Програма на бки прага за месец юли 2012 Продължава изложбата "Български традиционни накити"



Дата05.02.2018
Размер34.94 Kb.
#55084
ТипПрограма
Програма на БКИ – Прага за месец юли 2012
Продължава изложбата "Български традиционни накити" – оригинали от 19 и 20 век от чешки и български сбирки. Поради големия интерес изложбата ще остане до 19.8.2012.

Място: Национален етнографски музей, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5


Регионалният етнографски музей – Пловдив бе поканен от Националния исторически музей на Чехия по инициатива и в партньорство с Българския културен институт в Прага да реализира през 2012 г. изложбата „Български традиционни накити” в залите на Националния етнографски музей към Националния исторически музей на Чехия.
От българска и чешка страна са показани общо 120 оригинални, уникални накита от 19 и 20 век (много от тях сребърни и позлатени) и традиционни български носии от различните етнографски области, обкичени с накити. Към изложбата има каталог, информационни пана и документален филм.


Подобна изложба не е имало в Чехия от близо 60 години. Предишните две български етнографски изложби в Прага (1938 и 1956 г.) се считат за феноменален успех, защото са били приети с огромен интерес от страна на публиката и са били едни от най-успешните изложби на музея въобще. Вярваме, че подобна изложба ще допринесе за утвърждаването на богатите традиции на българо-чешките културни взаимоотношения и ще бъде извънредно успешна и полезна за имиджа на съвременна България.
3.7.2012, 18 часа

Откриване на изложбата на българския художник Атанас Гаджев Кафка Експрес



Място: Галерията на БКИ – Прага, Klimentská 6, Praha 1
Атанас Гаджев е роден през 1960 година в град Белово. Завършва Националната художествена академия в София, специалност “Керамика” в класа на проф. Венко Колев. Работи в областта на кавалетната и монументална пластика. Автор е на редица интериорни, екстериорни и пространствени художествено-пластични решения. В последно време активно се занимава с изследване на възможностите на различните материали като начин за разнообразяване и допълване на изразните средства – графика, дървопласитка, стенно-монументална живопис, скулптура.

Проектът е метафора на „пътуването” в духовните и географските пространства на Бавария и Бохемия, където своеобразен „водач” на автора е експресният влак № R 354 „Франц Кафка”.
Идеята на автора се ражда по време на международна творческа резиденция в центъра за изкуство в Швандорф, Германия, когато той пътува и до различни градове на Чехия, Словакия, Австрия.

10-14.7. 2012

Девето издание на летния фестивал на класическа музика “Тржебонска ноктурна“. В дните от 10.7. до 14.7. 2012 ще се проведат пет концерта класическа музика под диригентската палка на световноизвестни музиканти. С участието на мецосопрана Христина Василева.

Цялата програма на http://www.trebonskanocturna.cz/nc-uvod/

Място: град Třeboň, южна Чехия
14.7. 2012 – Пражки камерен оркестър – “Почит на Ема Дестинова“

Христина Василева(мецосопран), Иржи Водичка(цигулка), Пражки камерен оркестър, Ян Кучера(диригент).

Христина Василева е родена в София в чешко-българско семейство. През 1990 г. завършва Националното музикално училище “Любомир Пипков” – гр. София, и продължава да следва при Михаел Томaшов. Тя е пяла в Националния театър в Прага, Бърно, Загреб, Гърция, Германия, Япония. През март 2011 г. получи най-голямата театрална чешка награда “Тхалие 2010“ за ролята на Катя в операта на Яначек.
14.7.2012, 15 часа

Трио концерт. Летния концерт класическа музика на японски музиканти Юкие Ичимура(пиано), Норико Чехова(флейта), Михо Сугихара(цигулка).



Място: Галерията на БКИ – Прага, Klimentská 6, Praha 1
В програмата на концерта са включени произведения на Телеман, Доплер, Бетховен, Равел, Иберт и др.
18.7.2012, 18 часа

Представяне на българския превод на романа "Обслужвал съм английския крал" на чешкия писател Бохумил Храбал, издателство ''Колибри'', София, юни 2012. Специални гости на вечерта ще бъдат преводачът Васил Самоковлиев, управителят на издателство Колибри Раймонд Вагенщайн, главния редактор на издателството Силвия Вагенщайн и редакторът на романа Анжелина Пенчева.



Място: Галерията на БКИ – Прага, Klimentská 6, Praha 1

Васил Самоковлиев е роден 22 юли 1946 г. в Поморие, България. Завършил е руска гимназия в Пловдив и Славянска филология в Софийския университет – специалност чешки, български и руски език. Дългогодишен преподавател по чешки в Пловдивския Университет и по български език за чужденци в Медицинска академия – Пловдив; активен преводач на чешка художествена литература. От 1988 г. е член на Съюза на българските преводачи.
Превел е около 20 заглавия от различни автори, сред които Карел Чaпек, Владислав Ванчура, Владимир Парал, Милан Кундера и Бохумил Храбал. За „Капризно лято“ на Владислав Ванчура получава наградата на Съюза на българските преводачи за най-добър превод (1995) и наградата „Пловдив“ (1995). От 1996 г. живее в Прага, където продължава активно да превежда.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница