Програма фар 2004: Подкрепа за повишаване на конкурентноспособността на българските предприятия Обща информация и проектен фиш



Дата23.07.2016
Размер230.93 Kb.
#2743
ТипПрограма


Областен управител на Ямболска област

8600 Ямбол, ул. Ж. Папазов 18, www.yambol.government.bg


ИНФОРМАЦИОНЕН БЮЛЕТИН № 27
Проект на Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС, март 2005 г.
Вижте проекта на Договора за присъединяване и препратките в него в специалната секция на сайта на Министерския съвет: http://www.government.bg/i/es.

ПРОГРАМИ И ФОНДОВЕ ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТИ
Програма ФАР 2004: Подкрепа за повишаване на конкурентноспособността на българските предприятия" Обща информация и проектен фиш


    • Основна цел на проекта: Повишаване на конкурентоспособността на малките и средните предприятия от производствения сектор, което е свързано с подготовка за функционирането им в условията на силно конкурентна среда в рамките на ЕС.

Проектът включва три фази, като с Финансов меморандум 2004 г. са договорени средствата за Първа фаза в общ размер на 12 милиона евро. Средствата за Втора фаза (индикативен размер - 10 млн. евро) следва да бъдат договорени като част от ФМ 2005 г., а от Трета фаза (индикативен размер - 8 млн. евро) - съответно с ФМ 2006г. Общата стойност на проекта възлиза на 30 милиона евро.

Първа фаза на проекта включва следните основни компоненти:

1. Грантова схема за Публично-частно партньорство (ПЧП) - 1 млн. евро.Подобряване на бизнес средата чрез насърчаване на сътрудничеството между частния и публичния сектор за реализацията на дейности от обществен интерес. Насърчаване на ПЧП при подготовката на бъдещи проектопредложения, повишаване на сътрудничеството между публични и частни партньори, провеждане на обучения за партньорите, укрепване и надграждане на капацитета на съществуващи бизнес центрове. Размер на гранта: 5 000 - 25 000 евро (представляващи не повече от 75% от общата стойност на проекта). Oчаквана индикативна дата на стартиране: юни - юли 2005г.
Потенциални бенефициенти: общини, бизнес центрове, НПО;
2. Консултантска грантова схема - 2 млн. евро. Консултантска помощ на малки и средни предприятия в области като оценка на състоянието на предприятието и на бизнес стратегията му, разработване на маркетингови и иновационни стратегии, подготовка за въвеждане на системи за управление на качеството и сертифициране, оценка на ефективността на производството и определяне на мерки за подобряването й, управление на човешки ресурси, и др. Размер на гранта: до 65% от общата стойност на проектопредложението, при максимален бюджет на едно проектопредложение от 5 000 евро. Потенциални бенефициенти: до 500 МСП. Очаквана индикативна дата на стартиране: aвгуст - cептември 2005.
3. Грантова схема "Подпомагане на конкурентоспособността на МСП" - 7,4 млн. евро. Съдействие за постигането на съответствие на предприятията с европейските изисквания и стандарти. Индивидуалният грант обхваща три елемента, които са считани за принципни при подпомагане на развитието на едно предприятие: 1. Консултантски услуги; 2. Безвъзмездна помощ за инвестиции; 3. Професионално обучение. Предприятията имат възможност да кандидатстват за различна комбинация от елементите на гранта, или за отделните елементи, като единствено последният елемент- професионално обучение, не може да бъде самостоятелен. Размер на гранта: 10 000 - 50 000 евро (представляващи не повече от 65% от общата стойност на проекта).

Очаквана индикативна дата на стартиране: февруари - март 2006 г.

Втора фаза и Трета фаза на Проекта възпроизвеждат двете основни грантови схеми от Първата фаза (т.2 и т.3).


Проектен фиш BG 2004/016-711.11.04 (pdf) - на англ.

Балкански фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира

Тополовград 2005

От 9 до 15 май 2005 г. в Тополовград ще се проведе десетото юбилейно издание на Балканския фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатора. Във фестивала са заявили участие 18 любителски театрални състава от България, Гърция, Турция, Македония, Сърбия и Черна Гора. Всеки любителски театрален състав може да заяви участие във фестивала. За информация: Райна Миланова, тел. 0470 2242; 0470 4939; факс 0470 4157 и e-mail chit_top_grad@abv.bg

Конкурс за включване на нови общности в Програма "Обществени фондове"
на Каунтърпарт Интернешънъл България

Краен срок: 30 април 2005 г.


Каунтърпарт Интернешънъл България подпомага създаването и развитието на обществени фондации в страната чрез програма "Обществени фондове", финансирана от ААМР. Програмата е с продължителност от 5 години и ще приключи през септември 2006 г. В момента програмата работи в Благоевград; Габрово; Пазарджик; Стара Загора; Тутракан и Чепеларе. Предстои разширение на програмата в още 3 общности. Те ще бъдат избрани на конкурентна основа измежду всички, които подадат документи за участие.

Обществената фондация е местна нестопанска организация, която набира средства от множество дарители и ги преразпределя за подпомагане на граждански организации и инициативи на общността. Обществената фондация подкрепя широк спектър от приоритети в интерес на цялата общност; стимулира междусекторните партньорства; не изразява политически, религиозни или други пристрастия.



Кой може да кандидатства: инициативни групи от граждани, които са заинтересовани да създадат обществена фондация в своя град/община, или съществуващи обществени фондации.

Документи за кандидатстване ще бъдат приемани до 30 април 2005 г. на пощенския адрес на Каунтърпарт или по електронна поща. Кандидатурите ще се разглеждат по реда на постъпването им и кандидатите ще получат окончателен отговор до 15 май 2005 г.

За контакти:
Каунтърпарт Интернешънъл България
София 1504, бул. “Евлоги Георгиев” 113, ет. 1, ап. 6
Тел. 02/ 944 10 71; 944 73 39; факс: 02/ 944 72 91

www.counterpart-bg.org

Ел. поща: office@counterpart-bg.org


Моника Писанкънева, Мениджър на програма “Обществени фондове”
Програма Matra-flex

НА ПРАВИТЕЛСТВОТО НА КРАЛСТВО НИДЕРЛАНДИЯ

КООРДИНАТОР НА ПРОГРАМАТА ЗА БЪЛГАРИЯ Е МИНИСТЕРСТВО НА ИКОНОМИКАТА

Краен срок: целогодишно



Програмата Matra-flex стартира от началото на 2005 година и има следните цели: Укрепване на сътрудничеството между държавните институции в България и Кралство Нидерландия и подпомагане подготовката на България за членство в ЕС чрез разработване на проекти за възприемане и прилагане на "aquis communautaire". Помощ по тази програма се отпуска, въз основа на отправено искане за предоставяне на подкрепа и/или за сътрудничество по конкретен въпрос от дейността на държавната институция или по тема от техническо естество.

Финансират се краткосрочни проекти - продължителността на един проект може да варира между 1 седмица и 6 месеца.

Формите на сътрудничество по тази програма могат да бъдат следните: индивидуални обучения на държавни експерти, провеждане на стажове в Холандия, организиране и провеждане на семинари от холандски експерти в България, извършване на партньорски проверки, конференции и работни посещения. Приоритетни области: Финанси, Здравеопазване, Социална политика и заетост, Околна среда, Образование, Култура, Външна политика и политика на сигурност, Правосъдие и вътрешни работи, Изпълнение на Критериите от Копенхаген

Задължително е проектните предложения да бъдат на английски език



Основни изисквания към програмата: Проектът да има за цел възприемането и прилагането на законодателството на ЕС, както и разработването и прилагането на свързаната с присъединяването държавна политика; Проектът да е фокусиран върху укрепване на държавните институции, отговорни за разработване и прилагане на националната политика в приоритетните области; да има за цел укрепване
на двустранното сътрудничество между правителствените институции на Кралство Нидерландия и Република България в избраната област; Дейностите по проектите да съответстват на приоритетите на България по отношение присъединяването й към Европейския съюз, определени в програмни документи (Национална програма за приемане на достиженията на правото на ЕС, Национален план за развитие, редовните доклади на ЕС за напредъка на страната); Всички проекти трябва да бъдат представени от името на съответните министерства

ЗА КОНТАКТИ: Богдана Ваташка; тел: 940 75 97, E-mail: PSO@mi.government.bg

http://www.mi.government.bg/integration/ppf_bg/docss1.html?id=127395
Сесия за подкрепа на проекти на Националния център за музика и танц

Краен срок: 18 април, 2005

Сесисята е за финансиране на творчески проекти в: “Музикално творчество”, “Музикално-изпълнителско изкуство”, “Танцово изкуство”. Приоритети на сесията: Фестивали и конкурси, чествания и годишнини на видни български творци, детски и младежки програми.

Конкурсът е открит за регистрираните в Единния регистър на НЦМТ музикални и танцови субекти (вижте правилата за вписване в Регистъра - http://www.eubcc.bg/modules/zip/PravilnikRegNCMD.doc, както и формата на самото заявление за вписване http://www.eubcc.bg/modules/zip/zaiavlenie.doc).

При предоставяне на проекта са необходими следните документи: сертификат за регистрация в Единния регистър на Центъра; заявка-формуляр с подробно описание на проекта, подробна план-сметка и всички съпътстващи проекта договори, в т.ч – за авторско право. (формулярите и указанията за изготвяне на проектните предложения можете да изтеглите от адресите http://www.eubcc.bg/modules/zip/Formuliar za kandidatstvane.rtf и http://www.eubcc.bg/modules/zip/Ukazania.doc)

Необходими условия: осигурени 25% от сума на проекта.

Краен срок за реализацията на проекта – 15.10.2005г.

Приемането на документите се извършва в ст.306, ет.ІІІ, в Министерство на културата и туризма.

За превод 1% от исканата сума: с/ка 3038056209, код 62176307, БИН 7302010001, Банка – Булбанк кл. Калоян

Организатор: Национален център за музика и танц


Адрес: бул. Ал.Стамболийски 17, София 1040, България
Телефон: 9805795 или 940 09 63 / 940 09 54
Уебсайт: www.culture.government.bg/centerc.html
Е-мейл: ncmd@bol.bg

Националният център за книгата

към Министерството на културата и туризма обявява конкурс по програмата “Помощ за книгата” 2005 за подкрепа на издателски проекти с приносен характер за развитието, обогатяването и популяризирането на националната култура.

Краен срок 28 април (четвъртък) 2005 г.


В конкурса може да участва всеки професионален издател, регистриран като юридическо лице на територията на Република България и получил международен стандартен книжен номер (ISBN) от агенцията в Народната библиотека “Св.св. Кирил и Методий”.

Приемат се проекти в следните области:



  • българска и преводна художествена литература,

  • българска и преводна хуманитаристика,

  • литература за деца и юноши,

  • културно-историческо наследство и съвременна култура,

  • български автори на чужди езици

Кандидатстващите проекти трябва да съдържат пълния и окончателен текст на ръкописа (за преводните заглавия – придружен с екземпляр на оригиналния език) и две външни рецензии. Илюстративният материал следва да бъде подготвен в достатъчна степен за оценяването на проекта. Проектът може да бъде представен на електронен носител (дискета, CD) или в печатен вид.

Спечелилите конкурса проекти следва да бъдат реализирани до 16 септември 2005 (петък).
Необходими документи:


  • Заявка по образец

  • Удостоверение за актуалното състояние на фирмата

  • Декларация от издателя за предоставени авторски права

  • Заявление за вписване в Регистъра на културните организации (съгласно Наредба на Министъра на културата № 1/17 ноември 2000, ДВ бр.97/2000) - за нерегистрираните организации

  • Документ за платена вноска за участие в размер на 80 (осемдесет) лева по сметка № 3038059105, БИН 730 201 0001, Банков код 62176307, Булбанк, клон “Калоян”, София

За информация, формуляри за участие и подаване на проектите с необходимите документи: Евро-български културен център, бул. “Ал. Стамболийски” 17; тел. 980 57 94, 940 09 72,



9807403, 9400-979; www.culture.government.bg; www.eubcc.bg

и по електронна поща: pomkniga2005@abv.bg




Програма “Международна парламентарна практика” 2006

Парламентарна практика в Германския Бундестаг в сътрудничество със Свободния университет в Берлин, Хумболдт университета - Берлин и Техническия университет в Берлин
Краен срок: 31 май 2005 г.

Програмата се финансира се от парламента на Федерална Република Германия - Германския Бундестаг и дава възможност на млади специалисти със завършено висше образование и от България, интересуващи се от политика, да се запознаят с парламентарната система на управление в Германия. Програмата включва провеждане на семинари от политически фондации за запознаване с политическия, икономическия и културния живот на ФР Германия, посещение на лекционни курсове в немски университет и практика към кабинетите на народни представители от германския Бундестаг.


Продължителност на програмата: 1 март до 31 юли 2006 г.
За контакти:

Verwaltung des Deutschen Bundestages
Referat PB 4
Internationale Parlaments-Praktika/IPP/
Platz der Republik I
D-11011 Berlin
Tel. (030) 227-39336 ; Fax (030) 227-36574
www.bundestag.de

Humboldt-Universität zu Berlin
Amt für Internationale Angelegenheiten
IPP-Büro
Unter den Linden 6
D- 10099 Berlin
Tel. (030) 2093 2361 / 2093 2960 Fax (030) 2093 2780
www2.hu-berlin.de


Изисквания към кандидатите:
- българско гражданство
- завършено висше образование
- много добро владеене на немски език (писмено и говоримо)
- професионална цел: работа в държавни институции или други обществени организации (медии, партийни организации, съюзи, висши учебни заведения и др. подобни)
- възрастова граница: ненавършени 30 години към момента на стартиране на програмата
Стипендия: Участниците в програмата получават от Германския Бундестаг месечна стипендия в размер на 511 ЕUR. Допълнително им се изплащат разноските за студентска здравна застраховка, застраховка злополука и отговорност, др. такси и социални вноски. Освен това участниците получават безплатно квартира в студентски общежития. Пътните разходи до и от Берлин се възстановяват. Участниците в Международната практика се определят на два тура. Първоначалният избор се осъществява по документи от комисия с представители на Народното събрание и Посолството на ФР Германия в България. На втория тур след интервю с членове на комисия от ФР Германия през есента на 2005 г. се избират окончателно стипендиантите. Пътните разходи за провеждане на разговорите с комисията от ФР Германия при подбора на кандидатите са за сметка на кандидатите
Документи за кандидатстване:
На немски език се попълват: Формуляр за кандидатстване; Анкетен лист
На немски и български език се подават:Автобиография; Подробно обосновано мотивационно писмо; Диплома за завършено висше образование (нотариално заверено копие и превод); Две препоръки (от които едната да е от преподавател във висшето учебно заведение или от последното работно място); Удостоверение за добро владеене на немски език; Медицинско свидетелство; Четири снимки за паспорт.
Пълният комплект документи се изпраща на следния адрес:
Народно събрание на Република България
Евгения Попова, Пл. “Народно събрание” 2, 1169 София тел. 02/ 939 21 40, факс: 02/ 980 32 68

Копие от документите се изпращат до:
Посолство на ФРГ в София
ул. “Жолио Кюри” 25, п.к. 869, 1113 София тел. 02/ 918 38 182,; 918 38 138, факс: 02/ 963 16 58

Формулярът за кандидатстване и анкетната карта може да се изтеглят от



http://www.parliament.bg/students рубриката Новини или www.bundestag.de


Четвърти национален исторически конкурс "Фамилната история и превратностите на ХХ век"

Краен срок: 15 декември 2005 г.


Допускат се ученици от всички видове училища, на възраст от 14 до 19 години. Могат да бъдат представени индивидуални и групови разработки. Изследването може да се извърши самостоятелно или с научен ръководител. Разработката (1 екземпляр) се придружава от попълнен формуляр за участие в конкурса и не се връща обратно на участника. Оценяването се изършва от жури на два етапа. Допуснатите до втори етап работи се защитават публично.
За повече информация: Фондация "Ценности"
София 1000, п.к. 1302 тел.: 986 59 19, 986 55 07, 988 12 04 факс: 988 40 47
eustory_bg@yahoo.com

Първа покана за 2005 г. за проектопредложения по Програма eTEN
eTEN е програма на Европейската общност, която цели разгръщане на е-услуги, базирани на телекомуникационни мрежи в общ интерес и в транс-европейско измерение. Информация за програмата можете да намерите на уеб-страницата на програмата: http://europa.eu.int/eten
За да получите подкрепа от общността за проекти по Програма eTEN, трябва да сте юридическо лице от 25-те страни членки, Румъния или България.
Съгласно Работен план на eTEN за 2005 г. Комисията кани консорциуми да кандидатстват с проекти в следните дейности : 1. Начално разгръщане; 2. Пазарно утвърждаване; 3. Подкрепа и координация.

Проектите по дейности 1. и 2. трябва през 2005 г. да отговарят на следните теми:. eGovernment;. eHealth; eInclusion; eLearning; Доверие и сигурност; Услуги в подкрепа на средни и малки предприятия.



Ще бъде разпределен общ бюджет от 45,3 млн. Евро. Краен срок: 10 май 2005 г.
За повече информация: Нели Стоянова, Министерство на Транспорта и Съобщенията
Tel: +359 294 923 57 ; Fax: +359 298 174 62; e-mail:
nstoyanova@mtc.government.bg


Кой проект е добър

Има различни класификации за това дали един проект е добър.


Смисъла от даването на такива критерии е в приоритезирането в кой именно проект си заслужава да се инвестира и в кой не. Чрез предварителен преглед дали проекта отговаря на дадени критерии става ясно дали ще доведе до провал след реализирането му или ще бъде успешен.

Критерии за сравнение и оценка на проектите:

1. Икономически критерии:

  • Минимално количесво инвестирани средства (за постигането на една и съща цел) и период на възвръщаемост на инвестициите;

  • Eнергоспестяващи критерии;
    За сравнение могат да се използват две единици: максимално количество спестена енергия и процент на спестената енергия спрямо общата консумация.

  • Количество спестена енергия (финансовият й еквивалент) за единица инвестиция.

2. Екологични критерии:

  • Устойчиво използване на ресурсите: рециклиране, икономия на материали (и особено ограничени ресурси като питейна вода, горива и пр);
    Пример: проект за намаляване на консумацията на енергия има по-голяма тежест, дори и от икономическа гледна точка, от един проект за подмяна инсталация от мазут на газ имайки в предвид изчерпването на горивата, непрекъснатото увеличение на цените им, както и необходимостта от намаляване емисиите на въглероден двуокис.

  • Използване на възобновяеми енергоизточници и материали;

  • Използване на дълготрайно доказани екологично чисти и безопасни технологии и материали;

  • Намалени емисии на вредни и парникови газове.

3. Социални критерии: положително въздействие върху жизненото пространство и в частност това на бедните и недееспособните:

  • Резултатите от проекта трябва да облагодетелстват максимален брой граждани;

  • Безопасност на съоръженията;

  • Количесво и продължителност на създадената заетост;

  • Положителен ефект върху общността като цяло.

http://www.zazemiata.org/bw/criteria_goodprojects_bg.php


    • Национален конкурс “Да съхраним живота във всяка капка вода!”
      Краен срок: 15 април 2005 г.
      Сдружение “Център за неформално образование” обявява Национален конкурс “Да съхраним живота във всяка капка вода!”. Партньори на инициативата са информационна мрежа БлуЛинк, Превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите, Столична община. Конкурсът е под патронажа и с подкрепата на Министерство на околната среда и водите (МОСВ).

Националният конкурс се провежда в рамките на Световната кампания за отбелязване на “Деня на Земята”, организирана от световната мрежа “Ден на Земята: Всеки ден за всеки” и Националната кампания, под мотото “Зелено бъдеще за децата”. Тази година всички инициативи, отбелязват 35 години от първия Ден на Земята, проведен през 1970 година, в САЩ.

Националният конкурс се провежда в две категории:



I. Художествен конкурс за рисунка и плакат (Свободен избор на техники, формат и материали. На гърба на творбата авторите трябва да изпишат своите имена, точен адрес и телефон за контакти, електронна поща, възраст, училище); Творбите се изпращат до 15 април 2005 г., на адрес: София, 1000, бул. "В. Левски" 126, ПИЦ по ПН, за Конкурса;
ІІ. Литературен конкурс за разказ, есе и гатанка (Творбите трябва да са разработени в електронен вариант, в рамките на 3 страници при формат Arial/12 p за разказите и есетата, и без ограничение за гатанките. Към всяка творба трябва да бъде приложен попълнен талон за участие); Творбите се изпращат до 15 април 2005 г. на адрес: nonformedu@abv.bg

В конкурса могат да участват деца и младежи на възраст до 25 години. Всеки участник има право да подаде за участие в конкурса максимум по две творби, специално създадени за конкурса.

Участниците в конкурса са разпределени в следните възрастови групи: I група: до 10 години; IІ група:10 - 13 години; ІІІ група: 14 - 18 години; ІV група: 19 - 25 години.

Журито ще присъди: първа, втора и трета награда, за отделните категории и възрастови групи; награда за най-малък участник в двете категории; награда за най-оригинална творба в двете категории. Всички наградени ще получат грамота за участие и предметни награди. Всички наградени творби в Художествения конкурс ще бъдат представени на изложба, която ще бъде открита на 20 април. Победителите в последните две възрастови групи ще бъдат наградени с участие в международен младежки фестивал, след проверка на езиковите им умения по английски език. Резултатите от конкурса ще бъдат обявени и публикувани на 20 април, на уеб-страниците на организаторите, партньорите и на МОСВ.

ВАЖНО за организациите и училищата (школите), които ще участват в конкурса: 1. Препоръчително е да се извърши предварителна селекция на творбите на ниво клас или училище (школа) и на националното жури да се изпращат само избраните за участие в конкурса творби! 2. За отчитане на участието пратките трябва да съдържат списък на избраните за участие творби, както и информация за действителния брой участвали в конкурса творби, на ниво клас или училище (школа)!

КОНКУРСНИТЕ ТВОРБИ НЕ ПОДЛЕЖАТ НА ВРЪЩАНЕ!

За повече информация: тел. (02) 852 98 34, e-mail: nonformedu@abv.bg Талон за участие в конкурса
Центърът за неформално образование (ЦНО) е новоучредено сдружение с идеална цел по ЗЮЛНЦ, чиято основна цел е да създава условия и да разработва, реализира, утвърждава и популяризира различни форми на неформално образование сред млади хора, младежки организации и структури, НПО, местни и държавни организации и институции и медии.
Международно биенале на детската рисунка "Свищов 2005"

Краен срок: 25 април 2005 г.


Организатори: Министерство на образованието и науката, РИО на МОН - Велико Търново, Община Свищов, Художествена галерия "Николай Павлович". Участниците следва да са на възраст от 4 до 16 години.
Творбите следва да са изпълнени в живописна, графична или в смесена техника. Максимални размери 35/50 см. без паспарту. На обратната страна на рисунката да са изписани с печатни букви: Имена на участника; Възраст; пол; Име на училището/институцията; Град/село.
Темата е свободна. Могат да бъдат представени до 30 бр. рисунки, придружени с опис. Краен срок за получаване 25 април 2005 г.
Най-добрите рисунки ще бъдат отличени с първа, втора и трета награда и три поощрения за трите възрастови групи от 4 - 7 г., 8 - 11 г., 12 - 16 г.
Ще бъдат връчени още Колективна награда за български и чуждестранни участници, Награда "Ал. Константинов", Специална награда.
Официално откриване - на 13 май 2005 г. в ХГ „Н. Павлович".
Всички получени рисунки остават в Свищов, като организаторите си запазват правото да ги популяризират в печата и електронните медии.
Творбите изпращайте на адрес:
Художествена галерия „ Н. Павлович " Пл. „Алеко" 1 5250 гр. Свищов тел: 0631/3-00-73

Сесия за малки проекти на Швейцарската културна програма в България

Краен срок: 25 април 2005 г.


Швейцарската културна програма в България подпомага качествени иновативни проекти в сферата на съвременните изпълнителски и визуални изкуства, на актуалната музикална и литературна продукция.
Програмата подпомага само професионални артистични изяви. Поради ограничените средства, с които разполагаме, няма да се разглеждат проекти, свързани с детско и юношеско творчество (в това число и школи по изкуствата), както и с любителско изкуство, включително и продукцията на читалищната мрежа.
Изключения правят формации с участието на студенти, но само от горните курсове на училищата по изкуствата, и то когато проектът не се включва пряко или не дублира учебния процес. Дори и в този случай, най-често се взима решение за пренасочване на предложенията към специализирания фонд “Дебюти”. Могат да кандидатстват проекти, чиято реализация е в периода февруари – октомври 2005.
Предложените проекти трябва да изпълняват следните условия:
- да са изцяло насочени към споменатите по-горе сфери на изкуството;
- да са представени от или да засягат професионални групи и/ или институции в областта на културата;
- да се осъществяват в България или от български граждани;
- да допринасят за обществената толерантност и културното многообразие;
- да зачитат законовите разпоредби, особено що се отнася до авторското право и възнаграждението на авторите;
- да оказват влияние върху културния живот на страната или да въздействат върху българския културен контекст;
- да осигуряват собствен финансов или нефинансов принос (човешки ресурс; помещения; административни разходи и т.н.) и/или други източници на финансиране в размер не по-малък от 30% от общия бюджет на проекта.
Исканата помощ не трябва да надвишава 10 000 CHF.
Нова фондация администрира финансиращата програмата на Обединени холандски фондации за България

Обединени холандски фондации за Централна и Източна Европа представляват неформална група от пет основни организации: Foundation for Children’s Welfare Stamps, Foundation Het R. C. Maagdenhuis, SkaN Foundation, Foundation Oranje Fonds и Janivo Foundation. Целта на съвместната им програма е да стимулира процеса на социална трансформация в страните в преход чрез безвъзмездно финансиране на дейности на неправителствени организации в подкрепа на хора в неравностойно социално положение. През последните седем години в България са финансирани повече от 150 проекта на обща стойност над 2,5 милиона евро. За информация и контакти: Мария Петкова, Фондация Лале, Ул. Петър Парчевич 15 ет.2 ап.7, София 1000 Тел./факс: 02/ 952 09 55 mpetkova@infotel.bg www.cnfcee.nl - Сайтът ще е активен от началото на следващата седмица


ИЗЛОЖЕНИЯ ПРЕЗ М. АПРИЛ 2005:







  Международен Конгрес и Изложба за Енегийна Ефективност и Възобновяеми Енергийни Източници в Индустрията и Строителството.

организатор

13.04.2005 - 15.04.2005

  Пловдив - Конгресен Център

Виа Експо

директен контакт

Енергийна eфективност, възобновяеми енергийни източници, нови технологии.

  Международен панаир на образованието

организатор

съорганизатор

15.04.2005 - 17.04.2005

  Пловдив - Международен панаир

Международен панаир - Пловдив

Европейски колеж по икономика и управление

директен контакт

Университети, колежи, специализирани училища.

  Техномебел

организатор

съорганизатор

15.04.2005 - 19.04.2005

  София - Интер Експо Център

Булгарреклама

Браншова камара на дървообработващата и мебелна промишленост

директен контакт

Международна специализирана изложба за машини, материали и оборудване за дърводобив и дървопреработване.

  Пролетен търговски панаир

организатор

съорганизатор

18.04.2005 - 23.04.2005



ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

Коалиция за устойчиви фондове на Европейския съюз
Структурните и Кохезиония фондове
Структурните и Кохезионият фондове (СФ/КФ)са на второ място по размер в бюджета на Европейския съюз. От деня на присъединяването новите държави - членки, използващи до момента само пред-присъединителна помощ, ще получат достъп до една голяма част от СФ/КФ. Тези фондове представляват една сериозна финансова помощ и ще формират насоките за икономическото, социалното развитие и развитието в областта на околната среда на новите държави - членки.

Коалицията
Затова Friends of the Earth Europe, CEE Bankwatch Network, World Widelife Fund, BirdLife International, Milieukontakt Oost-Europa and European Environmental Bureau в сътрудничество с други национални НПО от Европа създадоха платформа с цел да повлият на процеса на създаването на нови правила за СФ/КФ и да гарантират, че СФ/КФ ще се използват за ползите на хората и околната среда. Една от първите инициативи на коалицията беше семинара "Днес и утре на фондовете на ЕС", които се проведе в края на февруари в Брюксел.

Опитът на НПО с пред-присъединителните фондове показва, че помощта на ЕС е необходима, но ако тя не се използва устойчиво, ефектът върху околната среда е по скоро негативен отколкото позитивен. В допълнение, при липсата на обществени консултации и демократично взимане на решения, често пъти средствата на ЕС биват използвани за краткосрочни политически цели и дори се наблюдават случаи на корупция. Ефективното и устойчиво за природата използване на помощта на ЕС има важно значение за обществото в новите страни членки и за настоящите европейски данъкоплатци.



Бъдещето
Следващите 3 години ще бъдат едно нарастващо предизвикателство за НПО в новите и старите страни членки. Предизвикателство което се изразява на първо място в използването на Структурните и Кохезиония фондове през периода 2004-2006 и на второ в подготовката за следващия бюджетен период 2007-2013. През следващите няколко години ще се вземат ключовите решения за това как ще изглеждат новите Структурни и Кохезионият фондове, какво ще се финансира с тях и как новите правила за използването на фондовете ще гарантират устойчивото развитие, опазването на околната среда и общественото участие.

http://www.zazemiata.org/bw/coalition_bg.php
ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ





Слънчево градско отопление с дългосрочно съхранение на топлината - Фридрихшафен (Германия)

Като допълнение на познатите ни слънчеви системи за подгряване на вода все по-вече общини стартират проекти и за слънчево отопление (или охлаждане). Такива системи изискват общ резервоар, който може да подхранва с топла вода мрежата на градското (кварталното) отопление за дълъг период от време. Резервоарите могат, в зависимост от размера си, да покрият към 40 - 70% от годишните отоплителни нужди на жилищен комплекс. Още по-вече, че тези системи могат да използват изобретателни техники за свързване с централната отоплителна мрежа и подхранването й, което води до огромна икономия на енергия в сравнение с индивидуалните инсталации. Във Фридрихшафен жилищен квартал с около 600 жилищни обекта е бил осигуряван от малогабаритна слънчева система за централно отопление още от 1996.




ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА

Експертен доклад по изграждане на Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000/:


Източник: Световен фонд за дивата природа, Дунавско–Карпатска програма Дунавско–Карпатската програма на Световния фонд за дивата природа (WWF) работи програма от дейности за подпомагане подготовката на България за изграждане на Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000. Докладът съдържа: анализ на степента и пълнотата на интегриране на Директивите за местообитанията и за птиците на ЕС в националното законодателство; изводи и препоръки, които да подпомогнат определянето на обхвата на работата по НАТУРА 2000.// http://www.bluelink.net/bg/bibloteka/fulltext.shtml



region@yambol.government.bg Отдел Регионално развитие април 2005

Каталог: wwwroot -> broshuri
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти български донорски форум
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти тунджанска пролет Национален литературен конкурс
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти покана за участие в международна конференция по проекта Подобряване на националните училищни мрежи в Европа
broshuri -> Областен управител на Ямболска област
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти нова сесия на Фонд "Социална отговорност на Първа инвестиционна банка"
broshuri -> Конкурс на дебютна литература Краен срок: 10 април 2005 г
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти трета Балканска танцова платформа
broshuri -> Областен управител на Ямболска област


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница