Програма на ООН за развитие Опазване на глобално значимото биологично разнообразие в ландшафта на Родопите



Дата07.06.2018
Размер91.96 Kb.
#71827
ТипПрограма

Програма на ООН за развитие




Опазване на глобално значимото биологично разнообразие в ландшафта на Родопите



Програмна област:

Енергия и околна среда


Номер на проекта: 33627
Начало на проекта: юни 2004
Планирана продължителност:

5 години
Изпълняващ партньор:

Министерство на земеделието и горите (МЗГ)

Други партньори по проекта:

Министерство на околната среда и водите (МОСВ)


Федерация „Зелени Балкани”
Българско дружество за защита на птиците
Общ бюджет на проекта:

18,201,706 щ. д.


Директно финансиране от ГЕФ:

3,545,460 щ. д.



Съфинансиране:

14,583,246 щ. д.



  • МЗГ;

  • МОСВ;

  • Министерство на регионалното развитие и благоустройството;

  • Проекти на ПРООН България.


Асоциирано съфинансиране:

73,000 щ. д.

- Швейцарско правителство
Връзка с проекта:
Ръководител на проекта:

Г-н Александър Бърдаров


ПРООН Програмен директор:

Г-н Карстен Гермер



Офис на проекта:

ул. „Граф Игнатиев”

7А, ет.3, ап.6

1000 София, България


тел: (+ 359 2) 980 12 76

Факс: (+ 359 2) 980 12 76


E-mail:

office@rodope.org


Website:

www.rodope.org
Офис на проекта - Смолян

Бул. България 14, Смолян

Tel: (+ 359 + 301) 65811

Fax: (+359 + 301) 65812



E-mail:

ema.eneva@rodope.org


Офис на проекта - Кърджали

Ул. Екзарх Йосиф 3

Tel: (+ 359 + 361) 64255

Fax: (+359 + 361) 64288



E-mail:

daniela.popova@rodope.org



Описание на проекта:

Целта на ПРООН/ГЕФ Проект „Родопи” е да подпомогне опазването на глобално значимото биологично разнообразие и да насърчи устойчивото му използване в родопския регион чрез съхраняване на уникалната природна и антропогенна мозайка от местообитания, видове и земеползване, които съставляват ландшафта на Източните и Западните Родопи. Дейностите са насочени към райони с чувствителни екосистеми и ландшафтни компоненти, каквито са консервационните зони, буферните зони и коридори, а така също гори, пасища и земеделски земи.


Цели на проекта:


  1. Ефективно е въведен ландшафтния подход за опазване на биологичното разнообразие в Родопите (финансиране от ГЕФ и съфинансиране)

  2. Заинтересованите страни интегрират опазването на биологичното разнообразие в политиките и практиките за управление на ресурсите и икономическото развитие (финансиране от ГЕФ и съфинансиране).



Целеви регион:
Проектът се изпълнява в целия родопски регион с фокус върху два подрегиона – Източни Родопи и Западни Родопи обхващащи повече от 40 общини.

Очаквани резултати от изпълнението на проекта:





  • Създадени са и функционират структури за ефективно опазване на биологичното разнообразие на ландшафтно ниво.

  • Събрана е и обогатена базисната информация за региона като основа за гъвкаво управление.

  • Прилагат се устойчиви режими за управление, пилотно въвеждащи ландшафтния подход за опазване на биологичното разнообразие.

  • Мониторинг / Оценка (M&О) и извлечени поуки.

  • Укрепване на институционалния капацитет за интегриране на целите свързани с опазване на биоразнообразието в програмите за развитие на производствените сектори.

  • Преориентиране на горскостопанските, туристическите и земеделските практики в посока по-добро опазване на природата, като се подобрява поминъкът на местните хора

  • Осигурено е финансиране за устойчиво опазване на биологичното разнообразие и постигане на между секторна координация.



Резултати от проекта към днешна дата:

Проектът се изпълнява на широка обществена основа, за което способстват създадените два регионални подпомагащи центъра в Смолян и Кърджали, както и Общинските фокус групи (ОФГ) формирани в 27-те приоритетни общини на проекта. ОФГ обединяват представители на общинската власт и държавните структури по места, частния и неправителствения сектор, а също и неформалните местни лидери, търсейки консенсус за ролята на опазената природа за устойчивото развитие на региона. Проведените до сега две годишни общи срещи на заинтересованите страни, са друг важен инструмент в процеса на планиране и осъществяване на дейностите по проекта. Добър пример за това са инициираната кампания, целяща повишаване на съзнанието на младите хора по въпросите, свързани с опазването на биологичното разнообразие, проведените обучения на тема «Развитие на бизнеса» (над 90 души), формулиране на проекти (80 души), „Публично - частни партньорства и оперативни програми 2007 – 2013” (160 души), и не на последно място стартиралата през 2007 г. и финализираната през май 2008 г. Програма за демонстрационни проекти (ПДП), целяща практически да унагледи опазването на биологичното разнообразие в 4-те основни области за проекта - устойчиво горско стопанство, устойчиво земеделие, екотуризъм и опазване на биологичното разнообразие. През май 2007 г. бяха подписани 20 меморандума за безвъзмездно финансиране, като се очаква проектите да финализират своите дейности през април 2008 г.Финализирането на ПДП допринесе за модернизирането и изграждането на над 175 км екопътеки, изграждането на над 20 места за отдих и почивка, разработването на стратегии за развитие на екотуризма в региона и не на последно място повишаването на информираността на посетителите в Родопите.

Проектът усилено работи за подобряване на информационната основа за региона събирайки данни за природните ресурси чрез реализирането както на широко мащабни научни полеви проучвания на хабитати (покриващи повече от 200 000 ха) и видове (8), така и чрез мониторинг (осъществяван от доброволци) на обикновените видове птици и 4 застрашени вида: шипобедрена и шипоопашата костенурки, лалугер и венерин косъм. Събраната информация е основа за създадената Географска информационна система (ГИС) за Родопите, чието използване се насърчава като модерен инструмент за териториално планиране. Проведените до сега срещи (4) и обучения (912) във връзка с ГИС повишиха капацитета на местните плановици в тази насока. Предстои и издаването на атлас с ГИС карти, които ще подпомогнат процеса на планиране на местно ниво.

Във фокуса на проекта е и управлението на защитените територии (ЗТ). Изготвената през 2005 г. оценка, използвайки методологията RAPPAM, бе основа за изпълнението на редица дейности като разработване на Планове за управление (ПУ) на 10 ЗТ, създаване на малка туриситческа инфраструктура и създаването на два Консултативни съвета за управлението на ЗТ съответно в Източните Родопи и Смолянска област. Проектът започна своята подготвка и за изготвянето на ПУ за зони от мрежата Натура 2000, където участието на заинтересованите страни ще бъде отново водещ акцент. Планове за действие за опазването на видове и хабитати, като Родопското лале и Родопския крем са друга дейност подпомагаща опазването на околната среда в Родопите.

В сферата на горското стопанство, през 2006 г. проектът подпомогна първата реална сертификация на гори в България (по системата FSC) – ДЛ «Доспат» и ГПК «Борика»), като част от процеса бе проведено е полево изпитване на Българския регламент за сертификация и бяха обучени 20 експерта. През 2007 г. започна и сертификацията на ДДивС „Широка поляна” и ДЛ „Кирково”, за които по настояще сеприключи проучването на проучват т.нар. гори с висока консервационна стойност. В момента е стартирал първият етап на горската сертификация. Паралелно с това, проучване на възможностите за интегриране на въпросите свързани с опазване на биоразнообразието в лесоустройствените планове за управление бе финализирано.

ГВКС бяха проучени и за ДЛ «Широка лъка» и ДЛ «Харманли».

В сферата на устойчивото земеделие проектът активно работи за повишаване капацитета на фермерите в тази насока. Проведени бяха семинари и обучения по биологично земеделие (над 60 120 души), както и по агроекология. Извършена бе и инвентаризация на ферми в Родопите работещи с редки местни породи, а в процес на създаване са две моделни ферми. Подпомогнати бяха над 60 фермера при разработването на агро-екологични планове и цялостната документация за кандидатстване по агро-екологичната мярка на програма САПАРД.

В сферата на екотуризма проектът обедини местните заинтересовани страни около „Етична харта за устойчиво развитие на екотуризма в региона на Родопите”. Обучени бяха близо 100 предприемача и бяха изготвени анализи на базата на които проектът ще продължи усилията си в разработване на природосъобразни форми на туризъм и ще подпомогне работата на съществуващи информационни центрове. Изготвени бяха брошура за ЗТ в Смолянска област, както и карти на ЗТ в Родопите. Проучване на съществуващите туристически информационни центрове и оценка на необходимостта от изграждане на капацитет в региона на Родопите бе финализирано. Инициирано е проучване на съществуващи зелени сертификации, след приключването му проектът ще финансира сертифицирането на три обекта.


Проект «Родопи» реализира редица проучвания голяма част от които имат за цел да подобрят интергирането на въпорсите свързани с опазване на природата в местното развитие и производствените сектори. Добър пример е изготвеното ръководство за отразяване на постановките на ключови Конвенции в местните планови документи. Друга част от проучванията на проекта са насочени към осигуряването на финансова устойчивост на дейностите по опазване на природата в т.ч. остойностяване на екосистемните функции. Проектът проведе и 2 социологичски проучвания целящи да проследят промените в нагласите на местните хора по отношение на природата.




Актуализирано: септември май 20078 г.
Стр. от



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница