Програма "Хоризонт", "Неделя 150", 21 февруари 2010 г., 10. 23 часа Водещ Величко Конакчиев



Дата18.09.2017
Размер55.35 Kb.
#30477
Проф. Валери Димитров: Установихме управленски провал в ПУДООС, фонд „Земеделие” и Агенция „Пътна инфраструктура”
Българско национално радио, програма "Хоризонт", "Неделя 150",

21 февруари 2010 г., 10.23 часа


Водещ Величко Конакчиев:

Добър ден на шефа на Сметната палата проф. Валери Димитров. Благодаря ви за неделното гостуване в "Неделя 150". Приключиха тези три важни одита на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). Министър Нона Караджова сега си тръгна, надявам се, че е благодарна за това, което сте направили, на пътната агенция, на фонд "Земеделие".

Къде е най-страшно, на трите ли?

Валери Димитров:

Добър ден, г-н Конакчиев, на вас и на слушателите на програмата. Нека да отговоря съвсем кратко - общото, което обединява и трите одита, впечатлението, което се налага, нека да го кажа съвсем лаконично и кратко, е за провал на публичния мениджмънт. Управленски провал - и във фонд "Земеделие", и в ПУДООС, и в пътната агенция. Лоши управленски практики. Лошо управление на предоставения бюджетен ресурс. Като цяло.

Водещ:


Безнадеждно ли е?

В. Димитров:

Не, разбира се, просто има конкретни проблеми, които трябва да се преодолеят. Но за съжаление, има трайно формирани лоши управленски практики - това е, което може да се каже.

Водещ:


Ако държавният екофонд ПУДООС е работел като една банка за привилегировани, това се отнася и за другите две, така ли?

В. Димитров:

Да.

Водещ:


Безлихвени кредити, безвъзмездна помощ. . .

В. Димитров:

Проблемът е, че няма ясни критерии и правила, по които да се предоставят на едни ползватели на средствата по фонда, за ПУДООС говоря, средствата на предприятието. Чести са случаите на произволен подбор на бенефициенти или ползватели на този ресурс. Липса на вътрешни правила, липса на правила за взимането на решенията. Дори приетите критерии и правила, става дума за вътрешния акт на управителния съвет на ПУДООС, дори и те системно не са спазвани и са нарушавани. С други думи, ако вие кандидатствате по ресурс от това предприятие, ако сте, да кажем, кмет на една община и кандидатствате по определен екологичен проект, нямате никаква сигурност, напълно непредвидимо е дали ще получите средства. Някои са чакали по 2 години, на други, дори при липса на документация, заявленията са били одобрявани в рамките на часове.

Водещ:


Не си възстановяват парите по заемите. При ПУДООС това са близо 50 милиона, 47.

В. Димитров:

Да, при ПУДООС уредбата предвижда както безвъзмездно финансиране, така и безлихвено кредитиране, т.е. заемообразно предоставяне на средства. За тези средства, които са били предоставени заемообразно, не са полагани достатъчно усилия да бъдат събирани обратно. Така че има несъбрани вземания.

Водещ:


Ако там са близо 50 милиона, 47 и нещо бяха, при другите също са десетки милиони, предполагам.

В. Димитров:

Да, разбира се, подобен проблем съществува и при пътната агенция. Там също има огромен брой несъбрани вземания, които агенцията трябва да събере от своите изпълнители под формата на предоставени аванси. Но и самата агенция има сериозни неразплатени задължения, сериозен обем неразплатени задължения.

Лошото и при двете институции - и при ПУДООС, и при пътната агенция, е, че те работят при хроничен недостиг на средства, т.е. поетите задължения далеч надхвърлят предоставения ресурс и това системно се повтаря от година на година. Така че, бих казал, че има програмирано лошо управление.

Водещ:

Казахте го още в началото. Добре, да погледнем ли в бъдеще за вашата важна работа? По какви критерии избирате обектите за проверка?



В. Димитров:

Ние сме заложили няколко приоритетни области в програмата ни за тази година. Основен приоритет е как се управляват средствата от ЕС. Следващата ни приоритетна област е антикорупционните мерки и правила в организациите от публичния сектор.

Водещ:

Например организации, за които има данни за корупция.



В. Димитров:

Не, тъй като има един специален закон за финансовото управление и контрол в публичния сектор, който задължава всяка бюджетна организация или организация в публичния сектор да има специални антикорупционни правила, искаме да видим дали те са приети и дали те се прилагат. И на трето място приоритетна област е изграждането на крупни инфраструктурни енергийни проекти. Ние изхождаме, разбира се, от такива критерии като обществена значимост на съответните проверявани организации, опасност от налагане на предпазна клауза по определена оперативна програма или политика, оперативни програми или политики, при които са установени проблеми при предходни одити, когато има данни за корупция, когато се управлява значим финансов ресурс.

Ето, в тези три организации - ПУДООС, фонд "Земеделие" и пътната агенция се управлява огромен финансов ресурс. Или обществена значимост на проектите. Като проектът, свързан с изграждането на моста при Видин - Калафат.

Водещ:


Дунав 2, да.

В. Димитров:

Дунав 2. И в тази насока ние сме подбрали определени обекти.

. .


Водещ:

Ще проверявате ли разходите на съдебната система, на прокуратурата?

В. Димитров:

Да, всяка година го правим, но тук има съществен приоритет, предвидили сме специални одити за тази дейност, за превенция и борба с корупцията в съдебната система и в МВР, защото те имат специални програми в това отношение. Искам да кажа, че по отношение на европейските средства ще обхванем всички оперативни програми. . .

Водещ:

Седемте, да.



В. Димитров:

Да, всички оперативни програми ще бъдат обхванати. Има и още няколко интересни областни задачи. Ще проверим голям брой областни администрации. Това са Благоевград, Бургас, Велико Търново, Видин, Враца, Добрич, Ловеч, Пазарджик, Перник, Пловдив, Русе, Сливен, Търговище, Шумен и Ямбол. Също така големи общини, които са и областни центрове. Тук са например, ето, виждате, Ямбол, Русе, Търговище, Добрич, Видин, Стара Загора, Смолян, Варна, Шумен, Силистра, Разград, Плевен и Велико Търново. Ще проверим и няколко университета.

Водещ:

А, Стопанската академия в Свищов ще проверите ли?



В. Димитров:

Да, тя е предвидена. Югозападният университет, НАТФИЗ и Университета за национално и световно стопанство. Искам да кажа, че специално заложихме тази задача още миналата година. . .

Водещ:

Преди "Октоподите".



В. Димитров:

Да, но имахме предвид, че част от членовете на колегията, включително и аз, сме преподаватели в УНСС, и е добре именно това да се. . .

Водещ:

И вие?


В. Димитров:

Да, разбира се. Искам да обърна внимание, че ще бъдем тук много внимателни, предварително сме установили това, няма да участваме в обсъждането и гласуването на тази одитна задача, за да не бъдем обвинени в конфликт на интереси. . .

Водещ:

В конфликт на интереси.



В. Димитров:

. . . да спазим Закона за конфликт на интереси. Но при Университета за национално и световно стопанство е минало достатъчно време и той подлежи на внимателен одит на финансовото управление.

Водещ:

Имате ли някакви впечатления за преподавателската дейност на Алексей Петров?



В. Димитров:

Не. Там сме огромен брой преподаватели, включително и хонорувани преподаватели.

Водещ:

Е, дисциплините са ви различни, безкрайно различни и не само дисциплините.



В. Димитров:

Много са различни дисциплините. Аз преподавам в юридическия факултет.

Водещ:

И той там може би, но, както и да е.



В. Димитров:

Не, той не преподава в юридическия факултет, той преподава в. . .

Водещ:

А ДАНС, ще има ли проверка на ДАНС?



В. Димитров:

Не сме го предвидили в тазгодишната си одитна програма, но е възможно парламентът в рамките на своите правомощия да ни възложи до 5 одитни задачи годишно, така че възможно е да ни бъде възложена и проверката на ДАНС.

Водещ:

Добре. Едно изречение като край на този разговор, който няма да има край, защото пак ще се чуем.



В. Димитров:

Да. Опитваме се да подобрим публичния мениджмънт. . .

Водещ:

Става ли, получава ли се?



В. Димитров:

. . . за да има обществото увереност, че парите на данъкоплатците се използват законосъобразно, ефективно и ефикасно. Засега не много, не се получава, но смятам, че с течение на времето нещата ще се подобрят.

Водещ:

Имате ли възможностите, капацитета вътре в Сметната палата?



В. Димитров:

Опитваме се непрекъснато да го повишаваме с обучение на хората, с проучване и прилагане на най-добрите практики на нашите колеги от чуждестранни сметни палати.



Водещ:

Искрено ви благодаря. Проф. Валери Димитров.
Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница