом; посещение на екипа за ранна интервенция на двойката майка – новородено в родилен дом; прием и изготвяне на комплексна програма за ранна интервенция в Центъра; подкрепа в създаването на емоционална връзка майка – бебе; психологично консултиране; психомоторно стимулиране и възстановяване; рехабилитационни и социални услуги.

Някои от услугите имат иновативен характер Такава е услугата, която дава възможност за настаняване на майката и новороденото дете с увреждане или ниско тегло в Центъра за ранна интервенция. Практиката показа, че това настаняване е от решаващо значение за връзката майка – дете при изписването на бебето от Отделение за доотглеждане на деца с ниско тегло в ДМСГД, където поради своята недоносеност е било настанено директно от родилен дом по медицински индикации и прекарва там седмици, а понякога и месеци, разделено от майка си и родителите си. Настаняването в Центъра дава възможност на майката да участва в рехабилитационните процедури на детето, като първоначално наблюдава взаимодействието на кинезитерапевта и бебето, а след това започва да се включва, следвайки собствените си готовност и желание. Този подход се прилага и в работата на останалите специалисти: психолог, ерготерапевт, медицинска сестра и социален работник. Така майката има възможност да влезе във взаимодействие с детето си след период на продължителна раздяла, подкрепена и придружена от специалистите в Центъра. Тя има възможност да развие чувствителност към особеностите и реакциите на детето си и да премине от позицията на наблюдател към една по-активна позиция на отдаване на грижи без чувство на вина и напрежение. В Центъра майката и родителите са поканени да заемат мястото на активни партньори в изготвянето и актуализирането на рехабилитационно-възстановителна програма да детето им.

Приемането на майката за пет дена (част от плана за връщане на детето в семейна среда на ОЗД преди или след самото изписване на детето) й осигурява възможност да се срещне с всички специалисти от интердисциплинарния екип, да разговаря с тях и да получи подкрепата им. В същото време тя има интензивен контакт с бебето си в една сигурна и подкрепяща среда, за да развие не само умения за обгрижване на детето, но и желание и увереност, че би могла да се справя сама. Услугата е особено подходяща за семейства, които не живеят в град Русе, а са от област Русе и са възпрепятствани да пътуват ежедневно или ежеседмично до Центъра.

Друга иновативна услуга, предлагана от Центъра по ранна интервенция, и включена в разработването на програмата за развитие на социалната услуга „ДНЕВЕН ЦЕНТЪР‛ за деца с увреждания – седмична грижа е ерготерапия при недоносени деца и новородени с увреждания.

По време на престоя на майката и бебето в Центъра, както и по време на домашните посещения ерготерапевтът извършва следните дейности: информира и консултира родителите за основните аспекти на заболяването или увреждането, които биха затруднили развитието и ежедневните дейности на детето; предоставя на родителите писмена и нагледна информация за нормалното психомоторно развитие на детето; обучава в правилни техники за обгрижване (хранене, обличане, къпане) на дете с увреждане в зависимост от неговите клинични симптоми: промени в мускулния тонус; промени в мускулната сила и обема на движение; анормални движения, пози и рефлекси; сетивни увреждания; ниско тегло; вродени ортопедични дефекти, множество увреждания и деформации; обучава в повдигане, носене и поставяне по време на обгрижването.

В България още с Наредбата за предотвратяване на изоставянето на деца и настаняването им в институции, както и тяхната реинтеграция от 2003 г. се създават условия за ранна интервенция, като се вменява отговорност на управителите на лечебни заведения да подават сигнал към ОЗД в случаи, в които те идентифицират риск за изоставяне на новороденото от страна на майката. Освен това, за да улесни прилагането на тази наредба, ДАЗД публикува Методическо ръководство по превенция на изоставянето на деца на ниво родилен дом (Бюлетин на ДАЗД, брой 2/2004). В същия Бюлетин, в рубриката „Чуждестранен опит”, е публикуван и материала „Как да съобщим на родителите, че детето им е с увреждане?”, който съдържа откъси от методологичен наръчник с автори Сабин Тилеманс и Мари-Клер Хелевик, който се използва при обучението на медицински кадри, работещи в родилни отделения в Белгия. Въпреки тези усилия наредбата не довежда до очакваното значимо предотвратяване на случаите на изоставяне на деца в родилен дом и в периода непосредствено след напускането му.

Опитът, натрупан в изграждането и управлението на Център за ранна интервенция в град Русе, разкрива някои от причините за неуспешното прилагане на Наредбата за предотвратяване изоставянето на деца и настаняването им в институции.

Нито в университетското, нито в продължаващото обучение на лекари и здравни работници в България е включено познанието за подхода, по който става „съобщаването на увреждането”. Методиката на Телеманс и Хелевик показва, че съобщаването на увреждането в случая на новородени деца е работа, която води до емоционално прегаряне. Поради това както лекарите, така и останалите здравни работници в родилни отделения се нуждаят от специално обучение и систематична подкрепа.

Услугите по превенция, възникнали след приемането на Наредбата за предотвратяване изоставянето на деца и настаняването им в институции, не отчитат фактора време, в което се взема решението за изоставяне на детето, поради което целевите групи на услугите не са прецизирани. Като цяло в страната липсват услуги, които подкрепят и придружават родителите, чието дете се ражда с голяма степен на недоносеност или с увреждане. От проучването на УНИЦЕФ за причините за изоставяне на деца в България, се разбира, че майките, които вземат решение да оставят детето си за отглеждане в специализирана институция в родилен дом, са тези, чиито новородени деца са с увреждане или тежка степен на недоносеност, поради което за продължителен период от време са разделени от тях. Не случайно политиката за ранна интервенция в Европейския съюз се свързва именно с тези целеви групи /Кийли, 2003/.

Ранната интервенция предоставя възможност на децата с увреждания да ползват различни социални и рехабилитационни услуги от най-ранна възраст, което позволи да развият максимално своите способности и да се включат впоследствие в социалния живот и да имат равен достъп до образование. Психологическата и емоционална подкрепа на родителите непосредствено след раждането им позволи по-бързото приемане на различието на детето и допринесе за отглеждането му в семейна среда.

Семействата, отглеждащи и възпитаващи деца с нарушения в развитието, все повече се нуждаят от качествена и своевременна подкрепа. През последните години значително нараства и броят на родените недоносени и деца с екстремно ниско тегло. Увеличава се и броят на децата с генетични и други нарушения.

Във връзка с това остава висока актуалността по създаването на нови и усъвършенстването на съществуващите социални услуги за деца и техните семейства.

Осигуряването на устойчивост на услугата в рамките на ДЦДУ-СГ, като държавно делегирана дейнсот показа, че услугата може да се предоставя в рамките на съществуващата законова уредба.

Опитът който ние имахме и резолтатите които бяха постигнати са предоставени на редица институции и държавни структури, което помага той да бъде мултиплициран и развит ,като в осемте реформиращи се дома за медико-социални грижи , така и в други градове, на територията на които функционират родилни отделения и отделения за доодглеждане на недоносени деца.





4. Цели - опишете общите и конкретните цели, които сте си поставили. Опишете, ако е приложимо, как тези цели се отнасят към превенцията на отпадане от училище.

ОСНОВНА ЦЕЛ:

Предотвратяване на институционализирането на новородени и кърмачета с увреждания, хроночни заболявания и ниско тегло

СПЕЦИФИЧНА ЦЕЛ:

Предоставяне на услуги и дейности, насочени към ранна интервенция в подкрепа на родители на новородени деца с увреждания и ниско тегло в рамките на социалната услуга „Дневен център” за деца с увреждания – седмична грижа

ЗАДАЧИ:


  • придружаване на здравните работници в съобщаването за увреждането на новороденото на неговите родители;

  • придружаване на родителите във възприемането на вестта за диагнозата на тяхното дете;

  • подкрепа на майката и бебето в периода непосредствено след раждането;

  • периодична подкрепа на детето с увреждане и/или с ниско тегло чрез предоставяне на психологически, социални, рехабилитационни и медицински услуги;

  • подпомогане на изграждането на устойчиви и сигурни отношения родител-дете в дългосрочен план.




5. Резултати.

Резултатите следва да бъдат описани както за всяка отделна дейност или целева група, така и като цяло. Особен акцент поставете на резултатите, които по ваше мнение се отнасят към превенцията на отпадане от училище. Посочете конкретни параметри на подобряване на индивидуалното, груповото и общностното развитие (например: бр. деца, които са усвоили конкретни познавателни, емоционални или поведенчески умения; повишени умения за грижа за децата у конкретни родители, изградени доверителни отношения и партньорства между родителите и организацията/специалистите, предоставящи дейностите).



През 2008 г. в Русе започва подготовка за създаване на Център, предоставящ услуги по ранна интервенция.

Центърът започва да функционира на 01.03.2010 г. и е създаден по проект „Предизвикателството да бъдеш родител – развитие на капацитета на ДМСГД – Русе за предоставяне на услуги и дейности, насочени към ранна интервенция в подкрепа на родители на новородени деца и деца с увреждания и ниско тегло от 0 до 3 години”, съгласно договор за безвъзмездна помощ BG051PO001- 5.2.03-0051-С0001, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007–2013 г. по схема за безвъзмездна финансова помощ „За по-добро бъдеще на децата”. Проектът се реализира от Сдружение „Дете и пространство” в партньорство с ДМСГД – Русе.

Като резултат от разкриването на услугата стана възможност предоставянето на услуги по превенция на територията на Област Русе. Услугата се яви филтър на входа на ДМСГД и с което 26 деца - ползвали услуга в центъра не бяха настанени в специализирана институция , едно семейство започна подготовка на реинтеграция а 4 деца бяха изведени от институцията и върнати при техните семейства.

Обучени бяха 24 специалиста работещи в центъра, ДМСГД и РО на МБАЛ. На територията на ДМСГД бе обособено пространство за предоставяне на услуги по ранна интервенция. Сключено бе споразумение за сътрудничество с Д”СП-Русе и започна съвместна работа по предоставяне на услуги в центъра

Опитът на който Сдружение Дете и пространство стъпва при разработване на програмата е на база 31 деца, ползвали услугата - 18 от тях недоносени, като 11 с III или IV степен на недоносеност; 5 деца са с поведенчески нарушения; 7 с неврологични заболявания и 6 с различни синдроми и в процес на уточняване на диагнозата; две тройки и една двойка близнаци. Консултирани - 26 майки и 20 бащи. До настоящия момент през ДЦДУ-СГ са преминали още15 деца, 3 от които започнаха да посещават детска ясла, за 2 деца предстои да бъдат приети в детска градина. Консултира ни са 14 майки и 9 бащи.

Центърът за ранна интервенция разви и предложи дейности, ориентирани и адресирани директно към децата, и дейности, директно насочени към родителите.

В следствие на реализиране на проекта и постигнатите добри резултати от предоставяне на услугата, Община Русе направи постъпки за продължаване на дейността на Центъра за ранна интервенция като делегирана държавна дейност, под формата на Дневен център за работа с деца с увреждания- седмична грижа с капацитет 10 деца.















6. Практическа работа - опишете какви дейности сте реализирали и какви са резултатите.

6.1. Последователност и специфичност – опишете последователността и специфичността на дейностите както по отношение на всяка целева група, така и по отношение на конкретните проблеми, които сте се опитали да разрешите с дейностите от вашата практика.

6.2. Продължителност на реализиране на дейностите и техния брой (например: брой …проведени образователни дейности с децата с продължителността на всяка дейност…мин. и участници…бр. деца…, бр. други хора и/или специалисти).

6.3. Опишете какви дидактични и/или други материали сте използвали за конкретните дейности.

6.4. Опишете какви ресурси са били използвани – човешки, организационни, материални, финансови, информационни.

6.4.1. Опишете какви ресурси сте създали в процеса на работа (например: пакети с образователни материали, брошури, плакати, видео или мултимедия, или PowerPoint презентации).

6.5. Опишете мястото на реализиране на добрата практика като цяло и на отделните дейности (например в или извън детска ясла, детска градина, общностен център или друго място).

6.6. Опишете какви партньорства сте реализирали и как те са помогнали за създаване и реализиране на добрата практика.

6.7. Опишете каква е устойчивостта на практиката – какъв е капацитетът й да продължи своето съществуване и функциониране и извън пробния период.

6.8. Опишете каква е степента на повторяемост и трансфериране на практиката – до каква степен може да бъде повторена другаде и да се трансферира към друг контекст.

Специално внимание следва да се обърне на това дали е имало установяване на връзка с образователни институции и как работата е помогнала за по-доброто адаптиране и представяне на децата в тях (например ако децата са подготвяни за включването им в задължителна предучилищна подготовка или за първи клас – отново с оглед на превенция на отпадането от училище).

Посочете какви за били взаимодействията с местната власт и/или други институции в сферата на социалните услуги и какъв е бил техният принос за създаване, реализиране и постигане на устойчивост на добрата практика.


6. Практическа работа - опишете какви дейности сте реализирали и какви са резултатите.

Основни дейности:

Дейностите които се предоставят в Центъра, включват: ранна интервенция: съобщаване на увреждането на родителите в Родилен дом; посещение на екипа за ранна интервенция на двойката майка-новородено в Родилен дом; прием и комплексна програма за ранна интервенция в Центъра; подкрепа в създаването на емоционална връзка майка – бебе;психологично консултиране; психомоторно стимулиране и възстановяване; рехабилитационни и социални услуги; предоставяне на квалифицирани медицински услуги; домашни посещения.

Дневният център за деца с увреждания - седмична грижа предоставя комплекс от социални услуги, които са насочени към създаване на условия за цялостно обслужване на потребителите. Центърът предлага дейности, ориентирани директно към децата, и дейности, насочени към родителите.


Услугата е насочена към предоставяне на комплексна подкрепа на родителите и детето възможно най-рано с цел придружаване и подкрепа на връзката родител-дете, предотвратяване на затрудненията в тази връзка, които биха могли да доведат до изоставяне на детето и/или до социална изолация на родителите. Разработва се и се провежда комплексна възстановително-рехабилитационна програма . 

Всички услуги включват домашни посещения и работа в домашна обстановка на кинезитерапевта и ерготерапевта, а при необходимост и на други специалисти.

Екипът който предоставя услугите е обучен и компетентен в изготвянето на Оценка на родителски капацитет на родители на новородени, недоносени и деца с физически и психически увреждания.

Методиката, по която се предоставят услуги в центъра е разработена и апробирана по време на реализирането на проект „Предизвикателството да бъдеш родител – развитие на капацитета на ДМСГД – Русе за предоставяне на услуги и дейности, насочени към ранна интервенция в подкрепа на родители на новородени деца и деца с увреждания и ниско тегло от 0 до 3 години”, съгласно договор за безвъзмездна помощ BG051PO001- 5.2.03-0051-С0001, и е напълно съобразена с изискванията на Наредбата за критериите и стандартите за социални услуги за деца и другите нормативни документи, регламентиращи предоставянето на социални услуги.



Услуга „Ранна интервенция за деца с висока степен на недоносеност.

Услугата е насочена към предоставяне на комплексна подкрепа на родителите и детето възможно най-рано с цел придружаване и подкрепа на връзката родител - дете, предотвратяване на затрудненията в тази връзка, които биха могли да доведат до изоставяне на детето и/или до социална изолация на родителите.

Съставяне и провеждане на комплексна възтановително рехабилитационна програма.

Конкретни дейности по предоставяне на услугата:

Към родителите:

Информация за възможностите, които Центъра за Ранна Интервеция предлага и за психологическата и социалната подкрепа;

Изготвяне и предоставяне на родителите на възстановително - рехабилитационна програма от кинезитерапевт и ерготерапевт, в зависимост от общото състояние на новороденото;

Оказване на подкрепа и развиване на базисни умения у майката по отношение на грижите за детето;

Психологично консултиране;

Социално консултиране и подкрепа при взаимодействието с различни институции;

Развитие на умения за психомоторно стимулиране и разпознаване на ранните двигателни възможности на детето;

Консултиране на майката / родителите от лекар педиатър;

Обучение в правилно позициониране на детето по време на сън, бодърстване и хранене;

Включване на майката/ родителите в група „Родителска взаимопомощ”;

Консултиране и развитие на други последващи комплексни умения;

Приемане за срок от 5 дни всеки месец (според индивидуален план за ползване на услугата) в Центъра за Ранна Интервеция.

Към детето:

Изготвяне на оценка за индивидуалните потребности на детето;

Проследяване и оценка на психомоторното развитие;

Провеждане на дихателна гимнастика за подобряване на дихателния капацитет;

Психомоторно стимулиране и рехабилитация на недоносени деца;

Оказване на психологическа подкрепа при изграждане на схема на тялото;

Визуална стимулация и терапевтично позициониране;

Специализирани медицински консултации според индивидуалните нужди на детето.

Интердисциплинарен екип: психолог, кинезитерапевт, ерготерапевт, социален работник, медицинска сестра. Консултанти (различини специалисти в зависимост от конкретните нужди на детето).

Забележка: осигуряването на храната за майката и бебето е за сметка на потребителите.

2. Услуга Услуга „Ранна интервенция за новородени и деца от 0 до 3 г. с увреждания, хронични заболявания или ниско тегло”.

Услугата е насочена към намаляване на емоционалния стрес и затрудненията на родителите при съобщаване на увреждането/ проблема на детето, за да се адаптират към възникналата ситуация и да се намали риска от вземане на прибързани решения относно съдбата на детето, които могат да завършат с институционализирането или изоставянето му .



Конкретни дейности по предоставяне на услугата:

Към родителите:

Информиране за възможностите за подкрепа, които Центърът за Ранна Интервеция предлага;

Психологично консултиране на родителите, подпомагащо ги в процеса на адаптация към новороденото с неговите специфични особености;

Социално консултиране и подкрепа при взаимодействието с различни институции;

Развиване на умения за адаптиране на домашната обстановка и създаване на терапевтична и ергономична околна среда;

Обучение на родителите в подходящи техники за обгрижване, позициониране и игра с детето;

Обучение в използването на помощни средства;

Развиване на умения у родителите за разпознаване на ранните двигателни възможности на детето и за психомоторно стимулиране;

Оказване на подкрепа и насърчаване на формирането на базисни умения у майката по отношение на грижите за детето;

Изготвяне и предоставяне на възстановително- рехабилитационна програма от кинезитерапевт и ерготерапевт, в зависимост от общото състояние и проблема на новороденото;

Консултиране и развитие на други последващи комплексни умения.

Включване на майката/ родителите в група „Родителска взаимопомощ”

Към детето:

Изследване на психомоторното развитие на детето;

Потискане на патологичните пози и движения и изграждане на нормални такива чрез елементи от техниката на Бобат;

Проследяване на психичното и емоционално състояние на детето и изготвяне на възстановително-рехабилитационна програма за взаимодействие с него;

Сензорни упражнения за слухово стимулиране, тактилно стимулиране, стимулиране на обонянието, стимулиране на вкуса, зрително стимулиране;

Психомоторно стимулиране;

Рехабилитация в зависимост от водещото заболяване на детето;

Оказване на психологическа подкрепа при изграждане на схема на тялото;

Развиване на невербални форми за комуникация чрез използване на тялото;

Въздействия за развиване на общата и фината моторика;

Стимулиране на инициативата и участието на детето в ежедневните дейности за съответния възрастов период – самообслужване, игри; преодоляване на затруднения в изпълнението на дейностите;

Специализирани медицински консултации според индивидуалните потребности на детето;

Интердисциплинарен екип: психолог, кинезитерапевт, ерготерапевт, социален работник, медицинска сестра. Консултанти (различини специалисти в зависимост от конкретните нужди на детето).



Услуга „Краткосрочно приемане на майката и новороденото с увреждане или ниско тегло в Центъра за Ранна Интервенция”.

Услугата е насочена към ранна и комплексна подкрепа на майката и новороденото, целяща намаляване на риска от институционализиране на бебето /в ДМСГД/, непосредствено след изписване от Родилно Отделение.

Това е краткосрочна услуга, предоставяща пространство в Центъра за Ранна Интервенция, в което майката получава максимална информация за проблема на детето и усвоява основни умения в полагането на специфични грижи за него, в условия на сигурност и емоционална подкрепа. Приемането ще се извършва в срок от 5 дни, като през този период специалисти от различни области ще оказват интензивна подкрепа на майката и бебето.

Конкретни дейности по предоставяне на услугата:

Към родителите:

Информиране за възможностите, които Центъра за Ранна Интервеция предлага;

Психологично консултиране на майката;

Социално консултиране и подкрепа при взаимодействието с различни институции;

Развиване на умения за правилно позициониране на бебето и адаптиране на заобикалящата го среда;

Развиване на умения у родителите за разпознаване ранните двигателни възможности на детето и за психомоторно стимулиране;

Обучение в използване на помощни и адаптирани средства;

Оказване на подкрепа и развиване на базисни умения у майката по отношение на грижите за детето;

Изготвяне и предоставяне на възстановително- рехабилитационна програма от кинезитерапевт и ерготерапевт, съобразно с общото състояние и проблема на новороденото;

Консултиране и формиране на други последващи комплексни умения;

Включване на майката/ родителите в група „Родителска взаимопомощ”.

Към детето:

Изследване и оценка на психо-моторното развитие на детето;

Потискане на патологичните пози и движения и изграждане на нормални такива чрез елементи от техниката на Бобат;

Проследяване на психичното и емоционално състояние на детето и изготвяне на програма за взаимодействие с него;

Сензорни упражнения за слухово стимулиране, тактилно стимулиране, стимулиране на обонянието, стимулиране на вкуса, зрително стимулиране;

Психомоторно стимулиране и рехабилитация;

Оказване на психологическа подкрепа при изграждане на схема на тялото;

Развиване на невербални форми за комуникация чрез използване на тялото;

Въздействия за развиване на общата и фината моторика;

Стимулиране на сензорната интеграция;

Запознаване и отработване на дейности за съответния възрастов период съобразно способностите и ограниченията на детето; преодоляване на затруднения в ежедневните дейности;

Специализирани медицински консултации според индивидуалните нужди на детето.

Интердисциплинарен екип: психолог, кинезитерапевт, ерготерапевт, социален работник, медицинска сестра. Консултанти (различини специалисти в зависимост от конкретните нужди на детето).

Забележка: осигуряването на храната за майката и бебето е за сметка на потребителите.



4. Услуга „Ерготерапия при недоносени и новородени деца с увреждания - ранна интервенция в домашна среда”.

Услугата е насочена към оказване на подкрепа на родителите на деца с увреждания след изписване от родилно отделение или от ОДЛНД (неонтологично отделение) и ОДМ (отделение за деца с малформации) – обучение и работа в домашни условия.

Конкретни дейности по предоставяне на услугата:

Към родителите:

Информиране на родителите за основните аспекти на заболяването, които биха довели до затруднения в развитието и ежедневните дейности на детето – лечение, прогнози, рехабилитация, мултидисциплинарна работа.

Обучение на родителите в:

терапевтично позициониране;

стимулиране на сученето и визуална симулация на бебето;

изграждането на терапевтична околна среда;

повдигане, носене и поставяне;

правилно позициониране по време на хранене, обличане, къпане, игра, бодърстване и сън;

Даване на насоки в обгрижване на детето;

Развитие на родителския капацитет;

Консултиране на родителите и близките как да приспособьт домашната обстановка за новия член на тяхното семейство;

Към детето:

Потискане на патологичните пози и движения и изграждане на нормални такива;

развиване на сензорната интеграция,

стимулиране на фината и груба моторика чрез участие в игри и дейности от ежедневието;

преодоляване на затруднения в ежедневните дейности;

запознаване и усвояване на дейности за съответния възрастов период съобразно способностите и ограниченията на детето.

обучение в използване на помощни и адаптирани средства

Интердисциплинарен екип: психолог, кинезитерапевт, ерготерапевт, социален работник, медицинска сестра. Консултанти (различини специалисти в зависимост от конкретните нужди на детето).



5.Услуга „ Работа с родители на деца с увреждания настанени в ДМСГД със заповед Д”СП”.

Услугата е насочена към предоставяне на възможност на родителите на настанените в ДМСГД деца със заповед на Д”СП” да присъстват и да вземат участие в грижите за тях. Целта е да се стимулира контакта между родителите и детето в условия на подрепа и сигурност и да се създадат предпоставки за връщане на детето в биологичното му семейство. Услугата е насочена към реинтеграцията на деца, чиито родители не са прекъснали контакта с тях и подпомагане на работата на О”ЗД” по случаите на реинтеграция на деца с увреждания настанени в ДМСГД.

Услугите по реитеграция на деца с увреждания, които ще предлага Центъра са:

5.1. Участие на майката в рехабилитационните процедури на детето ( настанено от О”ЗД”) като по този начин ще и се предоставя възможност:

да наблюдава взаимодействието между кинезитерапевта и бебето,

да се сенсибилизира към особеностите и реакциите на детето си,

да влезе във взаимодействие с бебето си в условия на подкрепа и насърчаване от страна на специалиста.

Този вид дейност ще спомогне за естествения преход на майката от позиция на наблюдател към една по активна позиция на даване на грижи, без чувства на вина и напрежение.

5.2. Приемане на майката за пет дни /част от плана за връщане на детето в семейна среда на О”ЗД” преди или след самото изписване на детето/. През този период майката ще има възможност да се срещне с всички специалисти от интердисциплинарния екип, да разговаря с тях и да получи подкрепата им. В същото време тя ще има интензивен контакт с бебето си в една сигурна и подкрепяща среда, за да развие не само умения за обгрижване на детето, но и увереност и желание, че би могла да се справя сама.

Конкретни дейностти по предоставяне на услугите:

Към родителите:

Приемане за срок от 5 дни всеки месец (според индивидуален план);

Консултиране на майката от лекар педиатър;

Психологическа подкрепа и консултиране на майката;

Обучение на майката от медицинска сестра в грижите за детето;

Социална подкрепа и консултиране на майката / родителите;

Подготовка на майката за реинтеграцията на детето;

Наблюдение и оценяване на изграждането на емоционална връзка между майката и детето, и качеството на полаганите грижи ( изготвят се писмени доклади, които отразяват начина, по който майката възприема детето);

Наблюдение и подкрепа на детето и семейството след реинтеграцията;

Изготвяне на специализирана оценка за готовността и възможността на родителите да отглеждат детето си в семейна среда;

Включване на майката / родителите в група „Родителска взаимопомощ”.

Към детето:

Кинезитерапевтична и ерготерапевтична помощ;

Психомоторно стимулиране и възстановяване на деца с увреждане;

Подготовка на детето за реинтеграцията;

Изготвяне на оценка за индивидуалните особенности на детето;

Специализирани медицински консултации според индивидуалните нужди на детето;

Интердисциплинарен екип: психолог, кинезитерапевт, ерготерапевт, социален работник, медицинска сестра. Консултанти (различини специалисти в зависимост от конкретните нужди на детето).



6. Услуга „Консултиране на родители на новородени, недоносени и деца с физически и психически увреждания от 0 до 7 години”.

Услугата е насочена към оказване на подкрепа на родители на деца с отклонения в развитието в ранна детска възраст, да преживеят различините критически състояния, обусловени от обективни и субективни причини.

Психологическо консултиране.

Социално консултиране.

Консултиране с ерготерапевт.

Консулиране с кинезитерапевт.

Консултиране за развиване на базисни умения у родителите по отношение на грижите за детето.

Консултиране с профилен специалист

Интердисциплинарен екип: психолог, кинезитерапевт, ерготерапевт, социален работник, медицинска сестра, профилни специалисти.

7. Оценка на родителки капацитет на родители на новородени, недоносени и деца с физически и психически увреждания .

Забележка: Всички услуги включват домашни посещения и работа в домашна обстановка на кинезитерапевта и ерготерапевта



6.1. Последователност и специфичност – опишете последователността и специфичността на дейностите както по отношение на всяка целева група, така и по отношение на конкретните проблеми, които сте се опитали да разрешите с дейностите от вашата практика.

Центърът започва да функционира на 01.03.2010 г. и е създаден по проект „Предизвикателството да бъдеш родител – развитие на капацитета на ДМСГД – Русе за предоставяне на услуги и дейности, насочени към ранна интервенция в подкрепа на родители на новородени деца и деца с увреждания и ниско тегло от 0 до 3 години”, съгласно договор за безвъзмездна помощ BG051PO001- 5.2.03-0051-С0001, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007–2013 г. по схема за безвъзмездна финансова помощ „За по-добро бъдеще на децата”.

През първите месеци на проекта, бяха извършени ремонтни дейности в помещенията предвидени за реализиране на дейноста и се проведе специализирано обучение на екипа от специалисти. Обученията бяха насочени както към екипа предвиден да работи в центъра , така и към персонала на ДМСГД-Русе. В част от обученията се включиха и специалисти от Родилно отделение на МБАЛ-Русе.

Услугата се предостави в рамките на 9 месеца, като паралелно с това се проведоха редиша форуми на които се дискотира хода на проекта и резултатите от прилаганата методика.

С приключване на проекта , бяха направени постъпки, услугата да продължи да функционира като държавно делегирана дейност. Екипът срещна редица затруднения на месно ниво, свързани с отлагане във времето на повторното стартиране на услугата, но вече е осигурена устойчивостта на услугата и центърът функционира със запълнен капацитет.

6.2. Продължителност на реализиране на дейностите и техния брой (например: брой …проведени образователни дейности с децата с продължителността на всяка дейност…мин. и участници…бр. деца…, бр. други хора и/или специалисти).

В рамките на проект по ОПРЧР- 01.10.2009г.-30.11.2010 г.

В рамките на ДЦДУ-СГ : От 02.08.2012г. до настоящия момент

6.3. Опишете какви дидактични и/или други материали сте използвали за конкретните дейности.

В работата се използват: – Професионални тестове за оценка на нервно-психическо развитие, физическа активност, Формуляри за оценка на здравни, образователни и социални потребности. В различните терапевтични дейности се използват разнообразни материали (материали за творчески дейности, психомоторни модули, дидактически игри, музикални инструменти, сензо-моторни стимули , кукли и др.).


6.4. Опишете какви ресурси са били използвани – човешки, организационни, материални, финансови, информационни.

В реализиране на услугата взеха участие два екипа от специалисти обучени по време на реализиране на проектава( екип на ЦРИ и екип от лекари на ДМСГД), в състава на които влизат: педиатър, мед.сестра, психолог, ерготерапевт, кинезитерапевт, социален работник, супервизор .

Финансирането на услугата е осигурено по проект на ОПРЧР , а към момента от държавния бюджет .

Методическа подкрепа се осъществява от БЪЛГАРСКО ОБЩЕСТВО ЗА ЛАКАНИАНСКА ПСИХОАНАЛИЗА и психоаналитици от медико-педагогическия институт Куртил-Белгия.



6.4.1. Опишете какви ресурси сте създали в процеса на работа (например: пакети с образователни материали, брошури, плакати, видео или мултимедия, или PowerPoint презентации).

Рекламни материали:

брощури - 500 бр.

дипляни - 500 бр.

флаери - 400 бр.

Разпространявани в институции, здравни заведения, по време на семинари, кръгли маси и при обмяна на опит в други центрове в Русе и страната.

Презентации:

Презентации - 6 бр.



Изготвени са шест презентации представящи различни моменти от реализирането на проекта. Първата презентация е подготвена и представена на информационна среща, и първа кръгла маса. Втората е представена на първата кръгла маса и представя услугите които ще предоставя Центъра за ранна интервенция. Третата презентация е направена по време на втората кръгла маса и е на тема „Ранната интервенция- Защо и как?” Същата е преведена и на руски език ,поради участие на 16-членна делегация от Молдова, в чийто състав са представители на Министерството на социалната закрила и здравеопазването, представители на община Кишинев, ръководители на два дома за медико-социални грижи за деца в Кишинев и Тираспол, представители на нестопански организации, които реализират проекти на британската организация „Надежда и дом за децата” в Молдова.

Четвъртата презентация е на тема „Услугата „Център за ранна интервенция” и ролята на ерготерапевта в неговия мултидисциплинарен екип и е представена на годишната научна конференция на РУ „Ангел Кънчев”, а доклада от конференцията предстои да бъде публикуван в сборник с научни трудове 2010г. Петата презентация представя резултатите от реализирането на проекта и е представена в гр. София на заключителната кръгла маса . Последната презентация е подготвена за обучение свързано с областното планиране на услугите за деца в градовете - Видин, Перник и Русе организирано в гр. Трявна от УНИЦЕФ и е представена пред представители на месната власт и доставчици на услуги от тези три области.

На 10.03.2010г. координаторът на проекта направи презентация на напредъка по проекта пред представители на бенефициенти по ОП РЧР. В RUSEINFO.NET излезе подробна информация за хода на проекта и услугите които Център за ранна интервенция предлага./ http://www.ruseinfo.net/news_72827.html /

Телевизионни материали


  • БНТ – Север - Заснети и излъчени бяха 2 телевизиони материала за ЦРИ - на 22.04.2010 г. и 29.05.2010г.

  • В новинарските емисии на 12.05.2010г и 05.10.2010г. бяха отразени провелите се кръгли маси.

  • БТВ - в новинарската емисия на 12.05.2010г бе отразено откриването на центъра за ранна интервенция, а на 23.11.2010г и провеждането на заключителната кръгла маса.

  • На 23.11.2010г. бе проведена пресконференция за представяне на резултатите по проект , Участие взеха представители на 16 медии между които - Нова телевизия, NTV БНР-Хоризонт, БТА, Новинар, Монитор и др. които отразиха събитието.

  • На 26.07.2010г. БНТ- Север, излъчи повторение на заснетия телевизиони материала за ЦРИ от 22.04.2010 г.

  • На 06.07.2010г. по радио Хоризонт е излъчено интервю с координатора на проекта който е представил дейността на ЦРИ и хода неизпълнение на проекта.

  • На 13.07.2010г. по радио Хоризонт е излъчено интервю с психолога от екипа на ЦРИ който разказа за работата на ЦРИ.

  • На 20.07.2010г. по радио Хоризонт е излъчено интервю с ръководителя на проекта

  • През месец ноември, екип на Про-медия засне кратък филм за проекта, ролята на оперативната програма при реализирането му и услугите предоставяни в Центъра за ранна интервенция.


6.5. Опишете мястото на реализиране на добрата практика като цяло и на отделните дейности (например в или извън детска ясла, детска градина, общностен център или друго място).

Услугата се предоставя на територията на Дневен център за деца с увреждания-седмична грижа. С оглед спецификата на услугата, екипът от специалисти предоставя някои от дейностите на терен( дома на клиентите, родилно отделение, ДМСГД-Русе)

Центърът се помещава в сградата на ДМСГД- Русе ет. 4. Помещенията в които се намира са общинска собственост предоставени за нуждите на услугата.

Център за ранна интервенция – Русе разполага със следните помещения:

2 стаи за приемане на дете с родители всяка стая е обзаведена с 2 детски легла и 2 легла за възрастни нощно шкафче и маса . В една от стаите има изградена вана за къпане .

1 работна зала обзаведена с масажна маса, бюро , модули за релационна психомоторика и голямо огледало

1 всекидневна с обособен кът за бодърстване

1 баня и 2 тоалетни



6.6. Опишете какви партньорства сте реализирали и как те са помогнали за създаване и реализиране на добрата практика.

Екипът си партнира с Отдел закрила на детето, МБАЛ-Русе и ДМСГД-Русе , среща подкрепа от Община Русе, РДСП, АСП .

От създаването на услугата, екипът получава методическа помощ от клиничната програма „Детето и неговите симптоми” на БЪЛГАРСКО ОБЩЕСТВО ЗА ЛАКАНИАНСКА ПСИХОАНАЛИЗА и психоаналитици от медико-педагогическия институт Куртил-Белгия.
6.7. Опишете каква е устойчивостта на практиката – какъв е капацитетът й да продължи своето съществуване и функциониране и извън пробния период.

Осигурена е устойчивост на услугата ,която се предоставя в рамките на ДЦДУ-СГ, като държавно делегирана дейност с капацитет 10 деца. Сдружение Дете и има подписан договор с Община Русе за срок от 3 години ( от 02.08.2012г)
6.8. Опишете каква е степента на повторяемост и трансфериране на практиката – до каква степен може да бъде повторена другаде и да се трансферира към друг контекст.

Специално внимание следва да се обърне на това дали е имало установяване на връзка с образователни институции и как работата е помогнала за по-доброто адаптиране и представяне на децата в тях (например ако децата са подготвяни за включването им в задължителна предучилищна подготовка или за първи клас – отново с оглед на превенция на отпадането от училище).

Посочете какви за били взаимодействията с местната власт и/или други институции в сферата на социалните услуги и какъв е бил техният принос за създаване, реализиране и постигане на устойчивост на добрата практика.
Ранната интервенция в България е заложена като приоритет в последните политически документи, касаещи деинституционализацията на грижите за деца – Национална стратегия „Визия за деинстиуционализация на домовете за деца”, приета от МС през февруари 2011.

Подходът на работа е описан и представен пред различни структури и организации имащи отношение към ранното детско развитие и процесът на деинституционализация , имащ пряко отношение към развитието на услугата.

Методологията на работа е представена на УНИЦЕФ, МЗ, МТСП, АСП, ДАЗД, Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца ― НБУ , представители на социални институции, както и на научна конференция на Русенски университет. С протичащата реформа на пилотните 8 ДМСГД в страната са създадени условия за развитие на услуги по ранна интервенция .


7. Финансиране. Моля, опишете подробно как сте финансирали практиката си – източник на финансиране, размер, срок.

1. Център за ранна интервенция – Изпълнение на Проект „Предизвикателството да бъдеш родител – развитие на капацитета на ДМСГД – Русе”, финансиран по ОП Развитие на човешките ресурси

– 146 323.51 лв.

- срок 14 месеца

2. Дневен център за деца с увреждания – седмична грижа – държавно-делегирана дейност, финансирана от Община Русе

- 4944.00 лв. месечно

- срок 36 месеца




8. Основни изводи и предложения. Опишете основните неща, които сте научили в хода на създаване, реализиране и гарантиране на устойчивост на практиката.

8.1. Кои са основните трудности, с които сте сблъскали и които сте преодолели?

8.2. Какви са предложенията за промяна на нормативната уредба, свързана с предоставяне на услуги в областта на ранната грижа и предучилищното образование?

8.3. Какви ресурси следва да бъдат осигурени, за да могат и други да приложат модела?

Ранната интервенция е подход. Тя започва със съобщаването на увреждането на детето и с първите думи, които майката чува за него.

Ранната интервенция е също така процес, който се осъществява на различни нива, чрез различни услуги и от специалисти с различни професии. Една част от услугите се осъществяват в Центъра, други по домовете на клиентите.

Функцията на ранната интервенция е да предостави такава подкрепа на семейството и детето, което се е родило с увреждане или ниско тегло, че то да не се превърне в дете в риск.

Необходимо е :



  • осигуряване на широк достъп до услугата,

  • разкриване на центрове за ранна интервенция в цялата страна

  • тясно сътрудничество на центровете по ранна интервенция с родилните домове




9. Данни за организацията, реализирала практиката.

9.1. Наименование и координати на организацията (адрес, телефон, факс, електронна поща, интернет-страница).

9.2. Лице и координати за контакт (име, електронна поща, телефона).

Сдружение "Дете и пространство"

Адрес за кореспонденция:

София 1680

Бул. „Гоце Делчев”-32 вх.1 ет. 1 ап.1

Телефон/факс: 02/9584959

Електронна поща: child.space@abv.bg

Интернет страница: www.childandspace.com/



Лице и координати за контакт: Ана Анчева- Координатор на проекта , тел. 0898754813




1 Връзката с превенцията на отпадането от училище може да бъде по-пряка и непосредствена (например: подобряване на владеенето на български език и готовността за постъпване в първи клас) или по-индиректна (например: подобряване на капацитета на семейството за грижа за детето или изграждане на услуги в подкрепа на физическото, емоционалното и интелектуалното развитие на детето и за подобряване на уменията му за адаптиране в структурирана образователна среда).

Проектът на НМД Обмен и сътрудничество за подобряване благосъстоянието на децата” се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница