Програма „местни екоинициативи" на фондация „екообщност"



Дата11.01.2018
Размер132.45 Kb.
#43519
ТипПрограма
ПРИЛОЖЕНИЕ №5
ОСНОВНИ ФИНАНСИРАЩИ ПРОГРАМИ И ИНСТИТУЦИИ


І

ПРОГРАМА „МЕСТНИ ЕКОИНИЦИАТИВИ” НА ФОНДАЦИЯ „ЕКООБЩНОСТ”




Подпомагане работата на организации в страната по решаване на проблеми, свързани с околната среда и устойчивото развитие. Програмата се осъществява с финансовата подкрепа на Германския фонд Маршал на САЩ, фондация „Чарлз Стюарт Мот” , фонд „Братя Рокфелер” и фондация DOEN-Холандия.

Неправителствени организации, читалища, институции могат да кандидатстват с проекти в една от областите:



биоразнообразие - провеждане на конкретни прородозощитни и информационни дейности за редки и защитени растителни и животински видове и техните местообитания с участието на общността, обсъждани относно природозащитния статус на определена територия.

природно и културно наследство - практически инициативи, даващи възможност за развитие и опазване на природното и културно наследство на местните общности.

местни екологични проблеми - идеи за конкретни практически инициативи, свързани с опазване и подобряване състоянието на околната среда.







ІІ

МИНИСТЕРСТВО НА ИКОНОМИКАТА предложения за проекти за техническо сътрудничество с ФРГ




Консултантска и експертна помощ за насърчаване на икономическите реформи, на малките и средни предприятия, за изграждане на органи по сертификация, оценка на съответствието, изпитвателни лаборатории, както и за насърчаване на публичната администрация.







ІІІ

НАЦИОНАЛЕН ДОВЕРИТЕЛЕН ЕКОФОНД




Приоритетни области: Опазване на биологичното разнообразие: развитие на инфраструктурата в защитени територии с цел опазване на защитени животински и растителни видове и техните местообитания; мониторинг и инвентаризация на биологичното разнообразие и устойчиво използване на компоненти за създаване на социални алтернативи







ІV

ПИЛОТЕН ПРОЕКТ ПО ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ В ОБЩЕСТВЕНИ СГРАДИ Агенцията по енергийна ефективност /АЕЕ/




Ще бъдат финансирани проекти за:

Болници около и над 300 легла

Училища с най-малко 30 класни стаи

Културни институции (театри, галерии и библиотеки)

Сградите да са на стойност до 350 000 евро за болнична сграда; до 200 000 евро за училищна сграда и до 250 00 евро за сграда на културна институция, при наличие на предпроектни проучвания и енергийни одити, водещи до спестяване на най-малко 20% от енергията за училища и културни сгради и 35% за болници, с очакван период на откупуване от 2 до 4 години. ще се представят пред Управляващия комитет в МЕЕР и АЕЕ.
Европейската банка за възстановяване и развитие откри кредитна линия от 5 млн. евро в Обединена Българска Банка, Българска Пощенска Банка и Юнион Банк за кредитиране на инвестиционни проекти в областта на енергийната ефективност и възобновяеми енергийни източници по схемата:

50 – 60 % заем по кредитна линия

20 – 25 % собствено съфинансиране

7,7 – 20 % безвъзмездна помощ, която се предзоставя след като независим консултнт установи постигането на поставените цели.









V

СОЦИАЛНОИНВЕСТИЦИОНЕН ФОНД





Безвъзмездно финансиране на инфраструктурни и квалификационни проекти









ПРЕДПРИЯТИЕ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА




Безвъзмездни помощи, краткосрочни (до една година) и дългосрочни (от една до пет години) заеми на общини, юридически и физически лицa







VІІ

ПРОГРАМА “МАЛКИ ПРОЕКТИ НА ХОЛАНДСКОТО ПОСОЛСТВО” (MATRA/KAP)




Отпусканите по линия на Matra/KAP финансови средства имат допълващ характер. Когато проектите се финансират от други донори, определени компоненти могат да останат извън предвидените за финансиране дейности. Заявките за финансова помощ по Matra/KAP трябва да се отправят до Посолството на Кралство Холандия. Финансовата помощ, която посолствата са упълномощени да отпускат не може да надвишава NLG 25 000 (приблизително EUR 11 500) .







VІІІ

ОБЕДИНЕНИТЕ ХОЛАНДСКИ ФОНДАЦИИ




Обединени холандски фондации подкрепят усилия за приобщаване на хора, чиито социални, физически, образователни, емоционални, поведенчески и други проблеми създават трудности за пълноценното им и равностойно участие в съответното семейство, група и общност.






ІХ

Програми на холандското правителство – “PSO” И “PSO+” за икономическо сътрудничество




Програма PSO съдейства за развитието на търговските взаимоотношения и сътрудничество между холандски и български фирми и е съвкупност от дейности, съдържащи следните елементи:

техническа подкрепа, изразяваща се в преструктуриране, обучение и запознаване с методите на съвременния мениджмънт, маркетинг и производство;


• инвестиции в доставки и хардуер, необходими за подобряване на производствения процес;

сближаване на български и холандски фирми с цел започване на съвместен бизнес между тях. Програма “PSO+" e алтернатива на “PSO" и е ориентирана към фирми от консорциуми на холандски и български фирми, подготвили проекти. PSO+ проектите следва да са свързани с инвестирането на холандски фирми в България или с други форми на устойчиво сътрудничество с цел:

стимулиране на иновации;

създаване на трайни търговски взаимоотношения;

подпомагане стартирането на нови стопански дейности;

подпомагане инициативите на холандско-български джойнт-венчъри;

спомагане трансфера на ноу-хау и капиталови стоки.

Senter - търгове за прием на предложения за проекти:

първата тръжна процедура стартира Януари/Февруари и приключва през м.Март,

втората съответно стартира Юни/Юли и приключва м. Август.

Ползватели по програмата могат да бъдат фирми от следните области: селско стопанство, транспорт, енергетика и околна среда, промишленост. Предприемачите, които проявяват интерес към инвестиции и съвместна дейност, трябва да имат холандска партньорска фирма, която да кандидатства за участие.








Х

ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ – ГЕНЕРАЛНА ДИРЕКЦИЯ “ОБРАЗОВАНИЕ И КУЛТУРА”, НАПРАВЛЕНИЕ “КУЛТУРА”

Jumelages@cec.eu.int Towntwinning@cec.eu.int



ПОБРАТИМЯВАНЕ НА ГРАДОВЕ




По-важни изисквания:

- Проектът да има европейско измерение

- Да не включва само преставители на местната власт

- Да включва поне 10 представителя от участващ регион

- Конференции и семинари Формално кандидатства орган на местното самоуправление или федерация / асоциация на местните власти

- Проектът трябва да има образователен характер и европейско измерение


- Да включва поне 20 участника

- Да предлага деиности с нестопанска цел









ХІ

GLAXOSMITHKLINE (GSK) ПОДПОМАГА ПРОЕКТИ НА НПО




GlaxoSmithKline - световна фармацевтична компания със седалище във Великобритания - подпомага проекти на НПО от цял свят, чиято цел е подобряване на здравеопазването:

- Иновационни програми, които се заемат да решат конкретен проблем или нужда, свързана със здравето;

- Иновационни програми, които дават възможност на GSK да бъде видяна като основен спонсор и партньор;

- Програми, които свързват организации в динамично сътрудничество, като това значително увеличава мащаба и ефективността на проекта;

- Програми, които дават възможност да бъдат ангажирани служители на GSK или да подпомогне общност, в която компанията прави бизнес.

Всяка програма, финансирана от GSK, освен да отговаря на гореизброените приоритети, трябва да: идентифицира целите и възможните бариери пред постигането на успех; включва план за устойчивост; да измерва и оценява постигнатото; да има потенциал да бъде репликирана.









ХІІ

PPA LONG - ПРОГРАМА НА ХОЛАНДСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО

МИНИСТЕРСТВО НА ИКОНОМИКАТА




Целта на програмата е развитие и укрепване на дееспособна пазарна икономика чрез безвъзмезден трансфер на ноу-хау/технологии и предоставяне на безвъзмездна техническа помощ (консултации, обучение, работни срещи, семинари, др.) за укрепване на правителствените институции на РБългария в различните сектори на икономиката със задача подпомагане подготовката на България за членство в ЕС чрез разработване на проекти.

Програмата не позволява покупки на оборудване на стойност над 10% от цялата стойност на одобреният бюджет на даден проект.

Срокът за всяка година е 13 Февруари.

Проектите да се представят и в електронен вид на e-mail: PSO@mi.government.bg.

Начална дата за стартиране на проектите е 1 Януари следващата година. Приоритетни области са: Икономическо развитие, Околна среда, Финанси, Енергетика, Транспорт и Селско стопанство.

Приблизителен бюджет за 1 проект: 250.000 - 400.000 евро, продължителност: 1,5-2 год.









ХІІІ

ПРОГРАМА НА ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ЯПОНИЯ ЗА ОТПУСКАНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ПОМОЩ ЗА ПРОЕКТИ НА МЕСТНО РАВНИЩЕ




Предоставяне на финансови средства на проекти за социално и икономическо развитие.

Възможните получатели на тази безвъзмездна помощ включват неправителствени организации, училища, изследователски институти, медицински институти и органи на местното самоуправление.

Формуляри за кандидатстване по програмата можете да получите от Посолството на Япония в София всеки ден в рамките на работното време на посолството. Попълнените документи се подават директно в Посолство на Япония.








ХІV

ПРОГРАМА S.T.E.P.BEYOND НА ЕВРОПЕЙСКАТА ФОНДАЦИЯ ЗА КУЛТУРА




Програмата има за цел да насърчи трансграничното културно сътрудничество и обмен между страните от Европейския съюз, десетте страни, които ще се присъединят към него през 2004 г., и страни кандидатки за членство в Европейския съюз, за чието присъединяване още не е определена дата. В последната група попада и България.




ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ЕКОЛОГИЧНИ ПРОЕКТИ

ХV

РЕПУБЛИКАНСКИ БЮДЖЕТ




Ежегодно с Приложение към Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година се приема финансирането на общински инвестиционни екологични обекти: градски пречиствателни станции за отпадъчни води, довеждащи колектори към тях, канални помпени станции и общински депа за битови отпадъци. Във връзка с подготовка на проекта на Приложение към Закона за държавния бюджет общините представят своите писмени предложения пред МОСВ и МФ няколко месеца преди стартиране на процедурата за разработване на Закона за държавния бюджет за съответната година.







ХVІ

НАЦИОНАЛЕН ДОВЕРИТЕЛЕН ЕКОФОНД




Фондът е създаден като самостоятелно юридическо лице със Закона за опазване на околната среда за управление на средствата, предоставени като дарение на България от Правителството на Конфедерация Швейцария по сделката "Дълг срещу околна среда" между България и Швейцария.

Приоритетни области за фонда са:

ликвидиране на стари замърсявания

намаляване замърсяването на въздуха

опазване чистотата на водите

опазване на биологичното разнообразие





ПРЕДПРИСЪЕДИНИТЕЛНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЗА
ДЪРЖАВИТЕ КАНДИДАТКИ ЗА ЧЛЕНСТВО


ХVІІ

ПРОГРАМА САПАРД




По програма САПАРД се финансират публични инвестиции (в този вид проекти могат да се включат общините)

Изискването за национално съфинансиране на проектите е публични инвестиции: за тях безвъзмездната помощ от ЕС ще бъде 75%, а останалите 25% ще се финансират от бюджета.

Кандидатурите за финансиране на проекти се представят в регионалните агенции САПАРД.

Какво подпомага САПАРД

Инвестиции в земеделски стопанства;

Подобряване преработката и маркетинга на селскостопански и рибни продукти;

Развитие и разнообразяване на икономическите дейности, предоставяне на възможности за многостранни дейности и алтернативни доходи.

Развитие на селскостопански дейности, целящи опазването на околната среда;

Лесовъдство, залесяване на земеделски земи, инвестиции в горски; стопанства, преработка и маркетинг на горски продукти;

Управление на водните ресурси;

Обновяване и развитие на селата, опазване и съхраняване на селското наследство и културни традиции;



Развитие и подобряване на междуселищната инфраструктура.










СПОРАЗУМЕНИЯ ЗА ДВУСТРАНО СЪТРУДНИЧЕСТВО

ХVІІІ


Австрия
Проектите се изпълняват МОСВ и австрийското Федерално министерство на външните работи с помощта на австрийската Федерална агенция по околна среда.

ХІХ

Великобритания
Департаментът за околна среда, храни и селско стопанство (Defra) управлява Фонда Околна среда за Европа на Великобритания. Той подпомага проекти и дейности в областта на околната среда в страните кандидатки за ЕС и други страни в Източна Европа, Кавказ и Централна Азия. Областите, в които се финансират проекти, са: решаване на непосредствени екологични проблеми; насърчаване на устойчиво управление и използване на природни ресурси; защита на интересите на обществеността по отношение на въздействията върху околната среда и здравето; опазване или възстановяване на околната среда; обмен на информация; участие на обществеността в процеса на вземане на решения. Средната стойност на един проект е 5000 - 10 000 лири стерлинги, но всеки случай се разглежда индивидуално. Таванът за финансиране е около 15 000 лири стерлинги, но при добри проекти, които се нуждаят от по-голям бюджет, биха могли да се отпуснат и повече средства. Молбите трябва да бъдат придружени с писмо за подкрепа и препоръки от посолството на Великобритания. Предложените проекти трябва да бъдат подкрепени от министъра на околната среда и водите. Попълнените молби се изпращат в посолството на Великобритания за разглеждане.

ХХ

Княжество Монако




Княжество Монако финансира в България в продължение на повече от 10 години проекти, свързани със защитените територии, опазване на биологичното разнообразие, развитието на екотуризма и финансиране създаването на инфраструктура за екотруризъм. Разработен е план за управление на района Велека-Силистар. За 2004 г. са отпуснати 30 000 Евро за образователни програми, поддръжка на системата от информационни табла, създаване на структурна база за развитие на екотуризма в с. Фазаново и опазване на защитените територии.










Международни организации и финансови институции

ХХІ

Нордик (Nordic) – фондове




Правителствата на Дания, Норвегия и Швеция създадоха фондове към ПРООН за финансиране на консултантски услуги и дейности в различни страни. Тези дейности трябва да са в рамката на устойчивото развитие и донорската политика на ПРООН. България може да получава средства по Датския и Шведския фонд. Молби за използване на фондовете могат да подават институции, неправителствени организации, индивиди, частният сектор или ПРООН. Молбите се подават до офиса на ПРООН в съответната страна, а проектите се администрират от Офиса за проекти на ООН (UNOPS) в Копенхаген.

Чрез фондовете се финансират консултантски услуги. Дейностите, за които може да се кандидатства са: предпроектни проучвания, разработване на проекти, мисии за мониторинг, оценка, цели или частични проекти.

Приоритетни области са: водоснабдяване и канализация, възобновяеми енергийни източници, инициативи в промишлеността и частния сектор, околна среда, образование и др. Биха могли да се разглеждат и проекти извън тези области.


ХХІІ

ЦИМ (СIМ) – проекти




СIМ означава Център за международна миграция и развитие. Ръководи се съвместно от Германската асоциация за техническо сътрудничество (GTZ) и федералната служба за трудова заетост. СIМ изпращат експерти при поискване в страни, които имат нужда от помощ в различни направления.

Основни сектори, в които работят експертите на СIМ са: околна среда и опазване, професионално обучение, подпомагане на частния сектор, икономическа и социална инфраструктура, и здраве.

При кандидатстване се попълва официалния пакет от бланки за изпращане на експерт във вашата институция за период не по-малък от 24 месеца.

При одобряване на заявката от страна на СIМ заявителят трябва да подпише договор за назначаване на експерта, като му заплаща обичайната за страната средна заплата за тази позиция и бонуси, да му осигури работно място и да поеме транспортните му разходи (местни и международни). Разликата между българската и германската заплата се поема от СIМ.









ХХІІІ

Американска агенция за международно развитие (USAID)
За последните дванадесет години, Американската агенция за международно развитие подпомага Правителството на България в развитието и прилагането на природозащитни политики.







Каталог: new -> assets -> Strategiq -> Dokumenti
new -> Хипотезата за „странната долина ” и мястото й в „географската и историческа карта” на анимацията
new -> Закон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. От рождения си ден 1 юни 1996 г., Закона за общинската собственост претърпя множество промени, основните от които бяха през 1999 г и 2004 г
new -> Тантриското преобразяване
new -> Тема: здравеопазване
new -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
new -> І. Заградете верния отговор за задачи от 1 до 10
assets -> Докладна записка и мотиви относно промени в Наредба за местните данъци на територията на Община Карнобат
assets -> До г-н Златко Стойчев Ноември 2005 година Кмет на Община Радомир
Dokumenti -> До г-н Златко Стойчев Ноември 2005 година Кмет на Община Радомир


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница