Програма по дисциплината: електричество и магнетизъм включена в учебния план на специалност: физика и математика степен на обучение: бакалавър кредити (ects): 0



Дата13.10.2018
Размер78.11 Kb.
#85586
ТипПрограма
УЧЕБНА ПРОГРАМА

ПО ДИСЦИПЛИНАТА: ЕЛЕКТРИЧЕСТВО И МАГНЕТИЗЪМ

ВКЛЮЧЕНА В УЧЕБНИЯ ПЛАН НА СПЕЦИАЛНОСТ: ФИЗИКА И МАТЕМАТИКА

СТЕПЕН НА ОБУЧЕНИЕ: БАКАЛАВЪР

КРЕДИТИ (ECTS): 5.0

КАТЕДРА: ФИЗИКА НА КОНДЕНЗИРАНАТА МАТЕРИЯ

ИЗВАДКИ ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН

Вид на занятията:

Семестър:

Хорариум-часа/
седмично:


Хорариум-часа
Общо:

Лекции


III

3

45

Семинарни упражнения






III

1

15

Общо часа:




4

60

Форма на контрол:

а) За сем. упражнения

б) За дисциплината


текуща оценка

изпит









А. АНОТАЦИЯ

Лекционнят курс по електричество и магнетизъм е третата част от курса по обща физика. За успешното усвояване на програмата се използват знанията на студентите по механика и молекулна физика, получени в курсовете по обща физика, както и познанията от математическите дисциплини и курса по математични методи във физиката.

В първите три раздела на програмата (Електростатика, Стационарни електрични и магнитни процеси и Променливо електромагнитно поле) студентите се запознават с основните закономерности на електричеството и магнетизмът. Ползва се методът на последователните приближения, като се стига до цялостна картина на явленията – уравненията на Максуел, описващи свойствата на единното електромагнитно поле. Изучените физически модели помагат да се разберат електричните и магнитните явления във веществото, който се разглеждат в последния раздел на програмата. Без да се засяга микроструктурата на веществото се изучават видовете диелектрични и магнитни вещества, протичането на електричен ток в газове, плазма, електролити, метали и полуроводници. Студентите имат възможност да наблюдават и съвременни демонстрации, илюстриращи изучаваните явления и показващи практическото им приложение.

Дефинираните величини и закони дават необходимата основа за следващите части от курса по обща физика, по оптика и атомна физика, а също и за успешното усвояване на курса по електродинамика.

Семинарните упражнения включват решаването на задачи от основните раздели на курса. Тяхната цел е да се разгледат подходящи примери, свързани с преподания материал и да се развият уменията на студентите да намират решения на определени физически проблеми.

Б. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА:

Лекции ( семинарни упражнения)




Тема, вид на занятието: лекции и семинарни упражнения


Брой часове

часове


I.

ЕЛЕКТРОСТАТИКА



1.

Електрично поле. (Електричен заряд, електростатично взаимодействие, опити и закон на Кулон. Интензитет. Работа на електричните сили, циркулация. Потенциал. Теорема на Гаус за потока на интензитета на електричното поле. Енергия на електростатичното поле. Електричен дипол. Механично поведение и енергия на дипол във външно електрично поле)

5 (2)

2.

Проводници в електрично поле. (Интензитет на полето и плътност на заряда в обема на проводника. Потенциал и плътност на заряда по повърхността на проводника и поле извън проводника. Капацитет. Кондензатор, енергия на зареден кондензатор. Свързване на кондензатори.

3 (2)

3.

Електрично поле в присъствие на диелектрици. (Повърхнинна плътност на свързаните заряди на диелектрика. Вектор на поляризация и диелектрична проницаемост. Модифицирана теорема на Гаус. Индукция на електричното поле. Електрично поле на границата на два диелектрика.)

3 (2)

II.

СТАЦИОНАРНИ ЕЛЕКТРИЧНИ И МАГНИТНИ ПРОЦЕСИ.



4.

Електричен ток. (Дрейфова скорост, сила и плътност на тока. Постоянен ток. Източници на електродвижещо напрежение (ЕДН). Закон на Ом за част от верига. Съпротивление – физически причини. Закон на Ом за верига съдържаща източник на ЕДН. Правила на Кирхоф. Работа на електричния ток. Закон на Джаул – Ленц. Методи за измерване на ток, напрежение и съпротивление.)

3 (1)

5.

Магнитно поле на движещ се точков заряд. (Опити на Оерщед и Ампер за магнитното действие на тока. Опити на Роуланд. Сила на Лоренц и движение на заряд под нейното действие. Ефект на Хол.)

3 (1)

6.

Магнитното поле на ток. (Закон на Био-Савар - поле на прав и кръгов проводник с ток. Магнитен момент. Хипотеза на Ампер. Теорема за циркулацията на магнитното поле. Поток на индукцията на магнитното поле. Поле на соленоид. Закон на Ампер за механичното действие на магнитното поле върху токов елемент. Поведение на токов контур във външно хомогенно и нехомогенно магнитно поле)

5 (3)

III.

ПРОМЕНЛИВО ЕЛЕКТРОМАГНИТНО ПОЛЕ



7.

Електромагнитна индукция. (Експериментални факти. Закон на Фарадей за индуцираното електродвижещо напрежение. Правило на Ленц и физическата му интерпретация. Уравнение на Максуел. Взаимна индукция и самоиндукция. Индукционни коефициенти и индуктивност. Индуктивност на соленоид. Трансформатори. Вихрови токове. Енергия на магнитното поле.)

4 (2)

8.

Променлив ток. (Променлив ток през омово съпротивление, индуктивност и капацитет. Принудени електромагнитни трептения. Резонанс. Мощност на променливия ток. Свободни електромагнитни трептения. Физически анализ на процесите в идеална и реална верига.)

3(2)

9.

Уравнения на Максуел за електромагнитното поле. (Добавка на Максуел към теоремата за циркулацията на магнитното поле при нестационарни променливи електрични полета. Физическа интерпретация на уравнвнията. Електромагнитни вълни във вакуум – физически характеристики и свойства. Плътност и поток на енергията на електромагнитната вълна.

4

IV.

ЕЛЕКТРИЧНИ И МАГНИТНИ ЯВЛЕНИЯ ВЪВ ВЕЩЕСТВОТО




10.

Диелектрични свойства на веществата. (Диелектрици с неполярни и полярни молекули. Поляризация на плътни вещества. Фероелектрици, пиезоелектрици, електрети.)

2

11.

Магнитно поле във веществото. (Индукция и интензитет на магнитното поле, намагнитеност. Магнитни характеристики на веществата и класифкацията им по техните магнитни свойства. Диамагнетизъм, парамагнетизъм и феромагнетизъм.)

2

12.

Електричен ток във различни среди. (Ток в газове. Несамостоятелен и самостоятелен разряд. Волт-амперна характеристика и физическият и анализ. Плазма. Плазмена проводимост и плазмена честота. Управляем термоядрен синтез. Ток в електролити. Закони на Фарадей. Ток в метали. Температурна зависимост на съпротивлението. Свръхпроводимост. Контактни явления. Полупроводници. Типове проводимост. p-n преход и волт-амперната му характеристика.)

8




Общо:

45 (15)


В. Формата на контрол

Изпит за цялостната дисциплина и текуща оценка за семинарните упражнения към нея.



Условията за допускане до изпит са:

  1. Оценка не по-ниска от среден (3) от текущия контрол на семинарните упражнения към дисциплината.

  2. Оценка не по-ниска от среден (3) от Лабораторния практикум по електричество и магнетизъм.

Контролът на семинарните упражнения се провежда от техния ръководител. Той се изразява главно в провеждане на контролна работа върху задачи от изучаваните раздели.

Оценяването на изпита е по общоприетите за Факултета академични критерии, като в нея се взема предвид, с относително тегло около 20%, текушатата оценка от семинарните упражнения.



Г. Основна литература:

  1. Ив. Лалов, “Електричество, магнетизъм, оптика – първото велико обединение”, София, Издателство на СУ, 2001.

  2. М. Максимов, “Основи на физиката”, ч. II, Булстат, София, 2000.

3. И. В. Савельев, “Курс общей физики”, т. 2, 3, Москва, “Наука”, 1975.

Д. Допълнителна литература:

  1. Р. Файнман, Р. Лейтон, М. Сендс, “Файманови лекции по физика”, т. 1, 2, София, “Народна просвета”, 1970.

  2. Берклеевский курс физики

а) Е. Парселл, “Электричество и магнетизм”, Москва, “Наука”, 1975.

б) Ф. Крауфорд, “Волны “, Москва, “Наука”, 1974.



Дата: 01.10.2008 г. Съставил програмата:

/доц. д-р Н. Шелудко/
Каталог: var -> ezwebin site -> storage -> original -> application
application -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
application -> Издадена от министъра на труда и социалната политика, обн., Дв, бр. 102 от 22. 12. 2009 г., в сила от 01. 2010 г
application -> Програма за Климентови дни 21 ноември – 02 декември 21 ноември Час: 08: 00
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Програма за държавен изпит за специалност
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница