Програма Иранистика забележка: всички дисциплини носят по 4 кредита



Дата24.10.2018
Размер114.26 Kb.
#95472
Избираеми дисциплини за зимния семестър

на учебната 2016/2017 г.

в бакалавърска програма Иранистика
ЗАБЕЛЕЖКА:


  1. ВСИЧКИ ДИСЦИПЛИНИ НОСЯТ ПО 4 КРЕДИТА.




  1. ВСИЧКИ ДИСЦИПЛИНИ СЕ ОБЯВЯВАТ ЗА СТУДЕНТИТЕ ОТ СПЕЦИАЛНОСТ ИРАНИСТИКА, ВСИЧКИ СПЕЦИАЛНОСТИ ОТ ФКНФ И ВСИЧКИ СПЕЦИАЛНОСТИ ОТ СУ.

Пояснeния:

1) Подробна информация за технологията за записване през СУСИ е публикувана в „Указания за записване на избираеми дисциплини през СУСИ“.

2) Когато дисциплината е посочена в групата дисциплини, които са за предишен курс от същата специалност, за да получите достъп до нея при записване през СУСИ, трябва да се избере радиобутона „Само тези към моя учебен план – останали“.

3) Когато дисциплината е посочена в групата дисциплини от друга специалност, за да получите достъп до нея при записване през СУСИ, трябва да се избере радиобутона „Само тези извън моя учебен план“, като в предложеното меню може да се избере специалността (за подробна информация вижте „Указания за записване на избираеми дисциплини през СУСИ“ ).




Курс

Дисциплина

Седмичен

хорариум


Преподавател

1,2

Иранско изкуство

2л+2у

Д-р Людмила Класанова

1,2

Ислямът в Иран – минало и настояще

2л+2у

Доц. Богдана Тодорова

2

Калиграфия 2 част

0л+4у

хон. Арам Наджарян

2

Паметници на персийската култура

4л+0у

хон. Сирма Костадинова

2

Религията чрез танца

4л+0у

д-р Мона Каушик

2

Традиции и национални празници в Персия и Иран

4л+0у

хон. Сирма Костадинова

2

Политически партии и организации в ИР Иран

4л+0у

хон. Илона Великова

2

Парсийска общност в Индия – традиции, обичаи, празници и облекло

4л+0у

Д-р Мона Каушик

3

Персийски език чрез електронни медии – 1 част

0л+4у

проф. Мортеза Нураи

3

Религиозно-мистични учения в Древния Изток

2л+2у

Доц. Иво Панов

3

Техерански диалект – І част

2л+2у

проф. Мортеза Нураи

3

ИР Иран в контекста на международните отношения

4л+0у

хон. Илона Великова

3

Енигмата Омар Хайям

2л+2у

Доц. Иво Панов

3

Служебна и частна кореспонденция

0л+4у

хон. Недялко Недялков

4

Езиков курс дари – 2 част

2+2/

Ас. Ивета Златарова

4

Техерански жаргон – сленг

/2+2/

проф. Мортеза Нураи

4

Персийски език чрез електронни медии – 2 част

/0+4/

проф. Мортеза Нураи

4

Техерански диалект – 2 част

/2+2/

проф. Мортеза Нураи



Анотация на учебната дисциплина Иранско изкуство

Курсът предвижда запознаване със спецификата и развитието на изобразителното и приложното изкуство в Иран. Специално място ще бъде отделено на традиционните ирански занаяти и уникалното за региона художествено майсторство. Ще се анализира връзката между традиции и съвременност в художествения израз. Ще бъдат направени паралели с западните модели в изкуството и естетиката.




Анотация на учебната дисциплина Езиков курс дари – 2 част

Дисциплината езиков курс дари – втора част има за цел да обогати знанията на студентите с фонетичните, лексикалните, морфологични и синтактични особености на дари – един от двата държавни и национални езика/според афганистанската конституция/ на Афганистан.




Анотация на учебната дисциплина Ислямът в Иран – минало и настояще

Курсът „ Ислямът в Иран – минало и настояще ” има за цел да запознае обучаваните със специфичните измерения на политическото битие и дискурс, както в исторически план, така и в неговите посткласически проекции, с цялата сложност, динамичност, многовариантност и виртуалност на политическите, историческите, дипломатическите и лингвистични процеси. Важно е концептуалното осмисляне на първите политически и идеологически течения в исляма, през призмата на ключови фигури, осмисляне на ислямската догматика, култуви практики и ритуали. Акцентира се върху свещените книги на мюсюлманите от гл.т. на композиция и литературна форма, на херменевтиката на Корана и негови преводи на европейски език, на историята на формиране на основните мазхаби и идеята за „иджтихад“. Ще се обърне внимание на еволюцията на теократическата теория, политическата антропология и гносеология в рамките на които в началото на 21 век се формира посткласическата картина на политическия свят.




Анотация на учебната дисциплина Калиграфия 2 част

В семинарите към дисциплината «калиграфия» се работи с учебни помагала по калиграфия и специални калиграфични писци. Същността на тази дисциплина се състои в запознаване на студентите с естетическите аспекти на арабската калиграфия. Целта е те да усъвършенстват почерците си и уменията да се ориентират добре и да разчитат стилa “ Ан-нaсх”.




Анотация на учебната дисциплина Паметници на персийската култура

Целта на лекционния курс към дисциплината е да запознае студентите с най-значимите паметници на материалната култура на Персия от древността до ХХ в., които са неразделна част от съвременния облик на персийския цивилизационен модел. Внимание е насочено към политическата среда, в която тези паметници биват изградени и важността им за утвърждаване на царската власт и създаване на завършен имперски образ на Персия. Лекционният курс на дисциплината обогатява познанията на студентите за историята, културата и религиите на иранския народ.




Анотация на учебната дисциплина Религията чрез танца

Целта на курса е да обогати познанията на студентите в областта на танците и религиите на Индия, които са важен елемент от нейната богата и самобитна култура, създадена от древни времена и развиваща се до днес. Курсът се стреми да представи Индия в светлина, непозната за студентите, чрез интересни теми и гледни точки, поднесени директно от самата Индия. Курсът се стреми да представи Индия в светлина, непозната за студентите, чрез интересни теми и гледни точки, поднесени директно от самата Индия. Традициите и обичаите са отразени в индийските танци и религии, и тяхното изучаване е от голяма важност не само за хората, интересуващи се от Индия, а и за тези, които проявяват интерес към Изтока.

Курсът ще бъде представен не само чрез лекции, но и чрез визуални и аудио материали (филми, снимки, музика, предмети от бита и фолклора, облекла), до които студентите да могат да се докоснат директно.






Анотация на учебната дисциплина Традиции и национални празници в Персия и Иран

Целта на лекционния курс към дисциплината е да обогати познанията на студентите за културата и празничния облик на Иран от древността до наши дни. Във фокуса на внимание са единните символи в обичаите, философските и културните нишки, свързващи народите от индо-иранската общност. Проследява се трансформацията на персийската празнична традиция в досега й със спецификата на ислямската религиозна система. Лекционният курс предоставя възможност на студентите да се запознаят по-подробно със светогледа, религиозните възгледи и традициите на народите в региона Близък-Среден Изток.




Анотация на учебната дисциплина Политически партии и организации в ИР Иран

Целта на лекционния курс към дисциплината “Политически партии и организации в ИР Иран” е да запознае студентите с развитието на партийния процес и основните политически партии и организации в Иран, непосредствено преди Ислямската революция и след нея, както и със съвременните особености и тенденции в политическия живот на страната.




Анотация на учебната дисциплина Парсийска общност в Индия

Целта на курса е да обогати познанията на студентите в областта на Парсийската общност в Индия. Персите, последователи на пророка Заратустра, се преселват в Индия преди около 1200г. Това са древните персийски десиденти, принадлежащи към индоевропейския клон на ариите. В Индия те намират убежище и свобода за изява на своите религиозни възгледи, като запазват своя език, култура, нрави, обичаи и същевременно стават неразделна част от индийския народ.




Анотация на учебната дисциплина Персийски език чрез електронни медии 1 част

Курсът предлага на студентите една по-атрактивна форма за усъвършенстване на познанията им по персийски език в най-различни области на живота (по избор) – политика, икономика, наука, публицистика, военно дело, търговия, религия, философия, художествена литература и др.




Анотация на учебната дисциплина Религиозно-мистични учения в Древния Изток

Дисциплината предлага на студентите картина на религиозните вярвания на Изтока отпреди налагането на исляма и след неговото появяване. Разглеждат се различните форми и етапи на зороастрийската религия, различието на дуалистичната му концепция с тази на манихейството.Следислямският период се представя на фона на шиитската и сунитската доктрини и свързаните с тях множество секти и рационалистични философско-религиозни учения. В семинарните занятия към дисциплината се дава възможност на студентите сами да обработят определен обем литература по даден въпрос, да извлекат същественото от него и да го представят на колегите си в синтезиран вид със съответните изводи. Целта им е да създадат навици у студентите за самостоятелна работа, както и работа в екип, да правят анализи и обобщения. В края на семестъра студентите представят курсова работа по избран от тях проблем или дадено религиозно-философско учение.




Анотация на учебната дисциплина Техерански диалект 1 част

Дисциплината “Техерански диалект I част” има за цел да обогати познанията на студентите-иранисти със спецификата на техеранския говор. Това е необходимо, защото голяма част от иранската художествена и публицистична литература, както и иранските игрални и документални филми са на този диалект, белязал видимо отклонение от литературния персийски език.




Анотация на учебната дисциплина ИР Иран в контекста на международните отношения

Целта на лекционния курс към дисциплината “ИРИ в контекста на международните отношения” е да запознае студентите с идеологическите, геостратегическите и геополитическите фактори, които определят външната политика на Ислямска република Иран след Ислямската революция, по отношение на страните от ЕС, САЩ, Русия, Китай, съседните държави и др.




Анотация на учебната дисциплина Служебна и частна кореспонденция

Курсът цели да създаде навици и умения у студентите свободно да водят служебна и частна кореспонденция на персийски език с всички тънкости, характерни за епистоларния жанр на персоговорящата общност.




Анотация на учебната дисциплина Персийски език чрез електронни медии – 2 част

Курсът предлага на студентите атрактивна форма за още по-високо усъвършенстване на познанията им по персийски език в най-различни области на живота (по избор) – политика, икономика, наука, публицистика, военно дело, търговия, религия, философия, художествена литература и др.




Анотация на учебната дисциплина Техерански диалект 2 част

Дисциплината “Техерански диалект, IІ част” има за цел да обогати познанията на студентите-иранисти със спецификата на техеранския говор. Това е необходимо, защото голяма част от иранската художествена и публицистична литература, както и иранските игрални и документални филми са на този диалект, белязал видимо отклонение от литературния персийски език.




Анотация на учебната дисциплина Техерански жаргон – сленг 1 част

Дисциплината “Техерански жаргон – сленг, I част” има за цел да обогати познанията на студентите-иранисти с различните прояви на техеранския жаргонен говор. Целта е слухът на студентите да привикне към рядко срещаната в литературата и масмедиите реч, доближаваща се плътно до уличния жаргон. Цели се също студентите да усвоят определен обем лексикални единици и устойчиви словосъчетания, характерни на жаргонната реч.




Анотация на учебната дисциплина Техерански жаргон – сленг 2 част

Дисциплината “Техерански жаргон – сленг, IІ част” има за цел да обогати още повече познанията на студентите-иранисти с различните прояви на техеранския жаргонен говор. Целта е слухът на студентите да привикне към рядко срещаната в литературата и масмедиите реч, доближаваща се плътно до уличния жаргон. Цели се също студентите да усвоят определен обем лексикални единици и устойчиви словосъчетания, характерни на жаргонната реч.




Анотация на учебната дисциплина Енигмата Омар Хайям

Дисциплината Енигмата Омар Хайям дава задълбочени

познания по основните жанрови, тематични и стилистични параметри на персийската класическа поезия и проза. Запознава студентите с основните етапи на персийската класическа литература, с нейните школи, стилове, литературни центрове и представители. Акцентира и върху детайлното изучаване на онези литературни произведения, които залягат в основата на класическото наследство. В семинарните занятия към дисциплината се дава възможност на студентите сами да обработят определен обем литература по даден въпрос, да извлекат същественото от него и да го представят на колегите си в синтезиран вид със съответните изводи. Целта им е да създадат навици у студентите за самостоятелна работа, както и работа в екип, да правят анализи и обобщения. В края на семестъра студентите представят курсова работа по избрана от тях тема, автор, литературна школа или период.



Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница