Програма на бки, братислава декември 2012 130 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора



Дата21.01.2018
Размер59.07 Kb.
#49095
ТипПрограма
ПРОГРАМА НА БКИ, БРАТИСЛАВА

ДЕКЕМВРИ 2012
130 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора









По повод 130-та годишнина от рождението на големия български художник Българският културен институт в Братислава, в сътрудничество с Художествената галерия в Кюстендил, организира изложба на Владимир Димитров – Майстора, представяне на двуезична книга с репродукции и прожекция на филми, създадени във връзка с годишнината на художника.

Владимир Димитров – Майстора (1882-1960) е едно от големите имена в българската живопис, превърнало се в символ на българското изобразително изкуство. Картините на Майстора са създадени на един дъх, те са с чисти цветове, натурата е деформирана експресивно, въздействието е постигнато чрез контраст между топли и студени багри. Майстора носи модерността на 20 век, но постига по-голяма убедителност от своите съвременници. Неговите произведения са с верен рисунък и свободно приложена широка мазка на багрите. Графичните си рисунки изгражда без предварителна подготовка с молив. Пеенето било втората му страст.

Роден е през 1882 г. в село Фролош в семейството на бежанци от македонското влашко село Магарево. През 1889 г. семейството му се преселва в Кюстендил, където Майстора завършва началното си образование и прогимназия. По-късно учи в Художественото индустриално училище (днес Национална художествена академия) при Петко Клисуров, Жеко Спиридонов, Антон Митов, Иван Мърквичка и др. Първата му изложба е открита на 21 май 1903 г. в залите на Окръжния съд в Кюстендил, когато той е едва на 21 години и работи като писар в съда. В своя начален период рисува главно портрети. По време на Балканската и Първата световна война е военен художник в състава на Рилската дивизия на българската армия и в редица картини отразява българското участие в тези войни и живота на фронта – „Ранени“, „По Беласица“, „Инвалиди“, „На фронта на р. Струма“, „В гр. Скопие, 1916“, „Завръщане от фронта“ и др. След войните се утвърждава като художник, отхвърлящ академизма в изобразителното изкуство. През 1923 г. работи и в Италия, а от 1924 до 1951 г. живее и твори в кюстендилското с. Шишковци, като същевременно открива и участва в изложби в София и други градове. През този период тематиката на творбите му е свързана предимно с хората и природата в Кюстендилския край: „Моми“, „Моми-сестри от с. Дивля, Радомирско“, „Цветница“, „Фамилия“, „Девойка от Кюстендилско“, „Жетварка“, „Мома с ябълки“, „Копачки“, „Селско момиче сред макове“ и др.

Майстора е един от най-ярките представители на Движението за родно изкуство. Неговите портрети и композиции притежават изразителни, живи цветове, идеалистичен и същевременно уникален рисунък и имат силно символно излъчване.


4.12.2012, 17.30 ч., БКИ, ул. „Йесенскехо” 7, Братислава

Откриване на изложба с творби на Владимир Димитров – Майстора от фонда на Художествената галерия в гр. Кюстендил.

Изложбата ще продължи до 10.01.2013 г.


5.12.2012, 17.30 ч., БКИ, ул. „Йесенскехо” 7, Братислава

Представяне на книгата „Почит към Майстора“ на Михаил Калдъръмов (изд. "Дебора-МарБи") и прожекция на филмите „Майстора – най-българският художник”, и „Песента на цветовете”,създадени във връзка с годишнината на Владимир Димитров – Майстора.
"Когато застанах (за кой ли път) пред творбата "Пеещи жетварки", чух... песента!... Тя се разтваряше във въздуха, оцветяваше го с багрите на зрялото житно поле, натежало от ухания. Побързах да я запиша" – пише Михаил Калдъръмов в "Почит към Майстора". Той работи от години в галерията "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил и се случва неизбежното за поета: заставайки пред някоя картина, да чуе песента, която сякаш извира от нея.

В книгата, плод на тригодишен труд на автора, са включени 17 есета-импресии, вдъхновени от популярни картини на именития художник – „Жетварки”, „Пейзаж”, „Пролетни дървета”, „Залез”, „Стана”, „Завръщане от работа” и др., увековечили по един уникален начин природата, трудолюбието, хубостта и силата на българина – физическа и нравствена.

Изданието е с рядко добри репродукции на прочути и на непрочути Майсторови картини. Импресиите към тях са в немерена и мерена реч, отпечатани двуезично (на български и английски) те са сполучлив начин за популяризиране в чужбина на картините на гениалния ни художник.
5.12.2012, 17.30-19.00 ч., Култ. център „Дунай”, ул. „Недбалова” 3, ет.4, Братислава

Кафене на езиците – провежда се всяка първа сряда от месеца.

Организатори: EUNIC в Словакия – сдружение на културните и езиковите чуждестранни институти на европейските страни в Братислава, Руският културен център и посолствата на Япония, Сърбия и Хърватска.


7.12.2012, 18.30 ч., БКИ, ул. „Йесенскехо” 7, Братислава

Вечер, посветена на 8 декември – празник на българските студенти.

В програмата: Драматизация по "Ние, врабчетата" на Йордан Радичков.

Превод: Мария Тополска, Мирослав Урам и Роберт Рехак.

Участват: студентите-българисти от университета Коменски в Братислава Роберт Рехак и Мирослав Урам и студентките Виолета Тасева и Симона Тасева от СУ „Св. Климент Охридски“.


11.12.2012, 17.30 ч., БКИ, ул. „Йесенскехо” 7, Братислава

Цикъл „На кино в БКИ” – прожекция на българския игрален филм „Слънчево”, спечелил специалната награда на журито на тазгодишния фестивал „Любовта е лудост” – Варна. Филмът ще бъде представен от своите създатели.

Режисьор, сценарист и продуцент: Илия Костов

Оператор: Ярослав Ячев

Музика: Николай Иванов-Ом

В ролите: Лилия Маравиля, Робърт Янакиев, Богомил Спиров, Велизар Величков-Визо и др.

Сюжет: Една необикновена и вълнуваща история, започваща от България и продължаваща по целия свят. Във филма се разказва за стогодишна църква, която изплува от дъното на голям язовир. "Слънчево" е мястото, където отец Златан се опитва да организира събор с оцелелите и пръсналите се по света наследници на потъналото село – приятно арогантен хирург и политик, пастор-оперетен певец, известна журналистка и италиански студент. Животът им е изпълнен с обрати. По време на невероятните им перипетии от Рим през Виена до Кандахар те разкриват нестандартните си характери, за да открият, че съдбата винаги ги връща към корените на предците им.


12.12.2012, 18.00 ч., БКИ, ул. „Йесенскехо” 7, Братислава

В очакване на Коледа” – концерт на ученици от Музикалната школа „Екснарова 6”.

В програмата: Произведения на европейски композитори.
16.12.2012, 16.00 ч., Голяма Евангелска църква, ул. „Паненска”, Братислава

Концерт на Хора на донските казаци.

В изпълнение на тримата славянски тенори – Любомир Дяковски, Константин Янков и Григорий Палишчук (Русия) ще прозвучат известни православни композиции, както и „Химн на народите” от Верди, по случай наближаващата 200 годишнина от рождението на големия композитор (1813).


БКИ, ул.„Йесенскехо” 7, Братислава

До 31.01.2013 продължават курсовете по български език:



  • за начинаещи – всяка сряда 18.00-20.30 ч.,

  • за средно напреднали – всеки петък 17.00-19.00 ч.,

  • за напреднали – всеки понеделник 16.30-19.30 ч.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница