Програма бг08 „Културно наследство и съвременниизкуства“



Дата23.07.2016
Размер110.56 Kb.
#1838
ТипПрограма




Програма БГ08

Културно наследство и съвременниизкуства“







ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

  1. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ


Техническите спецификации представляват неделима част от документацията за участие в обществена поръчка за услуга. Спецификациите са предназначени да пояснят и развият изискванията за изпълнение на дейностите, предмет на настоящата обществена поръчка.

Дейностите, предмет на настоящата обществена поръчка, се реализират в изпълнение на одобрен проект: „Създаване на достъп за обществеността до сграда паметник на културата – Турски склад и създаване на Епиграфски център“, който се финансира по Програма БГ 08 „Културно наследство и съвременно изкуство“, мярка 3 „Достъпност на културното наследство за обществеността“, в рамките на Меморандума за разбирателство относно изпълнението на ФП на ЕИП, подписан между България, Исландия, Лихтенщайн и Кралство Норвегия“. За изпълнение на проекта е сключен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ 24-10-М3-35/24.04.2015 г. между Министерство на културата и Община Видин.

Общата цел на проекта е да възстанови, запази и популяризира културното наследство в Община Видин, като осигури достъп до него за широката общественост. При изпълнение на проекта ще се извърши консервация и реставрация на сграда, паметник на културата, и нейното адаптиране в археологически музей. В него ще се експонират движими археологически и епиграфски ценности, ще се организират научни конференции и др. културни събития.

Община Видин е разположена в северозападната част на Дунавската равнина и е издължена по протежение на двата най-характерни завоя на р. Дунав в тази си част. Общината е в близост до Република Сърбия и граничи чрез река Дунав с Република Румъния. В икономическо отношение, точно географското разположение на общината е оказвало значително влияние върху развитието на търговския и културен живот в района и страната и е било предпоставка за просъществуването на околните селища.


Община Видин включва общо 34 населени места, от които 2 града – гр. Видин (център на общината) и гр.Дунавци, а територията на общината възлиза на 501.301 км2.

Релефът й е равнинен, като в периферните части на общината се проявяват хълмисти форми от релефа на Предбалкана.

На територията на Община Видин се намира единственото в страната находище на гипс в с. Кошава и единствената мина за добив и преработка на гипс. В района на Община Видин в участъка Видин-Сланотрън-Кошава е открито находище на високо минерализирани термални води. От всички елементи на природната среда най-осезателно въздействие върху Община Видин имат поземлените и водните ресурси и полезните изкопаеми, а най-слабо горските ресурси. Климатичните и почвени условия благоприятстват развитието на селското стопанство, отглеждането на редица култури и получаване на високи добиви от тях. Общината има традиции в преработката на селскостопанска продукция и в производството на хранителни изделия, като разполага и със съответната промишлена инфраструктура.
Община Видин отстои на 240 км. от София, характеризира се с много добра достъпност и заема особено важно място в националната и европейска транспортна система. През общината преминават два европейски транспортни коридора: № 4 – Германия, Австрия, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния /Калафат/, България /Видин/, Беломорието /Гърция, Турция/ и № 7 – по река Дунав. Наскоро е изграден Дунав мост 2 на километър 796. В района на град Видин на отстояние 2,5 км се намира Ферибот Видин - Калафат /Румъния/, обслужващ Европейския транспортен сухопътен коридор № 4. В близост до ферибота на около 3 км от град Видин се намира Свободна безмитна зона.

Сред приоритетите за развитието на община Видин е развитието на туризма на базата на съществуващите природните дадености, разположението на брега на р. Дунав, както и наличието на богато културно-историческо наследство.

Община Видин е бенефициент по проект „Създаване на достъп за обществеността до сграда паметник на културата – Турски склад и създаване на Епиграфски център“, финансиран по ДБФП № 24-10-М3-35 от 24.04.2015г., сключен между Община Видин и Министерство на културата, в рамките на Програма БГ08 “Културно наследство и съвременни изкуства”, Мярка 3 „Достъпност на културното наследство за обществеността”, осъществяван с финансовата подкрепа на фондовете на ЕС чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014.

Предмет на настоящата открита процедура е избор на изпълнител за „Упражняване на строителен надзор и инвеститорски контрол за обект: „Консервация и реставрация на турски склад в района на крепостта „Баба Вида” и адаптацията му като археологически музей – епиграфски център; идентификатор 10971.501.16, УПИ ІV, кв. 507, гр. Видин, общ. Видин”.

С изпълнението на поръчката, се цели да се обезпечи законосъобразното изпълнение на строителството при реализацията на посочения по-горе инвестиционен проект.

Изпълнителят на поръчката ще има ангажименти, произтичащи от ЗУТ и в съответствие с всички други нормативни актове, регламентиращи особеностите и задълженията в дейността му с оглед спецификата на строителството при реализацията на проекта.



Категория на обекта:

Обектът на интервенция, предмет на настоящата поръчка, е от четвърта категория, съгласно чл. 137, ал. 1, т. 4, буква „е” от Закона за устройство на територията и чл. 8, ал. 2, т.3 от Наредба № 1 от 30.07.2003 г. за номенклатурата на видовете строежи.

Очакваните резултати от изпълнителя по настоящата обществена поръчка (Консултанта) са следните:

  • Успешно изпълнение на строежа в съответствие със заложения бюджет, срокове и индикатори на проекта.

  • Изпълнени всички действия, касаещи строителния надзор, регламентирани в действащото законодателство – ЗУТ и подзаконовите актове към него, отнасящи се до строителния процес.

  • Спазени всички нормативни изисквания и осигурено качество по време на реализирането на строежа.

  • Издаване на всички документи в съответствие с действащото българско законодателство по време на строителството и въвеждането в експлоатация.



  • Технология на реставрацията;

  • Геодезия;

  • Архитектурна;

  • Конструкции;

  • Водоснабдяване и канализация (В и К);

  • Електро;

  • Отопление, вентилация и климатизация (ОВК);

  • Противопожарна безопасност;

Към работния проект са налични и план за безопасност и здраве (ПБЗ) и план за управление на строителните отпадъци (ПУСО).

Строителните дейности включват консервация и реставрация на турски склад и адаптацията му като археологически музей – епиграфски център. Извършват се работи по покрив, стени, под, както и обособяване на вътрешни помещения и интервенция върху околното пространство.

Предметът на поръчката следва да бъде изпълнен в съответствие с изискванията на действащото законодателство на Република България, програма БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 и техническите спецификации – неразделна част от настоящата документация.



ІІ. ОБХВАТ НА ДЕЙНОСТИТЕ, ВКЛЮЧЕНИ В ПРЕДМЕТА НА ОБЩЕСТВЕНАТА ПОРЪЧКА


  1. Упражняване на строителен надзор




  1. Упражняване на строителен надзор по време на строителството на обекта (чл.168, ал. 2 от ЗУТ) в обем и обхват, съгласно изискванията на ЗУТ и съответните подзаконови нормативни актове, вкл. надзор върху съставяните при строителството актове и протоколи по ЗУТ и изготвяне на окончателен доклад по чл. 168, ал. 6 от ЗУТ;

Обхватът на работа по тази основна дейност включва като минимум, но не се ограничава, в следните задължения на Консултанта:

  • Да изпълнява функцията на Строителен надзор съгласно ЗУТ, чл. 166 и 168 и подзаконовите актове;

  • Консултантът ще контролира изпълнението на СМР, за да гарантира съответствието им с одобрения инвестиционен проект, издаденото разрешение за строеж за обекта и техническите спецификации;

  • Като лицензирана фирма съгласно изискванията на ЗУТ, чл. 166 и 168 по време на строително-ремонтните работи Консултантът ще подготвя и подписва актовете, протоколите и другите документи, предвидени в ЗУТ и подзаконовите актове, и по-специално Наредба № 3/31.07.2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството;

  • При даване на строителна линия Консултантът трябва да провери данните за нивелетните репери, посочените от отговорните органи;

  • Да гарантира, че изготвяните от Изпълнителя актове и протоколи по време на строителството и тестове отговарят на задължителните форми по Наредба № 3 от 31.07.2003г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството. Консултантът ще осигури квалифицирани специалисти по всички необходими части, които да наблюдават и да подписват протоколите за изпълнените СМР;

  • Контрол на количествата, качеството и съответствието на изпълняваните строителни и монтажни работи и влаганите материали с договорите за изпълнение на строителството, съгласно чл. 166, ал.1, т. 2 от ЗУТ, в. това число да гарантира, че материалите, които се влагат от Изпълнителя, отговарят на Европейското право и на законодателството на Република България като държава-член на ЕС по отношение на строителните продукти, Закона за техническите изисквания към продуктите и чл. 169 от ЗУТ. При нужда да инспектира и провеждането на заводски тестове за материалите, планирани за доставка, с цел да се гарантира съответствието с изискванията на Възложителя;

  • При нужда Консултантът може да разпореди допълнителни тестове за изпълнените строителни работи и премахване на тези, които не отговарят на изискванията или стандартите;

  • Да преглежда и заверява екзекутивните чертежи на Изпълнителя на СМР;

  • Да организира, ръководи и документира тестовете и въвеждането в експлоатация на обекта и да окомплектова и внесе всички необходими документи за работата на съответната приемателна комисия;

  • Консултантът следи за навременното изготвяне на договорите с експлоатационните дружества за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура и за издаването на документ от Агенцията по геодезия, картография и кадастър за изпълнено изискване по чл. 175, ал. 5 от ЗУТ;

  • Да инспектира изпълнението на СМР и задължителните тестове преди приемането на СМР, и в зависимост от състоянието и одобрението на СМР да внесе при Възложителя своя Окончателен доклад съгласно чл. 168, ал. 6 от ЗУТ;

  • Да окаже съдействие на Възложителя за внасяне на искане за провеждане на държавна приемателна комисия за въвеждане на строежа в експлоатация и да участва в заседанията на същата.

2. Изготвяне на сертификат за проектните енергийни характеристики на нови сгради съгласно изискванията на Закона за енергийната ефективност и подзаконовите нормативни актове и

3. Изготвяне на технически паспорт на обекта, съгласно чл. 176б от ЗУТ и в обхвата, посочен в чл. 4 от Наредба № 5 от 28.12.2006 г. за техническите паспорти на строежите, издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството, обн., ДВ, бр. 7/2007г.

В хода на изпълнение на договора за строителен надзор, Консултантът ще има следните отговорности/задължения:


  • пълнотата и правилното съставяне на актовете и протоколите по време на строителството;

  • изпълнението на строежите в съответствие с одобрените инвестиционни проекти и съгласно изискванията по чл. 169, ал. 1 и ал. 2 от ЗУТ;

  • спазване на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд в строителството;

  • недопускане на увреждане на трети лица и имоти вследствие на строителството;

  • спазване на всички изисквания по отношение на годността на строежа за въвеждане в експлоатация;

  • извършване на оценка за достъпност на строежа от лица с увреждания, в съответствие със законодателството;

  • извършване на оценка за енергийна ефективност в съответствие със законодателството;

  • контрол на строителните продукти по чл. 169а, ал. 1 от ЗУТ при упражняване на Строителен надзор;

  • контрол върху документирането на всички обстоятелства, свързани със строежа, като предаването и приемането на строителната площадка, строителните и монтажните работи, подлежащи на закриване, междинните и заключителните актове за приемане и предаване на строителни и монтажни работи и други;

  • контрол за годността на строежа/обекта за въвеждане в експлоатация, постигането на проектните критерии и за гаранционен период на цялото съоръжение;

  • координация на строителния процес до въвеждането на строежа/обекта в експлоатация;

Задълженията и отговорностите на Консултанта, във връзка с изпълнение предмета на обществената поръчка са описани подробно в проекта на договор.



  1. Упражняване на инвеститорски контрол

Консултантът ще изпълнява следните функции:




    • изпълняване на функциите на инвеститорски контрол на Възложителя

    • ежедневен контрол на изпълняваните СМР като качество и количество и актуване на изпълнените количества СМР за разплащане;

    • когато възниква необходимост от нареждания по проблеми, неуредени в проекта, незабавно да уведоми за това Възложителя и Проектанта;

    • да не допуска промени в проекта без съответно съгласуване с Възложителя и предписание на проектанта;

    • при установяване на закъснения по работния график за извършване на строителството, незабавно писмено да обърне внимание на Строителя и да уведоми Възложителя за документиране на закъснението;

    • проверка на доставяните на обекта материали и оборудване за съответствие с нормативните и други приложими изисквания;

    • незабавно писмено да уведомява страните в случай на констатирани от него закононарушения, отклонения от проекта и другата относима към договора строителна документация, както и за всякакви други нарушения по време на строителството, от който и да е от участниците в него;

    • да съдейства за осъществяването на комуникацията между участниците в строителния процес, в това число по своя инициатива, след съгласуване с възложителя да организира извънредни срещи и оперативки за разрешаване на нетърпящи отлагане въпроси;

    • да поддържа непрекъсната комуникация с представителите на строителя и проектанта, с оглед на осъществяване на контролните функции на Възложителя, относно развитието и напредъка на строителния процес;

    • да осъществява контрол относно пълнотo и правилно съставяне на актовете и протоколите по време на строителството и да участва в тяхното съставяне, там, където е необходимо;

    • да поиска съставяне на акт или протокол в случаите, когато друг участник в строителния процес има това задължение, но не го е изпълнил в срок;

    • да подписва констативни протоколи за действително извършени СМР /образец № 19/, c които се документират количеството, обемът и стойността на изпълнените видове СМР на обекта по договорени цени, съгласно сключения договор за строителство на обекта;

    • да уведомява своевременно Възложителя за необходимостта от промени или замени /в количества, материали, техника, нива, стандарти, методи, персонал, време, проби/;

    • да уведомява своевременно Възложителя за всички промени в строителния процес, водещи до промяна на стойността на Договора за изпълнение на СМР и удължаване срока на строителството;

    • да подпомага Възложителя при решаване на спорове, възникнали между Възложителя и Изпълнителя на СМР, вследствие бездействие, забавяне или избягване от страна на Възложителя за определяне на дължимото плащане за извършена работа, или работи, когато Възложителят е отправил писмено искане или оценка, или спорно тълкувание на спецификация или позиция от количествените сметки/ценовите таблици.



  • Общи положения

Изпълнителят по настоящата поръчка следва да включи в предлаганата оферта всички разходи по изпълнение на дейностите по договора включително, но не само офис оборудване, канцеларски материали, транспорт до мястото на изпълнение на поръчката, възнаграждения и командировъчни разходи на експертите.

Освен изискуемите ключови експерти, изпълнителят има право да предлага и да изпълнява дейностите по договора с осигурени от него допълнителни експерти.


При всички случаи на разногласие между Изпълнителя на СМР и проектантите, проблемът ще се решава от Консултанта (строителният надзор). При всички случаи на разногласие между Изпълнителя на СМР и Консултанта (строителния надзор), проблемът ще се отнася за решаване от Възложителя.


  • Комуникация между Възложителя и Изпълнителя

Възложителят ще определи свой/и упълномощен/и представител/и по договора за координация и контрол на изпълнение на договора, както и за оперативен контакт с изпълнителя.

Изпълнителят трябва да посочи конкретни телефонни номера - фиксиран и мобилен, както и електронен адрес, които ще се ползват за комуникация с Възложителя.



Този документ е създаден в рамките на проект „Създаване на достъп за обществеността до сграда паметник на културата – Турски склад и създаване на Епиграфски център“, който се финансира по Програма БГ 08 „Културно наследство и съвременно изкуство“ в рамките на Меморандума за разбирателство относно изпълнението на ФП на ЕИП, подписан между България, Исландия, Лихтенщайн и Кралство Норвегия“


Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница