Програма „Цифрова България 2015 и тяхното актуализиране, допълване и основни тенденции в процеса на развитието й с хоризонт 2020 г



страница1/3
Дата15.08.2018
Размер379.08 Kb.
#78787
ТипАнализ
  1   2   3
Анализ и доклад за напредъка в изпълнението на дейностите по Национална програма „Цифрова България 2015” и тяхното актуализиране, допълване и основни тенденции в процеса на развитието й с хоризонт 2020 г.
декември 2013 г.

На европейско ниво приоритетите в областта на информационните и комуникационни технологии (ИКТ) и интернет са очертани в Цифровата програма на Европа (ЦПЕ)” - една от водещите инициативи на Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж „ЕВРОПА 2020”, която трябва да подготви икономиката на ЕС за предизвикателствата на настоящото десетилетие.

„Цифровата програма на Европа” има за цел да катализира европейската икономика и да допринесе за справянето с основните социално икономически предизвикателства пред Eвропейския съюз чрез оползотворяване на потенциала на ИКТ. Успешното изпълнение на програмата трябва да доведе до установяването и развитието на същински единен цифров пазар и електронната търговия и за подобряване качеството на живот чрез осигуряване на по-добро здравеопазване (e-здравеопазване), по-успешно социално приобщаване и модернизация на образованието (подобряване на е-уменията), по-ефективна публична администрация (е-правителство) и по-добър диалог между гражданите и управляващите (e-участие), по-сигурни и ефективни транспортни решения (интелигентни транспортни системи), по-чиста околна среда и по-ефективни интелигентни енергопреносни мрежи, интелигентен транспорт и интелигентни градове, нови медии и възможности за улеснен достъп до културно съдържание. Областите на действие и целите, заложени в Национална програма „Цифрова България 2015” трябва да се препокриват напълно с програмните цели, заложени в ЦПЕ, като са съобразени и със спецификата на бизнес средата и икономическата рамка на България.

Цифровата програма на Европа” има за цел да катализира европейската икономика и да допринесе за справянето с основните социално икономически предизвикателства пред Европейския съюз чрез оползотворяване на потенциала на ИКТ. Успешното изпълнение на програмата трябва да доведе за установяването на същински единен цифров пазар и електронната търговия и за подобряване качеството на живот чрез осигуряване на по-добро здравеопазване (e-здравеопазване), по-успешно социално приобщаване и модернизация на образованието, (подобряване на е-уменията), по-ефективна публична администрация (е-управление) и по-добър диалог между гражданите и управляващите (e-участие), по-сигурни и ефективни транспортни решения (интелигентни транспортни системи), по-чиста околна среда и по-ефективни интелигентни енергопреносни мрежи, интелигентен транспорт и интелигентни градове, нови медии и възможности за улеснен достъп до културно съдържание. Реализацията на тези програмни цели, заложени в ЦПЕ, трябва да се препокриват напълно с областите на действие и целите, заложени в Национална програма „Цифрова България 2015”, като са съобразени и със спецификата на бизнес средата и икономическата рамка на България.



Националната програма „Цифрова България 2015” (НПЦБ) има за цел да дефинира параметрите (мерки, отговорни институции, срокове, бюджет) за развитие на информационното общество (ИО) в България и да подпомогне изпълнението на европейските направления и задачи, описани в ЦПЕ по отношение на социалния и икономически потенциал на ИКТ, както и Интернет до 2015 г.

Поради прилагания разпределен подход в изпълнението на ИТ политиката на държавата, програмата стъпва на основно допускане, че всяко ведомство осигурява административното и финансово изпълнение на мерките по програмата, съгласно ангажиментите и отговорностите си по ЦПЕ. Възможни са и други начини на финансиране на отделни проекти като целево финансиране от държавния бюджет, финансиране по европейски програми и други.



Документът е изготвен през септември 2012 г. и дава насоките за развитие на информационното общество в България до 2015 г. в законодателен, технологичен, икономически и социален план. В процеса на това развитие ИКТ продължават да са двигател за повишаване на качеството на живот на всички граждани. Програмата стимулира иновациите и отразява новата роля на интернет като критична инфраструктура и жизнено важна среда за икономическа и обществена активност. В нея са посочени: 1) Изводи и препоръки от анализа по изпълнението на Националната програма за ускорено развитие на информационното общество 2008-2010 г. в Република България; 2) Анализ на изпълнявани проекти и инициативи в областта на ИО; 3) Направления на наблюдение и оценяване степента на изпълнение; 4) Механизъм за отчитане на изпълнението по ЦПЕ; 5) Управление и контрол; 6) План за действие по изпълнението по ЦПЕ /Приложение 1/ и 7) План за действие по изпълнението на НПЦБ /Приложение 2/.

Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) координира цялата дейност по провеждане на държавната политика в областта на информационните технологии и съобщенията, като усилията са насочени основно към разработване на необходимата нормативна база с цел осигуряване на ефективна среда за развитие на комуникационния бизнес, изграждане и поддържане на модерна електронна съобщителна инфраструктура за нуждите на публичната администрация и електронното правителство, гъвкаво управление на радиочестотния спектър за стимулиране развитието на мобилната свързаност, разработване и предоставяне на електронни административни услуги на бизнеса и населението в рамките на електронното управление, осигуряване на висока степен на оперативна съвместимост и на мрежова и информационна сигурност. Основните институции на изпълнителната власт, ангажирани с провеждане на държавната политика в областта на информационните технологии и съобщенията са МТИТС и Изпълнителна агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи”, като второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министерството.

Механизмът на управление, координация, отчитане и контрол на ЦПЕ е част от националния координационен механизъм по въпросите на ЕС. С Решение на 230-то заседание на Съвета по европейски въпроси (СЕВ) от 17 януари 2011 г., СЕВ одобрява създаването на Подгрупа „ЦПЕ“ към Работна група № 31 „Европа 2020” с цел координиране на работата, свързана с изпълнението на дейностите по ЦПЕ, с водещо ведомство Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията и подпомагащо ведомство Министерство на финансите (фигура 1).
Фиг. 1. Механизмът на управление, координация, и контрол на национално ниво на ЦПЕ

Политиката за развитие на ИО е хоризонтална и е споделена цел в държавата, която в условията на децентрализирано управление на ИТ изисква добре работещ координационен механизъм, обхващащ всички нива на управление. МТИТС има координираща роля. От една страна, като отговорно ведомство има за задача да събира, обобщава, анализира и отчита събраната информация, която публикува на официалния си сайт, и от друга страна, Министерството в лицето на Подгрупа „ЦПЕ” изпълнява функциите на интерфейс между българските и европейските институции в областта на ИО.


Фиг. 2. Механизъм за отчитане изпълнението на ЦПЕ

Изграждането на ИО изисква специалното внимание на държавните институции. Те трябва да създадат условия за ускоряване на процесите, за активно включване на частния сектор и обществеността при обсъждането на нови нормативни актове, както и за реализирането и контрола. Също така трябва да насърчават представителите на частния сектор и неправителствените организации да участват в образователни и разяснителни кампании, за осъществяване на обществен контрол в условията на публичност и прозрачност, както и при непосредственото вземане на решения за развитието на различни области на ИО.

Изпълнението на ЦПЕ е ангажимент на всички ангажирани държавни структури. То се следи периодично и отчита /два пъти в годината, обикновено към юни и декември/ от Подгрупа „ЦПЕ”, която подготвя становища и ги представя за одобрение на Съвета по европейските въпроси чрез Работна група 31 „Европа 2020”. Председателя на подгрупата изготвя доклади и участва в Подготвителната Работна група и в Групата на високо ниво по ЦПЕ към Европейската комисия. Оттам на европейско ниво се задейства следния механизъм на управление на ЦПЕ:


Фиг.3. Механизъм на управление на европейско ниво на ЦПЕ

Съществува тясно сътрудничество с държавите-членки, Европейския парламент и всички заинтересовани страни по-конкретно чрез:



  • създаване на „Група на високо равнище“ за работа с държавите-членки;

  • осъществяване на редовен диалог с представители на Европейския парламент;

  • изграждане с широка гама от заинтересовани страни на платформи за действията по седемте основни направления.


Документите, съпътстващи изпълнението на Националната програма „Цифрова България 2015” са: Приложение 1, Приложение 2, Пътна карта, Анализ към месец юни 2013 г. и други са поместени на официалния сайт на министерството и са достъпни на следния линк: http://www.mtitc.government.bg/page.php?category=604&id=6909.
Приложение 1 отразява Цифрова програма за Европа, напредъка по изпълнението й както и степента на изпълнение на заложените задачи на европейско ниво в България /съдържа информация за заложени срокове, степен на изпълнение и индикатори/ разделени по области на действие.Задачите, заложени в Приложение 1 са 132 със срок за реализация до 2020 г.

Приложение 2 съдържа план за действие на задачите по области на действие на национално ниво, към кои задачи на ниво ЕК се отнасят, финансирането им, срока на реализация, очакваните резултати, индикатори за изпълнение, отговорни институции, както и степента на изпълнение в България. Те са разделени по области на действие, които са същите като в Приложение 1.

В изпълнение на основните приоритети, изброените по-горе, са извършени дейности по подготовка и реализиране на редица произтичащи мерки, като информацията за тях е подадена от представителите на ведомствата в подгрупата.

В плана са заложени 89 задачи за изпълнение от ведомствата, които се актуализират на всеки шест месеца. Те са предложени в контекста на задачите от ЦПЕ в следните области: електронни съобщения, широколентов достъп, електронно управление, образование, научно-изследователска дейност, интелигентни транспортни системи, околна среда, финансови инструменти, интернет управление. Към месец декември 2013 г. са посочени като изпълнени 29 задачи.

Забелязва се активизиране на ведомствата във връзка с новия период на програмиране до 2020 г., предлагат се нови задачи и се отчита работата по заложените задачи. Припознават се програмните инструменти по-добре като подходящи за иницииране на мерки и контрол.

Проблемът е ограниченото финансиране поради което се просрочват или замразяват задачи.

Пътната карта представлява таблица с индикатори за измерване на напредъка в изпълнението на ЦПЕ и НПЦБ, в която са поместени данни за целеви показатели, изходно ниво за ЕС и изходно ниво за България и напредъка до 2020 г. Това е основен документ за измерване на напредъка по програмата на европейско и национално ниво. Няма пълно съответствие между индикаторите на информационното общество които се измерват от НСИ, КРС и таблото за резултати на ЕК (Scoreboard). Поради тази причина имаме неизмерени ключови индикатори за изпълнение на програмата в България и в невъзможност да бъдат съпоставени с европейските показатели.

През юни е изготвен пространен анализ на работата по ЦПЕ и НПЦБ, където напредъкът се измерва в съответствие с европейския механизъм за отчитане на програмата. Презумпцията е че изпълнението на ЦПЕ ще доведе до достигане на ключовите индикатори заложени в ЦПЕ. Документът е качен на официалния сайт на МТИТС, заедно с останалите цитирани и изпратени на Работна група 31 и чрез нея до Съвета по европейските въпроси документи.

Анализът за напредъка на изпълнението на ЦПЕ през месец юни 2013 г. оценява цялостното въздейстие въз основа на: 13-те ключови цели за изпълнение, http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/scoreboard, отчитане на напредъка на задачите по 7-те области на действие /политическите действия/ http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/progress-pillar и според водещите приоритети за отчитане на напредъка по страни https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/scoreboard/bulgaria:

Фиг. 4. Ключови цели за изпълнение на ЦПЕ


Водещи приоритети
Първият приоритет е осигуряване на 100 % широколентово покритие на територията на цялата страна и високоскоростен и свръх високоскоростен достъп до интернет, така че до 2020 г. над 50% от домакинствата и бизнеса да могат да използват интернет със скорости по-високи от 100 Mbps.

За постигане на тази амбициозна цел, на първо място трябва да бъде решен въпроса с покритието на малките градове и селските райони. Това ще стане чрез инвестиционни проекти в отдалечените, слабо-населени и селски райони и регионални проекти за изграждане на безжичен широколентов достъп в общините, както и на високоскоростна свързаност на читалищата, медицински заведения, кметства. Тези проекти ще бъдат финансирани чрез публично частни партньорства и новите оперативни програми за периода 2014-2020 г.

Мерките, предвидени за поетапно увеличаване на скоростта на достъпа до интернет включват:


  • Освобождаване на радиочестотен спектър, който в момента се ползва за целите на националната сигурност и военни нужди и предоставяне на възможност за развитие на безжични широколентови приложения (напр. 2.5-2.69 GHz, 800 MHz и др.);

  • Синхронизиране на приложимата законова и подзаконова нормативна уредба, с оглед осигуряване на съвместно ползване и разполагане на различните видове техническа инфраструктура, и съответно, намаляване на разходите при строително-монтажните работи и бързо изграждане на мрежи от следващо поколение;

  • Технологично обновяване и надграждане на съществуващи стари широколентови мрежи с цел постигане на необходимите параметрите, осигуряващи възможност за предоставяне на нови, модерни електронни услуги със значително по-високи скорости в периода 2014 -2020 г.;

  • Поетапно изграждане на мрежи за широколентов достъп от ново поколение (NGA-Next Generation Access) в периода 2015 - 2020 г. Тези мрежи са с определящо значение и представляват изключително важна технологична предпоставка за успешно предоставяне на трансгранични електронни услуги от висок икономически и обществен интерес в рамките на ЕС.

За осигуряване на по-голямо широколентово проникване и стимулиране търсенето и използването на широколентови услуги е предвидена реализацията на:

  • Обучителни курсове за централната, регионалната и местната администрация;

  • Демострационни проекти за широколентов достъп в отдалечени населени места в цялата страна;

  • Комуникационна кампания за повишаване информираността и уменията на населението и бизнеса в използването на широколентови услуги.


Вторият основен приоритет е ускореното развитие на услугите на електронното управление. Към настоящия момент в България са осъществени няколко големи проекта в областта на електронното управление. Вече функционира обновеният портал на електронното управление. На него са качени около 200 електронни или справочни услуги, както и връзки към определени институции. През 2014 г. се предвижда период на пробна експлоатация на новата визия и функционалност на портала, а на следващ етап да се използват реални електронни услуги.

Инвестициите в е-управление като част от хоризонталния стратегически приоритет за постигане на добро управление ще бъдат насочени към разработването на методики за управление, на проектиране и прототипиране на иновативни инструменти за електронното управление, в частност за автоматизация на софтуерното инженерство, облачни и грид технологии, обработката на знания, ГИС инструменти, доизграждане на единен системен интегратор на електронното управление, осигуряване на качествена структурирана информация във всички звена на държавната администрация.



Основното предизвикателство за българското правителство е да стимулира търсенето на услугите на електронното управление, особено от страна на гражданите. Това ще бъде реализирано чрез:

  • Подобряване на оперативната съвместимост и информационната сигурност на информационните системи на изпълнителната и съдебната власти, което ще гарантира тяхната ефективност и надеждност и ще повиши доверието в публичните електронни услуги;

  • Създаване на фронт офиси на електронното управление и изграждане на облачната структура на електронното управление;

  • Развитие на нови интегрирани публични електронни услуги за гражданите и бизнеса, включително през-грангранични;

  • Пълно преминаване към електронни обществени поръчки и електронно фактуриране. Поръчките, извършвани от централните и местни органи и агенции представляват значителна част от БВП и ако се реализират електронно имат голям потенциал за стимулиране на електронната търговия, показател, по който България изостава. По отношение на електронното възлагане на обществени поръчки има значителен напредък относно електронното обявяване, което се явява първата фаза от цялостния процес на електронно възлагане на обществени поръчки. България предвижда до края на 2016 г. да осигури въвеждането на изцяло електронна комуникация и на следващия етап от е-възлагане на обществени поръчки – подаване на е-оферта от участниците в процедурата;

  • Изграждане на административен капацитет, особено в администрациите на местно ниво за предоставяне на електронни публични услуги;

  • Въвеждане на т.нар. електронно правосъдие, което да гарантират висока ефективност на органите на съдебната власт и на техните администрации при осъществяване на компетенциите им. В проекта на Споразумението за партньорство се посочва, че концепцията за „е-правосъдие” има нужда от надграждане както за разширяване на достъпа до правосъдие, така и на антикорупционна мярка. Ще има нужда да се осигури разработване и предоставяне на органите на съдебната власт на централизирана модулна информационна система в областта на гражданското и наказателното производство.

Мерките по този приоритет ще бъдат финансирани основно чрез държавния бюджет и новата оперативна програма „Добро управление”.
Третият основен приоритет е подкрепа за развитието на ИКТ сектора който има най-голям потенциал за иновации и икономически растеж и подкрепа за широкото внедряване на ИКТ в другите икономически сектори. Мерките, които са планирани, ще бъдат реализирани основно чрез новата оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” (ОПИК). В обхвата на приоритетна ос „Предприемачество и развитие на бизнеса“ е отчетен и фактът, че инвестициите в цифрови технологии вече не са въпрос на избор — днес предприятията могат да бъдат конкурентоспособни само ако са готови за изискванията на цифровия свят. Това поражда както възможности, така и предизвикателства, особено за МСП, тъй като често те не са достатъчно добре подготвени да прилагат все по-сложните нови модели на стопанска дейност и пълноценно да използват цифрови продукти и услуги, включително мрежов достъп до информация с помощта на т.нар. „изчислителен облак“, съчетани с развитието на умения в областта на ИКТ.

Като обосновка за избора на Тематична цел 3 „Повишаване на конкурентоспособността на малките и средните предприятия ” на ОПИК се посочва, че както пред пазарните лидерите, така и пред МСП стои предизвикателството за предвиждане на промените, които ще настъпят през идните години и за намиране на механизми за използване на пълния потенциал на цифровите технологии. Предприятията без цифрова свързаност и ИКТ базирани бизнес модели най-вероятно ще бъдат изключени от световния пазар. В отговор на идентифицираните нужди при разработване на Националната програма за развитие: България 2020 в отделни подприоритети са предвидени области на въздействие за стимулиране на инвестициите във високотехнологични производства и услуги и внедряването на стандарти основно в МСП.

За изпълнение на Специфична цел 1 „Повишаване на конкурентоспособността на МСП чрез подобряване на ефективността и производителността на технологиите и управлението в предприятията” на ОПИК МТИТС е предложило да бъдат включени и специално съобразени мерки за подкрепа на ИКТ фирми, разработващи приложения и услуги за нуждите на останалите индустриални сектори.

В предвидената Подкрепа за нововъзникващи и/или стартиращи предприятия е предложено да бъде отделено специално внимание на цифровото предприемачество, което обхваща създаването на нови и трансформация на съществуващи предприятия, които са двигателите на разработването и използването на нови цифрови технологии с икономическа и социална значимост. Цифровите предприятия се характеризират с висока интензивност на използване на нови цифрови технологии (особено социалните, големи бази данни, мобилни и „облачни” решения) за подобряване на бизнес операциите, създаване на нови бизнес модели с пряк ангажимент към клиентите и заинтересованите страни. Те създават работни места и възможности за растеж в бъдеще.

За Инвестиционна подкрепа за въвеждане на нови ИКТ-базирани услуги, производство и методи на разпространение, въвеждане на приложения за електронна търговия в предприятията и др., МТИТС предлага да бъдат включени и специално съобразени мерки за подкрепа на ИКТ фирми в съответствие с регионалните характеристики и перспективи, залегнали в Регионалните планове за развитие на 6-те района за планиране в България.

Като средство за постигане на специфичната цел могат да се използват ваучери за бързорастящи предприятия, вкл. за иновации за използване на ИКТ – мярката ще бъде насочена към конкретните нужди на бързорастящи технологични предприятия, вкл. стартиращи предприятия в областта на цифровите технологии и интернет през първоначалните етапи от дейността им.

И не на последно място, в ОП „Иновации и конкурентоспособност” следва да се предвиди финансиране на услуги и мерки за популяризиране на възможностите и ползите от използването на ИКТ от предприятията - информационни услуги, статистически проучвания и анализи, популяризиране на потенциала и възможните приложения на ИКТ (форуми и работни срещи с представители на МСП) на регионално ниво с цел повишаване на конкурентноспособността на местната икономика в съответствие с регионалните особености и перспективи, залегнали в Регионалните планове за развитие (2014 -2020) на 6-те района за планиране.
Четвъртият основен приоритет е повишаването на цифровите компетентности и умения, което е основна предпоставка за осигуряване на търсенето и широкото използване на ИКТ базираните приложения и услуги.

Мерките по този приоритет целят модернизация на образователната система и системата за учене през целия живот чрез широко въвеждане на ИКТ и по-специално:



  • осигуряване на високоскоростна свързаност на висшите учебни заведения и училищата;

  • оборудване на училищата с компютри и друга техника;

  • осигуряване на електронно учебно съдържание с отворен достъп на всички нива на образователната система, които да предоставят възможности за широко въвеждане на е-ученето;

  • Модернизиране на на учебните програми и оценяването на резултатите от обучението и професионалното развитие на преподавателите с цел изграждане на ИКТ професионалисти с компетентности отговарящи на изискванията на пазара на труда;

Тези мерки ще бъдат реализирани основно чрез държавния бюджет и новата оперативна програма „Образование и наука за интелигентен растеж”.
Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница