Програма на бки-прага за ноември 2013 продължава изложбата „верди. 200 Години в държавната опера 10. 15. 11. 2013



Дата13.10.2018
Размер52.36 Kb.
#86579
ТипПрограма
ПРОГРАМА НА БКИ-ПРАГА ЗА НОЕМВРИ 2013

ПРОДЪЛЖАВА ИЗЛОЖБАТА „ВЕРДИ. 200 ГОДИНИ“ В ДЪРЖАВНАТА ОПЕРА

3.10. - 15.11.2013

Държавната опера, ул. Вилсонова 4, Прага 1

Класическата опера се допълва от съвременния сценичен плакат. Уникалната комбинация от плакати, посветени на Джузепе Верди, е съставена по повод 200 годишния юбилей от неговото рождение. Сътрудничеството на БКИ-Прага с Народния театър в Прага прави изложбата достъпна за музикалната публика, именно там, където звучи безсмъртното творчество на композитора. След успеха на изложбата в БКИ-Прага и в Държавната опера в Прага, плакатите ще отпътуват за изложба в Бърненската Опера.



КРЕХКИ СЪЩЕСТВА. Метални пластики, кубистични колажи и масло на Румен Саздов

6.11.2013, 18 часа

Галерията на БКИ-Прага, ул. „Климентска“ 6, Прага 1

„Крехки същества“ е заглавието, избрано от автора, за да означи цикъла метални пластики, създадени в невероятните халета на исторически значимата пражка гара Бубенеч. Всичко, което свързва пластиките на Румен Саздов с неговите платна, е специфичната му поетика. Триизмерните същества са в пълна хармония с поетиката на лирическите същества върху платната. Както в живописта, така и в изказа на пластиките ще открием авторската спонтанност и творческа енергия“, казва за изложбата нейната кураторка д-р Светлана Михайлова.



РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ – ОТ СОФИЯ ДО ПРАГА И ОБРАТНО. КИНОПАНОРАМА

8.11.2013, 20 часа

Био Понрепо“, ул. „Бартоломейска“ 11, Прага 1

Когато през септември 2013 г. почина Рангел Вълчанов, медиите съобщиха за кончината на най-добрия български режисьор на ХХ век. Предстоящата кинопанорама „От София до Прага и обратно“ е в негова памет. Портретът на режисьора представя киноленти, част от които са непознати за чешката публика, а други не са известни на българската публика.

Фестивалът започва в кино „Понрепо“ с прожекцията на “Лице под маска“, Чехословакия, 1970, в ролите: Йозеф Кемр, Луба Скоржепова, Ладислав Мърквичка, 76 мин. Това е необикновената история за семейна двойка, която се препитава с отливки на маски на починали хора, и за техните двама гости. С характерния си почерк Вълчанов представя живота и смъртта като част от поезията, която не може да се промени въпреки стряскащата сурова реалност.



www.bio-ponrepo.cz

КАК ПРИЕМАМЕ РАЗЛИЧИЯТА

14.11.2013, 18 часа

Галерията на БКИ-Прага, ул. Климентска 6, Прага 1
Премиера в Прага на две български книги: „Истинската история на Христина Морфова“ на Румяна Лечева и „Модели на интеграцията на българите в Средна Европа“ на Снежана Йовева-Димитрова. Заедно с авторките книгите ще представят д-р Дана Хронкова и доц. д-р Владимир Пенчев.

Зад популярността на Христина Морфова, придружена с много измислени истории около личния й живот, нейните музикални постижения като че ли остават встрани и много често незабелязани. Авторитетни музикални критици от Чехия, Англия, Франция, Германия и Италия определят гласа й като уникален и феноменален, сравняват го с тези на Енрико Карузо и Фьодор Шаляпин, наричат го вълшебен, красив и божествен.

Книгата на Румяна Лечева изследва обективно противоречивата съдба на първата българска оперна певица, завоювала слава по европейските сцени. С безпристрастен език тя пресъздава портрета на една от най-значимите личности в българското оперно изкуство.

Книгата на Снежана Йовева-Димитрова е посветена на тенденциите в миграцията и заетостта на съвременните българи, които избират страните в Средна Европа като пространство на работа или образование. Изследвани са българските общности в Словакия и Австрия и моделите на тяхната интеграция.

Авторката изследва съхраняването на българската идентичност в две мултикултурни среди – австрийската като предизвикателство за българската общност със своята неславянска езикова среда, и славянската езикова среда в Словакия. Различията и вариантите в процеса на миграцията се разглеждат като културно богатство, като „човешка съдба с милиони лица“.

РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ – ОТ СОФИЯ ДО ПРАГА И ОБРАТНО. КИНОПАНОРАМА

15.11.2013, 20 часа

Био Понрепо“, ул. „Бартоломейска“ 11, Прага 1

Шанс“, Чехословакия, 1971, Иржина Тршебицка, Йозеф Абърхам, Иржи Крампол, Густав Незвал, 84 мин.

Известна театрална актриса прави равносметката на своя професионален живот и любовите си. „Шанс“ е несправедливо недооценен филм на Рангел Вълчанов. Музикалният съпровод е на Зденек Лишка, а в снимките се включват актьори от трупата на театъра „Чинохерни клуб“.



ИЗЛОЖБАТА „ВЕРДИ. 200 ГОДИНИ“ В БЪРНО

16.11.-20.12.2013 г.

Театърът на Яначек, ул. „Рузвелтова“ 1-7, Бърно

След галерията на Българския културен институт и Държавната опера в Прага, съвместно с Народния театър в Бърно представяме колекцията от плакати „ВЕРДИ. 200 ГОДИНИ“. В рамките на Седмицата на Джузепе Верди в Театъра на Яначек зрителите ще имат възможност да видят графичните интерпретации на творбите на световноизвестния автор.



www.ndbrno.cz/opera/verdiho-tyden-tyden-plny-hvezd

РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ – ОТ СОФИЯ ДО ПРАГА И ОБРАТНО. КИНОПАНОРАМА

19.11.2013, 20 часа

Био Понрепо“, ул. „Бартоломейска“ 11, Прага 1

Слънцето и сянката“, България, 1961, в ролите: Анна Пруцналова, Георги Наумов, 66 мин. На български език, с чешки субтитри.

В третия си филм Рангел Вълчанов се отдалечава от условностите на реалистичното, за да даде предимство на по-различен изказ, на който остава верен до края на живота си. Филмът получава наградата на международния филмов фестивал в Карлови Вари за най-добра операторска работа.



РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ – ОТ СОФИЯ ДО ПРАГА И ОБРАТНО. КИНОПАНОРАМА

20.11.2013, 20 часа

Био Понрепо“, ул. „Бартоломейска“ 11, Прага 1

Звезди“, Конрад Волф и Рангел Вълчанов, ГДР – България, 1958, в ролите: Саша Крушарска, Ерих С. Клайн, Георги Наумов, 85 мин. На български език, с чешки субтитри.

Първият немски филм, който открито рефлектира (и признава) нацисткото изтребване на евреите, създаден е като източногерманско-българска копродукция с майсторски заснета черно-бяла лента. За качествата си филмът получава много награди, включително и специалната награда на журито на фестивала в Кан.



РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ – ОТ СОФИЯ ДО ПРАГА И ОБРАТНО . КИНОПАНОРАМА

28.11.2013, 17.30 часа

Био Понрепо“, ул. „Бартоломейска“ 11, Прага 1

Езоп“, Чехословакия, 1969, в ролите: Георги Калоянчев, Мирослав Махачек, Радован Лукавски, 93 мин. На български език, с чешки субтитри.

Съвместен проект на Р. Вълчанов с киностудията „Барандов“, забранен в Чехословакия по време на нормализацията. Възприет е като проява на морал, който противоречи на реалността. Недопустимата според цензурата етика на филма е стилизирана чрез нетрадиционните костюми на Естер Крумбахова, както и чрез изпълненията на театралния хор и коментарите на разказвача, който всъщност е самият автор на мита с поглед насочен към настоящето.



КОЛЕДЕН КОНЦЕРТ – ТРИО КАРАГЕОРГИЕВ

29.11.2013, 18 часа

Огледалната зала, Посолството на Република България в Чехия, ул. „Краковска“ 6, Прага 1

Организатори на концерта са Посолството на Република България в Република Чехия и Българският културен институт в Прага. Традиционният коледен концерт отново е с участието на  млади и талантливи музиканти: Радка Карагеоргиева – цигулка, вокал, Марцела Кржижова – пиано, и Никола Карагеоргиев – виолончело.



Програмата включва пиеси от композиторите Антонин Дворжак, Астор Пиацола, Георги Златев-Черкин, Джузепе Верди, Сергей Рахманинов, Джакомо Пучини, Камий Сен-Санс и Жорж Бизе.

www.triokarageorgiev.cz


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница