Програма на бки прага за месец септември 2011 2011, 18 ч. Откриване на изложба духовна живопис "Тиха светлина Ангелите" на Андрей Янев Място



Дата26.10.2018
Размер56.65 Kb.
#100312
ТипПрограма
Програма на БКИ – Прага за месец септември 2011
6. 9. 2011, 18 ч.

Откриване на изложба духовна живопис “Тиха светлина - Ангелите” на Андрей Янев



Място: Галерията на БКИ – Прага, Klimentská 6, Praha 1


“Балканският художник Андрей Янев черпи вдъхновението си от легендите, музиката и ритъма на неговата родина, които са дълбоко втъкани в подсъзнанието му.” Проф. Д-р Аксиния Джурова
Андрей Янев е получил солидно образование още в рисувалното училище в Казанлък, Художествената академия в София (при проф. Мито Гановски) и Художествената академия в Санкт Петербург (при проф. Таласчук). Навлиза отрано в художествения живот на България, бързо се утвърждава в него и излиза на световната арена на изкуствата.

Картините на Янев излъчват особено равновесие и хармония, тишина и спокойствие, с което те като че ли са извънвременни на фона на френетичното ни ежедневие. Неговият философски разговор с времето и традицията, с вечното и божественото водят до усещането за космическа тишина и вселенска хармония. Така Андрей Янев се представя като истински последовател на исконната магия, наречена изкуство.
14. 9. 2011, 10.00 ч. – 17.00 ч.

Кръгла маса, посветена на Деня на европейските езици на тема “Как общуваме в езика?”



Място: Залата на БКИ – Прага, Klimentská 6, Praha 1
Организатор: Български културен институт в Прага

Програма:
Първа част: Как преподаваме съвременен език?

Водещ: Добромир Григоров


9.55 – Официално откриване на срещата
10.00-10.30 – Проф. д-р Хана Гладкова, Карлов университет в Прага


10.30-11.00 – Гинка Бакърджиева, PhD., преподавател по български език в Карловия университет в Прага
Мултимедийно обучение по български език

11.00-11.30 – Д-р Елена Крейчова, преподавател по български и старобългарски език, Катедра по славистика, Философски факултет, Масариков университет в Бърно

E-learning обучението по български език в Масариковия университет

11.30-12.00 – Марцел Черни, PhD., научен сътрудник в Славянския институт на Чешката академия на науките, преподавател по българска литература в Карловия университет в Прага
Практическите помагала по граматика на издателсво Холман – българският език и балканските езици

12.00 - Дискусия
Втора част: “Езикът в книгите и сред хората“

Водещ: Елена Крейчова


14.00-14.30 – Проф. д-р Людмила Ухлиржова
Янко Бъчваров и колектив, Кратък чешко-български речник на некнижовната лексика
14.30-15.00 – Доц. д-р Маргарита Младенова, преподавател по историческа граматика на чешкия книжовен език, СУ „Св. Климент Охридски”


Как и за кого беше съставен Краткият чешко-български речник на некнижовната лексика


Трета част:
“Как четем езика на литературата?“

Водещ: Гинка Бакърджиева


15.00-15.30 - Добромир Григоров, PhD., СУ „Св. Климент Охридски”
Езикът на литературния превод
15.30 - 16.00 –
Д-р Мирослав Коуба, Философски факултет, Пардубицки университет

Възрожденска литература днес: как (не) я разбираме и как (не) я интерпретираме в българо-чешкия езиково-литературен дискурс

16.00 - Дискусия


При желание да участвате като слушател на срещата, моля заявете участие на тел.:
+420 233 326 862.
22. 9. 2011, 18.30 ч.

Клавирен концерт – световна премиера на неиздавана досега музика на българския композитор Васил Божинов, живял и творил в Прага. На пианото: Тодор Петров. Сопран: Мария Павлова



Място: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, 118 00 Praha 1
Съвместно с: Чешки музей на музиката към Националния музей на Чехия
Програма:

1. Vals (Well,why not!)

2. Две инвенции

3. Приказка за Дон Жуан

4. Два прелюда

5. Grand valse

6. Inventione

7. Две фуги

8. Песен за падналия герой

9. Валс



Васил Божинов e български композитор роден през 1888 г. в Стара Загора. Син е на събирача на народни песни и композитора Ив. Божинов, от когото получава основни знания по музика, цигулка и пиано. През 1911 г. завършва композиция в консерваторията в Лайпциг при М. Регер. Концертира из Далмация и Черна Гора. След това се заселва в Прага. През 1931 г. завършва Пражката музикална академия при Ал. Хаба. Започва да композира в четвърттоновата гама. За този нов за времето си стил води и лекции.


Със своето творчество Божинов се нарежда сред изтъкнатите българи, допринесли за развитието на световната музикална култура. Той е първият български модерен композитор, чийто произведения достойно се вписват сред най-добрите такива от 20-те години на 20 век. Божинов е между първите, които използват политоналност. Заедно с Алфонс Хаба участва в експеримент по създаването на четвърттоновата гама. Автор е на първата четвърттонова симфония и на първите произведения за пиано в тази гама.


26. 9. 2011, 10.00 ч. – 20.00 ч.

Българска програма по случай Европейския ден на езиците



Място: Залата на БКИ – Прага, Klimentská 6, Praha 1

Интернет страница: www.evropsky-den-jazyku.cz

Програма:

Курсове по български език - презентация

14.00 ч. – 20.00 ч.


Българска изложба
10.00 ч. – 20.00 ч.
„Тиха светлина - Ангели“, изложба духовна живопис на Андрей Янев

В разноликата картина на българското съвременно изкуство, Андрей Янев определено би могъл да се причисли към художниците, за които модерното е задължителна информация, която не изключва родната традиция. Той е неоиконописен без да е иконографски. В платната му сюжета се развива извън злободневието и преходното, извън стреса, пулса на деня и жестокоста на бита. Духовната уравновесеност,която излъчват платната му, често стига до съзерцателност, до особена вглъбеност, в която се ражда надеждата. Надеждата като спасение.
Български филми

10.00 ч. – 12.00 ч.

Блок български анимационни филми
15.30 ч.

„С деца на море“, игрален филм (детски, семейна комедия), 1972, 80 мин., на български език

В ролите: Златина Дончева, Кирил Петров, Георги Парцалев, Ивайло Джамбазов

Филмът е съставен от две новели, в които герои са едни и същи деца, прекарващи лятната си ваканция на море.

Делфинът - Група деца, заедно с родителите си са на почивка в Несебър. Те стават причина за запознанството на Огнян и Елена. За тях Огнян става кумир — силен, смел и отличен плувец. Той им разказва за приятелството си с един делфин.

Фотолюбител - Децата решават да разнообразят игрите си, като се занимават с фотолюбителство. Така, без да искат, нарушават плановете на техния съсед от София чичо Манчо, който е в командировка с чужда жена.

17.00 ч.

„Дами канят“, игрален филм (комедия), 1980, 95 мин., на български език

В ролите: Стефан Данаилов, Невена Коканова, Цветана Манева, Доротея Тончева



Чаровен инструктор по шофиране след развода си се отдава на лекомислени авантюри. И въпреки че всяка от жените, които го ухажват, се опитва здраво да го впримчи, неотразимият Дон Жуан успява да излезе от всякакви капани. Младият почитател на любовните афери има инцидентни проблеми с ревниви съпрузи, но много по-сериозни са проблемите му с преследващите го влюбени жени.

Много забавна комедия, събрала на едно място няколко от най-красивите български актриси, сред които Стефан Данаилов е във вихъра си.
18.30 ч.

„Двойникът“, игрален филм (комедия), 1980, 100 мин., на български език



В ролите: Тодор Колев, Павел Поппандов, Георги Русев, Йорданка Кузманова

Денев е специалист в областта си, който нямайки свободно време да напише доктората си, се съгласява на помощта, която му предлага неговият братовчед — Иван. А именно — да си разменят местата. Трудно е някой да разбере играта им, тъй като приликата между двамата е наистина голяма. Иван е управител на магазин, о̀правен в далаверите и със сериозен успех сред жените. Но попаднал в академичната среда на братовчед си, задачата му ще се окаже не така лека. Класическа комедия за смяната на местата, в която Тодор Колев изпълнява и двете роли. И надминава дори себе си!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница