Програма на бки прага за месец юни 2013 Продължава изложбата буквите на българия азбука на европа. Проект на Международното триенале на сценичния плакат в София



Дата23.07.2016
Размер51.53 Kb.
#2317
ТипПрограма
Програма на БКИ – Прага за месец юни 2013

Продължава изложбата БУКВИТЕ НА БЪЛГАРИЯ – АЗБУКА НА ЕВРОПА. Проект на Международното триенале на сценичния плакат в София



Techmania Science Center, разположен в заводите „Шкода“, вход от портал V откъм улица „Борска“, Пилзен

С изложбатa започна Пилзенският by-pass – проект за сътрудничество на чуждестранните културни институти и представителства в Чехия, който е част от проекта „Пилзен – Европейска столица на културата за 2015 г.“ За град Пилзен изложбата е подготвена от Българския културен институт в Прага, ЕСК Пилзен 2015 и Europe Direct Пилзен, разположен в Techmania Science Center. Международното триенале на сценичния плакат в София е първата институция, която по атрактивен и креативен начин представя България и нейната азбука на останалите членки на ЕС. Автор на един от плакатите е и чешкия художник Ян Райлих. Едни от създателите на проекта, Божидар Икономов и Божидар Йонов представят България в изложбата.

Изложбата ще продължи до 30.06.2013 г.



NEVER THE SAME. Изложба на Росица Гецова.

4.6.2013, 18.30 часа

Галерията на БКИ-Прага, ул. „Климентска“ 6, Прага 1

Never the same е последната ми изложба, подготвена специално за Български културен институт в Прага“, споделя авторката Росица Гецова.Тя представя съвременна скулптура, направена от паус в комбинация с принт върху него. Художничката се интересува от повтаряемостта на елементите и поставянето им в пространството. Също и от наслагването на еднакви прозрачни елементи. “Never the same е израз, който точно съвпада с последната ми представа за света, обектите в него и тяхното взаимодействие със средата. Напълно еднаквите обекти се променят само от това, че вече стоят на различни места. Средата променя! Интересуват ме вътрешните процеси в човека и как те се проявяват на повърхността. В моите скулптури присъства цвета (наситено розово) той е напълно еднакъв. Интересувам се от това, как използването на един и същи цвят води до това, че той вече не се възприема като цвят, а по-скоро като знак”. Втората част от изложбата е серия принтове, които изграждат представа за пейзаж. В тях се заместват видимата част от света със съвсем дребни незначителни предмети.



Изложбата ще продължи до 30.06.2013г.

ВЛАДИМИР ПЕНЧЕВ И МАРЕК ЯКОУБЕК: ЗА БЪЛГАРИТЕ В ЧЕХИЯ НА ЧЕШКИ, ЗА ЧЕХИТЕ В БЪЛГАРИЯ НА БЪЛГАРСКИ

Чешка премиера на книгите на Владимир Пенчев „По серпентините на самопознанието и опознаването на другостта“ (Прага, 2012) и Марек Якоубек „Войводово. Едно непознато чешко село в България“ (София, 2013)

6.6.2013, 19.00 часа, Галерията на БКИ-Прага

Книгата на учения, университетския преподавател и преводач Владимир Пенчев събира текстове, които са следствие на неговата трийсетгодишна богата академична биография. Авторът изследва историята на славянството, българската фолклористика, чешко-българските връзки, проблемите на идентичността и другостта. Текстовете в книгата са в превод на Марек Якоубек и Ленка Будилова.

Монографията на Марек Якоубек разказва биографията на чешкото село Войводово в Северозападна България, основано през 1900 г. от евангелици, преселили се от румънската област Банат. Дългогодишните изследвания на автора върху това „късче от историята на чешко-българските връзки“ излизат в превод на български език в издателство „Парадигма“.

НОЩ НА МУЗЕИТЕ

8.6.2013, 19.00 – 01.00 часа

Галерията на БКИ-Прага, ул. „Климентска“ 6, Прага 1

Българският културен институт в Прага отново участва в Нощта на музеите в Прага. Този път галерията на Института предлага на посетителите изложбата на Росица Гецова „Never the Same“ и прожекциите на четири филма от поредицата „Забележителните следи“ на Чешката национална телевизия.

  • Изложбата „Never the same“ на Роциса Гецова представя съвременната българска скулптура. Важно изразно средство на творбите е комбинацията от паус и графичните отпечатъци върху него, както и акцентът върху повтаряемостта на елементите и разполагането им в пространството.



  • Поредицата „Забележителните следи“ е изключително престижна и харесвана от чешките зрители. Филмите представят някои от най-интересните постижения в българската архитектура (строителство, градоустройство), в които основен принос има чешката интелигенция в България след Освобождението през 1878 г. Режисьор на филмите е Радован Липус, а главно действащо лице пред камерата е известният чешки архитект и актьор Давид Вавра. Филмите се прожектират от 19 до 24 часа.



Легендарната в българското културно съзнание фамилия Прошек и нейната съдба оживяват в първия филм от поредицата.

  • 20.00ч. и 23.00ч. Забележителни следи – Адолф Вацлав Колар, филм, 27 мин.

Сюжетът на филма следва биографията на първият архитект на Софийската градска администрация – Адолф Вацлав Коларж, проектирал множество сгради, създател на първия урбанистичен план на град София по поръчка на българския княз Александър І.

  • 21.00ч. и 24.00ч. Забележителни следи – „Йосеф Вацлав Шнитер“, филм, 27 мин.

Първите си строежи архитектът Йозеф Вацлав Шнитер реализира в Москва, а по-голямата част от живота си посвещава на Пловдив. От 1878 до 1914 г. е главен архитект и инженер на града.

  • 22.00ч. Забележителни следи – „През Шипка до Варна“, филм, 27 мин.

Лентата представя приноса на чешката интелигенция в Стара Загора, Габрово, Русе и Варна, като отделя заслужено внимание на братята Шкорпил и техните археологически разкрития.

www.prazskamuzejninoc.cz

БЪЛГАРСКИ СЛЕДОБЕД В GARDEN CAFÉ TAUSSIG

11.6.2013, 15.30 – 20.00 часа

Garden Café Taussig, ул. „Влашска“ 25, Прага 1

Кафенето Garden Café Taussig предоставя възможности на хора с умствени увреждания да развият основни трудови и социални умения и по този начин спомага за тяхното социализиране.

По време на българския следобед ще представим българската култура на хранене с типични храни и напитки, както и духовната ни култура. Ще опитате традиционна българска кухня и хубави български вина, ще звучи разнообразна българска музика. Очаква ви томбола с награди. Ще научите нови факти за културно-историческото наследство на България и нейното съвремие, всички те поднесени атрактивно.

От 19.00 часа започва концертът на групата „Джезвица“ – нова пражка група, която свири музика, вдъхновена от ритмите и мелодиката на Балканите. Звученето на групата остава встрани от духовите оркестри, тъй като музикантите свирят на акордеон, китара, виолончело, виола, кларинет и други.  

www.cafe-taussig.cz

ГЕНА ДИМИТРОВА. ЖИВОТ, ЕДНО ИЗЛИЗАНЕ НА БАЛКОНА. Филм на Тома Томов, прожекция с участието на автора

19.6.2013, 18.30часа

Галерията на БКИ-Прага, ул. „Климентска“ 6, Прага 1

Документален филм, България, 2012, 50 минути, режисьор Тома Томов, Жеко Давидов, филмът е без субтитри.

Преди 18 години екипът на журналиста Тома Томов пристига в Генуа, за да се срещне с изключителната оперна певица Гена Димитрова. По това време оперната дива пее в „Тоска“. Няколко дни, които тя прекарва пред камерата, разказва драматичната си лична и професионална биография. Тези разговори са в основата на филма по повод нейния 70 годишен юбилей.

Гена Димитрова завършва музикалното си образование в Българската държавна консерватория, а след това заминава за Милано, където специализира в La Scala. Италия се превръща в нейна съдба. Пее в множество оперни произведения като „Набуко“, „Аида“, „Тоска“, „Турандот“, Макбет“ и др. Умира в Милано през 2005 г.

КОНЦЕРТ НА ЯПОНСКО ДУО

22.6.2013, 14.00 часа

Галерията на БКИ-Прага, ул. „Климентска“ 6, Прага 1

Традиционният летен концерт на японската музикантка Михо Сугихара (цигулка) и Юкие Ишимура (пиано). Програмата включва произведения от Лудвиг ван Бетховен (Соната за пиано и цигулка F dur) и от Бедржих Сметана („Моята родина“), както и японски песни. Успоредно с концерта ще бъдат изложени традиционни японски бродерии.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница