Програма европейски фонд за бежанците държава-членка



страница1/6
Дата21.01.2018
Размер0.96 Mb.
#51028
  1   2   3   4   5   6
ПРИЛОЖЕНИЕ 1:

МНОГОГОДИШНА ПРОГРАМА

ЕВРОПЕЙСКИ ФОНД ЗА БЕЖАНЦИТЕ

ДЪРЖАВА-ЧЛЕНКА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

КОМПЕТЕНТЕН ОРГАН

ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ЗА БЕЖАНЦИТЕ ПРИ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

ОТДЕЛ “ЕВРОПЕЙСКИ ФОНД ЗА БЕЖАНЦИТЕ”

ПЕРИОД

2008 г. - 2013 г.

1. ПОЛОЖЕНИЕТО В БЪЛГАРИЯ

1.1. Положението в България и миграционните потоци, които му влияят

След присъединяването си към Европейския съюз през 2007 г. България бе изправена пред нови отговорности по отношение укрепване на капацитета на страната като външна граница на ЕС, както и по отношение прилагането на достиженията на правото на ЕС, допълнително подобрявайки условията за приемане и прилагането на процедурите по предоставянето на убежище и осигурявайки благоприятна среда за интегрирането на бежанците в България.

Държавната агенция за бежанците е определена като компетентен орган за ЕФБ (Eвропейския фонд за бежанците) в България съгласно чл. 53, ал. 12 (нов, ДВ бр. 52/2007 г.) от последните промени в Закона за убежището и бежанците, приет от Народното събрание и публикуван в Държавен вестник бр. 52/29.06.2007 г. В резултат на последните изменения, националното законодателство е изцяло хармонизирано с достиженията на правото на ЕС в областта на предоставянето на убежище. Миграционната среда в Република България понастоящем може да бъде описана като имаща параметрите на миграционната среда в новите държави-членки на ЕС от Централна и Източна Европа, които еволюират от страни на емиграция към превръщане в такива на имиграция.

Що се отнася до търсещите убежище, България все още остава предимно транзитна страна, като се очаква положението да се промени след като тя вече е държава-членка на ЕС. Специфичното географско положение на България я прави уязвима за трасетата, използвани за трафик на хора, които се използват предимно от граждани на Афганистан, Ирак, Иран, лица без гражданство и хора от държави от Близкия изток, по-голямата част от населението на които са мюсюлмани. Трасетата, използвани от търсещите убежище, за да стигнат до България, най-често минават през Турция и по-рядко през Румъния и Гърция.



През 2007 г. 975 молби за убежище са били подадени от търсещи убежище от 44 страни, сравнено с 639 търсещи убежище от 36 страни през 2006 г.; това съставлява увеличение с 52 %. През 2007 г. най-голям е бил броят на търсещите убежище от Ирак - 533, следвани от лицата без гражданство - 80, гражданите на Афганистан – 77 и Армения - 64. България още не разполага с обективна и представителна база данни, която да послужи, както за определяне на тенденцията по отношение броя и страните по произход на търсещите убежище, така и за изработване на прогнозни анализи на евентуалните миграционни потоци.
Информация относно кандидатите за закрила и взетите решения

през периода 01.01.2005 г. – 31.12.2007 г.





Година

Брой кандидати за закрила

Разрешен статут на бежанец

Разрешен хуманитарен1 статут

Откази2


Общ брой решения


2005

822

8

78

386

472

2006

639

12

83

215

310

2007

975

13

322

245

580

Общо

2436

33

483

846

1362






























































































■ Брой кандидати за закрила

■ Разрешен статут на бежанец

□ Разрешен хуманитарен статут

■ Откази



Година

Брой кандидати за закрила

Мъже

Жени

Деца

Непридружени деца


2005

822

570

51

42

159

2006

639

482

55

29

73

2007

975

755

98

99

23

Общо

2436

1807

204

170

255


8% - жени

7% - деца

10% - непридружени деца

75% - мъже

Разпределение на кандидатите по пол


Актуалната тенденция по отношение броя граждани на трети страни, които търсят убежище или друга форма на закрила на територията на Република България, предвид относително малкия брой на тези лица, не е от естество, което да повлияе на пазара на труда, системата за социална политика, системата на здравеопазването или други социални процеси. При все това, следва да се вземат мерки за подобряване условията на живот на търсещите убежище и закрила и за осигуряване предпоставки за успешното им интегриране в българското общество.
Целевата група на ЕФБ се състои от следните групи чужденци:


  1. граждани на трети страни или лица без гражданство, които имат статут на бежанци по силата на Женевската конвенция, и на които е разрешено пребиваване в качеството им на бежанци в някоя от държавите-членки;




  1. граждани на трети страни или лица без гражданство, на които е предоставена някаква форма на субсидиарна закрила по смисъла на Директива 2004/83/ЕО;

  2. граждани на трети страни или лица без гражданство, които са кандидатствали за някоя от формите на закрила, упоменати в букви а) и б);

  3. гражданин на трета страна или лице без гражданство, ползващо се от временна закрила по смисъла на Директива 2001/55/EО;




  1. 3гражданин на трета страна или лице без гражданство, което е или е било разселено в държава-членка.


1.2. Мерките, взети до момента
Българският Закон за убежището и бежанците определя и регулира всички процедури и механизми по предоставянето на убежище, статут на бежанец и хуманитарен статут, както и съгласуването между националните и международните органи (Върховният комисар на ООН за бежанците, Червеният кръст), имащи отношение към тях.
По силата на чл. 2 от Закона за убежището и бежанците: „(1) Президентът на Република България предоставя убежище; (2) (Изм., ДВ, бр. 52/2007 г.) Министерският съвет предоставя временна закрила, въведена с решение на Съвета на Европейския съюз; (3) Председателят на Държавната агенция за бежанците предоставя статут на бежанец и хуманитарен статут по силата на Конвенцията за статута на бежанците от 1951 г. и Протокола за статута на бежанците от 1967 г., на международните актове по защита на правата на човека и на този закон.”
Съгласно чл. 3, ал. (2) „Върховният комисар на Организацията на обединените нации за бежанците чрез своя представител в Република България има право на информация, както и на достъп до всеки етап от производството за предоставяне статут на бежанец, хуманитарен статут и на временна закрила. Той може да се запознава с всеки конкретен случай и да дава писмено или устно мнение по него.”
С най-новите изменения от 2007 г. в Закона за убежището и бежанците4 (обнародвани в ДВ, бр. 52/29.06.2007 г.) българското законодателство бе приведено в съответствие с най-новите директиви на ЕС относно убежището5.
По този начин важни въпроси, като тези за непридружените лица, ненавършили пълнолетие (член 33), събирането на семейства (член 34), минималните стандарти за временна закрила6 и приемането на търсещите убежище7, бяха уеднаквени с най-съвременните международни правни изисквания.

Доколкото се отнася за контрола по външната граница и имиграцията, тези въпроси пряко се ръководят от Национална служба „Гранична полиция” и Дирекция „Миграция” на българското МВР. Последната сътрудничи с Държавната агенция за бежанците, когато се отнася за въпроси на предоставяне на убежище и приемане на търсещите убежище. Съгласно чл. 88, „б”. (нов – ДВ бр. 39/2003 г.) от Правилника за прилагането на Закона за МВР8 Национална служба „Гранична полиция”: „ (1) осъществява сътрудничество и взаимодействие с митническата администрация и с другите ведомства от граничния контрол чрез обмен на информация, съвместни проверки и други; (2) ... сътрудничи и взаимодейства с ведомствата по въпросите на убежището, бежанците и пребиваването на чужденци за осъществяване на ефективен миграционен контрол; (3) взаимодействието по ал. 1 и 2 се осъществява въз основа на ежегодни двустранни и многостранни споразумения, подписани от ръководителите на службите и ведомствата и одобрени от съответните министри.”

Към 1 януари 2007 г. Република България е изпълнила ангажиментите си по отношение практическото изпълнение на „Дъблин ІІ” и „ЕВРОДАК”. В Държавната агенция за бежанците (ДАБ) работят отдели „Дъблин ІІ” и „ЕВРОДАК”; основните мрежови връзки и необходимият софтуер са налице. На 28 декември 2007 г. Министерският съвет на Република България прие Наредба № 3329 за определяне на задълженията, процедурата и средствата за сътрудничество между институциите, участващи в Дъблинската процедура: Държавната агенция за бежанците, Дирекция „Миграция” на МВР, ГД „Гранична полиция” и Научно-изследователския институт по криминалистика и криминология, където се намира националното звено за „ЕВРОДАК”.

Гореупоменатото постановление регламентира задълженията в рамките на Дъблинската процедура. Мерките, предприемани по отношение входящите и изходящите трансфери в съответствие с Постановлението доказват адекватното функциониране на междуведомственото сътрудничество.


От всичките 975 молби за закрила, регистрирани през 2007 г.: 140 са случаи „Дъблин”, попадащи под чл. 21 от Регламента, както следва:


  • 125 са входящи искания към Република България;

  • 15 са изходящи искания за реадмисия;

  • направени са 29 входящи трансфера на търсещи убежище в България;

  • няма изходящи трансфери към други държави-членки.

Двустранно споразумение е подписано с Австрия и е подготвено двустранно споразумение с Румъния в рамките на международното сътрудничество по Регламентите „Дъблин ІІ” и „ЕВРОДАК”.



Регистрационно-приемателни центрове за бежанци

Държавната агенция за бежанците (ДАБ) има два регистрационно-приемателни центъра за бежанци, намиращи се в гр. София и с. Баня, общ. Нова Загора.

Софийският регистрационно-приемателен център за бежанци е правно обособен като отделна структура със законов акт през 2001 г. и започна работа към ДАБ през 2002 г., след като бяха осигурени щатният състав, оперативната рамка и логистиката. Този център е част от общите съоръжения, използвани също и от администрацията на ДАБ. Макар номиналният капацитет на Центъра да е 430 чужденци, търсещи закрила, до момента той се използва от 300-350 чужденци, търсещи закрила, поради необходимостта да се спазват редица изисквания по отношение на:


  • пол;

  • религия;

  • семейно положение;

  • несъвместимост и нетърпимост на национална основа;

  • уязвими групи.

Регистрационно-приемателният център за бежанци в с. Баня се намира в Югоизточна България на около 300 км от София; макар номиналният капацитет на Центъра да е 80 чужденци, търсещи закрила, реалният му капацитет е 50 (поради същите причини, като упоменатите по-горе).


Дейността и на двата центъра се финансира изцяло от бюджета на ДАБ.
Капацитет и дейности, свързани с предоставянето на услуги на чужденци, търсещи закрила

Капацитетът за приемане на чужденци е най-много 15 души/дневно, а обработката на молбите за убежище от регистрацията до вземането на решение включва следните операции в рамките на период, в зависимост от вида на процедурата:




  • снемане на отпечатъци от пръсти за ЕВРОДАК;

  • регистрация на кандидата за убежище – въвеждане на данните в електронната система (автоматизирана информационна система (АИС) за бежанците);

  • първоначален медицински преглед;

  • настаняване;

  • събеседване по Дъблинската процедура;

  • издаване на документ за самоличност;

  • вземане на решение по Дъблинската процедура;

  • ускорена процедура;

  • решение по ускорената процедура;

  • процедура по определяне на статут на бежанец;

  • решение по съществото на молбата за убежище.

Възможностите за настаняване от страна на ДАБ ще бъдат увеличени чрез откриването на ново териториално звено – транзитен център, намиращ се близо до българо-турската граница, който е в последната фаза на строителството си. Изграждането на центъра се финансира по проект по Националната програма ФАР - BG2003/004-937.08.05 Укрепване на възможностите за настаняване от страна на Държавната агенция за бежанците – и той ще се намира в с. Пъстрогор.


Този център ще укрепи възможностите на Държавната агенция за бежанците, като осигури приемане и настаняване на 300 търсещи убежище. Тъй като мнозинството от търсещите убежище влизат в България през Турция, откриването на транзитния център ще намали разходите за превоз на търсещите убежище до двата съществуващи центъра в гр. София и с. Баня.
ПРОЦЕДУРА, ЗАКОНОДАТЕЛСТВО – ТРАНСПОНИРАНЕ НА ДИРЕКТИВИТЕ НА ЕС
Законът за убежището и бежанците (обн. ДВ, бр. 54/2002 г., изм., бр. 31/2005 г. и бр. 30/2006 г.) е в сила от 1 декември 2002 г. Законът е в съответствие със съответните международни правни документи в областта на защитата на основните права и свободи на чуждите граждани.
Темата за убежището и международната закрила на чужденците бе част от процеса на преговори с Европейския съюз по Глава 24 „Сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи”. Изискванията, заложени в член 63 от Договора от Амстердам и заключенията от срещата на върха в Тампере относно въвеждането на обща система за предоставяне на убежище, дадоха тласък на динамичното развитие на правото на ЕС по въпросите на убежището и бежанците в последните години. През 2003 г. - 2005 г. институциите на ЕС приеха два нови регламента и четири нови директиви по въпроси, свързани с бежанците и другите категории чужденци, нуждаещи се от международна закрила. Тъй като нормативната рамка в България трябваше да отговори на това динамично развитие, бе подготвен проект на Закон за изменение на Закона за убежището и бежанците. Актуализацията на направените промени се извърши с помощта на експерти от Службата по имиграция и натурализация на Нидерландия в рамките на туининг проект по ФАР BG2005/017-353.08.06 „Прилагане на законодателството на ЕС в областта на убежището – Дъблин II и ЕВРОДАК”.
Главната цел на Закона за изменение на Закона за убежището и бежанците е да гарантира прилагането на съответните европейски правни инструменти във вътрешното законодателство, както от гледна точка на присъединяването на страната към ЕС, така и на т. нар. „Дъблинска” процедура за определяне на държавата, отговорна за разглеждане на исканията за убежище, подадени в държава-членка на ЕС от граждани на трети страни.
При разработването на проекта на закон са взети предвид разпоредбите на следните правни документи на ЕС:


  • Регламент (ЕО) № 343/2003 на Съвета от 18 февруари 2003 г. за установяване на критерии и механизми за определяне на държава-членка, компетентна за разглеждането на молба за убежище, която е подадена в една от държавите-членки от гражданин на трета страна (Регламент „Дъблин”);

  • Регламент (EО) № 1560/2003 на Съвета от 2 септември 2003 г. за определяне условията за прилагане на Регламент (ЕО) № 343/2003 на Съвета за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата-членка, която е компетентна за разглеждането на молба за убежище, която е подадена в една от държавите-членки от гражданин на трета страна;

  • Регламент (ЕО) № 2725/2000 на Съвета от 11 декември 2000 г. за създаване на система „ЕВРОДАК” за сравняване на дактилоскопични отпечатъци с оглед ефективното прилагане на Дъблинската конвенция (Регламент ЕВРОДАК);

  • Регламент (ЕО) № 407/2002 на Съвета от 28 февруари 2002 г. за определяне на някои условия за прилагането на Регламент (ЕО) № 2725/2000 относно създаването на системата „ЕВРОДАК” за сравняване на дактилоскопични отпечатъци с оглед ефективното прилагане на Дъблинската конвенция;

  • Директива 2001/55/ЕО на Съвета от 20 юли 2001 г. относно минималните стандарти за предоставяне на временна закрила в случай на масово навлизане на разселени лица и за мерките за поддържане на баланса между държавите-членки в полагането на усилия за прием на такива лица и понасяне на последиците от този прием;

  • Директива 2003/9/EО на Съвета от 27 януари 2003 г. за определяне на минимални стандарти относно приемането на лица, търсещи убежище;

  • Директива 2003/86/ЕО на Съвета от 22 септември 2003 г. относно правото на събиране на семейството;

  • Директива 2004/83/ЕО на Съвета от 29 април 2004 г. относно минималните стандарти за признаването и правното положение на гражданите на трети страни или лицата без гражданство като бежанци или като лица, които по други причини се нуждаят от международна закрила;

  • Директива 2005/85/ЕО на Съвета от 1 декември 2005 г. относно минимални норми относно процедурата за предоставяне или отнемане на статут на бежанец.

Транспонирането в националното законодателство на Директивата относно приемането, Директивата относно квалифицирането и Директивата относно процедурите за убежище, бе осъществено с един акт на Народното събрание – приемането на проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците. Последните изменения в Закона за убежището и бежанците (в сила от 1 декември 2002 г. обн. ДВ, бр. 54/31 май 2002 г., изм. ДВ, бр. 31/8 април 2005, изм. ДВ, бр. 30/11 април 2006 г., изм. ДВ, бр. 52/29 юни 2007 г.) приведоха националното законодателство в областта на убежището в пълно съответствие с Директивите относно убежището, тъй като тяхното транспониране се контролира от институциите на ЕС чрез специални процедури. По-долу са представени конкретните изменения с практическо значение:


Директивата относно квалифициране
Включени са критериите за определяне субекта на преследване и защита, на съдържанието на същността на акта на преследване, възможността за алтернативни вътрешни начини за спасение, както и необходимостта от международна защита на място (sur place). Правните определения на основните понятия във връзка със статута на бежанци са включени в допълнителните разпоредби на закона.
Конкретизирани са основанията за отказ, прекратяване и забавяне на различните видове защита, както и основанията за прекратяване на процедурата за предоставяне на статут, с цел постигане на пълно съответствие с европейските стандарти. Заличен е член 16, който бе обект на критика от страна на Европейската комисия и Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН). Въведена е по-подробна регламентация на процедурите във връзка с прекратяването и забавянето на процедурите за предоставяне на статут, както и прекратяване и отнемане на статута на бежанци.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница